Z zagranicy

Imperialna gra Rosji w Syrii

1669-1234Dr Malina Kaszuba (zastępca dyrektora Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach, współpracownik Akademii Obrony Narodowej) i dr hab. Mirosław Minkina (z UPH, współpracownik Ministerstwa Obrony Narodowej) są autorami niezwykle ciekawej, wydanej przez Rytm pracy „Imperialna gra Rosji”. Jednym z tematów pracy jest aktywność militarna Rosji w Syrii.

Rosja rozpoczęła swoją interwencje w Syrii by nie dopuścić do dominacji USA w tym rejonie i zyskać międzynarodowy prestiż. W Syrii celem Rosji było i jest wspieranie (reprezentującego mniejszość alewicką) reżimu Asada a nie walka z Państwem Islamskim (jak głosi rosyjska propaganda). Państwo Islamskie jest potrzebne Asadowi do zwalczania opozycji sunnickiej (reprezentującej większość Syryjczyków, Asad reprezentuje mniejszość alawitów). Asada wspiera też Iran, bo Asad szkoli w Syrii bojowników Hezbollahui, pozwala Irańczykom przez Syrie wspierać to ugrupowanie w Libanie, i jest dla szyickiego Iranu sojusznikiem w walce z dunitami.

Dodatkowo w Syrii sytuacje komplikują i inne konflikty. Turcja walczy z Kurdami, sunnicka Arabia Saudyjska z szyickim Iranem. Syria była przez lata w konflikcie z Izraelem (który okupuje od 1967 roku syryjskie Wzgórza Golan). Wojska syryjskie od 1976 do 1986 roku okupowały Liban. Granice w Afryce i na Bliskim Wschodzie są sztuczne – kraje nie odzwierciedlają podziałów etnicznych, mniejszości uciskają większości. Odżywają zamrożone dotychczas konflikty, dominujący w islamie sunnici walczą z szyitami.

Przez lata Syryjskie siły zbrojne były w 100% wyposażone w broń z ZSRR. Syryjczycy studiowali na cywilnych i wojskowych uczelniach w ZSRR. Wielu z syryjskich studentów zawierało małżeństwa z Rosjankami (dziś wiele Rosjanek jest żonami syryjskich wojskowych). Po upadku ZSRR Syria pozostała sojusznikiem Rosji.

Rosyjscy doradcy i technicy są w syryjskich siłach zbrojnych. Syryjski port Tartus jest jedyna baza rosyjską poza obszarem byłego ZSRR (baza służyła też Armii Radzieckiej od 1971 roku). Z Tartus operuje 5 Dywizja Morza Śródziemnego rosyjskiej marynarki wojennej. „Infrastruktura bazy składa się z trzech pływających doków i pływającego warsztatu remontowego, magazynów i obiektu mieszkalnego na 50 osób”. W ramach wspierania reżimu Asada Rosja umorzyła Syrii 10 z 13 miliardów dolarów długu za dostawy broni z czasów ZSRR. Rosja nie tylko z Syrią rozwijała dobre relacje na Bliskim Wschodzie ale także i z Izraelem i Irakiem.

Od 2012 roku Rosyjska Flota Czarnomorska ochrania i dostarcza broń, sprzęt wojskowy, wodę, żywność i paliwo armii syryjskiej. Do portu Tartus trafiają rosyjskie wojska specjalne i kolejni rosyjscy doradcy wojskowi. Pod kierunkiem Rosjan syryjskie wojska ulegają szybkiej transformacji na bardziej mobilne. Rosjanie angażują się też w walki (równocześnie armia rosyjska ewakuowała z Syrii 20.000 Rosjan i osób pochodzących z ZSRR). Syria broń prócz z Rosji dostaje też od Iranu.

W 2013 roku dzięki pomocy Rosjan Asad wyparł przeciwników ze strategicznych obszarów. U wybrzeży Syrii statki Floty Czarnomorskiej z Sewastopola wsparły statki Floty Północnej z Murmańska, Bałtyckiej z Kaliningradu, Floty Pacyfiku z Władywostoku. Wojna w Syrii stała się dla Rosji wojną zastępczą w konflikcie z USA (Stany Zjednoczone razem z Turcją, Arabią Saudyjską i Katarem wspierają syryjską opozycje).

W 2015 roku Rosja rozpoczęła naloty w Syrii. Działania lotnictwa rosyjskiego wspierają siły Asada i Iranu. Celem jest głównie opozycja a nie siły Państwa Islamskiego. Rosjanie nalotami chcą też NATO zademonstrować siłę swojego lotnictwa. „Zgromadzony w Syrii potencjał [sił zbrojnych Rosji] w znacznym stopniu przewyższa” stan potrzebny do zwalczania Państwa Islamskiego i ewidentnie zagraża bezpieczeństwu Turcji. Nadmierny stan liczebny sił rosyjskich pozwala Rosji izolować teren na którym jest obecna, podobna sytuacja ma miejsce z nadmiernymi siłami rosyjskimi na Bałtyku i Morzu Czarnym.

Pojawienie się wojsk rosyjskich w Syrii zmusiło siły opozycji i Państwa Islamskiego do współpracy, wspieranie przez Rosję Asada zmusiło większość Syryjczyków sunnitów do wsparcia islamistów. Skutkiem działań Rosji było też zwiększenie ilości imigrantów z Syrii w Unii Europejskiej, a przez to destabilizowanie sytuacji w Europie. Działania Rosji w Syrii wspiera Izrael, któremu zależy na utrzymaniu Asada by mieć stabilną granice z Syrią.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

54 komentarze

54 Komentarzy

 1. Stefek

  4 stycznia 2017 at 17:53

  „Grają” to ci autorzy niedouczeni, ciekawe gdzie zdobyli tytuły dr? A p. Bodakowski znowu bezrefleksyjnie wypisuje te bzdety. Gdyby nie Rosja, to Państwo Islamskie – wspierane cały czas przez USA – wygrałoby tę wojnę. Przypominam: rządy Asada to nie jest żaden „reżim”. Przestań pan p. Bodakowski wypisywać te pierdoły. Przestań pan najeżdżać na Rosję. Trochę poczytać, trochę przemyśleć, popytać mądrzejszych i wtedy pisać felietony. Pozdrawiam w Nowym Roku.

 2. stan

  4 stycznia 2017 at 18:08

  Ach, ten Bodakowski, znowu on. Czy ktoś go powstrzyma?
  Sądząc po recenzji, książka dla lemingów lub do pieca (właściwe zakreślić). To straszne, Rosja ma stosunki z Syrią, i obie baby.
  Może by tak ci dzielni, prawdomówni reżymowi autorzy napisali książkę pt. „Imperialna gra USA”. Spróbowaliby!

  • m

   4 stycznia 2017 at 18:40

   „… i obie baby.” – i co w tym strasznego?

  • Paweł

   4 stycznia 2017 at 19:23

   Obawiam się że ten Bodakowski to taki trojański koń.
   Niby dobrze w miarę pisze i jako tako w ramach do nazwania prawicą się trzyma ale od czasu do czasu prawda o nim z cholew mu wyłazi. To jakiś taki dawidopodobny typ. A podobno się kiedyś na pięści zcieli jak sam Bodakowski się chwalił.
   On coś tak jakby majdanowcem był. I Polaków też niezbyt dobrze traktuje. To nie może być tylko niewiedza.
   On dobrze wie co robi.
   Już nie wspominając jego naskoczenie na pana Grzegorza Brauna.

   • stan

    4 stycznia 2017 at 19:48

    Bodakowski to jedno, drugie – para autorów. Można w ciemno zaryzykować tezę, że oboje nie są, bo nie mogą być obiektywni, a to dlatego, że oboje są karmieni przez reżymowy budżet. Koncepcja książki jest zgodna z polityką obecnego reżymu. Natomiast polityka reżymu nie jest zgodna z tym, co myślą ludzie. Jest jak za komuny, czego innego uczyli w szkołach, a o czym innym mówiono w domach. Taka podwójna wiedza. To doświadczenie z komuny bardzo wyostrza czujność, i powiedzmy sobie – jest bardzo przydatne.
    Reasumując – nigdy (prawie) nie jest tak, jak to przedstawia reżym.

    • PR

     5 stycznia 2017 at 15:18

     Bodakowski to prymitywny tuman, niedouczony i nawet nie jest dziennikarzem. Gdy piszte teksty to z mnostwem literowek – widac na pierwszy rzut oka niechlujstwo i lumpowatosc. Ten typ o twarzy autystycznego dziecka jak to doskonale okreslil Rafal Mossakowski to kryptobandrowiec ujadajacy ciagle na Rosje i sprzyjajacy Neobanderii na Ukrainie. To Piso´fil atakujacy w swoim czasie Brauna i narodowcow. Nie wiem co Taki typ robi na poczciwym portalu jak prawy.pl

 3. Soroka

  4 stycznia 2017 at 18:52

  Wy dwaj! Wasze wpisy, współgrające z ruską propagandą, świadczą dobitnie, że w imperialnej grze Rosji, prawda zupełnie się nie liczy. Ruska klasyka! USA też kłamie, ale nie tak ordynarnie i nie w żywe oczy.
  Książka przedstawia obiektywnie temat sprawy!
  Jeżeli @stan chce , to może napisać książkę pt.”Imperialna gra USA”! Zobaczymy czy go stać na obiektywizm? Ja osobiście bardzo w to wątpię.

  • Stefek

   5 stycznia 2017 at 09:05

   Za to USA bardzo ordynarnie zachowuje się w krajach, gdzie wchodzi „robić” demokrację. Najwięcej z tego działania USA dostaje się biednym społeczeństwom, mordowanym, wyrzucanym z domów w imię usa-ńskiej „demokracji”.

 4. Zona

  4 stycznia 2017 at 20:43

  Od mitów do kłamstwa i mamy artykuł. Za dużo tego na tym portalu o rzekomo chrześcijańskich korzeniach. Imperializm to nowe podboje a nie utrzymywanie resztek stanu posiadania… A teraz do meritum. Wojna domowa a właściwie sponsorowana rewolucja w Syrii zaczęła się wraz z suto opłaconą i sponsorowaną przez saudów, katar, usa i ue „arabską wiosną”. Zaczęła się w roku 2011 w styczniu…! Oczywiście na potrzeby propagandy ignoruje się piętrzące dowody na aktywne zaangażowanie w działalność ewidentnie wspierającą terroryzm takich państw jak Turcja, Arabia Saudyjska, Izrael, Katar, Francja, UK, USA, Belgia , Dania, Australia a wcześniej i Kanada, Niemcy, Holandia, ZEA… Oto zaplecze i wsparcie Polityczne ISIS, SO, SDF, AoC… Tam też kryją się gdzieś dostawcy broni, nie, nie „rosyjskiej” bo Rosja nie produkuje powszechnie używanych pocisków TOW ani pickupów… Oczywiście owa liczna koalicja oficjalnie walczy z „terrorem” a że bomby spadają na wojska Arabskiej Republiki Syrii to zapewne przypadek. I to także przypadek ze do 2015 ci najwięksi mocarze przez lata nic nie zrobili z oceanem rzezi i zbrodni, który rozlał się na bliskim wschodzie. I tak fajnie to trwało, do 2015 r, kiedy we wrześniu ni stąd ni zowąd, kiedy już głośno było o likwidacji „reżimu” legalnego prezydenta p. Assada pojawiła się na scenie Rosja. Miesiąc intensywnych bombardowań i kilka miesięcy wspierania legalnej władzy dokonało więcej niż cała międzynarodówka walczącą z terrorem przez lata. Krótka obserwacja wskazuje, że Rosja stosunkowo niedawno zaangażowała się w Syrii i jako jedno z nielicznych państw robi to co deklaruje i to na dodatek w porozumieniu z legalną władzą kraju w którym działa. No wręcz zbrodnia… Waszym zdaniem. Końcowa teza o tym, że Izrael wspiera „te” Rosyjskie działania w sytuacji, kiedy udokumentowano ataki lotnicze oraz artyleryjskie IDF na pozycje Armii Syryjskiej oraz udokumentowano udzielane ISIS wsparcie medyczne jak i złapano pułkownika IDF walczącego w tej organizacji zastanawia, kto stoi za tymi tezami i w co się tu Polakami gra. I dla kogo.

 5. Masław

  4 stycznia 2017 at 22:25

  Jak zwykle red. Bodakowski zachwyca sie bzdurnymi książczynami. Imperialna gra Rosji? Tej która od dawna się broni od ćwierćwiecza? Amerykanie rozwalili Słowiańską Jugosławię, rozbili Irak, Libię i Syrię. odpowiadają za śmierć ponad miliona w krótki bardzo okresie czasu. A Ruscy od upadku ZSRR w defensywie. I żadne trollowanie niejakiego Soroki tego nie zmieni. Bo fakty to fakty, a nie opinie. Choć on pewnie tego nie odróżnia.

 6. Akada

  5 stycznia 2017 at 10:13

  Smutne popłuczyny wynikające z czerpania profitów z faktu iż PiS prowadzi żydowsko-amerykańską politykę zagraniczna a nie polską.
  Oficerowie prowadzący utrzymują takich wykształconych ludzi po to aby pieprzyli głupoty i ubierali to w tezy naukowe.
  PiS=PO tylko każda z tych partii realizuje politykę innego mocarstwa i walka pomiędzy PiS i PO/PSL/SLD to walka agentur obcych mocarstw na polskim terytorium.

 7. Robert B.

  5 stycznia 2017 at 10:25

  Panie Bodakowski, nie masz Pan polotu za grosz. Łykasz Pan wszystko, co Pan przeczytasz.

 8. Ania

  5 stycznia 2017 at 16:54

  Pan Bodakowski kolejny raz
  – dał głos
  I kolejny raz głos ten jest prymitywny, aż boli.
  Szkoda nawet tego komentować
  Ktoś, kto gada jak oczadziały o ” imperialnej Rosji” niech spojrzy na ten rysunek
  Jedna ruska baza wojskowa- źle
  Tysiące baz amerykańskich- dobrze, bo na tym polega walka o demokrację:-)
  …ech panie Bodakowski, kto za panem stoi?
  Pan tak z siebie pisze głupoty??

  http://bi.gazeta.pl/im/fotomon/bloxlite/f640x640/19/52/12/0183c3c372.jpg

 9. wars

  6 stycznia 2017 at 13:27

  „Działania Rosji w Syrii wspiera Izrael, któremu zależy na utrzymaniu Asada by mieć stabilną granice z Syrią.” – co za brednie. Od dawna Izrael sam i z pomocą islamistów atakuje Syrię. Nie tak dawno Izrael wmanewrował Obamę w deklarację, że jeżeli Asad użyje przeciw „niewinnym bezbronnym cywilom” broni chemicznej to USA uderzą na Syrię – na atak chemiczny nie trzeba było długo czekać, a zanim kurz po ataku opadł Izrael zgłosił się z dowodami na to, że to była robota Asada…

 10. Jonna Ridgel

  29 stycznia 2017 at 10:09

  free movies online without download

 11. deca 300 reviews

  18 marca 2017 at 03:21

  488093 321537I always was concerned in this subject and stock still am, regards for posting . 438180

 12. gedget.ae

  19 marca 2017 at 12:18

  578045 439583magnificent submit, very informative. I ponder why the opposite experts of this sector dont realize this. You must proceed your writing. Im sure, youve a great readers base already! 766700

 13. economics tuition

  21 marca 2017 at 11:06

  748921 889892Hello! Ive been reading your web site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to say keep up the good work! 913579

 14. what google did to me

  29 marca 2017 at 13:11

  636250 990285Spot up for this write-up, I seriously believe this internet site needs a good deal far more consideration. Ill apt to be once far more to learn additional, appreciate your that information. 300581

 15. motor club of america

  29 marca 2017 at 20:14

  800868 860826hey I was very impressed with the setup you used with this blog. I use blogs my self so good job. definatly adding to bookmarks. 183859

 16. 236480 162307you are in point of fact a very good webmaster. The internet site loading velocity is remarkable. It seems that you are performing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. youve done a terrific activity on this topic! 958400

 17. telephone portable

  30 marca 2017 at 22:39

  17310 631427Hmm is anyone else having issues with the images on this blog loading? Im trying to figure out if its a issue on my end or if its the blog. Any responses would be greatly appreciated. 90820

 18. is motor club america scam

  1 kwietnia 2017 at 22:30

  987949 554940An attention-grabbing dialogue is worth comment. I believe that it is finest to write extra on this topic, it wont be a taboo topic nonetheless typically individuals are not sufficient to speak on such topics. Towards the next. Cheers 913933

 19. ephedrine and bodybuilding

  4 kwietnia 2017 at 19:47

  308691 615004I agree with most of your points, but some need to have to be discussed further, I will hold a small speak with my partners and possibly I will appear for you some suggestion soon. 825554

 20. Best News Website in World

  7 kwietnia 2017 at 02:06

  282612 96681Youre so cool! I dont suppose Ive read anything such as this before. So good to get somebody with some original thoughts on this topic. realy we appreciate you starting this up. this fabulous internet site are some items that is required on the internet, somebody with slightly originality. beneficial function for bringing a new challenge on the world wide internet! 72635

 21. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 06:01

  969603 294807I enjoy your writing style genuinely enjoying this internet internet site . 511728

 22. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 11:25

  311486 762513I recognize theres lots of spam on this web site. Do you require assist cleansing them up? I might assist among courses! 121711

 23. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 11:46

  672730 629127Greetings! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job! 443419

 24. Best Best Online News in the World

  8 kwietnia 2017 at 06:52

  578247 260991Right after examine a couple of with the weblog posts on your site now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and shall be checking once more soon. Pls try my site online as properly and let me know what you believe. 134953

 25. Best Best Online News in the World

  8 kwietnia 2017 at 10:15

  230755 451018Wow, cool post. Id like to write like this too – taking time and real effort to make a excellent article but I procrastinate too significantly and never appear to get started. Thanks though. 649437

 26. Best Best Online News in the World

  8 kwietnia 2017 at 10:46

  757493 526536Very good publish, thanks a lot for sharing. Do you happen to have an RSS feed I can subscribe to? 430679

 27. Best Best Online News in the World

  8 kwietnia 2017 at 20:15

  825232 335943Hmm, I never thought about it that way. I do see your point but I think many will disagree 341068

 28. GVK Biosciences

  9 kwietnia 2017 at 09:41

  841478 56672Hi, you used to write exceptional articles, but the last several posts have been kinda lackluster I miss your super writing. Past couple of posts are just slightly out of track! 370281

 29. GVK BIO

  9 kwietnia 2017 at 13:33

  649039 491888But a smiling visitor here to share the really like (:, btw wonderful pattern . 648989

 30. spoof emails fraud

  12 kwietnia 2017 at 09:18

  Hi tһere friends, good piece of writing and
  nice urging commented here, I am genuinely enjoying by thesе.

 31. Lourdes

  13 kwietnia 2017 at 07:20

  Howdy! Quick question that’s totally off topic. Do you know
  how to make your site mobile friendly? My web site loolks weird when viewing from
  mmy iphone4. I’m trying to find a template or plugin that
  might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share.

  Thanks!

 32. 妊活男性 サプリ おすすめ 通販

  13 kwietnia 2017 at 18:23

  日本では今多くの男性が不妊症の問題を抱えています。この解決策として、男性専用サプリメントが今多くの男性に利用されています。
  男性が不妊となる理由をしっかり理解し、正しい対処法を行うことで、男性不妊の悩みは解消できます。
  男性不妊の80%は体内でつくられる精子や精液に原因があり、男性不妊の多くは、精液の絶対量や精子の運動機能が要因となっています。
  ですから、男性専用妊活サプリメントを使用することで体内でつくられる精子に十分な栄養を与え、本来の活力を取り戻す必要があるのです。
  男性不妊の改善に必要なことは、精子の運動率と精液の量を正常値に戻すための栄養素をしっかり取ることです。
  精子の運動率向上に必要な、亜鉛やビタミンE、葉酸などの質の良い精子を作る栄養素の補充には、男性専用に開発された妊活サプリメントの服用が一番です。
  男性の妊活のための、総合栄養男性専用妊活サプリメントとして評判なのがマイシードです。
  妊活サプリメントのマイシードには、質の高い精子、精液を作り、男性機能を改善向上させ、男性を元気にする様々な栄養成分が配合されています。

 33. web

  14 kwietnia 2017 at 04:59

  If you must feed the fish, wait at least 2-3 days and feed them very small amounts.
  Waterfall faucets are designed to fit with vessel sinks; after your first family conference,
  it helps to speak with a home design architect or hardware retailer to plan your remodel and choose your bathroom
  sink at the same time you choose your faucet. Fortunately, nowadays you do not need to be like an emperor to adopt an indoor wall mounted waterfall.

 34. boob

  15 kwietnia 2017 at 06:53

  You actually make it seem so easy with your presentation however I in finding
  this topic to be actually something which I think I’d never
  understand. It kind of feels too complicated and extremely broad
  for me. I am taking a look forward for your subsequent put up, I will try
  to get the grasp of it!

 35. instasuite discount

  15 kwietnia 2017 at 17:35

  Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but after
  browsing through a few of the articles I realized it’s
  new to me. Regardless, I’m certainly pleased I stumbled
  upon it and I’ll be bookmarking it and checking back
  regularly!

 36. budgetairplane tickets

  15 kwietnia 2017 at 23:25

  My family always say that I am killing my time here at net, however I know I am
  getting experience every day by reading such fastidious articles.

 37. دانلود آهنگ

  18 kwietnia 2017 at 05:29

  I’m now not certain the place you are getting
  your info, however good topic. I needs to spend a while studying much more or figuring out more.
  Thank you for fantastic info I was looking for this information for my mission.

 38. eva group

  18 kwietnia 2017 at 08:34

  This design is wicked! You certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to
  say, and more than that, how you presented it. Too
  cool!

 39. 更年期 エクオール

  18 kwietnia 2017 at 10:28

  更年期障害にお悩みのアナタ。
  エクオールが効果的ですよ。
  更年期の不定愁訴が表れるのは、エストロゲンが一気に減少することが、理由です。
  それならエストロゲンと同様の働きを持つエクオールを摂取すれば良いのです。
  ただし日本女性の半分は、腸で大豆をエクオールに変化することができません。
  そこで大豆製品ではなく、エクオールの成分をダイレクトに摂取するしかありません。

 40. Independent Escorts In Dubai

  19 kwietnia 2017 at 16:34

  300443 266958Wohh exactly what I was searching for, regards for putting up. 693310

 41. www.facebook.com

  20 kwietnia 2017 at 09:16

  What i do not realize is in truth how you are not actually
  much more smartly-appreciated than you might be right now.
  You’re so intelligent. You know thus significantly with regards to this matter, made me in my view consider it from numerous varied
  angles. Its like men and women don’t seem to be involved except it’s something to accomplish with Girl gaga!
  Your own stuffs outstanding. All the time care for
  it up!

 42. Car for Lease in Gensan

  20 kwietnia 2017 at 17:08

  Hello There. I discovered your weblog the use of msn. That is a very well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to learn more of your useful info.

  Thanks for the post. I will definitely return.

 43. Gensan Restaurant

  20 kwietnia 2017 at 22:26

  I am sure this piece of writing has touched all the internet people, its really really pleasant
  paragraph on building up new web site.

 44. Switch Energy Supplier

  21 kwietnia 2017 at 14:47

  636915 960790Fairly uncommon. Is likely to appreciate it for folks who contain community forums or anything, internet web site theme . a tones way for the client to communicate. Superb job.. 503070

 45. nipslip

  22 kwietnia 2017 at 13:25

  Hiya! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my apple iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve
  this problem. If you have any suggestions, please share.
  Thank you!

 46. Best Online News

  22 kwietnia 2017 at 17:19

  733684 468582quite good post, i surely genuinely like this remarkable internet site, maintain on it 99424

 47. Dragon Ball Super Review

  23 kwietnia 2017 at 19:12

  Good day! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

 48. bandar bola

  24 kwietnia 2017 at 14:22

  I don’t even know how I stopped up here, but I thought this submit was great.
  I do not know who you might be however certainly you’re
  going to a well-known blogger for those who aren’t already.
  Cheers!

 49. adam and eve sex toys shop

  26 kwietnia 2017 at 00:27

  Hi there, I log on to your blog like every week. Your humoristic style is awesome,
  keep doing what you’re doing!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra