Z zagranicy

Imperialna gra Rosji w Syrii

1669-1234Dr Malina Kaszuba (zastępca dyrektora Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach, współpracownik Akademii Obrony Narodowej) i dr hab. Mirosław Minkina (z UPH, współpracownik Ministerstwa Obrony Narodowej) są autorami niezwykle ciekawej, wydanej przez Rytm pracy „Imperialna gra Rosji”. Jednym z tematów pracy jest aktywność militarna Rosji w Syrii.

Rosja rozpoczęła swoją interwencje w Syrii by nie dopuścić do dominacji USA w tym rejonie i zyskać międzynarodowy prestiż. W Syrii celem Rosji było i jest wspieranie (reprezentującego mniejszość alewicką) reżimu Asada a nie walka z Państwem Islamskim (jak głosi rosyjska propaganda). Państwo Islamskie jest potrzebne Asadowi do zwalczania opozycji sunnickiej (reprezentującej większość Syryjczyków, Asad reprezentuje mniejszość alawitów). Asada wspiera też Iran, bo Asad szkoli w Syrii bojowników Hezbollahui, pozwala Irańczykom przez Syrie wspierać to ugrupowanie w Libanie, i jest dla szyickiego Iranu sojusznikiem w walce z dunitami.

Dodatkowo w Syrii sytuacje komplikują i inne konflikty. Turcja walczy z Kurdami, sunnicka Arabia Saudyjska z szyickim Iranem. Syria była przez lata w konflikcie z Izraelem (który okupuje od 1967 roku syryjskie Wzgórza Golan). Wojska syryjskie od 1976 do 1986 roku okupowały Liban. Granice w Afryce i na Bliskim Wschodzie są sztuczne – kraje nie odzwierciedlają podziałów etnicznych, mniejszości uciskają większości. Odżywają zamrożone dotychczas konflikty, dominujący w islamie sunnici walczą z szyitami.

Przez lata Syryjskie siły zbrojne były w 100% wyposażone w broń z ZSRR. Syryjczycy studiowali na cywilnych i wojskowych uczelniach w ZSRR. Wielu z syryjskich studentów zawierało małżeństwa z Rosjankami (dziś wiele Rosjanek jest żonami syryjskich wojskowych). Po upadku ZSRR Syria pozostała sojusznikiem Rosji.

Rosyjscy doradcy i technicy są w syryjskich siłach zbrojnych. Syryjski port Tartus jest jedyna baza rosyjską poza obszarem byłego ZSRR (baza służyła też Armii Radzieckiej od 1971 roku). Z Tartus operuje 5 Dywizja Morza Śródziemnego rosyjskiej marynarki wojennej. „Infrastruktura bazy składa się z trzech pływających doków i pływającego warsztatu remontowego, magazynów i obiektu mieszkalnego na 50 osób”. W ramach wspierania reżimu Asada Rosja umorzyła Syrii 10 z 13 miliardów dolarów długu za dostawy broni z czasów ZSRR. Rosja nie tylko z Syrią rozwijała dobre relacje na Bliskim Wschodzie ale także i z Izraelem i Irakiem.

Od 2012 roku Rosyjska Flota Czarnomorska ochrania i dostarcza broń, sprzęt wojskowy, wodę, żywność i paliwo armii syryjskiej. Do portu Tartus trafiają rosyjskie wojska specjalne i kolejni rosyjscy doradcy wojskowi. Pod kierunkiem Rosjan syryjskie wojska ulegają szybkiej transformacji na bardziej mobilne. Rosjanie angażują się też w walki (równocześnie armia rosyjska ewakuowała z Syrii 20.000 Rosjan i osób pochodzących z ZSRR). Syria broń prócz z Rosji dostaje też od Iranu.

W 2013 roku dzięki pomocy Rosjan Asad wyparł przeciwników ze strategicznych obszarów. U wybrzeży Syrii statki Floty Czarnomorskiej z Sewastopola wsparły statki Floty Północnej z Murmańska, Bałtyckiej z Kaliningradu, Floty Pacyfiku z Władywostoku. Wojna w Syrii stała się dla Rosji wojną zastępczą w konflikcie z USA (Stany Zjednoczone razem z Turcją, Arabią Saudyjską i Katarem wspierają syryjską opozycje).

W 2015 roku Rosja rozpoczęła naloty w Syrii. Działania lotnictwa rosyjskiego wspierają siły Asada i Iranu. Celem jest głównie opozycja a nie siły Państwa Islamskiego. Rosjanie nalotami chcą też NATO zademonstrować siłę swojego lotnictwa. „Zgromadzony w Syrii potencjał [sił zbrojnych Rosji] w znacznym stopniu przewyższa” stan potrzebny do zwalczania Państwa Islamskiego i ewidentnie zagraża bezpieczeństwu Turcji. Nadmierny stan liczebny sił rosyjskich pozwala Rosji izolować teren na którym jest obecna, podobna sytuacja ma miejsce z nadmiernymi siłami rosyjskimi na Bałtyku i Morzu Czarnym.

Pojawienie się wojsk rosyjskich w Syrii zmusiło siły opozycji i Państwa Islamskiego do współpracy, wspieranie przez Rosję Asada zmusiło większość Syryjczyków sunnitów do wsparcia islamistów. Skutkiem działań Rosji było też zwiększenie ilości imigrantów z Syrii w Unii Europejskiej, a przez to destabilizowanie sytuacji w Europie. Działania Rosji w Syrii wspiera Izrael, któremu zależy na utrzymaniu Asada by mieć stabilną granice z Syrią.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

127 komentarzy

127 Komentarzy

 1. Stefek

  4 stycznia 2017 at 17:53

  „Grają” to ci autorzy niedouczeni, ciekawe gdzie zdobyli tytuły dr? A p. Bodakowski znowu bezrefleksyjnie wypisuje te bzdety. Gdyby nie Rosja, to Państwo Islamskie – wspierane cały czas przez USA – wygrałoby tę wojnę. Przypominam: rządy Asada to nie jest żaden „reżim”. Przestań pan p. Bodakowski wypisywać te pierdoły. Przestań pan najeżdżać na Rosję. Trochę poczytać, trochę przemyśleć, popytać mądrzejszych i wtedy pisać felietony. Pozdrawiam w Nowym Roku.

 2. stan

  4 stycznia 2017 at 18:08

  Ach, ten Bodakowski, znowu on. Czy ktoś go powstrzyma?
  Sądząc po recenzji, książka dla lemingów lub do pieca (właściwe zakreślić). To straszne, Rosja ma stosunki z Syrią, i obie baby.
  Może by tak ci dzielni, prawdomówni reżymowi autorzy napisali książkę pt. „Imperialna gra USA”. Spróbowaliby!

  • m

   4 stycznia 2017 at 18:40

   „… i obie baby.” – i co w tym strasznego?

  • Paweł

   4 stycznia 2017 at 19:23

   Obawiam się że ten Bodakowski to taki trojański koń.
   Niby dobrze w miarę pisze i jako tako w ramach do nazwania prawicą się trzyma ale od czasu do czasu prawda o nim z cholew mu wyłazi. To jakiś taki dawidopodobny typ. A podobno się kiedyś na pięści zcieli jak sam Bodakowski się chwalił.
   On coś tak jakby majdanowcem był. I Polaków też niezbyt dobrze traktuje. To nie może być tylko niewiedza.
   On dobrze wie co robi.
   Już nie wspominając jego naskoczenie na pana Grzegorza Brauna.

   • stan

    4 stycznia 2017 at 19:48

    Bodakowski to jedno, drugie – para autorów. Można w ciemno zaryzykować tezę, że oboje nie są, bo nie mogą być obiektywni, a to dlatego, że oboje są karmieni przez reżymowy budżet. Koncepcja książki jest zgodna z polityką obecnego reżymu. Natomiast polityka reżymu nie jest zgodna z tym, co myślą ludzie. Jest jak za komuny, czego innego uczyli w szkołach, a o czym innym mówiono w domach. Taka podwójna wiedza. To doświadczenie z komuny bardzo wyostrza czujność, i powiedzmy sobie – jest bardzo przydatne.
    Reasumując – nigdy (prawie) nie jest tak, jak to przedstawia reżym.

    • PR

     5 stycznia 2017 at 15:18

     Bodakowski to prymitywny tuman, niedouczony i nawet nie jest dziennikarzem. Gdy piszte teksty to z mnostwem literowek – widac na pierwszy rzut oka niechlujstwo i lumpowatosc. Ten typ o twarzy autystycznego dziecka jak to doskonale okreslil Rafal Mossakowski to kryptobandrowiec ujadajacy ciagle na Rosje i sprzyjajacy Neobanderii na Ukrainie. To Piso´fil atakujacy w swoim czasie Brauna i narodowcow. Nie wiem co Taki typ robi na poczciwym portalu jak prawy.pl

 3. Soroka

  4 stycznia 2017 at 18:52

  Wy dwaj! Wasze wpisy, współgrające z ruską propagandą, świadczą dobitnie, że w imperialnej grze Rosji, prawda zupełnie się nie liczy. Ruska klasyka! USA też kłamie, ale nie tak ordynarnie i nie w żywe oczy.
  Książka przedstawia obiektywnie temat sprawy!
  Jeżeli @stan chce , to może napisać książkę pt.”Imperialna gra USA”! Zobaczymy czy go stać na obiektywizm? Ja osobiście bardzo w to wątpię.

  • Stefek

   5 stycznia 2017 at 09:05

   Za to USA bardzo ordynarnie zachowuje się w krajach, gdzie wchodzi „robić” demokrację. Najwięcej z tego działania USA dostaje się biednym społeczeństwom, mordowanym, wyrzucanym z domów w imię usa-ńskiej „demokracji”.

 4. Zona

  4 stycznia 2017 at 20:43

  Od mitów do kłamstwa i mamy artykuł. Za dużo tego na tym portalu o rzekomo chrześcijańskich korzeniach. Imperializm to nowe podboje a nie utrzymywanie resztek stanu posiadania… A teraz do meritum. Wojna domowa a właściwie sponsorowana rewolucja w Syrii zaczęła się wraz z suto opłaconą i sponsorowaną przez saudów, katar, usa i ue „arabską wiosną”. Zaczęła się w roku 2011 w styczniu…! Oczywiście na potrzeby propagandy ignoruje się piętrzące dowody na aktywne zaangażowanie w działalność ewidentnie wspierającą terroryzm takich państw jak Turcja, Arabia Saudyjska, Izrael, Katar, Francja, UK, USA, Belgia , Dania, Australia a wcześniej i Kanada, Niemcy, Holandia, ZEA… Oto zaplecze i wsparcie Polityczne ISIS, SO, SDF, AoC… Tam też kryją się gdzieś dostawcy broni, nie, nie „rosyjskiej” bo Rosja nie produkuje powszechnie używanych pocisków TOW ani pickupów… Oczywiście owa liczna koalicja oficjalnie walczy z „terrorem” a że bomby spadają na wojska Arabskiej Republiki Syrii to zapewne przypadek. I to także przypadek ze do 2015 ci najwięksi mocarze przez lata nic nie zrobili z oceanem rzezi i zbrodni, który rozlał się na bliskim wschodzie. I tak fajnie to trwało, do 2015 r, kiedy we wrześniu ni stąd ni zowąd, kiedy już głośno było o likwidacji „reżimu” legalnego prezydenta p. Assada pojawiła się na scenie Rosja. Miesiąc intensywnych bombardowań i kilka miesięcy wspierania legalnej władzy dokonało więcej niż cała międzynarodówka walczącą z terrorem przez lata. Krótka obserwacja wskazuje, że Rosja stosunkowo niedawno zaangażowała się w Syrii i jako jedno z nielicznych państw robi to co deklaruje i to na dodatek w porozumieniu z legalną władzą kraju w którym działa. No wręcz zbrodnia… Waszym zdaniem. Końcowa teza o tym, że Izrael wspiera „te” Rosyjskie działania w sytuacji, kiedy udokumentowano ataki lotnicze oraz artyleryjskie IDF na pozycje Armii Syryjskiej oraz udokumentowano udzielane ISIS wsparcie medyczne jak i złapano pułkownika IDF walczącego w tej organizacji zastanawia, kto stoi za tymi tezami i w co się tu Polakami gra. I dla kogo.

 5. Masław

  4 stycznia 2017 at 22:25

  Jak zwykle red. Bodakowski zachwyca sie bzdurnymi książczynami. Imperialna gra Rosji? Tej która od dawna się broni od ćwierćwiecza? Amerykanie rozwalili Słowiańską Jugosławię, rozbili Irak, Libię i Syrię. odpowiadają za śmierć ponad miliona w krótki bardzo okresie czasu. A Ruscy od upadku ZSRR w defensywie. I żadne trollowanie niejakiego Soroki tego nie zmieni. Bo fakty to fakty, a nie opinie. Choć on pewnie tego nie odróżnia.

 6. Akada

  5 stycznia 2017 at 10:13

  Smutne popłuczyny wynikające z czerpania profitów z faktu iż PiS prowadzi żydowsko-amerykańską politykę zagraniczna a nie polską.
  Oficerowie prowadzący utrzymują takich wykształconych ludzi po to aby pieprzyli głupoty i ubierali to w tezy naukowe.
  PiS=PO tylko każda z tych partii realizuje politykę innego mocarstwa i walka pomiędzy PiS i PO/PSL/SLD to walka agentur obcych mocarstw na polskim terytorium.

 7. Robert B.

  5 stycznia 2017 at 10:25

  Panie Bodakowski, nie masz Pan polotu za grosz. Łykasz Pan wszystko, co Pan przeczytasz.

 8. Ania

  5 stycznia 2017 at 16:54

  Pan Bodakowski kolejny raz
  – dał głos
  I kolejny raz głos ten jest prymitywny, aż boli.
  Szkoda nawet tego komentować
  Ktoś, kto gada jak oczadziały o ” imperialnej Rosji” niech spojrzy na ten rysunek
  Jedna ruska baza wojskowa- źle
  Tysiące baz amerykańskich- dobrze, bo na tym polega walka o demokrację:-)
  …ech panie Bodakowski, kto za panem stoi?
  Pan tak z siebie pisze głupoty??

  http://bi.gazeta.pl/im/fotomon/bloxlite/f640x640/19/52/12/0183c3c372.jpg

 9. wars

  6 stycznia 2017 at 13:27

  „Działania Rosji w Syrii wspiera Izrael, któremu zależy na utrzymaniu Asada by mieć stabilną granice z Syrią.” – co za brednie. Od dawna Izrael sam i z pomocą islamistów atakuje Syrię. Nie tak dawno Izrael wmanewrował Obamę w deklarację, że jeżeli Asad użyje przeciw „niewinnym bezbronnym cywilom” broni chemicznej to USA uderzą na Syrię – na atak chemiczny nie trzeba było długo czekać, a zanim kurz po ataku opadł Izrael zgłosił się z dowodami na to, że to była robota Asada…

 10. Jonna Ridgel

  29 stycznia 2017 at 10:09

  free movies online without download

 11. deca 300 reviews

  18 marca 2017 at 03:21

  488093 321537I always was concerned in this subject and stock still am, regards for posting . 438180

 12. gedget.ae

  19 marca 2017 at 12:18

  578045 439583magnificent submit, very informative. I ponder why the opposite experts of this sector dont realize this. You must proceed your writing. Im sure, youve a great readers base already! 766700

 13. economics tuition

  21 marca 2017 at 11:06

  748921 889892Hello! Ive been reading your web site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to say keep up the good work! 913579

 14. what google did to me

  29 marca 2017 at 13:11

  636250 990285Spot up for this write-up, I seriously believe this internet site needs a good deal far more consideration. Ill apt to be once far more to learn additional, appreciate your that information. 300581

 15. motor club of america

  29 marca 2017 at 20:14

  800868 860826hey I was very impressed with the setup you used with this blog. I use blogs my self so good job. definatly adding to bookmarks. 183859

 16. 236480 162307you are in point of fact a very good webmaster. The internet site loading velocity is remarkable. It seems that you are performing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. youve done a terrific activity on this topic! 958400

 17. telephone portable

  30 marca 2017 at 22:39

  17310 631427Hmm is anyone else having issues with the images on this blog loading? Im trying to figure out if its a issue on my end or if its the blog. Any responses would be greatly appreciated. 90820

 18. is motor club america scam

  1 kwietnia 2017 at 22:30

  987949 554940An attention-grabbing dialogue is worth comment. I believe that it is finest to write extra on this topic, it wont be a taboo topic nonetheless typically individuals are not sufficient to speak on such topics. Towards the next. Cheers 913933

 19. ephedrine and bodybuilding

  4 kwietnia 2017 at 19:47

  308691 615004I agree with most of your points, but some need to have to be discussed further, I will hold a small speak with my partners and possibly I will appear for you some suggestion soon. 825554

 20. Best News Website in World

  7 kwietnia 2017 at 02:06

  282612 96681Youre so cool! I dont suppose Ive read anything such as this before. So good to get somebody with some original thoughts on this topic. realy we appreciate you starting this up. this fabulous internet site are some items that is required on the internet, somebody with slightly originality. beneficial function for bringing a new challenge on the world wide internet! 72635

 21. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 06:01

  969603 294807I enjoy your writing style genuinely enjoying this internet internet site . 511728

 22. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 11:25

  311486 762513I recognize theres lots of spam on this web site. Do you require assist cleansing them up? I might assist among courses! 121711

 23. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 11:46

  672730 629127Greetings! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job! 443419

 24. Best Best Online News in the World

  8 kwietnia 2017 at 06:52

  578247 260991Right after examine a couple of with the weblog posts on your site now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and shall be checking once more soon. Pls try my site online as properly and let me know what you believe. 134953

 25. Best Best Online News in the World

  8 kwietnia 2017 at 10:15

  230755 451018Wow, cool post. Id like to write like this too – taking time and real effort to make a excellent article but I procrastinate too significantly and never appear to get started. Thanks though. 649437

 26. Best Best Online News in the World

  8 kwietnia 2017 at 10:46

  757493 526536Very good publish, thanks a lot for sharing. Do you happen to have an RSS feed I can subscribe to? 430679

 27. Best Best Online News in the World

  8 kwietnia 2017 at 20:15

  825232 335943Hmm, I never thought about it that way. I do see your point but I think many will disagree 341068

 28. GVK Biosciences

  9 kwietnia 2017 at 09:41

  841478 56672Hi, you used to write exceptional articles, but the last several posts have been kinda lackluster I miss your super writing. Past couple of posts are just slightly out of track! 370281

 29. GVK BIO

  9 kwietnia 2017 at 13:33

  649039 491888But a smiling visitor here to share the really like (:, btw wonderful pattern . 648989

 30. spoof emails fraud

  12 kwietnia 2017 at 09:18

  Hi tһere friends, good piece of writing and
  nice urging commented here, I am genuinely enjoying by thesе.

 31. Lourdes

  13 kwietnia 2017 at 07:20

  Howdy! Quick question that’s totally off topic. Do you know
  how to make your site mobile friendly? My web site loolks weird when viewing from
  mmy iphone4. I’m trying to find a template or plugin that
  might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share.

  Thanks!

 32. 妊活男性 サプリ おすすめ 通販

  13 kwietnia 2017 at 18:23

  日本では今多くの男性が不妊症の問題を抱えています。この解決策として、男性専用サプリメントが今多くの男性に利用されています。
  男性が不妊となる理由をしっかり理解し、正しい対処法を行うことで、男性不妊の悩みは解消できます。
  男性不妊の80%は体内でつくられる精子や精液に原因があり、男性不妊の多くは、精液の絶対量や精子の運動機能が要因となっています。
  ですから、男性専用妊活サプリメントを使用することで体内でつくられる精子に十分な栄養を与え、本来の活力を取り戻す必要があるのです。
  男性不妊の改善に必要なことは、精子の運動率と精液の量を正常値に戻すための栄養素をしっかり取ることです。
  精子の運動率向上に必要な、亜鉛やビタミンE、葉酸などの質の良い精子を作る栄養素の補充には、男性専用に開発された妊活サプリメントの服用が一番です。
  男性の妊活のための、総合栄養男性専用妊活サプリメントとして評判なのがマイシードです。
  妊活サプリメントのマイシードには、質の高い精子、精液を作り、男性機能を改善向上させ、男性を元気にする様々な栄養成分が配合されています。

 33. web

  14 kwietnia 2017 at 04:59

  If you must feed the fish, wait at least 2-3 days and feed them very small amounts.
  Waterfall faucets are designed to fit with vessel sinks; after your first family conference,
  it helps to speak with a home design architect or hardware retailer to plan your remodel and choose your bathroom
  sink at the same time you choose your faucet. Fortunately, nowadays you do not need to be like an emperor to adopt an indoor wall mounted waterfall.

 34. boob

  15 kwietnia 2017 at 06:53

  You actually make it seem so easy with your presentation however I in finding
  this topic to be actually something which I think I’d never
  understand. It kind of feels too complicated and extremely broad
  for me. I am taking a look forward for your subsequent put up, I will try
  to get the grasp of it!

 35. instasuite discount

  15 kwietnia 2017 at 17:35

  Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but after
  browsing through a few of the articles I realized it’s
  new to me. Regardless, I’m certainly pleased I stumbled
  upon it and I’ll be bookmarking it and checking back
  regularly!

 36. budgetairplane tickets

  15 kwietnia 2017 at 23:25

  My family always say that I am killing my time here at net, however I know I am
  getting experience every day by reading such fastidious articles.

 37. دانلود آهنگ

  18 kwietnia 2017 at 05:29

  I’m now not certain the place you are getting
  your info, however good topic. I needs to spend a while studying much more or figuring out more.
  Thank you for fantastic info I was looking for this information for my mission.

 38. eva group

  18 kwietnia 2017 at 08:34

  This design is wicked! You certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to
  say, and more than that, how you presented it. Too
  cool!

 39. 更年期 エクオール

  18 kwietnia 2017 at 10:28

  更年期障害にお悩みのアナタ。
  エクオールが効果的ですよ。
  更年期の不定愁訴が表れるのは、エストロゲンが一気に減少することが、理由です。
  それならエストロゲンと同様の働きを持つエクオールを摂取すれば良いのです。
  ただし日本女性の半分は、腸で大豆をエクオールに変化することができません。
  そこで大豆製品ではなく、エクオールの成分をダイレクトに摂取するしかありません。

 40. Independent Escorts In Dubai

  19 kwietnia 2017 at 16:34

  300443 266958Wohh exactly what I was searching for, regards for putting up. 693310

 41. www.facebook.com

  20 kwietnia 2017 at 09:16

  What i do not realize is in truth how you are not actually
  much more smartly-appreciated than you might be right now.
  You’re so intelligent. You know thus significantly with regards to this matter, made me in my view consider it from numerous varied
  angles. Its like men and women don’t seem to be involved except it’s something to accomplish with Girl gaga!
  Your own stuffs outstanding. All the time care for
  it up!

 42. Car for Lease in Gensan

  20 kwietnia 2017 at 17:08

  Hello There. I discovered your weblog the use of msn. That is a very well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to learn more of your useful info.

  Thanks for the post. I will definitely return.

 43. Gensan Restaurant

  20 kwietnia 2017 at 22:26

  I am sure this piece of writing has touched all the internet people, its really really pleasant
  paragraph on building up new web site.

 44. Switch Energy Supplier

  21 kwietnia 2017 at 14:47

  636915 960790Fairly uncommon. Is likely to appreciate it for folks who contain community forums or anything, internet web site theme . a tones way for the client to communicate. Superb job.. 503070

 45. nipslip

  22 kwietnia 2017 at 13:25

  Hiya! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my apple iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve
  this problem. If you have any suggestions, please share.
  Thank you!

 46. Best Online News

  22 kwietnia 2017 at 17:19

  733684 468582quite good post, i surely genuinely like this remarkable internet site, maintain on it 99424

 47. Dragon Ball Super Review

  23 kwietnia 2017 at 19:12

  Good day! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

 48. bandar bola

  24 kwietnia 2017 at 14:22

  I don’t even know how I stopped up here, but I thought this submit was great.
  I do not know who you might be however certainly you’re
  going to a well-known blogger for those who aren’t already.
  Cheers!

 49. adam and eve sex toys shop

  26 kwietnia 2017 at 00:27

  Hi there, I log on to your blog like every week. Your humoristic style is awesome,
  keep doing what you’re doing!

 50. mikemedusa.com

  26 kwietnia 2017 at 23:52

  I am sure this article has touched all the internet viewers, its really really
  good article on building up new weblog.

 51. acarreo de materiales sotelo

  27 kwietnia 2017 at 01:51

  Hello Dear, are you actually visiting this web page on a regular basis, if so then you will absolutely
  get fastidious experience.

 52. Mark Hurd controvery

  27 kwietnia 2017 at 09:17

  829612 418853Wow, remarkable weblog structure! How long have you been running a weblog for? you produced running a weblog appear effortless. The complete appear of your internet site is magnificent, neatly as the content material material! 473875

 53. Nipple Teasers

  27 kwietnia 2017 at 21:28

  I think this is among the most significant info for me.
  And i am happy studying your article. However should commentary on few
  common issues, The website taste is perfect, the articles is
  truly great : D. Good activity, cheers

 54. best anal vibrator

  29 kwietnia 2017 at 21:51

  Great blog you have got here.. It’s difficult to find excellent writing like yours nowadays.
  I honestly appreciate people like you! Take care!!

 55. jean claude ellena hermes

  2 maja 2017 at 11:09

  L’objectif était de punir les jeux ownersfor leurs décisions de jeu par écraser les jeux economy.In ces deux cas, les joueurs – résidents de mondes virtuels – re-résolu leurs conflits avec la gestion du jeu grâce à la clientèle activ-isme. Cela fonctionne dans le monde réel, aussi, mais quand elle échoue, nous avons la loi ruleof. Nous pouvons poursuivre. Nous pouvons élire de nouveaux dirigeants. Quand tout le reste échoue, nous canwithdraw tout notre argent de la banque, vendons nos maisons, et de passer à adifferent country.But dans les mondes virtuels, ces recours sont hors-limites. Les mondes virtuels canand font les joueurs de gel de la richesse pour tricher l’or amassé par exploitingloopholes dans le système, pour participer à du monde réel de l’or à des fins de trésorerie ex-change eBay a récemment mis fin à cette pratique sur son service, ou forviolating une autre règle. le

 56. buy barbour online

  2 maja 2017 at 17:03

  Interesting thoughts, I found something similar at Discount and Outlet and here Recommended, laters!
  buy barbour online http://www.barbourjackets.online

 57. patagonia sale outlet

  2 maja 2017 at 19:19

  Another day another awesomely written article, thank you for putting in the time!
  patagonia sale outlet http://www.patagoniaoutlet.us

 58. panties with vibrator

  3 maja 2017 at 01:28

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 59. Air max pas cher

  3 maja 2017 at 13:57

  How do I go about copyrighting content of my website?

 60. ugg online sale store

  3 maja 2017 at 19:21

  some really excellent info , Gladiolus I found this.
  ugg online sale store http://www.uggoutletstore.online

 61. koleoa

  4 maja 2017 at 02:58

  No veo en esto el sentido.
  Rexuiz FPS Game

 62. pieczatki

  4 maja 2017 at 05:28

  Howdy! This article couldn’t be written much better!
  Looking at this post reminds me of my previous roommate!

  He continually kept preaching about this.
  I most certainly will forward this article to him. Pretty sure he will have a
  great read. I appreciate you for sharing!

 63. order singulair online

  4 maja 2017 at 05:56

  I blog quite often and I truly thank you for your information. This article has truly
  peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking
  for new information about once per week. I opted in for
  your Feed too.

 64. Bicycle Sales & Repairs Dublin

  4 maja 2017 at 10:44

  I have been given a Dell computer from my sister. However, her former husband set up his account on this computer (says he cannot remember the password), making himself the only administrator. Now, I cannot add any programs ( like iTunes), nor can I delete anything. How can I clear his passwords from this computer, and make myself the administrator? I am afraid that I shall have to delete everything, then begin again (ugh!) That would mean buying new programs, installing them and so on. Any ideas?.
  Bicycle Sales & Repairs Dublin http://rothar.ie/sales-repairs.html

 65. Roberto Cavalli on sale

  4 maja 2017 at 20:33

  Straightforward and well written, thank you for the info
  Roberto Cavalli on sale http://www.robertocavallisale.online

 66. goose feather jacket sale

  5 maja 2017 at 11:42

  Wow! Thank you! I permanently needed to write on my site something like that. Can I take a portion of your post to my website?
  goose feather jacket sale http://www.factorycanadagooseoutlet.online

 67. pokemon cards ex

  5 maja 2017 at 12:48

  I have learn some good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
  I surprise how much effort you put to make any such great informative site.

 68. how to rank youtube videos

  5 maja 2017 at 13:20

  You are so interesting! I don’t suppose I’ve truly
  read something like that before. So great to find somebody with some unique
  thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up.
  This site is something that is needed on the web, someone with a little originality!

 69. YouTube video

  6 maja 2017 at 00:56

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i
  came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok
  to use some of your ideas!!

 70. Factory Michael Kors Online

  6 maja 2017 at 03:29

  Thats a very good feedback. Im curious to think what type of impact this would have globally? There are times when things like this begin to have global expansion and frustration. Ill check back to see what you have to say.
  Factory Michael Kors Online http://www.factorymichaelkorsoutletonline.com

 71. duck hunting video

  6 maja 2017 at 06:24

  Very nice article, just what I was looking for.

 72. totutattoo.pl

  6 maja 2017 at 07:59

  I’m gone to inform my little brother, that he should also pay
  a quick visit this web site on regular basis to obtain updated from latest information.

 73. Hong

  6 maja 2017 at 08:51

  If you desire to grow your knowledge just keep visiting this web page
  and be updated with the newest information posted here.

 74. porn gay

  6 maja 2017 at 16:38

  Tenemos a las actrices porno más populares
  con sus mejores escenas y en HD con vídeos en genial calidad.

 75. dr kat

  7 maja 2017 at 01:17

  If some one desires expert view about blogging and site-building then i advise him/her to pay a
  quick visit this blog, Keep up the pleasant job.

 76. any update on this? debt relief
  stores that sell canada goose jackets http://www.canadagoosesale.online

 77. how to use super head honcho

  7 maja 2017 at 17:59

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 78. ray ban occhiali da sole a goccia

  7 maja 2017 at 19:42

  http://www.parrocchiabaranello.it/Grandi Occasioni occhiali da vista donna ray ban

 79. fake id names

  7 maja 2017 at 20:42

 80. Juicy Couture Outlet usa

  8 maja 2017 at 04:07

  Where would you suggest I appear to learn additional?
  Juicy Couture Outlet usa http://www.juicycoutureoutletonlineu.us

 81. adam and eve

  8 maja 2017 at 10:15

  Great items from you, man. I’ve be aware your stuff
  prior to and you’re simply extremely magnificent. I actually like
  what you’ve got right here, certainly like what
  you are saying and the way by which you are saying it. You’re making it enjoyable and you still take care of to stay it sensible.
  I can’t wait to read far more from you. This is really a terrific site.

 82. symoneoa

  8 maja 2017 at 22:35

  l’idГ©e trГЁs prГ©cieuse
  [url=http://rexuiz.top/]Rexuiz FPS Game[/url]

 83. geld verdienen internet

  8 maja 2017 at 22:41

  Hi there, its pleasant article regarding media print, we all be familiar with media is a fantastic
  source of information.

 84. us fake id

  8 maja 2017 at 23:09

 85. emu boots online

  9 maja 2017 at 03:36

  I carry on listening to the news lecture about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you tell me please, where could i get some?
  emu boots online

 86. cours de bourse hermes

  9 maja 2017 at 10:20

  où il mourut aprisoner.Mary, d’abord porté à Edimbourg et il insulté par la populace, était à côté se précipita vers le château de Lochleven. Ses lettres présumées à Bothwell ont été trahis au Lords Juin 21, probablement par Sir James Balfour, qui commandait dans le château d’Edimbourg. Peut-être que Murray qui avait quitté pour la France avant le mariage Toa Brève histoire de ScotlandCHAPTER XX. MARY EN ECOSSE. 47Bothwell, peut-être peur d’Elizabeth, ou la pitié humaine, induite ses ravisseurs, contrairement à l’avocat ofLethington, pour épargner sa vie, quand elle avait signé son abdication, alors qu’ils couronnaient son bébé. Murrayaccepted la Régence; un Parlement en Décembre a établi le Kirk; s’acquitté de la rébellion; andannounced qu’ils avaient la preuve de la culpabilité Marys dans sa propre écriture. Son escapade romantique de

 87. Coach Handbags Outlets Online

  10 maja 2017 at 04:01

  We must let sleeping dogs lie.
  Coach Handbags Outlets Online

 88. horny

  10 maja 2017 at 10:48

  A fascinating discussion is definitely worth comment.
  I do believe that you need to publish more on this subject matter,
  it might not be a taboo subject but usually folks don’t speak about
  these issues. To the next! Many thanks!!

 89. nipple

  10 maja 2017 at 19:37

  No matter if some one searches for his essential thing, therefore he/she needs to be available that in detail,
  so that thing is maintained over here.

 90. breasts

  10 maja 2017 at 23:03

  Thanks for another wonderful post. Where else may just
  anyone get that kind of info in such a perfect means of
  writing? I’ve a presentation next week,
  and I’m on the search for such information.

 91. slut

  11 maja 2017 at 03:51

  It’s enormous that you are getting ideas from this piece of writing as well as
  from our discussion made at this time.

 92. nfl football gear sale

  11 maja 2017 at 19:13

  Nice content you got here for your site, any suggestions?
  nfl football gear sale

 93. dual vibrator

  11 maja 2017 at 23:00

  bookmarked!!, I really like your website!

 94. Louis Vuitton outlet store

  12 maja 2017 at 02:35

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely return.
  Louis Vuitton outlet store

 95. Hiya! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a
  blog article or vice-versa? My blog goes over
  a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 96. louis vuitton store outlet

  12 maja 2017 at 18:19

  It was a very nice idea! Just want say thank you for the data you have distributed. Just continue posting this kind of post. I will be your loyal reader. Gives Thank you again.
  louis vuitton store outlet

 97. sofiaoa

  13 maja 2017 at 17:02

  You commit an error. Write to me in PM.
  [url=http://www.sexybang.top/gal/2748.html]sofiaoa[/url]

 98. connieoa

  14 maja 2017 at 03:23

  on peut dire, cette exception 🙂 des rГЁgles
  [url=http://www.whorebutt.top/gallery/2527/how-will-jordan-react-to-her-first-ever-anal-tryout-experience.html]How will Jordan react to her first ever anal tryout experience?[/url]

 99. chanel original store

  14 maja 2017 at 09:15

  Thanks for taking the time to talk about this, I feel fervently about this and I take pleasure in learning about this topic. Please, as you gain information, please update this blog with more information. I have found it very useful.
  chanel original store

 100. kentariousoa

  15 maja 2017 at 01:16

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thanks However I’m experiencing challenge with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss downside? Anybody who knows kindly respond. Thnkx
  [url=http://www.sexybang.top/]kentariousoa[/url]

 101. Super Head Honcho Review

  15 maja 2017 at 02:44

  Hi! This is my first visit to your blog! We are a group of
  volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on.
  You have done a extraordinary job!

 102. Original louis vuitton outlet

  15 maja 2017 at 23:28

  Im astounded that I must not cast off this marvelous meaning.
  Original louis vuitton outlet

 103. coach outlet online

  15 maja 2017 at 23:28

  Definitely actually great website article which has got me considering. I never looked at this from your point of view.
  coach outlet online

 104. coach handbags outlet online

  15 maja 2017 at 23:28

  i have begun to visit this cool site a couple of times now and i have to say that i find it quite good actually. keep the nice work up! =p
  coach handbags outlet online

 105. hermes for sale

  15 maja 2017 at 23:29

  this is great thanks
  hermes for sale

 106. frankincense oil

  19 maja 2017 at 16:15

  Somebody essentially lend a hand to make critically posts I might state.
  This is the very first time I frequented your web page and thus far?
  I amazed with the analysis you made to make this particular
  put up incredible. Wonderful activity!

 107. glass dildos

  19 maja 2017 at 23:21

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly
  informative. I am gonna watch out for brussels.

  I’ll be grateful if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 108. Best fake id

  20 maja 2017 at 00:38

 109. Air max pas cher

  20 maja 2017 at 18:56

  I?d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 110. pothole lawyer

  22 maja 2017 at 15:45

  It’s hard to find educated people on this topic, however, you sound like you know what you’re talking
  about! Thanks

 111. female vibrator

  22 maja 2017 at 19:52

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you!
  By the way, how could we communicate?

 112. video

  24 maja 2017 at 03:19

  Excellent post. Keep writing such kind of information on your blog.
  Im really impressed by it.
  Hello there, You’ve done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends.
  I’m confident they’ll be benefited from this web site.

 113. foulard en soie hermes

  25 maja 2017 at 08:31

  et sa femme, Mis Alexander, était avec him.Whats la question avec vous tous les gens, dit-il. Ils aint nobodyhanging en ce noir- boutique smith. Je me suis cassé la porte vers le bas et Wentin, et il était empty.Then ils étaient un joli allo-do, et ils ont tous chante: Wheres le cadavre DANNYS PROPRE STORY13And certains pense mebby quelqu’un a coupé vers le bas et l’a emporté, et tout gabbles à oncet. Mais une minute ne pense mebby littleDanny a été egged à dire des mensonges. Peu aint Danny dire un word.But Elmira elle me saisit et me secoue et elle dit:? Vous petit menteur, vous, qu’est-ce que vous entendez par cette histoire que vous avez dit, je pense que Lamming est d’environ due maintenant. Mais alors que tous les yeux est turnedon moi et Elmira, ils vient une voix de cette citerne. Il est Hanksvoice, et il chante: Tom Alexander, est que vous Certains des?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra