Kościół

Odzyskane święto Trzech Króli

iii-kroli-2010-184

Fot. Dominik Różański

Święto Trzech Króli było u nas do roku 1960 dniem wolnym od pracy. W PRL – u zimowe ferie szkolne trwały do Trzech Króli, a do szkoły uczniowie szli następnego dnia. To święto jako dzień wolny zabrał Polakom Władysław Gomułka. Zapewnie chodziło o to, żeby więcej pracowali, choć przecież i tak nie mieli wtedy wolnych sobót.

Embargo na wolne Trzech Króli utrzymało się długo jeszcze w III RP. Bo choć podpisany był za władzy premier Hanny Suchockiej Konkordat, to w wykazie dni świątecznych zabrakło Trzech Króli, które sobie ludzie dopiero po latach wywalczyli. Musiało bowiem minąć 21 lat od 1989 roku, by Polacy znów mogli je świętować jako dzień wolny, zaznaczony w kalendarzu czerwoną datą. Szlaban na to święto obowiązywał aż do 2011 roku!

Tymczasem Trzech Króli – uroczystość Objawienia Pańskiego lub Epifania ,to jedno z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Już w III wieku Kościół Wschodni nadaje szczególne znaczenie temu świętu. Tego dnia Kościół grecki obchodził Boże Narodzenie jako uroczystość Epifanii, tzn. zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy Wcielenia. W Kościele Zachodnim ślady tego święta odnaleźć można pod koniec IV w., jednakże odbywały się niezależnie od święta Bożego Narodzenia.

Święto Trzech Króli ma uczcić pojawienie się i obecność Boga w historii człowieka. Święto Objawienia Pańskiego wiąże się z historią trzech mędrców ze wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy podążając za prowadzącą ich gwiazdą, przybyli do Betlejem oddać cześć nowonarodzonemu Jezusowi. Opis pokłonu Trzech Króli znajduje się w ewangelii św. Mateusza (Mt 2, 1-12). Historia ta ma ścisły związek z symboliką święta Trzech Króli – pokłonem ludzi pochodzących z różnych warstw społecznych i narodowościowych przed Bogiem. Stąd przedstawianie w późniejszym czasie trzech mędrców pod postacią osoby czarnoskórej, młodej i starej.

Warto pamiętać, że inicjatorem odzyskania święta był Jerzy Kropiwnicki, działacz opozycji i ówczesny prezydent Łodzi, który w 2008 roku przyjechał z orszakiem Trzech Króli na ulicę Wiejską i złożył w Sejmie obywatelską inicjatywę legislacyjną, popartą zebraniem pod nią ponad siedem razy więcej podpisów, niż wymagało tego prawo.

– Za największy problem uważaliśmy nie to czy Polacy będą chcieli tego święta, ale właśnie czy znajdziemy ludzi, którzy zechcą zbierać te podpisy w całym kraju. Znaleźliśmy ludzi i postanowiliśmy, że zbierzemy nie sto, ale trzysta tysięcy podpisów. Zebraliśmy ich w sumie ponad siedemset tysięcy – wspomina Kropiwnicki. Potem zaczęła się batalia o Trzech Króli w Sejmie i nagonka liberałów, szermującymi argumentami, że jeśli jeszcze 6 stycznia będzie dniem wolnym od pracy, polska gospodarka się zawali.

– Troszkę byłem zaskoczony oporem posłów PO i to zaskoczony dwojako. Po pierwsze wielu z nich znałem jeszcze z czasów AWS-u i wiedziałem o ich przywiązaniu do tradycji chrześcijańsko-katolickiej. Wielu z nich uciekło w trakcie głosowania, bo nie byli w stanie głosować przeciw. Druga rzecz, która mnie zaskoczyło to fakt, że zarówno PO jak i PSL są zarejestrowane w Brukseli jako partie chrześcijańsko-demokratyczne. Wydawało mi się więc, że sytuacja w której większość w Sejmie stanowi taka koalicja, przegłosuje taki wniosek galopem. No, niestety projekt przepadł po pierwszym czytaniu- mówi Kropiwnicki.

W końcu się udało. Na pewno dzięki temu, że ówczesna władza czuła na plecach oddech swoich katolickich wyborców, bowiem już od 2009 roku w Warszawie i Łodzi zaczęto organizować orszaki Trzech Króli w niedziele poprzedzającą święto. Okazało się, że ta inicjatywa katolików świeckich została entuzjastycznie przyjęta przez wiernych. Orszaki stawały się coraz bardziej liczne i barwne, a ludzie przybywający tłumnie całymi rodzinami na modlitwę, paradę i kolędowanie, nie szczędzili pochwał pomysłodawcom i organizatorom. Włączały się kolejne diecezje, parafie i szkoły. Przygotowywano coraz bogatsze scenariusze tych ulicznych jasełek, coraz piękniejszą oprawę orszaku, coraz więcej śpiewników kolęd i tysiące „złotych” koron.

Orszak musiał być obowiązkowo z trzema królami i ich z asystą na wielbłądach i koniach. Szopka, do której zmierzał orszak, musiała być żywa. Obowiązkowo też w roli aktorów występował kierdel owiec, który ubrani w paradne stroje górale przywozili ze sobą z Podhala i poganiali w orszaku.

I tak, orszak Trzech Króli – popularny zwłaszcza jako parada w Hiszpanii i Meksyku – z roku na rok stawał się w Polsce coraz bardziej popularny. 6 stycznia ulicznie świętować będziemy już po raz dziewiąty. I pomyśleć, że zaczynało się skromnie – w 2009 roku zgromadziło się 5 tys. osób – trzy lata później sto tysięcy w 24 polskich miastach – a w tym roku orszak Trzech Króli przejdzie już ulicami 512 polskich miejscowości. Coraz więcej lokalnych, małych, społeczności zamierza takie wspólne kolędowanie u siebie organizować. Radosne i rozśpiewane orszaki wyruszają ‘w miasto” w samo południe, po odmówieniu modlitwy Anioł Pański i przejdą prosto do Pańskiego żłóbka. Ale tym razem wyruszą nie z kolędą „Mędrcy świata, monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie?” , lecz „Jezus malusieńki”. W tym roku orszak Trzech Króli pod hasłem „Pokój i dobro” przypomni o dramacie prześladowanych chrześcijan w Syrii, włączy się w akcję Caritasu „Rodzina – rodzinie”. Zbierane będą pieniądze na pomoc syryjskim rodzinom ,znajdującym się w tragicznej sytuacji.

6 stycznia wróciwszy z kościoła nie zapomnijcie napisać poświęconą kredą na drzwiach wejściowych K+M+B 2017. Litery te mylnie się nieraz interpretuje jako inicjały trzech króli. Tymczasem jest to skrót łacińskiej inskrypcji „Christus Mansionem Benedicat”, czyli „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. To również znak publicznego przyznania się do wiary w Chrystusa.

Alicja Dołowska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

74 komentarze

74 Komentarzy

 1. Pingback: Obat Wasir Tradisional Tumbuhan

 2. Pingback: Obat Tradisional Penyakit Kondiloma

 3. Pingback: Cara Alami Menyembuhkan Kondiloma

 4. Pingback: beli obat kutil kelamin diBengkulu ampuh

 5. Pingback: obat kutil callusol

 6. Pingback: obat kutil di apotik

 7. Pingback: Cara Operasi Kutil Kelamin}

 8. Pingback: obat eksim saat hamil}

 9. Pingback: wasir berdarah

 10. Pingback: obat kutil kelamin laki laki

 11. Pingback: ramuan tradisional untuk wasir

 12. Pingback: obat sipilis

 13. PC IT

  6 grudnia 2017 at 11:49

  piller billigt, http://www.pcitservice.com/apotek/venlor , köp receptfritt pris.

 14. EZDrop

  6 grudnia 2017 at 12:20

  apotek pris, http://birchard.biz/home/apotek/betesil , sälja apoteket.

 15. apotek

  6 grudnia 2017 at 15:59

  alternativ till receptfritt, http://glenncannon.com/apotek/lopid , i nätet.

 16. Phillips Family

  6 grudnia 2017 at 18:13

  alternativ zu, http://www.phillipspond.net/?page_name=triptofano , köpa receptfritt recept.

 17. WebApoteket dansk

  6 grudnia 2017 at 20:33

  uten resept i Sverige hvordan, http://jtbtigers.com/?page_name=metoprolol , piller netto.

 18. generisk Sverige

  6 grudnia 2017 at 20:35

  pris apoteket malmö, http://www.tedngai.net/?page_name=ibalgin , sälja till salu.

 19. ktpublishing.com

  7 grudnia 2017 at 00:13

  beste pris Oslo, http://www.ktpublishing.com/serco/?page_name=zaditor , kjøp av Sverige.

 20. SOBRIETY GROUP

  7 grudnia 2017 at 07:39

  bestill Sverige, http://www.sobrietygroup.com/apotek/daclatasvir , salg hvordan.

 21. Danmarks online apotek

  7 grudnia 2017 at 09:53

  er lovlig i Norge, http://www.richgoldstein.net/wp/apotek/sotapor , pris du.

 22. DREW PALLET

  7 grudnia 2017 at 10:04

  bästa pris recept, http://drewpallet.com/apotek/dimazon , receptfri säljes.

 23. dansk online apotek

  7 grudnia 2017 at 17:08

  i Spania pris, http://www.aquarelagems.com/apotek/periactin , kjøpe i Sverige pris.

 24. annecray.com

  7 grudnia 2017 at 18:32

  Sverige apotek malmö, http://www.annecray.com/apotek/arcoxia , köp pa natet recept.

 25. WebApoteket dansk

  7 grudnia 2017 at 18:35

  hurtig levering Danmark, http://www.allboromason.com/apotek/levothyroxine , For salg Sverige.

 26. bestdesignedcity.com

  7 grudnia 2017 at 20:55

  malmö, http://www.bestdesignedcity.com/apotek/spiriva , receptfritt tabletter.

 27. donaldneff

  7 grudnia 2017 at 21:19

  apotek Spania København, http://www.donaldneff.com/blog/apotek/ciflox , reseptfri.

 28. apotek online

  8 grudnia 2017 at 08:01

  bästa pris göteborg, http://www.amarasdance.com/v2/?page_name=donepezil , generisk billigt.

 29. Morris Williams Realty

  8 grudnia 2017 at 08:37

  bestalla i Sverige, http://www.recruiterforrealtors.com/apotek/flutivate , tabletter Stockholm.

 30. Women Directors in Hollywood

  8 grudnia 2017 at 11:32

  uten resept, http://www.womendirectorsinhollywood.com/apotek/oradexon , kjøpe uten resepte.

 31. Monzo

  8 grudnia 2017 at 12:34

  apotek København, http://www.monzodog.com/mydebut/apotek/proxalyoc , uten resept Norge.

 32. ALIREZAJAFARZADEH

  8 grudnia 2017 at 14:45

  malmö, http://www.alirezajafarzadeh.org/apotek/forcet , köp Sverige Stockholm.

 33. apteekki suomi

  9 grudnia 2017 at 19:31

  itsehoitolääke ilman, http://www.petsinportraits.com/?page_name=sinequan – mistä.

 34. pillen prijs

  9 grudnia 2017 at 22:17

  Generieke kopen, http://www.lifeimaginedcoaching.com/apotheek/spironolacton , kopen spanje frankrijk.

 35. apteekki hinta Suomessa

  9 grudnia 2017 at 22:47

  hinta suomessa tampere, http://kariewilliams.com/dev/apteekki/dapoxetina – osta ilman reseptiä.

 36. generisk Danmark online

  9 grudnia 2017 at 22:51

  billig danmark apoteket, http://www.ffng.org/blog/apotek/cortineff – købe tabletter.

 37. QUETZALLI JEWELRY

  10 grudnia 2017 at 00:23

 38. apteekissa

  10 grudnia 2017 at 05:27

  helsinki kuopio, http://www.nikora2000.com/tyreprotector/?page_name=memantine – luonnon tabletti.

 39. nlwpartners.com

  10 grudnia 2017 at 08:25

  osta joensuu, http://www.nlwpartners.com/apteekki/norset – lääke ilman reseptiä pori.

 40. pillen prijs

  11 grudnia 2017 at 04:05

  Bestellen goedkoop recept, http://www.dalehebertrealtor.com/apotheek/betaloc , kopen spanje goedkoop.

 41. bestellen online

  11 grudnia 2017 at 19:41

  Amsterdam den haag, http://www.musicismybusiness.net/apotheek/ketoderm , kopen winkel belgie.

 42. INTERNETOWA APTEKA

  12 grudnia 2017 at 21:59

  kupie sprzedam, http://internetowa-apteka.life/ampibos.html – Kupować internetowy.

 43. FARMACIA ON LINE

  12 grudnia 2017 at 23:20

  Em comprimido, http://farmacia-on-line.life/sionara.html – onde posso comprar porto alegre.

 44. Pingback: Obat Cina Untuk Kutil Kelamin

 45. Farmacias Portuguesas

  13 grudnia 2017 at 03:17

  original preco o que é, http://farmaciasportuguesas.life/nu-lotan.html – quanto custa o remedio.

 46. portugal farmacias

  13 grudnia 2017 at 10:32

  Baixo preço barato, http://portugalfarmacias.life/gliperin.html – precisa de receita para comprar preços.

 47. Farmacias

  13 grudnia 2017 at 13:05

  Venda salvador, http://portugal-farmacias.life/avastatin.html – vender preços.

 48. APTEKA INTERNETOWA

  14 grudnia 2017 at 09:02

  kupie wroclaw, http://apteka-internetowa.life/phthizoetham.html – Odpowiednik w aptece bez recepty cena.

 49. Negative Services

  15 grudnia 2017 at 13:04

  My family always say that I am killing my time here at net, but I know I am getting knowledge every day by reading thes fastidious posts.|

 50. apteekissasuomi.life

  15 grudnia 2017 at 13:12

  Halpa hinta suomi, http://apteekissasuomi.life/isalgen-compuesto.html – lääke ilman reseptiä lahti.

 51. apteekissa-suomi.life

  15 grudnia 2017 at 17:04

  Halpa hinta ilman, http://apteekissa-suomi.life/oxacin.html – Hintavertailu rovaniemi.

 52. Farmakeia Greece Online

  15 grudnia 2017 at 20:47

  θελει συνταγη, http://greece-farmakeia.life/tenaron.html – γενοσημο greece.

 53. Nettiapteekki Suomi

  15 grudnia 2017 at 22:04

  ilman reseptiä, http://nettiapteekkisuomi.life/bacipro.html – nopea toimitus tampere.

 54. nettiapteekki-suomi life

  16 grudnia 2017 at 00:07

  tabletti ilman reseptiä, http://verkkoapteekkisuomi.life/dicyclomine.html – Järjestys hinta.

 55. VERKKOAPTEEKKI SUOMI

  16 grudnia 2017 at 02:31

  Halvalla turku, http://verkkoapteekkisuomi.life/bisogen.html – on-line kuopio.

 56. VERKKOAPTEEKKI SUOMI

  16 grudnia 2017 at 10:09

  itsehoitolääkkeet netistä, http://verkkoapteekki-suomi.life/ciproftal.html – virosta mikkeli.

 57. apteekissa

  16 grudnia 2017 at 10:39

  apteekki joensuu, http://apteekissa.life/biotclarcin.html – Hinta apteekissa jyväskylä.

 58. Apotekeren

  16 grudnia 2017 at 17:38

  hvad koster, http://apotekeren.life/viotisone.html – sikkert recept.

 59. APTEEKKI VERKKOKAUPPA

  16 grudnia 2017 at 18:04

  Järjestys lahti, http://apteekkiverkkokauppa.life/dexanorm.html – rinnakkaisvalmiste vantaa.

 60. verkkoapteekki

  16 grudnia 2017 at 22:25

  käsikauppa seinäjoki, http://verkkoapteekki.life/espa-trigin.html – Järjestys tabletti.

 61. Negative Services

  17 grudnia 2017 at 07:44

  No matter if some one searches for his required thing, therefore he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.|

 62. FARMACIA BARATA

  18 grudnia 2017 at 07:39

  Se puede comprar en España http://farmacia-barata.life/kifluzol.html precio farmacia guadalajara.

 63. Pingback: Obat Kutil Klamin Di Apotik

 64. Pingback: Jenis Obat Kutil Kelamin Di Apotik

 65. Agen Poker Online

  29 stycznia 2018 at 06:23

  Salmonpoker adalah situs judi poker online

  judi poker terpercaya

 66. poker uang asli

  29 stycznia 2018 at 06:26

  therefore he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.|

  Agen Poker Terpercaya

 67. Cerita Dewasa

  29 stycznia 2018 at 06:27

  Kumpulan Cerita Sex Terbaru indonesia

 68. Situs Judi Online

  29 stycznia 2018 at 06:28

  Situs kumpulan agen poker terpercaya indonesia yang sudah teruji

 69. Download Movie Online

  29 stycznia 2018 at 06:30

  Tempanya Untuk Nonton Film Indonesia Terupdate

 70. Pingback: Obat Penyakit Sipilis Di Apotik

 71. Cerita Dewasa

  18 lutego 2018 at 04:38

  serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie

 72. Pingback: Obat Gejala Kutil Kelamin

 73. Pingback: Jual Obat Kutil Kelamin Bangkinang}

 74. Pingback: Gambar Obat Kutil

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra