Z kraju

Endecja zaniepokojona kryzysem parlamentarnym nawołuje do opamiętania

endecja222Zarząd Stowarzyszenia Endecja wystosował list, w którym apeluje do wszystkich stron konfliktu i zwraca się z propozycją mediacji.

Zarząd Stowarzyszenia Endecja, wyraża głębokie zaniepokojenie trwającym kryzysem parlamentarnym. W naszym przekonaniu najwyższa pora by podjąć zdecydowane działania, celem zakończenia trwającego paraliżu Sejmu RP, który nie tylko utrudnia funkcjonowanie państwa i obniża jego autorytet międzynarodowy, ale także jest całkowicie niezrozumiały dla zdecydowanej większości polskiego społeczeństwa.

Zarząd Endecji wzywa posłów Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej, do natychmiastowego opuszczenia sali plenarnej Sejmu. Jest ona miejscem, w którym zapadać powinny kluczowe z punktu widzenia naszego kraju decyzje, nie powinna być natomiast areną wylewania frustracji po utraconej, w wyniku demokratycznych wyborów, władzy. Nasi posłowie wchodzący w skład klubu Kukiz’15: Sylwester Chruszcz, Marek Jakubiak, Adam Andruszkiewicz, Krzysztof Sitarski i Paweł Grabowski na sali plenarnej chcą wykonywać swoją pracę, nie zaś śledzić tragikomedię z posłami Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej w rolach głównych. Od protestujących oczekujemy zatem podporządkowania się regulaminowi Sejmu oraz oczekiwaniom społecznym i umożliwienie od dnia 11 stycznia 2017 roku podjęcia przez posłów pracy na rzecz obywateli.

Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę politykom Prawa i Sprawiedliwości, że u źródeł konfliktu była niezrozumiała decyzja marszałka Kuchcińskiego o ograniczeniu dostępu do parlamentarzystów mediom. Był to oczekiwany od dawna przez część opozycji pretekst do rozpoczęcia procesu destabilizacji kraju.

W związku z powyższym, mając na uwadze również kolejne potencjalne kryzysy parlamentarne wywoływane przez opozycje totalną, zwracamy się z apelem do partii rządzącej o rozważenie zmiany na stanowisku Marszałka Sejmu RP. W naszym przekonaniu, musi być to bowiem osoba przewidywalna, odporna na kolejne prowokacyjne zachowania parlamentarzystów PO i Nowoczesnej, potrafiąca zdecydowanie ale i z wyczuciem prowadzić prace Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie sugerujemy, iż w razie dalszej eskalacji konfliktu, zaangażowane w powyżej opisany kryzys sejmowy partie, zwróciły się o aktywną mediacje do osób piastujących obecnie funkcje w polskim życiu politycznym, które jednocześnie nie opowiadają się po żadnej ze stron. Do takich należą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, jak również Przewodniczący Klubu Poselskiego Kukiz’15, Paweł Kukiz.

Zarząd Stowarzyszenia Endecja

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

301 komentarzy

301 Komentarzy

 1. Soroka

  5 stycznia 2017 at 19:44

  „które jednocześnie nie opowiadają się po żadnej ze stron.”
  Co też to muszą być za oświeceni ludzie! To nikt w tym konflikcie nie ma racji? To co? W Polsce nie obowiązuje żadne prawo? Róbta co chceta, pełny luz i spontan? To po co apelować o zaprzestanie konfliktu?

  • Tomek

   5 stycznia 2017 at 23:04

   Róbta co chceta jest po obu stronach. Jedni robią trzodę i komedię w Sejmie, inni robią chlew i machlojki w Trybunale, chociażby. Jedni zarabiają 90 tysięcy na zbiórkach ogłupionych obywateli płacących na KOD, inni płacą 12 tys. panu „ministrowi” Misiewiczowi bez szkoły, a grube bańki innym „ekspertom” na stołkach w spółkach SP. Jedni i drudzy wykazują się przy tym dość wybitnym talentem do manipulacji i tłumaczenia swoich zachowań jakimiś niby szczytnymi celami, odwracaniem kota ogonem i zganianiem wszystkiego na drugą stronę. A tak naprawdę, zachowania jednych i drugich prowadzą do degenerowania polskiego życia politycznego i nie tylko. Z tej perspektywy apel Endecji jest bardzo trafiony i zasadny.

 2. stan

  5 stycznia 2017 at 20:29

  Ukradli nazwę prawdziwej endecji i rżną głupa.

 3. Coś cienka ta "Endecja"...

  5 stycznia 2017 at 22:02

  Apel do PO.N to strata czasu. To są ludzie bez honoru, „totalna” opozycja. Skutecznie zadziałałoby jedynie stosowanie prawa i wyprowadzenie przestępców z Sejmu. Jedna PiS jest z jakiegoś powodu pobłażliwy dla PO/N/KOD/…
  Druga część- obwinianie Marszałka – głupota. Przyjęcie narracji GW, TVN jakoby to marszałek był winny. Słuszne wyrzucenie pajacującego Szczerby to był tylko pretekst, gdyby nie to, zaraz byłby inny powód do odpalenia blokady Sejmu.

  • Coś cienka ta "Endecja"...

   5 stycznia 2017 at 22:05

   Marszałka można obwiniać jedynie właśnie o tą pobłażliwość (o ile nie jest to przykaz władz partii). Już zapowiedział, że 11 stycznia nie użyje Straży Marszałkowskiej. A przecież, jeśli „totalna opozycja” zablokuje też salę kolumnową i inne – zaprowadzenie porządku to będzie jego obowiązek.

 4. Czesław

  6 stycznia 2017 at 07:01

  A ENDECJA po staremu, tylko gadać i przeszkadzać a tu trzeba tak jak zrobił Józef Piłsudski. Teraz to nawet nie potrzeba Zamachu, wystarczy Ziobro i szkodników-anarchistów do miejscowości wypoczynkowej o nazwie SZYMANY.

 5. Sylwia

  6 stycznia 2017 at 11:26

  Nowa forma w polskiej polityce, stoimy z boku i patrzymy jak się powybijają. A jak się nam poszczęści to coś ugramy na trupach. Przypominam, że NSZ walczył do końca o suwerenność I doskonale wiedział kto jest wrogiem Polski. Zresztą czym jest ta Endecja, niech wyprowadzą swoich ludzi na ulicę, by się policzyć. Kluby Gazety Polskiej są liczniejsze i lepiej zorganizowane, czy nawet ONR. Zresztą kto by wierzył w posłów Endecji, którzy weszli do sejmu jako Ruch Narodowy, a zostawili go przy pierwszej okazji i to po taśmach Kukiza. Sama ostatnio dużo czytam Dmowskiego, ale ta Nowa Endecja to jakieś panienki w porównaniu z prekursorem.

  • Tomek

   6 stycznia 2017 at 11:44

   Każdy ruch polityczny potrzebuje jakiegoś intelektualnego wsparcia, ludzi na określonym poziomie, aby przetrwał i się rozpropagował. Nie wystarczy iluś tam ludzi co się ich ściągnie, by wyszli na ulicę i demonstrowali. O miałkości intelektualnej obecnego ONR mówi się generalnie bardzo często. Kluby Gazety Polskiej – no proszę… Masowy ruch zbudowany wokół smoleńskich miesięcznic też nie ma szans stworzyć jakichkolwiek intelektualnych zrębów współczesnej prawicy, może być najwyżej zapleczem Jarosława Kaczyńskiego.

 6. wars

  6 stycznia 2017 at 17:48

  Udawaniem naiwnego i lansowaniem się na jedynego rozsądnego w tym burdelu gnojki z Endencji próbują zbijać kapitał polityczny. Negatywny stosunek Kukiza do narodowców i ciepły do Żydów wszyscy chyba znają przypomnę tylko, że już raz Żydzi pod rękę z bezpieką wyeliminowali „nieodpowiedzialną ekstremę” z Solidarności i przejęli władzę nad zbuntowanymi masami by potem przy „okrągłym stole” władzą nad Polską się podzielić…Teraz oburzonych na poprzednią władzę lemingów i odradzających się narodowców spacyfikuje i skanalizuje „Endencja” zbudowana z kawiorowych rewolucjonistów z Kukizem, Jakubiakiem i Ziemkiewiczem na czele, a o resztę „zadba” towarzysz Winnicki.
  Przypomnę więc stare przysłowie – jeżeli ktoś raz oszukał cię, hańba mu, jeżeli dwa razy, hańba tobie.

 7. Koniec Dobrej Zmiany?

  7 stycznia 2017 at 15:02

  To oświadczenie takie „ostre”, jakby w/w działacze chcieli „ostro” krytykować Kaczora za to, że jest zbyt piękny, zbyt mądry i zbyt dobry dla wszystkich… Nie wiem, czy PiS kompletnie odbiło, żeby zastanawiać sie nad rozwiązaniami „siłowymi”? Nie widzę, w tym momencie żadnej alternatywy dla tego rządu, dlatego ZANIM COŚ SIĘ STANIE przypomnę fragment felietonu napisanego przez…………. kiedy naprawdę pisał ostro:

  „ (…) Tymczasem książka pani (…) pozwalając się politykom „obozu postsolidarnościowego” wygadać, obnaża w nich taką ohydę, że wszystko, cokolwiek zdoła wymyślić Urban blaknie i staje się nieważne… (te rozmowy) pokazują, kim są ludzie, w których, jak durnie pokładaliśmy kiedyś nadzieję. Wielką zasługa autorki jest, że (…) potrafiła ich wprawić w dobry nastrój, jakby się znajdowali w gronie samych swoich i tym samym skłonić do bezwstydnego zaprezentowania całej swej duchowej nicości.
  Charakterystyczne zdanie z wywiadu, z (Jackiem) Merklem: „Rano odbieram telefon od Tuska. (…) W Warszawie kamienne twarze. Pytam co się stało? Donald mówi: trzasnęli w trzech od nas, co robimy? (…) Nie ma sprawy – powiedziałem do Tuska – obalamy rząd. Scenariusz rozpisaliśmy na role, jak to się w parlamencie robi, że ten pogada z tym, tamten z owym, siamty z owamtym (…)”.
  Albo wypowiedź Kaczyńskiego: ”Ze mną jednak Macierewicz rozmawiał rozsądnie. Mówił mi, słuchaj, tyżeś wymyślił partię nowoczesną, w stylu zachodnioeuropejskim, odciętą od wszystkich bagaży polskiej tradycji, z antysemityzmem, i nacjonalizmem na czele, i ja się z tobą generalnie rzecz biorąc zgadzam, ale ty nie widzisz tego społeczeństwa. (swoją drogą, uczył Marcin Marcina – przyp. autora felietonu). To społeczeństwo żyło w stanie zamrożonym, przez 50 lat i jest jest jakby z Sienkiewicza, nie z końca XX wieku i ZCHN jest tym, co właśnie potrzebuje!”
  Zaraz potem Kaczyński zastrzega: ”Ja nie wiem czy on to wierzył… ale jakby mi zaczął sprzedawać jakieś bajki endeckie to bym go wyśmiał”.
  Żeby już do końca było wesoło po tych wyznaniach Kaczyński stwierdza, że „Łopuszański to cynik”. Prezes PC jest, jak widać romantykiem, tylko trzeba wiedzieć, jak z nim rozmawiać, żeby nie wyśmiał.
  Podobnych cytatów można z książki wybrać kilkadziesiąt (…) wyziera z nich świat skurczony do kilku zadymionych gabinetów i toczonej w nich gry – trzasnęli w trzech od nas? No, to trzaśniemy w trzech od nich. Jakaś tam Polska sobie jest, ale wyłącznie jako przedmiot do ogrania i wygrania. Żadnej wizji nie ma i być nie może, z założenia: kto by się z nią wyrwał byłby wyśmiany. Kompletny brak kontaktu z rzeczywistością, w szczególny sposób przebija to z wywodów Balcerowicza, który prezentuje się, jako całkowicie wyrwany z jakiekolwiek kontekstu teoretyk.
  Do głosu dochodzą zapiekłe kompleksy i frustracje (…) szczególnie godny uwagi jest wywiad z Wiktorem Kulerskim, który w ogóle prezentuje się jako najnikczemniejszy i najbardziej odrażający ze wszystkich rozmówców (…) Obsesyjna nienawiść do Kościoła (…) prowokuje wręcz sytuacje humorystyczne, gdy Kulerski, jako kamień obrazy przedstawia fakt, że zakonnica miała czelność poprosić go, aby nie blokował wprowadzenia religii do szkół. Tak, wyobrażają sobie Państwo? Zakonnica ośmieliła się poprosić!!! Oto, jak się czarni rozpanoszyli!
  Oprócz wyżej bohaterów bezpośrednich prezentuje książka całe ich środowiska, od brzega do brzega. Jest to wyraz niewiarygodnego wręcz skarlenia i napuszonej głupoty; obraz, który dobija i każe wszelkie wiązane ongiś z „Solidarnością” nadzieje uznać za równie głupie, jak wczesną wiarę w Gomułkę, lub Gierka. „My”? Mowy nie ma. Nie żadne „my” tylko „wy”, a po „wy” jeszcze kilka soczystych słów. (…)”

  Stare, ale wolałbym, żeby nie było aktualne.

 8. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 20:11

  Can you tell us more about this? I’d like to find out some additional information.

 9. Angelika

  19 marca 2017 at 04:35

  Excellent, what a weblog it is! This website provides valuable data to
  us, keep it up.

 10. Itamar Serpa Fernandes

  21 marca 2017 at 00:26

  What’s up, I check your blog daily. Your writing style
  is awesome, keep doing what you’re doing!

 11. Mercedes

  21 marca 2017 at 07:13

  Yes! Finally something about business coach.

 12. Shanel

  21 marca 2017 at 07:54

  Why viewers still make use of to read news papers when in this technological globe everything is
  accessible on net?

 13. successful lottery phone

  22 marca 2017 at 19:37

  When some one searches for his vital thing, thus he/she wants to be available that in detail,
  thus that thing is maintained over here.

 14. sales skills finding

  22 marca 2017 at 20:25

  Great blog here! Additionally your web site loads up very
  fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link on your
  host? I want my website loaded up as fast as yours lol

 15. financial services marketing

  22 marca 2017 at 20:30

  Your style is so unique in comparison to other folks I’ve read stuff from.
  I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity,
  Guess I will just book mark this blog.

 16. cause toenail fungus

  24 marca 2017 at 05:41

  Very soon this web page will be famous amid all blogging viewers, due to it’s pleasant articles

 17. online business

  25 marca 2017 at 03:51

  It’s very straightforward to find out any topic on web as compared
  to textbooks, as I found this piece of writing at this web site.

 18. internet marketing

  3 kwietnia 2017 at 04:47

  Ridiculous quest there. What occurred after? Good luck!

 19. Mariam

  9 kwietnia 2017 at 21:05

  Fabulous, what a web site it is! This web site gives helpful information to us,
  keep it up.

 20. Mario

  10 kwietnia 2017 at 04:09

  Wow, wonderful weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for?
  you made running a blog glance easy. The entire glance of your site is excellent, as neatly as the content material!

 21. Marsha

  11 kwietnia 2017 at 15:27

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about
  this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with
  a few pics to drive the message home a bit,
  but instead of that, this is fantastic blog. A great read.
  I will certainly be back.

 22. Marshall

  13 kwietnia 2017 at 05:42

  Article writing is also a fun, if you know then you can write otherwise
  it is complicated to write.

 23. Dacia

  13 kwietnia 2017 at 10:00

  At this time it appears like Expression Engine is the top blogging platform
  out there right now. (from what I’ve read) Is that
  what you’re using on your blog?

 24. Luca

  13 kwietnia 2017 at 11:31

  Hey very nice blog!

 25. Christoper

  14 kwietnia 2017 at 21:07

  Excellent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your site, how can i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a applicable deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast offered
  bright transparent concept

 26. Anthony

  15 kwietnia 2017 at 10:47

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post plus the rest
  of the site is very good.

 27. Augusto de Arruda Botelho

  15 kwietnia 2017 at 18:53

  Hi there, after reading this awesome article i am as well glad to share my familiarity here with
  friends.

 28. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 13:28

  Wow, this paragraph is good, my younger sister is
  analyzing these things, therefore I am going to inform her.

 29. Gabriella

  20 kwietnia 2017 at 17:16

  Hi, i feel that i noticed you visited my web site thus i came to
  return the want?.I am attempting to to find things to enhance
  my web site!I guess its adequate to make use of some of your ideas!!

 30. Normand

  21 kwietnia 2017 at 11:50

  Quality articles is the main to invite the people to visit the site, that’s what this website is providing.

 31. Norberto Sydnes

  23 kwietnia 2017 at 09:41

  Absolutely written articles, regards for information .

 32. vehicle diagnostics

  24 kwietnia 2017 at 10:48

  Excellent site you have got here.. It’s hard to find high quality writing like yours these days.
  I honestly appreciate people like you! Take care!!

 33. Barb

  3 maja 2017 at 04:32

  I visited various websites except the audio feature for audio songs present at
  this website is genuinely superb.

 34. glam seamless review

  6 maja 2017 at 00:37

  Hi to every single one, it’s actually a fastidious for me to go to see this web page, it contains priceless Information.

 35. Ariane Slinger ace

  6 maja 2017 at 10:03

  You should be a part of a contest for one of the most useful websites on the web.
  I’m going to recommend this blog!

 36. Annetta

  10 maja 2017 at 18:58

  Excellent post. I certainly appreciate this website. Stick with it!

 37. pt.wikipedia.org

  10 maja 2017 at 23:09

  Highly descriptive post, I liked that bit. Will there be a part 2?

 38. dimensionstradingintl.com

  17 maja 2017 at 15:19

  There’s certainly a great deal to know about this issue.
  I love all of the points you made.

 39. Silvia Odete Morani Massad

  17 maja 2017 at 18:39

  I could not resist commenting. Exceptionally well written!

 40. www.forschungsatlas.info

  18 maja 2017 at 03:35

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe
  you could a little more in the way of content so people could connect with it
  better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 41. Mauro Zamprogno

  18 maja 2017 at 07:27

  I was wondering if you ever thought of changing the structure of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful lot
  of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?

 42. Consuelo

  20 maja 2017 at 01:31

  I have learn several just right stuff here. Definitely price
  bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you
  put to make the sort of wonderful informative website.

 43. Jame

  20 maja 2017 at 05:00

  I every time spent my half an hour to read this web site’s content every day along with
  a cup of coffee.

 44. Yong

  20 maja 2017 at 10:55

  Good info. Lucky me I came across your website by accident (stumbleupon).
  I have saved as a favorite for later!

 45. Lucy

  21 maja 2017 at 03:46

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your site is great,
  as well as the content!

 46. Galen

  23 maja 2017 at 06:43

  Good info. Lucky me I came across your site by chance (stumbleupon).

  I’ve book-marked it for later!

 47. Belinda

  23 maja 2017 at 09:50

  What’s up, after reading this amazing piece of
  writing i am too cheerful to share my knowledge here with mates.

 48. star-crossed.or.kr

  23 maja 2017 at 15:13

  What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this paragraph
  i thought i could also create comment due to this good post.

 49. broadband and television deals

  23 maja 2017 at 21:33

  I think the admin of this site is truly working hard in favor of
  his web site, for the reason that here every stuff is quality based material.

 50. cheapest fibre broadband

  24 maja 2017 at 17:56

  Howdy! Do you know if they make any plugins
  to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some
  targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Kudos!

 51. broadband and tv deals

  24 maja 2017 at 21:41

  I enjoy, lead to I found exactly what I was looking for.

  You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a
  great day. Bye

 52. named global resorts

  26 maja 2017 at 14:28

  Why visitors still use to read news papers when in this technological globe everything is accessible on net?

 53. No matter if some one searches for his required thing, therefore he/she wishes to be available that in detail, thus
  that thing is maintained over here.

 54. options trade forex

  27 maja 2017 at 21:48

  Every weekend i used to pay a visit this web page, for the reason that i wish for enjoyment,
  since this this site conations genuinely nice funny data too.

 55. Kristian

  29 maja 2017 at 21:39

  Great article! We will be linking to this particularly great post on our site.

  Keep up the good writing.

 56. futureintelligence.org

  29 maja 2017 at 22:00

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see
  a nice blog like this one today.

 57. africa travel tips

  1 czerwca 2017 at 16:19

  Excellent, what a website it is! This web site provides useful data to
  us, keep it up.

 58. all wheel drive cars

  2 czerwca 2017 at 01:36

  I have fun with, cause I discovered exactly what I was
  looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you
  man. Have a nice day. Bye

 59. best broadband in my area

  3 czerwca 2017 at 15:19

  I have read so many articles or reviews about the blogger lovers but this paragraph is truly a nice post, keep it up.

 60. tweed suits

  3 czerwca 2017 at 22:48

  Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also make
  comment due to this sensible article.

 61. great standby suit

  4 czerwca 2017 at 19:35

  What’s up Dear, are you genuinely visiting this site daily,
  if so afterward you will without doubt take good know-how.

 62. fibre broadband deals

  5 czerwca 2017 at 03:54

  Why people still make use of to read news papers when in this technological globe
  all is existing on net?

 63. Kam

  5 czerwca 2017 at 09:56

  Ahaa, its fastidious conversation regarding this post at this place at this webpage, I
  have read all that, so now me also commenting at this place.

 64. opcionhoy.com

  6 czerwca 2017 at 15:29

  Awesome article.

 65. Eloy

  6 czerwca 2017 at 23:03

  whoah this blog is great i like reading your posts.
  Keep up the good work! You realize, a lot of people are looking around
  for this information, you could help them greatly.

 66. Damaris

  10 czerwca 2017 at 12:01

  When some one searches for his required thing, therefore he/she wants to be available that
  in detail, so that thing is maintained over here.

 67. hydrogen kits for cars

  12 czerwca 2017 at 07:55

  What’s up, after reading this remarkable paragraph i
  am too happy to share my knowledge here with friends.

 68. interview assorted attorneys

  16 czerwca 2017 at 11:32

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for child support services

 69. powerwebtv.net

  17 czerwca 2017 at 12:16

  Appreciate the recommendation. Let me try it
  out.

 70. Winona

  19 czerwca 2017 at 10:46

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog website?
  The account helped me a applicable deal. I had been tiny bit acquainted of this your
  broadcast offered bright transparent concept

 71. beautiful long

  19 czerwca 2017 at 11:18

  Howdy! This is kind of off topic but I need some advice from an established
  blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not
  very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure
  where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
  Cheers

 72. www.fibbeadvocaten.nl

  19 czerwca 2017 at 14:11

  This post will assist the internet people for building up
  new weblog or even a weblog from start to end.

 73. hair salons

  20 czerwca 2017 at 02:46

  This article will help the internet visitors for building up new weblog or even a weblog
  from start to end.

 74. This post is invaluable. When can I find out more?

 75. dual os car pc

  22 czerwca 2017 at 22:09

  Very good post! We will be linking to this great post
  on our website. Keep up the great writing.

 76. gamestorming.co.uk

  24 czerwca 2017 at 05:48

  Ahaa, its nice discussion on the topic of
  this post here at this website, I have read all that, so now me also commenting
  at this place.

 77. Dorothy

  24 czerwca 2017 at 06:19

  Hi there! Quick question that’s entirely off topic. Do you
  know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone4.

  I’m trying to find a theme or plugin that might be able
  to fix this issue. If you have any recommendations, please share.
  Cheers!

 78. 620 Jones

  24 czerwca 2017 at 12:35

  I think I might disagree with some of your analysis. Are the figures solid?

 79. Pier 70 Partners

  24 czerwca 2017 at 20:17

  I like your blog. It sounds every informative.

 80. car computer exchange

  25 czerwca 2017 at 05:04

  Superb blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for
  a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused ..
  Any ideas? Cheers!

 81. hair extension manhattan

  25 czerwca 2017 at 17:44

  Wow, this article is good, my younger sister is analyzing such things,
  thus I am going to convey her.

 82. credit card numbers

  26 czerwca 2017 at 01:00

  Awesome article.

 83. run car water

  26 czerwca 2017 at 04:36

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, as well
  as the content!

 84. Gudrun

  27 czerwca 2017 at 06:21

  Hi, its pleasant paragraph on the topic of media print, we all know media
  is a wonderful source of information.

 85. online spice blends

  28 czerwca 2017 at 11:38

  „Hi, this weekend is pleasant in favor of me, for the reason that this moment i am reading this impressive informative paragraph here at my residence.”

 86. Kareem

  28 czerwca 2017 at 11:47

  excellent submit, very informative. I’m wondering why the opposite experts
  of this sector don’t realize this. You must continue your writing.

  I am confident, you have a great readers’ base already!

 87. phpexpertsolution.com

  29 czerwca 2017 at 00:43

  These are truly wonderful ideas in about blogging. You have touched
  some nice factors here. Any way keep up wrinting.

 88. mulliganfurnitureworks.com

  29 czerwca 2017 at 03:12

  Great post. I will be going through many of these issues as well..

 89. The Midway Gallery

  30 czerwca 2017 at 17:04

  Regards for helping out, superb info.

 90. alvar.cl

  5 lipca 2017 at 05:52

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for games permanently

 91. Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!

  Other then that, awesome blog!

 92. car computer chip

  10 lipca 2017 at 14:28

  Hi there, after reading this amazing piece of writing i am too glad to share my familiarity here with friends.

 93. hydrogen kits for cars

  12 lipca 2017 at 03:04

  Wow, this piece of writing is fastidious, my sister is analyzing
  these things, therefore I am going to tell her.

 94. Lelio Vieira Carneiro

  16 lipca 2017 at 09:22

  Great post! We are linking to this particularly great content on our site.
  Keep up the great writing.

 95. Mac

  16 lipca 2017 at 23:30

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make
  your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting
  videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 96. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  17 lipca 2017 at 05:01

  This paragraph will help the internet people for creating new webpage or even a blog
  from start to end.

 97. leafro.de

  17 lipca 2017 at 06:52

  Appreciate this post. Let me try it out.

 98. Silvia Odete Morani Massad

  17 lipca 2017 at 11:15

  Hi there! I just wish to offer you a big thumbs up for the excellent information you have right here
  on this post. I’ll be returning to your site for more soon.

 99. allergoo.com

  18 lipca 2017 at 00:22

  These are truly enormous ideas in regarding blogging.
  You have touched some fastidious factors here. Any way keep up wrinting.

 100. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 lipca 2017 at 04:49

  I quite like reading through an article that will make people think.
  Also, thanks for allowing me to comment!

 101. Julissa

  18 lipca 2017 at 11:15

  It’s actually a cool and helpful piece of information. I am
  glad that you just shared this useful info with us. Please keep us informed like this.
  Thank you for sharing.

 102. Matthew

  18 lipca 2017 at 16:47

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thanks

 103. Jacquie

  18 lipca 2017 at 17:16

  Hi there, I found your web site by the use of Google at the same time as looking for a comparable matter, your web
  site came up, it appears to be like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply changed into aware of your weblog thru Google, and found that it’s truly informative.

  I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you proceed this in future.
  Numerous folks might be benefited from your writing. Cheers!

 104. Lelio Vieira Carneiro

  18 lipca 2017 at 17:42

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really
  useful & it helped me out a lot. I hope to give something
  back and aid others like you aided me.

 105. I am regular visitor, how are you everybody?

  This article posted at this web site is in fact good.

 106. jz64.cn

  19 lipca 2017 at 11:01

  I blog quite often and I genuinely thank you for your content.
  Your article has really peaked my interest. I will take
  a note of your site and keep checking for new information about
  once per week. I subscribed to your Feed too.

 107. Thank you a bunch for sharing this with all people you actually recognize what you’re speaking about!
  Bookmarked. Please also discuss with my website =).

  We may have a link change arrangement among us

 108. pages-libertines.com

  19 lipca 2017 at 16:19

  I always spent my half an hour to read this blog’s articles all the time along with a mug of coffee.

 109. Jonathan

  19 lipca 2017 at 20:01

  Thanks for sharing your thoughts about confer heart protection. Regards

 110. www.youtube.com

  19 lipca 2017 at 21:06

  Hello everyone, it’s my first go to see at this web site, and piece of
  writing is really fruitful designed for me, keep up posting these articles.

 111. panglis.gr

  20 lipca 2017 at 02:06

  It is perfect time to make some plans for the future and it is time
  to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you
  some interesting things or advice. Maybe you
  can write next articles referring to this article. I wish to
  read more things about it!

 112. www.fuutn.com

  20 lipca 2017 at 04:03

  Hello there, You have done a great job. I will certainly digg it and personally recommend to my
  friends. I’m sure they will be benefited from this site.

 113. Rosaria

  20 lipca 2017 at 08:08

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar
  one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 114. Tyrone

  20 lipca 2017 at 08:28

  Greetings from Carolina! I’m bored to tears at work so I
  decided to browse your blog on my iphone during lunch break.

  I really like the information you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good
  blog!

 115. bbs.iyuewan.cn

  20 lipca 2017 at 10:13

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to create my own blog
  and would like to find out where u got this from.
  cheers

 116. Glam Seamless Reviews

  20 lipca 2017 at 11:07

  I was able to find good info from your blog posts.

 117. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 lipca 2017 at 13:41

  This paragraph provides clear idea in support of the new viewers of blogging, that really how to do
  running a blog.

 118. Oscar

  20 lipca 2017 at 18:37

  Wonderful website you have here but I was wondering if you knew of
  any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really love to be a part of community where I can get comments from other experienced people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Kudos!

 119. You made some really good points there. I checked on the internet for more info about the issue and found most people will go along
  with your views on this website.

 120. www.youtube.com

  21 lipca 2017 at 02:24

  Heya this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code
  with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to
  get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 121. ChasBiarge

  21 lipca 2017 at 05:10

  What Is Zithromax Used For [url=http://buytadalaf.com]cialis buy online[/url] Amoxicillin Picture

 122. KennHitthype

  21 lipca 2017 at 07:56

  Achat Amoxicillin Sens Ordonnance Gratuit Comprime [url=http://cialvia.com]online pharmacy[/url] Propecia While On Accuweather

 123. Lelio Vieira Carneiro Junior

  21 lipca 2017 at 08:44

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up plus the
  rest of the website is also very good.

 124. Gus

  22 lipca 2017 at 02:19

  I really like what you guys are usually up too. This type of clever work and reporting!
  Keep up the great works guys I’ve you guys to my
  personal blogroll.

 125. Buck

  22 lipca 2017 at 07:31

  I needed to thank you for this good read!! I absolutely loved every little bit of it.
  I’ve got you book-marked to check out new things you post…

 126. Krystal

  22 lipca 2017 at 16:57

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and
  am nervous about switching to another platform. I have
  heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import
  all my wordpress posts into it? Any kind of help would be
  really appreciated!

 127. tercio borlenghi junior

  23 lipca 2017 at 04:47

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and
  I was wondering your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to exchange strategies with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 128. Frederico de Almeida Vieira Carneiro

  23 lipca 2017 at 05:22

  Hi! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying
  to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Many thanks!

 129. http://www.yogiran.com/

  23 lipca 2017 at 09:24

  Nice respond in return of this issue with genuine arguments
  and explaining everything on the topic of that.

 130. Georges Sadala

  23 lipca 2017 at 11:32

  Hey, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you
  a quick heads up! Other then that, superb blog!

 131. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  23 lipca 2017 at 13:35

  My brother suggested I would possibly like this blog. He used to be totally
  right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply
  how much time I had spent for this info! Thank you!

 132. trade45.ru

  23 lipca 2017 at 14:06

  Right now it looks like Movable Type is the best blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your
  blog?

 133. http://www.vector-marketing.com/

  24 lipca 2017 at 00:28

  Your style is very unique compared to other people I’ve read stuff from.
  Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 134. www.battle-group.com

  24 lipca 2017 at 01:11

  Hi there! I know this is sort of off-topic however I needed to ask.

  Does running a well-established website such as yours take a massive
  amount work? I am brand new to blogging however I do write
  in my diary daily. I’d like to start a blog so I can easily share my personal
  experience and feelings online. Please let
  me know if you have any kind of suggestions or tips
  for brand new aspiring bloggers. Thankyou!

 135. KelChalkhic

  24 lipca 2017 at 02:27

  Acquistare Priligy Senza Ricetta [url=http://levinorx.com]viagra online pharmacy[/url] Chap Tadalis Sx

 136. india gate new delhi

  24 lipca 2017 at 05:52

  This post offers clear idea designed for the new people of blogging,
  that in fact how to do blogging and site-building.

 137. Amparo

  24 lipca 2017 at 06:28

  Everything is very open with a precise clarification of the issues.
  It was truly informative. Your site is very helpful.
  Thanks for sharing!

 138. www.stumbleupon.com

  24 lipca 2017 at 06:43

  You actually make it appear really easy with your presentation but I
  find this topic to be actually one thing that I believe I’d never understand.
  It kind of feels too complex and extremely broad for me.
  I’m looking forward in your next put up, I
  will try to get the cling of it!

 139. Georges Sadala Rihan

  25 lipca 2017 at 01:03

  Hi there, I enjoy reading all of your post. I wanted to write a little comment to support you.

 140. oz -liquids,

  25 lipca 2017 at 07:03

  Really enjoyed this article post.Really thank you! Want more.

 141. I truly appreciate this article.Thanks Again. Much obliged.

 142. Georges Sadala

  26 lipca 2017 at 02:06

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 143. Georges Sadala

  26 lipca 2017 at 13:18

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from.

  appreciate it

 144. www.vector-marketing.com

  26 lipca 2017 at 18:27

  fantastic points altogether, you simply received a brand new reader.
  What may you suggest in regards to your submit that you
  simply made a few days in the past? Any positive?

 145. Lacy

  26 lipca 2017 at 20:29

  Hi there everyone, it’s my first go to see at this web page, and article is really
  fruitful designed for me, keep up posting these types of articles or reviews.

 146. funky adventure

  26 lipca 2017 at 23:31

  I am in fact thankful to the owner of this site who has shared
  this fantastic paragraph at at this time.

 147. Timothy

  27 lipca 2017 at 01:13

  I’ve learn some excellent stuff here. Definitely value bookmarking for
  revisiting. I surprise how so much attempt you set to make the sort of
  fantastic informative web site.

 148. Mac

  27 lipca 2017 at 02:20

  I’m very happy to discover this page. I need to to thank you
  for your time for this particularly wonderful read!!

  I definitely enjoyed every part of it and I have
  you book marked to check out new information on your website.

 149. Noah

  27 lipca 2017 at 09:35

  I blog frequently and I genuinely appreciate your information. This great article has
  truly peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new information about once a week.

  I subscribed to your Feed as well.

 150. http://tku.16mb.com/

  27 lipca 2017 at 18:04

  I really like reading through an article that will make men and women think.
  Also, many thanks for permitting me to comment!

 151. Denese

  27 lipca 2017 at 19:15

  May I simply say what a comfort to uncover a person that truly knows what they’re discussing on the net.

  You actually understand how to bring an issue to light and make it important.
  More people need to check this out and understand this side of your story.
  I was surprised that you’re not more popular given that you certainly have the gift.

 152. www.empregos.com.br

  27 lipca 2017 at 21:03

  Please let me know if you’re looking for a writer for your blog.
  You have some really good articles and I think I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load
  off, I’d absolutely love to write some articles for your
  blog in exchange for a link back to mine. Please
  send me an e-mail if interested. Cheers!

 153. Georges Sadala Rihan

  28 lipca 2017 at 02:43

  Hi to every one, the contents existing at this web page are in fact awesome for people knowledge,
  well, keep up the good work fellows.

 154. aspectconservatory.co.uk

  28 lipca 2017 at 11:02

  Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had
  written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any recommendations for rookie blog writers? I’d definitely appreciate
  it.

 155. imprinting.co.il

  28 lipca 2017 at 13:14

  Wow! This blog looks exactly like my old one!
  It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice
  of colors!

 156. http://www.woolsf.com

  28 lipca 2017 at 15:42

  Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering if you
  knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m
  having problems finding one? Thanks a lot!

 157. Carri

  28 lipca 2017 at 16:30

  Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I am
  waiting for your further write ups thanks once again.

 158. marketing program

  28 lipca 2017 at 18:30

  I really love your website.. Excellent colors & theme. Did you develop this website yourself?
  Please reply back as I’m hoping to create my own personal website
  and would love to know where you got this from or exactly what the theme is called.

  Appreciate it!

 159. Tomoko

  28 lipca 2017 at 18:41

  Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested
  to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube
  sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 160. itanica.org

  28 lipca 2017 at 19:40

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Very useful information specifically the last part 🙂 I care for
  such info much. I was seeking this particular information for a very long time.
  Thank you and good luck.

 161. zinc mines

  28 lipca 2017 at 22:29

  I cannot thank you enough for the blog.Really thank you! Really Cool.

 162. Demi

  28 lipca 2017 at 23:03

  I am genuinely thankful to the holder of this web page who has
  shared this fantastic piece of writing at here.

 163. ii code

  28 lipca 2017 at 23:42

  Very energetic post, I loved that bit. Will there be a part 2?

 164. adventure travels

  29 lipca 2017 at 01:15

  excellent issues altogether, you just won a emblem new reader.
  What would you suggest in regards to your put up that you simply made
  some days ago? Any positive?

 165. business cards happens

  29 lipca 2017 at 01:26

  Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a completely different
  subject but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding
  choice of colors!

 166. clubdesbonsplans.com

  29 lipca 2017 at 03:25

  wonderful put up, very informative. I’m wondering why the opposite experts of
  this sector don’t understand this. You should proceed your
  writing. I’m confident, you have a great readers’ base already!

 167. Lelio Vieira Carneiro Junior

  29 lipca 2017 at 07:34

  Someone necessarily help to make seriously posts I’d state.

  That is the very first time I frequented your web page and to this point?
  I amazed with the analysis you made to create this particular publish incredible.
  Wonderful process!

 168. Lelio Vieira Carneiro Junior

  29 lipca 2017 at 07:40

  I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very
  easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a
  developer to create your theme? Fantastic work!

 169. real estate brokerage

  29 lipca 2017 at 10:58

  Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if
  you get a lot of spam responses? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 170. fmmekelle.com

  29 lipca 2017 at 12:22

  This site certainly has all the information and facts I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

 171. Bev

  29 lipca 2017 at 13:49

  Currently it looks like BlogEngine is the
  preferred blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 172. http://alteraawakens.com

  29 lipca 2017 at 18:33

  If some one wants to be updated with hottest technologies therefore
  he must be pay a quick visit this web site and be
  up to date every day.

 173. www.puyuandian.com

  29 lipca 2017 at 21:27

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your web site offered us with
  valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole
  community will be thankful to you.

 174. best seo company

  29 lipca 2017 at 21:49

  I’m not sure why but this weblog is loading extremely slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?

  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 175. Evonne

  29 lipca 2017 at 23:18

  Magnificent items from you, man. I’ve take
  note your stuff prior to and you are simply extremely excellent.

  I really like what you have acquired right here, certainly
  like what you are stating and the way through which
  you say it. You’re making it enjoyable and you still care for to keep it smart.

  I cant wait to read much more from you. That is actually
  a wonderful site.

 176. security management

  29 lipca 2017 at 23:46

  I pay a quick visit daily some sites and
  websites to read articles, however this web site provides quality based content.

 177. http://spirra.tv/

  30 lipca 2017 at 04:09

  Hey there! I’ve been following your website for a while now and finally got the courage
  to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas!
  Just wanted to mention keep up the excellent work!

 178. http://tku.16mb.com/

  30 lipca 2017 at 06:15

  I am sure this paragraph has touched all the internet visitors, its really really pleasant piece of writing on building up new website.

 179. Jed

  30 lipca 2017 at 10:15

  Hi there would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price?

  Kudos, I appreciate it!

 180. business card prints

  30 lipca 2017 at 19:23

  I like the helpful information you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here frequently.
  I’m quite sure I’ll learn plenty of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 181. Thaddeus

  30 lipca 2017 at 23:36

  Hi there colleagues, how is all, and what you want to say regarding this article, in my view its really remarkable designed for me.

 182. Lelio Vieira Carneiro Junior

  31 lipca 2017 at 07:11

  Everything is very open with a clear explanation of the issues.
  It was really informative. Your site is very helpful. Thank you for sharing!

 183. derwebdozent.de

  31 lipca 2017 at 07:23

  I love what you guys tend to be up too. Such clever work and coverage!

  Keep up the awesome works guys I’ve incorporated you guys to
  my personal blogroll.

 184. Christa

  31 lipca 2017 at 20:26

  Hello there, You’ve done a great job. I’ll certainly digg it and personally recommend to
  my friends. I am sure they’ll be benefited from this site.

 185. http://bikersfirst.com

  1 sierpnia 2017 at 01:57

  Spot on with this write-up, I truly believe that this website needs much
  more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the advice!

 186. mooc.cau.ac.kr

  1 sierpnia 2017 at 03:08

  Hello! I could have sworn I’ve been to this site before
  but after browsing through many of the posts I realized it’s new to
  me. Nonetheless, I’m certainly pleased I found it and I’ll be bookmarking it and checking back
  regularly!

 187. bbs.csw158.com

  1 sierpnia 2017 at 06:11

  Hi there, You have done an excellent job. I’ll certainly
  digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 188. substitute keys

  2 sierpnia 2017 at 00:29

  I am extremely inspired with your writing
  skills and also with the structure on your blog. Is this
  a paid topic or did you customize it your self? Either way
  keep up the excellent high quality writing, it is rare to peer a great weblog like this one these
  days..

 189. Clark

  2 sierpnia 2017 at 02:21

  Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it,
  you are a great author.I will be sure to bookmark your blog and will
  eventually come back sometime soon. I want to encourage continue your great
  posts, have a nice evening!

 190. comfortcrowd.com

  2 sierpnia 2017 at 04:14

  Greetings from Ohio! I’m bored to death at work so I decided to browse your
  site on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you
  present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, wonderful blog!

 191. Philipp

  2 sierpnia 2017 at 05:54

  I enjoy what you guys are usually up too. This type of clever work and reporting!

  Keep up the terrific works guys I’ve included you guys to my blogroll.

 192. somethinghub.com

  2 sierpnia 2017 at 15:24

  Hi there, after reading this amazing post i am
  also happy to share my experience here with mates.

 193. Silvia Odete Morani Massad

  2 sierpnia 2017 at 17:27

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress
  on a variety of websites for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into
  it? Any help would be greatly appreciated!

 194. Heike

  3 sierpnia 2017 at 01:32

  Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 195. Nell

  3 sierpnia 2017 at 08:26

  It’s genuinely very complex in this active life to listen news on TV, therefore I only use internet for that purpose, and obtain the most recent information.

 196. airlines nowadays airfares

  3 sierpnia 2017 at 13:04

  I am in fact thankful to the holder of this web page who has
  shared this wonderful piece of writing at here.

 197. exhaust manifold

  3 sierpnia 2017 at 15:57

  Hi colleagues, how is the whole thing, and what you wish for to
  say concerning this piece of writing, in my view its truly remarkable designed for me.

 198. InventHelp George Foreman Commercials

  3 sierpnia 2017 at 19:46

  Wow, great blog.Thanks Again. Really Great.

 199. My spouse and I absolutely love your blog and find most of your post’s to be just what
  I’m looking for. Would you offer guest writers to write content in your case?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on most of
  the subjects you write related to here. Again, awesome site!

 200. metis.xyz

  4 sierpnia 2017 at 08:46

  I need to to thank you for this excellent read!!
  I definitely loved every bit of it. I have got you book marked to look
  at new things you post…

 201. Stepanie

  4 sierpnia 2017 at 10:27

  I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of area .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site.
  Reading this information So i’m satisfied to express that I have
  a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I such a lot for sure will make sure to don?t forget this web site and give it
  a look regularly.

 202. Rob

  4 sierpnia 2017 at 15:47

  I was very happy to discover this website. I want to to thank you for
  ones time due to this wonderful read!! I definitely liked every little
  bit of it and i also have you book-marked to see new stuff on your blog.

 203. Shauna

  4 sierpnia 2017 at 18:40

  My brother suggested I may like this web site. He was once totally right.

  This publish actually made my day. You can not believe simply how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 204. Caridad

  4 sierpnia 2017 at 21:34

  Hi, its good article regarding media print, we all know media is
  a enormous source of data.

 205. www.jacksoncountysheriff.us

  5 sierpnia 2017 at 00:09

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It
  positively useful and it has aided me out loads.
  I’m hoping to contribute & aid other users like
  its aided me. Good job.

 206. Ida

  5 sierpnia 2017 at 00:13

  I’m amazed, I must say. Seldom do I come across
  a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is an issue that too few men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy I came across this in my search for something
  concerning this.

 207. code scanners

  5 sierpnia 2017 at 00:40

  Excellent weblog right here! Also your site so much up very fast!
  What host are you the use of? Can I am getting your affiliate link for your host?
  I want my website loaded up as quickly as yours lol

 208. business advertising

  5 sierpnia 2017 at 09:39

  Hi, I think your site might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, great blog!

 209. Caleb

  5 sierpnia 2017 at 10:18

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it
  for you? Plz respond as I’m looking to create my
  own blog and would like to know where u got this from.
  cheers

 210. Cornelius

  5 sierpnia 2017 at 11:31

  I constantly emailed this webpage post page to all my associates, as if like
  to read it after that my contacts will too.

 211. Jasmine

  5 sierpnia 2017 at 11:56

  Excellent blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for
  a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused ..
  Any recommendations? Kudos!

 212. Upscale Escorts

  5 sierpnia 2017 at 17:06

  I really like and appreciate your article post.Much thanks again. Awesome.

 213. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  5 sierpnia 2017 at 17:51

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and
  now each time a comment is added I get several emails
  with the same comment. Is there any way you can remove people from
  that service? Cheers!

 214. urlms.com

  5 sierpnia 2017 at 19:38

  I do believe all of the ideas you’ve presented to your post.
  They are really convincing and can certainly work.
  Still, the posts are very short for starters. May you please extend them
  a little from next time? Thank you for the post.

 215. Gayle

  6 sierpnia 2017 at 02:16

  First off I want to say superb blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do
  not mind. I was interested to know how you center yourself and clear
  your mind before writing. I have had a difficult time clearing my thoughts in getting my ideas out there.
  I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted just trying to
  figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Thank you!

 216. cbsebro.com

  6 sierpnia 2017 at 02:56

  I was able to find good advice from your
  blog posts.

 217. Gabriela

  6 sierpnia 2017 at 05:46

  I couldn’t resist commenting. Well written!

 218. create podcasts

  6 sierpnia 2017 at 10:58

  Aw, this was an extremely nice post. Finding the time and
  actual effort to make a top notch article… but what can I
  say… I hesitate a lot and never seem to get nearly anything done.

 219. niche podcast

  6 sierpnia 2017 at 15:29

  Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 220. www.resellkorea.com

  6 sierpnia 2017 at 16:40

  Very good blog you have here but I was wondering if you knew of any discussion boards that cover
  the same topics talked about in this article? I’d really like
  to be a part of online community where I can get feed-back
  from other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.
  Bless you!

 221. substitute keys

  6 sierpnia 2017 at 17:56

  Yes! Finally someone writes about key replacement.

 222. key systems

  6 sierpnia 2017 at 20:55

  Hey there! I simply want to offer you a huge thumbs up for your excellent info you have here on this post.

  I’ll be returning to your web site for more soon.

 223. Jasmin

  6 sierpnia 2017 at 20:59

  Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other sites?

  I have a blog based on the same topics you discuss
  and would love to have you share some stories/information. I know
  my subscribers would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me
  an e-mail.

 224. Fernando

  6 sierpnia 2017 at 23:23

  Undeniably consider that that you said. Your favorite reason seemed to be at the internet the
  simplest thing to take into account of. I
  say to you, I certainly get irked at the same time as other folks think about
  concerns that they plainly don’t recognise about. You controlled to
  hit the nail upon the highest and defined out the
  entire thing with no need side effect , folks could take a signal.
  Will likely be again to get more. Thanks

 225. ii code scanner

  7 sierpnia 2017 at 01:50

  Hi, its pleasant piece of writing concerning media print, we all be
  aware of media is a wonderful source of facts.

 226. obd ii code

  7 sierpnia 2017 at 03:16

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without
  a doubt donate to this fantastic blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will
  share this site with my Facebook group. Chat soon!

 227. www.youtube.com

  7 sierpnia 2017 at 05:25

  I’m not sure why but this weblog is loading very slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still
  exists.

 228. https://pt.wikipedia.org

  7 sierpnia 2017 at 07:08

  I’m no longer sure the place you are getting your info, however good topic.

  I must spend a while learning more or figuring out more.

  Thanks for excellent info I was searching for this information for my mission.

 229. car hydrogen

  7 sierpnia 2017 at 07:12

  Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just
  wondering if you get a lot of spam comments?
  If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise?

  I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 230. Celia

  7 sierpnia 2017 at 11:46

  Hello there I am so excited I found your site, I really
  found you by error, while I was looking on Aol for something else,
  Nonetheless I am here now and would just like to say
  cheers for a incredible post and a all round exciting
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read
  it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome job.

 231. chief executive officer job description

  7 sierpnia 2017 at 12:00

  Your mode of explaining all in this paragraph is genuinely nice, all be able to without
  difficulty know it, Thanks a lot.

 232. Pilar

  8 sierpnia 2017 at 02:00

  Hmm is anyone else encountering problems with
  the pictures on this blog loading? I’m trying to find
  out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feedback would be greatly appreciated.

 233. centerkokzhiek.kz

  8 sierpnia 2017 at 02:26

  Hi, Neat post. There is an issue along with your
  web site in internet explorer, could test this? IE still is the market chief and a good component to other people will omit your fantastic writing because of this problem.

 234. Silk Crinkle Chiffon Fabric uk

  8 sierpnia 2017 at 13:03

  Awesome blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 235. url.letschat.info

  8 sierpnia 2017 at 14:13

  Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too great.
  I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you
  say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise.

  I can not wait to read far more from you. This is really a tremendous website.

 236. https://to.ly/1by2M

  8 sierpnia 2017 at 15:58

  I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which
  makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did
  you hire out a developer to create your theme?
  Superb work!

 237. http://www.lontor.com.cn/

  9 sierpnia 2017 at 02:00

  If some one desires to be updated with hottest technologies
  after that he must be go to see this web site and be up to
  date everyday.

 238. online indigo airlines

  9 sierpnia 2017 at 07:29

  I have to thank you for the efforts you have put
  in penning this website. I really hope to view the same
  high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has
  encouraged me to get my very own blog now 😉

 239. http://www.frivgirlgames.com/

  9 sierpnia 2017 at 11:44

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the
  net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about
  worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also
  defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 240. Silvia Odete Morani Massad

  9 sierpnia 2017 at 16:04

  Your style is very unique compared to other folks I’ve read stuff from.

  Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just
  bookmark this blog.

 241. toned butt

  9 sierpnia 2017 at 21:36

  Wonderful article! We will be linking to this particularly great content on our site.
  Keep up the great writing.

 242. business idea

  9 sierpnia 2017 at 21:46

  For hottest information you have to pay a visit world-wide-web and
  on the web I found this website as a most excellent
  website for most up-to-date updates.

 243. http://www.insportzknox.com.au

  10 sierpnia 2017 at 07:45

  Greetings from Florida! I’m bored to death at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I love the info you present here and can’t wait to take a look
  when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my cell phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good blog!

 244. homeplans.ru

  10 sierpnia 2017 at 08:14

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for
  ig

 245. Thanks for sharing such a good thought, article is nice,
  thats why i have read it entirely

 246. 33z.de

  10 sierpnia 2017 at 10:15

  For hottest information you have to visit world wide
  web and on world-wide-web I found this site as a most excellent website
  for latest updates.

 247. teil.cc

  10 sierpnia 2017 at 14:36

  I love reading a post that will make men and women think.

  Also, thanks for permitting me to comment!

 248. apple ipad two

  10 sierpnia 2017 at 15:10

  An interesting discussion is worth comment.
  There’s no doubt that that you should publish more about this topic, it might not
  be a taboo subject but usually people don’t discuss such issues.
  To the next! Many thanks!!

 249. startup business

  11 sierpnia 2017 at 04:36

  I every time spent my half an hour to read this webpage’s posts daily along with a
  cup of coffee.

 250. dating sites frequently

  11 sierpnia 2017 at 15:14

  Hey very interesting blog!

 251. web dating

  12 sierpnia 2017 at 07:48

  Unquestionably consider that that you said. Your favourite justification appeared to be at the
  internet the simplest factor to keep in mind of.
  I say to you, I certainly get annoyed while other people consider concerns that they plainly don’t recognize about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the entire thing with no need side effect
  , folks can take a signal. Will probably be back to get more.

  Thank you

 252. brazil butt

  12 sierpnia 2017 at 10:00

  Can I just say what a relief to find someone that
  genuinely knows what they’re talking about over the internet.
  You definitely understand how to bring an issue to light and make
  it important. More people should look at this and understand this side of your story.
  I can’t believe you aren’t more popular because you certainly possess the gift.

 253. stocks available

  13 sierpnia 2017 at 05:20

  If you are going for most excellent contents like me, just visit this website everyday for the reason that it presents feature contents, thanks

 254. to.ly

  13 sierpnia 2017 at 10:31

  Wow, marvelous blog format! How long have you ever been blogging for?
  you made running a blog look easy. The entire look of your web site
  is excellent, let alone the content material!

 255. vehicle diagnostics

  13 sierpnia 2017 at 11:39

  Hi all, here every one is sharing these knowledge,
  therefore it’s nice to read this blog, and I used to pay a visit this web site everyday.

 256. trading penny stocks

  13 sierpnia 2017 at 21:35

  You should take part in a contest for one of the best websites on the net.
  I’m going to recommend this blog!

 257. innovative security

  14 sierpnia 2017 at 01:49

  My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your
  post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers
  to write content in your case? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a lot of the subjects
  you write regarding here. Again, awesome weblog!

 258. jordan soccer

  14 sierpnia 2017 at 04:04

  We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site offered us with helpful information to work on. You have
  performed an impressive job and our entire community will
  be grateful to you.

 259. tiki.upserv.org

  14 sierpnia 2017 at 05:33

  I’m extremely pleased to discover this great site. I want to to thank you for ones time for this wonderful read!!

  I definitely loved every part of it and I have you bookmarked to see new stuff in your site.

 260. car diagnostics automobile

  14 sierpnia 2017 at 08:10

  I think that is among the most vital information for me.
  And i am satisfied studying your article. But want to remark
  on few basic things, The web site taste is
  wonderful, the articles is really excellent :
  D. Good job, cheers

 261. tv cable

  14 sierpnia 2017 at 19:05

  What a information of un-ambiguity and preserveness of precious
  knowledge concerning unpredicted emotions.

 262. Tax lodgement website australia

  14 sierpnia 2017 at 21:21

  Awesome article post.Really looking forward to read more.

 263. dating sites

  15 sierpnia 2017 at 04:03

  Usually I do not learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me
  to check out and do so! Your writing taste has been amazed me.

  Thanks, quite nice article.

 264. Silvia Odete Morani Massad

  15 sierpnia 2017 at 04:36

  Howdy! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My website looks weird when browsing from my iphone4.

  I’m trying to find a template or plugin that might be able
  to resolve this problem. If you have any suggestions, please share.

  With thanks!

 265. James Frazer Mann

  16 sierpnia 2017 at 02:36

  I have to thank you for the efforts you have put in penning this blog.

  I am hoping to see the same high-grade content by you in the future as well.
  In fact, your creative writing abilities has motivated me to get
  my own, personal site now 😉

 266. trouble codes

  16 sierpnia 2017 at 11:53

  Wow, wonderful blog layout! How long have you ever been running a blog for?
  you made running a blog glance easy. The full look of your website
  is excellent, let alone the content!

 267. Christian

  16 sierpnia 2017 at 14:39

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due
  to no back up. Do you have any methods to prevent hackers?

 268. xem tướng mặt đàn ông

  16 sierpnia 2017 at 15:40

  Hello! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks|

 269. flat glass

  16 sierpnia 2017 at 17:08

  Terrific work! This is the type of info that should be shared around the internet.
  Disgrace on the seek engines for not positioning this
  submit upper! Come on over and seek advice from my website .
  Thanks =)

 270. Adrianne

  16 sierpnia 2017 at 19:30

  Fantastic post but I was wondering if you could write a
  litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a
  little bit further. Bless you!

 271. computer keyboard holder

  16 sierpnia 2017 at 20:47

  This is my first time go to see at here and i am genuinely happy to read all
  at single place.

 272. security service

  17 sierpnia 2017 at 05:37

  Hey would you mind sharing which blog platform you’re working with?

  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your layout seems different
  then most blogs and I’m looking for something completely unique.

  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 273. computer protection

  17 sierpnia 2017 at 07:00

  What’s up, yes this post is truly nice and I have learned lot of things from it on the topic of blogging.
  thanks.

 274. car look

  17 sierpnia 2017 at 19:52

  Marvelous, what a web site it is! This webpage gives helpful information to us, keep
  it up.

 275. trouble codes

  17 sierpnia 2017 at 23:03

  I like the valuable info you supply in your articles.
  I will bookmark your weblog and take a look at again right here regularly.

  I’m reasonably sure I will be informed lots of new stuff right here!

  Good luck for the following!

 276. James Frazer Mann

  18 sierpnia 2017 at 04:30

  Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be
  okay. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 277. compatible code

  18 sierpnia 2017 at 12:17

  What’s up Dear, are you actually visiting this web page regularly, if so afterward you will definitely
  obtain pleasant experience.

 278. run your car with water

  18 sierpnia 2017 at 16:01

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article and
  the rest of the website is also very good.

 279. key programming

  18 sierpnia 2017 at 22:04

  I blog quite often and I seriously thank you for
  your information. The article has really peaked my interest.
  I am going to take a note of your website and keep checking for
  new details about once per week. I subscribed to your RSS
  feed as well.

 280. portable code

  18 sierpnia 2017 at 23:24

  This excellent website truly has all the information I wanted about this subject and didn’t know
  who to ask.

 281. linas.farm

  19 sierpnia 2017 at 06:15

  Appreciating the hard work you put into your website
  and in depth information you offer. It’s good to come across a blog every
  once in a while that isn’t the same old rehashed
  material. Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to
  my Google account.

 282. replacement keys

  19 sierpnia 2017 at 06:44

  Aw, this was an exceptionally nice post. Taking the time and actual effort
  to create a superb article… but what can I
  say… I hesitate a lot and never seem to get nearly anything done.

 283. www.froster.org

  19 sierpnia 2017 at 07:46

  Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed
  account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 284. business cards printing

  19 sierpnia 2017 at 09:21

  Yes! Finally someone writes about portable code.

 285. auto key programmer

  19 sierpnia 2017 at 10:50

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of
  valuable knowledge regarding unexpected emotions.

 286. home security services

  19 sierpnia 2017 at 11:37

  Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different topic but it
  has pretty much the same page layout and design. Wonderful choice
  of colors!

 287. repeat advertising podcast

  19 sierpnia 2017 at 12:26

  Awesome things here. I’m very happy to peer your post.

  Thank you a lot and I’m looking forward to touch you.
  Will you kindly drop me a e-mail?

 288. innovative security service

  19 sierpnia 2017 at 13:03

  Right now it sounds like BlogEngine is the preferred blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 289. ello.co

  19 sierpnia 2017 at 18:52

  Hello, its pleasant post about media print, we all be aware
  of media is a wonderful source of data.

 290. InventHelp store products

  19 sierpnia 2017 at 23:44

  I am so grateful for your blog article.

 291. innovative security

  20 sierpnia 2017 at 03:51

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but
  it seems a lot of it is popping it up all over the web without my agreement.
  Do you know any techniques to help prevent content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 292. UK company register

  20 sierpnia 2017 at 07:57

  Thanks-a-mundo for the article post.Really thank you! Much obliged.

 293. www.youtube.com

  20 sierpnia 2017 at 08:55

  This design is spectacular! You certainly know how to
  keep a reader entertained. Between your wit and your videos,
  I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented
  it. Too cool!

 294. comicconsocial.com

  20 sierpnia 2017 at 10:48

  You can definitely see your expertise in the article you write.
  The arena hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to
  mention how they believe. At all times follow your heart.

 295. all these things i've done

  20 sierpnia 2017 at 12:54

  Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying
  your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.

  Do you have any points for rookie blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

 296. business cards happens

  20 sierpnia 2017 at 15:29

  Your method of explaining the whole thing in this article is really nice, all be able to simply understand
  it, Thanks a lot.

 297. James Frazer Mann

  20 sierpnia 2017 at 22:22

  Hmm it appears like your website ate my first comment (it was
  super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any suggestions for inexperienced blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 298. business cards printing

  20 sierpnia 2017 at 23:15

  Pretty! This was an incredibly wonderful post. Thank you
  for providing this information.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra