Kościół

MEDYTACJE EWANGELICZNE Z DNIA 6 stycznia 2017

 /biblia(1)Piątek Uroczystość Objawienia Pańskiego,

Ewangelia (Mt 2, 1-12)

Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon».

Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka: a ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela».

Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytajcie starannie o dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś, wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę.

A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.

A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju.

Szczęśliwi są ludzie, którzy narodzili się w ubóstwie. Naprawdę łatwo im wejść na drogę wolności, jeśli tylko są blisko Chrystusa. Pochodzenie nigdy nie determinuje, bo o co chodzi w życiu? O sukces? O zorganizowanie sobie bezpiecznego świata? O niezależność? Czy o moje Betlejem, które do końca chcę dzielić z Chrystusem?…

Ludzkie koleje losu są tak zróżnicowane, że nie ma reguł, którymi mógłby się ktokolwiek posługiwać, aby kierować postępowaniem tak, aby zawsze przynosiło absolutnie i wyłącznie dobro. Owszem, pewne światła intelektualne, rozumne są, ale to nigdy nie wyczerpuje tematu. Żadna psychologia nie powie jak żyć, bo nie ma takiego rozeznania. To nie w płaszczyźnie owej dziedziny leży sposób, który z najtrudniejszych nawet doświadczeń przyniesie wspaniałe owoce życia. Psychologie jedynie dopomagają z lekka…

My mamy wszyscy trudne doświadczenia z czasów dorastania. Dokładnie każdy z nas przeszedł jakieś trudy, jakiś rodzaj ubóstwa.

Jezus nie miał żadnego luksusu. Ale zobaczmy wyraźnie: sytuacja w której znaleźli się Maryja, Józef i Jezus pokazuje całe sedno ich działania i owocuje niezwykłymi relacjami. Świętymi relacjami!

Święta Rodzina nie ogłaszała się nigdzie, aby wieść się rozeszła i aby otrzymać mirrę, kadzidło i złoto! Nie uczynili dokładnie nic, aby przyszli do nich wielcy intelektualiści tego świata z takimi wspaniałymi darami! Ani Józef, ani Maryja, ani oczywiście Jezus nie skupiali się na żadnym działaniu, które miałoby zwrócić na nich uwagę, by mieć jakąś z tego korzyść.

Zobaczmy co cała trójka uczyniła i to jest klucz do zrozumienia życia każdego z nas i dosłownie w każdej sytuacji naszego życia! Oni wszyscy po prostu powiedzieli Bogu TAK. Nic więcej nie uczynili, ale zgadzali się na propozycję Boga, bez wahania, choć przy całej kaskadzie uczuć z przerażeniem włącznie!

Bo to wystarczy! Każdy, kto mówi Bogu TAK, prędzej czy później otrzyma ogromne dary! Bezcenne! Otrzyma takie przyjaźnie i błogosławieństwo od choćby i tylko 3 osób, ale będą to osoby dla niego samego wyjątkowe, tak jak wyjątkowi dla Chrystusa byli trzej magowie.

Jedyne co należy do nas, to wybór, czy zgadzam się całkowicie na Boga w moim życiu, czy oddaję Jemu swoje życie pod Jego panowanie. Jeśli oddajemy swoje FIAT Bogu, będziemy szczęśliwi z powodu spotkań ludzi, których postawi nam na drodze życia sam Bóg! Warto!

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra