Felieton

Kult alimenciarza

Z serdecznością, a wręcz czułością zwracam się z moich wiernych Czytelników, choć nastrój minorowy.

Już na dobre zagnieździł się Nowy Rok, jak kornik w ramach starego obrazu. Niecne podłostki publiczne miewają się nadal dobrze i zakłócają złośliwie nasze tęsknoty za pięknem oraz dobrem. W zanadrzu chowam opowieści o ludziach szlachetnych i występujących w obronie uciśnionych, bowiem pomniki bez piedestału wypełniają nadal noworoczną przestrzeń polityczno-wystawienniczą.

Piedestał bowiem zajęty przez „modnego alimenciarza”, który nie dość, że dopuszcza się przemocy ekonomicznej wobec własnych dzieci, to dumny jest z tego, że tak długo je okrada, okradając przy tym stado beeeeee-dorosłych. Koniec jednak z eufemizmami! Nawet jeśli wielu uchylających się nawykowo od płacenia alimenciarzy robi z siebie „męczenników alimentatorstwa”, to przypominam, że wśród słownikowych określeń alimenciarza jest znaczenie numer dwa: „alimenciarz to osoba skazana na karę więzienia za uchylanie się od płacenia alimentów”.

W Nowym Roku „modni alimenciarze” wolą trzymać się kurczowo wersji o ubóstwie – robią z siebie męczenników źle interpretowanych pojęć, skoro praktykują obłudę publiczną, przy której kołtuneria i dulszczyzna to pełzające robaczki z palpitacjami, skazane na dożywotnią karę za niecną krytykę mieszczańskiego domu. Dwulicowość, a także dulszczyzna dotyka przecież ludzi nie mających własnego zdania, a kult alimenciarza -„tylko” pławiących się w midasowych fakturach.

Nieszczęsna Zapolska nie przewidziała, że tłum będzie wycierał sobie usta dulszczyzną, a starożytni – że sławetna fraza „lucri bonus est odor ex re qualibet” – „wszelki zysk pięknie pachnie”, okaże się trafnym określeniem całej eskalacji zdarzeń, które miały miejsce zaledwie w ciągu kilku pierwszych dniu roku 2017.

Szczytem dwulicowości w najnowszej wersji „kultu alimenciarza” jest dopuszczanie się lawinowo rosnącego długu wobec własnych dzieci – czyli dumy ze stosowanej konsekwentnie przemocy ekonomicznej, a zarazem powoływanie się – szczególnie w udzielanych wywiadach i wpisach w Internecie na przywiązanie do wartości – w tym rodzinnych oraz zamieszczanie linków do stron z różnymi formami pomagania dzieciom etc. etc.

Zło kąsa długo, ale czeźnie szybko.

Tyle, że z ufną cierpliwością poczekać trzeba na rozwój wypadków. Przy tym – w internetowym, szczególnie medialnym lansowaniu się alimenciarzy uczestniczą patrzące wielkimi oczami dwie kosmate formy hipokryzji – pruderia i zakłamanie, bo w mniejszym stopniu popleczników irytują sponiewierane tysiące polskich złotych, niż zamarznięte skarpetki, leżące na samym środku zamarzniętego jeziora.

Alimenciarz trzęsie dolną partią pleców ze strachu albo pęka z dumy… jak balon każdej medialnej manipulacji.

W Nowym Roku życzę moim wiernym Czytelnikom, by nie marnowali (patriotycznej) energii na tych, którzy (medialnie również) nie zasługują a dzielnym, samotnym rodzicom oraz pokrzywdzonym dzieciom – by sprawiedliwości stało się zadość.

Marta Cywińska

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

139 komentarzy

139 Komentarzy

 1. hansi

  9 stycznia 2017 at 09:52

  „..Piedestał bowiem zajęty przez „modnego alimenciarza”..”
  Spokojnie. Właśnie go odstrzeliwują, ci sami, którzy go wystrugali z banana (S. Michalkiewicz).
  Ciekawe, kto ma zająć jego miejsce na tym, wspomnianym przez Panią, „Piedestale”.
  Ponownie „Donek” ? 🙂 Czy może Cimoszewicz, którego ogłupiała fejsbukowo” młodzież nie zna ? 🙂 Czy może inny jakiś Maciek Stuhr ? 🙂 Żydo-komuna, kreując na „jasnego idola” „walczącej z faszyzmem i o demokrację” Polski taką ścierkę, jak Kijowski, wykazała chyba skrajną już arogancję i SZYDERSTWO z całkowicie już prawie zdeptanych Polaków..
  Ciekawe, zaiste, KOGO Ubecja wystawi teraz na następcę Prezesa..
  Donek – na Prezydenta (skoro mogła nim być taka swołocz, jak Bul-Komorowski, czy taki, doskonale serwilistyczny pajac, jak Duda..). A kto na szefa „rządu warszawskiego” ? (G. Braun). Kijowskiego właśnie odstrzelili, aferą fakturową.
  CHYBA, że pokażą JESZCZE WIĘKSZE szyderstwo z Polaków, puszczając przekręt „jasnego idola” – Kijowskiego w niepamięć medialną i POMIMO TO forsując tego śmiecia na nowego Bolka ?…
  Nie zdziwiłbym się…

  • Marta Cywińska

   9 stycznia 2017 at 23:17

   Do: hansi
   Kolejka chętnych do postawienia choćby czubka palców na piedestale długa jak w stanie wojennym.Tyle,że pomniki stawiane za życia wywracają się same. Klaun, bufon i alimenciarz, gdyby znali łacinę, dukaliby tak:” Exegi monumentum aere perennius” – „Zbudowałem sobie pomnik trwalszy od spiżu”, hoho, jak u samego Horacego. Piedestał zajęty? Stanie obok kolejny. Naiwni budują, gorliwcy strącają. Tylko narodu szkoda.

 2. Soroka

  9 stycznia 2017 at 11:59

  Kto alimenciarzy stawia na swoje czoło, jest gorszy od nich samych.
  Alimenciarze są owocem głupoty i złego wychowania kobiet i mężczyzn. Rozsądna kobieta, przygotowana do życia w małżeństwie, nigdy nie pozwoli się dotknąć żadnej kanalii, a rozsądny mężczyzna, przygotowany do życia w małżeństwie, nie dotknie kobiety niegodnej bycia żoną.
  Mam szczególnie silny wewnętrzny wstręt do alimenciarzy płci obojga!
  „Alimenciarz trzęsie dolną partią pleców ze strachu”
  Ależ pani Marto! A co z tą częścią ciała, która jest poniżej pleców? Nogi chyba nie wyrastają z pleców? Chyba nie chce Pani tej części ciała wyrzucić poza margines życia?

  • Marta Cywińska

   10 stycznia 2017 at 08:16

   Do Soroki:
   „Rozsądna kobieta, przygotowana do życia w małżeństwie” jest szczególnie łakomym kąskiem dla „mentalnego alimenciarza”, czyli zaburzonego oszusta, zaprzedanego złu, przynoszącego hańbę całej swojej rodzinie, wszak – najprościej ujmując – sprawia mu perwersyjną przyjemność długoterminowe stosowanie przemocy (również) ekonomicznej, a to tyko wierzchołek lodowej góry. Cytuję Pana „rozsądny mężczyzna, przygotowany do życia w małżeństwie, nie dotknie kobiety niegodnej bycia żoną”, – tyle,że różnica jest taka, kobiety dla dobra dzieci pojmują zazwyczaj odważnie walkę z zaburzonymi alimenciarzami- manipulatorami, a mężczyźni ulegają często bezterminowo „kobietom niegodnym bycia żoną”( nowa forma genderyzacji męskiego umysłu – ZNIEWOLENIE).O mentalności żeńskiego odpowiednika „modnego alimenciarza” polecam przeczytać tu:http://aidersonprochain.com/perverse-narcissique-comment-detecter-une-femme-manipulatrice/?utm_content=buffer8191b&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer Jako wielbicielka malarstwa m.in. Boticelliego, Giorgione,a nawet Delvaux nie śmiałabym wyrzucić żadnej części ludzkiego ciała „poza margines życia” – to temat na zupełnie inną dyskusję… Serdeczności Soroce przesyłam.

 3. Czesław

  9 stycznia 2017 at 14:23

  W świetle tych ostatnio informacji że Pan Alimenciaż ze swoją żoną robili w Paryżu zakupy markowych ubrań i perfum z datków do puszki, to zasadne jest pytanie, czy to jest Nikoś Dyzma naszych czasów, czy wybitny agent Jarosława Kaczyńskiego?.

  • Soroka

   9 stycznia 2017 at 16:52

   To jest po prostu zwykły mamoniarz. Mamoniarz nie jest w stanie oprzeć się mamonie. Jest mamona, to się bierze i tyle. Tacy są wszyscy mamoniarze, nie wiesz o tym? Może też jesteś mamoniarzem i dlatego trudno Ci dostrzec belkę w swoim oku.

   • Marta Cywińska

    9 stycznia 2017 at 22:50

    Do: Soroka
    Ad. określenia „mamoniarz”- zastawiam się nad formą żeńską… mamoniarka? … może mamoniarzyca jak wampirzyca… Może nieoceniony Soroka będzie miał lepszy pomysł? „Mamona” kojarzona jest z pokusą.. z mamieniem.Dociekliwych Czytelników odsyłam jednak do „historii ewolucji” pojęcia mamony.

    • Soroka

     11 stycznia 2017 at 11:13

     Sam nie ośmieliłbym się proponować formy żeńskie słowa „mamoniarz”, ale wziąwszy przykład od naszej elity, jeżeli na kobietę pełniącą funkcję premiera mówi się „premierka”, to na kobietę mamoniarza, powinno się mówić „mamoniarka”, a bardziej pogardliwie „mamoniara”.
     W moim wpisie słowo „mamoniarz” jest eufemizmem słowa „materialista”. Materialista, to wyznawca religii materialistycznej, opartej na wierze w samoistne i bezprzyczynowe powstanie świata materialnego, a więc przypisują materii cechy boskie, dlatego materialiści. Wyznawcy tej religii uważają, że poza światem materialnym nie ma innego. Religia określa cel życia człowieka. Cóż może być celem życia człowieka z takim przekonaniem? Oczywiście maksymalne używanie świata, a do tego potrzebna jest mamona, czyli wszelkie bogactwo które na takie używanie pozwala. Jeżeli mamona jest tak bardzo przez tych ludzi pożądana, no to … mamoniarze. Nieprawdaż?

     • Marta Cywińska

      11 stycznia 2017 at 14:19

      Do Nieocenionego Soroki: Przypuszczam,że mamoniarze i mamoniary nie wyczuwają takiej subtelności jak eufemizm, bo ich potrzeby są po prostu prymitywne. Alimenciarze, alimenciary, mamoniarze, mamoniary mają zdeformowane sumienie. Na każdego, kto w jakikolwiek sposób krzywdzi dziecko albo przyczynia się do do jego krzywdy, w tym: pomaga alimenciarzowi w wymigiwaniu się od płacenia zaległości alimentacyjnych ( to też rodzaj zależności psychicznej, jak w przypadku osoby współuzależnionej) jest tylko jedno określenie.

  • Marta Cywińska

   9 stycznia 2017 at 23:00

   Do Czesława
   Warto przytoczyć znamienną, choć niestety rzadko przytaczaną w całości wypowiedź nieszczęsnego Żorża (!) Poniemirskiego z finalnej sceny powieści „Kariera Nikodema Dyzmy”. Cytuję na podstawie przedwojennego wydania i pozostawiam bez komentarza:
   „Milczeć! — wrzasnął Ponimirski i jego blada twarzyczka chorowitego dziecka zrobiła się czerwona z wściekłości. — Milczeć! Sapristi! Z was się śmieję! Z was! Elita Cha, cha, cha… Otóż oświadczam wam, że wasz mąż stanu, wasz Cincinnatus, wasz wielki człowiek, Szaleniec, Nikodem Dyzma to zwykły oszust, co was za nos wodzi, to sprytny łajdak, fałszerz, i jednocześnie kompletny kretyn! Idiota, nie mający zielonego pojęcia nie tylko o ekonomii, lecz o ortografii. To cham, bez cienia kindersztuby, bez najmniejszego okrzesania! Przyjrzyjcie się jego mużyckiej gębie i jego prostackim manierom! Skończony tuman, kompletne zero! Daję słowo honoru, że nie tylko w żadnym Oksfordzie nie był, lecz żadnego języka nie zna! Wulgarna figura spod ciemnej gwiazdy, o moralności rzezimieszka. Sapristi! Czy wy tego nie widzicie? Źle powiedziałem, że on was za nos wodzi! To wy wywindowaliście to bydlę na piedestał! Wy ludzie pozbawieni wszelkich rozumnych kryteriów! Z was się śmieję, głuptasy! Z was! Motłoch!…”.

 4. klioes vel pislamista

  9 stycznia 2017 at 21:43

  Na dobry początek 2017-ego roku

  To szczęśliwy rok dla Polski,
  Chociaż ledwie rozpoczęty!
  Alimenty już Kijowski
  Spłacił… (Fundusz KOD-u wzięty
  Został na informatyka…
  Dość on drogi, znać z cennika.)

  Swetru,“ nowoczesny Rysiek”,
  Jak Czarniecki, co przez morze…
  Na Maderze wrogów wysiekł.
  Majdan zaś w telewizorze
  (Prawie ze dwadzieścia osób!)
  Na wigilię chwali sposób:

  Pasztet! – Tradycyjne danie…
  (Taka nowa jest tradycja
  Pośród ciamajd w ciamajdanie.
  No i znikła prohibicja.)
  Znać, fantazja trwa w narodzie!…
  A więc padniesz, Kaczogrodzie!!!

  • Marta Cywińska

   9 stycznia 2017 at 22:37

   Do: klioes vel pislamista
   Dziękuję za wiersz.W Nowym Roku odnotowuję więc kolejną funkcję felietonu – wierszotwórczą. Polecam Autorowi książkę „Poezja świadectwa i sprzeciwu.Stan wojenny w twórczości wybranych polskich poetów”, Kraków 2004. Tak oto historia się powtarza, a felietoniści po jej prawej stronie mają ręce pełne roboty.

 5. cara hack playboy

  11 marca 2017 at 22:12

  326345 624039Thank you for your amazing post! It has long been quite insightful. I hope that you will continue sharing your wisdom with us. 745595

 6. legal testosterone

  18 marca 2017 at 01:26

  700645 48970I really got into this article. I found it to be interesting and loaded with unique points of interest. I like to read material that makes me think. Thank you for writing this great content. 429305

 7. economics tuition

  26 marca 2017 at 12:40

  920287 137320I found your weblog website on google and check a couple of of your early posts. Proceed to maintain up the very good operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for ahead to reading extra from you later on! 178043

 8. resources

  29 marca 2017 at 13:07

  745228 870368I really prize your piece of work, Great post. 414874

 9. economics tuition

  29 marca 2017 at 21:40

  71213 889042Thank you for writing this tremendous top quality article. The information in this material confirms my point of view and you really laid it out well. I could never have written an article this good. 363140

 10. unlimited roadside assistance

  30 marca 2017 at 03:34

  601719 903908Thank you for writing this tremendous top quality article. The information in this material confirms my point of view and you really laid it out well. I could never have written an article this good. 462824

 11. social network password

  30 marca 2017 at 17:32

  607426 373249Hello! I just wish to give a huge thumbs up for the good info youve gotten right here on this post. I will likely be coming back to your blog for more soon. 141613

 12. 204636 993593What a lovely weblog page. I will surely be back once again. Please maintain writing! 242878

 13. retrouver un telephone

  31 marca 2017 at 02:48

  989395 584781What other people have stated and in some uncommon cases, suicide may possibly occur. 830108

 14. economics tuition singapore

  1 kwietnia 2017 at 20:27

  556338 733848There is visibly a bunch to know about this. I believe you made various good points in features also. 583994

 15. is motor club america a scam

  1 kwietnia 2017 at 21:40

  277979 963906Why didnt I consider this? I hear exactly what youre saying and Im so pleased that I came across your weblog. You actually know what youre talking about, and you created me feel like I need to learn a lot more about this. Thanks for this; Im officially a huge fan of your weblog 369242

 16. is motor club america a scam

  2 kwietnia 2017 at 03:55

  913120 645156Have you noticed the news has changed its approach recently? What used to neve be brought up or discussed has changed. Its that time to chagnge our stance on this though. 451090

 17. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 18:54

  997675 67230Thank you for the auspicious writeup. It in truth used to be a amusement account it. Glance complex to much more added agreeable from you! Nevertheless, how could we be in contact? 9362

 18. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 22:40

  77521 373761As soon as I detected this internet website I went on reddit to share some of the adore with them. 836755

 19. Best Best Online News in the World

  8 kwietnia 2017 at 06:36

  363953 477801Thanks for the fantastic post against your blog, it genuinely provides me with a look about this topic.??;~.?? 911553

 20. UK Chat Rooms

  9 kwietnia 2017 at 08:15

  849540 389679I discovered your weblog web website on google and check a couple of of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Searching for forward to studying extra from you in a whilst! 719117

 21. insta suite review

  15 kwietnia 2017 at 12:23

  Very good blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?

  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go
  for a paid option? There are so many options out
  there that I’m totally overwhelmed .. Any tips? Appreciate it!

 22. harry styles sign of the times

  18 kwietnia 2017 at 11:44

  I am no longer positive the place you are getting your info, but good topic.
  I needs to spend a while studying much more or figuring out more.

  Thanks for wonderful information I used to be looking for
  this information for my mission.

 23. Indie

  18 kwietnia 2017 at 21:25

  I all the time used to read piece of writing in news papers but now as I am
  a user of internet therefore from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.

 24. Subdivisions in Davao

  20 kwietnia 2017 at 09:09

  These are in fact fantastic ideas in on the topic of blogging.
  You have touched some pleasant things here. Any way keep up wrinting.

 25. Car for Lease in Gensan

  20 kwietnia 2017 at 14:15

  Spot on with this write-up, I honestly think this web site needs far more attention.
  I’ll probably be back again to read more, thanks
  for the info!

 26. Gensan Travel

  21 kwietnia 2017 at 14:35

  Thanks for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I will be
  waiting for your further write ups thanks once again.

 27. elayzarraga.files.wordpress.com

  21 kwietnia 2017 at 18:55

  I am really happy to read this webpage posts which includes
  plenty of helpful information, thanks for providing these information.

 28. Switch Energy Supplier

  21 kwietnia 2017 at 21:05

  306397 699550Giving you the most effective News is really significantly imptortant to us. 487075

 29. gspot

  21 kwietnia 2017 at 21:08

  Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually realize what you’re talking approximately!
  Bookmarked. Kindly additionally visit my website =).
  We will have a hyperlink exchange agreement between us

 30. Boost self-esteem

  22 kwietnia 2017 at 09:15

  Having read this I believed it was very informative.
  I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together.
  I once again find myself personally spending a significant amount
  of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 31. Switch Energy Supplier

  22 kwietnia 2017 at 11:15

  103958 817679you might have a great weblog here! would you wish to make some invite posts on my weblog? 648788

 32. Son Goku Battles Android 17

  23 kwietnia 2017 at 18:03

  I’m gone to say to my little brother, that he should also pay a
  quick visit this webpage on regular basis to obtain updated
  from hottest gossip.

 33. Computer Repair Orlando

  24 kwietnia 2017 at 13:10

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your site
  is fantastic, let alone the content!

 34. crystal jellies

  26 kwietnia 2017 at 03:49

  I visited various sites but the audio quality for audio songs
  present at this site is genuinely excellent.

 35. lil uzi type beat 2017

  26 kwietnia 2017 at 23:44

  Hey very nice blog!

 36. en renta retroexcavadora en venta

  27 kwietnia 2017 at 07:48

  If you wish for to grow your familiarity simply keep visiting this web
  site and be updated with the most up-to-date information posted here.

 37. sex furniture

  27 kwietnia 2017 at 19:34

  Right now it appears like Expression Engine is the preferred blogging platform out there
  right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 38. nipple stimulation toys

  27 kwietnia 2017 at 20:28

  Great delivery. Sound arguments. Keep up the great spirit.

 39. adam and eve sex toy shop

  29 kwietnia 2017 at 19:01

  Very quickly this web page will be famous among all blogging and
  site-building viewers, due to it’s good articles

 40. cheap 180ml e juice

  1 maja 2017 at 00:04

  847730 933997Hi my friend! I want to say that this post is remarkable, good written and incorporate approximately all significant infos. Id like to see far more posts like this . 564005

 41. hermes outlet online

  2 maja 2017 at 09:45

  seulement litre-ature qui montre régulièrement, numérisés et courir à travers un logiciel de reconnaissance optique carac-ter et avec amour à la main-édité sur news-groupes darknet, sites russes, les canaux IRC et ailleurs oui, theres également abrisk commerce des bandes dessinées et des livres techniques, mais Im parle prose fic-tion ici – même si cela est clairement un signe d’espoir pour nos amis techpublishing et funnybooks.Some écrivains utilisent l’affinité Internets pour SF à grand effet. Ivereleased chacun de mes romans sous licences Creative Commons thatencourage les fans de les partager librement et largement – même, dans certains cas, de les remixer et de faire de nouvelles éditions pour une utilisation dans le monde de développer-ing. Mon premier roman, Down and Out dans le Magic Kingdom, est dans l’impression itssixth de Tor, et a été téléchargé plus

 42. magic wand cordless

  2 maja 2017 at 23:06

  Hi it’s me, I am also visiting this web site daily,
  this web page is really good and the users are really sharing good thoughts.

 43. best vibrating panties

  2 maja 2017 at 23:35

  I’ve been browsing online more than three hours today, yet
  I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for
  me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you
  did, the internet will be much more useful than ever before.

 44. jimmy choo sale shoes

  3 maja 2017 at 01:07

  Thank you for this blog. Thats all I can say. You most positively have created this blog into something thats eye gap and necessary. You clearly grasp most regarding the topic, youve lined such a lot of bases. nice stuff from this a part of the net. Again, thanks for this blog.
  jimmy choo sale shoes http://www.jimmychoostore.online

 45. cheap callaway golf bags

  3 maja 2017 at 08:38

  A fantastic blogpost, I just given this onto a student who was doing a little analysis on that. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him. :).. So let me reword that: Thanks for the treat! But yeah Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and enjoy learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more details? It is very helpful for me. Big thumb up for this post!
  cheap callaway golf bags http://www.callawaygolfoutlet.online

 46. Air max pas cher

  3 maja 2017 at 12:51

  Actually, I?m a blog starter. I just want more people to visit my blog to make me a popular blog. I?m capable of writing, and I know writing skill is a must. But is there any other way to make my blog more popular?.

 47. Office & Workplace Cleaning

  4 maja 2017 at 08:34

  Can one become a partner on YouTube with copyright content on their page?
  Office & Workplace Cleaning http://gerobrien.net/office-workplace-cleaning.html

 48. ccna full course

  4 maja 2017 at 21:35

  Hello there I am so excited I found your blog page, I really found you by mistake, while
  I was browsing on Digg for something else, Nonetheless
  I am here now and would just like to say thank you for
  a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have saved it and
  also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
  a lot more, Please do keep up the great job.

 49. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone the content!

 50. how to rank youtube videos

  5 maja 2017 at 10:55

  What i do not realize is if truth be told how you’re no longer
  actually a lot more well-liked than you might be right now.

  You are very intelligent. You already know thus significantly in terms of this topic,
  made me individually imagine it from so many varied angles.
  Its like women and men are not fascinated except it
  is something to do with Girl gaga! Your individual stuffs excellent.
  All the time handle it up!

 51. oakley store online

  5 maja 2017 at 19:41

  Pizza Hut menu is without a doubt impressive. We highly recommend you to secure a Pizza Hut menu as soon as possible!! Pizza Huts is providing the actual very best pizza of the world!!
  oakley store online http://www.oakleystore.online

 52. YouTube video

  5 maja 2017 at 21:55

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up plus the
  rest of the site is extremely good.

 53. mallard hunting

  5 maja 2017 at 22:29

  I usually do not leave a ton of comments, however i did a few searching and wound up here Kult alimenciarza – Prawy.pl.
  And I actually do have a couple of questions for you if it’s allright.
  Is it simply me or does it look like a few of these comments appear like coming
  from brain dead people? 😛 And, if you
  are writing on other sites, I would like to follow everything new you
  have to post. Would you list of the complete urls of your community pages like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?

 54. YouTube video

  5 maja 2017 at 22:32

  Highly energetic post, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 55. YouTube video

  5 maja 2017 at 22:33

  Ahaa, its good discussion on the topic of this article here at this
  blog, I have read all that, so at this time me also commenting
  here.

 56. YouTube video

  5 maja 2017 at 22:49

  I like the helpful info you provide in your articles.

  I will bookmark your blog and check again here frequently.
  I am quite certain I will learn lots of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 57. discount fitflops uk

  5 maja 2017 at 23:02

  Just want to say your blog is very good. I always like to hear something new about this because I have the similar blog in my Country on this subject so this help´s me a lot. I did a search on the issue and found a good number of blogs but nothing like this.Thanks for sharing so much in your blog.. Greets, Darijan
  discount fitflops uk http://www.fitfloponline.store

 58. mont blanc belt

  6 maja 2017 at 00:08

  Glad I detected this on google .
  mont blanc belt http://www.montblancoutlet.online

 59. youtube.com

  6 maja 2017 at 00:18

  Hi there! I simply want to give you a huge thumbs up for your
  great information you’ve got right here on this post.
  I am returning to your blog for more soon.

 60. YouTube video

  6 maja 2017 at 00:32

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!

  It is the little changes that make the largest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 61. www.youtube.com

  6 maja 2017 at 01:06

  I love what you guys are usually up too. Such clever work
  and reporting! Keep up the great works guys I’ve you guys to blogroll.

 62. YouTube video

  6 maja 2017 at 01:10

  I have been browsing online more than 4 hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It is pretty worth
  enough for me. In my view, if all site owners and bloggers
  made good content as you did, the net will be a lot more
  useful than ever before.

 63. YouTube video

  6 maja 2017 at 01:33

  I am sure this piece of writing has touched all the internet viewers,
  its really really nice paragraph on building up new blog.

 64. YouTube video

  6 maja 2017 at 02:06

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Safari, it looks fine but
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 65. codyoa

  6 maja 2017 at 02:23

  Oui, tout Г  fait
  codyoa

 66. YouTube video

  6 maja 2017 at 02:54

  At this time it looks like WordPress is the preferred blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 67. www.youtube.com

  6 maja 2017 at 03:42

  Thank you for every other great post. Where else may anyone get that type of info in such a perfect manner of writing?
  I have a presentation subsequent week, and
  I am at the search for such information.

 68. YouTube video

  6 maja 2017 at 04:41

  Pretty! This has been an extremely wonderful post. Many thanks for supplying this info.

 69. YouTube video

  6 maja 2017 at 04:58

  magnificent publish, very informative. I ponder why the opposite experts of this sector do not understand this.

  You should continue your writing. I am sure, you’ve a huge readers’ base
  already!

 70. YouTube video

  6 maja 2017 at 05:29

  I’m not that much of a internet reader to be honest
  but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and
  bookmark your site to come back in the future.
  All the best

 71. facebook.com

  6 maja 2017 at 17:12

  Hi there! This article couldn’t be written much
  better! Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I’ll forward this post to him.

  Fairly certain he’s going to have a good read. Many thanks for sharing!

 72. adamandeve.com

  6 maja 2017 at 17:28

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an nervousness over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come
  further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside
  case you shield this hike.

 73. super head honcho video

  7 maja 2017 at 15:56

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am experiencing problems with your
  RSS. I don’t understand why I am unable to join it.
  Is there anybody else having similar RSS problems? Anyone
  who knows the solution can you kindly respond?
  Thanks!!

 74. ray ban occhiali da sole

  7 maja 2017 at 18:28

  http://www.eemuseum.it/index1.html2017 nuovo oakley jupiter squared iridium Italiaocchiali da sole oakley outlet

 75. cheap parajumpers jackets

  7 maja 2017 at 20:55

  Just to let you know, this page appears a little bit strange from my android phone. Who knows maybe it really is just my cellular phone. Great post by the way.
  cheap parajumpers jackets http://www.cheapparajumpers.online

 76. pierre hardy pumps

  8 maja 2017 at 04:30

  I love this site and its writers, its a joy to read
  pierre hardy pumps http://www.pierrehardysale.online

 77. adam and eve

  8 maja 2017 at 09:29

  Can I simply just say what a relief to find someone who genuinely knows what they are talking about over the internet.
  You certainly realize how to bring an issue to light and make it important.
  More and more people should read this and understand this side of the story.

  I was surprised you aren’t more popular since you most
  certainly possess the gift.

 78. tantaniaoa

  8 maja 2017 at 10:24

  Certainly. So happens. Let’s discuss this question.
  tantaniaoa

 79. my fake id

  8 maja 2017 at 19:32

 80. www.youtube.com

  8 maja 2017 at 22:08

  Unquestionably imagine that which you said. Your favorite justification seemed
  to be at the net the easiest factor to be mindful of.
  I say to you, I definitely get annoyed while folks think about worries that
  they plainly don’t recognize about. You managed to
  hit the nail upon the top as neatly as outlined out the entire thing without
  having side effect , folks can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 81. buy a fake id

  8 maja 2017 at 23:06

 82. buy id

  9 maja 2017 at 00:55

  http://www.elyytmoca.comhow to get a fake id

 83. fake id master

  9 maja 2017 at 04:30

 84. vetement hermes

  9 maja 2017 at 07:50

  était plus en contact avec ses sujets. Sa meilleure action a été la création d’un smallforce de maréchaussée qui a fait plus de mettre bas les homicides éternels, les vols, et la famille feudsthan tous les sermons pourraient atteindre.Le personnes les plus notables au sein du Conseil privé étaient Seton plus tard Lord Dunfermline, Hume, créé Earl ofDunbar, et l’avocat des rois, Thomas Hamilton, plus tard comte de Haddington. Évêques, avec Spottiswoode, l’historien, archevêque de Glasgow, assis dans le Conseil privé, et leur élévation progressive, aussi odieux Tothe nobles que le Kirk, a été parmi les causes de la guerre civile sous Charles I. Par métier et par illegalmeasures James continué à appuyer sur le Kirk. Une Assemblée générale, proclamée par James pour Juillet 1604 inAberdeen, a été prorogé; encore,

 85. stock exchange

  9 maja 2017 at 09:04

  Please let me know if you’re looking for a writer for your blog.
  You have some really good articles and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an email if interested. Cheers!

 86. BetRobot Mister X

  9 maja 2017 at 09:27

  Hi there, You’ve done a great job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this site.

 87. stores that carry keen shoes

  9 maja 2017 at 16:12

  Exactly where may I find this Blog?
  stores that carry keen shoes http://www.keenstore.online

 88. http://www.friv.run

  9 maja 2017 at 16:38

  793572 633461It is essential to have having access towards the expertise posted here 166311

 89. Roberto Cavalli outlet store

  9 maja 2017 at 20:13

  Good post. I previousally to spend alot of my time water skiing and watching sports. It was quite possible the best sequence of my past and your content kind of reminded me of that period of my life. Cheers
  Roberto Cavalli outlet store http://www.robertocavallistore.online

 90. poker

  10 maja 2017 at 10:32

  Marvelous, what a web site it is! This web site gives useful information to us, keep it up.

 91. bbw

  10 maja 2017 at 10:47

  I like the valuable info you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I am quite certain I will learn lots of new stuff right here!

  Best of luck for the next!

 92. elayzarraga.files.wordpress.com

  10 maja 2017 at 11:00

  I am in fact glad to read this webpage posts which carries tons of valuable data,
  thanks for providing these kinds of data.

 93. masturbate

  10 maja 2017 at 12:13

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I to find
  It truly useful & it helped me out much. I am hoping to
  offer something again and aid others like you aided me.

 94. pharmacy

  10 maja 2017 at 12:31

  Wonderful beat ! I would like to apprentice at the same time
  as you amend your web site, how can i subscribe for a blog site?

  The account helped me a appropriate deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast provided brilliant clear idea

 95. morganoa

  10 maja 2017 at 17:05

  Bemerkenswert, und die Alternative?
  [url=http://rexuiz.top/]Rexuiz FPS Game[/url]

 96. cheap louis vuitton sale

  11 maja 2017 at 19:14

  Took me time to read all the feedback, however I really loved the article. It proved to be very useful to me and I am positive to all the commenters here! It is always good when you cannot only learn, but additionally engaged! I am certain you had pleasure writing this article. Anyway, in my language, there usually are not much good source like this.
  cheap louis vuitton sale

 97. waterproof vibrator

  11 maja 2017 at 22:56

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and everything.
  But think about if you added some great images or videos to give your
  posts more, „pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this
  website could undeniably be one of the most
  beneficial in its niche. Wonderful blog!

 98. youtube.com

  12 maja 2017 at 14:42

  Awesome! Its really amazing paragraph, I have got much clear idea on the topic of from this article.

 99. finiteoa

  13 maja 2017 at 17:55

  d’une maniГЁre intГ©ressante, mais l’analogue est ?
  [url=http://www.whorebutt.top/gallery/2752/saucy-school-is-on-animated-dick.html]Saucy school is on animated dick[/url]

 100. Wand massager

  13 maja 2017 at 21:02

  Piece of writing writing is also a fun, if you be acquainted with
  afterward you can write otherwise it is complex to write.

 101. katinaoa

  14 maja 2017 at 03:00

  Si dovrebbe dire.
  [url=http://www.whorebutt.top/gallery/2942/sexy-pantyhose-and-nude-legs-upskirt.html]Sexy pantyhose and nude legs upskirt[/url]

 102. belstaff outlet store

  14 maja 2017 at 05:43

  Actually one of many challenges which people beginning a brand new on-line firm face is that of obtaining visitors to their net site.
  belstaff outlet store

 103. buy nfl jerseys

  14 maja 2017 at 22:37

  keep up the nice work on the site. I love it. Could maybe use some more updates more often, but im quite sure that you got better or other stuff to do like we all do.
  buy nfl jerseys

 104. ecco shoe outlet

  14 maja 2017 at 22:37

  You have noted very interesting points ! ps decent site.
  ecco shoe outlet

 105. north face online

  14 maja 2017 at 22:38

  Hey esto es un gran poste. ¿Puedo utilizar una porción en ella en mi sitio? Por supuesto ligaría a su sitio así que la gente podría leer el artículo completo si ella quiso a. Agradece cualquier manera.
  north face online

 106. moncler outlet online

  14 maja 2017 at 22:38

  I want to thanks for the efforts you have made in composing this article. I am hoping the same best post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to begin my own blog now. Truly the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a fine model of it.
  moncler outlet online

 107. rene caovilla ebay

  14 maja 2017 at 22:38

  I regard something truly interesting about your web site so I bookmarked .
  rene caovilla ebay

 108. balmain skinny jeans

  14 maja 2017 at 22:38

  I just got out of bed and Im already reading your post. It signifies something! Really useful blog. Thank you!
  balmain skinny jeans

 109. Male Masturbator Review

  15 maja 2017 at 02:38

  We’re a bunch of volunteers and starting a brand new
  scheme in our community. Your site provided us with helpful
  information to work on. You’ve done an impressive task
  and our whole community might be grateful to you.

 110. stuart weitzman sale wedge

  17 maja 2017 at 16:24

  I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.
  stuart weitzman sale wedge

 111. frankincense essential oil

  19 maja 2017 at 14:17

  I read this piece of writing completely on the topic of the comparison of most recent and previous technologies,
  it’s amazing article.

 112. fake id us

  19 maja 2017 at 15:15

 113. glass sex dildo

  19 maja 2017 at 17:32

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
  I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 114. adam and eve sex toys

  19 maja 2017 at 17:45

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of
  websites for about a year and am worried about switching to another
  platform. I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into
  it? Any help would be really appreciated!

 115. fake id us

  20 maja 2017 at 09:42

 116. Air max pas cher

  20 maja 2017 at 16:48

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn?t know who to ask. Glimpse here, and you?ll definitely discover it.

 117. www.soloffandzervanos.com

  22 maja 2017 at 15:37

  My family members all the time say that I am killing my
  time here at web, however I know I am getting experience everyday by reading thes fastidious articles.

 118. best male masturbator toy

  22 maja 2017 at 19:41

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few
  months of hard work due to no backup. Do you have any
  methods to prevent hackers?

 119. Amanda Hawkins

  22 maja 2017 at 19:47

  Everything is very open with a really clear clarification of
  the issues. It was definitely informative. Your site is extremely helpful.

  Many thanks for sharing!

 120. Bastian Lee Jones

  24 maja 2017 at 03:10

  hello!,I really like your writing very a lot! percentage we communicate extra about your article on AOL?
  I require a specialist on this space to solve my problem.

  Maybe that’s you! Having a look forward to see you.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra