Historia

Przed śmiercią wołał do swoich oprawców: Kochajcie Pana Boga!

Katecheta i wychowawca młodzieży w radomskich szkołach. W czasie niemieckiej okupacji uczył na tajnych kompletach oraz prowadził ochronkę dla sierot. Na początku 1941 r. został aresztowany przez gestapo i przewieziony do obozu zagłady w Dachau. Zginął śmiercią męczeńską na obozowej szubienicy.

Kazimierz Grelewski przyszedł na świat 20 stycznia 1907 r. w Dwikozach na Kielecczyźnie. Szkołę powszechną ukończył w Górach Wysokich, a następnie edukował się w sandomierskim gimnazjum. Po zdaniu matury w 1923 r. wstąpił do tamtejszego Seminarium Duchownego.

Po uzyskaniu święceń kapłańskie w 1929 r. został skierowany do pracy jako prefekt w szkole powszechnej im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Uczył także w kilku innych szkołach.

Lubił pracę z dziećmi i młodzieżą, organizował dla nich kolonie. Współpracował z ogólnopolską centralą Koła św. Teresy od Dzieciątka Jezus, należał do diecezjalnego Koła Księży Prefektów, które organizowało szkolenia katechetyczne. W 1937 r. zdał egzaminy proboszczowskie.

Po wybuchu II wojny światowej uczył na tajnych kompletach. Ponadto działał charytatywnie, m.in. założył ochronkę dla sierot – ofiar pacyfikacji dokonywanych przez Niemców w podradomskich wsiach.

W styczniu 1941 r. został aresztowany przez Niemców wraz z bratem Stefanem, również księdzem. Przewieziono go do radomskiej siedziby gestapo, gdzie był torturowany, a później do obozu przejściowego w Skarżysku-Kamiennej.

Stamtąd trafił do obozu w Oświęcimiu i ostatecznie w kwietniu 1941 r. do Dachau. Miesiąc później był świadkiem śmierci swojego brata, który zmarł z głodu i wycieńczenia.

Dokładnie dziesięć miesięcy po swoim bracie, 9 stycznia 1942 r., ks. Kazimierz Grelewski został stracony – najprawdopodobniej przez powieszenie na obozowej szubienicy. Tuż przed śmiercią miał wykrzyknąć: „Kochajcie Pana Boga!”.

Został beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. przez Jana Pawła II w grupie 108 błogosławionych męczenników.

Źródło: swietyjozef.kalisz.pl

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. pik

    9 stycznia 2017 at 22:31

    Nie ma przebaczenia dla niemieckich oprawców ,koniec nadstawiania 2 policzka smierc za smierc

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra