Z kraju

Reforma oświaty staje się faktem – prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Jest to równoznaczne z likwidacją gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników, czego domagało się wielu rodziców. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

Andrzej Duda podkreślił, że konstytucyjny czas 21 dni na decyzję ws. ustaw był dla niego jako prezydenta „trudnym, a zarazem bardzo pracowitym czasem”.

– Nie ukrywam, że miałem cały szereg wątpliwości i pytań albowiem materia jednej i drugiej ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. Niezwykle wrażliwą z bardzo prostej przyczyny – dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców – podkreślił prezydent.

Dodał, że nigdy nie miał „żadnych wątpliwości, że polski system edukacji wymaga naprawy i wymaga zmiany”. – Zresztą miliony Polaków od wielu lat mówią to samo – potrzebny jest dłuższy okres kształcenia w poszczególnych szkołach – dodał Andrzej Duda.

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów – nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

Niestety wprowadzona przez PiS reforma oświaty, chociaż stanowi niewątpliwie krok w dobrym kierunku, jest kosmetyczna – ze szkół nie znikną bowiem treści wpajające dzieciom od najmłodszych lat zdobycze ideologii Nowej Lewicy. Nie odchodzi się w niej również od zabójczego dla nauki myślenia systemu testów sprawdzających wiedzę, w szczególności w przedmiotach humanistycznych.
Źródło: Prezydent.pl

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. Szukający Drogi

  9 stycznia 2017 at 17:55

  Ta reforma nic nie zmieni poza wydaniem sporej kasy z naszych podatków. Tęsknota za PRL i nic poza tym. Jedni nakazali prowadzać 6-latki do szkół. Drudzy sprowadzają patologię z gimnazjum do podstawówek. Zamiast przebudować system wykorzystując odwieczny podział na nauczanie początkowe i podstawówkę oraz skoncentrować się na programie, zmniejszeniu biurokracji i swobodzie w kształtowaniu programu wywala się miliardy na nikomu niepotrzebne zmiany, które nic nie naprawią. Jedynie pozwolą pozamieniać dyrektorów szkół na swoich. Z nadania partyjnego. Kolejny krok dla poszerzania partiokracji.

  • Masław

   9 stycznia 2017 at 18:12

   Bardzo dobra decyzja. Gimnazja to powszechna niemal patologia. A w merdiach bronili gimnazja, pokazując jakieś elitarne szkoły z dużych miast.

   • Szukający Drogi

    9 stycznia 2017 at 20:13

    Jeśli wg Ciebie, rozwiązaniem patologii w gimnazjach jest wpuszczenie jej do bezbronnych małych dzieci, w wieku 6-9 lat to gratuluję. To tylko pogorszy sprawę. Rozwiązaniem problemu więziennictwa nie jest wypuszczenie więźniów, aby żyli z prawym społeczeństwem. Patologia nie zniknie z gimnazjów. Zostanie pogłębiona o najmłodszych.

    • MNShadow

     10 stycznia 2017 at 01:12

     Zapomniałeś o szczególe jakim jest fakt że nikt nikogo nie „wpuszcza” bo uczniowie najzwyklej w świecie zostają w tej samej szkole. Nie wiem ile masz lat i jakie doświadczenie z gimnazjalistami ale ja jako osoba która przeszła przez system „gimbazy” jestem zadowolony z decyzji o jej likwidacji. Uczniowie zostając dwa lata dłużej w tej samej szkole, z tymi samymi kolegami i koleżankami oraz nauczycielami, a przede wszystkim bez zmiany „ogólnego otoczenia i atmosfery” będą bardziej spokojni i nie będzie im tak odbijać maniana. Ego gimnazjalistów jest większe od ich wzrostu, a dzięki temu że zostają w znanym im środowisku i z nauczycielami którzy znają ich od małego, mają do nich o wiele większy szacunek i im tak po prostu nie odbija.

     • Szukający Drogi

      10 stycznia 2017 at 20:45

      Skończyłem bardzo dawno ośmioletnią szkołę. W czasach, kiedy uczniowie bali się i czuli respekt przed nauczycielami. I nawet wtedy młodsi uczniowie nie mieli łatwo. Gwarantuję Ci, że to nie zmiana środowiska powoduje zachowania gimnazjalistów, a wiek, brak szacunku do nauczyciela, poczucie bezkarności i brak realnego wpływu przez pedagogów i rodziców. To się bardzo źle skończy dla najmłodszych. Obym się mylił.

     • MNShadow

      13 stycznia 2017 at 21:13

      A ja nie powiedziałem że wiek nie ma tu nic do rzeczy, wręcz przeciwnie ma i to dużo. W końcu w tym okresie przechodzi się okres dojrzewania i jak hormony buzują to ludziom odbija ale zmiana całego „środowiska” potęguje ten problem. Wadą jest to że młodsi będą mieć ciężej ale z drugiej strony szkoła może mieć jakieś możliwości aby oddzielać tą najstarszą młodzież od tej najmłodszej, a przynajmniej mieć powinna.
      Co do szacunku powiem Ci tylko tyle że w gimnazjum nauczyciele nie mają łatwo o szacunek i poważanie wśród uczniów. W klasach 7 i 8 mieli by łatwiej bo jednak tych nauczycieli będą znać od małego. W gimnazjum mają tylko 3 lata a to w brew pozorom mało czasu aby się dobrze poznać i wyrobić do siebie wzajemny szacunek.
      Poza tym każdy wie że to z programem jest największy problem bo jednak kiedyś zdanie znacznie trudniejszej matury to było coś a nie to co obecnie. Obecnie to wstyd tego nie zaliczyć 😀

 2. Leszek1

  9 stycznia 2017 at 19:13

  To naprawde nie ma wiekszego znaczenia czy mlodziez bedzie sie uczyla taka sama ilosc lat podzielona na dwa, albo trzy okresy nauki. Osobiscie wole 8+4 poniewaz sklad klasy szkolnej nie jest rozbijany. Problem tkwi w wychowaniu dobrej fachowej kadry nauczycielskiej, zlikwidowaniu testow, wlasciwego doboru programow i poziomu nauczania, oraz egzekwowania wymogow wiedzy.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra