Z zagranicy

Zniszczono pomnik Polaków zamordowanych w Hucie Pieniackiej

W zachodniej części Ukrainy „nieznani sprawcy” zniszczyli pomnik Polaków zamordowanych w 1944 r. we wsi Huta Pieniacka. Zniszczenia udokumentowano w nagraniu wideo i na zdjęciu, które umieszczono w poniedziałek w rosyjskich mediach społecznościowych. O zniszczeniu pomnika poinformowało również Stowarzyszenie Huta Pieniacka. Na miejsce zdarzenia jedzie już polski konsul.

Zniszczenia dokonano na nieco ponad miesiąc przed 73. rocznicą zbrodni na Polakach, przypadającą na 28 lutego. „Z przykrością informujemy, że pomnik upamiętniający zbrodnię dokonaną w Hucie Pieniackiej został zniszczony. Stowarzyszenie Huta Pieniacka pozostaje w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami w celu wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia” napisała Małgorzata Gośniowska-Kola, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Huta Pieniacka.

„Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim, którzy ze szczerą troską i współczuciem informują nas o zaistniałej sytuacji. Składamy wyrazy głębokiej wdzięczności za wszelkie wyrazy wsparcia i solidarności, które dochodzą do nas tak z Polski jak i z Ukrainy” dodała, prosząc o wsparcie i modlitwę w tym trudnym czasie.

Pomnik w Hucie Pieniackiej składał się z kamiennego krzyża i dwóch tablic z imionami i nazwiskami zamordowanych tam Polaków. Na zdjęciu, które opublikowano w serwisie LiveJournal – popularnym w Rosji i na Ukrainie – widać, że krzyż został rozbity (rosyjskie media donoszą, że pomnik został wysadzony w powietrze). Część jednej ze stojących obok niego tablic zamalowano niebieską i żółtą farbą, co stanowi odwołanie do ukraińskiej flagi. Drugą pomalowano w kolory flagi zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), pod którą umieszczono litery SS. Na filmie, które dokumentuje zniszczenia, widać rozbite i porozrzucane kawałki krzyża.

Obecnie wieś Huta Pieniacka nie istnieje – staraniem ROPWiM i rodzin pomordowanych postawiono pomnik upamiętniający ludobójstwo. Tak jak nawoływał jeden z oprawców palono i niszczono wszystko tak by z miejscowości nie został kamień na kamieniu.

Nad ranem 28 lutego 1944 r. wieś została ostrzelana z broni maszynowej i moździerzy. Następnie wkroczyły do niej dowodzone przez niemieckiego oficera formacje policyjno-wojskowe SS Galizien z 4. pułku policyjnego SS, w których składzie znajdowali się ukraińscy ochotnicy.

Polska samoobrona mimo że wiedziała o planowanej akcji, postanowiła nie podejmować działań. Zdecydowano, że uzbrojeni mężczyźni zbiegną do lasu, pozostawiając we wsi głównie kobiety, dzieci i mężczyzn w podeszłym wieku. Liczono, że po dokonanej rewizji mieszkańcy nie będą poddani większym represjom.
Po wkroczeniu napastników część mieszkańców została rozstrzelana na cmentarzu, pozostałych spędzono do kościoła skąd po kilkanaście osób wyprowadzano do stodół, zamykano i podpalano. Próbujących uciekać mordowano w bestialski sposób. Dobytek mieszkańców – bydło, rzeczy, zboże – zrabowano. Zginęło 1200-1500 osób, mieszkańców Huty Pieniackiej ale także uciekinierów z pobliskich wsi.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

15 Komentarzy

 1. Maciek

  10 stycznia 2017 at 09:32

  Tylko konsul? Jedzie? A gdzie ta morda Waszczykowski, a gdzie rząd, a gdzie prezydent? Gdzie noty dyplomatyczne na cały świat? Znowu dadzą im naszą „krwawicę”? Ile dostaną od naszych nierządów na dalsze dewastacje?

 2. z-k

  10 stycznia 2017 at 09:48

  Na Niezależnej rezunofilscy cyngle dyżurni z Muchą na czele oczywiście piszą o rosyjskiej prowokacji. Pojedzie, ani chybi, Pan Prezydent w imieniu polskich podatników z kolejną transzą kilku miliardów zapomogi dla żydo-banderowskiego kalifatu bo czego się nie robi dla budowy Żydolandu Wielkiego od Bydgoszcza po Odessę.

  • jagoda

   10 stycznia 2017 at 11:03

   Można by nawet skompletować specjalną delegację Sześciu Króli z darami od wdzięcznych Lachów albo nawet całego Kurenia Króli kooptując do składu vel Grajewskiego, Gosiewską, Kowala, Sakiewicza z Michnikiem, młodego Wilsztajna, starego Blumsztajna, Romaszewską….i jeszcze paru ‚miejscowych’ na czele z „ambasadorem” Piekło

 3. Stefan

  10 stycznia 2017 at 13:21

  To może być rosyjska prowokacja.Tak się przecież robi prowokacje, żeby nie było wiadomo, że to prowokacja i żeby na siebie napuszczać.Zobaczcie w jakim momencie zniszczono ten pomnik.UE chce otworzyć dla Ukrainy ruch bezwizowy, bo zawsze lepsi pracownicy niż muslimy.Zwłaszcza Niemcom brakuje rąk do pracy.ruskim zbliżenie z UE Ukrainy się nie podoba, to zrozumiałe.Jenocześnie niemieccy komuniści protestują przeciwko stacjonowaniu wojsk amerykańskich w Polsce ,na wschodniej flance NATO i zachwalają Putina. To jest atak z obu stron i to w sytuacji, gdy mamy w Polsce kryzys parlamentarny i niemieckie gazety piszą wprost że powinno sie uwalić rzady PiS.Żadna prasa w UE na takie numery wprost sobie nie pozwala. A Niemcy chcą nam urządzać Polskę jak za Tuska, myśląc ,że jesteśmy podnóżkiem jak przez lata tzw. transformacji,koedy oni np. dotowali swoje stocznie, eliminując konkurencję, a nam nie był wolno.

 4. Adam

  10 stycznia 2017 at 14:38

  To jest efekt głupoty politycznej PIS.Ukraińcy plują im w twarz.

 5. wiesscar

  10 stycznia 2017 at 15:02

  Pomniki Polakom ofiarom banderowcow stawiajmy na terenie państwa polskiego.
  Na Ukrainie będą je banderowcy bądź agentury państw trzecich niszczyć.
  W ogóle nie należy z Kijowem utrzymywać relacji żadnych póki Ukraincy nie zdebanderyzuja panstwa ukraińskiego.

 6. Leszek1

  10 stycznia 2017 at 16:04

  Ta akcja jest prawdopodobnie wykonana przez Rosjan. Nalezy sie im za to pochwala, poniewaz przypominaja nam jeszcze mocniej niz ten zniszczony pomnik, ze na Ukrainie odradzaja sie obecnie kult rezunow – za aprobata i przy pomocy swiatowego zydostwa, .

 7. Slawomir Tomasz Roch

  10 stycznia 2017 at 16:13

  Barbarzynstwo do kwadratu! Na Wolyniu, Podolu i w wielu innych miejscach na Kresach, dokonano nieludzkich rzezi niewinnych ludzi. Ogromna wiekszosc ofiar ludobojstwa po dzis nie ma mogil, upamietnien, a nawet prostych krzyzy w miejscu pochowkow. Te b. nieliczne, ktore sa, pelnia wlasciwie role symboli, a teraz jeden z nich, ten w Hucie Pieniackiej zostal wysadzony w powietrze. Szok! Skandal! Zgroza! Wzywam tym samym wladze polskie, polski rzad do zdecydowanego dzialania. Oczekuje waznych krokow w tej sprawie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 8. kresowiak

  10 stycznia 2017 at 17:24

  zapaliłem znicz dziadkom na cmantarzu na kresach po dwóch godzinach wszystko było zniszczone to jest bydło

 9. zjs

  10 stycznia 2017 at 17:37

  Chcą zagłuszyć wyrzuty sumienia przez niszczenie symboli. Tak się kończy robienie laski banderowcom i Upainie. Gedroyciowa polityka wschodnia.

 10. POPiS

  10 stycznia 2017 at 18:50

  Robota UPAińców. Władze ukrainy oficjalnie wspierają banderyzm, to są nieuchronne skutki takiej polityki.

  Jeśli ktoś ma wątpliwości – czy oligarcha Poroszenko potępił bandytów, zapowiedział odbudowę lub zbudowanie większego pomnika pamięci pomordowanych tam Polaków? Czy może prędzej zbuduje kolejny pomnik Bandery?

  Hańba dla rządów PO i PiS za politykę wobec Ukrów, działają wbrew polskiej racji stanu, jeszcze sprowadzili milion banderowców do Polski…

  • Chłop z Mazur

   11 stycznia 2017 at 17:48

   A może celowe te rusycyzmy, przecież banderowcy -upaińcy też rozgrywają swoje gierki

  • Chłop z Mazur

   11 stycznia 2017 at 17:56

   Gdyby to był polski rząd, to rozumiałby czym jest racja stanu. A tu mieliśmy i mamy grupę politycznych ladacznic, które charakteryzują się żydowsko-kołchozową metryką z domieszką ukraińsko-banderowskiej krwi

 11. Tomek

  11 stycznia 2017 at 13:07

  Nagranie zniszczonego pomnika najpierw pojawia się w rosyjskich mediach społecznościowych. Na nagraniu słychać głos mówiący po ukraińsku z wyraźnymi rusycyzmami. Jeszcze jakieś wątpliwości?

 12. Franek

  15 stycznia 2017 at 19:03

  Mam pomysł!!!…..zniszczony POMNIK wzniesiony ku pamięci w barbarzyński sposób pomordowanym Polakom, jest nadal w takim stanie zniszczenia POMNIKIEM. W takim stanie zniszczenia (porąbany na kawałki krzyż – symbol męczeństwa), ma dodatkowy jeszcze SYMBOL – wymowę, że istnieje nadal zwyrodniała, zdziczała okrutna bandycka IDEOLOGIA!!!…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra