Felieton

Zacznie się teraz eskalacja: wysadzono pomnik w Hucie Pieniackiej

Dziś w rozmowie tel. z Franciszkiem Bąkowskim (niegdyś mieszkańcem Huty Pieniackiej) po informacji od kolegi o wysadzeniu pomnika polskich ofiar SS w Hucie Pieniackiej usłyszałem min. jedno znamienne zdanie: „My wiemy z kim mamy do czynienia”.

Tak, wiemy: z tymi, którzy w bezpośredni sposób przejmują spuściznę po SS GALIZIEN, UPA i ich zbrodniach. Niestety, nasze rządy (łącznie z obecnym: nie ustawa – jak chcieliśmy z Wojtkiem Bakunem i innymi posłami klubu Kukiz’15, – ale tylko uchwała przegłosowana przez obecny rząd PIS, dodajmy: niemająca mocy prawnej, o zbrodni Ludobójstwa dokonanej przez nacjonalistów min z OUN i UPA 11 lipca 1943 roku) od 26 lat udają że tematu nie ma, co więcej bratają się z neonazistami na Ukrainie (Zostawmy historię historykom – Duda na Ukrainie), nic nie mówiąc o haniebnej ustawie gloryfikującej Banderę i UPA uchwalonej w zeszłym roku na Ukrainie jeszcze za rządów Prezydenta Komorowskiego, który klasycznie „schował głowę w piasek”, jak to się potocznie mówi.

Od lat piszę ja i wielu innych o Prawdzie, o tym że tylko poprzez odrzucenie najgorszej z ideologii – nacjonalizmu, nazizmu wywyższanie jednego narodu ponad drugi – możemy uratować przyjaźń sąsiedzką i pokój – tylko poprzez wskazywanie za wzór takich ludzi jak: Sprawiedliwi Ukraińcy i wymuszanie na rządach w Kijowie gloryfikowania dobrego wzorca etyczno-moralnego, jakim było ich postępowanie, jedynie może odmienić ten kraj.

Nie budowanie fałszywej i zakłamanej wizji – „bohatera”, a tak naprawdę zbrodniarza (Relacje) nie okazało się być wystarczającą przestrogą dla naszych polityków i prezydentów. Nikt nie protestował też z parlamentu europejskiego, kiedy neonazizm na Ukrainie, krzykliwe demonstracje przywiązania do tradycji nazistowskiej i SS przybierały coraz bardziej na sile. W zeszłym roku osiągało to już apogeum: Obchody – ale nie zwycięstwa 9 maja… tylko ku czci SS.

Niektóre portale podporządkowane obecnym władzom piszą o prowokacji rosyjskiej. Naiwne i w swoim przekazie wręcz groźne. Ponieważ odsuwa świadomość zagrożenia ze strony radykalnych bojówek neonazistwoskich, czy osób o takich poglądach już dawno lokujących się u nas w kraju. Nie raz miałem o tym sygnały o skrajnych nacjonalistach wielbiących SS i Banderę, czy chociażby nawet Ukraińcach, którzy nauczani przez 25 lat, że to bohater, po prostu nie znali innej „prawdy”?

Nawet jeżeli byłaby to prawda (o prowokacji rosyjskiej – którą jak sądzę przecież trzeba udowodnić), to portale, które piszą o tym w ten sposób same się pogrążają – bo przecież kto odpowiada za 25 lat rozwoju na Ukrainie myśli neonazistowskiej? Rosja???

Nie, za to ponoszą odpowiedzialność kraje sąsiednie i parlament europejski – które tak naprawdę dały Rosji idealną broń do walki z Ukrainą, o czym też wiele razy pisałem.

Idealną, ponieważ pamięć o niemieckim faszyzmie, o walkach z UPA, z innymi formacjami SS na terenie Rosji jest ciągle żywa i słusznie zresztą – umiejętnie podsycana.

Gorzkie to słowa, niestety, ale za ten stan ponosi winę wielu polityków, w tym też i PiS.

Od lat do nich przychodzę mówiąc o zagrożeniu wskazując dowody – niestety, reakcja jest prawie żadna.

Gdyby nie pojawienie się Kukiz’15 i moja współpraca z Wojtkiem Bakunem, która zaowocowała napisaniem projektu ustawy (jeszcze w 2015 roku uzgadnialiśmy te działania, nim w zasadzie został posłem), ze strony środowisk PiS-u nie byłoby działań, ani reakcji. Dopiero kiedy zostali powiadomienia o pracach stworzyli naprędce swój projekt ustawy i szybko ogłosili.

Jedynym naszym błędem było niezgłoszenie już gotowego naszego projektu napisanego i wysłanego do Wojtka dokładnie 9 i 10 lutego zeszłego roku.

Dlaczego?

Ponieważ uznaliśmy, że to może lepiej ze partia rządząca się za to zabrała w końcu. Że nam nie zależy na tym, kto go uchwali, ale że w ogóle powstanie.

Jak się myliliśmy. Partia rządząca doprowadziła do powstania uchwały nie ustawy, jeszcze na korytarzach sejmowych usłyszałem z ust posła Dworczyka że to żadna różnica – uchwała czy ustawa.

Wykazuje to tylko jego niekompetencję. Ustawa to akt prawny, uchwała to jednorazowy akt woli posłów.
Za aktem prawnym idą konkretne działania prawne.

Efekt jest taki, że na Ukrainie mają ustawę gloryfikującą zbrodniarzy, a ścigającą tych którzy podważają to kłamstwo ustawowe, a my nie mamy nic – nie możemy prawnie (z mocy Ustawy o Ludobójstwie dokonanym przez OUN-UPA) ścigać zbrodniarzy.

Gdyby powstała ustawa byłoby to tym aktem prawnym zagwarantowane.

Co teraz się stanie? Szykuje się chyba eskalacja, wątpię, aby polskie środowiska nacjonalistyczne zostawiły to wydarzenie samemu sobie, można zapewne też spodziewać się znaczącego pogorszenia sytuacji.

Moja obawa o przyszłość stale się powiększa, tym bardziej że w zeszłym tygodniu ze strony ukraińskich mniejszości w Polsce pojawiła się prowokacja z „Polskimi Obozami Koncentracyjnymi”.

Ktoś dąży do konfrontacji. Co widać wyraźnie.

Język siły przybiera na sile.

Niestety nasi politycy nie bronią nas przed konsekwencjami.

Nie potrafią?

Nie chcą…?

Źródło: Bezprzesady.com

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

198 komentarzy

198 Komentarzy

 1. tma

  10 stycznia 2017 at 13:11

  Dobrze wiemy, że Rosjanie lubią występować w roli wybawcy…
  Może o to właśnie chodzi, aby przygotować międzynarodową opinię publiczną na wkroczenie bohaterskiej czerwonej armii na Ukrainę i denazyfikację.
  Upaińscy pożyteczni idioci dadzą pretekst. Durnie skończeni.

  • Prezydent UPAD

   10 stycznia 2017 at 21:43

   Z dwojga złego, lepszym sąsiadem Rosja niż banderowska Ukraina. Jeśli zneutralizują ten banderowski nowo-twór, to tylko pogratulować.

   My możemy mieć jedynie pretensje do polskich rządów, w tym PiSowego „obozu nibypatriotycznego”. Szydło z Dudą oglądają się na Kaczyńskiego, a ten darł się „sława Upainie, herojam sława”.

 2. Aldona

  10 stycznia 2017 at 13:36

  Jestem zaskoczona naiwnością pana felietonisty.Jakież to proste wytłumaczenie. I to bez dochodzenia prokuratorskiego!Akurat Ukraina nie ma teraz żadnego interesu w wysadzaniu takich polskich pomników,ważą się bowiem losy zgody UE na ich ruch bezwizowy.To akurat to ruskie maja interes, bo amerykańskie wojska montują w Polsce wschodnia flankę NATO.I to ruskie prowokują uliczne demonstracje niemieckich komunistów protestujących przeciwko stacjonowaniu w Polsce żołnierzy NATO. Makrela i Putin blisko współpracują. A to co się dzieje z bajzlem w Sejmie to może być również niemiecka prowokacja, wykonywana rekami przedstawicieli stronnictwa pruskiego, które do tej pory rządziło naszym krajem jak niemiecką kolonią.Są interesy niemiecko- rosyjskie żeby unieczynnić Polskę, najlepiej polskimi rękami.

  • Faszysta

   10 stycznia 2017 at 13:56

   A na brak rak nie mozna narzekac…

 3. Jan

  10 stycznia 2017 at 16:28

  Uwazam ze Ukraine po 2 wojnie byla sowiecka i niech tak dalej bedzie,widzac ze u nich zbrodniarzy bandera jest bohaterem znaczy ze Ukraine jest faszystowska,ten caly Mandan byl sprowokowany checia ograbienia i przywlaszczenia dobr materialnych przez grupe zydowskich zlodzieji ktorzy okradli Polske,teraz chca bogatej Ukrainy po to zeby na sprywatyzowac i rozdzielic miedzy soba,u nas pod haslami Solidarnosci ,liderow odsunieto i zubozono do poziomu biedy a agents bolka wyniesiono na wyzyny,podobno scenariusz rysuje sie z Ukraine ,po upadku pomaranczowej rewolucji gdzie liderow opozycji odsunieto od wladzy nastal Majdan i nic dobrego z tego nie wyniknelo,Ukraina niech pozostanie dla bezpieczenstwa pod skrzydlami Rosji,to ten sam sposob myslenia jak u kacapow,a na sile wprowadzanie u nich demokracji moze skonczyc sie tak samo jak z krajami arabskimi

 4. Leszek1

  10 stycznia 2017 at 16:30

  Z cala pewnoscia pomnik zostal zniszczony, zeby przypomniec Polsce i swiatu o oficjalnym kulcie zbrodniarzy z OUN i UPA na Ukrainie. To karygodne zjawisko jest podsycane, przez zydowskiego prezydenta Ukrainy i akceptowane przez „nasz” rzad.

 5. derby

  10 stycznia 2017 at 19:20

  do tma i Aldony – wg Was marsze ku czci Bandery, które odbywają się na całej Ukrainie i uchwały ukraińskiej Werchownej Rady dot. kultu UPA to też ruska prowokacja?

  • Aldona

   10 stycznia 2017 at 20:11

   @derby- marsze ku czci Bandery nie muszą być rosyjską prowokacją dla Ukraińców, te raczej prowokują ich żydowscy oligarchowie z chęci zysku,żeby odwrócić uwagę od grabieży narodowego mienia i się podobać i uwiarygodnić „narodowo”. Niejaka złodziejka „piękna Julia milionerka” uwiarygadniała się w ten sposób, że farbowała włosy na blond i upinała sztuczny blond warkocz w koronę, na starą ukraińska modłę. Aby jeszcze więcej się nażreć i wykorzystać ukraińska biedę, hodują mit Bandery jako założyciela niepodległej Ukrainy.Innego mitu nie mają.A oligarchowie cynicznie wykorzystują nacjonalizm ukraiński dla kasy,gotowi paktować dla zbijania fortun z samym diabłem, chociaż na Wołyniu w tym samym czasie co Polaków, mordowano również Żydów… Sadzę ,że to Rosjanie mogą teraz podpuszczać i prowokować wybuchy pomników, by w Polsce dalej destabilizować sytuację. Przecież widać jak na dłoni,że w naszym kraju ścierają się wpływy niemieckie i rosyjskie.A te różne Rumuny w Sejmie i Szetyny to dodatkowe zagrożenie w postaci neoWSI.

   • MAC

    11 stycznia 2017 at 21:49

    A pani Oksana Zabużko, „pisarka” ukraińska publikowana w Polsce, która określa ludobójstwo dokonane na Polakach przez Ukrainców jako „wielkie świniobicie” (cytat) to też agentka Putina? Wiatrowycz to również agent Putina, Irina Farion to agentka Putina? Szuchewycz junior – też? Magistrat „Lviva” to agenci Putina? Po co w ogóle wysyłać desant komandosów z Moskwy do wysadzenia, czy też rozbicia pomnika na miejscu tej kaźni? Doskonale wiadomo, że za SS Galizien do Huty Pieniackiej szły hordy miejscowego ukraińskiego chłopstwa, które po zabawie polegającej na pastwieniu się nad polskimi ofiarami poszły zrabować ich mizerny dobytek. Ci sami ludzie jeszcze żyją wokół, razem ze swoim potomstwem. Atmosfera jest taka, że poczuli przyzwolenie – już można, i poszli pomnik rozwalić. Niedaleko Bykowni polscy archeolodzy znaleźli masową mogiłę ofiar z polskiej wsi Stary Gaj. Nie mogli od razu przeprowadzić ekshumacji, ale jak wrócili, to zastali tam, na tej mogile, całkiem nowy śmietnik odpadów komunalnych i ze szpitala. To też zrobili agenci Putina? Tak, wszyscy ci Ukraińcy z Małopolski Wschodniej są niewinni, oni tacy prości, oszukani przez kogoś i po prostu wierzą, że ten Bandera i Szuchewycz i ich kumple to byli dzielni żołnierze walczący z SS i Sowietami, a nie z polskimi niemowlętami, starcami i kobietami, i to dlatego niektórzy z nich się przebierają w hitlerowskie mundury.

 6. Karol1

  10 stycznia 2017 at 21:31

  czy ten filmik też jest ruską prowokacją? no chyba nie! też huta pieniacka , tylko pare lat wcześniej
  https://www.youtube.com/watch?v=8h1qgsgs520

 7. ZDubrawa

  10 stycznia 2017 at 21:31

  Wszystko jest ustalone to jest żydowski interes.Dwa zniewolone narody mają bić się miedzy sobą tak to leży w żydowskim interesie.Sadzę że poważne konflikty polsko ukrainskie sa nieuniknione.Żydowskie władze w tych krajach dązą do tego.

 8. Radwan

  11 stycznia 2017 at 02:56

  Ewa Siemaszko: Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na „łapki” rosyjskie. Słuchałam dziś rano radia Wnet, w którym Paweł Bobołowicz mówił, że pojawił się film z tego zdarzenia na You Tube z podpisem, że dokonał tego rzekomo Prawy Sektor. Prawy Sektor natychmiast się od tego odciął, wydając oświadczenie, że nie ma z tym nic wspólnego. Co ciekawe, we wspomnianym podpisie wskazującym na Prawy Sektor był błąd ortograficzny, którego nie mógł popełnić Ukrainiec. Ten błąd ortograficzny wskazywał na związek z językiem rosyjskim. Dowiedziałam się ponadto, że pierwsza informacja o zniszczeniu pomnika ukazała się na rosyjskim portalu rządowym.”

 9. MAC

  11 stycznia 2017 at 21:54

  Tak, oczywiście, to byli Moskale, zrzucony na spadochronach oddział specnazu, który następnie, przebrany za Czeczenów, poprosił o azyl w Polsce.To oczywiste, że ukraińcy nie robią błędów ortograficznych, to wykształcony, kulturalny naród. O, proszę, błąd wskazywał na język rosyjski nawet? A tezy o tym, że pomnik wysadziły ofiary, żeby się zemścić na sprawcach jeszcze nie było? No, to podsuwam pomysł. Puszczajcie, nie będzie roszczeń do praw autorskich.

 10. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 18:24

  Hey would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m going to start my own blog in the near future but I’m
  having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had
  to ask!

 11. Melba

  19 marca 2017 at 02:19

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 12. Egli Diana Pinto

  20 marca 2017 at 09:55

  This is very interesting, You are a very professional blogger.
  I have joined your feed and look ahead to in the hunt for extra of your magnificent post.
  Also, I have shared your site in my social networks

 13. book recordings

  20 marca 2017 at 13:55

  Hi there would you mind letting me know which webhost you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.

  Can you recommend a good web hosting provider at a fair price?

  Many thanks, I appreciate it!

 14. Mckenzie

  20 marca 2017 at 23:10

  Hello, Neat post. There’s an issue together with your site in web
  explorer, could test this? IE nonetheless is
  the market chief and a big part of other people
  will leave out your great writing due to this problem.

 15. Dominique

  21 marca 2017 at 02:46

  You ought to take part in a contest for one of the finest websites on the web.
  I will highly recommend this blog!

 16. lack of motivation

  21 marca 2017 at 03:42

  Hi, i believe that i noticed you visited
  my site so i got here to go back the desire?.I am trying to find issues
  to enhance my site!I suppose its adequate to use a few
  of your ideas!!

 17. Itamar Serpa Fernandes

  21 marca 2017 at 05:36

  Hi, after reading this remarkable piece of writing i am
  too delighted to share my knowledge here with colleagues.

 18. Bernadette

  21 marca 2017 at 06:18

  May I simply say what a comfort to find someone that actually understands what they are talking about online.

  You actually realize how to bring a problem to light and make it important.
  More and more people really need to check this out and understand this side
  of the story. I was surprised that you are not more popular because you definitely possess the
  gift.

 19. Vernell

  21 marca 2017 at 07:23

  Hello! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Thanks!

 20. affect options spreads

  21 marca 2017 at 09:04

  If you are going for finest contents like I do, only pay a quick visit this web page everyday as it gives quality contents, thanks

 21. Tawanna

  21 marca 2017 at 10:22

  Greetings! Very helpful advice within this post! It’s the
  little changes that make the greatest changes. Thanks for sharing!

 22. Amanda

  21 marca 2017 at 12:20

  Hi there, this weekend is nice for me, since this moment i am reading
  this fantastic informative post here at my home.

 23. Madge

  21 marca 2017 at 13:29

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I
  was wanting to know your situation; many of us have created some
  nice procedures and we are looking to trade solutions with
  other folks, why not shoot me an email if interested.

 24. Madeleine

  21 marca 2017 at 14:01

  Asking questions are truly fastidious thing if you are not understanding something fully, but
  this article offers fastidious understanding yet.

 25. Theo

  21 marca 2017 at 21:03

  Hey There. I found your weblog the usage of msn. This is an extremely well
  written article. I will be sure to bookmark it and
  return to read extra of your useful info. Thanks for the post.

  I will certainly comeback.

 26. antibiotics including

  22 marca 2017 at 00:49

  Hello! This post could not be written any better! Reading
  this post reminds me of my old room mate! He always kept talking
  about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have
  a good read. Many thanks for sharing!

 27. sales arena

  22 marca 2017 at 10:31

  It’s remarkable to pay a quick visit this site and reading
  the views of all mates concerning this post, while I am
  also eager of getting experience.

 28. run your car with water

  22 marca 2017 at 19:20

  Simply desire to say your article is as surprising. The clearness on your publish is simply
  excellent and that i could suppose you are a professional on this subject.
  Well along with your permission let me to grasp your feed to stay updated with
  forthcoming post. Thanks 1,000,000 and please continue the rewarding work.

 29. Itamar Serpa Fernandes

  22 marca 2017 at 19:43

  I quite like looking through a post that can make men and women think.
  Also, thank you for permitting me to comment!

 30. Jarrod

  23 marca 2017 at 03:13

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging
  for? you make blogging look easy. The overall look of your website is
  great, as well as the content!

 31. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 05:14

  Everything is very open with a really clear clarification of the challenges.

  It was truly informative. Your website is extremely helpful.
  Thank you for sharing!

 32. loan tips to enter market

  23 marca 2017 at 19:06

  Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top and defined out the
  whole thing without having side effect , people can take a
  signal. Will probably be back to get more. Thanks

 33. Leandra

  24 marca 2017 at 08:51

  Hello there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.

  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?
  Thanks

 34. Jim

  24 marca 2017 at 22:39

  Hey! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back
  often!

 35. Itamar Serpa Fernandes

  25 marca 2017 at 00:34

  This excellent website truly has all of the information and facts
  I needed about this subject and didn’t know who to ask.

 36. start an online business

  25 marca 2017 at 02:35

  I could not resist commenting. Very well written!

 37. Egli Diana Pinto

  25 marca 2017 at 07:55

  I read this paragraph fully regarding the comparison of latest
  and preceding technologies, it’s awesome article.

 38. advisors available

  25 marca 2017 at 16:18

  My partner and I stumbled over here by a different web address and thought I should check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to going
  over your web page yet again.

 39. perfectly shaped body

  25 marca 2017 at 20:52

  Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really loved surfing around your
  weblog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I’m hoping you write
  again soon!

 40. credit based

  25 marca 2017 at 22:24

  Excellent article! We will be linking to this particularly great article on our
  site. Keep up the good writing.

 41. lottery working

  26 marca 2017 at 01:27

  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back later.
  All the best

 42. credit based

  26 marca 2017 at 03:48

  I am curious to find out what blog system you happen to be working with?

  I’m experiencing some small security problems with my latest website
  and I’d like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?

 43. Hester

  26 marca 2017 at 04:52

  Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would really like to have
  you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 44. Nannette

  26 marca 2017 at 08:43

  I was suggested this web site via my cousin. I am no longer
  sure whether or not this put up is written by means of him as nobody else realize such exact approximately my trouble.
  You’re incredible! Thanks!

 45. Augusta

  26 marca 2017 at 08:46

  I feel this is one of the most vital information for me.
  And i’m satisfied reading your article. However wanna commentary on few
  basic things, The web site taste is perfect, the articles is truly nice : D.
  Just right task, cheers

 46. Morgan

  26 marca 2017 at 08:54

  Hello colleagues, pleasant article and fastidious arguments commented
  at this place, I am in fact enjoying by these.

 47. body wrap orange county

  26 marca 2017 at 10:08

  I’m gone to say to my little brother, that he should also
  pay a quick visit this weblog on regular basis to
  take updated from newest news update.

 48. next winning

  27 marca 2017 at 03:36

  If some one wishes expert view regarding blogging then i suggest him/her to visit this web site,
  Keep up the fastidious work.

 49. Egli Diana Pinto

  27 marca 2017 at 04:54

  Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My iPad
  is now broken and she has 83 views. I know this is completely
  off topic but I had to share it with someone!

 50. how to beat the lottery

  27 marca 2017 at 05:38

  It’s an remarkable paragraph for all the web people; they
  will get advantage from it I am sure.

 51. Leonel

  27 marca 2017 at 13:19

  I’ve learn a few just right stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.
  I surprise how so much effort you place to create any such fantastic
  informative site.

 52. Adrianne

  28 marca 2017 at 12:13

  Hi I am so delighted I found your blog, I
  really found you by error, while I was looking on Digg
  for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank
  you for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to go through it all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great work.

 53. overcome credit

  29 marca 2017 at 03:57

  What i do not understood is in reality how you are not actually much more smartly-favored than you may
  be now. You’re so intelligent. You recognize therefore considerably relating
  to this subject, made me in my opinion believe it from
  a lot of varied angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated except it is something to accomplish
  with Lady gaga! Your individual stuffs great.
  Always take care of it up!

 54. Egli Diana Pinto

  29 marca 2017 at 06:04

  Hi there it’s me, I am also visiting this website on a regular basis,
  this site is actually pleasant and the visitors are truly sharing nice thoughts.

 55. Silvia Odete Morani Massad

  30 marca 2017 at 15:32

  Nice weblog right here! Additionally your website loads up fast!

  What web host are you the use of? Can I am getting your associate hyperlink in your host?
  I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 56. school body

  30 marca 2017 at 15:47

  It’s going to be end of mine day, however before end I am reading this great article to improve my knowledge.

 57. workout operates

  30 marca 2017 at 18:38

  Hello! Quick question that’s entirely off topic. Do you
  know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when viewing from my apple iphone.

  I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix
  this issue. If you have any recommendations, please share.
  With thanks!

 58. spinning teacher tells

  30 marca 2017 at 19:36

  Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you
  an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be
  interested in hearing. Either way, great website and I look forward
  to seeing it develop over time.

 59. Itamar Serpa Fernandes

  4 kwietnia 2017 at 05:11

  I was suggested this web site by my cousin. I’m
  not sure whether this post is written by him
  as no one else know such detailed about my difficulty.
  You are wonderful! Thanks!

 60. Lorrine

  4 kwietnia 2017 at 10:59

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 61. Itamar Serpa Fernandes

  7 kwietnia 2017 at 00:56

  Quality content is the crucial to invite the viewers to pay
  a quick visit the web page, that’s what this web site is providing.

 62. web site

  8 kwietnia 2017 at 09:50

  I am really enjoying the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any web browser compatibility issues?

  A number of my blog visitors have complained about my
  website not working correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any solutions to help fix this issue?

 63. Chanel

  8 kwietnia 2017 at 16:12

  I used to be able to find good information from your articles.

 64. Meredith

  9 kwietnia 2017 at 08:45

  I do agree with all the ideas you have presented in your post.
  They’re really convincing and will certainly work. Still, the posts
  are very brief for novices. May just you please lengthen them a bit from next time?
  Thanks for the post.

 65. Stephanie

  9 kwietnia 2017 at 09:52

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to
  get there! Many thanks

 66. Minda

  9 kwietnia 2017 at 10:41

  Hello, I enjoy reading all of your article post.

  I like to write a little comment to support you.

 67. Garrett

  9 kwietnia 2017 at 11:53

  Normally I don’t learn post on blogs, however I would
  like to say that this write-up very pressured me to try
  and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you,
  quite great article.

 68. Sean

  9 kwietnia 2017 at 14:00

  I quite like looking through an article that will make men and women think.
  Also, thank you for allowing me to comment!

 69. Sherri

  9 kwietnia 2017 at 20:59

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with
  the same comment. Is there any way you can remove
  people from that service? Thanks a lot!

 70. Evan

  10 kwietnia 2017 at 01:43

  Asking questions are genuinely nice thing if you are not understanding something entirely, except this post offers fastidious
  understanding yet.

 71. Judith

  10 kwietnia 2017 at 01:59

  Hi there! I simply would like to give you a big thumbs up
  for your excellent info you have here on this
  post. I am coming back to your blog for more soon.

 72. Fidel

  10 kwietnia 2017 at 05:38

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you
  amend your site, how could i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this
  your broadcast offered bright clear idea

 73. Lashay

  11 kwietnia 2017 at 02:02

  Heya i am for the first time here. I came across this
  board and I find It truly useful & it helped me out a lot.
  I hope to give something back and help others like you helped me.

 74. Albertha

  11 kwietnia 2017 at 07:47

  Hello, this weekend is fastidious designed for me, because this occasion i am reading this enormous informative piece of writing here at my residence.

 75. Shelia

  11 kwietnia 2017 at 08:43

  I have read so many posts concerning the blogger lovers except this piece of writing is actually a fastidious post,
  keep it up.

 76. Lionel

  11 kwietnia 2017 at 17:39

  hey there and thank you for your info – I’ve definitely
  picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this site,
  since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your
  placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for
  much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon.

 77. Tobias

  11 kwietnia 2017 at 23:44

  Thanks for another informative web site. Where else
  could I am getting that kind of information written in such
  an ideal approach? I’ve a undertaking that I’m just now operating on,
  and I have been on the glance out for such information.

 78. Latesha

  12 kwietnia 2017 at 05:33

  My family all the time say that I am killing my time here at web, however I know I am getting knowledge everyday by reading thes good posts.

 79. Augusto de Arruda Botelho

  12 kwietnia 2017 at 06:47

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you
  design this website yourself or did you hire someone to
  do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to find
  out where u got this from. thanks

 80. Norma

  12 kwietnia 2017 at 08:28

  Ahaa, its nice discussion about this post at this place at this
  web site, I have read all that, so at this time me also commenting here.

 81. Anglea

  12 kwietnia 2017 at 11:59

  you’re in point of fact a good webmaster. The web site loading
  pace is amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick.
  Also, The contents are masterpiece. you have performed a
  excellent job in this topic!

 82. http://www.xstack.in

  12 kwietnia 2017 at 14:33

  You made some really good points there. I looked on the web for
  more info about the issue and found most people will go along with
  your views on this web site.

 83. Numbers

  12 kwietnia 2017 at 17:43

  Hi, all is going perfectly here and ofcourse every one is sharing facts,
  that’s really excellent, keep up writing.

 84. Seth

  12 kwietnia 2017 at 19:09

  This web site really has all of the information I needed concerning this
  subject and didn’t know who to ask.

 85. Augusto de Arruda Botelho

  12 kwietnia 2017 at 20:02

  My family members always say that I am killing my time here at net, except I know I
  am getting experience every day by reading such pleasant articles or reviews.

 86. Piper

  12 kwietnia 2017 at 20:25

  You need to be a part of a contest for one of the best websites online.

  I most certainly will highly recommend this website!

 87. Roger

  13 kwietnia 2017 at 00:11

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and
  I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back
  and help others like you aided me.

 88. Theo

  13 kwietnia 2017 at 00:54

  Hello There. I found your blog using msn. This is
  an extremely well written article. I’ll be sure to bookmark it and
  return to read more of your useful info. Thanks for the post.
  I’ll certainly comeback.

 89. Blanche

  13 kwietnia 2017 at 03:26

  Hi, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, could check
  this? IE nonetheless is the market leader and a huge section of other people will pass over
  your excellent writing because of this problem.

 90. Chanda

  13 kwietnia 2017 at 04:13

  Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t
  loading correctly. I’m not sure why but I think its a
  linking issue. I’ve tried it in two different
  web browsers and both show the same outcome.

 91. Belle

  13 kwietnia 2017 at 06:13

  Keep on writing, great job!

 92. card scanner

  13 kwietnia 2017 at 07:46

  Spot on with this write-up, I honestly feel this amazing site needs much more attention. I’ll probably be back again to read more,
  thanks for the advice!

 93. Hope

  13 kwietnia 2017 at 08:04

  Your style is so unique in comparison to other folks I have read stuff from.
  Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this page.

 94. Susanne

  13 kwietnia 2017 at 10:18

  Thank you for any other informative web site. The place else may just I get that
  kind of information written in such a perfect means?
  I’ve a undertaking that I am just now running on, and I’ve been on the look out for such information.

 95. Del

  13 kwietnia 2017 at 12:48

  Do you have any video of that? I’d want to find out more details.

 96. Hung

  13 kwietnia 2017 at 13:37

  Hi! I could have sworn I’ve visited your blog before but after browsing through
  many of the articles I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be book-marking
  it and checking back regularly!

 97. Avery

  13 kwietnia 2017 at 22:26

  If you want to take a great deal from this post
  then you have to apply these strategies to your won blog.

 98. Egli Diana Pinto

  14 kwietnia 2017 at 02:02

  I am really loving the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A number of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any recommendations to help fix this problem?

 99. Hulda

  14 kwietnia 2017 at 11:08

  Hello to all, the contents existing at this site are really
  amazing for people knowledge, well, keep up the good work fellows.

 100. Janessa

  14 kwietnia 2017 at 14:56

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield
  this increase.

 101. Asa

  15 kwietnia 2017 at 00:58

  I enjoy looking through a post that can make people think.
  Also, thanks for permitting me to comment!

 102. Yukiko

  15 kwietnia 2017 at 02:57

  Have you ever considered creating an e-book or
  guest authoring on other websites? I have a
  blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my
  visitors would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to
  send me an email.

 103. Mitch

  15 kwietnia 2017 at 16:26

  I’ve read several excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I wonder how much attempt you put to make such a fantastic
  informative site.

 104. Shantell

  15 kwietnia 2017 at 19:55

  Hi there very nice blog!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark
  your blog and take the feeds also? I am
  glad to find so many helpful info here within the
  put up, we need work out extra techniques on this regard, thank you for sharing.

  . . . . .

 105. Augusto de Arruda Botelho

  15 kwietnia 2017 at 22:52

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog
  that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a
  plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let me know if you run into
  anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 106. Augusto de Arruda Botelho

  16 kwietnia 2017 at 04:35

  hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise several technical issues using this web site,
  since I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your hosting is OK? Not that
  I’m complaining, but sluggish loading instances times will
  very frequently affect your placement in google and can damage
  your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again very soon.

 107. Florencia

  16 kwietnia 2017 at 11:04

  Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my
  4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell
  someone!

 108. Franziska

  17 kwietnia 2017 at 16:09

  Wow, incredible weblog layout! How long have you ever been running a blog for?

  you made running a blog glance easy. The entire glance of your
  website is fantastic, let alone the content material!

 109. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 13:33

  What a information of un-ambiguity and preserveness of precious know-how
  regarding unpredicted emotions.

 110. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 07:16

  Aw, this was a really good post. Finding the time and actual effort to make a great article… but what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get nearly
  anything done.

 111. Georges Sadala

  20 kwietnia 2017 at 11:00

  I was curious if you ever thought of changing the structure of your site?

  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having 1
  or 2 images. Maybe you could space it out better?

 112. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 11:56

  Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you happen to be a great author.
  I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back
  very soon. I want to encourage one to continue your great
  writing, have a nice evening!

 113. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 14:28

  Very energetic post, I enjoyed that a lot. Will there be a
  part 2?

 114. Verona

  20 kwietnia 2017 at 15:44

  Hey there, You have done a great job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this web site.

 115. Daryl

  20 kwietnia 2017 at 18:51

  First of all I would like to say superb blog!
  I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was interested to know how you center yourself and clear
  your head before writing. I’ve had a hard time
  clearing my thoughts in getting my thoughts out. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted simply just
  trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Many thanks!

 116. Stephaine

  20 kwietnia 2017 at 19:57

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get
  several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Many thanks!

 117. Markus

  20 kwietnia 2017 at 22:10

  This is my first time visit at here and i am genuinely happy
  to read everthing at single place.

 118. Domingo

  20 kwietnia 2017 at 22:36

  My brother suggested I might like this website. He was totally right.
  This post truly made my day. You can not imagine just
  how much time I had spent for this information! Thanks!

 119. Tamie

  24 kwietnia 2017 at 18:23

  I’ve been browsing on-line greater than three hours
  nowadays, but I never discovered any attention-grabbing article like yours.

  It is beautiful value sufficient for me. In my view, if all website owners
  and bloggers made good content as you probably did, the web can be a lot more helpful
  than ever before.

 120. Leonardo

  25 kwietnia 2017 at 10:37

  Somebody necessarily lend a hand to make severely
  articles I might state. This is the first time I frequented your website page and thus
  far? I surprised with the research you made to create this actual put up incredible.

  Great task!

 121. Paula

  27 kwietnia 2017 at 19:02

  continuously i used to read smaller articles or reviews which as well clear their motive,
  and that is also happening with this paragraph which I am reading at this place.

 122. Raymon

  27 kwietnia 2017 at 20:27

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog
  that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking
  for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and
  I look forward to your new updates.

 123. xrevo-th.tk

  27 kwietnia 2017 at 20:41

  Thanks for a marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you will be a great author.

  I will make sure to bookmark your blog and will come back at some point.

  I want to encourage yourself to continue your great work, have a nice weekend!

 124. Valentina

  27 kwietnia 2017 at 23:54

  I was suggested this website by my cousin.
  I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about
  my difficulty. You are incredible! Thanks!

 125. Devin

  28 kwietnia 2017 at 11:52

  Hi there to every one, the contents existing at this site are in fact remarkable for
  people experience, well, keep up the nice work fellows.

 126. car diagnostics automobile

  28 kwietnia 2017 at 18:19

  Hi, this weekend is pleasant designed for me, because
  this occasion i am reading this wonderful informative piece of writing here at my house.

 127. Maynard

  29 kwietnia 2017 at 01:04

  Very nice article, just what I was looking for.

 128. Kay

  29 kwietnia 2017 at 19:50

  Great article. I will be dealing with many of these issues as well..

 129. Susie

  30 kwietnia 2017 at 10:17

  Useful info. Fortunate me I found your site unintentionally,
  and I am shocked why this accident didn’t came about in advance!
  I bookmarked it.

 130. Chassidy

  30 kwietnia 2017 at 11:16

  I read this post completely concerning the difference of latest and preceding technologies,
  it’s amazing article.

 131. Gilberto

  2 maja 2017 at 07:18

  When some one searches for his essential thing, so he/she desires to be available that in detail,
  thus that thing is maintained over here.

 132. Silvia Odete Morani Massad

  2 maja 2017 at 10:14

  Just desire to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is just excellent and i can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 133. apps.alus.co

  2 maja 2017 at 19:48

  Nice blog here! Also your website loads up very fast! What host
  are you using? Can I get your affiliate link to your
  host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 134. Willa

  2 maja 2017 at 21:08

  I really like what you guys tend to be up too.
  Such clever work and exposure! Keep up the superb works guys I’ve you guys to our blogroll.

 135. ballbio.com

  3 maja 2017 at 22:40

  Amazing blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m
  a little lost on everything. Would you recommend starting with a free
  platform like WordPress or go for a paid option? There are
  so many choices out there that I’m completely confused ..
  Any recommendations? Thanks a lot!

 136. hair thinning causes

  4 maja 2017 at 00:03

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and it has
  helped me out loads. I hope to give a contribution & help other customers
  like its helped me. Great job.

 137. James Frazermann

  4 maja 2017 at 06:27

  Quality articles is the important to invite the visitors to pay a quick
  visit the website, that’s what this website is providing.

 138. Vada

  4 maja 2017 at 09:52

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 139. Maggie

  7 maja 2017 at 12:29

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article and the rest of the website is very good.

 140. Lan

  9 maja 2017 at 04:32

  Can I simply say what a comfort to discover somebody that actually understands what they’re talking
  about over the internet. You definitely understand how to bring
  a problem to light and make it important.
  A lot more people have to look at this and understand this side of your story.
  It’s surprising you are not more popular given that you certainly have the gift.

 141. Cathern

  10 maja 2017 at 02:46

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging
  for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful,
  as well as the content!

 142. You need to take part in a contest for one of the greatest blogs on the net.
  I’m going to recommend this blog!

 143. glam seamless review

  11 maja 2017 at 07:59

  Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily
  basis. It’s always exciting to read through content from other authors and practice something from their websites.

 144. money centers

  11 maja 2017 at 16:40

  Hi! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.

  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any points or suggestions? Many thanks

 145. Paulina

  12 maja 2017 at 02:26

  My relatives all the time say that I am wasting my time here at web, except I know I am getting know-how
  every day by reading thes fastidious content.

 146. facebook.com

  12 maja 2017 at 13:46

  Hello terrific blog! Does running a blog similar to this take a massive amount work?

  I’ve absolutely no understanding of coding but I
  had been hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any suggestions or tips for new blog owners please share.

  I understand this is off topic nevertheless I just needed to
  ask. Appreciate it!

 147. vitamin tambah selera makan

  12 maja 2017 at 16:24

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you
  amend your site, how can i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 148. geminicorp.es

  12 maja 2017 at 22:23

  Definitely imagine that which you said. Your favorite reason seemed to
  be at the internet the easiest factor to be mindful of.
  I say to you, I certainly get annoyed whilst
  people consider issues that they just do not recognise about.
  You controlled to hit the nail upon the highest and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a
  signal. Will probably be again to get more.
  Thank you

 149. public fuck

  13 maja 2017 at 03:36

  I value the article.Much thanks again. Awesome.

 150. Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering
  which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and
  I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a
  good platform.

 151. Amee

  16 maja 2017 at 09:32

  Thanks for finally writing about >Zacznie się teraz eskalacja:
  wysadzono pomnik w Hucie Pieniackiej – Prawy.pl <Liked it!

 152. car remotes

  16 maja 2017 at 19:18

  Greate post. Keep writing such kind of info on your site.

  Im really impressed by it.
  Hi there, You’ve done an excellent job.

  I’ll certainly digg it and in my opinion recommend to my friends.
  I am confident they will be benefited from this web site.

 153. Verona

  17 maja 2017 at 21:59

  Hi, everything is going well here and ofcourse every one is sharing facts,
  that’s really fine, keep up writing.

 154. www.teatromusic.com

  18 maja 2017 at 06:56

  There is certainly a great deal to know about this subject.
  I like all of the points you made.

 155. Jurgen

  18 maja 2017 at 16:03

  I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your blog.
  It appears as though some of the written text
  on your posts are running off the screen. Can someone else please
  comment and let me know if this is happening to them as well?

  This may be a issue with my web browser because I’ve had this
  happen previously. Kudos

 156. Augusto de Arruda Botelho

  18 maja 2017 at 16:23

  Hi there, I wish for to subscribe for this weblog to obtain newest updates,
  so where can i do it please help out.

 157. Augusto de Arruda Botelho

  18 maja 2017 at 17:27

  My spouse and I stumbled over here by a different page and thought I might
  check things out. I like what I see so now i am following
  you. Look forward to exploring your web page repeatedly.

 158. Silvia Odete Morani Massad

  18 maja 2017 at 19:48

  Hey! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my good old room mate!

  He always kept chatting about this. I will forward this post to him.

  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 159. www.ditkamusic.com

  19 maja 2017 at 20:03

  I visited many web pages but the audio quality for audio songs present
  at this web site is really superb.

 160. http://www.fibbeadvocaten.nl/

  19 maja 2017 at 20:05

  Hello, just wanted to say, I enjoyed this blog post.
  It was inspiring. Keep on posting!

 161. www.tsfeess.com

  20 maja 2017 at 01:58

  Stunning quest there. What happened after? Good luck!

 162. Matilda

  20 maja 2017 at 06:13

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for olympic level athletes

 163. important items

  20 maja 2017 at 06:26

  Pretty part of content. I simply stumbled upon your website
  and in accession capital to claim that I acquire actually loved account your weblog posts.
  Any way I will be subscribing in your feeds and even I achievement
  you get right of entry to persistently rapidly.

 164. teendatingsite.pw

  20 maja 2017 at 06:58

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity regarding unexpected feelings.

 165. kawai.nayana.kr

  20 maja 2017 at 10:00

  Hi there would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and
  I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 166. family court trial

  20 maja 2017 at 13:31

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I
  am attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 167. forum.contentlion.org

  20 maja 2017 at 16:15

  Wow, amazing blog format! How long have you
  ever been running a blog for? you made running a blog glance easy.

  The entire glance of your web site is excellent, let alone the content
  material!

 168. hydrogen car

  20 maja 2017 at 18:19

  It’s awesome to pay a quick visit this site and reading the views of all colleagues concerning this paragraph,
  while I am also zealous of getting experience.

 169. http://serrurerie.top

  21 maja 2017 at 03:37

  Thanks for one’s marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you could be a great author.
  I will make sure to bookmark your blog and definitely will come back later on. I want to encourage you to continue your great work, have a nice weekend!

 170. Mohammad

  21 maja 2017 at 06:55

  Hi there exceptional website! Does running a
  blog like this require a lot of work? I’ve very little expertise in programming but I had been hoping to start
  my own blog in the near future. Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
  I know this is off subject nevertheless I simply had to ask.
  Thank you!

 171. www.citticaffe.co.kr

  21 maja 2017 at 14:59

  Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send
  you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested
  in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve
  over time.

 172. Rodolfo

  21 maja 2017 at 19:43

  If you would like to take a great deal from this paragraph
  then you have to apply these techniques to your won weblog.

 173. travel light

  21 maja 2017 at 23:57

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not
  already 😉 Cheers!

 174. Mac

  22 maja 2017 at 00:50

  Have you ever considered publishing an e-book
  or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same topics you discuss and would love to have
  you share some stories/information. I know my readers would value your work.

  If you’re even remotely interested, feel free to send me an email.

 175. Antonietta

  22 maja 2017 at 01:58

  Thanks very nice blog!

 176. compare broadband uk

  22 maja 2017 at 04:31

  Wow, amazing blog structure! How lengthy have you
  ever been blogging for? you make blogging look easy.

  The total glance of your site is excellent, let alone the content material!

 177. http://dgoodoledays.com

  22 maja 2017 at 04:40

  This is my first time pay a visit at here and i am actually happy to read all at single place.

 178. Danielle

  22 maja 2017 at 06:01

  Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering if
  you knew where I could get a captcha plugin for
  my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 179. Maxie

  22 maja 2017 at 08:37

  Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really
  loved browsing your weblog posts. In any case I will
  be subscribing on your rss feed and I’m hoping you write again very soon!

 180. Aja

  22 maja 2017 at 10:29

  First of all I want to say great blog! I had a quick question which I’d like
  to ask if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I’ve had difficulty clearing my mind in getting my
  thoughts out there. I do take pleasure in writing but it just seems like the
  first 10 to 15 minutes tend to be wasted just trying to
  figure out how to begin. Any recommendations or
  hints? Appreciate it!

 181. Harris

  22 maja 2017 at 10:46

  Hi, its good piece of writing regarding media
  print, we all understand media is a fantastic source of
  information.

 182. resorts networks

  22 maja 2017 at 15:33

  Howdy very cool web site!! Man .. Excellent .. Superb ..
  I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I am satisfied to seek out so many useful info right here in the submit, we want develop extra techniques in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 183. hiperfocal28.es

  22 maja 2017 at 16:25

  I relish, cause I discovered exactly what I was taking a look for.

  You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 184. best broadband deals

  22 maja 2017 at 16:47

  Howdy! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this page to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 185. www.drbatras.ae

  22 maja 2017 at 17:01

  What’s up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this website, and your views are nice in favor of new visitors.

 186. Keith

  22 maja 2017 at 21:55

  I don’t even understand how I ended up here, but I believed this put up was once good.
  I don’t recognise who you’re but definitely you’re going to a well-known blogger if you happen to aren’t already.
  Cheers!

 187. Wilbur

  23 maja 2017 at 08:22

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.

  nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same
  nearly a lot often inside case you shield this increase.

 188. court trial

  23 maja 2017 at 10:26

  I always spent my half an hour to read this blog’s posts daily along with a mug
  of coffee.

 189. named global resorts

  23 maja 2017 at 15:37

  Thanks a lot for sharing this with all of us you actually recognize what you are talking about!
  Bookmarked. Kindly also visit my website =). We could have a link change arrangement between us

 190. Bernice

  23 maja 2017 at 16:18

  It’s wonderful that you are getting ideas from this article as well as from our argument made at this place.

 191. global resorts

  23 maja 2017 at 17:40

  I think that is one of the such a lot significant info for me.
  And i’m glad reading your article. But wanna commentary on few
  common issues, The site taste is ideal, the articles is
  in point of fact excellent : D. Just right job, cheers

 192. Clayton

  23 maja 2017 at 20:18

  Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it
  but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing
  it develop over time.

 193. cheapest broadband deals uk

  23 maja 2017 at 20:42

  Everything is very open with a clear explanation of the issues.
  It was really informative. Your site is very helpful.
  Many thanks for sharing!

 194. cheapest broadband deals

  24 maja 2017 at 00:10

  Very good blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.

  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are
  so many options out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any ideas? Cheers!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra