Z zagranicy

MSZ Polski nadal nie domaga się od Ukraińców odejścia od neobanderyzmu

Po wysadzeniu w powietrze pomnika ku czci pomordowanych w Hucie Pieniackiej Polaków ministerstwo zawiadywane przez Witolda Waszczykowskiego zamiast zażądać od Ukraińców definitywnego wyrzeczenia się kultu rezunów z OUN-UPA i innych zbrodniczych formacji, wezwało do… ustalenia sprawców wysadzenia w powietrze oraz ich ukarania.

Zdaniem resortu „tego rodzaju ataki i incydenty muszą być wyjaśniane i karane, gdyż stanowią one zagrożenie dla stosunków polsko-ukraińskich”. Co ciekawe, zagrożenia dla stosunków polsko-ukraińskich nie stanowi zdaniem MSZ Polski szerzący się na Ukrainie neobanderyzm [!].

MSZ przyjęło wyjaśnienia władz obwodowych, które uznały wysadzenie pomnika za „incydent wymierzony zarówno w Polaków jak i w Ukraińców”, i zaproponowały organizację 27-28 lutego wspólnej uroczystości dla oddania hołdu ofiarom zbrodni w Hucie Pieniackiej, w 73. rocznicę jej popełnienia.

Huta Pieniacka to nieistniejąca dziś wieś w rejonie miasta Brody w obecnym obwodzie lwowskim. 28 lutego 1944 r. ukraińscy żołnierze z dywizji SS „Galizien” z 4. pułku policyjnego SS zamordowali tam kilkuset obywateli polskich.

Źródło: MSZ

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

29 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra