Po prostu przyjaźń – bajka dla dorosłych już w kinach

Po prostu przyjaźń-plakat to nowa polskojęzyczna bajka dla dorosłych z elementami humoru i jednym smutnym wątkiem (zrobiona według sprawdzonej konstrukcji wzajemnie przeplatających się losów kilkorga bohaterów). Bajka, bo ukazująca życie nie większości Polaków o normalnym statusie komicznym ale bogaczy latających helikopterami.

Rozumiem oczywiście, że widz w kinie chce odpocząć od prozy życia, ale mam ochotę na filmy o Polakach mających przeciętny status ekonomiczny, którym w życiu zdarzają się miłe wydarzenia. Oczywiście scenarzyści mogą być wyobcowani z życia normalnych Polaków, i napisanie przez nich historii w dekoracjach normalnej Polski, a nie luksusowych loftów, może być problemem (nie będę ukrywał dla mnie napisanie takiej historii było by też trudne).

Reżyserem filmu jest Filip Zylber, scenarzystką Karolina Szablewska. W rolach głównych udział wzięli tacy znani aktorzy jak: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Sonia Bohosiewicz, Kasia Dąbrowska, Aleksandra Domańska, Maciej Zakościelny, Piotr Stramowski, Krzysztof Stelmaszyk, Bartłomiej Topa, Marcin Perchuć, Przemysław Bluszcz oraz Anna Polony, Magdalena Walach, Jan Peszek, Piotr Fronczewski.

Film to kilka wzajemnie przeplatających się historii. W jednej Alina (Sonia Bohosiewicz) i Marian (Marcin Perchuć) wygrywają do spółki wielkie pieniądze i muszą się nimi jakoś podzielić. W kolejnej Ivanka (Magdalena Różczka), singielka i menadżerka na wysokich obcasach, postanawia mieć dziecko, pomóc ma jej w tym serdeczny przyjaciel (Bartłomiej Topa). W kolejnej Filip (Kamil Kula) zaryzykuje twarz i karierę dla kaprysu zwariowanej kolekcjonerki guzików (Aleksandra Domańska). W jeszcze innej stateczny profesor (Krzysztof Stelmaszyk) będzie musiał zdecydować, czy dla przyjaciela (Przemysław Bluszcz) warto złamać zasady. Losy bohaterów wzajemnie się przeplatają.

Zaletą filmu (który można obejrzeć w kinach w całej Polsce, w tym i w warszawskim kinie Kinoteka, jest w miarę dynamiczna akcja, humor, trochę wzruszeń, znani i atrakcyjni wizualnie aktorzy, sympatyczna muzyka, romantyczne wątki, klasyczny i zrozumiały dla widzów schemat komedii romantycznych, oraz brak jakieś nachalnej lewicowej propagandy a nawet kilka politycznie niepoprawnych dowcipów (choć producentami filmu jest Agora i TVN, co świadczy o tym, że widzowie wymuszają produkcje filmów niezbyt sprzecznych z konserwatywnymi normami).

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra