Rodzina

Trybunał kwestionuje ustawę, ludzie pozostali bez środków do życia. VIDEO!

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych były niezgodne z Konstytucją. Przepisy pozbawiły około 150 tys. opiekunów niepełnosprawnych osób świadczeń, które często były jednym z ich głównych źródeł utrzymania. Zobacz przejmujący film o wykluczonych przez rząd opiekunach!

 

Po wprowadzeniu zmian mogli oni się starać co najwyżej o specjalny zasiłek opiekuńczy, obwarowany jednak m.in. kryterium dochodowym. Osoby które nieznacznie go przekroczyły straciły uprawnienie do wsparcia, wraz z ubezpieczeniem zdrowotnym i społecznym.

Sprawa od dłuższego czasu i ze względu na wielkość pokrzywdzonej grupy i fakt, że dotyczy najsłabszych bulwersuje częśc opinii publicznej i budzi zastrzeżenia instytucji publicznych, m.in. Prokuratora Generalnego jak i Rzecznika Praw Obywatelskich, który to zgłosił wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o orzeczenie zgodności wprowadzonych przepisów z konstytucją. W opinii RPO zostały złamane zasady ochrony praw nabytych i zaufania do państwa, co też potwierdził TK 5 grudnia.

Wyrok ten z pewnością stanowi potwierdzenie słuszności dotychczas prowadzonej walki rodzin w imię swoich praw, może być też impulsem do przyspieszenia prac nad zmianami prawnymi, które by ukróciły zaistniałą niesprawiedliwość.

Trybunał zobowiązał bowiem ustawodawcę do przywrócenia stanu prawnego, który byłby zgodny z kontytucją. Jednocześnie – mając na względzie fakt, że opiekunowie już teraz, od paru mięcy pozostają bez środków do życia i ubezpieczenia, zbyt wcześnie by popadać w euforię.

Jak czytamy bowiem w komunikacie prasowym Trybunału:

"Sam wyrok Trybunału nie tworzy ani roszczeń o wypłatę utraconych korzyści za okres po 30 czerwca 2013 r., ani nie daje podstaw do ubiegania się o nowe świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, które przewiduje obowiązująca ustawa o świadczeniach rodzinnych. Wynika to z tego, że – zgodnie z wnioskiem RPO – wyrok Trybunału dotyczył norm prawa intertemporalnego, które w dodatku zmaterializowały się już w dniu orzekania przez sąd konstytucyjny, a nie przepisów, które określały nowe przesłanki nabycia świadczeń."

Dalej znajdujemy wprawdzie słowa wskazujące na konieczność pilnego działania:

"Wraz z upływem czasu ta niezgodność będzie powodowała narastanie negatywnych następstw dla osób pozbawionych świadczeń pielęgnacyjnych, co powinno skłaniać podmioty dysponujące prawem inicjatywy ustawodawczej do podjęcia prac legislacyjnych bez zbędnej zwłoki."

 

Jednocześnie, istnieje ryzyko, że prace nad nowymi przepisami potrwają jeszcze conajmniej kilka miesięcy do momentu wejścia ich w życie. Z wypowiedzi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż zakłada ono wejście w życie projektu zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych (który m.in. przywracałby prawo do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunom osób dorosłych) dopiero w II kwartale 2014 roku.

A trzeba pamiętać, że ludzie których to dotyczy nie mogą pozwolić sobie na kolejne miesięce życia w biedzie i w niepewności. Już teraz część z nich wyprzedaje cenne przedmioty, zaciąga długi, odejmuje sobie od ust leki lub jedzenie.

 

W tej sytuacji wydaje się konieczne wprowadzenie tymczasowego wsparcia ze środków budżetowych, które by do czasu wejścia w życie nowej ustawy dawałoby osobom niesamodzielnym i ich opiekunom szanse na godne przetrwanie tego trudnego okresu.

Rafał Bakalarczyk

© Wszystkie prawa zastrzeżone. Jeśli koniecznie chcesz skopiować tekst do swojego serwisu skontaktuj się z redakcją.

 

Zobacz film Wykluczeni Opiekunowie Dorosłych Osób Niepełnosprawnych:

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. barbara

    8 grudnia 2013 at 20:23

    Przywrocenie zasilku to za malo nalezy poszerzyc grupe swiadczeniobiorcow.Od 5 lat opiekuje sie chora na Alchelmera tesciowa i zgodnie z polskim prawem jestem obca osoba.To ze na mnie spoczal obowiazek opieki wynikalo z tego ze zarabialam mniej od meza.Szkoda ze ci bezmyslni ,decydujacy o losie innych nie potrafia liczyc I porownac kosztow utrzymania w osrodu do kosztow zasilku 520 zl a nawet tak jak w moim przypadku do braku prawa do zasilu.Tym sposobem pogarsza sie standart zycia chorych poniewaz musza sie dzielic swoimi rentami z opiekunami.

  2. jacek

    10 grudnia 2013 at 16:34

    SKANDAL!!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra