Z zagranicy

Kopniaki i pięści – demokracja po turecku

W tureckim parlamencie doszło do bójki. W czasie debaty nad zmianą konstytucji deputowani z rządzącej w Turcji AKP wymienili ciosy i kopniaki z przedstawicielami opozycji . Nowe prawo pozwalałoby prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi rządzić do 2029 roku, albo jak niektórzy twierdzą, aż do śmierci.

Do bijatyki doszło, kiedy politycy z rządzącej AKP próbowali uniemożliwić nagrywanie telefonem komórkowym głosowania nad poszczególnymi artykułami Fatmie Kaplan parlamentarzystce z opozycyjnej partii socjaldemokratycznej CHP.

Zgodnie z założeniami reformy, władza wykonawcza przeszłaby z rąk premiera do prezydenta, który pełni obecnie głównie funkcję reprezentacyjną. Erdogan mógłby wyznaczać i odwoływać ministrów, ponownie objąć przywództwo w partii i rządzić aż do 2029 roku. Pakiet przewiduje też zmiany w kwestiach bezpieczeństwa i sądownictwa. Zmiany te wprowadziłyby w Turcji prezydencki system władzy, na którym od dawna zależy Erdoganowi i jego zwolennikom. Erdogan sprawuje urząd od 2014 roku. Wcześniej przez trzy kadencje był szefem rządu. Zmiany w treści konstytucji wymagają poparcia co najmniej 330 deputowanych w 550-mandatowym parlamencie, aby je skierować pod głosowanie w referendum. AKP, która ma 316 posłów nie jest w stanie przegłosować sama tych zmian, prowadzi rozmowy z opozycyjną Nacjonalistyczną Partią Działania (MHP) posiadającą 39 mandatów.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

19 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra