Felieton

Eksplozja pomnika w Hucie Pieniackiej to prowokacja państw trzecich

Atmosfera stosunków polsko-ukraińskich mimo pozorowanych gestów przyjaźni i polskiej pomocy jest nieufna. Nacjonaliści ukraińscy, rozszerzający kult Bandery wśród Ukraińców potrzebują jednak do tego spokoju i ciszy.

Środowiska neobanderowskie nie ustają w wysiłkach, by Polskę i Polaków uspokajać jakoby wszystko z Ukrainą było w porządku. Nie ustają w pracy ich polscy przyjaciele, dziennikarze czy politycy w jakiś sposób ogłupieni lub „zaprzedani” ich sprawie. Sam jestem największym krytykiem obiegowych opinii, rozszerzanych przez wielu nie zawsze emocjonalnie zrównoważonych ludzi. Opinii mówiących, że niby wszystko co złego zrobią środowiska nacjonalistów ukraińskich, a co przebije się do mediów – było „ruską” prowokacją. Daje to bowiem dużą wolność w dokonywaniu antypolskich działań, czy nawet aktów wandalizmu. Bowiem i tak dzięki propagandzie swoich przyjaciół neobanderowcy nigdy nie będą winni. Jednym słowem teksty niektórych publicystów, czy ludzi publicznych mogą im dawać zasłonę dymną do niecnych działań.

Pomnik w Hucie Pieniackiej jest dość specyficznym celem, a ponadto został zdemolowany w specyficzny sposób. Nie wykluczam rzecz jasna działań jakichś ukraińskich frontowych weteranów, którzy samowolnie w sposób niekontrolowany mogli dokonać takiego aktu wandalizmu. Wszak kult SS w tych oddziałach istnieje podobnie jak kult UPA. Tak samo rozszerza się w państwie ukraińskim i jest tolerowany przez władze państwowe. O ile jednak władze w stosunku do rozszerzania kultu UPA przykładają się właściwie publicznie, to kult SS jest tolerowany i wspierany po cichu.

Oczywiście na Ukrainie jest dość dużo broni i wszystkiego co z wojną związane. Panuje tam – może to nie do końca przystające sformułowanie – pewnego rodzaju kozaczyzna. Wszystko możliwe: niesubordynacja, niekontrolowane wystąpienie kolegów z organizacji, będących poza zasięgiem „spokojniejszych” neobanderowców na urzędach. Jednak trudno nie przypomnieć sobie jednej ze słynniejszych łacińskich sentencji: Is fecit, cui prodest – Ten uczynił, komu (to) przynosi korzyść. Zadajmy sobie więc pytanie „Kto zyskał?”. Na pewno nie zyskała Ukraina, żadna Ukraina, nawet ta neobanderowska, która chce odbywać cichy marsz ku banderyzmowi, jednocześnie uspokajając Polaków, jakoby nic złego się nie działo.

Miejsce ataku musiał wybierać Jaś Fasola

Pomnik, który został wyselekcjonowany do zniszczenia wybrano naprawdę fatalnie. Także sam mord, który tam miał miejsce jest nietypowy. Odbył się głównie rękoma ukraińskiego SS, przy współpracy z UPA i pod kontrolą Niemców. To ostatnie staje się pretekstem, aby spychać winę na nich. I taką praktykę stosują ukraińscy nacjonaliści. Huta Pieniacka jest dla nich o tyle wygodna, że dostrzegają w przebiegu wydarzeń duże pole do manipulacji. Ostrzelane przez Polaków bezwiednie Ukraińskie SS, następnie zgodna Niemców na odwet i pacyfikację, UPA zaś pełniła jedynie rolę wspierającą. Od lat nacjonaliści ukraińscy próbują wmówić, iż żadnego oddziału ukraińskiego, biorącego udziału w tamtejszym mordzie, po prostu nie było.

Ukraińcy o zabarwieniu nacjonalistycznym usiłują się przed tym obronić, wypowiadając się w brytyjskim filmie dokumentalnym „SS in Britain” w filmie Juliana Handy’ego. Sam spotkałem się ze stwierdzeniem jednego z polskich przyjaciół Ukraińców, który podczas spotkania poświęconego temu mordowi (o ile pamiętam na „klubie Ronina”) usiłował coś wmówić ofiarom. Oznajmił, iż nie wiedzą, czy na pewno były to oddziały ukraińskie, bo jako dzieci nie byli w stanie rozróżnić insygniów wojskowych i symboli konkretnych oddziałów. W reakcji na ten głos powiedziałem, że chyba nie do końca przeanalizował okoliczności. Może nawet i dzieci nie odróżniały wtedy symboli, ale mogły je na całe życie zapamiętać. Tym bardziej w traumie. Naiwnością jest natomiast twierdzić, że później nie mogły ich sprawdzić.

W reakcji na to człowiek ten wyszedł zdenerwowany energicznie z pomieszczenia, w którym odbywało się spotkanie. Tak czy inaczej retoryka ukraińskich nacjonalistów wypiera się jakoby mieli oni jakkolwiek do czynienia z tą zbrodnią. Fakty świadczą przeciwko, ale to jeden z mordów, gdzie manipulacja ma większą rolę, niż jego przemilczanie. Pod pomnikiem odbywało się wiele polsko-ukraińskich uroczystości, także z udziałem prezydentów. Stowarzyszenie, które się nim opiekuje ma chyba najbardziej łagodny charakter. Upamiętnienie to było najbardziej znane i absolutnie legalne.

Wypadki przy pomniku mieszkańców Huty Pieniackiej podobne do tych z Suwalszczyzny

Fakt, iż sprawcy gorszego miejsca do wysadzenia nie mogli sobie wybrać nie jest tu jedynym problemem. Zwróćmy uwagę, iż pod banderowską flagą wymazano sprayem literki SS, które de facto związane są raczej z drugą wrogą dla banderowców opcją – melnykowcami. Dziś wprawdzie istnieje próba łączenia obu tych środowisk, nie mniej jednak wygląda to dosyć dziwnie. Ukraińska flaga wymalowana sprayem na drugiej tablicy także wygląda dziwnie. Nie można wykluczyć, że dokonali tego niezbyt inteligentni nacjonaliści ukraińscy z jakiejś niekontrolowanej przez ukraiński rząd grupy. Bardziej jednak wygląda to na usilne zaakcentowanie konkretnych sprawców. Podobnie niewiarygodne były dla mnie dewastacje pomników na terenach zamieszkanych przez mniejszość litewską.

Wiele wskazywało albo na robotę Saugumy, albo FSB, ewentualnie samych mieszkańców. Bowiem sprawców, mimo zdewastowania ok. trzydziestu miejsc w tym samym czasie nikt nie widział – na czysto litewskim terenie (!). Nikt zresztą z mniejszości litewskiej w ogóle nic nie widział. Sprawców nie wykryto do tej pory. Co jednak charakterystyczne na jednym ze zdewastowanych pomników wymalowano sprayem znak ONR Falangi. I co bardzo nietypowe podpisano ten znaczek „Falanga”, gdyby ktoś nie wiedział co on znaczy, lub miał się nie domyśleć co to za znaczek (Sic!). Jednocześnie gdy zamalowano litewską część dwujęzycznych napisów – robiono to białym i czerwonym sprayem (!). Tak jakby ktoś chciał konkretne zasugerować sprawców: „Falanga” i Polacy.

Zyskać mogła wtedy strona litewska, która zasłużenie tkwi w aurze dyskryminacji Polaków. Sama natomiast zupełnie bezskutecznie twierdzi, iż Litwinów w Polsce spotykają rzeczy analogiczne. Na tym konflikcie zyskała także strona rosyjska. Zresztą nawet w szkolnictwie Litwini wykonują ruchy korzystne dla Rosjan, a kosztem miejscowych Polaków. A zatem nie wszystko zawsze wygląda tak, jak by się wydawało na pierwszy rzut oka. Pomnik w Hucie Pieniackiej mógł być także zniszczony przez ukraińskich nacjonalistów w służbie rosyjskiej. Zresztą zabawne jest zawsze to, iż omawiając wiele neobanderowskich incydentów jako ruską prowokację zazwyczaj nie łapie się sprawców. Co więcej, nikt się od nich nie odcina (tutaj odciął się od tego nawet neobanderowski w poglądach ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca). Inna sprawa, że taka prowokacja cudzymi rękoma mogła się odbyć za wiedzą SBU, choć byłoby to ze strony służb ukraińskich bardzo głupie.

Jak analogicznie zauważył ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski tereny te są zdominowane przez zwolenników Bandery. Tym bardziej przypomina fakt zniszczenia ok. trzydziestu litewskich pomników na czysto litewskim terenie. Mało tego sprawa w swoim efekcie może wzmóc także twierdzenia o ruskiej prowokacji, nawet wtedy, gdy będą one nieuzasadnione. W efekcie, kiedy podczas innych incydentów negatywnymi bohaterami staną się nacjonaliści ukraińscy, tym bardziej wiele osób propagandowo stwierdzi, że wszyscy, którzy są tym oburzeni i ganią za to ukraińskich nacjonalistów będą ruskimi prowokatorami. Zaowocuje to jeszcze większym osieroceniem konkretnych środowisk i spychaniem ich poprzez ostracyzm w ręce ludzi z orbit rosyjskich służb.

Kto więc zyskał? Z jednej strony służby rosyjskie. Z drugiej w pewnym sensie mogli i nawet zyskać odrobinę sami neobanderowcy, ale tylko dlatego, że da im to możliwość efektywniejszego spychania podobnych okoliczności na rosyjską prowokację. Jednak suma sumarum neobanderyzm więcej stracił niż zyskał, bo przy tak ryzykownej grze zyski niepewne, a straty PR-owe prawdopodobne. Przy tym warto zdać sobie sprawę z jeszcze jednego aspektu. Symbole banderowskie nie są rozpoznawane na świecie, natomiast SS już tak. Zbrodnia SS to dla świata schemat czytelny i zrozumiały, niezależnie od tego czy zrobili to esesmani ukraińscy, czy według propagandowych twierdzeń nacjonalistów ukraińskich niemieccy.

W związku z powyższym propagandowo to „wtopa” nie z tej ziemi, bo stanowi potwierdzenie dla nazistowskich tendencji na Ukrainie, które są oczywiście tak czy inaczej widoczne dla uważnych obserwatorów (tym bardziej trzeba brać pod uwagę Rosjan). Jednak zniszczenie tego pomnika zmusza w sposób naturalny do reakcji służby dyplomatyczne państwa polskiego. Czyni więc ostatnią rzecz, której mogliby sobie życzyć nacjonaliści ukraińscy, mający teraz zupełnie inne priorytety. To mocniejsze uchwycenie sterów państwowych, które zaczęli trzymać po majdanowych przemianach. Tak owszem chodzi im o szerzenie swoich wersji nazizmu, ale z możliwie najmniejszym rozgłosem. Każdy taki incydent, który sprawia, iż wokół radykalnej ideologii jest głośno, w rezultacie może odkryć plany neobanderowców. W efekcie spowodować atak, do którego nie będą jeszcze przygotowani.

Próba wykorzystania prowokacji przez stałych komentatorów

Jako prowokację ocenił to zdarzenie jeden z głównych czarnych charakterów od spraw fałszowania historii Wołodymyr Wiatrowycz, szef ukraińskiego IPN. „Działania wandali na terytorium Ukrainy są podobne do wandalizmu, który w ciągu ostatnich miesięcy obserwowaliśmy na ukraińskich cmentarzach w Polsce. Są one podobne i mają ten sam cel […]. Profanacja grobów i pomników po obu stronach granicy powinny spotkać równie stanowcze potępienie w obu krajach zarówno ze strony władz, jak i społeczeństwa obywatelskiego.”. Trudno dziś ocenić na ile te działania są podobne. Nie można tego wykluczyć. Jednakowoż istnieją dwie różnice.

Pierwszą z nich jest fakt, że w Polsce zniszczono pomniki nazistowskich morderców, a na Ukrainie ich ofiar. Drugą, że większości przypadków w Polsce mieliśmy do czynienia z niszczeniem pomników nielegalnych, wzniesionych ze zignorowaniem prawa polskiego. Wiatrowycz cynicznie wykorzystuje prowokację, by postawić między tymi przypadkami znak równości, którego nie ma. Niszczenie pomników krwawych zbrodniarzy nie może być tępione nawet w wypadku, gdy uczyniła to jakakolwiek grupa prorosyjska. Jeśli natomiast taki scenariusz miałby nawet miejsce to należałoby jedynie żałować, iż nie zrobił tego nikt z naszych. To tak jakby potępiać esesmana, że dał głodnemu dziecku czekoladę.

Wszak i tak jest potępiony za to, że był członkiem formacji uznanej za zbrodniczą, ale karać kogoś nawet złego za resztki ludzkich odruchów w ogóle nie jest ludzkie. Można oczywiście zaznaczyć, iż one nie zmieniają jego obrazu przy całokształcie działań, ale nie należy popadać w absurd. W całej tej sprawie dość absurdalnym jest to, iż jedyny raz zgodzę się w swojej opinii z Pawłem Bobołowiczem i Wojciechem Muchą co do sprawców. Choć nie mam w odróżnieniu od nich żelaznej pewności. Z jedną małą uwagą. Wojciech Mucha napisał: „Od siebie dodam, że PS [Prawy Sektor] raczej nie wysadziłby krzyża”. Raczej nie powinien być taki pewny. Zwłaszcza że w dyskusji ze mną w programie „Południk Wildsteina” brał za dobrą monetę oświadczenie przedstawicieli organizacji nacjonalistycznych z Ukrainy, którzy odwiedzili Skwer Wołyński w Warszawie.

Stwierdzili oni, że nikt, kto mordował kobiety i dzieci nie może być bohaterem Ukrainy. Tymczasem są oni częścią ruchu, który takich morderców wychwala, po prostu zaprzeczając, iż coś takiego miało miejsce. Zresztą, aby Niezależna stwierdziła, iż była to rosyjska prowokacja nie trzeba było gruntownych badań. A i u bukmachera także nikt by takiego zakładu nie przyjął. Publicyści z tej witryny w swoich oskarżeniach o prorosyjskość i działania prorosyjskie są tak samo wiarygodni, jak oskarżenia o faszyzm komunistycznych propagandystów w drugiej połowie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Oczywiście mogą z czymś trafić przy tak gęstym ostrzale, ale i PRL-owskie gazety relacjonowały procesy niemieckich faszystów, czyli autentycznych brunatnych niemieckich morderców.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

122 komentarze

122 Komentarzy

 1. Zona

  13 stycznia 2017 at 20:18

  Powoli stajecie się GP czy inną GW… Żenujące.

 2. tarac

  13 stycznia 2017 at 20:44

  Prowokacja rosyjska jest trudna do obrony- do Huty Pieniackiej prowadzi droga gruntowa przez wsie ukrainskie , był snieg tam w lecie jedzię sie 20 km/ha tak zła droga kązdy obcy jest zauwazony bo jest jedna droga i trzeba wracać tą samą drogą – zimą teren jest trudny – tego nie mógł dokonac nikt kto tam nie był wcszesniej – miszkncy byli pzresłuchiwani przez policje ukrinska dom po domu nikt nic nie widział i nie słyszał = raczej jakiś miejscowy aktyw walczacych w donbasie na przepustce za tym stoi a wies nie wyda swoich heroi

  • Leszek1

   13 stycznia 2017 at 23:36

   @tarac. To jest oczywiste. Nie ma zadnych fizycznych mozliwosci wysadzenia pomnika przez inne sily niz zamieszkalych dookola Huty Pieniackiej, starych i nowych rezunow. Rosjanie musieli by uzywac helikopterow, albo spadochroniarzy, co absolutnie nie wchodzi w rachube. Zwrocil na to uwage ksiadz Tadeusz i tu lezy fundamentalna odpowiedz na pytanie: – Kto to zrobil?
   Nie: – Kto na tym skorzystal? Tylko: – Kto tego nie byl w stanie zrobic?

 3. f

  13 stycznia 2017 at 20:49

  Ukradlińcom nie są potrzebne „państwa trzecie” ,jako państwo drugie też umie wysadzić pomnik.
  P.S.Czy Nowak dobrze się sprawuje na Ukradlinie ?

 4. Alex

  13 stycznia 2017 at 21:04

  Bredzi Pan, Panie Szycht.

 5. Olrob

  13 stycznia 2017 at 21:17

  Autor przeoczył fakt że od wielu środowiska nacjonalistyczne blokowały i zakłócały obchody kolejnych rocznic masakry w Hucie Pieniackiej. Któregoś roku nie dopuszczono Polaków do pomnika. Lider nacjonalistów ukraińskich Ołeh Tiahnybok powiedział że ten pomnik powinien być wyburzony. Na drodze prowadzącej do pomnika nacjonaliści ukraińscy postawili tablicę informującą że w Hucie Pieniackiej była baza polsko-sowiecka, która atakowała Ukraińców i musiała zostać zniszczona.
  To raczej wskazuje na że sprawcami byli nacjonaliści ukraińscy.

 6. asf

  13 stycznia 2017 at 21:29

  Czy mógłbym poprosić o zestaw (jeśli takie rzeczy istnieją) rzeczy za które NIE odpowiada Rosja? Wydatnie ułatwiłoby mi to postrzeganie świata.

 7. pani Twardowska

  13 stycznia 2017 at 21:56

  Jakoś tak się składa , że alianccy chłopcy co zaś tak niedawno przybyli nudzą się troszku chyba? Bezczynność im doskwiera, a taki powód może za małą prowokację wystarczy?

 8. Alex

  13 stycznia 2017 at 23:20

  Panie Szycht, tytuł jest głupio napisany, bo „eksplozja pomnika” oznacza, że jakoby pomnik sam z siebie eksplodował.

  Powinien był Pan napisać „wysadzenie pomnika”. Należałoby poduczyć sie polskiego i logiki, zanim zacznie się pisać artykuły.

 9. śmierć wrogom Ojczyzny

  14 stycznia 2017 at 01:01

  rzygać się chce od czytania tego tekstu – proponuję od razu jarmułkę na czerep założyć i iść do tego „prawicowego” żyda Dawida Wildsteina i jego tatełłe oraz ich kompana Zambrowskiego vel Nussbauma. Ukraiński nazizm w wydaniu OUN i UPA był, jest i będzie zawsze wymierzony przede wszystkim przeciwko Narodowi Polskiemu, stąd też należny przyjąć, że to chachłata swołocz wysadziła pomnik dopuki nie znajdą się dowody, że było inaczej. i Koniec quasi-żydłaczenia w tym temacie.

 10. Kazimierz S

  14 stycznia 2017 at 01:21

  Zrobili to tryzuby, a w taki sposób by właśnie wyglądało na Rosjan.

 11. wars

  14 stycznia 2017 at 08:37

  Od czasu rozpadu ZSRR profesjonalizm prowokatorów w tej części świata pozostawia wiele do życzenia.

 12. R-G-M

  14 stycznia 2017 at 09:05

  „Eksplozja pomnika w Hucie Pieniackiej to prowokacja państw trzecich”
  A polskie zadłużenie to wina Gierka albo krasnoludków.

 13. Paweł

  14 stycznia 2017 at 10:59

  Na siłę nas nie przekonacie do braterstwa z upadliną. Upadliniec nigdy nie będzie moim bratem i za wszystkie zbrodnie musi upadlina zapłacić. Równie dobrze można powiedzieć (a jest to bardziej prawdopodobne), że eksplozja Tu-154M to prowokacja państw trzecich. Co pan na to panie Szycht?

 14. Fidela Sideris

  29 stycznia 2017 at 05:36

  doe het zelf trappen

 15. Pingback: xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

 16. Pingback: http://falschgeldkaufen.blogspot.com/2017/01/wo-kann-ich-falschgeld-kaufen.html

 17. Pingback: دانلود قسمت هشتم شهرزاد دوم

 18. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت دوازدهم فصل دوم

 19. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت نهم فصل دوم

 20. Pingback: دانلود قسمت دهم فصل دوم شهرزاد

 21. Pingback: terörist sosyalmarketim

 22. Pingback: lesbian porn xxx

 23. Dalene Benavidez

  10 lipca 2017 at 00:20

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 24. Pingback: Paleo Diet

 25. Pingback: popular movies

 26. Pingback: سریال عاشقانه

 27. Pingback: دانلود قسمت دوازه عاشقانه

 28. Pingback: Loyola College for Sale by CollegeDunia

 29. Pingback: دانلود قسمت سوم شهرزاد دوم

 30. Pingback: دانلود قسمت اول فصل دوم شهرزاد

 31. Gilberto Wiltsie

  15 lipca 2017 at 23:31

  I have learn several good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to make this type of great informative website.

 32. Pingback: Admission via Good Donation in any medical college

 33. Pingback: porno gratis

 34. Snap Milfs

  18 lipca 2017 at 20:20

  Free milf sex at http://snapmilfs.com

 35. Pingback: porno

 36. Pingback: videos porno

 37. Pingback: porno gratis

 38. Pingback: porno gratis

 39. Pingback: videos porno

 40. Pingback: porno

 41. Pingback: porno gratis

 42. Pingback: videos porno

 43. Pingback: porno gratis

 44. Pingback: porno

 45. Pingback: دانلود سریال عاشقانه

 46. Pingback: پنجره دو سه جداره ساخت فروش در ایران

 47. Hector Baruth

  21 lipca 2017 at 05:41

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 48. ChasBiarge

  21 lipca 2017 at 08:43

  Medicinale Levitra viagra Levitra 10mg Occasion

 49. Pingback: آموزش ساخت پنجره دوجداره

 50. Pingback: how to make a scorpio man say i love you

 51. Pingback: شرکت تولیدی پنجره دوجداره

 52. Pingback: Facial Spa Services Plantation

 53. Pingback: Facial Spa Services Lazy Lake

 54. Pingback: Acne Facial Treatments Lighthouse Point

 55. online shoes shopping sites

  22 lipca 2017 at 12:32

  This is definitely the best thing that you can do as you are certain that you will get a very great services.|Look to see if the on-line retailer that you are intending to make a buy from has issued any discount codes. When you purchase Vigrx Plus, there are up to 4 choices you can select from.|Even they are tough but what if they are tough to skate, there is no really worth for them. These sandals are fantastic for when you are dressed up to go out for pleasure and entertainment. The level of danger is dependent on your wishes.|As we all know, running often will make ft expand more naturally and fingers turn out to be lengthier.

 56. Pingback: Facial Spa Services Deerfield Beach

 57. Pingback: Facial Spa Services Miramar

 58. KelChalkhic

  24 lipca 2017 at 06:18

  Discount Lasix Online cialis Preise Cialis Generika

 59. Pingback: دانلود موزیک

 60. KennHitthype

  26 lipca 2017 at 08:20

  Propecia 6 Month Results viagra Nexium Online Order

 61. Pingback: hotel booking sites usa

 62. Wiley Dyce

  27 lipca 2017 at 03:38

  Great info and right to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks 🙂

 63. Pingback: cheap zynga chips

 64. Pingback: see website

 65. Pingback: clash royale tool

 66. Pingback: دانلود قسمت هفتم شهرزاد

 67. Pingback: پنجره دوجداره

 68. Pingback: پنجره دوجداره

 69. I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 70. Pingback: coin-banks

 71. Pingback: bitcoin trading

 72. Pingback: DraftKings DFS

 73. Pingback: coin-banks review

 74. Pingback: bitcoin investment coin-banks

 75. Pingback: Porn World

 76. Pingback: دانلود قسمت هشتم شهرزاد

 77. Pingback: vigra master � bom

 78. Pingback: par exemple

 79. Pingback: کول دانلول

 80. Pingback: ping g30

 81. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت 15

 82. Pingback: پنجره

 83. coffee pot percolator

  7 sierpnia 2017 at 17:27

  Usually I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite nice post.

 84. Pingback: دانلود سریال شهرزاد قسمت 15 پانزده

 85. Pingback: دانلود شهرزاد سیزده 13

 86. Pingback: http://www.dogmavirtual.com/html/userinfo.php?uid=3189841

 87. Pingback: Social Media Marketing

 88. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 89. Pingback: air conditioner repair

 90. Pingback: 16 دانلود شهرزاد

 91. Pingback: Roofing Contractors Long Island

 92. Pingback: top article

 93. free big ass milf

  13 sierpnia 2017 at 04:27

  thanks for tjhe info

 94. Pingback: دانلود

 95. Pingback: 食品

 96. Pingback: دانلود عالیجناب دوم

 97. Pingback: دانلود فیلم

 98. Pingback: political polls

 99. Pingback: engine replacement

 100. Pingback: Best Baby Crib Mattress

 101. Caitlin

  14 sierpnia 2017 at 23:42

  lose weight quick and easy

 102. Pingback: قیمت پنجره دوجداره

 103. Pingback: پنجره ضد سرقت ترک

 104. Pingback: آموزش پنجره دوجداره

 105. Pingback: پنجره دوجداره ویستایست

 106. Pingback: taylormade m2 australia

 107. Pingback: Limo Services Vancouver BC

 108. Pingback: free delivery codes

 109. Pingback: rent home

 110. Pingback: sell home

 111. Jesse Grillo

  20 sierpnia 2017 at 19:43

  This really answered my problem. I just stumbled upon your post. Well written! Thanks for sharing your info.

 112. Pingback: upvc

 113. Pingback: دانلود فیلم

 114. Pingback: Double

 115. Jamila Roup

  22 sierpnia 2017 at 02:25

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 116. Pingback: پنجره ضد سرقت

 117. Pingback: قیمت پنجره دوجداره

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra