Polskość

Eksplozja pomnika w Hucie Pieniackiej to prowokacja państw trzecich

Atmosfera stosunków polsko-ukraińskich mimo pozorowanych gestów przyjaźni i polskiej pomocy jest nieufna. Nacjonaliści ukraińscy, rozszerzający kult Bandery wśród Ukraińców potrzebują jednak do tego spokoju i ciszy.

Środowiska neobanderowskie nie ustają w wysiłkach, by Polskę i Polaków uspokajać jakoby wszystko z Ukrainą było w porządku. Nie ustają w pracy ich polscy przyjaciele, dziennikarze czy politycy w jakiś sposób ogłupieni lub „zaprzedani” ich sprawie. Sam jestem największym krytykiem obiegowych opinii, rozszerzanych przez wielu nie zawsze emocjonalnie zrównoważonych ludzi. Opinii mówiących, że niby wszystko co złego zrobią środowiska nacjonalistów ukraińskich, a co przebije się do mediów – było „ruską” prowokacją. Daje to bowiem dużą wolność w dokonywaniu antypolskich działań, czy nawet aktów wandalizmu. Bowiem i tak dzięki propagandzie swoich przyjaciół neobanderowcy nigdy nie będą winni. Jednym słowem teksty niektórych publicystów, czy ludzi publicznych mogą im dawać zasłonę dymną do niecnych działań.

Pomnik w Hucie Pieniackiej jest dość specyficznym celem, a ponadto został zdemolowany w specyficzny sposób. Nie wykluczam rzecz jasna działań jakichś ukraińskich frontowych weteranów, którzy samowolnie w sposób niekontrolowany mogli dokonać takiego aktu wandalizmu. Wszak kult SS w tych oddziałach istnieje podobnie jak kult UPA. Tak samo rozszerza się w państwie ukraińskim i jest tolerowany przez władze państwowe. O ile jednak władze w stosunku do rozszerzania kultu UPA przykładają się właściwie publicznie, to kult SS jest tolerowany i wspierany po cichu.

Oczywiście na Ukrainie jest dość dużo broni i wszystkiego co z wojną związane. Panuje tam – może to nie do końca przystające sformułowanie – pewnego rodzaju kozaczyzna. Wszystko możliwe: niesubordynacja, niekontrolowane wystąpienie kolegów z organizacji, będących poza zasięgiem „spokojniejszych” neobanderowców na urzędach. Jednak trudno nie przypomnieć sobie jednej ze słynniejszych łacińskich sentencji: Is fecit, cui prodest – Ten uczynił, komu (to) przynosi korzyść. Zadajmy sobie więc pytanie „Kto zyskał?”. Na pewno nie zyskała Ukraina, żadna Ukraina, nawet ta neobanderowska, która chce odbywać cichy marsz ku banderyzmowi, jednocześnie uspokajając Polaków, jakoby nic złego się nie działo.

Miejsce ataku musiał wybierać Jaś Fasola

Pomnik, który został wyselekcjonowany do zniszczenia wybrano naprawdę fatalnie. Także sam mord, który tam miał miejsce jest nietypowy. Odbył się głównie rękoma ukraińskiego SS, przy współpracy z UPA i pod kontrolą Niemców. To ostatnie staje się pretekstem, aby spychać winę na nich. I taką praktykę stosują ukraińscy nacjonaliści. Huta Pieniacka jest dla nich o tyle wygodna, że dostrzegają w przebiegu wydarzeń duże pole do manipulacji. Ostrzelane przez Polaków bezwiednie Ukraińskie SS, następnie zgodna Niemców na odwet i pacyfikację, UPA zaś pełniła jedynie rolę wspierającą. Od lat nacjonaliści ukraińscy próbują wmówić, iż żadnego oddziału ukraińskiego, biorącego udziału w tamtejszym mordzie, po prostu nie było.

Ukraińcy o zabarwieniu nacjonalistycznym usiłują się przed tym obronić, wypowiadając się w brytyjskim filmie dokumentalnym „SS in Britain” w filmie Juliana Handy’ego. Sam spotkałem się ze stwierdzeniem jednego z polskich przyjaciół Ukraińców, który podczas spotkania poświęconego temu mordowi (o ile pamiętam na „klubie Ronina”) usiłował coś wmówić ofiarom. Oznajmił, iż nie wiedzą, czy na pewno były to oddziały ukraińskie, bo jako dzieci nie byli w stanie rozróżnić insygniów wojskowych i symboli konkretnych oddziałów. W reakcji na ten głos powiedziałem, że chyba nie do końca przeanalizował okoliczności. Może nawet i dzieci nie odróżniały wtedy symboli, ale mogły je na całe życie zapamiętać. Tym bardziej w traumie. Naiwnością jest natomiast twierdzić, że później nie mogły ich sprawdzić.

W reakcji na to człowiek ten wyszedł zdenerwowany energicznie z pomieszczenia, w którym odbywało się spotkanie. Tak czy inaczej retoryka ukraińskich nacjonalistów wypiera się jakoby mieli oni jakkolwiek do czynienia z tą zbrodnią. Fakty świadczą przeciwko, ale to jeden z mordów, gdzie manipulacja ma większą rolę, niż jego przemilczanie. Pod pomnikiem odbywało się wiele polsko-ukraińskich uroczystości, także z udziałem prezydentów. Stowarzyszenie, które się nim opiekuje ma chyba najbardziej łagodny charakter. Upamiętnienie to było najbardziej znane i absolutnie legalne.

Wypadki przy pomniku mieszkańców Huty Pieniackiej podobne do tych z Suwalszczyzny

Fakt, iż sprawcy gorszego miejsca do wysadzenia nie mogli sobie wybrać nie jest tu jedynym problemem. Zwróćmy uwagę, iż pod banderowską flagą wymazano sprayem literki SS, które de facto związane są raczej z drugą wrogą dla banderowców opcją – melnykowcami. Dziś wprawdzie istnieje próba łączenia obu tych środowisk, nie mniej jednak wygląda to dosyć dziwnie. Ukraińska flaga wymalowana sprayem na drugiej tablicy także wygląda dziwnie. Nie można wykluczyć, że dokonali tego niezbyt inteligentni nacjonaliści ukraińscy z jakiejś niekontrolowanej przez ukraiński rząd grupy. Bardziej jednak wygląda to na usilne zaakcentowanie konkretnych sprawców. Podobnie niewiarygodne były dla mnie dewastacje pomników na terenach zamieszkanych przez mniejszość litewską.

Wiele wskazywało albo na robotę Saugumy, albo FSB, ewentualnie samych mieszkańców. Bowiem sprawców, mimo zdewastowania ok. trzydziestu miejsc w tym samym czasie nikt nie widział – na czysto litewskim terenie (!). Nikt zresztą z mniejszości litewskiej w ogóle nic nie widział. Sprawców nie wykryto do tej pory. Co jednak charakterystyczne na jednym ze zdewastowanych pomników wymalowano sprayem znak ONR Falangi. I co bardzo nietypowe podpisano ten znaczek „Falanga”, gdyby ktoś nie wiedział co on znaczy, lub miał się nie domyśleć co to za znaczek (Sic!). Jednocześnie gdy zamalowano litewską część dwujęzycznych napisów – robiono to białym i czerwonym sprayem (!). Tak jakby ktoś chciał konkretne zasugerować sprawców: „Falanga” i Polacy.

Zyskać mogła wtedy strona litewska, która zasłużenie tkwi w aurze dyskryminacji Polaków. Sama natomiast zupełnie bezskutecznie twierdzi, iż Litwinów w Polsce spotykają rzeczy analogiczne. Na tym konflikcie zyskała także strona rosyjska. Zresztą nawet w szkolnictwie Litwini wykonują ruchy korzystne dla Rosjan, a kosztem miejscowych Polaków. A zatem nie wszystko zawsze wygląda tak, jak by się wydawało na pierwszy rzut oka. Pomnik w Hucie Pieniackiej mógł być także zniszczony przez ukraińskich nacjonalistów w służbie rosyjskiej. Zresztą zabawne jest zawsze to, iż omawiając wiele neobanderowskich incydentów jako ruską prowokację zazwyczaj nie łapie się sprawców. Co więcej, nikt się od nich nie odcina (tutaj odciął się od tego nawet neobanderowski w poglądach ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca). Inna sprawa, że taka prowokacja cudzymi rękoma mogła się odbyć za wiedzą SBU, choć byłoby to ze strony służb ukraińskich bardzo głupie.

Jak analogicznie zauważył ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski tereny te są zdominowane przez zwolenników Bandery. Tym bardziej przypomina fakt zniszczenia ok. trzydziestu litewskich pomników na czysto litewskim terenie. Mało tego sprawa w swoim efekcie może wzmóc także twierdzenia o ruskiej prowokacji, nawet wtedy, gdy będą one nieuzasadnione. W efekcie, kiedy podczas innych incydentów negatywnymi bohaterami staną się nacjonaliści ukraińscy, tym bardziej wiele osób propagandowo stwierdzi, że wszyscy, którzy są tym oburzeni i ganią za to ukraińskich nacjonalistów będą ruskimi prowokatorami. Zaowocuje to jeszcze większym osieroceniem konkretnych środowisk i spychaniem ich poprzez ostracyzm w ręce ludzi z orbit rosyjskich służb.

Kto więc zyskał? Z jednej strony służby rosyjskie. Z drugiej w pewnym sensie mogli i nawet zyskać odrobinę sami neobanderowcy, ale tylko dlatego, że da im to możliwość efektywniejszego spychania podobnych okoliczności na rosyjską prowokację. Jednak suma sumarum neobanderyzm więcej stracił niż zyskał, bo przy tak ryzykownej grze zyski niepewne, a straty PR-owe prawdopodobne. Przy tym warto zdać sobie sprawę z jeszcze jednego aspektu. Symbole banderowskie nie są rozpoznawane na świecie, natomiast SS już tak. Zbrodnia SS to dla świata schemat czytelny i zrozumiały, niezależnie od tego czy zrobili to esesmani ukraińscy, czy według propagandowych twierdzeń nacjonalistów ukraińskich niemieccy.

W związku z powyższym propagandowo to „wtopa” nie z tej ziemi, bo stanowi potwierdzenie dla nazistowskich tendencji na Ukrainie, które są oczywiście tak czy inaczej widoczne dla uważnych obserwatorów (tym bardziej trzeba brać pod uwagę Rosjan). Jednak zniszczenie tego pomnika zmusza w sposób naturalny do reakcji służby dyplomatyczne państwa polskiego. Czyni więc ostatnią rzecz, której mogliby sobie życzyć nacjonaliści ukraińscy, mający teraz zupełnie inne priorytety. To mocniejsze uchwycenie sterów państwowych, które zaczęli trzymać po majdanowych przemianach. Tak owszem chodzi im o szerzenie swoich wersji nazizmu, ale z możliwie najmniejszym rozgłosem. Każdy taki incydent, który sprawia, iż wokół radykalnej ideologii jest głośno, w rezultacie może odkryć plany neobanderowców. W efekcie spowodować atak, do którego nie będą jeszcze przygotowani.

Próba wykorzystania prowokacji przez stałych komentatorów

Jako prowokację ocenił to zdarzenie jeden z głównych czarnych charakterów od spraw fałszowania historii Wołodymyr Wiatrowycz, szef ukraińskiego IPN. „Działania wandali na terytorium Ukrainy są podobne do wandalizmu, który w ciągu ostatnich miesięcy obserwowaliśmy na ukraińskich cmentarzach w Polsce. Są one podobne i mają ten sam cel […]. Profanacja grobów i pomników po obu stronach granicy powinny spotkać równie stanowcze potępienie w obu krajach zarówno ze strony władz, jak i społeczeństwa obywatelskiego.”. Trudno dziś ocenić na ile te działania są podobne. Nie można tego wykluczyć. Jednakowoż istnieją dwie różnice.

Pierwszą z nich jest fakt, że w Polsce zniszczono pomniki nazistowskich morderców, a na Ukrainie ich ofiar. Drugą, że większości przypadków w Polsce mieliśmy do czynienia z niszczeniem pomników nielegalnych, wzniesionych ze zignorowaniem prawa polskiego. Wiatrowycz cynicznie wykorzystuje prowokację, by postawić między tymi przypadkami znak równości, którego nie ma. Niszczenie pomników krwawych zbrodniarzy nie może być tępione nawet w wypadku, gdy uczyniła to jakakolwiek grupa prorosyjska. Jeśli natomiast taki scenariusz miałby nawet miejsce to należałoby jedynie żałować, iż nie zrobił tego nikt z naszych. To tak jakby potępiać esesmana, że dał głodnemu dziecku czekoladę.

Wszak i tak jest potępiony za to, że był członkiem formacji uznanej za zbrodniczą, ale karać kogoś nawet złego za resztki ludzkich odruchów w ogóle nie jest ludzkie. Można oczywiście zaznaczyć, iż one nie zmieniają jego obrazu przy całokształcie działań, ale nie należy popadać w absurd. W całej tej sprawie dość absurdalnym jest to, iż jedyny raz zgodzę się w swojej opinii z Pawłem Bobołowiczem i Wojciechem Muchą co do sprawców. Choć nie mam w odróżnieniu od nich żelaznej pewności. Z jedną małą uwagą. Wojciech Mucha napisał: „Od siebie dodam, że PS [Prawy Sektor] raczej nie wysadziłby krzyża”. Raczej nie powinien być taki pewny. Zwłaszcza że w dyskusji ze mną w programie „Południk Wildsteina” brał za dobrą monetę oświadczenie przedstawicieli organizacji nacjonalistycznych z Ukrainy, którzy odwiedzili Skwer Wołyński w Warszawie.

Stwierdzili oni, że nikt, kto mordował kobiety i dzieci nie może być bohaterem Ukrainy. Tymczasem są oni częścią ruchu, który takich morderców wychwala, po prostu zaprzeczając, iż coś takiego miało miejsce. Zresztą, aby Niezależna stwierdziła, iż była to rosyjska prowokacja nie trzeba było gruntownych badań. A i u bukmachera także nikt by takiego zakładu nie przyjął. Publicyści z tej witryny w swoich oskarżeniach o prorosyjskość i działania prorosyjskie są tak samo wiarygodni, jak oskarżenia o faszyzm komunistycznych propagandystów w drugiej połowie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Oczywiście mogą z czymś trafić przy tak gęstym ostrzale, ale i PRL-owskie gazety relacjonowały procesy niemieckich faszystów, czyli autentycznych brunatnych niemieckich morderców.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

239 komentarzy

239 Komentarzy

 1. pirater un compte facebook

  23 listopada 2017 at 17:43

  pirater un compte facebook

 2. pirater un compte facebook

  24 listopada 2017 at 04:47

  pirater un compte facebook

 3. pirater un compte facebook

  29 listopada 2017 at 12:06

  pirater un compte facebook

 4. payday loan

  29 listopada 2017 at 14:46

  pirater un compte facebook

 5. Pingback: wordpress

 6. Pingback: NAP Sleep Salons

 7. Pingback: free project management 2018

 8. Pingback: Cheap Primary care provider in Covington

 9. Pingback: http://www.global-bags.com

 10. Pingback: divorce attorneys

 11. Pingback: drone-works

 12. Pingback: matthew pillmore

 13. Pingback: Geico insurance

 14. Pingback: the cheap homeowners insurance

 15. Pingback: jake burgess

 16. Pingback: Cheap Jordans for Sale

 17. Pingback: big farm mobile harvest hack

 18. Pingback: bankruptcy attorney

 19. Pingback: my latest blog post

 20. Pingback: Site

 21. Pingback: make millions with graphic design

 22. Pingback: touch typing

 23. Pingback: Lotto Dominator Formula

 24. Pingback: licensed moneylender

 25. Pingback: licensed moneylender

 26. Pingback: cbd vape oil legal

 27. Pingback: compare homeowners insurance rates

 28. Pingback: allstate home policies

 29. Pingback: Click This Link

 30. Pingback: cheap hartford insurance quote

 31. Pingback: Los Angeles Escorts

 32. Pingback: progressive renters insurance

 33. Pingback: geico insurance

 34. Pingback: xyz資訊工坊

 35. Pingback: vegas strip

 36. Pingback: wedding dress

 37. Pingback: 3 شهرزاد فصل سوم

 38. Pingback: www.86sem.cn

 39. Pingback: Ray Ban Outlet Sale

 40. Pingback: how to deal with phen375 side effects

 41. Pingback: Pop Beats

 42. Pingback: nothing but the truth

 43. Pingback: Online payday loans

 44. Pingback: mp3

 45. Pingback: life insurance policy

 46. Pingback: water pipe

 47. Pingback: Buy Ripple

 48. Pingback: Bitcoin

 49. Pingback: Diving &Snorkeling

 50. Pingback: Going Here

 51. Pingback: Edital

 52. Pingback: cazzo nella figa

 53. Pingback: http://www.china-goods-online.cn

 54. Pingback: Technologia

 55. Pingback: Get More Info

 56. Pingback: livraison medicament pharmacie

 57. Pingback: love

 58. Pingback: Fake Oakleys

 59. Pingback: xyz資訊工坊

 60. Pingback: instagram takipçi satın al

 61. Pingback: free psn codes generator

 62. Pingback: Navision Advanced Management Edition

 63. Pingback: mainostoimisto

 64. Pingback: Red Tea Detox Reviews

 65. Pingback: شهرزاد سوم

 66. Pingback: oakleys cheap

 67. Pingback: For More Info

 68. Pingback: click for more

 69. Pingback: anal gape

 70. Pingback: blow jobs

 71. Pingback: UPW London

 72. Pingback: instagram hack

 73. Pingback: Rodney Walker MCA

 74. Pingback: altin fiyatlari bug�n

 75. Pingback: printed frocks designs for ladies

 76. Pingback: eye doctors

 77. Pingback: https://loginsecure.org/login-guides/

 78. Pingback: publix passport forgot password

 79. Pingback: email sign in

 80. Pingback: best mountain bike helmet

 81. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت دوم فصل سوم

 82. Pingback: http://helios7blog.wordpress.com/2018/02/10/dangerous-side-effects-of-energy-drinks/

 83. Pingback: instagram hack 2

 84. Pingback: 192.168.l.254

 85. Pingback: boiler repair st johns wood

 86. Pingback: 192.168.1.1

 87. Pingback: top 10 porn sites

 88. Pingback: right here

 89. Pingback: دانلود سریال شهرزاد قسمت سوم

 90. Pingback: Costco Headquarters Corporate Office Phone Number

 91. Pingback: https://myspace.com/texassports3

 92. Pingback: دانلود سریال شهرزاد قسمت سوم

 93. Pingback: melasma cure diet

 94. Pingback: geometry dash 2.2

 95. Pingback: https://sydneynewbornphotographysite.jimdo.com

 96. Pingback: https://csowicze.pl/user/36808-grappp/

 97. Pingback: http://go.parvanweb.ir/index.php?url=http://all4webs.com/mccullochcardenas00/mqvjemtkzv849.htm

 98. Pingback: daftar bermain judi dadu android

 99. Pingback: Kendra Lust Sneaky Mom

 100. Pingback: Sanitär

 101. Pingback: add business listing

 102. Pingback: Withdraw Bitcoin to Bank Account

 103. Pingback: Going Here

 104. Pingback: AIRPORT TRANSFERS COVENTRY

 105. Pingback: Full Report

 106. Pingback: local carpet cleaning

 107. Pingback: Purple Mattress Dangerous Powder

 108. Pingback: mutui on line

 109. Pingback: family photography

 110. Pingback: live guys

 111. Pingback: Twitter Bots

 112. Pingback: http://vreporn.com/

 113. Pingback: Bourn hall clinic gurgaon

 114. Pingback: Lisa Ann Porn Comeback

 115. Pingback: Bridal gowns

 116. Pingback: Bulk SMS Congo

 117. Pingback: Clear Asbestos Removal Melbourne

 118. Pingback: Clear Asbestos Removal Adelaide

 119. Pingback: white noise mp3

 120. Pingback: description

 121. Pingback: reputation protect

 122. Pingback: best site

 123. Pingback: HUNTING EQUIPMENT

 124. Pingback: http://clubpenguin-codes.com/

 125. Pingback: christian louboutin outlet uk

 126. Pingback: click for info

 127. Pingback: Recommended Reading

 128. Pingback: beleza americana netflix

 129. Pingback: Pokies

 130. Pingback: watch this video

 131. Pingback: https://www.local.com/business/details/boston-ma/best-boston-limo-136832971/

 132. Pingback: PDF Files

 133. Pingback: reverse mortgage in spanish

 134. Pingback: accidente abogado

 135. Pingback: how do you get inquiries off your credit report

 136. Pingback: houses in lancaster for sale

 137. Pingback: Pussy Pressure Points Julia Ann

 138. Pingback: Manifestation Miracle Review

 139. Pingback: MILF Amber Jayne What's Good For The Goose

 140. Pingback: matthew pillmore

 141. Pingback: I thought about this

 142. Pingback: this hyperlink

 143. Pingback: https://www.google.co.uk/url?sa=t&source=web&url=https://www.forbiddenplaygroundxxx.com

 144. Pingback: christian louboutin merci allen replica

 145. Pingback: Ringhotel Roggenland

 146. Pingback: projektowanie wnetrz

 147. Pingback: instagram unfollow bot

 148. Pingback: http://european.quotegranite.com/NewQuote#/scope

 149. Pingback: pakistani escorts

 150. Pingback: see it here

 151. Pingback: siófok taxi

 152. Pingback: cash in 15 minutes

 153. Pingback: top article

 154. Pingback: ประกันสุขภาพที่ไหนดี

 155. Pingback: plumbing savannah

 156. Pingback: locksmiths

 157. Pingback: 15 Minute Manifestation Reviews

 158. Pingback: วิธีทําให้ผิวขาวง่ายๆ

 159. Pingback: Manifestation Miracle

 160. Pingback: download driver acer aspire v5-431 windows 7 32 bit

 161. Pingback: http://devinufdaw.pointblog.net

 162. Pingback: https://photographywindow.wordpress.com/

 163. Pingback: Read Full Report

 164. Pingback: stream movies

 165. Pingback: wilhelm willeke balmaceda

 166. Pingback: Nereida

 167. Pingback: Ignacia

 168. Pingback: Lakisha

 169. Pingback: shopping blog

 170. Pingback: bridesmaid dresses toronto

 171. Pingback: Bergenty

 172. Pingback: click to read more

 173. Pingback: Cristal Srinvasan

 174. Pingback: DraftKings NBA DFS Picks

 175. Pingback: preturi montaj aer conditionat bucuresti

 176. Pingback: p0rn

 177. Pingback: cheap auto insurance

 178. Pingback: discoteche versilia

 179. Pingback: fat burning tea

 180. Pingback: porno peruano

 181. Pingback: low carb diet

 182. Pingback: fat loss

 183. Pingback: Shanaya Singh

 184. Pingback: try here

 185. Pingback: zobacz

 186. Pingback: Tollywood

 187. Pingback: Exchange Cryptocurrency to US Dollars

 188. Pingback: Nâng Mũi S Line

 189. Pingback: amolatina blog

 190. Pingback: bulk computer recycling

 191. Pingback: best club barcelona

 192. Pingback: promo code

 193. Pingback: Phẫu Thuật Hàm Hô Bao Nhiêu Tiền

 194. Pingback: roofing Cork

 195. Pingback: rekomendasi saham.news

 196. Pingback: Peacocking Victoria June Keiran Lee

 197. Pingback: Forest

 198. Pingback: stormy's secret stormy daniels keiran lee

 199. Pingback: Moms Teach Sex Ember Stone Audrey Noir Practice With Mom

 200. Pingback: Moms Teach Sex Brandi Love Dakota Skye Eager To Learn Some Sex

 201. Pingback: jake burgess springfield mo

 202. Pingback: tamil movies download

 203. Pingback: buy oakley lenses australia

 204. Pingback: cacheras

 205. Pingback: blogging

 206. Pingback: check this out

 207. Pingback: server disposal

 208. Pingback: it recycling companies

 209. Pingback: laptop disposal

 210. Pingback: Rolling Bearing Technology Courses

 211. Pingback: weblink

 212. Pingback: buy viagra

 213. Pingback: post

 214. Pingback: matthew pillmore

 215. Pingback: Facebook Email Phone Scraper Tools

 216. Pingback: ray ban goggles online shopping

 217. Pingback: real instagram likes

 218. Pingback: Bow Tie with Adjustable Strap - Select Color : Black

 219. Pingback: busy do szwajcarii z zamoscia

 220. Pingback: Lincoln park Chiropractor

 221. Pingback: Herpes information

 222. Pingback: Home Page

 223. Pingback: https://www.acheinabaixada.com.br/

 224. Pingback: Marketing Management

 225. Pingback: elvis impersonator

 226. Pingback: discoteche in versilia

 227. Pingback: capodanno versilia

 228. Pingback: Dakota

 229. Pingback: Cheap Baby Clothes Australia

 230. Pingback: copywriter

 231. Pingback: Home Page

 232. Pingback: House for sale in Oak lawn, IL.

 233. Pingback: putas peruanas

 234. Pingback: http://baodientu24h.net/forum/profile.php?id=133702

 235. Pingback: http://proline.physics.iisc.ernet.in/wiki/index.php/Never_Waste_Your_Income_Acquire_Our_On_Line_Shopping_Suggestions..._Advice_No._37_Of_622

 236. Pingback: Finity Group

 237. Pingback: buy cellular shades online

 238. Pingback: honeycomb pleated shades

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra