Felieton

Eksplozja pomnika w Hucie Pieniackiej to prowokacja państw trzecich

Atmosfera stosunków polsko-ukraińskich mimo pozorowanych gestów przyjaźni i polskiej pomocy jest nieufna. Nacjonaliści ukraińscy, rozszerzający kult Bandery wśród Ukraińców potrzebują jednak do tego spokoju i ciszy.

Środowiska neobanderowskie nie ustają w wysiłkach, by Polskę i Polaków uspokajać jakoby wszystko z Ukrainą było w porządku. Nie ustają w pracy ich polscy przyjaciele, dziennikarze czy politycy w jakiś sposób ogłupieni lub „zaprzedani” ich sprawie. Sam jestem największym krytykiem obiegowych opinii, rozszerzanych przez wielu nie zawsze emocjonalnie zrównoważonych ludzi. Opinii mówiących, że niby wszystko co złego zrobią środowiska nacjonalistów ukraińskich, a co przebije się do mediów – było „ruską” prowokacją. Daje to bowiem dużą wolność w dokonywaniu antypolskich działań, czy nawet aktów wandalizmu. Bowiem i tak dzięki propagandzie swoich przyjaciół neobanderowcy nigdy nie będą winni. Jednym słowem teksty niektórych publicystów, czy ludzi publicznych mogą im dawać zasłonę dymną do niecnych działań.

Pomnik w Hucie Pieniackiej jest dość specyficznym celem, a ponadto został zdemolowany w specyficzny sposób. Nie wykluczam rzecz jasna działań jakichś ukraińskich frontowych weteranów, którzy samowolnie w sposób niekontrolowany mogli dokonać takiego aktu wandalizmu. Wszak kult SS w tych oddziałach istnieje podobnie jak kult UPA. Tak samo rozszerza się w państwie ukraińskim i jest tolerowany przez władze państwowe. O ile jednak władze w stosunku do rozszerzania kultu UPA przykładają się właściwie publicznie, to kult SS jest tolerowany i wspierany po cichu.

Oczywiście na Ukrainie jest dość dużo broni i wszystkiego co z wojną związane. Panuje tam – może to nie do końca przystające sformułowanie – pewnego rodzaju kozaczyzna. Wszystko możliwe: niesubordynacja, niekontrolowane wystąpienie kolegów z organizacji, będących poza zasięgiem „spokojniejszych” neobanderowców na urzędach. Jednak trudno nie przypomnieć sobie jednej ze słynniejszych łacińskich sentencji: Is fecit, cui prodest – Ten uczynił, komu (to) przynosi korzyść. Zadajmy sobie więc pytanie „Kto zyskał?”. Na pewno nie zyskała Ukraina, żadna Ukraina, nawet ta neobanderowska, która chce odbywać cichy marsz ku banderyzmowi, jednocześnie uspokajając Polaków, jakoby nic złego się nie działo.

Miejsce ataku musiał wybierać Jaś Fasola

Pomnik, który został wyselekcjonowany do zniszczenia wybrano naprawdę fatalnie. Także sam mord, który tam miał miejsce jest nietypowy. Odbył się głównie rękoma ukraińskiego SS, przy współpracy z UPA i pod kontrolą Niemców. To ostatnie staje się pretekstem, aby spychać winę na nich. I taką praktykę stosują ukraińscy nacjonaliści. Huta Pieniacka jest dla nich o tyle wygodna, że dostrzegają w przebiegu wydarzeń duże pole do manipulacji. Ostrzelane przez Polaków bezwiednie Ukraińskie SS, następnie zgodna Niemców na odwet i pacyfikację, UPA zaś pełniła jedynie rolę wspierającą. Od lat nacjonaliści ukraińscy próbują wmówić, iż żadnego oddziału ukraińskiego, biorącego udziału w tamtejszym mordzie, po prostu nie było.

Ukraińcy o zabarwieniu nacjonalistycznym usiłują się przed tym obronić, wypowiadając się w brytyjskim filmie dokumentalnym „SS in Britain” w filmie Juliana Handy’ego. Sam spotkałem się ze stwierdzeniem jednego z polskich przyjaciół Ukraińców, który podczas spotkania poświęconego temu mordowi (o ile pamiętam na „klubie Ronina”) usiłował coś wmówić ofiarom. Oznajmił, iż nie wiedzą, czy na pewno były to oddziały ukraińskie, bo jako dzieci nie byli w stanie rozróżnić insygniów wojskowych i symboli konkretnych oddziałów. W reakcji na ten głos powiedziałem, że chyba nie do końca przeanalizował okoliczności. Może nawet i dzieci nie odróżniały wtedy symboli, ale mogły je na całe życie zapamiętać. Tym bardziej w traumie. Naiwnością jest natomiast twierdzić, że później nie mogły ich sprawdzić.

W reakcji na to człowiek ten wyszedł zdenerwowany energicznie z pomieszczenia, w którym odbywało się spotkanie. Tak czy inaczej retoryka ukraińskich nacjonalistów wypiera się jakoby mieli oni jakkolwiek do czynienia z tą zbrodnią. Fakty świadczą przeciwko, ale to jeden z mordów, gdzie manipulacja ma większą rolę, niż jego przemilczanie. Pod pomnikiem odbywało się wiele polsko-ukraińskich uroczystości, także z udziałem prezydentów. Stowarzyszenie, które się nim opiekuje ma chyba najbardziej łagodny charakter. Upamiętnienie to było najbardziej znane i absolutnie legalne.

Wypadki przy pomniku mieszkańców Huty Pieniackiej podobne do tych z Suwalszczyzny

Fakt, iż sprawcy gorszego miejsca do wysadzenia nie mogli sobie wybrać nie jest tu jedynym problemem. Zwróćmy uwagę, iż pod banderowską flagą wymazano sprayem literki SS, które de facto związane są raczej z drugą wrogą dla banderowców opcją – melnykowcami. Dziś wprawdzie istnieje próba łączenia obu tych środowisk, nie mniej jednak wygląda to dosyć dziwnie. Ukraińska flaga wymalowana sprayem na drugiej tablicy także wygląda dziwnie. Nie można wykluczyć, że dokonali tego niezbyt inteligentni nacjonaliści ukraińscy z jakiejś niekontrolowanej przez ukraiński rząd grupy. Bardziej jednak wygląda to na usilne zaakcentowanie konkretnych sprawców. Podobnie niewiarygodne były dla mnie dewastacje pomników na terenach zamieszkanych przez mniejszość litewską.

Wiele wskazywało albo na robotę Saugumy, albo FSB, ewentualnie samych mieszkańców. Bowiem sprawców, mimo zdewastowania ok. trzydziestu miejsc w tym samym czasie nikt nie widział – na czysto litewskim terenie (!). Nikt zresztą z mniejszości litewskiej w ogóle nic nie widział. Sprawców nie wykryto do tej pory. Co jednak charakterystyczne na jednym ze zdewastowanych pomników wymalowano sprayem znak ONR Falangi. I co bardzo nietypowe podpisano ten znaczek „Falanga”, gdyby ktoś nie wiedział co on znaczy, lub miał się nie domyśleć co to za znaczek (Sic!). Jednocześnie gdy zamalowano litewską część dwujęzycznych napisów – robiono to białym i czerwonym sprayem (!). Tak jakby ktoś chciał konkretne zasugerować sprawców: „Falanga” i Polacy.

Zyskać mogła wtedy strona litewska, która zasłużenie tkwi w aurze dyskryminacji Polaków. Sama natomiast zupełnie bezskutecznie twierdzi, iż Litwinów w Polsce spotykają rzeczy analogiczne. Na tym konflikcie zyskała także strona rosyjska. Zresztą nawet w szkolnictwie Litwini wykonują ruchy korzystne dla Rosjan, a kosztem miejscowych Polaków. A zatem nie wszystko zawsze wygląda tak, jak by się wydawało na pierwszy rzut oka. Pomnik w Hucie Pieniackiej mógł być także zniszczony przez ukraińskich nacjonalistów w służbie rosyjskiej. Zresztą zabawne jest zawsze to, iż omawiając wiele neobanderowskich incydentów jako ruską prowokację zazwyczaj nie łapie się sprawców. Co więcej, nikt się od nich nie odcina (tutaj odciął się od tego nawet neobanderowski w poglądach ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca). Inna sprawa, że taka prowokacja cudzymi rękoma mogła się odbyć za wiedzą SBU, choć byłoby to ze strony służb ukraińskich bardzo głupie.

Jak analogicznie zauważył ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski tereny te są zdominowane przez zwolenników Bandery. Tym bardziej przypomina fakt zniszczenia ok. trzydziestu litewskich pomników na czysto litewskim terenie. Mało tego sprawa w swoim efekcie może wzmóc także twierdzenia o ruskiej prowokacji, nawet wtedy, gdy będą one nieuzasadnione. W efekcie, kiedy podczas innych incydentów negatywnymi bohaterami staną się nacjonaliści ukraińscy, tym bardziej wiele osób propagandowo stwierdzi, że wszyscy, którzy są tym oburzeni i ganią za to ukraińskich nacjonalistów będą ruskimi prowokatorami. Zaowocuje to jeszcze większym osieroceniem konkretnych środowisk i spychaniem ich poprzez ostracyzm w ręce ludzi z orbit rosyjskich służb.

Kto więc zyskał? Z jednej strony służby rosyjskie. Z drugiej w pewnym sensie mogli i nawet zyskać odrobinę sami neobanderowcy, ale tylko dlatego, że da im to możliwość efektywniejszego spychania podobnych okoliczności na rosyjską prowokację. Jednak suma sumarum neobanderyzm więcej stracił niż zyskał, bo przy tak ryzykownej grze zyski niepewne, a straty PR-owe prawdopodobne. Przy tym warto zdać sobie sprawę z jeszcze jednego aspektu. Symbole banderowskie nie są rozpoznawane na świecie, natomiast SS już tak. Zbrodnia SS to dla świata schemat czytelny i zrozumiały, niezależnie od tego czy zrobili to esesmani ukraińscy, czy według propagandowych twierdzeń nacjonalistów ukraińskich niemieccy.

W związku z powyższym propagandowo to „wtopa” nie z tej ziemi, bo stanowi potwierdzenie dla nazistowskich tendencji na Ukrainie, które są oczywiście tak czy inaczej widoczne dla uważnych obserwatorów (tym bardziej trzeba brać pod uwagę Rosjan). Jednak zniszczenie tego pomnika zmusza w sposób naturalny do reakcji służby dyplomatyczne państwa polskiego. Czyni więc ostatnią rzecz, której mogliby sobie życzyć nacjonaliści ukraińscy, mający teraz zupełnie inne priorytety. To mocniejsze uchwycenie sterów państwowych, które zaczęli trzymać po majdanowych przemianach. Tak owszem chodzi im o szerzenie swoich wersji nazizmu, ale z możliwie najmniejszym rozgłosem. Każdy taki incydent, który sprawia, iż wokół radykalnej ideologii jest głośno, w rezultacie może odkryć plany neobanderowców. W efekcie spowodować atak, do którego nie będą jeszcze przygotowani.

Próba wykorzystania prowokacji przez stałych komentatorów

Jako prowokację ocenił to zdarzenie jeden z głównych czarnych charakterów od spraw fałszowania historii Wołodymyr Wiatrowycz, szef ukraińskiego IPN. „Działania wandali na terytorium Ukrainy są podobne do wandalizmu, który w ciągu ostatnich miesięcy obserwowaliśmy na ukraińskich cmentarzach w Polsce. Są one podobne i mają ten sam cel […]. Profanacja grobów i pomników po obu stronach granicy powinny spotkać równie stanowcze potępienie w obu krajach zarówno ze strony władz, jak i społeczeństwa obywatelskiego.”. Trudno dziś ocenić na ile te działania są podobne. Nie można tego wykluczyć. Jednakowoż istnieją dwie różnice.

Pierwszą z nich jest fakt, że w Polsce zniszczono pomniki nazistowskich morderców, a na Ukrainie ich ofiar. Drugą, że większości przypadków w Polsce mieliśmy do czynienia z niszczeniem pomników nielegalnych, wzniesionych ze zignorowaniem prawa polskiego. Wiatrowycz cynicznie wykorzystuje prowokację, by postawić między tymi przypadkami znak równości, którego nie ma. Niszczenie pomników krwawych zbrodniarzy nie może być tępione nawet w wypadku, gdy uczyniła to jakakolwiek grupa prorosyjska. Jeśli natomiast taki scenariusz miałby nawet miejsce to należałoby jedynie żałować, iż nie zrobił tego nikt z naszych. To tak jakby potępiać esesmana, że dał głodnemu dziecku czekoladę.

Wszak i tak jest potępiony za to, że był członkiem formacji uznanej za zbrodniczą, ale karać kogoś nawet złego za resztki ludzkich odruchów w ogóle nie jest ludzkie. Można oczywiście zaznaczyć, iż one nie zmieniają jego obrazu przy całokształcie działań, ale nie należy popadać w absurd. W całej tej sprawie dość absurdalnym jest to, iż jedyny raz zgodzę się w swojej opinii z Pawłem Bobołowiczem i Wojciechem Muchą co do sprawców. Choć nie mam w odróżnieniu od nich żelaznej pewności. Z jedną małą uwagą. Wojciech Mucha napisał: „Od siebie dodam, że PS [Prawy Sektor] raczej nie wysadziłby krzyża”. Raczej nie powinien być taki pewny. Zwłaszcza że w dyskusji ze mną w programie „Południk Wildsteina” brał za dobrą monetę oświadczenie przedstawicieli organizacji nacjonalistycznych z Ukrainy, którzy odwiedzili Skwer Wołyński w Warszawie.

Stwierdzili oni, że nikt, kto mordował kobiety i dzieci nie może być bohaterem Ukrainy. Tymczasem są oni częścią ruchu, który takich morderców wychwala, po prostu zaprzeczając, iż coś takiego miało miejsce. Zresztą, aby Niezależna stwierdziła, iż była to rosyjska prowokacja nie trzeba było gruntownych badań. A i u bukmachera także nikt by takiego zakładu nie przyjął. Publicyści z tej witryny w swoich oskarżeniach o prorosyjskość i działania prorosyjskie są tak samo wiarygodni, jak oskarżenia o faszyzm komunistycznych propagandystów w drugiej połowie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Oczywiście mogą z czymś trafić przy tak gęstym ostrzale, ale i PRL-owskie gazety relacjonowały procesy niemieckich faszystów, czyli autentycznych brunatnych niemieckich morderców.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

48 komentarzy

48 Komentarzy

 1. gość

  13 stycznia 2017 at 20:14

  Takie gdybanie nie ma sensu. Powinno być śledztwo, winni ustaleni i ukarani. Wyciąganie wniosków z „kto zyskał” jest nieuzasadnione.

  Tak jak islamscy terroryści dokonujący zamachów w Europie – przez nich sprawa przejęcia demograficznego Europy traci, nie są jeszcze odpowiednio silni do otwartej konfrontacji itd. A jednak, zabijają. I nie są to „zielone ludziki” Putina.

  Podobnie neobanderowska hołota. Oni tak daleko nie analizują. Po prostu – mają swoich bohaterów z UPA, nie pasował im pomnik ofiar, więc go zniszczyli.

  Nad czym tu się w ogóle zastanawiać, skoro ukraińska władza oficjalnie sławi UPA, stawia pomniki Banderze, nazywa ulice jego imieniem? To są nieuchronne efekty antypolskiej polityki. Zobaczymy, czy przeproszą, złapią winnych, odbudują ten pomnik ku pamięci ofiar.

  • tma

   14 stycznia 2017 at 05:31

   „Oni tak daleko nie analizują” – też mi się tak wydaje, że to mała zemsta, małych ludzików. – Nie trzeba wielkiej ideologii.
   Duży obszar i bezdroża, słaba władza, żyzna ziemia i łagodny klimat czyli łatwość utrzymania się przy życiu bez wysokiej organizacji społecznej – to przez wieki utrwaliło w tych ludziach poczucie prymitywnej bezkarności. – „Bo co nam kto tutaj zrobi?”
   Ktoś w końcu przyjdzie i weźmie na krótką smycz drobnych cwaniaczków. Dziś świat jest zbyt mały, żeby nikt nie zauważył „aborygenów” w środku Europy.

   • wars

    14 stycznia 2017 at 08:40

    Popraw uszankę bo pejsy ci spod niej wylazły.

 2. Zona

  13 stycznia 2017 at 20:18

  Powoli stajecie się GP czy inną GW… Żenujące.

 3. tarac

  13 stycznia 2017 at 20:44

  Prowokacja rosyjska jest trudna do obrony- do Huty Pieniackiej prowadzi droga gruntowa przez wsie ukrainskie , był snieg tam w lecie jedzię sie 20 km/ha tak zła droga kązdy obcy jest zauwazony bo jest jedna droga i trzeba wracać tą samą drogą – zimą teren jest trudny – tego nie mógł dokonac nikt kto tam nie był wcszesniej – miszkncy byli pzresłuchiwani przez policje ukrinska dom po domu nikt nic nie widział i nie słyszał = raczej jakiś miejscowy aktyw walczacych w donbasie na przepustce za tym stoi a wies nie wyda swoich heroi

  • Leszek1

   13 stycznia 2017 at 23:36

   @tarac. To jest oczywiste. Nie ma zadnych fizycznych mozliwosci wysadzenia pomnika przez inne sily niz zamieszkalych dookola Huty Pieniackiej, starych i nowych rezunow. Rosjanie musieli by uzywac helikopterow, albo spadochroniarzy, co absolutnie nie wchodzi w rachube. Zwrocil na to uwage ksiadz Tadeusz i tu lezy fundamentalna odpowiedz na pytanie: – Kto to zrobil?
   Nie: – Kto na tym skorzystal? Tylko: – Kto tego nie byl w stanie zrobic?

   • Zona

    14 stycznia 2017 at 09:16

    Dajcie Panowie spokój dla popislandii nie ma nic niemożliwego. Już niedługo przeczytamy że to FSB Alfa teleportowała się z Placu Czerwonego we wiadomą lokalizację a przed wyskoczeniem użyła wycieraczki w polskich barwach. Na złą wolę nie poradzisz.

    • jaro7

     16 stycznia 2017 at 23:09

     Nieprawda ,bo to byli sowieccy partyzanci którzy ukrywają się w tamtejszych lasach od 1941r.

 4. f

  13 stycznia 2017 at 20:49

  Ukradlińcom nie są potrzebne „państwa trzecie” ,jako państwo drugie też umie wysadzić pomnik.
  P.S.Czy Nowak dobrze się sprawuje na Ukradlinie ?

 5. Alex

  13 stycznia 2017 at 21:04

  Bredzi Pan, Panie Szycht.

 6. Bo

  13 stycznia 2017 at 21:06

  Dlaczego z gory oskarzacie Rosjan? Macie dowody? To nie szukajcie winnych wsrod Rosjan. Ukrainscy banderowscy dokonali tego z zemsty za burzenie pomnikow degenerata i mordercy Bandery przez Polakow. Tylko ze Polacy niszcza pomniki mordercy a Ukraincy banderowscy niszcza pomniki jego ofiar. Zniesc stypendia dla Ukraincow. Chca studiowac niech placa. Sprawdzic wiarygodnosc wlascicieli Kart Polaka.Wydalac z Polski wszystkich Ukraincow ktorzy uzywauja symboli banderowskich lub promuja neo-banderyzm=mozliwa nastepna rzez Polakow.

  • PolishPolackski

   14 stycznia 2017 at 15:50

   +Bo

   Ojojoj, uważaj, bo zaraz „polscy patrioci” za twoje słowa, bardzo słuszne zresztą, zwyzywają cię od onucą śmierdzącym agentem Putina!

   „Tylko ze Polacy niszcza pomniki mordercy”
   Dodać należy, że Polacy niszczą pomniki NIELEGALNIE postawione!

 7. Olrob

  13 stycznia 2017 at 21:17

  Autor przeoczył fakt że od wielu środowiska nacjonalistyczne blokowały i zakłócały obchody kolejnych rocznic masakry w Hucie Pieniackiej. Któregoś roku nie dopuszczono Polaków do pomnika. Lider nacjonalistów ukraińskich Ołeh Tiahnybok powiedział że ten pomnik powinien być wyburzony. Na drodze prowadzącej do pomnika nacjonaliści ukraińscy postawili tablicę informującą że w Hucie Pieniackiej była baza polsko-sowiecka, która atakowała Ukraińców i musiała zostać zniszczona.
  To raczej wskazuje na że sprawcami byli nacjonaliści ukraińscy.

 8. asf

  13 stycznia 2017 at 21:29

  Czy mógłbym poprosić o zestaw (jeśli takie rzeczy istnieją) rzeczy za które NIE odpowiada Rosja? Wydatnie ułatwiłoby mi to postrzeganie świata.

 9. pani Twardowska

  13 stycznia 2017 at 21:56

  Jakoś tak się składa , że alianccy chłopcy co zaś tak niedawno przybyli nudzą się troszku chyba? Bezczynność im doskwiera, a taki powód może za małą prowokację wystarczy?

 10. Igor Sobotnicki

  13 stycznia 2017 at 23:12

  Wy co,panowie,takiez jak banderowcy,we wszystkiem widziczie reke ruskich?Jak trzeba nienawidziec ruskich,zeby powierzyc w reke trzeciej strony!

 11. Alex

  13 stycznia 2017 at 23:20

  Panie Szycht, tytuł jest głupio napisany, bo „eksplozja pomnika” oznacza, że jakoby pomnik sam z siebie eksplodował.

  Powinien był Pan napisać „wysadzenie pomnika”. Należałoby poduczyć sie polskiego i logiki, zanim zacznie się pisać artykuły.

 12. śmierć wrogom Ojczyzny

  14 stycznia 2017 at 01:01

  rzygać się chce od czytania tego tekstu – proponuję od razu jarmułkę na czerep założyć i iść do tego „prawicowego” żyda Dawida Wildsteina i jego tatełłe oraz ich kompana Zambrowskiego vel Nussbauma. Ukraiński nazizm w wydaniu OUN i UPA był, jest i będzie zawsze wymierzony przede wszystkim przeciwko Narodowi Polskiemu, stąd też należny przyjąć, że to chachłata swołocz wysadziła pomnik dopuki nie znajdą się dowody, że było inaczej. i Koniec quasi-żydłaczenia w tym temacie.

 13. Kazimierz S

  14 stycznia 2017 at 01:21

  Zrobili to tryzuby, a w taki sposób by właśnie wyglądało na Rosjan.

 14. wars

  14 stycznia 2017 at 08:37

  Od czasu rozpadu ZSRR profesjonalizm prowokatorów w tej części świata pozostawia wiele do życzenia.

 15. R-G-M

  14 stycznia 2017 at 09:05

  „Eksplozja pomnika w Hucie Pieniackiej to prowokacja państw trzecich”
  A polskie zadłużenie to wina Gierka albo krasnoludków.

 16. Paweł

  14 stycznia 2017 at 10:59

  Na siłę nas nie przekonacie do braterstwa z upadliną. Upadliniec nigdy nie będzie moim bratem i za wszystkie zbrodnie musi upadlina zapłacić. Równie dobrze można powiedzieć (a jest to bardziej prawdopodobne), że eksplozja Tu-154M to prowokacja państw trzecich. Co pan na to panie Szycht?

 17. rebeliant80

  14 stycznia 2017 at 12:18

  Nawet jeśli to prowokacja, to korzystna dla Polski, gdyż przez to wielu Polaków zainteresuje się tematem kultu Bandery i tym dlaczego państwo polskie bezwarunkowo popiera Ukrainę.

  • PolishPolackski

   14 stycznia 2017 at 15:47

   „wielu Polaków zainteresuje się tematem kultu Bandery i tym dlaczego państwo polskie bezwarunkowo popiera Ukrainę.”
   Naprawdę tak myślisz? Obyś się nie mylił..

 18. Fidela Sideris

  29 stycznia 2017 at 05:36

  doe het zelf trappen

 19. 3gp porn

  15 maja 2017 at 20:29

  Greetings from Floridadfggfonmd! I’m bored to death at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing site!

 20. pink hat wedding

  24 maja 2017 at 18:36

  A person essentially assist to make seriously posts I’d state. This is the first time I frequented your website page and up to now? I amazed with the analysis you made to create this particular publish extraordinary. Wonderful process!

 21. home warranty pre existing condition

  26 maja 2017 at 13:54

  Is it OK to post on Facebook? I really like what you guys tend to be up too. Keep up the terrific work!

 22. the url

  30 maja 2017 at 21:34

  Sorry for the large examine, but I am really loving the clean Zune, and be expecting this, as perfectly as the Good assessments some other These have published, will guidance your self decide if it is the right final decision for yourself.

 23. any site

  31 maja 2017 at 13:33

  Apple already has Rhapsody as an application, which is a very good commence, nonetheless it is by now hampered by way of the inability towards keep locally on your iPod, and consists of a dismal 64kbps little bit selling price. If this improvements, then it will considerably negate this advantage for the Zune, but the 10 new music for each month will even now be a huge furthermore within Zune Pass’ choose.

 24. any website

  5 czerwca 2017 at 02:34

  Zune and iPod: Optimum folks evaluate the Zune in the direction of the Contact, nevertheless soon after observing how skinny and shockingly minimal and light it is, I contemplate it toward be a alternatively special hybrid that brings together traits of both equally the Touch and the Nano. It truly is Pretty vibrant and stunning OLED screen is a little more compact than the touch screen, still the player alone feels fairly a little bit more compact and lighter. It weighs pertaining to 2/3 as significantly, and is considerably scaled-down inside of width and height, though being precisely a hair thicker.

 25. many sites

  5 czerwca 2017 at 12:52

  Apple already includes Rhapsody as an application, which is a Good get started, however it is already hampered by way of the inability in direction of shop locally upon your iPod, and consists of a dismal 64kbps little bit cost. If this variations, then it will relatively negate this convenience for the Zune, still the 10 audio per month will nonetheless be a huge additionally in just Zune Pass’ want.

 26. blog tips

  8 czerwca 2017 at 19:54

  The fresh new Zune browser is shockingly Terrific, nevertheless not as good as the iPod’s. It operates well, yet is not as instantaneous as Safari, and is made up of a clunkier interface. If oneself occasionally software upon taking the world wide web browser that is not an issue, but if you are building towards read through the world-wide-web alot against your PMP then the iPod’s greater display screen and far better browser could possibly be important.

 27. the domain

  8 czerwca 2017 at 22:37

  Zune and iPod: Maximum persons compare the Zune to the Touch, but following observing how slim and amazingly reduced and gentle it is, I contemplate it towards be a alternatively special hybrid that brings together features of both of those the Touch and the Nano. It truly is Really colorful and stunning OLED screen is a bit smaller than the contact screen, nevertheless the player by itself feels Very a bit more compact and lighter. It weighs above 2/3 as much, and is considerably scaled-down within just width and peak, When remaining merely a hair thicker.

 28. any domain

  9 czerwca 2017 at 07:41

  The fresh Zune browser is surprisingly constructive, nevertheless not as Terrific as the iPod’s. It is effective perfectly, but is just not as quick as Safari, and consists of a clunkier interface. If yourself often plan on having the world wide web browser which is not an issue, nonetheless if you’re creating to read through the web alot against your PMP then the iPod’s larger exhibit and better browser might be essential.

 29. any site

  10 czerwca 2017 at 05:08

  Involving me and my spouse we have owned additional MP3 gamers more than the yrs than I can rely, like Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and so forth. But, the remaining handful of yrs I have resolved down in the direction of 1 line of players. Why? Simply because I was joyful toward come across how well-designed and enjoyable towards seek the services of the underappreciated (and extensively mocked) Zunes are.

 30. site tips

  10 czerwca 2017 at 12:42

  The new Zune browser is amazingly good, nevertheless not as positive as the iPod’s. It will work perfectly, nevertheless is not as prompt as Safari, and consists of a clunkier interface. If you sometimes system on getting the world wide web browser that is not an issue, nevertheless if you might be coming up with to read the web alot from your PMP then the iPod’s larger show and greater browser may possibly be critical.

 31. penis enlarger ireland

  14 czerwca 2017 at 09:39

  Hello! I could have sworn I’ve been to this web site before but after looking at some of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!|

 32. Rodney

  14 czerwca 2017 at 12:10

  Puede decirse que es grandioso encontrar este tipo de artículos en internet. En medio de tanta basura, siempre es posibl encontrar buen material como el que se publica en esta web.

 33. shoe discount store

  15 czerwca 2017 at 02:15

  Some can offer you money, whilst there are also others that can provide you items.|There is continuity of function even without energy. 1 of the most well-liked is the Target Credit score Card. Now family buying had moved to heaven.

 34. mens shoes online

  18 czerwca 2017 at 18:50

  Note: Fb will assign you an ugly URL for your page.|Let us review in brief couple of of the most happening bidding websites in the nation. It greatly curtails the limitless browsing through every service provider website. Registration is needed to verify your identity.|You require to aware of these because you are most most likely heading to ship items in most transactions. Few LED mild for bike function from battery, couple of function from the power of paddles.|Post helpful articles and hyperlinks to related information of curiosity to your target market. Hitachi DH36DAL is a unique kind of drill that serves more than one objective. I am heading to keep it my little magic formula.|You can easily avail the on-line facility and get house shipping and delivery too! If you adhere to some precautionary measures it will be more secure on purchasing at ebay. And the automobile made its auspicious entrance.|Your Fb enthusiast page should help your clients improve on their own or their lives in some tangible way.

 35. Pingback: xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

 36. katies

  21 czerwca 2017 at 20:27

  vfinity v3 max diet pills reviews

 37. Pingback: http://falschgeldkaufen.blogspot.com/2017/01/wo-kann-ich-falschgeld-kaufen.html

 38. poleti

  22 czerwca 2017 at 13:13

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 39. katies

  22 czerwca 2017 at 19:57

  diet pills 5000 meters women

 40. jenny

  23 czerwca 2017 at 16:19

  top rated diet pills of 2017 oscar

 41. katies

  25 czerwca 2017 at 17:24

  diet pills 018

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra