Felieton

Eksplozja pomnika w Hucie Pieniackiej to prowokacja państw trzecich

Atmosfera stosunków polsko-ukraińskich mimo pozorowanych gestów przyjaźni i polskiej pomocy jest nieufna. Nacjonaliści ukraińscy, rozszerzający kult Bandery wśród Ukraińców potrzebują jednak do tego spokoju i ciszy.

Środowiska neobanderowskie nie ustają w wysiłkach, by Polskę i Polaków uspokajać jakoby wszystko z Ukrainą było w porządku. Nie ustają w pracy ich polscy przyjaciele, dziennikarze czy politycy w jakiś sposób ogłupieni lub „zaprzedani” ich sprawie. Sam jestem największym krytykiem obiegowych opinii, rozszerzanych przez wielu nie zawsze emocjonalnie zrównoważonych ludzi. Opinii mówiących, że niby wszystko co złego zrobią środowiska nacjonalistów ukraińskich, a co przebije się do mediów – było „ruską” prowokacją. Daje to bowiem dużą wolność w dokonywaniu antypolskich działań, czy nawet aktów wandalizmu. Bowiem i tak dzięki propagandzie swoich przyjaciół neobanderowcy nigdy nie będą winni. Jednym słowem teksty niektórych publicystów, czy ludzi publicznych mogą im dawać zasłonę dymną do niecnych działań.

Pomnik w Hucie Pieniackiej jest dość specyficznym celem, a ponadto został zdemolowany w specyficzny sposób. Nie wykluczam rzecz jasna działań jakichś ukraińskich frontowych weteranów, którzy samowolnie w sposób niekontrolowany mogli dokonać takiego aktu wandalizmu. Wszak kult SS w tych oddziałach istnieje podobnie jak kult UPA. Tak samo rozszerza się w państwie ukraińskim i jest tolerowany przez władze państwowe. O ile jednak władze w stosunku do rozszerzania kultu UPA przykładają się właściwie publicznie, to kult SS jest tolerowany i wspierany po cichu.

Oczywiście na Ukrainie jest dość dużo broni i wszystkiego co z wojną związane. Panuje tam – może to nie do końca przystające sformułowanie – pewnego rodzaju kozaczyzna. Wszystko możliwe: niesubordynacja, niekontrolowane wystąpienie kolegów z organizacji, będących poza zasięgiem „spokojniejszych” neobanderowców na urzędach. Jednak trudno nie przypomnieć sobie jednej ze słynniejszych łacińskich sentencji: Is fecit, cui prodest – Ten uczynił, komu (to) przynosi korzyść. Zadajmy sobie więc pytanie „Kto zyskał?”. Na pewno nie zyskała Ukraina, żadna Ukraina, nawet ta neobanderowska, która chce odbywać cichy marsz ku banderyzmowi, jednocześnie uspokajając Polaków, jakoby nic złego się nie działo.

Miejsce ataku musiał wybierać Jaś Fasola

Pomnik, który został wyselekcjonowany do zniszczenia wybrano naprawdę fatalnie. Także sam mord, który tam miał miejsce jest nietypowy. Odbył się głównie rękoma ukraińskiego SS, przy współpracy z UPA i pod kontrolą Niemców. To ostatnie staje się pretekstem, aby spychać winę na nich. I taką praktykę stosują ukraińscy nacjonaliści. Huta Pieniacka jest dla nich o tyle wygodna, że dostrzegają w przebiegu wydarzeń duże pole do manipulacji. Ostrzelane przez Polaków bezwiednie Ukraińskie SS, następnie zgodna Niemców na odwet i pacyfikację, UPA zaś pełniła jedynie rolę wspierającą. Od lat nacjonaliści ukraińscy próbują wmówić, iż żadnego oddziału ukraińskiego, biorącego udziału w tamtejszym mordzie, po prostu nie było.

Ukraińcy o zabarwieniu nacjonalistycznym usiłują się przed tym obronić, wypowiadając się w brytyjskim filmie dokumentalnym „SS in Britain” w filmie Juliana Handy’ego. Sam spotkałem się ze stwierdzeniem jednego z polskich przyjaciół Ukraińców, który podczas spotkania poświęconego temu mordowi (o ile pamiętam na „klubie Ronina”) usiłował coś wmówić ofiarom. Oznajmił, iż nie wiedzą, czy na pewno były to oddziały ukraińskie, bo jako dzieci nie byli w stanie rozróżnić insygniów wojskowych i symboli konkretnych oddziałów. W reakcji na ten głos powiedziałem, że chyba nie do końca przeanalizował okoliczności. Może nawet i dzieci nie odróżniały wtedy symboli, ale mogły je na całe życie zapamiętać. Tym bardziej w traumie. Naiwnością jest natomiast twierdzić, że później nie mogły ich sprawdzić.

W reakcji na to człowiek ten wyszedł zdenerwowany energicznie z pomieszczenia, w którym odbywało się spotkanie. Tak czy inaczej retoryka ukraińskich nacjonalistów wypiera się jakoby mieli oni jakkolwiek do czynienia z tą zbrodnią. Fakty świadczą przeciwko, ale to jeden z mordów, gdzie manipulacja ma większą rolę, niż jego przemilczanie. Pod pomnikiem odbywało się wiele polsko-ukraińskich uroczystości, także z udziałem prezydentów. Stowarzyszenie, które się nim opiekuje ma chyba najbardziej łagodny charakter. Upamiętnienie to było najbardziej znane i absolutnie legalne.

Wypadki przy pomniku mieszkańców Huty Pieniackiej podobne do tych z Suwalszczyzny

Fakt, iż sprawcy gorszego miejsca do wysadzenia nie mogli sobie wybrać nie jest tu jedynym problemem. Zwróćmy uwagę, iż pod banderowską flagą wymazano sprayem literki SS, które de facto związane są raczej z drugą wrogą dla banderowców opcją – melnykowcami. Dziś wprawdzie istnieje próba łączenia obu tych środowisk, nie mniej jednak wygląda to dosyć dziwnie. Ukraińska flaga wymalowana sprayem na drugiej tablicy także wygląda dziwnie. Nie można wykluczyć, że dokonali tego niezbyt inteligentni nacjonaliści ukraińscy z jakiejś niekontrolowanej przez ukraiński rząd grupy. Bardziej jednak wygląda to na usilne zaakcentowanie konkretnych sprawców. Podobnie niewiarygodne były dla mnie dewastacje pomników na terenach zamieszkanych przez mniejszość litewską.

Wiele wskazywało albo na robotę Saugumy, albo FSB, ewentualnie samych mieszkańców. Bowiem sprawców, mimo zdewastowania ok. trzydziestu miejsc w tym samym czasie nikt nie widział – na czysto litewskim terenie (!). Nikt zresztą z mniejszości litewskiej w ogóle nic nie widział. Sprawców nie wykryto do tej pory. Co jednak charakterystyczne na jednym ze zdewastowanych pomników wymalowano sprayem znak ONR Falangi. I co bardzo nietypowe podpisano ten znaczek „Falanga”, gdyby ktoś nie wiedział co on znaczy, lub miał się nie domyśleć co to za znaczek (Sic!). Jednocześnie gdy zamalowano litewską część dwujęzycznych napisów – robiono to białym i czerwonym sprayem (!). Tak jakby ktoś chciał konkretne zasugerować sprawców: „Falanga” i Polacy.

Zyskać mogła wtedy strona litewska, która zasłużenie tkwi w aurze dyskryminacji Polaków. Sama natomiast zupełnie bezskutecznie twierdzi, iż Litwinów w Polsce spotykają rzeczy analogiczne. Na tym konflikcie zyskała także strona rosyjska. Zresztą nawet w szkolnictwie Litwini wykonują ruchy korzystne dla Rosjan, a kosztem miejscowych Polaków. A zatem nie wszystko zawsze wygląda tak, jak by się wydawało na pierwszy rzut oka. Pomnik w Hucie Pieniackiej mógł być także zniszczony przez ukraińskich nacjonalistów w służbie rosyjskiej. Zresztą zabawne jest zawsze to, iż omawiając wiele neobanderowskich incydentów jako ruską prowokację zazwyczaj nie łapie się sprawców. Co więcej, nikt się od nich nie odcina (tutaj odciął się od tego nawet neobanderowski w poglądach ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca). Inna sprawa, że taka prowokacja cudzymi rękoma mogła się odbyć za wiedzą SBU, choć byłoby to ze strony służb ukraińskich bardzo głupie.

Jak analogicznie zauważył ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski tereny te są zdominowane przez zwolenników Bandery. Tym bardziej przypomina fakt zniszczenia ok. trzydziestu litewskich pomników na czysto litewskim terenie. Mało tego sprawa w swoim efekcie może wzmóc także twierdzenia o ruskiej prowokacji, nawet wtedy, gdy będą one nieuzasadnione. W efekcie, kiedy podczas innych incydentów negatywnymi bohaterami staną się nacjonaliści ukraińscy, tym bardziej wiele osób propagandowo stwierdzi, że wszyscy, którzy są tym oburzeni i ganią za to ukraińskich nacjonalistów będą ruskimi prowokatorami. Zaowocuje to jeszcze większym osieroceniem konkretnych środowisk i spychaniem ich poprzez ostracyzm w ręce ludzi z orbit rosyjskich służb.

Kto więc zyskał? Z jednej strony służby rosyjskie. Z drugiej w pewnym sensie mogli i nawet zyskać odrobinę sami neobanderowcy, ale tylko dlatego, że da im to możliwość efektywniejszego spychania podobnych okoliczności na rosyjską prowokację. Jednak suma sumarum neobanderyzm więcej stracił niż zyskał, bo przy tak ryzykownej grze zyski niepewne, a straty PR-owe prawdopodobne. Przy tym warto zdać sobie sprawę z jeszcze jednego aspektu. Symbole banderowskie nie są rozpoznawane na świecie, natomiast SS już tak. Zbrodnia SS to dla świata schemat czytelny i zrozumiały, niezależnie od tego czy zrobili to esesmani ukraińscy, czy według propagandowych twierdzeń nacjonalistów ukraińskich niemieccy.

W związku z powyższym propagandowo to „wtopa” nie z tej ziemi, bo stanowi potwierdzenie dla nazistowskich tendencji na Ukrainie, które są oczywiście tak czy inaczej widoczne dla uważnych obserwatorów (tym bardziej trzeba brać pod uwagę Rosjan). Jednak zniszczenie tego pomnika zmusza w sposób naturalny do reakcji służby dyplomatyczne państwa polskiego. Czyni więc ostatnią rzecz, której mogliby sobie życzyć nacjonaliści ukraińscy, mający teraz zupełnie inne priorytety. To mocniejsze uchwycenie sterów państwowych, które zaczęli trzymać po majdanowych przemianach. Tak owszem chodzi im o szerzenie swoich wersji nazizmu, ale z możliwie najmniejszym rozgłosem. Każdy taki incydent, który sprawia, iż wokół radykalnej ideologii jest głośno, w rezultacie może odkryć plany neobanderowców. W efekcie spowodować atak, do którego nie będą jeszcze przygotowani.

Próba wykorzystania prowokacji przez stałych komentatorów

Jako prowokację ocenił to zdarzenie jeden z głównych czarnych charakterów od spraw fałszowania historii Wołodymyr Wiatrowycz, szef ukraińskiego IPN. „Działania wandali na terytorium Ukrainy są podobne do wandalizmu, który w ciągu ostatnich miesięcy obserwowaliśmy na ukraińskich cmentarzach w Polsce. Są one podobne i mają ten sam cel […]. Profanacja grobów i pomników po obu stronach granicy powinny spotkać równie stanowcze potępienie w obu krajach zarówno ze strony władz, jak i społeczeństwa obywatelskiego.”. Trudno dziś ocenić na ile te działania są podobne. Nie można tego wykluczyć. Jednakowoż istnieją dwie różnice.

Pierwszą z nich jest fakt, że w Polsce zniszczono pomniki nazistowskich morderców, a na Ukrainie ich ofiar. Drugą, że większości przypadków w Polsce mieliśmy do czynienia z niszczeniem pomników nielegalnych, wzniesionych ze zignorowaniem prawa polskiego. Wiatrowycz cynicznie wykorzystuje prowokację, by postawić między tymi przypadkami znak równości, którego nie ma. Niszczenie pomników krwawych zbrodniarzy nie może być tępione nawet w wypadku, gdy uczyniła to jakakolwiek grupa prorosyjska. Jeśli natomiast taki scenariusz miałby nawet miejsce to należałoby jedynie żałować, iż nie zrobił tego nikt z naszych. To tak jakby potępiać esesmana, że dał głodnemu dziecku czekoladę.

Wszak i tak jest potępiony za to, że był członkiem formacji uznanej za zbrodniczą, ale karać kogoś nawet złego za resztki ludzkich odruchów w ogóle nie jest ludzkie. Można oczywiście zaznaczyć, iż one nie zmieniają jego obrazu przy całokształcie działań, ale nie należy popadać w absurd. W całej tej sprawie dość absurdalnym jest to, iż jedyny raz zgodzę się w swojej opinii z Pawłem Bobołowiczem i Wojciechem Muchą co do sprawców. Choć nie mam w odróżnieniu od nich żelaznej pewności. Z jedną małą uwagą. Wojciech Mucha napisał: „Od siebie dodam, że PS [Prawy Sektor] raczej nie wysadziłby krzyża”. Raczej nie powinien być taki pewny. Zwłaszcza że w dyskusji ze mną w programie „Południk Wildsteina” brał za dobrą monetę oświadczenie przedstawicieli organizacji nacjonalistycznych z Ukrainy, którzy odwiedzili Skwer Wołyński w Warszawie.

Stwierdzili oni, że nikt, kto mordował kobiety i dzieci nie może być bohaterem Ukrainy. Tymczasem są oni częścią ruchu, który takich morderców wychwala, po prostu zaprzeczając, iż coś takiego miało miejsce. Zresztą, aby Niezależna stwierdziła, iż była to rosyjska prowokacja nie trzeba było gruntownych badań. A i u bukmachera także nikt by takiego zakładu nie przyjął. Publicyści z tej witryny w swoich oskarżeniach o prorosyjskość i działania prorosyjskie są tak samo wiarygodni, jak oskarżenia o faszyzm komunistycznych propagandystów w drugiej połowie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Oczywiście mogą z czymś trafić przy tak gęstym ostrzale, ale i PRL-owskie gazety relacjonowały procesy niemieckich faszystów, czyli autentycznych brunatnych niemieckich morderców.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

175 komentarzy

175 Komentarzy

 1. Zona

  13 stycznia 2017 at 20:18

  Powoli stajecie się GP czy inną GW… Żenujące.

 2. tarac

  13 stycznia 2017 at 20:44

  Prowokacja rosyjska jest trudna do obrony- do Huty Pieniackiej prowadzi droga gruntowa przez wsie ukrainskie , był snieg tam w lecie jedzię sie 20 km/ha tak zła droga kązdy obcy jest zauwazony bo jest jedna droga i trzeba wracać tą samą drogą – zimą teren jest trudny – tego nie mógł dokonac nikt kto tam nie był wcszesniej – miszkncy byli pzresłuchiwani przez policje ukrinska dom po domu nikt nic nie widział i nie słyszał = raczej jakiś miejscowy aktyw walczacych w donbasie na przepustce za tym stoi a wies nie wyda swoich heroi

  • Leszek1

   13 stycznia 2017 at 23:36

   @tarac. To jest oczywiste. Nie ma zadnych fizycznych mozliwosci wysadzenia pomnika przez inne sily niz zamieszkalych dookola Huty Pieniackiej, starych i nowych rezunow. Rosjanie musieli by uzywac helikopterow, albo spadochroniarzy, co absolutnie nie wchodzi w rachube. Zwrocil na to uwage ksiadz Tadeusz i tu lezy fundamentalna odpowiedz na pytanie: – Kto to zrobil?
   Nie: – Kto na tym skorzystal? Tylko: – Kto tego nie byl w stanie zrobic?

 3. Alex

  13 stycznia 2017 at 21:04

  Bredzi Pan, Panie Szycht.

 4. pani Twardowska

  13 stycznia 2017 at 21:56

  Jakoś tak się składa , że alianccy chłopcy co zaś tak niedawno przybyli nudzą się troszku chyba? Bezczynność im doskwiera, a taki powód może za małą prowokację wystarczy?

 5. Alex

  13 stycznia 2017 at 23:20

  Panie Szycht, tytuł jest głupio napisany, bo „eksplozja pomnika” oznacza, że jakoby pomnik sam z siebie eksplodował.

  Powinien był Pan napisać „wysadzenie pomnika”. Należałoby poduczyć sie polskiego i logiki, zanim zacznie się pisać artykuły.

 6. śmierć wrogom Ojczyzny

  14 stycznia 2017 at 01:01

  rzygać się chce od czytania tego tekstu – proponuję od razu jarmułkę na czerep założyć i iść do tego „prawicowego” żyda Dawida Wildsteina i jego tatełłe oraz ich kompana Zambrowskiego vel Nussbauma. Ukraiński nazizm w wydaniu OUN i UPA był, jest i będzie zawsze wymierzony przede wszystkim przeciwko Narodowi Polskiemu, stąd też należny przyjąć, że to chachłata swołocz wysadziła pomnik dopuki nie znajdą się dowody, że było inaczej. i Koniec quasi-żydłaczenia w tym temacie.

 7. Kazimierz S

  14 stycznia 2017 at 01:21

  Zrobili to tryzuby, a w taki sposób by właśnie wyglądało na Rosjan.

 8. wars

  14 stycznia 2017 at 08:37

  Od czasu rozpadu ZSRR profesjonalizm prowokatorów w tej części świata pozostawia wiele do życzenia.

 9. R-G-M

  14 stycznia 2017 at 09:05

  „Eksplozja pomnika w Hucie Pieniackiej to prowokacja państw trzecich”
  A polskie zadłużenie to wina Gierka albo krasnoludków.

 10. Paweł

  14 stycznia 2017 at 10:59

  Na siłę nas nie przekonacie do braterstwa z upadliną. Upadliniec nigdy nie będzie moim bratem i za wszystkie zbrodnie musi upadlina zapłacić. Równie dobrze można powiedzieć (a jest to bardziej prawdopodobne), że eksplozja Tu-154M to prowokacja państw trzecich. Co pan na to panie Szycht?

 11. Fidela Sideris

  29 stycznia 2017 at 05:36

  doe het zelf trappen

 12. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت نهم فصل دوم

 13. Pingback: Loyola College for Sale by CollegeDunia

 14. Pingback: Acne Facial Treatments Lighthouse Point

 15. Pingback: دانلود موزیک

 16. Pingback: hotel booking sites usa

 17. Pingback: cheap zynga chips

 18. Pingback: coin-banks review

 19. Pingback: bitcoin investment coin-banks

 20. Pingback: دانلود قسمت هشتم شهرزاد

 21. Pingback: دانلود شهرزاد سیزده 13

 22. Pingback: Roofing Contractors Long Island

 23. Pingback: دانلود

 24. Pingback: 食品

 25. Pingback: engine replacement

 26. Pingback: پنجره دوجداره ویستایست

 27. Pingback: Double

 28. Pingback: پنجره ضد سرقت

 29. Pingback: دانلود

 30. Pingback: پنجره دوجداره

 31. best alternative for google adsense

  28 sierpnia 2017 at 20:45

  Need to monetize your blog or a better adsense alternative? Google: Best Adsense Alternatives 2 Finger Johnny

 32. Pingback: click now

 33. new business speaker

  30 sierpnia 2017 at 14:35

  I really love your writing style. On a scale from 1 to 10, You are an 11. You should be thanked more often. So thank you!! Some nice points there. Please write more.

 34. escape room corinth

  30 sierpnia 2017 at 18:16

  Howdy! This post could not be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I most certainly will send this article to him. Pretty sure he will have a great read. I appreciate you for sharing!

 35. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 01:58

  My Uncle said they really love your websites blog. Your blog post is absolutely on point! I was reading your website and my boyfriends crazy little sister broke a glass on my browser. Could you tell me more about this?

 36. best public relations

  31 sierpnia 2017 at 23:59

  If you can, shoot me an email and we can talk more because I have an idea you will like. I bet you sweat glitter. Fantastic article! I bet you make babies smile.

 37. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=Bld2NoB1hBI

 38. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 04:59

  Great tips and very easy to understand. This blog looks just like my old one You have brought up a very superb points You could survive a Zombie apocalypse. Oh my goodness! A great article.

 39. new business speaker

  1 września 2017 at 13:55

  magnificent post. Please write more. I was looking everywhere and this popped up like nothing! Fantastic blog! Now I feel stupid.

 40. investment adviser

  1 września 2017 at 21:37

  That is the thinking of a creative mind. I have been looking everywhere for this!

 41. investment adviser

  2 września 2017 at 04:09

  That is the thinking of a creative mind. A cool article. I was reading your page and my dumb ferret spilled a pitcher on my lap top!

 42. big data adviser

  3 września 2017 at 00:02

  Well written! I will be subscribing to your feed. My pleasure to being here on your website.

 43. Pingback: ed sheeran latest song

 44. Pingback: دانلود فیلم

 45. Pingback: دانلود فیلم اکسیدان

 46. J Sheldon Owen

  4 września 2017 at 07:58

  My mom introduced me to your posts. good job on this article!

 47. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 15:40

  You should be thanked more often. So thank you!! I really like your writing style and how well you express your thoughts.

 48. Pingback: دانلود

 49. Mia Postiglione

  4 września 2017 at 23:38

  This design is spectacular! You definitely know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 50. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 23:54

  Guess I will just book mark this blog. I hope you are making money off this website Fantastic blogs! Your posts is really useful. Nice read.

 51. CEO adviser

  5 września 2017 at 22:15

  Without proper research, your readers will not be interested and you would lose credibility. I could not resist commenting. My dad wants to be a teacher in this subject. I simply have to tell you that I really like your write ups post.

 52. Pingback: Learn English with Songs

 53. Pingback: Nursery Rhymes

 54. Pingback: Bad Spiderman

 55. Pingback: پنجره

 56. Pingback: پنجره

 57. Pingback: reseller business opportunities

 58. Pingback: https://ello.co/shariqabbasi/post/a_ijyoukir8ci7qrcz9xqq

 59. Pingback: gardening

 60. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 13:01

  Your writing style reminds me of my boyfriend. I really like your post. Incredible.

 61. Pingback: Seo

 62. best site

  9 września 2017 at 01:23

  Sorry for the large analyze, still I am seriously loving the contemporary Zune, and expect this, as well as the very good opinions some other us residents include published, will support yourself determine if it is really the instantly final decision for yourself.

 63. best public relations

  9 września 2017 at 02:45

  On a scale from 1 to 10, You are an 11. You seem to really know who you are.

 64. Pingback: gay porn

 65. bileti london sofiq

  10 września 2017 at 14:54

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 66. escape room denton

  10 września 2017 at 21:49

  bookmarked!!, I like your site!

 67. Pingback: دانلود فیلم

 68. Pingback: real money casino games

 69. Pingback: pro kitchen chef

 70. Pingback: karajupvc

 71. Pingback: download movie

 72. Pingback: download movie

 73. Pingback: دانلود

 74. Pingback: پنجره

 75. Pingback: download

 76. apply for pr

  15 września 2017 at 04:31

  I like this post! Thanks.

 77. site resource

  15 września 2017 at 17:39

  Zune and iPod: Most human beings review the Zune in direction of the Contact, nevertheless the moment watching how thin and remarkably minimal and light-weight it is, I contemplate it towards be a in its place special hybrid that combines attributes of both of those the Touch and the Nano. It’s Really vibrant and lovely OLED screen is marginally scaled-down than the contact screen, but the player alone feels Very a bit smaller and lighter. It weighs concerning 2/3 as much, and is considerably lesser within just width and peak, whilst remaining simply just a hair thicker.

 78. apply singapore pr

  16 września 2017 at 22:23

  Great post!

 79. Isadora Basini

  16 września 2017 at 23:26

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.

 80. disposal of it equipment

  17 września 2017 at 20:05

  I do accept as true with all the ideas you have introduced on your post. They’re very convincing and can certainly work. Still, the posts are too brief for newbies. May just you please prolong them a bit from next time? Thanks for the post.

 81. e waste recycling companies

  17 września 2017 at 20:07

  It’s in reality a great and useful piece of information. I am glad that you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 82. computer waste disposal

  17 września 2017 at 20:19

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 83. how to apply pr

  18 września 2017 at 00:10

  I like this post! Thanks.

 84. Pingback: Poker Online

 85. sneakers shoes online

  19 września 2017 at 05:25

  This is certainly the best thing that you can do as you are assured that you will get a very good services.|Look to see if the online retailer that you are intending to make a buy from has issued any low cost codes. When you buy Vigrx Plus, there are up to four options you can select from.|Even they are tough but what if they are tough to skate, there is no worth for them. These sandals are fantastic for when you are dressed up to go out for pleasure and entertainment. The degree of danger is dependent on your wishes.|As we all know, running frequently will make feet broaden much more normally and fingers turn out to be lengthier.

 86. local electronics recycling

  19 września 2017 at 14:10

  I gotta favorite this web site it seems invaluable handy

 87. where to recycle electronics near me

  19 września 2017 at 14:11

  Thanks, I’ve just been searching for information approximately this topic for a while and yours is the greatest I have found out so far. But, what concerning the bottom line? Are you sure in regards to the supply?

 88. Pingback: creampie in my wifes best friends pussy

 89. Pingback: personnel consultant

 90. singapore pr

  20 września 2017 at 00:18

  I like this post! Thanks.

 91. escape room dallas

  20 września 2017 at 13:27

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the website is also really good.

 92. Pingback: blackhead extractor

 93. Pingback: pipe vape mods

 94. Pingback: 510 vape pen

 95. There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 96. Pingback: cheap foamposites

 97. Pingback: دانلود فیلم نهنگ عنبر

 98. escape room dfw

  23 września 2017 at 16:50

  It’s nearly impossible to find educated people on this subject, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 99. Pingback: Bandar Togel

 100. Pingback: calculus solution manual

 101. Pingback: payday loans

 102. Pingback: Judi Bola

 103. jade green fascinator

  26 września 2017 at 09:36

  Absolutely written articles , thankyou for information .

 104. Pingback: https://www.behance.net/infob0324f42/following

 105. escape room southlake

  26 września 2017 at 11:41

  Aw, this was an exceptionally good post. Taking a few minutes and actual effort to create a good article… but what can I say… I hesitate a lot and never manage to get nearly anything done.

 106. информация за полети

  27 września 2017 at 06:17

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 107. emotions chart printable

  27 września 2017 at 08:30

  The Zune concentrates on becoming a Portable Media Player. Not a world-wide-web browser. Not a recreation machine. Maybe inside of the long run it’ll do even greater within just those areas, still for previously it really is a Good path in the direction of organize and listen towards your music and videos, and is devoid of peer in just that respect. The iPod’s strengths are its world-wide-web going to and purposes. If these reliable much more persuasive, probably it is your best decision.

 108. apply permanent resident

  27 września 2017 at 10:29

  Great post there! Keep it up!

 109. escape room plano

  27 września 2017 at 11:52

  It’s difficult to find knowledgeable people in this particular subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 110. Pingback: velcro strap

 111. Pingback: پنجره دوجداره

 112. Pingback: پنجره دوجداره

 113. Pingback: spell to make a man love me

 114. Pingback: weblink

 115. Pingback: پنجره دوجداره

 116. Pingback: headhunting

 117. Pingback: دانلود آینه بغل

 118. Pingback: دانلود شهرزاد فصل دوم

 119. Pingback: دانلود فیلم رایگان

 120. Pingback: Car seat cover

 121. Pingback: Nursing cover

 122. Pingback: real caller blackberry

 123. Pingback: gosexy

 124. Pingback: SkinAlley

 125. Pingback: sex abuse

 126. Pingback: missguided coupon code

 127. weed dispensaries

  4 października 2017 at 23:24

  Thx again. I discovered your website by luck If you can, send me an Email and we will chat because I have an idea you will like. I will bookmark this blogs. Any additional suggestions or hints?

 128. Laurel hardware west hollywood address

  5 października 2017 at 04:00

  Do you have Youtube videos on the topic? I simply stumbled upon your wewebsite and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.

 129. coffee pot won't start

  5 października 2017 at 13:05

  A person necessarily assist to make critically articles I might state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to create this actual publish incredible. Great job!

  http://www.electricpercolatorcoffeepot.com/6-tips-to-maximize-your-coffee-table-design/

 130. Pingback: Schluesseldienst Koeln

 131. Pingback: Olahraga Terkini

 132. Pingback: dealfeed

 133. TabbedOut

  5 października 2017 at 21:51

  You seem to really know who you are. I feel like I should send you money for this great material. I could not help myself from commenting. Do you recommend any other sites for Sheldon Cooper? My pleasure to being here on your page.

 134. Marcus Cervera

  7 października 2017 at 03:00

  Thanks for another informative website. Where else could I get that kind of info written in such a perfect way? I’ve a project that I am just now working on, and I have been on the look out for such information.

 135. GMO onion

  7 października 2017 at 20:45

  You deserve a hug right now. Such a deep answer! This information is amazing. Do you write a lot about advertisers.

 136. Karie Depinto

  7 października 2017 at 20:51

  Once I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the identical comment. Is there any approach you’ll be able to take away me from that service? Thanks!

 137. www.thetelecommunications.net

  7 października 2017 at 21:13

  This is starting to be a little bit a lot more subjective, yet I much like the Zune Market. The interface is colourful, consists of extra flair, and some cool options together with ‚Mixview’ that permit oneself quickly perspective very similar albums, songs, or other customers comparable in direction of what you might be listening in the direction of. Clicking on just one of people will center on that product or service, and a different preset of „neighbors” will occur into viewpoint, permitting your self in the direction of navigate around researching via equivalent artists, songs, or end users. Chatting of consumers, the Zune „Social” is far too very good exciting, allowing for by yourself uncover other folks with shared preferences and becoming pals with them. On your own then can listen to a playlist crafted centered on an amalgamation of what all your mates are listening to, which is way too fascinating. People apprehensive with privacy will be relieved in the direction of notice by yourself can stop the general public versus looking at your particular person listening patterns if you as a result pick out.

 138. daftar bola

  9 października 2017 at 13:15

  If you happen to be nevertheless on the fence: get your most loved earphones, thoughts down in the direction of a Least difficult Buy and request in direction of plug them into a Zune then an iPod and see which just one sounds improved toward you, and which interface would make you smile even further. Then you are going to notice which is immediately for on your own.

 139. Pingback: this is my site

 140. Pingback: gooooood

 141. Pingback: فیلم نهنگ عنبر

 142. Pingback: پنجره دوجداره

 143. Pingback: لینکدونی فروش

 144. Pingback: Google new cheat hacklinks

 145. Pingback: pirater un compte facebook

 146. Pingback: Oddsmonkey

 147. Pingback: Oddsmonkey

 148. Pingback: Oddsmonkey

 149. Marcel Meduna

  15 października 2017 at 00:51

  Hello There. I discovered your weblog using msn. That is an extremely smartly written article. I will be sure to bookmark it and return to learn more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly return.

 150. App for going out

  15 października 2017 at 04:53

  I bet top Instagram experts would love this. I really like your writing style. Our community is better because you are in it.

 151. popular blog

  15 października 2017 at 14:07

  The Zune concentrates upon getting a Transportable Media Player. Not a website browser. Not a recreation machine. Quite possibly in the foreseeable future it’ll do even greater within just all those areas, nonetheless for now it truly is a outstanding way to organize and pay attention in direction of your tunes and flicks, and is without having peer in just that respect. The iPod’s benefits are its world-wide-web viewing and purposes. If those people reliable even more persuasive, quite possibly it is your suitable final decision.

 152. Pingback: Oddsmonkey

 153. Precious Angione

  15 października 2017 at 23:50

  Hi, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a huge portion of people will miss your wonderful writing because of this problem.

 154. Pingback: Oddsmonkey

 155. Pingback: Oddsmonkey

 156. Pingback: Oddsmonkey

 157. Pingback: consumerhealthdigest.com/menopause-supplement-reviews/menoquil.html

 158. Pingback: envisionsolutionsnow.com/omega-xl-review/

 159. Pingback: www.consumerhealthdigest

 160. Marijuana Dispensary

  17 października 2017 at 21:09

  I really love your posts however, I am super dyslexic. Do you have you tube videos on the subject? A lot of information to take into consideration. You are a very persuasive writer.

 161. Pingback: marks and spencer promo codes

 162. The bungalow discount

  18 października 2017 at 13:01

  You have the best ideas. I appreciate you. Thanks for writing this. I enjoyed reading what you had to say. I am impressed, I need to say.

 163. Pingback: رگ خواب

 164. Pingback: Stretchy car seat cover

 165. Pingback: stretchy car seat canopy

 166. solex

  19 października 2017 at 18:01

  piece solex

 167. Pingback: فیلم رگ خواب

 168. Pingback: Hakukoneoptimointi Espoo

 169. Judi Bola 77

  20 października 2017 at 22:28

  dance schools that also offers free yoga classes would be very very nice’

 170. Laurel hardware west hollywood hours

  21 października 2017 at 22:54

  I discovered your site by chance You have a great sense of humor. I am continually browsing online for tips that can help me. You are totally a professional.

 171. Dale Fratta

  22 października 2017 at 22:35

  Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra