Gospodarka

Jest „500+”. Będzie „Smog+”. Minister Morawiecki obiecuje walkę ze smogiem

Na antenie Radia RMF FM Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje Ministerstwa Rozwoju w walce ze smogiem. Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapowiedział jednocześnie, że jego resort nie będzie przewidywał kar dla tych, którzy mają stare piece.

Mateusz Morawiecki zapytany został przez Krzysztofa Ziemca: Czy może warto, żeby rząd pomyślał, żeby te efekty tego naprawdę szybko. O takim programie, nazwę to Węgiel+, Smog+ i zrobić coś na zasadzie programu 500+ – dotować po prostu lepsze paliwo, tak żeby ludzie, których na to nie stać, mogli palić naprawdę dobrym węglem?

– Strzelił pan w dziesiątkę, dokładnie na komitecie ekonomicznym cztery dni temu rozmawialiśmy o tym, żeby zagwarantować wysoką jakość paliwa, żeby zagwarantować jakość kotłów, w których to paliwo jest spalane i nad tymi rozporządzeniami pracujemy tak, że na sezon grzewczy 2017/2018 będą gotowe.

To będą dotacje dla tych, którzy potrzebują, na przykład?

– Oczywiście, to będą dotacje również właśnie do kotłów, to będą dotacje do termoizolacji budynków, żeby budynki były energooszczędne i wielkie programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zostaną też uruchomione. Zresztą warto uświadomić słuchaczom, że to nasz rząd się za to pierwszy zabrał, bo rzeczywiście to są zaniedbania ostatnich wielu lat i ja jestem przekonany, że to nie jest kwestia kilkunastu lat. Ale już w najbliższym roku zauważymy poprawę jakości powietrza.

Czy jest pan w stanie tu, w tym studiu, zapewnić, że to nie będzie tak, że ci, którzy mają stare piece albo stare samochody, będą obciążeni jakimiś dodatkowymi opłatami czy podatkami za to, że właśnie jeżdżą „trupem”, a nie mają nowego samochodu?

– Nie rozmawialiśmy o żadnym takim wariancie. Patrzyliśmy tylko na to, by ludziom pomóc rzeczywiście w poprawie jakości spalania paliwa właśnie poprzez zmianę pieców, kotłów, poprzez poprawę termoizolacji, czyli raczej pozytywne programy, a nie karanie kogoś za to, że po prostu nie stać go na lepsze paliwo.

Przypomnijmy, że środę Ministerstwo Energii informowało, że do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych zostaną skierowane przepisy dotyczące sytemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw czy wymagań jakościowych dla paliw stałych. Zgodnie z nowymi przepisami do obrotu nie będzie można wprowadzać węgla niesortowanego oraz węgla niespełniającego norm jakościowych. Resort stawia też na inwestycje geotermalne.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. hansi

  14 stycznia 2017 at 12:18

  A na koniec – niech darują Polakom Niderlandy 🙂
  A ja czekam na program „Dziewczyna+” … 😉

 2. hansi

  14 stycznia 2017 at 13:25

  Nie chcę judzić, jak niektórzy tu judzą (patrz – etymologiczny źródłosłów pojęcia „judzić” 😀 ..), ale – co rusz widzę w sieci, a to głosy oburzenia, a to złośliwe docinki, w temacie 20-tu milionów złotych z Miasta Krakowa, przeznaczone na właśnie „walkę ze smog-iem”, które Kraków, nie wiedzieć, z jakiego powodu – podarował był Tacie Rydzykowi ?..
  może ktoś napisze jakieś szczegóły ?.. Bo pewnie Kraków i Tata Tadeusz – MAJĄ jakieś Akceptowalne wytłumaczenie tego (zakładam, że informacja jest prawdziwa..) dziwnego transferu ?..
  😀

 3. Verla Smitz

  29 stycznia 2017 at 05:28

  wkladki ortopedyczne

 4. Jorge Sorell

  29 stycznia 2017 at 10:36

  nike air max 90

 5. Ferdinand Stoglin

  19 lutego 2017 at 18:22

  iwb holster

 6. Ken Colliver

  20 lutego 2017 at 23:45

  clash of clans cheats

 7. Ahmad Keedy

  22 lutego 2017 at 07:14

  Boat Cleaning lake ozark

 8. Rikki Barrs

  22 lutego 2017 at 08:36

  can I buy a hous with no credit Buckhead

 9. Guadalupe Garis

  22 lutego 2017 at 08:44

  Cymbal Mutes

 10. Tommie Darke

  22 lutego 2017 at 08:59

  Mielno noclegi

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra