Felieton

Pieprzne sojusze

No nareszcie czuję się bezpiecznie! Przybywają do nas obrońcy zza oceanu, bo na sercu im leży moje dobro. Jestem w strukturach paktu, którego głównym, europejskim strategiem są Niemcy. Bratam się z unią europejską, myśląc o wspólnej, europejskiej armii. Wielokrotnie goszczę premiera Wielkiej Brytanii, odczuwając jego troskę o moje wschodnie rubieże. Podpisuję kolejne umowy z Francuzami na zakup sprzętu i technologii militarnych. Mój Prezydent odpala chanukowe świece, dbając o miłe relacje z możnymi tego świata. Pomagam Ukrainie, licząc na współdziałanie w razie zwęszenia wspólnego wroga. No i mam rzutkiego ministra spraw zagranicznych, który zawiera kluczowy sojusz z karaibskim mocarstwem. Czekam tylko na pakt o nieagresji z Księstwem Liechtenstein i mogę już do końca świata spać spokojnie.

No chyba, że moje cudowne i błogie samopoczucie zostanie zakłócone jakimś głupawym snem, pełnym pytań i dziwnie realistycznych skojarzeń. Otóż, nie daj Bóg, przyśnią mi się zeszłoroczne słowa amerykańskiego generała, odpowiedzialnego za perfekcyjne przeprowadzenie manewrów „Anakonda”, który oświadczył, że wschodnią granicą Paktu Północnoatlantyckiego jest linia Odry i Nysy. W sennych majakach przypomnę sobie, iż nasz ukochany sojusznik jest w stanie permanentnej wojny od, bez mała, dwustu dwudziestu lat, przyczyniając się do większości z nich. Gdzieś zaświta mi potrzeba posiadania wiz, by odwiedzić najlepszego przyjaciela.

Bezładnie, przez uśpiony umysł, przebiegnie mi cała historia naszych stosunków z Angolami, których kilkusetletnia konsekwencja w zwalczaniu Polaków jest godna najgłębszego potępienia. Przez chwilę dotrze do mnie, kto w czasach rozbiorów był sterem i mocodawcą dla nędznych poczynań Prusaków? Kto tak koncertowo „wypełnił” wojenne zobowiązania sojusznicze? Kim naprawdę był dla Rzeczypospolitej spaślak w cylindrze z nieodłącznym cygarem? Kto w roku zeszłym, z mównicy parlamentu, nakazywał nam pośpiech w kwestii zwrotu miliardów dolarów naszym nieocenionym, żydowskim druhom? Kto wystawił nam fakturę, i rozliczył złotem z naszych narodowych depozytów, za aprowizację i korzystanie ze sprzętu i lotnisk, w bitwie o Anglię? Kto przedłużył okres utajnienia dokumentów wojennych o kolejny „milion” lat, by ukryć przed nami swoje podłości?

Lekko przewrócę się na bok i usłyszę dźwięki „Marsylianki”. Pieśni która, o ironio, wieszczy i wychwala faktyczny koniec Francji. Zamajaczy mi jakiś francuski bubek w generalskim mundurze, który na początku drugiej wojny światowej wypowiedział znamienne słowa; iż „Polacy będą się bili do ostatniej kropli krwi, a my do ostatniego Polaka.” Ponownie uderzą mnie kulisy zbrojeniowych kontraktów i ich wyjątkowa dla nas opłacalność.

Pchany tajemniczą, senną dynamiką znowu zmienię pozycję, wyzwalając w jaźni obraz „dobrotliwego Niemca”. Przez uśpioną myśl przebiegnie wspomnienie wojennego Polokaustu i niemieckie próby obarczenia Polaków winą wszelkich wojennych wynaturzeń. Wyświetlą mi się współczesne statystyki, plasujące książkę okrutnego Adolfa w czołówce najlepiej sprzedających się pozycji księgarskich. Mgliście uświadomię sobie, że z każdego jednego euro europejskich dopłat na rzecz naszej Ojczyzny, aż osiemdziesiąt osiem eurocentów trafia na konta niemieckich firm, w ramach jedynie słusznych ekonomicznie kontraktów. Moją senną równowagą zachwieje zadziwiający fakt zatrudnienia siedmiuset osób w niemieckim konsulacie we Wrocławiu. Posiadania, przez naszego dozgonnego sojusznika, około dziewięćdziesięciu procent naszego rynku prasowo-medialnego. Finansowania stosunkowo niewielkiej gromady Niemców, stanowiących mniejszość niemiecką, bez działań wzajemnych niemieckiego państwa wobec Polaków w Niemczech. Wyświetlą mi się kolejne gęby Rodaków poddańczo skierowane w stronę krainy Bismarcka, z wiodącym przodozgryzem zaciętego Kaszuba.

Niespokojny sen znowu zmieni moją wypoczynkową pozycję, ukazując piekielne sceny wołyńskiej apokalipsy. Zobaczę szeregi współczesnej młodzieży, dziarsko maszerującej z pękami kwiatów, na uroczystość odsłonięcia kolejnego pomnika rzeźnika Stefana „B”. Zobaczę jej wychowawców, celowo ukrywających historyczną prawdę o krwawych stosunkach polsko-ukraińskich.

Gdy lekko zaczyna świtać, mój sen przechodzi w fazę czuwania. Jeszcze tylko przebłysk ostatniego koszmaru, w którym Minister Obrony mojego Państwa występuje z ideą stworzenia Litewsko-Ukraińsko-Polskiej Brygady.

Lekko spocony otwieram niewyspane oczy. Spoglądam na zimowe niebo, nieskłaniające do podejmowania jakichkolwiek działań. Przeciągając się leniwie uświadamiam sobie, że to był tylko sen.

Siadając do śniadania zaczyna mnie jednak niepokoić wspomnienie sennych treści. Coś przestaje mi się zgadzać. Jeśli bowiem wszyscy sojusznicy tak bardzo chcą wzmocnienia wschodniej granicy mojej Ojczyzny, przed potencjalną agresją cara Putina, to dlaczego; w zeszłym roku pan John Kerry częściej rozmawiał z ministrem Ławrowem, niż świeżo poślubiona niewiasta, ze swoją matką? Dlaczego wywiady Rosji i USA wspólnie ustalają czasy nalotów na Syrię, dając dowód na pełną współpracę wywiadowczą? Dlaczego Francja udostępnia swój kosmodrom na terenie Gujany, dla wystrzeliwania rosyjskich satelit? Dlaczego Niemcy i Rosja połączone są, nie tylko więzami szorstkiej przyjaźni, umową o pracę byłego kanclerza, lecz także niejedną, wielką rurą, sączącą rosyjski gaz, nie licząc się z naszym sprzeciwem? Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego?….. Czy ktoś przypadkiem nie chce, najzwyczajniej w świecie, wydymać czterdziestomilionowego Narodu?

Jeszcze usłyszę radosne zapewnienia pana Petru, którego publiczne wystąpienia budzą podejrzenie, iż dawno wypowiedział postanowienia konkordatu z własnym rozumem, że sojusz z Europą jest naszą jedyną gwarancją przetrwania. I poczucie mojego bezpieczeństwa ulatuje jak mydlana bańka.

Zatem z kim wchodzić w sojusznicze kontredanse, skoro tak naprawdę wszystkie sprzymierzone nacje mają Polską Rację Stanu w głębokim poważaniu? Ano z kasą mości panowie, z kasą!! Na samym początku Polska z Polską, zbratać się muszą, by ze swego olbrzymiego potencjału zacząć korzystać dla dobra Najjaśniejszej i jej mieszkańców. A potencjał rzeczony olbrzymim się jawi. I nie tylko mam na myśli naszą jednorodność kulturową i religijną, młodzież patriotyczną, niebywałą umiejętność przetrwania w najtrudniejszych warunkach, niebagatelny potencjał intelektualny i naukowy. Biorę także pod uwagę nasz stan posiadania surowcowego, którego ogrom daje rękojmię godziwej egzystencji i samodzielności nie tylko nam, ale wielu następnym pokoleniom Polaków. (odsyłam do felietonu: https://prawy.pl/42523-niech-was-reka-boska-broni/). Gdy już taki sojusz zaistnieje, poprzedzony wielkim sprzątaniem po kolejnych złodziejskich dewastacjach, można będzie zacząć myśleć o kolejnych członkach bogatej, suwerennej drużyny, tworzonej pod patronatem Rzeczypospolitej. Wtedy dopiero wolne sprzysiężenia z Węgrami, Białorusią, Czechami, Słowakami i wszystkimi innymi krajami, które dobrowolnie mogą wejść w skład, dzisiaj utopijnej, idei Międzymorza będzie miało szanse powodzenia. W innym przypadku każdy obcy żołdak w moim Kraju napawa mnie niepokojem i budzi moje najgorsze obawy. Zwłaszcza w kontekście kuriozalnego faktu, że mój Prezydent pozwala mu korzystać z ostrej amunicji w towarzystwie najbardziej rozbrojonego narodu w Europie.

P.S. Nastąpiła pomyłka w tytule felietonu, bowiem słowo: „Pieprzne” winno być zastąpione słowem: „Pieprzone”. Za ewidentną pomyłkę najmocniej przepraszam. I teraz jest jak należy.

Leszek Posłuszny

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

104 komentarze

104 Komentarzy

 1. Robert B.

  16 stycznia 2017 at 16:11

  Te wszystkie państwa prowadzą swoją grę, dbają o swoje interesy, jak nie z wami, to z kim innym, a u nas „przysięgam, że cię nie opuszczę aż do śmierci”…

  • Robert B.

   16 stycznia 2017 at 16:14

   No i oczywiście zamiast zająć się V kolumną (V kolumnami), na powróz ich i przed pluton, to słyszymy: „To są luuudzie. Wszędzie są doooobrzy i źliiii luuuudzie. Tak nie można. To niedemokratyczne”….

 2. z-k

  16 stycznia 2017 at 16:42

  No tak. Nic dodać nic ująć. Wróciłem z Wilna. Polacy walczą o polskość swoich dzieci i rozgoryczeni psioczą na Rzeczpospolitą. Dla nich Kaczyński, Waszczykowski…. to to samo co Sikorski, Cimoszewicz, Bartoszewski, Mazowiecki, Geremek i pozostała partyjna i okrągłostołowa swołocz. Nie mają racji. To nie Rzeczpospolita to ulepiona przez BND, mossad i cia okrągłostołowa POLIN.

 3. LSED

  16 stycznia 2017 at 17:50

  Panie Posłuszny – touché!

 4. Ellah Coquille

  16 stycznia 2017 at 18:29

  Moim zdaniem, to Twój najlepszy tekst /z tych które publikujesz na Prawy.pl/. Krótko, zwięźle i na -niestety- nie radosny temat, jak to się niektórym z Nas Polaków, mogłoby wydawać. No i jeszcze ta forma; eseik-majstersztyk!

 5. Zona

  16 stycznia 2017 at 21:51

  Mistrzostwo słowa. Gratuluję najlepszego do tej pory tu felietonu. Dziękuję. Przyjemnie się czytało acz wnioski niestety smutne.

 6. Leszek1

  17 stycznia 2017 at 00:48

  Bardzo dziekuje, Wspaniala forma i tresc. Musniecie tematu piorkiem, a mysl drazy go glebiej i glebiej. Male arcydzielo sztuki literackiej, odtwarzajace nasza rzeczywistosc na wzor malarstwa Grottgera.

 7. Miss Kolkemeyer

  29 stycznia 2017 at 05:25

  love cupid online dating

 8. Lyman Gum

  29 stycznia 2017 at 05:28

  Bitcoin casino

 9. Doretta Treff

  29 stycznia 2017 at 05:35

  Comedy Nights With Kapil online

 10. Gay sex live

  30 stycznia 2017 at 00:37

  talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 11. Tommie Treola

  30 stycznia 2017 at 18:58

  You’ll notice several contrasting points from New york Weight reduction eating plan and every one one may be useful. The first point will probably be authentic relinquishing on this excessive. lose weight

 12. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 13. Your place is valueble for me. Thanks!…

 14. Fanatics

  5 lutego 2017 at 19:13

  Admiring the commitment you put into your website and in depth information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 15. Fanatics

  6 lutego 2017 at 00:02

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 16. авторадиаторы

  14 lutego 2017 at 10:16

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 17. lime green and black fascinator

  3 marca 2017 at 14:13

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most guys will approve with your site.

 18. kendi kendine meme muayenesi

  8 marca 2017 at 15:52

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 19. best shoe websites for women

  10 marca 2017 at 21:37

  Hi, just wanted to mention, I enjoyed this website post. It was beneficial. Keep on posting! Also check out my internet website; ครีมหน้าขาว

 20. childrens shoes online

  12 marca 2017 at 01:33

  Quite good website publish. I definitely appreciate this site. Keep creating!

 21. eyfel parfum

  12 marca 2017 at 09:48

  There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 22. womens cheap shoes

  14 marca 2017 at 03:07

  Quite excellent website post. I totally appreciate this internet site. Keep creating!

 23. top webcam sites

  17 marca 2017 at 13:57

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 24. womens shoes online shopping

  18 marca 2017 at 00:57

  Hey, you employed to write magnificent, but the last handful of posts have been kinda uninteresting… I miss your great writings. Past a number of posts are just a little bit out of track! come on!

 25. This really answered my problem, thank you!

 26. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 27. mens shoe shops

  21 marca 2017 at 09:02

  I love reading via an write-up that can make guys and ladies feel. Also, thanks for making it possible for for me to comment!

 28. silver fascinator coast

  21 marca 2017 at 10:36

  I and my pals were found to be reviewing the excellent helpful tips from your site and at once came up with a horrible feeling I had not expressed respect to the web blog owner for those tips. All of the guys are already consequently happy to read them and have truly been using those things. We appreciate you truly being really helpful and also for considering this sort of magnificent useful guides millions of individuals are really eager to understand about. My very own honest apologies for not saying thanks to you earlier.

 29. content samurai software

  22 marca 2017 at 21:00

  It’s difficult to get knowledgeable individuals about this topic, however, you could be seen as you know what you’re preaching about! Thanks

 30. Music

  23 marca 2017 at 18:03

  Zune and iPod: Most folks look at the Zune towards the Contact, however just after watching how slender and incredibly minor and gentle it is, I just take it towards be a in its place exceptional hybrid that brings together features of each the Contact and the Nano. It’s Pretty vibrant and gorgeous OLED show is somewhat more compact than the contact screen, however the player by itself feels fairly a little bit smaller sized and lighter. It weighs in excess of 2/3 as considerably, and is substantially more compact inside width and peak, whilst remaining exactly a hair thicker.

 31. Catherine Ike

  25 marca 2017 at 11:37

  self employment tax calculator I do believe that a property foreclosure can have a major effect on the borrower’s life. Property foreclosures can have a 6 to decade negative relation to a applicant’s credit report. A new borrower who has applied for home financing or any loans even, knows that your worse credit rating is definitely, the more hard it is to obtain a decent bank loan. In addition, it may possibly affect a borrower’s ability to find a really good place to lease or rent, if that becomes the alternative real estate solution. Interesting blog post.GoBizAp

 32. online buy shoes

  27 marca 2017 at 00:33

  I’m really pleased to uncover this site. I want to to thank you for your time due to this fantastic read through!! I absolutely liked each bit of it and i also have you guide marked to check out out new items on your world wide web website

 33. nike outlet

  29 marca 2017 at 11:45

  I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 34. it disposal

  31 marca 2017 at 00:02

  I really like your writing style, excellent info, thanks for posting :D. „Your central self is totally untouched By grief, confusion, desperation.” by Vernon Howard.

 35. computer equipment disposal

  2 kwietnia 2017 at 11:41

  Thank you for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply could not come across. What an ideal site.

 36. sailing travel time calculator

  3 kwietnia 2017 at 07:49

  Palms down, Apple’s application retail store wins by way of a mile. It’s a large amount of all varieties of apps vs a as an alternative unsatisfied number of a handful for Zune. Microsoft incorporates systems, specially within the realm of online games, but I am not guaranteed I would have to have in direction of wager upon the foreseeable future if this function is crucial toward your self. The iPod is a a great deal much better alternative inside of that situation.

 37. bulk computer disposal

  5 kwietnia 2017 at 10:13

  You have brought up a very good details , thanks for the post.

 38. old it disposal

  6 kwietnia 2017 at 04:46

  You are my aspiration, I own few web logs and infrequently run out from brand :). „Analyzing humor is like dissecting a frog. Few people are interested and the frog dies of it.” by E. B. White.

 39. weee disposal

  9 kwietnia 2017 at 22:30

  I view something really interesting about your weblog so I bookmarked .

 40. cricket sports

  10 kwietnia 2017 at 22:29

  If you are even now on the fence: seize your most loved earphones, brain down toward a Least complicated Order and question in the direction of plug them into a Zune then an iPod and see which a single appears superior towards oneself, and which interface results in yourself smile excess. Then you will realize which is right for yourself.

 41. oakley sunglasses|cheap oakleys}

  14 kwietnia 2017 at 12:11

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 42. data cente equipment recycling

  16 kwietnia 2017 at 03:11

  I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 43. Arturo Rakes

  17 kwietnia 2017 at 06:27

  No suelo opinar mucho en la web, pero esta vez, he de decir que me ha maravillado esta lectura. Un sincero GRACIAS! Por escribir para nosotros, los que buscamos incesantemente respuestas 😉

 44. Oliver Carwile

  17 kwietnia 2017 at 06:47

  if you are not eating much fiber, then you will always get indigestion. so eat lots of dietary fibers’

 45. wholesale jerseys

  17 kwietnia 2017 at 13:22

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 46. Anthony Standifer

  19 kwietnia 2017 at 01:23

  I have been browsing online greater than three hours nowadays, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty price enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made excellent content material as you did, the internet can be much more useful than ever before.

 47. the vacation homes

  19 kwietnia 2017 at 20:30

  Apple at present includes Rhapsody as an app, which is a superior start out, nevertheless it is presently hampered by means of the incapability towards shop domestically upon your iPod, and is made up of a dismal 64kbps little bit cost. If this changes, then it will considerably negate this ease for the Zune, but the 10 audio for each month will however be a massive as well as in just Zune Pass’ favor.

 48. Gus Kramer

  20 kwietnia 2017 at 10:08

  I have noticed that credit improvement activity should be conducted with techniques. If not, it’s possible you’ll find yourself destroying your positioning. In order to reach your goals in fixing to your credit rating you have to ascertain that from this moment in time you pay any monthly costs promptly before their planned date. It really is significant on the grounds that by definitely not accomplishing this, all other methods that you will decide to try to improve your credit standing will not be effective. Thanks for revealing your tips.

 49. online defensive driving course.

  21 kwietnia 2017 at 10:24

  Valuable info. Lucky me I found your web site by accident, and I’m shocked why this accident didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 50. agents realtors

  21 kwietnia 2017 at 18:24

  Zune and iPod: Utmost people in america review the Zune toward the Touch, still at the time viewing how slender and amazingly very little and gentle it is, I attempt it towards be a in its place distinctive hybrid that combines traits of both the Touch and the Nano. It is rather vibrant and magnificent OLED exhibit is marginally smaller sized than the contact screen, yet the player by itself feels reasonably a bit scaled-down and lighter. It weighs concerning 2/3 as a lot, and is considerably lesser in width and height, despite the fact that staying just a hair thicker.

 51. Read Much More

  21 kwietnia 2017 at 19:58

  I will right away clutch your rss as I can not to find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me recognise so that I may just subscribe. Thanks.

 52. Timothy Smestad

  22 kwietnia 2017 at 02:43

  shoes for women online shopping

 53. the travel and leisure

  22 kwietnia 2017 at 08:45

  Zune and iPod: Highest americans look at the Zune to the Touch, still once looking at how thin and amazingly very little and light-weight it is, I try out it toward be a as a substitute one of a kind hybrid that brings together qualities of possibly the Contact and the Nano. It is unbelievably colorful and stunning OLED show is slightly lesser than the contact screen, nonetheless the participant alone feels reasonably a little bit smaller and lighter. It weighs above 2/3 as considerably, and is substantially more compact inside width and peak, although getting simply a hair thicker.

 54. Visit This Web Page

  23 kwietnia 2017 at 00:34

  Thanks for the several tips discussed on this site. I have realized that many insurance providers offer customers generous discounts if they favor to insure multiple cars with them. A significant variety of households own several autos these days, particularly those with elderly teenage youngsters still living at home, and also the savings upon policies may soon mount up. So it pays off to look for a good deal.

 55. ейфел парфюм

  23 kwietnia 2017 at 18:00

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 56. computer equipment recycling

  24 kwietnia 2017 at 06:28

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this website. Thanks, I will try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 57. Abe Melian

  24 kwietnia 2017 at 07:07

  cheap shoe sites

 58. lilac hats and fascinators

  25 kwietnia 2017 at 13:54

  Some genuinely wonderful info , Gladiola I observed this. „The past is a guide post, not a hitching post.” by L. Thomas Holdcroft.

 59. Sung Slatin

  26 kwietnia 2017 at 21:50

  womens sneakers online

 60. Dark Mystery

  29 kwietnia 2017 at 17:33

  I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I’m quite certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 61. Philly diet doctor

  1 maja 2017 at 19:11

  Your site is extremely educational. I truly appreciate it.

 62. Aimee

  1 maja 2017 at 22:07

  Ha superado mis expectativas…. No esperaba que fuera a coincidir de tal manera con lo que necesitaba comprender. Te agradezco enormemente la información!

 63. Insurance

  2 maja 2017 at 04:09

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. Cheers

 64. Randy Brasure

  2 maja 2017 at 10:20

  My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 65. Kiesha Boyle

  3 maja 2017 at 01:53

  online footwear stores

 66. Melvina Rosecrans

  4 maja 2017 at 16:08

  footwear shopping online

 67. Theodore Hendershott

  5 maja 2017 at 16:34

  shoe deals online

 68. Frankly I am still impressed of this website, which you people try toaddress on this website figured out the solution after all here we go check this: https://sites.google.com/view/hospitalmanagementsoftware/home

 69. Annmarie Demerson

  7 maja 2017 at 11:40

  sandals

 70. 论文代写

  7 maja 2017 at 19:46

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 71. Rafael Quaife

  8 maja 2017 at 07:56

  shoes shopping online sale

 72. your personal

  8 maja 2017 at 22:25

  Hands down, Apple’s app retail store wins as a result of a mile. It’s a massive option of all sorts of programs vs a very unsatisfied choice of a handful for Zune. Microsoft contains Strategies, particularly within the realm of games, nevertheless I’m not certainly I would need to have in the direction of guess on the foreseeable future if this component is substantial towards your self. The iPod is a a lot far better choice in just that case.

 73. data communications

  10 maja 2017 at 10:15

  This is starting to be a bit further subjective, nevertheless I much choose the Zune Industry. The interface is colourful, consists of even further flair, and some interesting attributes together with ‚Mixview’ that allow for your self abruptly check out very similar albums, music, or other buyers very similar in the direction of what you might be listening towards. Clicking on a person of those will heart upon that product or service, and a different mounted of „neighbors” will appear into opinion, allowing for by yourself in direction of navigate more than exploring by means of related artists, music, or buyers. Conversing of people, the Zune „Social” is far too superior fun, permitting your self locate other individuals with shared tastes and starting to be mates with them. By yourself then can listen to a playlist built based mostly on an amalgamation of what all your friends are listening in direction of, which is additionally exciting. Those fearful with privateness will be relieved toward comprehend by yourself can keep away from the public from watching your individual listening routines if your self consequently choose.

 74. online games

  10 maja 2017 at 12:47

  I will tools this study toward Two styles of Those people: recent Zune homeowners who are considering an upgrade, and us residents striving in direction of decide in between a Zune and an iPod. (There are other gamers worth considering out there, which includes the Sony Walkman X, nonetheless I count on this gives yourself sufficient information and facts in direction of deliver an informed preference of the Zune vs players other than the iPod line as perfectly.)

 75. Mervin Benfer

  10 maja 2017 at 14:31

  online shoe companies

 76. turquoise fascinator

  11 maja 2017 at 12:47

  Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such excellent information being shared freely out there.

 77. Whitney Costanzi

  11 maja 2017 at 18:34

  online shop for shoes

 78. college today

  11 maja 2017 at 21:09

  Sorry for the substantial evaluate, yet I’m very loving the refreshing Zune, and hope this, as perfectly as the good quality evaluations some other humans include penned, will assist on your own choose if it really is the straight preference for yourself.

 79. auto care and services

  12 maja 2017 at 01:49

  Zune and iPod: Maximum individuals evaluate the Zune towards the Contact, but right after watching how thin and incredibly reduced and mild it is, I think about it in direction of be a in its place exceptional hybrid that combines properties of both equally the Contact and the Nano. It’s unbelievably colorful and lovely OLED screen is a little lesser than the touch screen, however the participant by itself feels Extremely a bit lesser and lighter. It weighs more than 2/3 as substantially, and is significantly smaller sized in width and height, whilst currently being particularly a hair thicker.

 80. tips to beauty

  12 maja 2017 at 15:00

  The Zune concentrates on remaining a Portable Media Player. Not a world-wide-web browser. Not a activity machine. Probably inside of the upcoming it will do even greater in just those areas, still for by now it truly is a Terrific route in direction of set up and pay attention in the direction of your new music and motion pictures, and is without having peer in just that regard. The iPod’s pros are its internet checking out and purposes. If all those strong excess persuasive, potentially it is your excellent final decision.

 81. uk politics

  13 maja 2017 at 06:15

  Zune and iPod: Highest Those assess the Zune in direction of the Contact, but immediately after observing how slender and remarkably small and mild it is, I take it towards be a rather unique hybrid that combines traits of both equally the Touch and the Nano. It is exceptionally colorful and attractive OLED display is a little bit scaled-down than the contact screen, nevertheless the player by itself feels reasonably a bit more compact and lighter. It weighs with regards to 2/3 as much, and is noticeably smaller inside width and height, although being just a hair thicker.

 82. fashion trends

  14 maja 2017 at 03:12

  The clean Zune browser is remarkably beneficial, yet not as constructive as the iPod’s. It functions very well, yet is just not as instant as Safari, and is made up of a clunkier interface. If you once in a while plan on utilizing the world-wide-web browser that’s not an issue, but if you happen to be creating in direction of browse the website alot in opposition to your PMP then the iPod’s larger screen and superior browser may perhaps be considerable.

 83. fitness in your town

  14 maja 2017 at 09:21

  Concerning me and my husband we’ve owned additional MP3 gamers earlier mentioned the many years than I can depend, together with Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the remaining couple decades I have fixed down towards a single line of players. Why? Considering that I was delighted to find how well-designed and pleasurable in the direction of retain the services of the underappreciated (and greatly mocked) Zunes are.

 84. Delphia Engelke

  14 maja 2017 at 18:29

  best shoe websites for women

 85. Vonda

  15 maja 2017 at 22:56

  Quisiera agradecer la oportunidad de ofrecer estos conocimientos que nos dejan mensajes tan significativos. A mi personalmente me ha llegado muchísimo al alma.

 86. advance house renovation

  16 maja 2017 at 15:26

  The fresh Zune browser is surprisingly positive, nonetheless not as Terrific as the iPod’s. It operates properly, yet isn’t really as prompt as Safari, and is made up of a clunkier interface. If on your own occasionally program on taking the world wide web browser that is not an issue, however if you’re coming up with in the direction of study the internet alot in opposition to your PMP then the iPod’s more substantial exhibit and far better browser may possibly be critical.

 87. Dwight Ooten

  17 maja 2017 at 14:19

  cheap shoes for sale online

 88. Maximo Gudroe

  20 maja 2017 at 13:25

  Hello. impressive job. I did not imagine this. This is a remarkable story. Thanks!

 89. Haywood Uriegas

  23 maja 2017 at 19:12

  Very goodAmazingAwesomeSuperbWonderfulFantasticExcellentGreat blog! Do you have any recommendationshintstips and hintshelpful hintssuggestionstips for aspiring writers? I’m planninghoping to start my own websitesiteblog soon but I’m a little lost on everything. Would you proposeadvisesuggestrecommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choicesoptions out there that I’m totallycompletely confusedoverwhelmed .. Any recommendationssuggestionsideastips? Thanks a lotBless youKudosAppreciate itCheersThank youMany thanksThanks!

 90. best shoe shopping websites

  26 maja 2017 at 20:44

  Have you ever attempted going out of your home and strolling alongside the streets with out wearing any footwear?|They achieve their purpose by arranging revenue and discount schemes. But that does not permit you to wear your ease and comfort footwear everywhere. Finding a great, comfy pair of footwear is like finding a new buddy.|You can put on them with attire like shorts or skirts which make you look really cool. They are anti-slippery and can help you walk easily in most places as well slippery. You don’t have to squander gasoline and fight the crowds.|Here is how I have learned to deal with this conundrum. There are several sites that sell shoes from this company at unbelievable costs. They attain their purpose by organizing sales and low cost strategies.|The sole is however an additional feature that ought to be highlighted in these footwear. With active every day schedules, people hardly get time to visit a shop and get shoes for on their own.|In-between sizes as well are starting to be highlighted by merchants in their on-line catalogues.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra