Z kraju

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Izraelu

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli w poniedziałek kilkudniową wizytę oficjalną w Izraelu i do Palestynie.

Podczas wizyty w Izraelu Prezydent RP Andrzej Duda spotka się z prezydentem i premierem Izraela oraz z prezydentem Palestyny; odwiedzi też Instytut Yad Vashem. Odznaczy też Orderem Orła Białego Szewacha Weissa – byłego przewodniczącego Knesetu, byłego przewodniczącego Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem a w latach 2000-2003 ambasadora Izraela w Polsce.

– W programie wizyty Andrzeja Dudy, w części izraelskiej, jest rozmowa z wszystkimi najważniejszymi politykami Izraela. W środę Prezydent RP zostanie zaproszony na prywatną kolację przez premiera Izraela Benjamina Natanjahu; wraz z małżonką będą gośćmi pary premierowskiej Izraela – powiedział PAP minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, „to będzie długa rozmowa poza konwencją protokolarną, obejmująca całość spraw dotyczących procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, a także relacje polsko-izraelskie”. Andrzej Duda spotka się też z prezydentem Reuwenem Riwlinem, a także z przewodniczącym Knesetu.

– Prezydent wygłosi też dwa ważne wystąpienia. Pierwsze w Centrum im. Menachema Begina o relacjach polsko-żydowskich, historycznych i współczesnych, o tych wszystkich elementach, które są też bardzo ważną częścią polityki historycznej prezydenta – dodał minister.

Podkreślił, że prezydent będzie miał też wystąpienia w Izraelskiej Radzie Stosunków Międzynarodowych na temat geopolityki, zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa i pokoju. – Odbędzie się tam konferencja, którą organizuje Rada wspólnie z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych. Prezydent jest gościem honorowym tej konferencji – powiedział minister Szczerski.

Zapowiedział, że Andrzej Duda wraz prof. Szewachem Weissem odwiedzą Instytut Yad Vashem. – Pan prezydent w Jerozolimie odznaczy prof. Szewacha Weissa Orderem Orła Białego – poinformował minister.

Prezydent spotka się również z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem, którego gościł w Warszawie w minionym roku. – To jest rewizyta. Kontakty polsko-palestyńskie są bardzo intensywne, także gospodarcze – dodał Krzysztof Szczerski.

Jak mówił, w Palestynie prezydent odwiedzi też sierociniec dla dzieci palestyńskich, który jest prowadzony m.in. przez polskie misjonarki. – Jedną z nich, s. Szczepanę, która jest legendą tego ośrodka, prezydent odznaczy bardzo wysokim odznaczeniem państwowym – zapowiedział minister.

Minister Szczerski podkreślił, że wizyta prezydenta Dudy w Izraelu i w Palestynie wpisuje się w „polską politykę obecności i zainteresowania problemami pokoju na świecie i bezpieczeństwa”. Jak dodał, „jest to też część pokazywania naszego zainteresowania tymi kwestiami w ramach ubiegania się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019”.

– Jeśli ta kampania zakończy się sukcesem, znajdując miejsce w Radzie Bezpieczeństwa, Polska będzie współodpowiedzialna za kształtowanie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Wizyta prezydenta pokazuje, że Polska jest jednym z tych krajów, które mają dobre relacje z oboma stronami tego konfliktu i jest w stanie być jednym z tych krajów, które mogą prowadzić dialog bliskowschodni – zauważył Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister poinformował, że do Izraela wraz z prezydentem uda się grupa przedstawicieli polskich start-upów. – Izrael jest dziś jednym z centrów kreatywnej przedsiębiorczości. Chcemy także tam pokazać młodych polskich przedsiębiorców. Dla nich będzie osobny program, osobne rozmowy, tak by mogli poznać potencjalnych partnerów dla swych pomysłów, dla swych firm – powiedział.

Oficjalny program wizyty Pary Prezydenckiej rozpocznie się we wtorek w Jerozolimie od ceremonii oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Prezydenta Państwa Izrael Reuwena Riwlina. Zaplanowano wspólne oświadczenie prezydentów dla mediów.

Następnie Para Prezydencka złoży wizytę w Instytucie Yad Vashem, gdzie Andrzej Duda będzie miał wystąpienie. Przewidziane jest m.in. zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Historii Holokaustu, wizytę w Sali Imion. Prezydent złoży też wieniec w Sali Pamięci.

Tego dnia Para Prezydencka uda się pod Ścianę Płaczu.

We wtorek po południu odbędzie się ceremonia wręczenia Orderu Orła Białego Szewachowi Weissowi. Zaplanowano przemówienie Andrzeja Dudy oraz Szewacha Weissa.

W środę w Betlejem prezydent Duda zostanie oficjalnie powitany przez prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa. Odbędą się rozmowy plenarne obu delegacji, po których zaplanowano spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Mahmudem Abbasem. Następnie przywódcy obu państw spotkają się z mediami.

Po południu Para Prezydencka odwiedzi sierociniec „Dom Pokoju”. Prezydent odznaczy pracującą tam s. Szczepanę.

Po powrocie do Jerozolimy, w Centrum im. Menachema Begina prezydent wygłosi wystąpienie. Para Prezydencka zwiedzi też wystawę „Żydzi w Wojsku Polskim”

W czwartek w Jerozolimie prezydent weźmie udział w spotkaniu nt. relacji polsko-izraelskich oraz bezpieczeństwa międzynarodowego organizowanym przez Izraelską Radę Stosunków Międzynarodowych (Israel Council on Foreign Relations) i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, gdzie również zaplanowane jest jego wystąpienie.

Na zakończenie wizyty Andrzej Duda złoży wieniec na brytyjskim cmentarzu wojennym w Ramli, gdzie znajdują się 272 polskie groby żołnierskie z lat 1940-47.

Źródło: Prezydent.pl

Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

101 komentarzy

101 Komentarzy

 1. anty żyd

  16 stycznia 2017 at 21:18

  poleciał,oddać 65 miliardów dolarów.

 2. z-k

  16 stycznia 2017 at 21:37

  Przecież siedział ten satyr z wyciągniętymi kopytami podczas przemówienia Prezydenta przy niedawnym zapalaniu szabasowych świec w prezydenckim pałacu to czy nie mógł sobie wówczas ten medal wziąć i pojechać w cholerę na kolację z Michnikiem? KOD by zapłacił

  • Robert B.

   16 stycznia 2017 at 23:34

   Nie mógł. Chciał zainkasować kolejny hołd. Oni doskonale wiedzą, po co im te hołdy potrzebne… Podobnie wiedzą, o co im chodzi, gdy epatują głupich gojów tymi ckliwymi szmirami typu Pianista. Na mnie to już wrażenia nie robi, ale jak byłem młody i głupi, to robiło… Już oni znają różnego rodzaju mechanizmy psychiczne, mechanizmy społeczne… Przecież to ich plemienna specjalizacja… Pasożyt zawsze jest najbardziej zajęty stanem zdrowia (psychicznego i fizycznego) swojego żywiciela… Kwestia przytwierdzenia się na stałe do żywiciela to dla nich kwestia życia i śmierci…

  • Tomek

   18 stycznia 2017 at 01:04

   Robert B., gieptil, anty żyd – jest wpis o Izraelu, jest impreza, prawda chłopaki:)?

 3. Zona

  16 stycznia 2017 at 21:48

  Co przysłowiowe 5 dni spotkania jak nie w izraelu to z izraelskimi politykami albo jakieś celebracje z judaistami. Jakiś dramat. Medale, dialogowanie i gadki o bezpieczeństwie, geopolityce, zagrożeniach… Jaką „my” mamy wspólną geopolitykę z tym krajem skoro leży na innym kontynencie? Jakie wspólne zagrożenia skoro póki co nie bombarduje nikt w naszym imieniu Bogu ducha winnych Syryjczyków ani nie prześladuje Palestyńczyków. Co tu się w ogóle dzieje… Co tam pan Zagłoba mówił na uczcie u Radziwiłła? Swoją drogą fioletowe buty na wizytę międzynarodową?

  • Robert B.

   16 stycznia 2017 at 22:52

   Jak to jakie mamy sprawy? Oni mają do nas sprawę! Chcą tu „wrócić”, gdy coś pójdzie nie tak na Bliskim Wschodzie. A że pójdzie nie tak, to pewne… Jak mogłoby być inaczej z taką mentalnością? Wszędzie gdzie Żyd, tam i antysemityzm… Chcą „wrócić” z 65 miliardami w garści wyłudzonymi od nas i zostać szlachtą dla głupich polskich gojów, poddać gojów eksploatacji, czyli chcą robić to, co najlepiej umieją i lubią…

   • Tomek

    18 stycznia 2017 at 01:09

    Tak Robercie, niewątpliwie wszyscy Izraelscy Żydzi aż się palą by wrócić do Polski. I, niewątpliwie, każdy z nich marzy, żeby zrobić sobie z ciebie niewolnika do eksploatacji. Założą ci chomąto i będą orać tobą pole. Albo kazać ci buty sobie czyścić:)

    • Paweł

     18 stycznia 2017 at 20:06

     @Tomek

     Nie napisał, że wszyscy, ale Tomuś jak zwykle widzi to co chce. Odłóż już tę klawiaturę i spakuj plecak.

  • Czaruś

   17 stycznia 2017 at 09:48

   To zagrożenia dla naszego Narodu. Jak żydki przejmą naszą wodę pitną, mamy „przerąbane”. Już w Polsce działają filie żydowskich firm wodociągowych.

 4. stan

  16 stycznia 2017 at 22:19

  Żoneczka PADa odkrywa swoje korzenie, PAD złoży homagium … i może niech tam zostaną. Co się teraz przydarzy polskojęzycznej delegacji?

 5. Robert B.

  16 stycznia 2017 at 22:48

  Jak wybrali Trumpa, to Szydło od razu pojechała do Izraela na pielgrzymkę. Teraz „zażegnano” pucz, Duda od razu jedzie się tam do nich łasić. Rzygać się chce.

 6. Jendrek

  16 stycznia 2017 at 22:53

  Pisałem tutaj ponad rok temu,Duda ma żydowską żonę,oburzeni byli ludzie,nie na dUdę ale na mnie co za herezje wypisuje.Macie czarno na biłym teraz barany.On jest z poręki żydków prezydentem jak każdy wazny na tym świecie,a jak ktoś ma watpliwości że kaczor jest żydem to niech sie cofnie,bo można znależć w necie niestety skąd pochodzi,jesteśmy ogłupiani i tyle.Wierzę że Bóg się zdenerwuje i tą Sodomę zrówna z ziemią

  • Robert B.

   16 stycznia 2017 at 23:10

   Nie przesadzałbym z tą wszechmocą żydostwa. Tak dobrze jeszcze nie mają. Zwróciłbym uwagę na to, że mówiąc coś takiego, wpisujesz się niechcący w ich narrację. Oni lubią, żeby wszyscy się ich bali, żeby wszyscy ściszali głos, gdy mowa o Żydach. W krajach arabskich tak nie jest. Tam wydawane są „Protokoły”, mówione jest wprost o żydostwie, bo teraz – niestety – oni najbardziej doświadczają „specyfiki”… tego plemienia. I to się skończy dla nich na Bliskim Wschodzie tak, jak się skończył swego czasu kontakt z żydowską „specyfiką” publiki niemieckiej… Nawet sami zaczynają przebąkiwać, że „następny holokaust zgotują nam Arabowie”. Nic nie ma w tym dziwnego. Za tyle lat ich „działalności” w krajach arabskich? Odbiorą zapłatę znowu: z dołu i ryczałtowo, czyli tak jak lubią najbardziej…

   W jednym zgoda: żydostwo jest bezwzględne. Gojom nie mieści się w głowie, że można mieć takie intencje, takie plany i tak je metodycznie realizować. Nie mieści się, nie mieści, żydostwo zagarnia coraz więcej, aż w końcu miarka się przebiera… i… następuje zapłata… zapłata pięknym za nadobne… Wtedy wszystko, co zagarnęli, o dupę rozbić. Wtedy skamlają, żeby ich raaatooowaaać… Ja palcem nie kiwnę.

  • anty żyd

   17 stycznia 2017 at 21:31

   Zbigniew Stonoga-Odpowiedz na zarzuty,Dominika Duda.(YOU-TUBE)Polecam posłuchać.

 7. ges

  17 stycznia 2017 at 06:59

  sługusy izraela a nie para prezydencka Polski,

 8. TOR

  17 stycznia 2017 at 13:22

  pojechał do domu teściów ?

 9. Adam

  17 stycznia 2017 at 17:48

  Już DIABEŁEK zaciska rączki ze szczęścia.

 10. antyżyd

  19 stycznia 2017 at 12:03

  do,dupy bezwazeliny.

 11. Ochroniarz

  19 stycznia 2017 at 21:42

  Szalom! Prezydenciku kraju Polin jak żeś to zgrabnie ujął w swoim kolejnym płomiennym przemówieniu. Ach ci beznapletkowcy nie odpuszczą za cholerę. Boże daj nam wreszcie Polaka na prezydenta!

 12. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 17:53

  Very good post! We are linking to this particularly great content on our site.
  Keep up the great writing.

 13. www.ditkamusic.com

  7 września 2017 at 09:16

  Awesome! Its really awesome post, I have got much
  clear idea on the topic of from this piece of writing.

 14. perkins loans allow

  8 września 2017 at 00:21

  Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha
  plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 15. www.thesun.co.uk

  9 września 2017 at 02:26

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty
  penny? I’m not very web smart so I’m not 100% sure. Any tips or
  advice would be greatly appreciated. Thanks

 16. www.astrodar.ru

  9 września 2017 at 05:44

  Your method of describing everything in this post is in fact nice, all
  be capable of easily be aware of it, Thanks a lot.

 17. de.unlimited-play.eu

  9 września 2017 at 21:36

  I am now not sure the place you’re getting your info, however good topic.
  I needs to spend a while learning more or figuring out more.
  Thanks for fantastic information I was searching for this information for
  my mission.

 18. https://pt.wikipedia.org

  9 września 2017 at 23:53

  Hi, this weekend is fastidious for me, because
  this moment i am reading this fantastic educational piece of writing here at my
  home.

 19. www.pplanet.org

  11 września 2017 at 10:42

  Simply want to say your article is as astonishing.
  The clarity in your post is just nice and i can assume you are an expert on this
  subject. Well with your permission let me to grab your feed to
  keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry
  on the gratifying work.

 20. moyrio.ru

  12 września 2017 at 00:01

  Excellent post. I was checking constantly this blog and
  I am impressed! Extremely useful info particularly the last part 🙂
  I care for such information much. I was looking for this certain information for a very long time.
  Thank you and good luck.

 21. blog.santanaoutdoors.com

  12 września 2017 at 00:33

  I couldn’t resist commenting. Well written!

 22. right car loan

  12 września 2017 at 00:49

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has
  been conducting a little research on this. And he in fact bought
  me breakfast because I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending the time to talk about this matter here on your web
  site.

 23. Lelio Vieira Carneiro Junior

  12 września 2017 at 05:26

  We stumbled over here by a different website and thought I may as well check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to
  looking at your web page repeatedly.

 24. http://www.victorytechltd.com

  14 września 2017 at 09:11

  Hi there! This is kind of off topic but I need some
  guidance from an established blog. Is it very difficult to
  set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where
  to start. Do you have any ideas or suggestions?
  With thanks

 25. tourism keep

  15 września 2017 at 23:57

  What’s up, yeah this post is truly fastidious and I have learned lot
  of things from it on the topic of blogging.
  thanks.

 26. tourism offers

  16 września 2017 at 13:34

  Awesome things here. I’m very satisfied to see your article.
  Thanks a lot and I am taking a look ahead to touch you.

  Will you please drop me a mail?

 27. old golf course

  16 września 2017 at 20:44

  Hey I am so happy I found your site, I really
  found you by error, while I was researching on Google for
  something else, Anyways I am here now and would just like to say cheers for a
  tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have book-marked
  it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read a great deal more, Please do keep up the superb work.

 28. good golf course

  17 września 2017 at 03:53

  Thanks for sharing your thoughts about royal dublin golf.

  Regards

 29. beaufort golf

  17 września 2017 at 04:13

  You’re so cool! I don’t suppose I’ve read through a single thing
  like that before. So wonderful to find another person with a few
  original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up.

  This web site is something that is needed on the web, someone with a little originality!

 30. wiki.mylzh.net

  18 września 2017 at 09:44

  If some one wants expert view concerning blogging after that i propose him/her to visit this webpage, Keep up the nice
  work.

 31. bey2.altervista.org

  19 września 2017 at 11:41

  Great web site you have here.. It’s hard to find high quality writing
  like yours these days. I seriously appreciate people like you!
  Take care!!

 32. tourism keep

  20 września 2017 at 16:07

  Today, while I was at work, my cousin stole my apple
  ipad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a
  youtube sensation. My iPad is now broken and
  she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 33. soccer jersey

  20 września 2017 at 18:50

  I take pleasure in, cause I discovered exactly what I was taking a look for.
  You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.

  Bye

 34. Eartha

  20 września 2017 at 23:49

  I have been exploring for a little for any high quality articles or blog
  posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I finally
  stumbled upon this web site. Reading this info So i’m satisfied to show that I have a very good uncanny feeling I discovered exactly what I
  needed. I so much certainly will make certain to don?t overlook this site and give it a look regularly.

 35. soccer jersey

  21 września 2017 at 21:01

  I am truly grateful to the holder of this web page who
  has shared this fantastic article at at this place.

 36. Hi! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing
  a blog article or vice-versa? My website goes over a
  lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each
  other. If you’re interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 37. Josephine

  23 września 2017 at 22:50

  I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it’s
  rare to see a great blog like this one these
  days.

 38. Wilhemina

  24 września 2017 at 02:20

  I’ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of area .

  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site.
  Reading this information So i am happy to convey that I have a very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I most surely will make sure to don?t put out of your mind this web site
  and provides it a glance on a relentless basis.

 39. Maybell

  24 września 2017 at 13:18

  Hi there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.

  Please let me know. Thanks

 40. http://purworejokita.com/

  24 września 2017 at 16:33

  I have read so many articles regarding the blogger lovers but this
  post is genuinely a good article, keep it up.

 41. Stephania

  25 września 2017 at 07:48

  I couldn’t resist commenting. Very well written!

 42. Maritza

  25 września 2017 at 07:58

  Your means of telling everything in this article is really good, every one be capable of simply be aware
  of it, Thanks a lot.

 43. http://skyit.org/

  25 września 2017 at 12:04

  Hmm is anyone else experiencing problems
  with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.

 44. ongbedacotedivoire.org

  25 września 2017 at 13:30

  My partner and I stumbled over here different page and thought I might check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page repeatedly.

 45. Rosaline

  26 września 2017 at 00:19

  I was wondering if you ever thought of changing the page
  layout of your site? Its very well written; I love what youve
  got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 46. Augustus

  26 września 2017 at 14:08

  I was able to find good info from your blog posts.

 47. Antonetta

  26 września 2017 at 18:43

  Hello there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this
  article to him. Pretty sure he will have a good read.

  Thank you for sharing!

 48. inkomtehnika.com

  27 września 2017 at 09:18

  Excellent blog right here! Also your site loads up fast!
  What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate hyperlink for your host?
  I wish my website loaded up as fast as yours lol

 49. tradmusic.ru

  27 września 2017 at 18:10

  Greate article. Keep writing such kind of information on your
  blog. Im really impressed by your site.
  Hi there, You’ve done an excellent job. I will definitely digg
  it and for my part suggest to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this website.

 50. Larzews

  28 września 2017 at 03:50

  Viagra 3 Day Delivery Strattera Online Uk Scam Comprar Cialis Generico En Farmacias cheap cialis Cheapest Viagra Professional 100 Buy Clomid Online

 51. giveme.today

  28 września 2017 at 08:49

  It’s really a great and useful piece of info. I’m happy that you just shared this helpful information with us.
  Please keep us informed like this. Thanks
  for sharing.

 52. confer heart protection

  28 września 2017 at 08:55

  Very descriptive post, I enjoyed that a lot. Will there be
  a part 2?

 53. Dann

  29 września 2017 at 07:17

  Hello are using WordPress for your blog platform? I’m new
  to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding expertise to make
  your own blog? Any help would be really appreciated!

 54. pt.wikipedia.org

  1 października 2017 at 19:21

  If some one wishes expert view concerning blogging and site-building after that i advise him/her to pay a quick visit this website,
  Keep up the nice job.

 55. Cathryn

  2 października 2017 at 17:16

  Have you ever thought about adding a little bit more
  than just your articles? I mean, what you say is important and everything.
  However imagine if you added some great pictures or videos to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with images and video clips, this website
  could definitely be one of the most beneficial in its field.
  Awesome blog!

 56. well-known dating sites

  2 października 2017 at 18:25

  Heya superb blog! Does running a blog similar to this require a lot of work?
  I’ve virtually no knowledge of computer programming but I had been hoping to
  start my own blog soon. Anyhow, should you have any suggestions or
  tips for new blog owners please share. I understand
  this is off subject but I just needed to ask.
  Kudos!

 57. Federico

  3 października 2017 at 05:14

  Attractive component of content. I simply stumbled upon your weblog and
  in accession capital to say that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing on your feeds or even I success you
  get admission to persistently rapidly.

 58. Silvia Odete Morani Massad

  4 października 2017 at 10:34

  Hi my family member! I want to say that this article is amazing, nice written and come with almost all important infos.
  I’d like to look extra posts like this .

 59. confer heart protection

  4 października 2017 at 10:45

  Hello there! This post could not be written much better!
  Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I will send this post to him.

  Fairly certain he’s going to have a great read. Thanks for
  sharing!

 60. Larzews

  5 października 2017 at 01:21

  Cialis Precio Oficial En Farmacia How To Buy Elocon Order Suhagra Online viagra Acheter Xenical En Ligne Pas Cher Meprate Opiniones Cialis

 61. soccer jerseys well-marked

  5 października 2017 at 08:29

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a
  while but I never seem to get there! Thank you

 62. jordan soccer jersey

  7 października 2017 at 13:02

  Hi there friends, its fantastic piece of writing about educationand entirely defined, keep it up all the time.

 63. Larzews

  8 października 2017 at 00:04

  Acheter Du Viagra A Paris online pharmacy Nbrx Pharmacy Next Day Delivery Amoxicillin Safe Pregnancy Viagra Et Impuissance

 64. Larzews

  8 października 2017 at 04:41

  Cephalexin Breastfeeding Cephalexin 500mg Uses viagra Commander Kamagra 100mg Vardenafil Hcl 20mg Tab Supradyn

 65. butt muscles

  8 października 2017 at 09:01

  Hi there mates, its fantastic piece of writing about educationand completely defined,
  keep it up all the time.

 66. travel guides

  8 października 2017 at 12:49

  Please let me know if you’re looking for a author for your blog.
  You have some really great articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an e-mail if interested. Thanks!

 67. traveling jobs

  9 października 2017 at 01:00

  Hi there to every one, the contents existing at this web page are in fact
  remarkable for people knowledge, well, keep up the good work fellows.

 68. holiday travel

  9 października 2017 at 04:38

  I will immediately clutch your rss feed as I
  can’t in finding your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you’ve any? Please allow me realize so that I may just subscribe.
  Thanks.

 69. travel close

  9 października 2017 at 15:06

  Hello to every body, it’s my first pay a quick visit of this
  webpage; this web site consists of remarkable and truly excellent material designed for visitors.

 70. ordinary travel

  9 października 2017 at 21:00

  It’s hard to find well-informed people in this particular topic, however,
  you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 71. arsenal soccer

  10 października 2017 at 18:46

  I think the admin of this web site is truly working hard for his site, since here every data is quality based material.

 72. short websites

  11 października 2017 at 02:00

  Thank you, I’ve just been searching for info about this subject for a while and yours is the best I have found out till
  now. But, what about the conclusion? Are you sure concerning the supply?

 73. Larzews

  11 października 2017 at 02:56

  Generic Levaquin Cealis Soft viagra prescription Viagra Uk 150mg Cialis Mail Levitra Pareri

 74. Refugia

  12 października 2017 at 00:11

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 75. travel cruise starting

  13 października 2017 at 02:57

  Hey very nice blog!! Man .. Excellent .. Superb ..

  I will bookmark your site and take the feeds additionally?
  I am glad to seek out so many helpful information here within the put up, we need work
  out extra strategies in this regard, thank you for sharing.

  . . . . .

 76. dating web page

  13 października 2017 at 04:35

  Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this site?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at
  alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 77. make certain asbestos

  13 października 2017 at 14:12

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 78. If you desire to grow your experience simply keep visiting this website and be updated
  with the hottest news posted here.

 79. http://acuriousmix.com/

  14 października 2017 at 08:27

  Wow, marvelous blog format! How lengthy have you been blogging for?

  you make running a blog glance easy. The overall
  glance of your web site is magnificent, as well as the
  content!

 80. Larzews

  14 października 2017 at 13:47

  Forum Viagra Soft Viagra Funktioniert Nicht viagra Zithromax Price Walmart Prix Viagra Pharmacie Paris Purchasing Keflex Online

 81. Samual

  16 października 2017 at 05:38

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this
  in future. Many people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 82. Lelio Vieira Carneiro

  16 października 2017 at 15:06

  Hi there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it’s truly informative. I’m going to watch out for brussels.
  I’ll be grateful if you continue this in future.
  Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 83. asbestos spores

  17 października 2017 at 02:01

  Greetings! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
  My site addresses a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 84. certain asbestos

  17 października 2017 at 10:22

  Everyone loves it when folks come together and share ideas.
  Great site, keep it up!

 85. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 22:23

  Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Cheers|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra