W Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Żelaznej 97 w Warszawie otwarto Muzeum arcybiskupa metropolity Warszawy w okresie powstania styczniowego i przyjaciela Juliusza Słowackiego – św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Na wystawie można zobaczyć m.in. instalacje autorskie i nowoczesne prezentacje multimedialne.
Abp Zygmunt Szczęsny Feliński żył w latach 1822-1895. Był on metropolitą Warszawy w okresie powstania styczniowego, zesłańcem za obronę praw Narodu i Kościoła, propagatorem kultu Matki Najświętszej i opiekunem sierot. Znana jest też jako przyjaciel wielkiego polskiego wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego.
Dzięki współczesnym materiałom, instalacjom autorskim oraz prezentacjom multimedialnym w otwartym w styczniu Muzeum św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w nowoczesny sposób zaprezentowano niezwykłą postać Świętego Arcybiskupa, jego dzieła pisarskie i dorobek duchowy oraz niezłomną postawę w tragicznych dniach powstania styczniowego. Stworzona ekspozycja skierowana została do szerokiej grupy odbiorców zarówno duchownych jak i świeckich. Opisy i informacje podane są zarówno w języku polskim i angielskim. Niektóre rozwiązania multimedialne zostały zastosowane w taki sposób, by trafić również do dzieci. Wystawa przygotowana jest tak, by zainteresować uczniów i nauczycieli.
Zobacz też:
www.muzeumfelinskiego.pl
***
Wystawa stała „Non possumus”, funkcjonująca jako muzeum, powstała w prawej oficynie Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie, w zabytkowym pałacu Bogusławskiego i ma na celu zaprezentowanie niezwykłej postaci Świętego abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-1895). Inicjatorką powstania tej innowacyjnej muzealnej ekspozycji jest Matka Janina Kierstan Przełożona Generalna Zgromadzenia, zaś autorką opracowania naukowo-historycznego siostra dr Teresa Antonietta Frącek, postulatorka w procesie kanonizacyjnym. Projekt ekspozycji i realizację wykonała pracownia 7 muz, pod nadzorem Ewy Świder-Grobelnej, a rozwiązania multimedialne swiderfilm.pl.
Na wystawie prezentowany jest m.in. ogromny dorobek pisarski Świętego, m.in. z wyjątkową cenną pozycją „Pamiętnikami” jego autorstwa, które charakteryzują się dużymi walorami literackimi i poznawczymi dla badaczy historii drugiej połowy XIX w. Na szczególną uwagę zasługują także relacje Świętego z inteligencją polską na emigracji paryskiej, a przede wszystkim jego przyjaźń z naszym narodowym wieszczem Juliuszem Słowackim. Dlatego też mamy nadzieję na szerokie zainteresowanie wystawą uczniów, nie tylko warszawskich szkół. Ukazany także został tragiczny okres powstania styczniowego, który przypadł na czas Jego pasterzowania w Warszawie. Inspiracją były słowa samego bohatera wystawy, niezłomnego wobec nacisków cara: „Non possumus”, przejęte później przez kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz kardynała Józefa Glempa piszącego o powstaniu i zesłaniu jako drodze do świętości.
Na wystawie pokazane zostały zasoby archiwum oraz zabytkowe eksponaty z XIX w., pamiątki po Świętym, będące przedmiotami kultu, a także arcydziełami sztuki zdobniczej.
Aranżacja przestrzeni muzeum zakłada zaprezentowanie tematów historycznych oraz eksponatów nowoczesnymi materiałami i współczesnymi środkami przekazu. Zastosowano wiele różnorodnych technik wystawienniczych, multimedialnych oraz edukacyjnych, zgodnie z bieżącymi trendami w muzealnictwie. Ekspozycja stała o świętym arcybiskupie Zygmuncie Szczęsnym Felińskim zaplanowana została w formie przystępnie podającej treści historyczne, z możliwością pogłębiania wiedzy poprzez innowacyjne rozwiązania multimedialne, na najwyższym poziomie artystycznym.
Tematyka w muzeum została rozłożona na drodze zwiedzania w amfiladowym układzie prezentacji treści.
Źródło: KEP