15-metrowy pomnik Rzezi Wołyńskiej stanie w Jeleniej Górze?

0
0
0
/

To ma być pierwszy taki pomnik w stolicy Karkonoszy. Jego celem jest stworzenie przestrzeni łączącej pamięć o prawdzie oraz historii z przestrogą dającą motywację obecnym i przyszłym pokoleniom do budowania dobrosąsiedzkich relacji. O planach budowy pomnika poinformował portal jgora24.pl

Pomnik Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian, będący elementem Centrum Kresów III Rzeczpospolitej w Jeleniej Górze, stworzy światowej sławy rzeźbiarz Andrzeja Pityński, polski artysta, który od 40 lat żyje i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Ten dar amerykańskiej Polonii ma 14 metrów wysokości. Odlany został w brązie, pokryty jasno brązową patyną i stanie na cokole z granitu o wysokości 1,5 metra. Monument w całości zostanie sfinansowany przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg nr 2 w Nowym Jorku, co zostało potwierdzone stosownym listem intencyjnym z dnia 21 listopada 2016 r., adresowanym do zawiązanego w Jeleniej Górze dnia 17 listopada 2016 r. Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian.

Autorzy projektu chcą w ten sposób uczcić obchodzony po raz pierwszy dnia 11 lipca 2017 roku (na mocy uchwały Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2016 r.) Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej oraz upamiętnić ofiary męczeństwa i ludobójstwa Kresowian, spośród których wielu do dziś nie ma swoich grobów i miejsc pamięci.

Chodzi przede wszystkim jednak o to, aby budować dobrosąsiedzkie relacje polsko-ukraińskie, oparte na prawdzie. Większość obywateli II RP, którzy zginęli na Kresach, nie ma krzyży na swoich grobach. W wielu przypadkach, od czasu dokonanego na nich ludobójstwa nikt nie zapalił na tych miejscach świeczki, nie odmówił modlitwy, bo ich ciała wrzucane były do przydrożnych rowów, palone albo grzebane w zbiorowych mogiłach. Jak wskazują pomysłodawcy, pomnik ma stanowić punkt wyjścia dla budowania przyszłości narodów: polskiego i ukraińskiego, opartej na prawdzie, wyzwalającej szczery szacunek i dobrosąsiedzkie zwyczaje, które w przyszłości będą stanowiły wzór dla pozostałych sąsiadów Rzeczpospolitej Polskiej.

Ich intencją jest również stworzenie wyjątkowego miejsca pamięci o wielu sprawiedliwych Ukraińcach, którzy z narażeniem własnego życia ratowali swoich ówczesnych polskich sąsiadów.

Nie wiadomo, czy pomnik stanie w mieście, ponieważ jego projekt nie podoba się władzom samorządowym. Tłumaczą one ustami prezydenta Marcina Zawiły, że "jest on zbyt dosłowny, zbyt drastyczny".

Źródło: jgora24.pl

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną