Felieton

Mateusa nic nie rusa

Są ludzie, a w zasadzie formy życia, bo na szlachetne miano człowieka to raczej oni nie zasługują tak bezczelne, że pomimo całkowitej kompromitacji siebie i swoich działań twardo kroczą do przodu. Niczym koń z klapkami na oczach. Pod tym względem Mateuszowi Kijowskiemu chyba jest najbliżej do „Moja być cesarzem” Bokassy I – władcy Cesarstwa Środkowoafrykańskiego.

Różni się tylko jednym – tamten zjadał swoich poddanych, a Mateusz ich tyko ograbia. Co więcej Bokassa był tak bardzo przekonany o swojej popularności, że nawet po wygnaniu jeszcze raz wrócił do swojego kraju, żeby poddani mogli go wielbić bez skrępowania. Cóż wsadzili go do więzienia, gdzie dokonał swojego żywota. Mateusz też jest przekonany o tym, że jest pępkiem Wszechświata i wszystko co się wokół dzieje – łącznie z ruchem Słońca i planet jest tylko po to, żeby czcić jego skromną osobę. Aby cały świat mógł go wielbić bez skrępowania. Co ciekawe właśnie wygrał wybory na przewodniczącego Zarządu Regionu Mazowsze KOD co ma stanowić tylko krok do jego głównego celu – fuchy przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji. W głosowaniu zdobył on 487 głosów. Jego konkurent Paweł Bilski otrzymał poparcie 235 osób. Swoją decyzję o starcie w wyborach argumentował – Nie mogę pozwolić, by „ciemna strona” była górą! Łał czyli to on jest Panem Światłości, ostatnim rycerzem Jedi.

Cóż że między marcem a sierpniem 2016 roku wylazło 8 faktur – każda na 15 190 zł i 50 gr., czyli łącznie 121 524 zł? Za „opiekę informatyczną” nad serwisem KOD-u, którą… wykonywali bezpłatnie wolontariusze. I co z tego? Chwilę wcześniej bo 22 grudnia w programie Moniki Olejnik zapewniał na słowo honoru (to jest dopiero dobry żart) że żadnych pieniędzy ze swojej działalności w KOD-zie nie bierze. – W ogóle nie zarabiam w KOD-zie. W ogóle. Nic. I zapewniał – Jestem człowiekiem honoru.

Cóż można o tym rzekomym błaźnie powiedzieć – otóż jaki jest Kijowski każdy widzi. Pięćdziesięcioletni, zarośnięty niczym dziki agrest facet z kitką będący pierwszym (przynajmniej wizualnie) menelem demokracji. Ubrany w swoje skórzane motocyklowe kurteczki i różowe spodnie popylający na wartym ponad 100 tys. zł motocyklu. Mateusz Kijowski twierdzi, że jest wyznawcą wiary rzymskokatolickiej, ale przeszkadzają mu krzyże wiszące w Sejmie i szkołach i nie stanowi problemu aborcja. Poszedł na pogrzeb „Inki” i „Zagończyka”, ponieważ chciał „oddać cześć bohaterom”. Potem przyznał, że nie wie jakie nazwisko nosiła chowana. Zdawało mu się, że Stańczykowska.

Będąc jednocześnie najsłynniejszym alimenciarzem III i IV RP oficjalnie bez skrępowania głoszącym, że utrzymuje go obecna żona. Twierdzącym, że – Mam ustawione alimenty powyżej moich wynagrodzeń od wielu lat, w związku z tym nie jestem w stanie ze wszystkich się wywiązywać. – żalił się bohater. Te wysokie alimenty to po 700 zł na każde z trójki dzieci z pierwszego małżeństwa, czyli łącznie 2100 zł. Pod koniec 2015 roku lider KOD zalegał z alimentami na 80 tys zł. Obiecywał wówczas że zaraz wszystko odda. Dziś łączny dług alimentacyjny Kijowskiego urósł do ponad 220 tys. zł. Ujawnienie tego przez tygodnik „Wprost” nazwał zorganizowaną akcją służb specjalnych, mającą na celu zniszczenie KOD. Dla służb KOD jest wrogiem numer jeden w Polsce – twierdzi Kijowski. W czasie kiedy między innymi wziął na faktury ponad 120 tys. zł. Czy brał poza fakturami? Cóż walka o znikającą kasę KOD-u Polonia może na to wskazywać. Sympatycy Kijowskiego pytali – Gdzie są wpłaty KOD Polonia? Rozliczyli się z ok. 2 tys., a zebrano ponad 120 tys. Poza tym prawdziwi twórcy KOD (śmierdzący na kilometr agendami Sorosa) nie mogli nie zadbać o finansowanie Kijowskiego. Stąd ta irytacja, że zadbał o kolejne kieszonkowe i dał się na tym złapać. – Opublikuje rachunki perfumerii i markowych sklepów w Paryzu i La Rochelle gdzie pp Kijowscy za kase #KOD „bronili demokracji” kosztem alimentów. (…) – grozi na Facebooku Maciej Klawikowski pierwszy koordynator KOD w Paryżu. Wbijając kolejny gwóźdź do trumny lidera Komitetu.

Jednego Mateuszowi Kijowskiemu nie można odmówić – jego konsekwencji w drodze do koryta, to znaczy do „przywództwa w ruchu walczącym o demokrację w Polsce”. Istnieje jednak szansa, że wykończą go właśnie ci, którzy go najbardziej wspierali. Środowiska „GW”, „Newsweeka”, TVN i sorosowskie agendy. To oni przybiją go do drzwi stodoły i podpalą, bo każdy dzień jego liderowania to kolejne straty wizerunkowe. – Tak długo, jak niepłacenie alimentów będziemy traktować jako sprawę „prywatną”, nic się nie zmieni. Bez względu na to, czy chodzi o kolegę z pracy czy lidera ruchu społecznego nie możemy tolerować niepłacenia alimentów – wali dzisiaj w „Wysokich Obcasach” Agata Chełstowska autorka raportu „Alimenty na dzieci”. W „Gazecie” która miała jako jedna z pierwszych wiedzieć o fakturach lidera KOD-u i w ogóle pominąć temat.

Jarosław Kaczyński po prostu musi mieć jakiś pakt ze wszystkimi czarodziejami tego świata, którzy poprzez Oko Kota czarują polityków opozycji. Naprawdę inaczej nie mogę sobie zracjonalizować tego co dziś stało się w Polsce. Nie dosyć, że grafolodzy stwierdzili, że Lech Wałęsa podpisał, co wiadomo było, że podpisał. Że Schetyna pojechał sobie na narty w Alpy, a Petru na Maderę zgłębiać przyjaźń z towarzyszką walki i pracy, kiedy ich poplecznicy okupowali salę plenarną i skwerek pod Sejmem. To jeszcze skompromitowany alimenciarz Mister-Kitka wziął na klatę 120 tys. zł, a potem wygrał wybory na Mazowieckiego KOD-ziarza sezonu i może zostać pierwszym KOD-ziarzem Polski. Cóż pozostały tylko dwie rzeczy, żeby PiS mógł spokojnie rządzić przez następną dekadę – pozostanie Tuska w Brukseli i oczekiwana (także przez Trumpa) śmierć George’a Sorosa.
Michał Miłosz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

140 komentarzy

140 Komentarzy

 1. Andrzej Jać

  30 stycznia 2017 at 20:39

  Jak czyta się na fb profilu M.K. laurkowe wypowiedzi, jego nadal bardzo wielu popleczników, to czasem po prostu ręce opadają.

  • Kssia

   31 stycznia 2017 at 03:17

   I kokardy też….

 2. m

  31 stycznia 2017 at 08:04

  Kitkę proszę zostawić w spokoju! Ona nie jest niczemu winna. Też mam kitkę.

 3. Contrave

  1 czerwca 2017 at 14:49

  i never would certainly assume

 4. Annette

  13 czerwca 2017 at 22:45

  No pensaba que iba a encontrar una lectura tan conmovedora. Gracias por publicarla y ponerla accesible en internet.

 5. womens boots cheap online

  2 lipca 2017 at 22:47

  Actually, some of the very best ipad video games online are an evolution of the other existing applications in the web.

 6. Barney Colombe

  6 lipca 2017 at 23:56

  fantastic issues altogether, you just won a new reader. What could you recommend about your publish that you made some days ago? Any positive?

 7. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 8. navy fascinator

  30 lipca 2017 at 02:09

  I am just commenting to let you know of the perfect discovery my wife’s child went through reading through your web page. She even learned several pieces, with the inclusion of what it is like to possess an incredible teaching spirit to have other individuals without difficulty comprehend chosen tricky topics. You undoubtedly surpassed readers’ desires. I appreciate you for offering those helpful, trustworthy, informative as well as easy thoughts on the topic to Janet.

 9. Norman

  14 sierpnia 2017 at 20:56

  weight loss resources login

 10. free snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 23:48

  free snap milfs

 11. Bath Dispensary

  24 sierpnia 2017 at 07:34

  Extremely great short article. You are totally an expert.

 12. Sheldon Owen

  26 sierpnia 2017 at 10:49

  On a scale from 1 to 10, You are an 11. Hit me up!

 13. pencil skirt milf

  27 sierpnia 2017 at 07:02

  yes it work

 14. startup investor

  28 sierpnia 2017 at 20:44

  Just wanted to say fantastic blog! Wow, that is a really cool way of thinking about it!

 15. Brandon Cannabis

  29 sierpnia 2017 at 04:30

  Hello from Florida! I will bookmark this. Keep it up. A magnificent article. I enjoyed reading what you had to say.

 16. Redondo Marketing

  29 sierpnia 2017 at 21:28

  Your writing style reminds me of my girlfriend. I could not refrain from leaving a comment. I discovered your website by luck Thanks for the advice! Your page is really useful to me.

 17. Jesse Grillo Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 14:29

  Thumbs up! I know you would love West Virginia. You think about this topic from way more than one angle. Such a deep answer!

 18. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 23:11

  I truly appreciate this blogs. Kudos. Your blog has proven useful to me.

 19. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 07:30

  I bet you do crossword puzzles in ink. It is really mind blowing you do not have a larger following. Very nice blogs. Any additional suggestions or hints? Your writing style reminds me of my girlfriend.

 20. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 11:55

  Spot on with this article. I enjoy the information you provide here and can not wait to take a look when I get home. cool post. You could survive a Zombie apocalypse.

 21. investor adviser

  1 września 2017 at 22:31

  I really like your writing style. Keep it up! You could survive a Zombie apocalypse. Very nice write up.

 22. investment speaker

  3 września 2017 at 00:25

  I actually felt my brain growing when I browsed your write up. It is rare to see a nice post like this one these days. Son of a gun! I was talking to my mom on Thursday when I discovered your website. You should be thanked more often.

 23. shoe places online

  3 września 2017 at 11:15

  To produce a great impression in 1 shot, 1 has to know nicely how to have their charisma of attracting others.|Shoes that are specially designed for outdoor activities usually have ticker and anti slip sole. Nicely, this is most likely the last factor you need to be concerned about. As we know branded goods are costlier than generic goods.|Cost apart, they might not always appear great on you. What ever type of footwear you are searching for, you will definitely discover the desired type of shoes online. „It was a tough time for the metropolis back then.|Want to make sure no footwear and bags only appear fantastic, but fits nicely. At these stores, you will get various kinds of shoes for males from some of the renowned brands. The degree of danger depends on your desires.|The internet-shops offer you immense options in all the categories. The great part is that sellers are continuously including things to Etsy, so there are new items everyday! I checked all the top shoe designers for a sample.|The end result of gel material stunned the shoes marketplace significantly. Footwear that look great on Susan may not essential be appropriate for you. Advance tracks, like „We Can’t Stop” and „Wrecking Ball”, are tearing up the charts.|You will be in a position to conserve much more cash if you purchase two or more bottles. The price of one bottle of bowtrol is $39.95. You can be 1 of the many consumers that support the crafters on Etsy.|You will just have to click on on the merchandise that you want and you can immediately have it. Aspis Forte is accessible at very reduced price. It purchases directly from top producers, so it sells at a inexpensive price.|Attempt it and you might not regret for purchasing this kind of a pair of running footwear. In 2010, I saved over $200 on fitness center footwear and athletic attire alone! Vimax pills can be discovered on amazon market.|Most of the portals provide one hundred25 cash back again in case the consumer returns the item. But the common size chart is not be appropriate for running. The most notable function of Aspis Forte is reduced cost.|The key interest is that the most comfortable footwear for you. Footwear that appear great on Susan may not essential be appropriate for you. Width in company with size, tends to make the shoes best for running.|These shoes are as mild-weight as feasible, but also extremely durable. Acquire much more friction in between the feet and the shoe, it is a danger to harm the feet. But the typical size chart is not be appropriate for running.|If you’re utilized to using higher street stores then you may be lacking out on some of these advantages. Pay for each click on marketing is here to stay. It is the greatest technologies in shoes factories.|This excludes the discount you will get when you use Vimax coupon code. Keeping security and tenderness in mind, it is usually great to go for gentle soled footwear. That is why a woman is usually extremely particular about her footwear.|If you don’t like Limitless Shoes, there are plenty of other places to order from. But the common dimension chart is not be appropriate for running. They are best for those who exhibit severe over pronation.|Nevertheless, some people do make their shoes their trademark and put on comparable kind of footwear all their lives.

 24. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 11:53

  Keep it up! I was looking everywhere and this popped up like nothing!

 25. cannabis

  4 września 2017 at 15:07

  Guess I will just book mark this website. I found this on Google You has some interesting and solid content. If your articles are always this helpful, I will be back.

 26. Junior Ackerman

  4 września 2017 at 20:01

  Great write-up, I am normal visitor of one’s website, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 27. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 01:26

  Can you tell us more about this? I enjoyed your article. Thanks for posting this cool page.

 28. софия мюнхен

  5 września 2017 at 16:32

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 29. Jesse Grillo

  6 września 2017 at 01:07

  Your post really maked me think. You are absolutly a pro. Thanks for sharing your info. I am hoping you write once more very soon!

 30. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 01:57

  If you can, send me an email and we can talk more because I have an idea you will like. I bet you sweat glitter. Fantastic post!

 31. Sheldon Cooper

  8 września 2017 at 09:59

  I found your website on my Instagram feed. I shared your website on my Blog. This blog looks just like my old one My bestie wants to be a teacher in this topic someday.

 32. download links

  9 września 2017 at 02:33

  The Zune concentrates upon being a Transportable Media Player. Not a net browser. Not a game machine. Potentially inside the long term it’s going to do even far better within people areas, yet for by now it can be a extraordinary course toward arrange and hear in the direction of your songs and flicks, and is with out peer inside of that regard. The iPod’s positive aspects are its web going to and applications. If these good excess persuasive, probably it is your great choice.

 33. investor speaker

  9 września 2017 at 05:29

  I am going to follow you on Twitter. You are more fun than bubble wrap.

 34. escape room farmers branch

  10 września 2017 at 18:29

  Saved as a favorite, I like your website!

 35. buy shoes online

  14 września 2017 at 20:10

  So as soon as your order is delivered to you, you can attempt out the shoes and check the size etc.|As on-line shops are open 24 hours a day and 365 days a yr, so they accept purchase all time. But you may be a little dissatisfied because these programs are definitely not for totally free.|A pair great footwear not only can protact us and can bring us good sensation. It may come to your discover whilst attempting a shoe that either of your foot is larger than the other. Two various color make the sole appears so cute.|You can get authentic NFL jerseys for men, ladies and children, officially sanctioned by the NFL.

 36. singapore pr application

  15 września 2017 at 00:28

  I like this post! Thanks.

 37. where can i donate furniture

  16 września 2017 at 15:40

  I used to be able to find good information from your blog articles.

 38. Tobias Swiatek

  16 września 2017 at 19:49

  Howdy! I just want to give an enormous thumbs up for the nice information you have here on this post. I will likely be coming back to your weblog for extra soon.

 39. apply permanent resident

  16 września 2017 at 20:29

  Great post!

 40. e waste collection

  17 września 2017 at 18:33

  Very interesting subject , appreciate it for posting . „If you have both feet planted on level ground, then the university has failed you.” by Robert F. Goheen.

 41. electronic recycling drop off

  17 września 2017 at 18:34

  Simply wanna comment on few general things, The website style is perfect, the written content is very good : D.

 42. e scrap

  17 września 2017 at 18:45

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 43. computer waste disposal

  17 września 2017 at 18:45

  I actually wanted to post a note in order to express gratitude to you for all of the splendid suggestions you are giving at this site. My prolonged internet research has now been paid with beneficial suggestions to exchange with my great friends. I would mention that many of us readers actually are truly endowed to dwell in a superb place with very many lovely individuals with very helpful opinions. I feel very privileged to have used the site and look forward to so many more fabulous times reading here. Thank you once again for everything.

 44. singapore pr

  17 września 2017 at 22:09

  I like this post! Thanks.

 45. how to apply pr in singapore

  18 września 2017 at 22:18

  I like this post! Thanks.

 46. computer scrap

  19 września 2017 at 12:36

  Excellent site. A lot of helpful information here. I’m sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And obviously, thanks in your effort!

 47. where to dispose of old computers

  19 września 2017 at 12:36

  Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 48. recycle old electronics

  19 września 2017 at 12:37

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 49. computer recycling services

  19 września 2017 at 12:37

  Hello, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

 50. where to recycle old electronics

  19 września 2017 at 12:37

  I believe you have mentioned some very interesting points , appreciate it for the post.

 51. tv recycling centers

  19 września 2017 at 12:42

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 52. singapore pr application

  19 września 2017 at 22:40

  I like this post! Thanks.

 53. escape room dallas

  20 września 2017 at 13:16

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little research on this. And he actually ordered me breakfast because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your internet site.

 54. Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 55. escape room dallas

  22 września 2017 at 06:35

  This is a topic that’s close to my heart… Best wishes! Where are your contact details though?

 56. escape room fort worth

  25 września 2017 at 17:08

  Good info. Lucky me I came across your blog by chance (stumbleupon). I have bookmarked it for later!

 57. escape room southlake

  26 września 2017 at 08:54

  After looking into a few of the blog articles on your blog, I seriously like your way of blogging. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know how you feel.

 58. Your place is valueble for me. Thanks!…

 59. singapore pr application

  26 września 2017 at 21:17

  Great post there! Keep it up!

 60. apply pr

  27 września 2017 at 08:56

  Great post there! Keep it up!

 61. escape room plano

  27 września 2017 at 09:19

  This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me. Appreciate it!

 62. turquoise blue fascinator

  27 września 2017 at 10:38

  Great write-up, I’m regular visitor of one’s blog, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 63. how to apply pr

  27 września 2017 at 14:52

  Nice.

 64. I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 65. beige hair fascinators

  1 października 2017 at 00:28

  I precisely needed to thank you so much yet again. I’m not certain the things I might have handled without the type of opinions revealed by you regarding that concern. It actually was a real terrifying crisis in my view, nevertheless viewing a specialised tactic you managed the issue forced me to cry with gladness. Now i’m happy for the advice and as well , trust you recognize what an amazing job you are doing teaching the others with the aid of your website. Most probably you have never met all of us.

 66. Larzews

  2 października 2017 at 02:07

  Synthroid No Prescription Online [url=http://cheapvia50mg.com]generic viagra[/url] Acheter Cialis Une Fois Par Jour Viagra Omeprazole Interaction Dapoxetine Viagra Combo

 67. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 07:47

  Arms down, Apple’s app retail outlet wins by a mile. It really is a massive determination of all kinds of apps vs a fairly sad selection of a handful for Zune. Microsoft is made up of Designs, in particular inside the realm of online games, but I’m not guaranteed I’d need to have in the direction of guess on the foreseeable future if this part is essential to oneself. The iPod is a a great deal greater preference inside of that circumstance.

 68. weed dispensaries

  4 października 2017 at 23:52

  Keep up the awesome quality writing, it is rare to see a nice article like this one these days. Great post, thanks a lot. I could not stop from commenting.

 69. weed maps

  5 października 2017 at 02:33

  I shared this on my page and 30 people have already read it. You are absolutly a pro. No complaints on this end, simply a good piece. There are certainly a lot of details to take into consideration.

 70. coffee maker xq682

  5 października 2017 at 09:47

  I see something genuinely interesting about your site so I saved to fav.

 71. Larzews

  5 października 2017 at 22:11

  Viagra Sildenafil Citrate Kamagra Generique 100mg Farmacia Online Uk [url=http://cialtobuy.com]cialis[/url] Viagra Y Fertilidad Amoxicillin Allergy Weeks Cialis I Migliori

 72. tech speaker

  5 października 2017 at 22:29

  Thank you. I hate that my phone battery is about dead. After looking over a number of the blog posts on your blog, I seriously like your way of blogging. Our community is better because you are in it.

 73. Dannie Blanga

  6 października 2017 at 23:29

  whoah this blog is great i love reading your articles. Keep up the good work! You know, many people are looking around for this info, you can aid them greatly.

 74. Kasey Deviva

  7 października 2017 at 17:20

  You made some good points there. I did a search on the topic and found most guys will consent with your site.

 75. The rooftop oc

  8 października 2017 at 20:39

  This site was already loaded when I turned on my browser. Your blogs are mind blowing. Ever traveled to Vermont? I am impressed, I have to say.

 76. agen casino

  9 października 2017 at 06:37

  Sorry for the substantial overview, yet I am really loving the contemporary Zune, and expect this, as very well as the ideal assessments some other Those people incorporate penned, will aid you make a decision if it truly is the straight alternative for yourself.

 77. Larzews

  9 października 2017 at 14:09

  Wellbutrin Xl 150 Buy Propecia Para Mujeres [url=http://cheapvia50mg.com]buy viagra[/url] Buy Zithromax 500mg Europa Kamagra Prescrizione

 78. cannabis delivery

  9 października 2017 at 16:31

  Thank you for putting this up. Babies and small animals probably love you. The people you love are lucky to have you in their lives.

 79. клубове и музика на живо

  10 października 2017 at 05:08

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 80. bandar bola terbesar

  11 października 2017 at 04:51

  Apple previously contains Rhapsody as an app, which is a perfect commence, but it is presently hampered via the incapability to retail outlet domestically upon your iPod, and is made up of a dismal 64kbps bit selling price. If this alterations, then it will considerably negate this ease for the Zune, nevertheless the 10 new music for each thirty day period will continue to be a large moreover within Zune Pass’ prefer.

 81. Larzews

  12 października 2017 at 02:17

  Buy Lexapro 5mg In Singapore Canadia Pharmacy Cialis Pruflox [url=http://orderviapills.com]buy viagra online[/url] 410 Online Meds Without Scripts Propecia Eroski

 82. Larzews

  12 października 2017 at 06:40

  Macrobid 100mg Shop [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Treat Acne With Amoxicillin Propecia Once A Week

 83. where to recycle laptops

  13 października 2017 at 07:47

  Good – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

 84. Steven Ortego

  14 października 2017 at 21:29

  Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Bless you

 85. milf hd porn movies

  15 października 2017 at 08:53

  milf big ass booty

 86. Larzews

  15 października 2017 at 10:03

  Levitra Ineffective Is Generic Priligy Safe [url=http://sildenaf100mg.com]viagra[/url] Plavix Online Canada

 87. Carlton Landin

  15 października 2017 at 20:25

  Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Many thanks

 88. investor adviser

  16 października 2017 at 02:43

  You active on Google Plus? Your perspective is incredibly refreshing. Neat posts.

 89. Heike Alfonzo

  16 października 2017 at 06:45

  Hey very nice website!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info here in the post, we need develop more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 90. startup speaker

  16 października 2017 at 08:47

  I discovered your posts via WordPress while searching for a related topic, your blog came up and I am happy it did Thank you! I shared this on my blog and 58 of my friends have already seen it! Are you pretty active on Reddit? I enjoy the things you provide here and can not wait to take a look when I get home.

 91. Marijuana Dispensary

  17 października 2017 at 01:40

  Interesting content. Nice read. Do you have Youtube videos on the topic? I really like your blog however… I do not read well. Do you have you tube videos on the topic?

 92. Bola Online Terpercaya

  17 października 2017 at 08:05

  I would like to get across my admiration for your kindness supporting folks that must have guidance on in this subject matter. Your personal dedication to getting the solution throughout had become particularly advantageous and has encouraged regular people just like me to achieve their pursuits. Your insightful information means a lot to me and substantially more to my fellow workers. Thanks a lot; from all of us.

 93. Bola Online Disini

  18 października 2017 at 11:45

  An interesting discussion is value comment. I think that you need to write extra on this subject, it might not be a taboo subject however generally individuals are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 94. pub apps

  19 października 2017 at 09:37

  Geez, that is unbelievable. A great article. You could survive a Zombie apocalypse.

 95. escape room near me

  20 października 2017 at 02:40

  Hello there! This post couldn’t be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I’ll send this information to him. Fairly certain he will have a great read. I appreciate you for sharing!

 96. Judi Bola 88

  21 października 2017 at 09:24

  Thank you for every other informative website. Where else could I get that type of info written in such a perfect means? I’ve a mission that I’m just now operating on, and I’ve been at the look out for such info.

 97. Larzews

  22 października 2017 at 18:13

  Get Generic Cheapeast Provera Medication Shop [url=http://genericcial.com]cialis price[/url] Quanto Costa Il Cialis 10 Mg Rash Reaction To Amoxicillin

 98. Emmitt Lombardi

  22 października 2017 at 19:17

  I do agree with all of the ideas you’ve introduced on your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are too quick for novices. May just you please prolong them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 99. Deru Olahraga

  23 października 2017 at 03:19

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to search out anyone with some original ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is something that is wanted on the web, someone with just a little originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 100. Marijuana Dispensary

  23 października 2017 at 10:45

  Son of a gun! Do you have videos on the subject? Without proper research, your readers will not be interested and you would lose credibility.

 101. Nova Durando

  24 października 2017 at 01:08

  Have good manners. Turn off your phone. The only reason you should be checking or answering your phone is if you’re a doctor. Learn your table manners if you’re eating food.

 102. weed app

  24 października 2017 at 07:09

  Your points are well formed. Thanks for sharing your info. My bestie is trying to discover more on this issue. I enjoy the things you provide here and can not wait to take a look when I get home. That cleared it up for me.

 103. your blog

  24 października 2017 at 09:12

  If you are nevertheless on the fence: get your preferred earphones, mind down towards a Perfect Obtain and talk to in direction of plug them into a Zune then an iPod and view which a person appears improved towards yourself, and which interface results in on your own smile even further. Then you will recognize which is right for by yourself.

 104. Indica

  24 października 2017 at 17:08

  My girlfriend said they love your write ups article. Our community is better because you are in it. I shared your blog on Twitter. I have been looking everywhere for this! This blog looks just like my old one

 105. App for best cocktails

  25 października 2017 at 01:07

  I know top Reddit professionals would agree with you. Are there other blogs you work on? I truly think this blogs needs much more consideration. I will probably be again to read much more, thanks for that info.

 106. Taruhan Olahraga Online

  25 października 2017 at 01:45

  This type of information is exactly what I have been looking for, thanks very much for helping me out.

 107. Judi Bola

  25 października 2017 at 23:51

  There couple of fascinating points at some point in this posting but I don’t determine if these people center to heart. There is some validity but Let me take hold opinion until I check into it further. Great write-up , thanks and then we want more! Combined with FeedBurner in addition

 108. late night political humor

  26 października 2017 at 14:47

  good blog and thought|Thanks for expressing your own blogs I�d constantly stick to|Thank you almost all for the details. Do you have any video of that? You seem to really know who you are.

 109. Newark cannabis

  27 października 2017 at 05:53

  Son of a gun! Your creative potential seems limitless.

 110. marijuana edible

  27 października 2017 at 10:52

  I like your style. Fantastic blog! It is very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. To think, I was confused a minute ago.

 111. Jesse Grillo

  27 października 2017 at 19:32

  I am a fan of weed maps but I have always been a fan of marijuana edibles. You saved me a lot of hassle just now. I simply must tell you that I really love your blogs article.

 112. Judi Online

  27 października 2017 at 20:17

  I just now desired to come up with a quick comment in an effort to express gratitude back for people wonderful pointers you happen to be posting at this site. My time consuming internet investigation has by the end through the day been rewarded with quality means to show to my guests. I’d personally say that many of us website visitors can be extremely endowed to result from a wonderful network with developed solid relationships . marvellous individuals with useful hints. I believe quite privileged to obtain used your webpages and search forward to really more fabulous minutes reading here. Many thanks for most things.

 113. Larzews

  27 października 2017 at 20:43

  Propecia Altere Manner Baclofene Posologie Vidal Ventolin Without Prescription India [url=http://cheapviasales.com]viagra[/url] Viagra Online Bari Cialis Types

 114. Larzews

  28 października 2017 at 09:21

  Canadaphamacy [url=http://levibuying.com]farmacie a san marino levitra bayer[/url] Viagra Effet Secondaire Online Pharmacy With Echeck For Viagara

 115. Judi Online

  30 października 2017 at 15:50

  I really liked reading your post!. Quallity content. With such a valuable blog i believe you deserve to be ranking even higher in the search engines

 116. Corinne

  31 października 2017 at 03:42

  thx for the info

 117. Larzews

  31 października 2017 at 10:54

  Over The Counter Cialis Walgreens [url=http://mailordervia.com]viagra[/url] Find Amoxicilina Visa Free Doctor Consultation

 118. old laptop disposal

  31 października 2017 at 16:26

  I just could not depart your website prior to suggesting that I really loved the usual information an individual provide to your visitors? Is going to be back ceaselessly to investigate cross-check new posts.

 119. situs agenwin

  1 listopada 2017 at 14:07

  There are certainly loads of details that way to take into consideration. It really is a wonderful denote retrieve. I provide thoughts above as general inspiration but clearly you can find questions like the one you start up in which the biggest factor will likely be getting work done in honest very good faith. I don?t determine if recommendations have emerged around stuff like that, but Most likely that your chosen job is clearly labeled as a good game. Both girls and boys notice the impact of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 120. Alex

  1 listopada 2017 at 15:36

  thx for the info

 121. Crissy

  2 listopada 2017 at 04:43

  thx for the info

 122. agen-win

  2 listopada 2017 at 12:28

  eye care should always be our top priority since the eye is a very delicate and irreplaceable organ-

  http://id168bet.com

 123. Panda-Toto

  3 listopada 2017 at 13:10

  I am impressed with this web site , real I am a fan .

  http://pandatoto4.com

 124. Linnie

  5 listopada 2017 at 04:36

  Thanks for the info

 125. Bolanation

  5 listopada 2017 at 14:26

  There are several posts available near this, I do think taking there reference could experience made this spot or article really informative. That’s not me expression this post is poor quality. Simply Need to pronounce the fact that info provided here was unique, merely rebuild more very near to complete, supporting to former information get been actually good. The points you get touched here’s important, thus I’m going to spot several of the information here to produce this actually beneficial to entirely the newbie’s here. Many thanks for this data. Actually helpful!

 126. Bryon Boeken

  6 listopada 2017 at 03:15

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 127. Larzews

  7 listopada 2017 at 17:03

  On Line Tab Provera Visa Accepted No Script Neededprozac [url=http://tadalafonline.com]cialis[/url] Mtabs Scam Kamagra Quick Comprar Cialis Contrareembolso En Espana

 128. Bolavegas

  7 listopada 2017 at 18:09

  Fantastic write-up, many thanks. I just agreed to your rss feed!

 129. Cannabis App

  8 listopada 2017 at 18:05

  Can you tell me more about this? Are there other posts you work on? magnificent article. Your stuff is so awesome that my eyeballs exploded while reading it. No complaints on this end, simply a good piece.

 130. 9bet

  10 listopada 2017 at 11:45

  Im attempting to figure out how to subscribe to the RSS feeds, but cannot figure it out. Some help would be awesome Thanks

 131. download leafly

  11 listopada 2017 at 21:39

  I truly feel this site needs a great deal more followers. I would like to say magnificent blog! I appreciate you. Son of a gun!

 132. activities around dallas

  12 listopada 2017 at 08:44

  I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something too few men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I found this during my hunt for something regarding this.

 133. Larzews

  13 listopada 2017 at 03:55

  Buy Kamagra Quick Delivery [url=http://buycialonline.com]generic cialis[/url] Pain Pills Without A Prescription Levitra 20 Mg Foro

 134. Agenwin

  14 listopada 2017 at 16:50

  This posting is incredibly nicely written, and it in addition consists of numerous beneficial information. I appreciated you are specialist manner of creating this blog post. Thanks, you have created it simple and easy for me to comprehend.

 135. Agenwin

  15 listopada 2017 at 17:27

  After study a few of the content in your site now, we genuinely such as your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will also be checking back soon. Pls check out my web-site likewise and make me aware what you believe.

 136. game poker online

  20 listopada 2017 at 13:21

  Mateusa nic nie rusa – Prawy.pl game poker online

 137. game poker online

  21 listopada 2017 at 00:07

  Mateusa nic nie rusa – Prawy.pl game poker online

 138. Larzews

  21 listopada 2017 at 10:47

  Is Amoxicillin A Penicillin The Same Omifin Where To Buy Import Stemetil Australia [url=http://orderlevi.com]levitra from canada[/url] Tab Provera Triclofem Amenorrhoea On Sale Website Poole Acheter Clomid Cette Uri Amoxil

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra