Felieton

Mateusa nic nie rusa

Są ludzie, a w zasadzie formy życia, bo na szlachetne miano człowieka to raczej oni nie zasługują tak bezczelne, że pomimo całkowitej kompromitacji siebie i swoich działań twardo kroczą do przodu. Niczym koń z klapkami na oczach. Pod tym względem Mateuszowi Kijowskiemu chyba jest najbliżej do „Moja być cesarzem” Bokassy I – władcy Cesarstwa Środkowoafrykańskiego.

Różni się tylko jednym – tamten zjadał swoich poddanych, a Mateusz ich tyko ograbia. Co więcej Bokassa był tak bardzo przekonany o swojej popularności, że nawet po wygnaniu jeszcze raz wrócił do swojego kraju, żeby poddani mogli go wielbić bez skrępowania. Cóż wsadzili go do więzienia, gdzie dokonał swojego żywota. Mateusz też jest przekonany o tym, że jest pępkiem Wszechświata i wszystko co się wokół dzieje – łącznie z ruchem Słońca i planet jest tylko po to, żeby czcić jego skromną osobę. Aby cały świat mógł go wielbić bez skrępowania. Co ciekawe właśnie wygrał wybory na przewodniczącego Zarządu Regionu Mazowsze KOD co ma stanowić tylko krok do jego głównego celu – fuchy przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji. W głosowaniu zdobył on 487 głosów. Jego konkurent Paweł Bilski otrzymał poparcie 235 osób. Swoją decyzję o starcie w wyborach argumentował – Nie mogę pozwolić, by „ciemna strona” była górą! Łał czyli to on jest Panem Światłości, ostatnim rycerzem Jedi.

Cóż że między marcem a sierpniem 2016 roku wylazło 8 faktur – każda na 15 190 zł i 50 gr., czyli łącznie 121 524 zł? Za „opiekę informatyczną” nad serwisem KOD-u, którą… wykonywali bezpłatnie wolontariusze. I co z tego? Chwilę wcześniej bo 22 grudnia w programie Moniki Olejnik zapewniał na słowo honoru (to jest dopiero dobry żart) że żadnych pieniędzy ze swojej działalności w KOD-zie nie bierze. – W ogóle nie zarabiam w KOD-zie. W ogóle. Nic. I zapewniał – Jestem człowiekiem honoru.

Cóż można o tym rzekomym błaźnie powiedzieć – otóż jaki jest Kijowski każdy widzi. Pięćdziesięcioletni, zarośnięty niczym dziki agrest facet z kitką będący pierwszym (przynajmniej wizualnie) menelem demokracji. Ubrany w swoje skórzane motocyklowe kurteczki i różowe spodnie popylający na wartym ponad 100 tys. zł motocyklu. Mateusz Kijowski twierdzi, że jest wyznawcą wiary rzymskokatolickiej, ale przeszkadzają mu krzyże wiszące w Sejmie i szkołach i nie stanowi problemu aborcja. Poszedł na pogrzeb „Inki” i „Zagończyka”, ponieważ chciał „oddać cześć bohaterom”. Potem przyznał, że nie wie jakie nazwisko nosiła chowana. Zdawało mu się, że Stańczykowska.

Będąc jednocześnie najsłynniejszym alimenciarzem III i IV RP oficjalnie bez skrępowania głoszącym, że utrzymuje go obecna żona. Twierdzącym, że – Mam ustawione alimenty powyżej moich wynagrodzeń od wielu lat, w związku z tym nie jestem w stanie ze wszystkich się wywiązywać. – żalił się bohater. Te wysokie alimenty to po 700 zł na każde z trójki dzieci z pierwszego małżeństwa, czyli łącznie 2100 zł. Pod koniec 2015 roku lider KOD zalegał z alimentami na 80 tys zł. Obiecywał wówczas że zaraz wszystko odda. Dziś łączny dług alimentacyjny Kijowskiego urósł do ponad 220 tys. zł. Ujawnienie tego przez tygodnik „Wprost” nazwał zorganizowaną akcją służb specjalnych, mającą na celu zniszczenie KOD. Dla służb KOD jest wrogiem numer jeden w Polsce – twierdzi Kijowski. W czasie kiedy między innymi wziął na faktury ponad 120 tys. zł. Czy brał poza fakturami? Cóż walka o znikającą kasę KOD-u Polonia może na to wskazywać. Sympatycy Kijowskiego pytali – Gdzie są wpłaty KOD Polonia? Rozliczyli się z ok. 2 tys., a zebrano ponad 120 tys. Poza tym prawdziwi twórcy KOD (śmierdzący na kilometr agendami Sorosa) nie mogli nie zadbać o finansowanie Kijowskiego. Stąd ta irytacja, że zadbał o kolejne kieszonkowe i dał się na tym złapać. – Opublikuje rachunki perfumerii i markowych sklepów w Paryzu i La Rochelle gdzie pp Kijowscy za kase #KOD „bronili demokracji” kosztem alimentów. (…) – grozi na Facebooku Maciej Klawikowski pierwszy koordynator KOD w Paryżu. Wbijając kolejny gwóźdź do trumny lidera Komitetu.

Jednego Mateuszowi Kijowskiemu nie można odmówić – jego konsekwencji w drodze do koryta, to znaczy do „przywództwa w ruchu walczącym o demokrację w Polsce”. Istnieje jednak szansa, że wykończą go właśnie ci, którzy go najbardziej wspierali. Środowiska „GW”, „Newsweeka”, TVN i sorosowskie agendy. To oni przybiją go do drzwi stodoły i podpalą, bo każdy dzień jego liderowania to kolejne straty wizerunkowe. – Tak długo, jak niepłacenie alimentów będziemy traktować jako sprawę „prywatną”, nic się nie zmieni. Bez względu na to, czy chodzi o kolegę z pracy czy lidera ruchu społecznego nie możemy tolerować niepłacenia alimentów – wali dzisiaj w „Wysokich Obcasach” Agata Chełstowska autorka raportu „Alimenty na dzieci”. W „Gazecie” która miała jako jedna z pierwszych wiedzieć o fakturach lidera KOD-u i w ogóle pominąć temat.

Jarosław Kaczyński po prostu musi mieć jakiś pakt ze wszystkimi czarodziejami tego świata, którzy poprzez Oko Kota czarują polityków opozycji. Naprawdę inaczej nie mogę sobie zracjonalizować tego co dziś stało się w Polsce. Nie dosyć, że grafolodzy stwierdzili, że Lech Wałęsa podpisał, co wiadomo było, że podpisał. Że Schetyna pojechał sobie na narty w Alpy, a Petru na Maderę zgłębiać przyjaźń z towarzyszką walki i pracy, kiedy ich poplecznicy okupowali salę plenarną i skwerek pod Sejmem. To jeszcze skompromitowany alimenciarz Mister-Kitka wziął na klatę 120 tys. zł, a potem wygrał wybory na Mazowieckiego KOD-ziarza sezonu i może zostać pierwszym KOD-ziarzem Polski. Cóż pozostały tylko dwie rzeczy, żeby PiS mógł spokojnie rządzić przez następną dekadę – pozostanie Tuska w Brukseli i oczekiwana (także przez Trumpa) śmierć George’a Sorosa.
Michał Miłosz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

57 komentarzy

57 Komentarzy

 1. Andrzej Jać

  30 stycznia 2017 at 20:39

  Jak czyta się na fb profilu M.K. laurkowe wypowiedzi, jego nadal bardzo wielu popleczników, to czasem po prostu ręce opadają.

  • Kssia

   31 stycznia 2017 at 03:17

   I kokardy też….

 2. m

  31 stycznia 2017 at 08:04

  Kitkę proszę zostawić w spokoju! Ona nie jest niczemu winna. Też mam kitkę.

 3. Contrave

  1 czerwca 2017 at 14:49

  i never would certainly assume

 4. Annette

  13 czerwca 2017 at 22:45

  No pensaba que iba a encontrar una lectura tan conmovedora. Gracias por publicarla y ponerla accesible en internet.

 5. womens boots cheap online

  2 lipca 2017 at 22:47

  Actually, some of the very best ipad video games online are an evolution of the other existing applications in the web.

 6. Barney Colombe

  6 lipca 2017 at 23:56

  fantastic issues altogether, you just won a new reader. What could you recommend about your publish that you made some days ago? Any positive?

 7. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 8. navy fascinator

  30 lipca 2017 at 02:09

  I am just commenting to let you know of the perfect discovery my wife’s child went through reading through your web page. She even learned several pieces, with the inclusion of what it is like to possess an incredible teaching spirit to have other individuals without difficulty comprehend chosen tricky topics. You undoubtedly surpassed readers’ desires. I appreciate you for offering those helpful, trustworthy, informative as well as easy thoughts on the topic to Janet.

 9. Norman

  14 sierpnia 2017 at 20:56

  weight loss resources login

 10. free snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 23:48

  free snap milfs

 11. Bath Dispensary

  24 sierpnia 2017 at 07:34

  Extremely great short article. You are totally an expert.

 12. Sheldon Owen

  26 sierpnia 2017 at 10:49

  On a scale from 1 to 10, You are an 11. Hit me up!

 13. pencil skirt milf

  27 sierpnia 2017 at 07:02

  yes it work

 14. startup investor

  28 sierpnia 2017 at 20:44

  Just wanted to say fantastic blog! Wow, that is a really cool way of thinking about it!

 15. Brandon Cannabis

  29 sierpnia 2017 at 04:30

  Hello from Florida! I will bookmark this. Keep it up. A magnificent article. I enjoyed reading what you had to say.

 16. Redondo Marketing

  29 sierpnia 2017 at 21:28

  Your writing style reminds me of my girlfriend. I could not refrain from leaving a comment. I discovered your website by luck Thanks for the advice! Your page is really useful to me.

 17. Jesse Grillo Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 14:29

  Thumbs up! I know you would love West Virginia. You think about this topic from way more than one angle. Such a deep answer!

 18. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 23:11

  I truly appreciate this blogs. Kudos. Your blog has proven useful to me.

 19. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 07:30

  I bet you do crossword puzzles in ink. It is really mind blowing you do not have a larger following. Very nice blogs. Any additional suggestions or hints? Your writing style reminds me of my girlfriend.

 20. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 11:55

  Spot on with this article. I enjoy the information you provide here and can not wait to take a look when I get home. cool post. You could survive a Zombie apocalypse.

 21. investor adviser

  1 września 2017 at 22:31

  I really like your writing style. Keep it up! You could survive a Zombie apocalypse. Very nice write up.

 22. investment speaker

  3 września 2017 at 00:25

  I actually felt my brain growing when I browsed your write up. It is rare to see a nice post like this one these days. Son of a gun! I was talking to my mom on Thursday when I discovered your website. You should be thanked more often.

 23. shoe places online

  3 września 2017 at 11:15

  To produce a great impression in 1 shot, 1 has to know nicely how to have their charisma of attracting others.|Shoes that are specially designed for outdoor activities usually have ticker and anti slip sole. Nicely, this is most likely the last factor you need to be concerned about. As we know branded goods are costlier than generic goods.|Cost apart, they might not always appear great on you. What ever type of footwear you are searching for, you will definitely discover the desired type of shoes online. „It was a tough time for the metropolis back then.|Want to make sure no footwear and bags only appear fantastic, but fits nicely. At these stores, you will get various kinds of shoes for males from some of the renowned brands. The degree of danger depends on your desires.|The internet-shops offer you immense options in all the categories. The great part is that sellers are continuously including things to Etsy, so there are new items everyday! I checked all the top shoe designers for a sample.|The end result of gel material stunned the shoes marketplace significantly. Footwear that look great on Susan may not essential be appropriate for you. Advance tracks, like „We Can’t Stop” and „Wrecking Ball”, are tearing up the charts.|You will be in a position to conserve much more cash if you purchase two or more bottles. The price of one bottle of bowtrol is $39.95. You can be 1 of the many consumers that support the crafters on Etsy.|You will just have to click on on the merchandise that you want and you can immediately have it. Aspis Forte is accessible at very reduced price. It purchases directly from top producers, so it sells at a inexpensive price.|Attempt it and you might not regret for purchasing this kind of a pair of running footwear. In 2010, I saved over $200 on fitness center footwear and athletic attire alone! Vimax pills can be discovered on amazon market.|Most of the portals provide one hundred25 cash back again in case the consumer returns the item. But the common size chart is not be appropriate for running. The most notable function of Aspis Forte is reduced cost.|The key interest is that the most comfortable footwear for you. Footwear that appear great on Susan may not essential be appropriate for you. Width in company with size, tends to make the shoes best for running.|These shoes are as mild-weight as feasible, but also extremely durable. Acquire much more friction in between the feet and the shoe, it is a danger to harm the feet. But the typical size chart is not be appropriate for running.|If you’re utilized to using higher street stores then you may be lacking out on some of these advantages. Pay for each click on marketing is here to stay. It is the greatest technologies in shoes factories.|This excludes the discount you will get when you use Vimax coupon code. Keeping security and tenderness in mind, it is usually great to go for gentle soled footwear. That is why a woman is usually extremely particular about her footwear.|If you don’t like Limitless Shoes, there are plenty of other places to order from. But the common dimension chart is not be appropriate for running. They are best for those who exhibit severe over pronation.|Nevertheless, some people do make their shoes their trademark and put on comparable kind of footwear all their lives.

 24. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 11:53

  Keep it up! I was looking everywhere and this popped up like nothing!

 25. cannabis

  4 września 2017 at 15:07

  Guess I will just book mark this website. I found this on Google You has some interesting and solid content. If your articles are always this helpful, I will be back.

 26. Junior Ackerman

  4 września 2017 at 20:01

  Great write-up, I am normal visitor of one’s website, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 27. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 01:26

  Can you tell us more about this? I enjoyed your article. Thanks for posting this cool page.

 28. софия мюнхен

  5 września 2017 at 16:32

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 29. Jesse Grillo

  6 września 2017 at 01:07

  Your post really maked me think. You are absolutly a pro. Thanks for sharing your info. I am hoping you write once more very soon!

 30. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 01:57

  If you can, send me an email and we can talk more because I have an idea you will like. I bet you sweat glitter. Fantastic post!

 31. Sheldon Cooper

  8 września 2017 at 09:59

  I found your website on my Instagram feed. I shared your website on my Blog. This blog looks just like my old one My bestie wants to be a teacher in this topic someday.

 32. download links

  9 września 2017 at 02:33

  The Zune concentrates upon being a Transportable Media Player. Not a net browser. Not a game machine. Potentially inside the long term it’s going to do even far better within people areas, yet for by now it can be a extraordinary course toward arrange and hear in the direction of your songs and flicks, and is with out peer inside of that regard. The iPod’s positive aspects are its web going to and applications. If these good excess persuasive, probably it is your great choice.

 33. investor speaker

  9 września 2017 at 05:29

  I am going to follow you on Twitter. You are more fun than bubble wrap.

 34. escape room farmers branch

  10 września 2017 at 18:29

  Saved as a favorite, I like your website!

 35. buy shoes online

  14 września 2017 at 20:10

  So as soon as your order is delivered to you, you can attempt out the shoes and check the size etc.|As on-line shops are open 24 hours a day and 365 days a yr, so they accept purchase all time. But you may be a little dissatisfied because these programs are definitely not for totally free.|A pair great footwear not only can protact us and can bring us good sensation. It may come to your discover whilst attempting a shoe that either of your foot is larger than the other. Two various color make the sole appears so cute.|You can get authentic NFL jerseys for men, ladies and children, officially sanctioned by the NFL.

 36. singapore pr application

  15 września 2017 at 00:28

  I like this post! Thanks.

 37. where can i donate furniture

  16 września 2017 at 15:40

  I used to be able to find good information from your blog articles.

 38. Tobias Swiatek

  16 września 2017 at 19:49

  Howdy! I just want to give an enormous thumbs up for the nice information you have here on this post. I will likely be coming back to your weblog for extra soon.

 39. apply permanent resident

  16 września 2017 at 20:29

  Great post!

 40. e waste collection

  17 września 2017 at 18:33

  Very interesting subject , appreciate it for posting . „If you have both feet planted on level ground, then the university has failed you.” by Robert F. Goheen.

 41. electronic recycling drop off

  17 września 2017 at 18:34

  Simply wanna comment on few general things, The website style is perfect, the written content is very good : D.

 42. e scrap

  17 września 2017 at 18:45

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 43. computer waste disposal

  17 września 2017 at 18:45

  I actually wanted to post a note in order to express gratitude to you for all of the splendid suggestions you are giving at this site. My prolonged internet research has now been paid with beneficial suggestions to exchange with my great friends. I would mention that many of us readers actually are truly endowed to dwell in a superb place with very many lovely individuals with very helpful opinions. I feel very privileged to have used the site and look forward to so many more fabulous times reading here. Thank you once again for everything.

 44. singapore pr

  17 września 2017 at 22:09

  I like this post! Thanks.

 45. how to apply pr in singapore

  18 września 2017 at 22:18

  I like this post! Thanks.

 46. computer scrap

  19 września 2017 at 12:36

  Excellent site. A lot of helpful information here. I’m sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And obviously, thanks in your effort!

 47. where to dispose of old computers

  19 września 2017 at 12:36

  Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 48. recycle old electronics

  19 września 2017 at 12:37

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 49. computer recycling services

  19 września 2017 at 12:37

  Hello, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

 50. where to recycle old electronics

  19 września 2017 at 12:37

  I believe you have mentioned some very interesting points , appreciate it for the post.

 51. tv recycling centers

  19 września 2017 at 12:42

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 52. singapore pr application

  19 września 2017 at 22:40

  I like this post! Thanks.

 53. escape room dallas

  20 września 2017 at 13:16

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little research on this. And he actually ordered me breakfast because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your internet site.

 54. Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 55. escape room dallas

  22 września 2017 at 06:35

  This is a topic that’s close to my heart… Best wishes! Where are your contact details though?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra