Rodzina

Konferencja ojcowie

Jakie znaczenie ma ojciec dla wzrostu poczucia własnej wartości, szczęścia i satysfakcji życiowej swoich dzieci? Ogromne! Można było się o tym przekonać podczas wykładu Marka Grabowskiego, prezesa Fundacji Mamy i Taty, który odbył się w szkole dla chłopców „Żagle”.

 

Ojcostwo – szansa czy wyzwanie?

Statystyczny Polak, mieszkaniec miasta liczącego powyżej 2 tys. osób spędza przed telewizorem 4 godziny i 21 minut dziennie – informował Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty. Oznacza to niezliczoną liczbę bodźców (chociażby reklamowych) wpływających na nasz umysł.

Misją reprezentowanej przez niego organizacji jest chęć dotarcia do społecznej świadomości z własnym przekazem, promującym tradycyjne rodzinne wartości. Do tej pory fundacja przeprowadziła 7 kampanii społecznych dedykowanych głównie rodzinie. Jako prekursorzy podjęli temat rozwodów w polskim społeczeństwie, w ramach kampanii „Rozwód – przemyśl to!”.

Były również kampanie dotyczące wierności małżeńskiej: „Miłość – lepiej na całe życie”, zachęcająca do rozwoju dzietności „Im nas więcej tym weselej” , a także kampania „Nie odkładaj macierzyństwa na potem”.

6 stycznia br. w Święto Objawienia Pańskiego Fundacja Mamy i Taty wystartowała z kolejnym pomysłem, dedykowanym ojcostwu, w postaci kampanii „Fajnie być Tatą”. Autorzy zwracają uwagę na występowanie negatywnych zjawisk, takich jak chociażby wzrastająca liczba mężczyzn żyjących w konkubinatach, odraczanie decyzji o zawarciu związku małżeńskiego czy postawa „wiecznego singla”.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi mężczyzn, iż rola ojca jest najważniejsza wśród innych podejmowanych przez nich ról. Media niejednokrotnie przedstawiają ojców w krzywym zwierciadle, jako nieobecnych czy wysoce problematycznych osobników. – „Chcemy rozpocząć dyskusję o byciu ojcem i przywrócić ojcostwu należną mu rangę” – przekonują twórcy kampanii.

Z prezentowanych przez Marka Grabowskiego danych warto przybliżyć te, kierujące uwagę na wpływ, jaki ojcowie wywierają na przyszłość swych dzieci. Silna więź z ojcem u młodych dorosłych wiąże się poczuciem szczęścia, satysfakcji życiowej i niskim poziomem lęku i depresji. Problemy z nauką czy przemoc rówieśnicza nastolatków występuje częściej w rodzinach, w których w okresie dzieciństwa brakowało akceptacji i bliskości ojca. Skuteczniejsze radzenie sobie ze stresem i sytuacjami problemowymi przez dorosłych mężczyzn związane jest z ich dobrą relacją z ojcem w dzieciństwie. Ponadto z badań również wynika, że zaburzenia osobowości i zaburzenia związane z odżywianiem zdarzają się częściej wśród kobiet, które czuły się odrzucane przez ojców.

Ojciec, co wynika badań, pomaga dzieciom w budowaniu poczucia własnej wartości, zdrowej tożsamości płciowej córek i synów, przygotowuje dzieci do przestrzegania norm społecznych. Ponadto uczy radzenia sobie z trudnościami i wyzwaniami stawianymi przez życie. Wpływ ojca to także ochrona przed zaburzeniami w sferze psychicznej, popadaniem w konflikt z prawem i podejmowaniem zachowań ryzykownych.

Warto zwrócić uwagę, że inwestycja w ojcostwo, niesie ze sobą znaczne oszczędności w skali społecznej związane z profilaktyką przestępczości, zachowaniami ryzykownymi i problemami zdrowotnymi wynikającymi z braku zaangażowania i życzliwości ojcowskiej.

W wymiarze indywidualnym, dla niezdecydowanych i wahających się mężczyzn, promotorzy ojcostwa mają kolejny argument. – „Dziecko niesie niezwykły potencjał wartości
i emocji: miłość i szczęście, których nie można kupić”.

Poza tym, odwołując się do męskiej duszy wojownika, przekonują, że ojcostwo może być traktowane w kategoriach przygody i walki. Daje radość, satysfakcję i dumę. Ojcostwo – podkreślają autorzy kampanii – to doświadczenie niepowtarzalne, którego nie da się kupić, a jego brak to poważna strata.

Jacek Sądej

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

47 komentarzy

47 Komentarzy

 1. Pingback: obat sipilis dan kecing nanah

 2. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Dharmasraya

 3. Pingback: Human Papillomavirus Hpv High Risk

 4. Pingback: Biaya Operasi Laser Kondiloma

 5. Pingback: obat kutil di payudara

 6. Pingback: Kutil Kelamin Condyloma Acuminata}

 7. Pingback: obat kutil kelamin untuk wanita hamil}

 8. MichaelOppow

  23 listopada 2017 at 23:03

 9. Pingback: Penyakit Kutil Kelamin Dan Obatnya

 10. Pingback: obat sipilis herbal

 11. Pingback: nyeri pada kemaluan pria

 12. Pingback: perapat kewanitaan

 13. Pingback: Apakah Kutil Kelamin Bisa Sembuh

 14. small business administration

  15 grudnia 2017 at 06:08

  Very well written story. It will be useful to anybody who utilizes it, as well as me. Keep up the good work – i will definitely read more posts.

 15. Pingback: obat ambeien/wasir

 16. Pingback: vermiculite

 17. Pingback: child custody

 18. Pingback: http://www.outdoor777.com

 19. Pingback: food blogger

 20. Pingback: matthew pillmore

 21. Pingback: drone-works.com

 22. Pingback: Get the facts

 23. Pingback: Geico.com

 24. Pingback: buy china goods

 25. Pingback: Go Here

 26. Pingback: Site

 27. Pingback: licensed moneylender

 28. Pingback: cbd and depression

 29. Pingback: דניאל ליליאב

 30. Pingback: missionary

 31. Pingback: jake burgess

 32. Pingback: progressive

 33. Pingback: pewność siebie

 34. Pingback: auto & home insurance quotes

 35. Pingback: Insurance of geico

 36. Pingback: www.chinafaucetonline.com

 37. Pingback: شهرزاد 3

 38. Amanda

  18 stycznia 2018 at 06:15

  Very well! ilove this website

 39. Pingback: xyz大補帖

 40. Pingback: phen375 ingredient

 41. Pingback: Longchamp Outlet Online

 42. Pingback: cheap life insurance for individuals

 43. Pingback: mp3

 44. Pingback: Pop Beats for Sale

 45. Pingback: water pipe

 46. Pingback: over here

 47. Pingback: check this out

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra