Z kraju

Przychodnie odmawiają pomocy za brak zgody na szczepienia i upominanie się o prawo do informacji

Stowarzyszenie STOP NOP otrzymuje coraz więcej zgłoszeń o inspirowanym przez pracowników inspekcji sanitarnej wypisywaniu małych pacjentów przez przychodnie gdy rodzice nie chcą szczepić zgodnie z narzuconym urzędowo kalendarzem szczepień i żądają od lekarza udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa szczepień – alarmują przedstawiciele organizacji walczącej o bezpieczne szczepionki.

– Ta praktyka oburza szczególnie gdy dotyczy dzieci, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne – dodają.

Przypominają, że działania takie stoją w sprzeczności z art. 2. Kodeksu Etyki Lekarskiej, który mówi: 1. Powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie chorobom, leczenie chorych oraz niesienie ulgi w cierpieniu; lekarz nie może posługiwać się wiedzą i umiejętnością lekarską w działaniach sprzecznych z tym powołaniem. 2. Najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego – salus aegroti suprema lex esto. Mechanizmy rynkowe, naciski społeczne i wymagania administracyjne nie zwalniają lekarza z przestrzegania tej zasady.

Jeden z ojców oburzony takim potraktowaniem przez podmiot medyczny skomentował:

„Dziś wraz z pismem od wojewody o nałożeniu kary za nieszczepienie dostaliśmy z naszej przychodni dokument zatytułowany „INFORMACJA o odstąpieniu od leczenia pacjenta” – czyli naszego 2,5 letniego synka, z obniżoną odpornością i uczuleniem na mleko i jajka. Który non stop ma zapalenie górnych dróg oddechowych a niedawno był w szpitalu na zapalenie płuc. Gnoje piszą że nasza decyzja o nieszczepieniu nie daje ich lekarzom szansy zachowania swobody działań zawodowych, ani postępowania zgodnie ze swoim sumieniem i współczesną wiedzą medyczną, o czym mówi art.4 Kodeksu Etyki Lekarskiej. Tym samym „żadne dalsze świadczenia zdrowotne nie będą udzielane”. Jestem tak wściekły że trudno to opisać….!”

„Zapytaj co według nich oznacza swoboda działań zawodowych. Czy według ich sumienia można dziecku z takimi dolegliwościami podać szczepionkę. Zażądaj od lekarza dowodów na bezpieczeństwo zastosowania szczepionki podpartych opinią producenta. Masz prawo do pełnej informacji. To oni się z tego nie wywiążą. Zwal im wszystko na łeb i potem zmień przychodnię sam. Nie pozwólmy na to, żeby nas tak traktowali” – podpowiedziała w rozmowie ze Stowarzyszeniem STOP NOP jedna z mam dziecka, które doświadczyło powikłań poszczepiennych.

Przedstawiciele organizacji zaznaczają, iż takie postępowanie łamie konstytucyjne prawo do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Art. 68 mówi:

 1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
 2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
 3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.

Placówka medyczna nie ma zatem prawa w imieniu lekarzy odmawiać leczenia. To prawo lekarza. Ze względu na szczególną wartość zdrowia korzystanie z prawa do odmowy jest ograniczone różnymi przepisami. „W każdej sytuacji lekarz powinien wskazać choremu możliwość uzyskania pomocy u innego lekarza. (art. 7 KEL, art. 39 Ustawy) Obowiązek ten jest szczególnie podkreślany wówczas, gdy chodzi o przerwanie już rozpoczętego leczenia. (art. 20 KEL). Relacje lekarz-pacjent opierają się bowiem na zaufaniu i nawet jeżeli lekarz uważa, że zaufanie wygasło lub zaistniały inne powody do zaprzestania leczenia, nie powinien pozostawić chorego samemu sobie. Decyzja o odmowie leczenia wymaga uzasadnienia, które powinno być odnotowane w dokumentacji lekarskiej. Nie może więc być decyzją zależną tylko od życzenia lekarza. Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej (art. 38) wprowadza ponadto dla lekarzy będących w stosunku pracy lub służbowym obowiązek poinformowania o odmowie przełożonego i uzyskania jego zgody” dodają.

Jednocześnie zachęcają, aby osoby, które zostały tak potraktowane dołączyły do sprawy przeciwko Ministrowi Zdrowia.

Źródło: STOP NOP

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

66 komentarzy

66 Komentarzy

 1. Mix

  2 lutego 2017 at 14:46

  To już jest otwarta wojna. Judeopolonia kontra Polacy.

 2. jac

  2 lutego 2017 at 16:38

  O jakich powiązaniach wysokich urzędników świadczy fakt, że każdego ranka rusza w Polskę horda pracowników koncernów farmaceutycznych, którzy przeszkadzają w przyjmowaniu pacjentów, wdzierają się do gabinetów lekarskich, blokują pracę szpitali, przeszukują dokumentacje apteczne (TAK!) sprawdzając, czy powiązany z nimi (poprzez prezenty, wycieczki, „szkolenia”, itp.) lekarz przepisuje specyfiki ich koncernu?

 3. marju73

  2 lutego 2017 at 16:40

  Trzeba się organizować i zrzeszać między innymi w takiej sprawie jak ta opisywana gdyż zło działa i atakuje na wielu płaszczyznach.

  • Egzorcysta

   4 lutego 2017 at 08:58

   To zrzeszanie sie bylo juz przerabiane ,zrzeszanie sie juz bez bolkow ,jest pod totalna kontrola i w kazym zrzeszeniu, powstanie odrazu bolek na czele zrzeszenia.Tylko globalny spontan jednostki,udaremni nowy uklad magdalenkowy i nowy okragly stol.W Polsce juz jest dziestki tysiecy zrzeszen i nic.Tylko o kase wolaja.Jedym rozwiazniem jest by kazdy rodzic pokazal ze ma wielkie jaja.To jest jedyne rozwiazanie.Jezeli zatrucie wlasnego dziecka rtecia i aluminum prosto do mozgu u takich rodzicow nie wyzwala instynktow rodzicielskich to napewno nie wyzwoli zrzeszenie, skladka roczna 50 zl i legitymacja czlonkowska.Co komu po zrzeszeniu sie ludzi bez jaj?A zrzeszenie juz mamy prawy.pl i jak komus z jajami cos sie stanie,czyli zlodzieje go aresztuja lub pobija, my z prawego.pl mamy mu pomoc i wspierac osobiscie, a nie ze ktos jakies zrzeszenie zrobi cos za nas.(wydrukuje broszurki?)

 4. stan

  2 lutego 2017 at 18:01

  U faszystów tak bywa.

 5. pik

  3 lutego 2017 at 00:40

  Podziekowac prezydentowi makiełce za podpis pod ustawą o szczepionkach

  • Egzorcysta

   4 lutego 2017 at 09:02

   Jego pierwsza ustawe jaka podpisal chyba jeszcze w nocy po zaprzysiezeniu ktorego nie zrozumial.Tak bardzo chyba chcial sie za cos odwdzieczyc koncernom farmaceutycznym ,ktore kupilo mu prezydenture.Ten pospiech go zdradzil.

 6. Kasia

  3 lutego 2017 at 00:49

  Zapytajcie,od kiedy będą alkoholikom odmawiać pomocy,bo świadomie niszczą zdrowie przez wódę skoro dziecku odmawiają,jak też cukrzykom jedzącym słodycze,niech nie leczą płuc palaczom,jak wszystkim ,to wszystkim.
  Bez szturmu społeczeństwa pokojowego oczywiście na biurz poselskie nic sie nie zmieni.
  zacznijcie ich nachodzić tłumnie,zacznijmy i nie ustawajmy.

 7. wiesscar

  3 lutego 2017 at 11:09

  Szczepic sie trzeba. Jakies zabobony te antyszczepionkowe. Jasne ze czesc ludzi umrze od szczepien lub zachoruje ale bez szczepien umrze wiecej ludzi.
  Zycie to ryzyko. Od urodzenia do smierci zycie czlowieka to rozne ryzyka.
  Jasne ze moga podstepnie chipowac czy cus dlatego potrzebna spoleczna kontrola produkcji szczepionek.

 8. wiesscar

  3 lutego 2017 at 11:27

  Dziennikarze prawy.pl i warszawska gazeta zamiast isc na studia na medycyne zajmuja sie reklama ruchow antyszczepionkowych wsrod maluczkich czyli obywateli nie majacych wiedzy medycznej.
  Niedobrze. To zaszkodzi ludziom.
  Gdyby na przyklad Polacy szczepili sie na grype czesto w danym sezonie byloby malo przypadkow zachorowan na grype. Bo trafienia ze szczepionka w dana mutacje wirusa grypy sa czeste.
  Mniej chorych to mniej powiklan pogrypowych to mniej chorob i zgonow.

  • Egzorcysta

   4 lutego 2017 at 09:27

   Nie martw sie o prawych ludzi. A jezeli martwisz sie o lewych, to tam zadbaj o to by kazdy z nich sie zaszczepil jak najszybciej.Mozesz zaczac nagonke od swoich przelozonych.Najpierw na oczach 100 kamer ,dziennikarzy powinien zaszczpic sie sejm,senat,TK, departamenty,urzednicy panstwowi lacznie ze swoimi dziecmi, jako dobry przyklad.Jak to zobacze to bedziemy rozmawiac dalej.Poswiece sie i bede sie przygladal nawet tydzien jak kolejno sie szczpia.Jak nie zrobia tego,ja tez nie zrobie, ani sobie ani moim dzieciom,chocbys nie wiem jak mnie straszyl ze umre ja i moje dzieci.Zaczynamy od szczpien lewactwa czyli jak na osiach wsporzednych od zera do prawej.W tajemnicy tak miedzy nami, dodam ze wiem , ze jak we Wroclawiu zaszczpiono Sluzbe Miejska ponad 80 procent przez nastepne 6 tygodni nie bylo w pracy.A jezeli szczpienia sa tak wazne i ok, nie powinno dojsc do czegos takiego.Odpusc sobie trolowanie na prawym.Glupi madrego nie przekona do glupoty.Powinni przyslac kogos bardziej godnego prawego.pl to nnie onet,o2,interia.

 9. wiesscar

  3 lutego 2017 at 11:36

  Powiklania sie zdarzaja po szczepieniach np. dawniej na polio (Heinego-Medina).
  Zawsze bedzie ryzyko. Zycie czlowieka to ciagle ryzyko. Jednak nalezy brac pod uwage logike. Zwazyc dobro i zlo.
  Jezeli mozemy ratowac wiecej mimo ryzyka zwiekszonego dla nielicznych to logicznie mamy wniosek: nalezy sie szczepic.

  • Jan

   3 lutego 2017 at 14:51

   Do wiescar: dlaczego posługujesz się ogólnikami, a nie dowodami i liczbami.
   Czytanie nie boli, zachęcam.

   • Egzorcysta

    4 lutego 2017 at 09:41

    Zycie czlowieka na niskim poziomie rozwoju to ciagle ryzyko, jak sie przkroczy pewien poziom rozwoju i wyjdzie z lewackiego myslenia ,ryzyko, jest coraz mniejsze albo znika samoczynnie.Kiedys tez do tego dojdziesz sam, ze tak jest.I wtedy juz zaczniesz dokonywac swiadomie dobrych wyborow, do tego czasu bedziesz ciagle ryzykowal wybor losowo czyli nieswiadomie.I przezywal losowe niespodzianki jako tak zwany pech, wypadek , lub choroba.Jak osiagniesz wyzszy poziom rozwoju, wiekszosc tego typu nieszczesc, zniknie.I bedzisz sie wstydzil sam przed soba swoich lewackich pogladow, jak bolek swojego bolkowinizmu.Choc nie sadze ,ze zmienil poglady.I zaczal sie wstydzic.Lewak kieruje sie zawsze korzysciami materialnymi, a nie prawoscia i godnoscia.bo tego jeszcze nie rozumie.Jest po lewej stronie na osiach wspozednych,czyli obrazie rozwoju czlowieka.

  • jac

   6 lutego 2017 at 22:34

   Dawniej? W 2011 w Indiach po akcji szczepień Gatesa w Indiach zachorowało na polio 61 700 dzieci (wcześniej rocznie ok. 200). Po testowaniu nowej szczepionki na Grypę w Grudziądzu zmarło prawie 30 bezdomnych. W Danii zakazano szczepień HPV z powodu spustoszeń zdrowia pacjentek. Wystarczy?

 10. organista

  3 lutego 2017 at 12:39

  wieścar
  malutka masz widzę

 11. organista

  3 lutego 2017 at 12:43

  wiejskisamochodziku
  ile do dostałeś papy za te brednie?
  szczepić to ty możesz się nawet z kozłem

  • wiesscar

   3 lutego 2017 at 14:28

   czytam prawy.pl i warszawska ale bez tych artykulow o szczepieniach i ruchach antyszczepionkowych, to moda taka teraz, do czasu powaznych epidemii,

 12. niepisior

  6 lutego 2017 at 21:19

  I czego się czepiacie lekarzy, skoro prezes Kaczyński jasno powiedział, że prywatna własność będzie tolerowana tylko w takiej wysokości, w jakiej NIE JEST NIEZBĘDNA DO FINANSOWANIA PAŃSTWA. Więc PAŃSTWO ma prawo OGRABIĆ KAŻDEGO obywatela, o ile tylko uzna, że jest mu (PAŃSTWU) potrzebna własność posiadane przez obywatela. Dziecko też stało się już dawno WŁASNOŚCIĄ PAŃSTWA, bo wktótce będzie przecież PODATNIKIEM i POTULNEGO PODATNIKA trzeba sobie wychowac i podporządkować już w kołysce.

 13. wiesscar

  6 lutego 2017 at 23:21

  Dzisiaj w TV Trwam i Radiu Maryja w „Rozmowach niedokonczonych” tematem rozmow sa szczepienia. Jest gosciem minister z Ministerstwa Zdrowia i zarazem Glowny Inspektor Sanitarny. Plyty CD z ta rozmowa z widzami i sluchaczami mozna kupic – podawali nr telefonu.

  • wiesscar

   6 lutego 2017 at 23:33

   Minister Marek Posobkiewicz /lekarz/ „Profilaktyka chorob zakaznych – czy sie szczepic?”

 14. wiesscar

  6 lutego 2017 at 23:25

  Odnosnie internautow ktorzy krytykuja moje wpisy i mnie w sposob niekulturalny to napisze tak. Ja wyrazam swoj poglad i prosze go szanowac. Ja nie atakuje wpisow i osob ktorzy maja inny poglad w sposob niemerytoryczny.

 15. Donita Devanski

  22 lutego 2017 at 08:59

  insurance agent salary

 16. Jeremy

  10 sierpnia 2017 at 00:34

  Good endeavor upon the produce up! I expect towards watch read through much more in opposition to your self!

 17. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 19:07

  I really love your website.. Great colors & theme.
  Did you make this site yourself? Please reply back as I’m attempting to
  create my very own blog and would love to learn where you got
  this from or exactly what the theme is called.
  Thank you!

 18. Deanna

  5 września 2017 at 20:08

  I really love your site.. Great colors & theme.
  Did you develop this web site yourself? Please reply back
  as I’m trying to create my own website and
  would like to find out where you got this from or exactly what
  the theme is called. Appreciate it!

 19. penny stocks

  6 września 2017 at 18:38

  I for all time emailed this web site post page to all my friends,
  since if like to read it then my contacts will too.

 20. Lelio Vieira Carneiro Junior

  7 września 2017 at 14:01

  Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve
  tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 21. Lelio Vieira Carneiro Junior

  7 września 2017 at 19:24

  Hi! Would you mind if I share your blog with my
  zynga group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.

  Please let me know. Thank you

 22. Jina

  8 września 2017 at 07:34

  This article offers clear idea for the new viewers of blogging, that actually how
  to do running a blog.

 23. Mauricio

  8 września 2017 at 10:04

  It’s remarkable to pay a visit this web page and reading the
  views of all colleagues regarding this paragraph, while I
  am also zealous of getting knowledge.

 24. start me up

  8 września 2017 at 21:09

  It’s awesome to pay a visit this web site and reading the views of all
  colleagues regarding this article, while I am also keen of getting know-how.

 25. penny stocks yield

  9 września 2017 at 04:21

  Hi it’s me, I am also visiting this site daily, this web site is truly pleasant and the visitors are
  genuinely sharing pleasant thoughts.

 26. I like the valuable information you provide for your articles.
  I will bookmark your weblog and test once more here regularly.
  I’m somewhat sure I will be informed many new stuff proper right here!
  Good luck for the following!

 27. Ted

  9 września 2017 at 15:31

  No matter if some one searches for his vital thing, thus
  he/she desires to be available that in detail, therefore that thing
  is maintained over here.

 28. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don’t know who you are but certainly you are going to
  a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 29. Have you ever considered creating an ebook or guest
  authoring on other blogs? I have a blog based on the same information you
  discuss and would really like to have you
  share some stories/information. I know my visitors would
  appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 30. I know this web site presents quality depending articles or reviews and extra stuff, is there any
  other web page which provides these data in quality?

 31. things you need to go camping

  11 września 2017 at 08:36

  My brother suggested I might like this web site. He was entirely right.

  This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 32. nemoadministrativerecord.com

  11 września 2017 at 08:51

  Heya i am for the primary time here. I found this board and I find It really helpful &
  it helped me out a lot. I am hoping to provide one thing back and help others such
  as you helped me.

 33. Marty

  11 września 2017 at 11:43

  If some one wants expert view about blogging then i advise him/her to pay a quick visit this weblog, Keep up the pleasant job.

 34. Hi there everybody, here every one is sharing these kinds of knowledge, thus it’s nice to
  read this webpage, and I used to visit this website every day.

 35. personal loan providers

  12 września 2017 at 07:15

  You’ve made some really good points there. I checked on the web to find
  out more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 36. nokia c3 pictures

  12 września 2017 at 13:07

  I’ve learn several just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I wonder how much attempt you set to make this kind of great informative website.

 37. things you need to know about chuck norris

  12 września 2017 at 16:50

  hello there and thank you for your information – I have
  certainly picked up anything new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this
  site, since I experienced to reload the website a lot of times
  previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect
  your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look
  out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon.

 38. business coaching

  12 września 2017 at 22:25

  Fantastic items from you, man. I have understand your stuff prior to
  and you are simply too wonderful. I actually like what you’ve received right here,
  certainly like what you’re saying and the way in which wherein you assert it.
  You make it entertaining and you continue to care for to keep it smart.
  I can not wait to learn much more from you. This is really a wonderful web site.

 39. business plan

  12 września 2017 at 23:44

  These are truly enormous ideas in regarding blogging.
  You have touched some nice points here. Any way keep up wrinting.

 40. start up menu

  13 września 2017 at 02:09

  Good day! Would you mind if I share your blog with my facebook group?

  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Thanks

 41. golf course

  16 września 2017 at 03:01

  Hi there to every , as I am in fact keen of reading this webpage’s post to be updated on a regular basis.
  It includes nice material.

 42. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures
  aren’t loading correctly. I’m not sure why but I
  think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both
  show the same outcome.

 43. planning travel

  16 września 2017 at 20:11

  Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that
  deal with the same subjects? Thanks!

 44. best tips travelling

  17 września 2017 at 03:09

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few
  months of hard work due to no back up. Do you have any methods to stop hackers?

 45. playing golf

  17 września 2017 at 05:18

  Article writing is also a fun, if you be familiar with then you can write otherwise it is complex to write.

 46. Palma

  17 września 2017 at 10:10

  Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good success. If you know of any please share.

  Kudos!

 47. best tips travelling

  17 września 2017 at 12:00

  Its like you read my mind! You appear to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to
  drive the message home a little bit, but other than that, this is fantastic blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 48. killarney golf

  17 września 2017 at 21:11

  I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was wondering what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% sure. Any suggestions or
  advice would be greatly appreciated. Thank you

 49. golf clubs

  18 września 2017 at 05:30

  I’m really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any web browser compatibility issues?

  A number of my blog visitors have complained about my
  website not working correctly in Explorer
  but looks great in Opera. Do you have any ideas to help fix this problem?

 50. www.dystech.com

  18 września 2017 at 08:20

  Hello to all, how is all, I think every one is
  getting more from this web site, and your views are nice
  designed for new viewers.

 51. Marisa

  19 września 2017 at 06:47

  Excellent items from you, man. I have consider your stuff prior to and you’re just extremely great.
  I really like what you’ve bought right here, really like what
  you’re saying and the best way during which you say it.
  You are making it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.
  I cant wait to learn far more from you. That is really a terrific web site.

 52. heart muscle

  19 września 2017 at 13:12

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

  Your website provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our entire community will be
  grateful to you.

 53. Gabriela

  19 września 2017 at 19:16

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that „perfect balance” between superb usability
  and visual appearance. I must say you’ve done a superb job with
  this. In addition, the blog loads super quick for me on Chrome.
  Excellent Blog!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra