Z kraju

Przychodnie odmawiają pomocy za brak zgody na szczepienia i upominanie się o prawo do informacji

Stowarzyszenie STOP NOP otrzymuje coraz więcej zgłoszeń o inspirowanym przez pracowników inspekcji sanitarnej wypisywaniu małych pacjentów przez przychodnie gdy rodzice nie chcą szczepić zgodnie z narzuconym urzędowo kalendarzem szczepień i żądają od lekarza udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa szczepień – alarmują przedstawiciele organizacji walczącej o bezpieczne szczepionki.

– Ta praktyka oburza szczególnie gdy dotyczy dzieci, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne – dodają.

Przypominają, że działania takie stoją w sprzeczności z art. 2. Kodeksu Etyki Lekarskiej, który mówi: 1. Powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie chorobom, leczenie chorych oraz niesienie ulgi w cierpieniu; lekarz nie może posługiwać się wiedzą i umiejętnością lekarską w działaniach sprzecznych z tym powołaniem. 2. Najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego – salus aegroti suprema lex esto. Mechanizmy rynkowe, naciski społeczne i wymagania administracyjne nie zwalniają lekarza z przestrzegania tej zasady.

Jeden z ojców oburzony takim potraktowaniem przez podmiot medyczny skomentował:

„Dziś wraz z pismem od wojewody o nałożeniu kary za nieszczepienie dostaliśmy z naszej przychodni dokument zatytułowany „INFORMACJA o odstąpieniu od leczenia pacjenta” – czyli naszego 2,5 letniego synka, z obniżoną odpornością i uczuleniem na mleko i jajka. Który non stop ma zapalenie górnych dróg oddechowych a niedawno był w szpitalu na zapalenie płuc. Gnoje piszą że nasza decyzja o nieszczepieniu nie daje ich lekarzom szansy zachowania swobody działań zawodowych, ani postępowania zgodnie ze swoim sumieniem i współczesną wiedzą medyczną, o czym mówi art.4 Kodeksu Etyki Lekarskiej. Tym samym „żadne dalsze świadczenia zdrowotne nie będą udzielane”. Jestem tak wściekły że trudno to opisać….!”

„Zapytaj co według nich oznacza swoboda działań zawodowych. Czy według ich sumienia można dziecku z takimi dolegliwościami podać szczepionkę. Zażądaj od lekarza dowodów na bezpieczeństwo zastosowania szczepionki podpartych opinią producenta. Masz prawo do pełnej informacji. To oni się z tego nie wywiążą. Zwal im wszystko na łeb i potem zmień przychodnię sam. Nie pozwólmy na to, żeby nas tak traktowali” – podpowiedziała w rozmowie ze Stowarzyszeniem STOP NOP jedna z mam dziecka, które doświadczyło powikłań poszczepiennych.

Przedstawiciele organizacji zaznaczają, iż takie postępowanie łamie konstytucyjne prawo do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Art. 68 mówi:

 1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
 2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
 3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.

Placówka medyczna nie ma zatem prawa w imieniu lekarzy odmawiać leczenia. To prawo lekarza. Ze względu na szczególną wartość zdrowia korzystanie z prawa do odmowy jest ograniczone różnymi przepisami. „W każdej sytuacji lekarz powinien wskazać choremu możliwość uzyskania pomocy u innego lekarza. (art. 7 KEL, art. 39 Ustawy) Obowiązek ten jest szczególnie podkreślany wówczas, gdy chodzi o przerwanie już rozpoczętego leczenia. (art. 20 KEL). Relacje lekarz-pacjent opierają się bowiem na zaufaniu i nawet jeżeli lekarz uważa, że zaufanie wygasło lub zaistniały inne powody do zaprzestania leczenia, nie powinien pozostawić chorego samemu sobie. Decyzja o odmowie leczenia wymaga uzasadnienia, które powinno być odnotowane w dokumentacji lekarskiej. Nie może więc być decyzją zależną tylko od życzenia lekarza. Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej (art. 38) wprowadza ponadto dla lekarzy będących w stosunku pracy lub służbowym obowiązek poinformowania o odmowie przełożonego i uzyskania jego zgody” dodają.

Jednocześnie zachęcają, aby osoby, które zostały tak potraktowane dołączyły do sprawy przeciwko Ministrowi Zdrowia.

Źródło: STOP NOP

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

36 komentarzy

36 Komentarzy

 1. Mix

  2 lutego 2017 at 14:46

  To już jest otwarta wojna. Judeopolonia kontra Polacy.

  • Egzorcysta

   4 lutego 2017 at 08:43

   Ale tylko nieliczni Polacy to wiedza i rozumieja.I tylko dla nich jest to wojna otwarta, a dla reszty zadnej wojny nie ma, tylko w ich mniemaniu pasozyd jeden z drugim chce o nich zadbac.

 2. jac

  2 lutego 2017 at 16:38

  O jakich powiązaniach wysokich urzędników świadczy fakt, że każdego ranka rusza w Polskę horda pracowników koncernów farmaceutycznych, którzy przeszkadzają w przyjmowaniu pacjentów, wdzierają się do gabinetów lekarskich, blokują pracę szpitali, przeszukują dokumentacje apteczne (TAK!) sprawdzając, czy powiązany z nimi (poprzez prezenty, wycieczki, „szkolenia”, itp.) lekarz przepisuje specyfiki ich koncernu?

 3. marju73

  2 lutego 2017 at 16:40

  Trzeba się organizować i zrzeszać między innymi w takiej sprawie jak ta opisywana gdyż zło działa i atakuje na wielu płaszczyznach.

  • Egzorcysta

   4 lutego 2017 at 08:58

   To zrzeszanie sie bylo juz przerabiane ,zrzeszanie sie juz bez bolkow ,jest pod totalna kontrola i w kazym zrzeszeniu, powstanie odrazu bolek na czele zrzeszenia.Tylko globalny spontan jednostki,udaremni nowy uklad magdalenkowy i nowy okragly stol.W Polsce juz jest dziestki tysiecy zrzeszen i nic.Tylko o kase wolaja.Jedym rozwiazniem jest by kazdy rodzic pokazal ze ma wielkie jaja.To jest jedyne rozwiazanie.Jezeli zatrucie wlasnego dziecka rtecia i aluminum prosto do mozgu u takich rodzicow nie wyzwala instynktow rodzicielskich to napewno nie wyzwoli zrzeszenie, skladka roczna 50 zl i legitymacja czlonkowska.Co komu po zrzeszeniu sie ludzi bez jaj?A zrzeszenie juz mamy prawy.pl i jak komus z jajami cos sie stanie,czyli zlodzieje go aresztuja lub pobija, my z prawego.pl mamy mu pomoc i wspierac osobiscie, a nie ze ktos jakies zrzeszenie zrobi cos za nas.(wydrukuje broszurki?)

 4. stan

  2 lutego 2017 at 18:01

  U faszystów tak bywa.

 5. pik

  3 lutego 2017 at 00:40

  Podziekowac prezydentowi makiełce za podpis pod ustawą o szczepionkach

  • Egzorcysta

   4 lutego 2017 at 09:02

   Jego pierwsza ustawe jaka podpisal chyba jeszcze w nocy po zaprzysiezeniu ktorego nie zrozumial.Tak bardzo chyba chcial sie za cos odwdzieczyc koncernom farmaceutycznym ,ktore kupilo mu prezydenture.Ten pospiech go zdradzil.

 6. Kasia

  3 lutego 2017 at 00:49

  Zapytajcie,od kiedy będą alkoholikom odmawiać pomocy,bo świadomie niszczą zdrowie przez wódę skoro dziecku odmawiają,jak też cukrzykom jedzącym słodycze,niech nie leczą płuc palaczom,jak wszystkim ,to wszystkim.
  Bez szturmu społeczeństwa pokojowego oczywiście na biurz poselskie nic sie nie zmieni.
  zacznijcie ich nachodzić tłumnie,zacznijmy i nie ustawajmy.

 7. wiesscar

  3 lutego 2017 at 11:09

  Szczepic sie trzeba. Jakies zabobony te antyszczepionkowe. Jasne ze czesc ludzi umrze od szczepien lub zachoruje ale bez szczepien umrze wiecej ludzi.
  Zycie to ryzyko. Od urodzenia do smierci zycie czlowieka to rozne ryzyka.
  Jasne ze moga podstepnie chipowac czy cus dlatego potrzebna spoleczna kontrola produkcji szczepionek.

  • Egzorcysta

   4 lutego 2017 at 09:11

   Wszelkie baania naukowe, nawet ich wlasne przecza Twojej teorii.O wiele wiecej ludzi umiera szczepiac sie jak tych nieszczepionych.I stad berze sie „nieufnasc” ludzi i organizacji NOP.Nie ma ani jednego nieobalnonego dowodu na to, ze szczepnia na cokolwiek pomagaja.Mamy natomiast milony dowodow na to ,ze szkodza, a nawet zabijaja.I dlatego ludzie spostrzgawczy i prawi bardziej od Ciebie z tym walcza.Jak sam dowiesz sie o tych wynikach badan i jestes prawym czlowiekiem a nie trolem, szybko przjedziesz na strone prawych ludzi.

 8. wiesscar

  3 lutego 2017 at 11:27

  Dziennikarze prawy.pl i warszawska gazeta zamiast isc na studia na medycyne zajmuja sie reklama ruchow antyszczepionkowych wsrod maluczkich czyli obywateli nie majacych wiedzy medycznej.
  Niedobrze. To zaszkodzi ludziom.
  Gdyby na przyklad Polacy szczepili sie na grype czesto w danym sezonie byloby malo przypadkow zachorowan na grype. Bo trafienia ze szczepionka w dana mutacje wirusa grypy sa czeste.
  Mniej chorych to mniej powiklan pogrypowych to mniej chorob i zgonow.

  • Egzorcysta

   4 lutego 2017 at 09:27

   Nie martw sie o prawych ludzi. A jezeli martwisz sie o lewych, to tam zadbaj o to by kazdy z nich sie zaszczepil jak najszybciej.Mozesz zaczac nagonke od swoich przelozonych.Najpierw na oczach 100 kamer ,dziennikarzy powinien zaszczpic sie sejm,senat,TK, departamenty,urzednicy panstwowi lacznie ze swoimi dziecmi, jako dobry przyklad.Jak to zobacze to bedziemy rozmawiac dalej.Poswiece sie i bede sie przygladal nawet tydzien jak kolejno sie szczpia.Jak nie zrobia tego,ja tez nie zrobie, ani sobie ani moim dzieciom,chocbys nie wiem jak mnie straszyl ze umre ja i moje dzieci.Zaczynamy od szczpien lewactwa czyli jak na osiach wsporzednych od zera do prawej.W tajemnicy tak miedzy nami, dodam ze wiem , ze jak we Wroclawiu zaszczpiono Sluzbe Miejska ponad 80 procent przez nastepne 6 tygodni nie bylo w pracy.A jezeli szczpienia sa tak wazne i ok, nie powinno dojsc do czegos takiego.Odpusc sobie trolowanie na prawym.Glupi madrego nie przekona do glupoty.Powinni przyslac kogos bardziej godnego prawego.pl to nnie onet,o2,interia.

 9. wiesscar

  3 lutego 2017 at 11:36

  Powiklania sie zdarzaja po szczepieniach np. dawniej na polio (Heinego-Medina).
  Zawsze bedzie ryzyko. Zycie czlowieka to ciagle ryzyko. Jednak nalezy brac pod uwage logike. Zwazyc dobro i zlo.
  Jezeli mozemy ratowac wiecej mimo ryzyka zwiekszonego dla nielicznych to logicznie mamy wniosek: nalezy sie szczepic.

  • Jan

   3 lutego 2017 at 14:51

   Do wiescar: dlaczego posługujesz się ogólnikami, a nie dowodami i liczbami.
   Czytanie nie boli, zachęcam.

   • Egzorcysta

    4 lutego 2017 at 09:41

    Zycie czlowieka na niskim poziomie rozwoju to ciagle ryzyko, jak sie przkroczy pewien poziom rozwoju i wyjdzie z lewackiego myslenia ,ryzyko, jest coraz mniejsze albo znika samoczynnie.Kiedys tez do tego dojdziesz sam, ze tak jest.I wtedy juz zaczniesz dokonywac swiadomie dobrych wyborow, do tego czasu bedziesz ciagle ryzykowal wybor losowo czyli nieswiadomie.I przezywal losowe niespodzianki jako tak zwany pech, wypadek , lub choroba.Jak osiagniesz wyzszy poziom rozwoju, wiekszosc tego typu nieszczesc, zniknie.I bedzisz sie wstydzil sam przed soba swoich lewackich pogladow, jak bolek swojego bolkowinizmu.Choc nie sadze ,ze zmienil poglady.I zaczal sie wstydzic.Lewak kieruje sie zawsze korzysciami materialnymi, a nie prawoscia i godnoscia.bo tego jeszcze nie rozumie.Jest po lewej stronie na osiach wspozednych,czyli obrazie rozwoju czlowieka.

  • jac

   6 lutego 2017 at 22:34

   Dawniej? W 2011 w Indiach po akcji szczepień Gatesa w Indiach zachorowało na polio 61 700 dzieci (wcześniej rocznie ok. 200). Po testowaniu nowej szczepionki na Grypę w Grudziądzu zmarło prawie 30 bezdomnych. W Danii zakazano szczepień HPV z powodu spustoszeń zdrowia pacjentek. Wystarczy?

 10. organista

  3 lutego 2017 at 12:39

  wieścar
  malutka masz widzę

 11. organista

  3 lutego 2017 at 12:43

  wiejskisamochodziku
  ile do dostałeś papy za te brednie?
  szczepić to ty możesz się nawet z kozłem

  • wiesscar

   3 lutego 2017 at 14:26

   Nic. Nie biore kasy za wpisy.
   Napisalem co mysle.
   Kazdy moze swoja opinie zamieścić.

   • Jacekj

    4 lutego 2017 at 15:43

    Oj tam, zaraz – myślę ,sorry – „mysle”. Do tego potrzebny jest mózg.

  • wiesscar

   3 lutego 2017 at 14:28

   czytam prawy.pl i warszawska ale bez tych artykulow o szczepieniach i ruchach antyszczepionkowych, to moda taka teraz, do czasu powaznych epidemii,

 12. mama

  3 lutego 2017 at 16:10

  Działanie przychodni nie jest etyczne, w szczególności widać to na przykładzie stosunku do dzieci.
  Przychodnia Nasz lekarz w Toruniu – jako przykład
  31 marca 2016 roku kończyła się możliwość szczepienia dzieci szczepionką przeciwko polio – szczepionką starej generacji, którą zapewne zaszczepiano ludzi w latach 60-tych XX wieku, a obecnie tylko szczepią w Afryce. Moje dziecko było wtedy w piątym roku życia. Otrzymuję telefon z punktu szczepień, że tego i tego dnia, o danej godzinie mam się zgłosić z dzieckiem na szczepienie. Byłam zdziwiona, w końcu planowe szczepienia są w szóstym roku życia.
  Wyrażam swoje zdziwienie, a mężczyzna dzwoniący z punktu szczepień zapewne bez zmrużenia oka, mówi że szczepi się rocznikowo mimo, że w rozporządzeniu ministra zdrowia dopuszcza się szczepienia wcześniejsze w trybie rocznikowym – ale TYLKO DZIECI W WIEKU SZKOLNYM.
  Ale łatwiej zużyć szczepionkę niż ją utylizować, to przecież kosztuje. A za szczepienie dzieciaków dostaną pieniądze. Oczywiście, że nie zgłosiłam się w tym terminie, ale mniej świadome mamy, młodszych jeszcze dzieci od mojego poszły i zaszczepiły dzieciaki przestarzałą wycofywaną szczepionką.
  Drugi przykład, też z tej przychodni – wciskanie szczepionek przeciwko streptokokom, pneumokokom. Lekarka bez zmrużenia oka, wciska następujący KIT.
  Proszę popatrzeć tu mamy takie broszury, mamy radzą mamom – a w nich opowieści dziwnej treści. To nie są materiały od firm farmaceutycznych. Chyba liczyła na to, że jestem ślepa. Fakt noszę okulary, ale nazwę NOVARIS w stopce spostrzegłam.
  To garść refleksji

 13. niepisior

  6 lutego 2017 at 21:19

  I czego się czepiacie lekarzy, skoro prezes Kaczyński jasno powiedział, że prywatna własność będzie tolerowana tylko w takiej wysokości, w jakiej NIE JEST NIEZBĘDNA DO FINANSOWANIA PAŃSTWA. Więc PAŃSTWO ma prawo OGRABIĆ KAŻDEGO obywatela, o ile tylko uzna, że jest mu (PAŃSTWU) potrzebna własność posiadane przez obywatela. Dziecko też stało się już dawno WŁASNOŚCIĄ PAŃSTWA, bo wktótce będzie przecież PODATNIKIEM i POTULNEGO PODATNIKA trzeba sobie wychowac i podporządkować już w kołysce.

 14. wiesscar

  6 lutego 2017 at 23:21

  Dzisiaj w TV Trwam i Radiu Maryja w „Rozmowach niedokonczonych” tematem rozmow sa szczepienia. Jest gosciem minister z Ministerstwa Zdrowia i zarazem Glowny Inspektor Sanitarny. Plyty CD z ta rozmowa z widzami i sluchaczami mozna kupic – podawali nr telefonu.

  • wiesscar

   6 lutego 2017 at 23:33

   Minister Marek Posobkiewicz /lekarz/ „Profilaktyka chorob zakaznych – czy sie szczepic?”

 15. wiesscar

  6 lutego 2017 at 23:25

  Odnosnie internautow ktorzy krytykuja moje wpisy i mnie w sposob niekulturalny to napisze tak. Ja wyrazam swoj poglad i prosze go szanowac. Ja nie atakuje wpisow i osob ktorzy maja inny poglad w sposob niemerytoryczny.

 16. Donita Devanski

  22 lutego 2017 at 08:59

  insurance agent salary

 17. Nike NFL Jerseys China

  4 marca 2017 at 17:45

  unlike defence programs on tap, it is level harder because they stimulation you could see a striking squeeze.
  You necessity keep a low product of wholesome farming in a position can be with one leg!

  Using precisely one publishing firm or publishing firm you audition hither, you can hit – you can Nike NFL Jerseys China Wholesale NHL Jerseys Nike NFL
  Jerseys China Nike NFL Jerseys China Nike NFL Jerseys China nike Nfl jerseys china support you
  make up one’s mind the winner of one’s electronic communication commercialism crusade, it is
  likewise thing that costs much than that of another mixer networking websites.
  Log in to your own internet site. see which component beautify you dole out for a helper is as
  main to read the chemical

 18. ChasBiarge

  18 lipca 2017 at 23:44

  Donde Comprar Cialis Soft cialis Levitra Fermenti

 19. KennHitthype

  19 lipca 2017 at 14:17

  Oversea Pharmacy cialis Viagra 100 Mg Forum

 20. KelChalkhic

  19 lipca 2017 at 17:31

  Cialis Prices cheap cialis How Long Does It Take For Zithromax To Cure Chlamydia

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra