Z kraju

Niewolnictwo moralne – nowa odmiana totalitaryzmu XXI w.

Inżynierowie społeczni nauczyli się wykorzystywać metody dawnych systemów totalitarnych, by w ukryciu, w sposób nieoczywisty zmieniać myślenie mas w sprawach moralnych. Co więcej, masy są przekonane, że dokonują wyborów i wyrażają opinie w pełnej wolności. Ze względu na to, że obecna dyktatura jest niejawna, trudno dostrzegalna, koniecznym jest demaskowanie metod propagandowych, zakłamywania rzeczywistości i prawdziwych celów elit. Treść niniejszego artykułu skoncentrowana będzie na tematyce spraw moralnych dotyczących głównie ideologii gender oraz lobby aborcyjnego.

W pierwszej kolejności niezbędnym jest zapoznanie się z podstawowymi cechami ustroju totalitarnego. Dopiero po tym możliwe będzie przyrównanie owych cech do metod dyktatorów czasów obecnych. Charakterystyczne dla systemu totalitarnego są m.in.: manipulacja językiem, fałszowanie pojęć, zakłamywanie rzeczywistości; cenzura; chwytliwe hasła propagandowe; dążenie do podporządkowania władzy wszystkich sfer życia; wrogi stosunek państwa do religii, rodziny, tradycji; terror.

Manipulacja językiem, fałszowanie pojęć, zakłamywanie rzeczywistości

Obszarem z największą ilością zakłamań i niejasności w sferze podstawowych wartości moralnych i antropologicznych jest ideologia gender. Najważniejszymi słowami, którym zmieniono znaczenie są „rodzina” i „płciowość”. Początkowo dokonano tego na polu polityki międzynarodowej podczas IV Światowej Konferencji Kobiet w Pekinie w 1995 r. Ustalono wtedy (wbrew wszelkim faktom), że płeć nie jest uzależniona od uwarunkowań biologicznych, lecz jako czynnik kulturowy może być przez człowieka dowolnie wybierana i zmieniana. Miało to zatrzeć nierówności pomiędzy kobietami i mężczyznami. Zmieniono również całkowicie znaczenie słowa „rodzina”. Odtąd model tejże rodziny opartej na relacji mężczyzny i kobiety określono „tradycyjnym”, wprowadzając równocześnie jako normę nowe formy relacji – związki homoseksualne, lesbijskie, monorodzicielskie. Odtąd takie pojmowanie rodziny i płci weszło na stałe to głównego nurtu polityki międzynarodowej.

Cenzura

Charakterystycznym dla państw dyktatury jest usuwanie treści głoszących prawdę, jednak niewygodnych dla władzy i demaskujących propagandę. Jako przykład posłużyć może niedawno nagłaśniana sytuacja z Francji. Francuska Minister Praw Kobiet Laurence Rossignole zapowiedziała działania dążące do blokowania stron Pro-life mówiących prawdę o aborcji. Argumentowała to tym, że strony te „oszukują kobiety w kwestii aborcji”. Jest to ewidentnym naruszaniem wolności słowa i działaniem na rzecz usunięcia niewygodnych dla propagandy treści. Innym przykładem, również z Francji, było usunięcie reklamy z udziałem dzieci z zespołem Downa, obrazującej, że również one mogą być szczęśliwe. Niewygodne było dla aborcjonistów ukazywanie człowieczeństwa dzieci, które zgodnie z prawem i myśleniem mainstreamowym można „usuwać”.

Hasła propagandowe

Chwytliwe hasła są niezbędnym narzędziem manipulowania ludźmi w państwie totalitarnym. W myśl zasady, że nieustannie powtarzane kłamstwo w końcu staje się prawdą, inżynierowie społeczni wtłaczają w umysły ludzi slogany mające zapełnić pustkę duchową, religijną i ideologiczną. Ludzie muszą zawsze mieć jakiś cel, do którego dążą. W przypadku ustroju totalitarnego ów cel wyrażany konkretnymi sloganami ma za zadanie zaślepić ludzi, by nie widzieli złej, smutnej i prawdziwej rzeczywistości. W przypadku ideologii gender są to hasła typu: „równość płci”, „homofobia”, „dyskryminacja mniejszości seksualnych”. Aborcjoniści zaś propagują: „wolność wyboru”, „prawo do decydowania o własnym ciele”, czy żądania „łapy precz od mojej macicy”. Dla porównania warto przytoczyć hasła promowane przez komunizm: „Lenin wiecznie żywy”, „Nasze serca, myśli czyny Tobie ukochana Ojczyzno”, „Niech się święci 1 maja”. W proroczej antyutopii A. Huxleya „Nowy, wspaniały świat” ukazującej świat dyktatury niszczącej moralność hasłami przewodnimi są: „Wspólność, identyczność, stabilność”. Niezależnie od treści i rodzaju systemu totalitarnego wszystkie te hasła reprezentują tylko i wyłącznie interes władzy i wtłaczane są na różne sposoby do umysłów ludzi np. za pomocą telewizji, Internetu, czy w przypadku społeczeństwa w książce A. Huxleya – hipnozy przez sen.

Dążenie do podporządkowania władzy wszystkich sfer życia

Genderyzm oraz lobby aborcyjne brutalnie wdzierają się w najbardziej prywatne sfery życia człowieka – płciowość, seksualność, macierzyństwo, rodzinę i dążą do przejęcia nad tymi obszarami całkowitej kontroli. Przemysł pornograficzny i powszechna seksualizacja promowana przez genderyzm odzierają człowieka z wszelkiej intymności i godności. Cechą wspólną dla ustrojów dyktatorskich jest ujednolicanie wszystkich ludzi, usuwanie jednostki jako „ja” a tworzenie kolektywnego „my”. W takim społeczeństwie nie ma miejsca na prywatność. We wspomnianej już wcześniej książce A. Huxleya jedną z zasad rządzących społeczeństwem było „każdy należy do każdego”, również pod względem seksualnym. Jakże bliskie jest to zawołanie współczesnemu postrzeganiu seksualności propagowanemu przez gender!

Wrogi stosunek państwa do religii, rodziny, tradycji

Rodzina, religia, tradycje są wartościami, które mają istotny wpływ na wychowanie moralne człowieka. To właśnie jest powodem wrogości państwa totalitarnego wobec nich. Władza dyktatorska, by móc władać, potrzebuje pustki moralnej i intelektualnej, by zapełnić ją własnymi ideologiami. Człowiek szanujący tradycję, wierzący w Boga, z ugruntowaną moralnością nie da się łatwo zmanipulować. Dlatego Kościół, rodzina były zawsze zwalczane przez systemy totalitarne. Jako przykład może posłużyć cytat z Manifestu Komunistycznego Karola Marksa: „Komunizm znosi wieczyste prawdy, znosi religię, moralność, zamiast nadać im nową formę, staje więc w sprzeczności z całym dotychczasowym rozwojem historycznym”. Innym przykładem może być niesamowita wrogość wobec Kościoła okazywana przez uczestniczki tzw. „czarnego protestu”.

Terror

Terror jest charakterystyczny dla klasycznego modelu państwa dyktatury. Zastraszanie, morderstwa, donosicielstwo, tortury są na porządku dziennym w społeczeństwach totalitarnych. W świecie przedstawionym w „Roku 1984” Orwella wrogowie państwa bywali skazywani na śmierć bez procesu, poprzez „ewaporację”, a także poddawani byli nieustannej kontroli policji, żyli w ciągłym strachu, każdy donosił na każdego, nawet dzieci na rodziców. W dzisiejszych czasach występują inne, nowe formy takich praktyk. Najstraszniejszą postacią krwawego terroru jest zabijanie niewinnych, nienarodzonych dzieci w łonach matek. Zmanipulowane masy akceptują ten fakt, a nawet walczą, by ten straszny proceder stał się prawem człowieka! Pierwszy raz w historii zdarza się, że terror jest akceptowany, a nawet pożądany na taką skalę. Inne formy szykan dotyczą ludzi, którzy sprzeciwiają się temu. Przykładem może być Kanadyjka Mary Wagner, która jest oskarżana i była niejednokrotnie aresztowana tylko i wyłącznie za namawiania kobiet, by nie zabijały swoich dzieci. Również przeciwnicy deprawującej ideologii gender są prześladowani za postępowanie zgodnie ze swoim sumieniem, jak np. Kim Davis, która została aresztowana za odmowę wydania dokumentów poświadczających ślub pary gejów. To jest właśnie sednem – jeśli człowiek nie jest wypełniony pożądaną ideologią propagandową, ale wartościami moralnymi, z pewnością będzie za to prześladowany, ponieważ nie wpisuje się w schemat „nowego człowieka” posłusznego ustrojowi.

Na koniec słusznym byłoby zastanowić się, czy my Polacy chcemy żyć w takim państwie, gdzie podstawowe wartości są poprzestawiane, gdzie dotychczasowe normy moralne zanikają, a dewiacje i zło stają się normą? Czy chcemy stać się „nowym człowiekiem” pustym, a zarazem pełnym ideologicznej propagandy? Każdy z nas ma wpływ na kształt rzeczywistości dopóki jesteśmy społeczeństwem składającym się z myślących jednostek, a nie z kolektywnego „my” powtarzającego jednym głosem slogany podane przez dyktatorskie władze sumień.

Maria Nadudvari

Źródło: Fundacja Życie i Rodzina

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

69 komentarzy

69 Komentarzy

 1. AEK

  3 lutego 2017 at 21:54

  Celny i cenny artykuł. Pozdrawiam.

 2. Dorota

  4 lutego 2017 at 11:02

  w mojej opinii bardzo dobry artykuł.Odczuwam od dawna to,co zostało napisane w artykule.Mam już swoje lata i z przerażeniem słucham poglądów moich dawno niewidzianych znajomych.Kiedyś uważałam wielu z nich za ludzi mądrych i poukładanych,a obecnie wielu z nich mnie przeraża swoimi poglądami.Niestety,niewolnictwo moralne już dawno jest wśród nas.Trudno to będzie odwrócić…

 3. Jewell Ruhle

  22 lutego 2017 at 08:55

  wasps controls

 4. Poker online

  25 maja 2017 at 11:44

  Niewolnictwo moralne – nowa odmiana totalitaryzmu XXI w. – Prawy.pl

 5. Trainers

  1 czerwca 2017 at 20:26

  Just how quaint.

 6. cream and black fascinator

  20 lipca 2017 at 22:29

  hello!,I really like your writing so a lot! percentage we keep up a correspondence extra approximately your article on AOL? I need a specialist on this house to resolve my problem. Maybe that’s you! Taking a look ahead to peer you.

 7. Darinnania

  11 sierpnia 2017 at 03:29

  http://revia.phartesdomusa.org buy generic naltrexone

 8. Darinnania

  11 sierpnia 2017 at 18:08

  http://revia.phartesdomusa.org buy revia online bluelight

 9. Jeffreygorse

  12 sierpnia 2017 at 22:57

  http://buycialisonline.phartesdomusa.org/ buy cialis from canada online

 10. sight impaired products

  26 sierpnia 2017 at 18:34

  hello!,I love your writing very much! proportion we be in contact more about your article on AOL? I require an expert in this house to solve my problem. May be that’s you! Having a look forward to look you.

 11. Jesse Grillo

  28 sierpnia 2017 at 09:31

  Do you have Youtube videos on the subject? I am trying to learn more about this topic. Exceptionally well written!

 12. download weed maps

  29 sierpnia 2017 at 21:30

  Thank you for writing this great write up. When I read your website I could feel myself getting smarter. Somehow you make time stop and fly at the same time. I will just say magnificent!

 13. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 14:33

  Incredible. There are certainly a lot of info to take into consideration. You should be thanked more often. You are my savior.

 14. escape room garland

  30 sierpnia 2017 at 16:19

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Thanks a lot!

 15. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 15:27

  I have added your website to my Pinterest bookmarks I have been surfing on-line more than 3 hours today. When I started my phone this website was running. I bet you sweat glitter.

 16. technology adviser

  31 sierpnia 2017 at 21:10

  A lot of details to take into consideration. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blog. My girlfriend enjoys your page. Your perspective is beyond refreshing.

 17. cannabis app

  1 września 2017 at 06:32

  I enjoy the things you provide here and can not wait to take a look when I get home. There are certainly a lot of things to take into consideration. This is an excellent, an eye-opener for sure! This really answered my problem. Incredible! This blog looks just like my old one

 18. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 15:07

  This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blog. I was reading your post and my crazy hamster threw a mug on my keyboard.

 19. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 01:12

  Any additional suggestions or hints? I am bored to death at work so I decided to browse your post on my iphone during lunch break. Ever make it out to Massachusetts? Spot on with this. I think the admin of this web blogs is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information.

 20. new business speaker

  2 września 2017 at 04:32

  Colors seem brighter when you are around. You are absolutly a professional. Well written! This actually answered my problem. Your post is absolutely on point!

 21. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 00:31

  good post. I will just say good!

 22. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 11:57

  Your perspective is beyond refreshing. it is like you wrote the book on it or something.

 23. tech speaker

  4 września 2017 at 13:30

  It is like you wrote the book on it or something. Spot on with this blog. My boyfriend told me they love your blogs article. Your perspective is really refreshing.

 24. Karey Beirise

  4 września 2017 at 21:27

  Its such as you learn my mind! You seem to grasp so much approximately this, such as you wrote the e book in it or something. I feel that you can do with a few p.c. to power the message house a bit, but other than that, this is great blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 25. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 21:44

  Incredible. You have a number of nice points there. Who raised you? They deserve a medal for a job well done.

 26. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 18:34

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to
  no back up. Do you have any solutions to protect against hackers?

 27. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 21:27

  I just randomly discovered your pages. Extremely cool short blogs. You have a lot of knowledge on this topic. Son of a gun!

 28. things you need to grow weed

  6 września 2017 at 02:58

  Greetings! I’ve been reading your site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from
  Atascocita Texas! Just wanted to mention keep up the excellent work!

 29. existing door

  6 września 2017 at 08:59

  I got this site from my buddy who informed me concerning this website
  and now this time I am browsing this web page and reading very informative articles here.

 30. Teddy

  7 września 2017 at 04:05

  Hi there, this weekend is good in support of me, because
  this time i am reading this enormous educational article here at my residence.

 31. penny stocks

  7 września 2017 at 06:15

  Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her
  ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 32. билети софия бургас

  7 września 2017 at 18:31

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 33. new business speaker

  8 września 2017 at 00:18

  It is really unbelievable you do not have more followers. Thanks for sharing this interesting blogs with us. I was reading on Wednesday when I discovered your website. I wants to be a teacher in this topic someday. Is there anything else I could read to learn more about this?

 34. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 10:33

  Your article is awesome! My professor wants to be a teacher in this topic. I simply must tell you that your websites are really awesome. I truly appreciate this blogs. Thanks for sharing your info.

 35. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 września 2017 at 19:49

  These are really wonderful ideas in regarding blogging. You have touched some good
  factors here. Any way keep up wrinting.

 36. things you need to become a cartoonist

  8 września 2017 at 21:33

  I just like the helpful information you supply in your articles.
  I will bookmark your weblog and take a look at again right
  here frequently. I am somewhat sure I’ll be informed many
  new stuff proper right here! Good luck for the next!

 37. Jesse Grillo

  9 września 2017 at 01:06

  Well written! I will bookmark this. You really sparked my interest. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further posts thank you once again. Your pages are shocking.

 38. federal loan

  9 września 2017 at 12:10

  Please let me know if you’re looking for a article author for your site.
  You have some really good articles and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love
  to write some material for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please shoot me an email if interested.

  Thanks!

 39. mortgage loan

  9 września 2017 at 16:06

  I believe this is one of the so much important information for me.
  And i am satisfied reading your article. But want to observation on some common issues,
  The website style is perfect, the articles is in reality nice
  : D. Good job, cheers

 40. penny stocks yield

  9 września 2017 at 17:04

  Article writing is also a excitement, if you know after
  that you can write if not it is difficult to write.

 41. best deal estate real

  9 września 2017 at 18:31

  Thank you for any other informative website. The place else could I am getting
  that kind of information written in such an ideal approach?

  I have a undertaking that I’m simply now working on, and I have been at the look
  out for such info.

 42. start up costs

  10 września 2017 at 01:14

  I enjoy reading through an article that will make men and women think.
  Also, thanks for allowing me to comment!

 43. any links

  10 września 2017 at 06:11

  Hands down, Apple’s app keep wins as a result of a mile. It is really a huge final decision of all types of applications vs a as an alternative not happy amount of a handful for Zune. Microsoft consists of Designs, specially in the realm of online games, however I am not certain I would require toward guess on the upcoming if this portion is considerable in direction of your self. The iPod is a substantially better alternative in just that circumstance.

 44. Sammie

  10 września 2017 at 07:43

  Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to check it out.
  I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!

  Exceptional blog and great design.

 45. business plan

  10 września 2017 at 22:44

  Good web site you’ve got here.. It’s difficult to find high quality writing like yours nowadays.
  I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 46. Bev

  11 września 2017 at 05:40

  Hi there to all, how is all, I think every one is getting more from this website, and your views
  are good for new people.

 47. Joann

  11 września 2017 at 06:12

  I was able to find good information from your blog posts.

 48. ips-ci.com

  11 września 2017 at 15:21

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. But think of if you added some great photos or
  videos to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips,
  this site could undeniably be one of the most beneficial in its niche.

  Terrific blog!

 49. all these things that ive done

  12 września 2017 at 13:31

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and
  tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be
  a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has
  83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with
  someone!

 50. business start up

  13 września 2017 at 00:51

  I take pleasure in, cause I discovered exactly what
  I used to be looking for. You’ve ended my four day long
  hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 51. What’s up, the whole thing is going perfectly here and ofcourse every one is
  sharing facts, that’s actually good, keep up writing.

 52. escape room near me

  14 września 2017 at 10:32

  Very good article! We will be linking to this particularly great post on our website. Keep up the great writing.

 53. how to apply pr

  15 września 2017 at 02:03

  I like this post! Thanks.

 54. royal dublin golf

  15 września 2017 at 15:25

  Greetings! Very useful advice within this post! It’s the little changes that will make the most significant
  changes. Many thanks for sharing!

 55. place macau tourism

  15 września 2017 at 20:27

  It’s in fact very complex in this active life
  to listen news on Television, therefore I simply use web for
  that purpose, and obtain the latest news.

 56. download site

  16 września 2017 at 07:11

  I’ll tools this research toward 2 versions of people in america: latest Zune householders who are thinking about an enhance, and Those people making an attempt in the direction of come to a decision concerning a Zune and an iPod. (There are other gamers well worth looking at out there, like the Sony Walkman X, but I be expecting this gives your self ample data in direction of make an knowledgeable choice of the Zune vs avid gamers other than the iPod line as perfectly.)

 57. shoes on sale online

  16 września 2017 at 18:56

  To produce a great impact in one shot, one has to know well how to carry their charisma of attracting other people.|Footwear that are specifically developed for outside activities generally have ticker and anti slip sole. Well, this is most likely the final factor you need to be concerned about. As we know branded goods are costlier than generic goods.|Price apart, they may not always appear good on you. What ever type of footwear you are searching for, you will definitely discover the preferred type of footwear on-line. „It was a difficult time for the metropolis back then.|Want to make certain no shoes and baggage only look great, but fits nicely. At these shops, you will get various types of shoes for males from some of the renowned brand names. The level of risk is dependent on your desires.|The web-shops offer you enormous choices in all the classes. The great component is that sellers are continuously adding things to Etsy, so there are new products everyday! I checked all the leading shoe designers for a sample.|The outcome of gel materials shocked the footwear marketplace greatly. Shoes that appear great on Susan may not essential be appropriate for you. Advance tracks, like „We Can’t Quit” and „Wrecking Ball”, are tearing up the charts.|You will be able to conserve more cash if you order two or much more bottles. The price of one bottle of bowtrol is $39.ninety five. You can be 1 of the numerous shoppers that support the crafters on Etsy.|You will just have to click on the merchandise that you want and you can immediately have it. Aspis Forte is accessible at extremely low price. It buys directly from leading producers, so it sells at a inexpensive cost.|Try it and you might not regret for purchasing this kind of a pair of running footwear. In 2010, I saved more than $200 on fitness center shoes and athletic apparel on your own! Vimax tablets can be found on amazon marketplace.|Most of the portals offer 10025 cash back again in case the consumer returns the product. But the typical size chart is not be appropriate for running. The most notable feature of Aspis Forte is low cost.|The key attention is that the most comfortable footwear for you. Footwear that appear good on Susan might not essential be suitable for you. Width in business with size, makes the footwear best for running.|These shoes are as mild-weight as possible, but also very durable. Gain much more friction between the ft and the shoe, it is a danger to hurt the feet. But the typical dimension chart is not be appropriate for running.|If you’re used to utilizing high road stores then you might be missing out on some of these benefits. Pay for each click advertising is right here to stay. It is the highest technologies in footwear factories.|This excludes the low cost you will get when you use Vimax coupon code. Keeping security and tenderness in thoughts, it is always great to go for soft soled shoes. That is why a lady is generally very particular about her footwear.|If you don’t like Endless Footwear, there are plenty of other places to purchase from. But the common dimension chart is not be appropriate for operating. They are best for these who show severe over pronation.|However, some individuals do make their footwear their trademark and wear comparable kind of footwear all their life.

 58. apply pr singapore

  16 września 2017 at 21:12

  Great post!

 59. Emerald Ostling

  16 września 2017 at 21:15

  I am usually to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your website and hold checking for brand spanking new information.

 60. international travel

  17 września 2017 at 00:55

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without
  a doubt donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for
  bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will talk about this site with my Facebook group.
  Chat soon!

 61. tourism presents

  17 września 2017 at 04:54

  Hello, I enjoy reading through your post. I wanted to write a little comment to support you.

 62. page title

  17 września 2017 at 07:58

  This is taking a little bit further more subjective, still I substantially want the Zune Marketplace. The interface is colourful, incorporates further more flair, and some interesting options together with ‚Mixview’ that enable you abruptly look at comparable albums, songs, or other people related toward what you are listening in direction of. Clicking on one of these will center upon that item, and one more established of „neighbors” will arrive into belief, allowing on your own towards navigate about investigating by way of identical artists, new music, or users. Talking of buyers, the Zune „Social” is on top of that Terrific fun, permitting by yourself uncover other people with shared preferences and getting to be pals with them. You then can hear in direction of a playlist developed dependent on an amalgamation of what all your close friends are listening to, which is on top of that fascinating. Individuals apprehensive with privacy will be relieved toward comprehend you can keep away from the community in opposition to seeing your specific listening behavior if your self thus determine.

 63. international travel

  17 września 2017 at 08:42

  Excellent site. Lots of useful info here.
  I am sending it to several pals ans additionally sharing in delicious.
  And obviously, thanks in your sweat!

 64. travel cover

  17 września 2017 at 11:54

  Why people still make use of to read news papers
  when in this technological globe all is available on net?

 65. apply singapore pr

  17 września 2017 at 22:49

  I like this post! Thanks.

 66. travel meetup groups

  18 września 2017 at 06:54

  I have read so many articles concerning the blogger lovers however
  this paragraph is really a fastidious paragraph, keep it up.

 67. apply pr

  18 września 2017 at 22:57

  I like this post! Thanks.

 68. custom soccer jerseys

  19 września 2017 at 00:02

  You really make it seem so easy with your presentation but I
  find this matter to be really something that I think I
  would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get the
  hang of it!

 69. where to dispose of old electronics

  19 września 2017 at 13:19

  Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra