Z zagranicy

144 zobowiązania Marine Le Pen wobec Francji! Lewactwo i banksterzy zawyją z bólu

Kandydatka Frontu Narodowego na prezydenta Francji Marine Le Pen wydała dokument będący jednocześnie jej programem wyborczym i zobowiązaniami (w liczbie 144), jakie deklaruje wypełnić, jeżeli tylko zostanie wybrana głową państwa.

Pierwszym z punktów jest „odzyskanie wolności i kontroli nad przeznaczeniem odzyskania suwerenności narodu francuskiego (monetarnej, legislacyjnej, terytorialnej, gospodarczej)”. W tym celu Marine Le Pen zamierza rozpocząć negocjacje z europejskimi partnerami, a następnie przeprowadzić referendum w sprawie członkostwa Francji w Unii Europejskiej. „Celem jest stworzenie europejskiego projektu, który szanuje niezależność Francji i jej suwerenność narodową i który będzie służył interesom narodowym”.

Kandydatka francuskich narodowców zapowiada także reformy instytucjonalne, oddanie głosu społeczeństwu oraz wprowadzenie możliwie demokratycznych zasad funkcjonowania kraju. W ramach tego chce ona zorganizowania referendum na temat zmian w Konstytucji i uzależnienie tych ostatnich od wyniku referendum, oraz zmodyfikowanie sposobu liczenia głosów we wszystkich wyborach na proporcjonalny. Przewiduje też zmniejszenie liczby deputowanych z 577 (obecnie) do 300 oraz liczby senatorów z 348 (obecnie) do 200. Zmianie miałaby też ulec liczba podpisów obywatelskich wymaganych do przeprowadzenia referendum obywatelskiego – już 500 tys. podpisów byłoby wiążącymi.

Le Pen postawiła sobie zadanie zagwarantowania wolności wypowiedzi oraz innych wolności fundamentalnych zastrzeżonych w Konstytucji, wzmacniających walkę z cyber-dżihadyzmem oraz pedo-przestępczością. Co więcej chce ona stworzyć specjalną kartę wartości konstytucyjnych, która będzie obejmowała ochronę danych osobowych Francuzów, zwłaszcza przez zobowiązanie do magazynowania tych danych na serwerach zlokalizowanych we Francji.

Kandydatka FN na prezydenta nie zapomniała także o kobietach, praw których zobowiązała się bronić przed m.in. islamem, który w poważnym stopniu ogranicza ich fundamentalne wolności a także poprzez zrównanie płac kobiet i mężczyzn.

Marine Le Pen zapewnia, iż będzie szanowała wolność gromadzenia się rzecz jasna w granicach określonych porządkiem publicznym, oraz wspierała małe struktury stowarzyszeń kulturalnych, sportowych, humanitarnych, socjalnych, edukacyjnych itp., które funkcjonują na terytorium kraju.

Zapowiada także przywrócenie porządku republikańskiego, państwa prawa oraz równości wszystkich wobec prawa. W ramach tego zamierza ona wzmocnić siły porządkowe o 15 tys. nowych policjantów i żandarmów, zmodernizować wyposażenie służb mundurowych oraz komisariatów a także przyznać żandarmom status wojskowych.

Za cel bierze sobie przy tym 5000 liderów gangów przestępczych, wobec których zastosowane mają być obostrzenia karne określone przez MSW. Deklaruje również, że będzie zdecydowanie walczyć z przemytnikami i handlarzami żywym towarem. Jednym z jej haseł jest „Zero tolerancji” dla przestępców oraz zakończenie naginania prawa karnego, przywrócenie kar minimalnych oraz usunięcie zapisu o automatycznym odpuszczeniu kary. Chce ona wprowadzenia dożywotniego więzienia bez możliwości złagodzenia kary za najcięższe przestępstwa. W ramach walki z przestępczością obiecuje, że w ciągu pięciu lat stworzy 40 tys. nowych miejsc w więzieniach.

Francja pod przewodnictwem Le Pen wyjdzie ze strefy Schengen

Kandydatka narodowców na prezydenta Francji zapowiada przywrócenie granic narodowych oraz opuszczenie przez Francję strefy Schengen. Za jej rządów niemożliwą ma być naturalizacja obcokrajowców, którzy do kraju dostali się nielegalnie. Wszyscy oni mają zostać natychmiast wydaleni – w pierwszym rzędzie opuszczą kraj wszyscy, co do których istnieje chociażby cień podejrzenia, że mogą mieć powiązania z organizacjami ekstremistycznymi, czy fundamentalistycznymi. Procedury wydalania z kraju mają zostać uproszczone, a legalna imigracja – zredukowana. Z kraju wydalani mają być również dżihadyści posiadający obywatelstwo francuskie.

W ramach walki z terroryzmem nastąpią zmiany we francuskim kodeksie karnym, do którego dodany zostanie art. 411-4 dotyczący inwigilowania osób podejrzanych o terroryzm oraz prewencyjnego umieszczania ich w areszcie, który dotyczył będzie również terrorystów o francuskim obywatelstwie. Stworzona zostanie przy tym lista działających na terytorium Francji organizacji wrogich Francuzom i państwu francuskiemu.

Reindustrializacja

Marine Le Pen zamierza przedstawić plan reindustrializacji w ramach karty współpracy przedsiębiorstw oraz państwową strategię uprzywilejowania gospodarki w obliczu spekulacji finansowych. Zapowiada także wspieranie francuskich przedsiębiorstw przed nieuczciwą konkurencją międzynarodową poprzez narzucenie inteligentnego protekcjonizmu i przywrócenie krajowej waluty dostosowanej do gospodarki, „dźwigni konkurencyjności”. Ochronie mieliby podlegać także konsumenci oraz uczciwa konkurencja poprzez wprowadzenie zakazu importu towarów z zagranicy, które nie spełniają norm narzucanych producentom francuskim.

Produkcja francuska ma być wspierana również poprzez obowiązkowe etykietowanie towarów jako wyprodukowanych we Francji oraz ich promowanie w ramach patriotyzmu ekonomicznego.

Aby zmniejszyć stopę bezrobocia wśród Francuzów, Marine Le Pen zapowiada wprowadzenie dodatkowego podatku dla wszystkich pracodawców zatrudniających pracowników zagranicznych, aby skutecznie zapewnić pierwszeństwo zatrudnienia francuskim pracownikom. Deklaruje także zapewnienie ochrony strategicznych gałęzi przemysłu i przewoźników poprzez kontrolę przez Urząd Bezpieczeństwa zagranicznych inwestycji, które wpływają na interesy narodowe.

Marine Le Pen chce także zwiększenia innowacyjności francuskiej gospodarki. Aby osiągnąć ten cel będzie ona – zgodnie z punktami zawartymi w programie 144 obietnic – promować sektory strategiczne dla badań i innowacji, które to otrzymają specjalne ulgi podatkowe. Ponadto zwiększy ona o 30 proc. ilość pieniędzy publicznych przeznaczonych na badania naukowe.

W ramach uzdrawiania finansów publicznych Le Pen deklaruje walkę ze wszelkiej maści nadużyciami, wyłudzeniami i defraudacjami. Chce przy tym uniezależnić kraj od rynków finansowych i poddać finanse państwa bezpośrednio Bankowi Francji. Ten ostatni miałby też wspierać drobnych i średnich przedsiębiorców, udzielając im kredytów na preferencyjnych warunkach.

Le Pen zapowiada także „skuteczną walkę z uchylaniem się od opodatkowania w celu zachowania naszego modelu społecznego w walce z rajami podatkowymi i stworzenia podatku od działalności prowadzonej we Francji”.

Zmiany mają dotknąć także szkolnictwo – Le Pen chce, aby francuska szkoła kształciła fachowców, zatem uczniowie, którym nie udało się dostać na studia, mogliby zdobywać profesję w specjalnie przygotowanych do tego szkołach zawodowych.

Bronić tożsamości

Punktem, który szczególnie nie spodoba się francuskiej lewicy, jest złożona przez Marine Le Pen deklaracja „obrony narodowej tożsamości, wartości i tradycji cywilizacji francuskiej” oraz wpisania do Konstytucji obrony promowania francuskiego dziedzictwa historycznego i kulturalnego. Co więcej, z wszystkich budynków użyteczności publicznej ma zniknąć flaga Unii Europejskiej – pozostaną jedynie narodowe flagi francuskie. Le Pen zamierza też skończyć z polityką wyprzedaży francuskich zabytków w obce ręce.

Kandydatka Frontu Narodowego planuje jako prezydent doprowadzić do opuszczenia przez Francję struktur NATO, aby francuscy żołnierze nie brali udziału w wojnach, w których Francja nie ma interesu. Chce także zwiększyć zdolności obronne francuskiej armii – budżet na jej potrzeby wzrośnie do 3 proc. PKB.

Le Pen stawia na narodowe rolnictwo oraz ochronę przed inwazją obcych korporacji. Nie zgadza się na funkcjonowanie traktatów o wolnym handlu (TAFTA, CETA, z Australią, z Nową Zelandią itp.). Zapowiada ułatwienia dla młodych rolników chcących założyć własne gospodarstwa rolne.

Czegokolwiek nie twierdziłaby lewica, ten program zapewne doprowadzi Marine Le Pen do zwycięstwa w zbliżających się wyborach prezydenckich.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

174 komentarze

174 Komentarzy

 1. jaro7

  4 lutego 2017 at 15:40

  Myślę że tutaj lewactwo jednak zrobi WSZYSTKO aby nie wygrała,Nawet sfałszują wybory.Drugiego Trumpa tym razem w Europie nie będzie.Choćprogram ma dobry i niosący nadzieję.

 2. Mario

  4 lutego 2017 at 17:23

  Wygra i jest pacynką komunistów. Kiedy komuniści się komoromitują to robią zmianę wajchy. Czary mary, zmieniają ubranko tak żeby ciemny lud się uspokoił i myślał że coś wybiera. Tymczasem nowy bohater dalej będzie robił swoje. Tak samo jest z Trumpem w USA. To pachołek bankierów i pierwszy sojusznik państwa położonego w Palestynie. Takie osoby jak oni mają jedynie służyć eskalacji napięć wewnątrz państw aby doprowadzić do głębokich podziałów rozruchow, destabilizacji państwa, a następnie wprowadzenia stanu wyjątkowego. Trzecią taką osobą będzie Herr Schulz który zostanie kanclerzemniemiec.

  • Leszek1

   4 lutego 2017 at 20:19

   Imponuja mi osoby tak dobrze poinformowane, ze dokladnie wiedza, ze Le Pen wygra, ze Trump to pacholek, ze Schulc zostanie Kanclezem i tak dalej. Szczerze zazdrozcze takiej umiejetnosci, bo sam musze czekac, zeby po czynach ich poznac. Tylko dokladnie nie wiem, czy to jest nadzwyczajna umiejetnosc, czy tylko zwyczajna bezczelnosc.

 3. stan

  4 lutego 2017 at 17:28

  Rozpisane na role: Wy Marine Le Pen będziecie prawicą.

 4. Tomek

  4 lutego 2017 at 18:01

  Ja się tak zastanawiam, jaki Polak chce rozwalenia NATO i osłabienia naszych sojuszy z krajami zachodniej Europy? Lewactwo lewactwem, sprawy światopoglądowe sprawami światopoglądowymi, ale, jak pisał Dmowski (którym sobie tu różne osoby gęby wycierają, zupełnie go nie rozumiejąc) – jestem „Polakiem, więc mam obowiązki polskie”. Co mnie obchodzi, że we Francji będą walczyć o pierwszeństwo francuskiego przemysłu albo zakażą noszenia burek? Interesuje mnie to, jak le Pen wpłynie na Polskę. I tu mogą być tylko dwa wytłumaczenia „jarania się” (by użyć języka z repertuaru pani Wiejak) le Pen:

  – albo ktoś jest po prostu idiotą i nie wie, jak świat funkcjonuje i jakie będą dla nas skutki wyboru le Pen. To bardzo prawdopodobne w przypadku niektórych na forum, którzy, patrząc na poziom komentarzy, mentalnie żyją jeszcze w Austria-Węgrzech

  – albo ktoś ma obowiązki niepolskie i za ich wypełnianie jest nagradzany. To możliwe w przypadku tego portalu, patrząc na linię polityczną artykułów np. P. Wiejak. Pytanie, czy to tylko ideologia czy też wspólny interes finansowy (le Pen finansuje Putin, co sama przyznała. Agentura wpływu Putina w Polsce jest wciąż zbyt słabo zweryfikowana, ale do czasu – pierwsze wyroki już były)

 5. piernik

  4 lutego 2017 at 19:00

  rosthild przeczytal i zasmial sie.

  A co to wlasciwie jest lewactwo,bo jezeli sie nie myle to tez jest soclaistka jak towarzysz kaczynski?Chce pozbawiac nierobow zasilkow, obnizyc podatki?nie znalazlem,ale za to chce walczy z rajami podatkowymi,czyli wydusic ile sie da od kazdego,a pozniej dac to nierobom-pasozytom na zasilkach

 6. AnswersMaster

  4 lutego 2017 at 22:53

  Lewactwo? Przecież ona jest typowym narodowo socjalistycznym lewakiem jak Adolf Hitler. Chce jeszcze bardziej pogłębiać wszystko co lewicowe gospodarczo, tylko z tą różnicą że tylko dla swoich. Politycznie też z prawicą wiele wspólnego nie ma, wyjście z UE i własna waluta to ok, ale reszta to inwigilacja, nacjonalizacja, socjal dla swoich, zamykanie się na świat, nawet ze strefy Schengen chcą wyjść. Zgniją we własnym smrodzie, a potem unijne lewaki integracyjne będą na ich przykładzie pokazywać i wmawiać, że skończyli marnie bo wyszli z UE co akurat jest jedną z niewielu dobrych rzeczy jakie chce zrobić.

  • niepisior

   6 lutego 2017 at 21:29

   Podobnie zresztą jak Jarosław Kaczyński. Tyle, że Kaczyński to przy panie LePen MIĘCZAK.

 7. marcinek6000

  5 lutego 2017 at 09:44

  Lewaki będą wyć z bólu, bo ta nazistka będzie walczyć o ten sam komunistyczny elektorat co lewaki.

 8. wolna-polska.pl

  5 lutego 2017 at 13:04

  A,co z żydami?

 9. Jendrek

  5 lutego 2017 at 14:39

  chce dobrze dla ludzi z kraju w którym się urodziła,jak to jebnie inne nacje,to bardzo dobrze

 10. ona

  6 lutego 2017 at 19:28

  Fajna kobieta -mądra i konkretna .No i jako jedyna w tej łuni ma jaja!!

 11. niepisior

  6 lutego 2017 at 21:11

  W porównaniu z panią LePen, Jaorsław Kaczyński to ciamciaramcia. A Polsce potrzebny jest TWARDY PRZYWÓDCA z JASNYM PROGRAMEM, a nie wielbiciel kotów i intrygant!

 12. renegeate

  7 lutego 2017 at 11:22

  mają dość IV Rzeszy nazywanej mylnie UE!

 13. okirex

  8 lutego 2017 at 08:30

  Najwazniejsze jest USADZIC germanskiego kundla, by zrozumial, ze panstewko o mentalnosci volkswagena nie liczy sie ani mniej ani wiecej niz inne panstwa!!!
  To priorytet nr.1!!!

 14. Clifford Kilfoyle

  21 lutego 2017 at 16:09

  travel advice

 15. Dakota Xang

  21 lutego 2017 at 16:12

  People Development Africa

 16. Clarissa Dollen

  22 lutego 2017 at 08:58

  non programmable smart thermostat

 17. Joe Roccia

  22 lutego 2017 at 13:35

  I enjoy gathering useful information , this post has got me even more info! .CosmosEntertainment

 18. Nakisha

  22 lutego 2017 at 17:47

  Your house is valueble for me. Thanks!…EBestWebHost

 19. Wallace Dennies

  23 lutego 2017 at 00:42

  as I website possessor I think the articles here is very wonderful, regards for your efforts.CosmosEntertainment

 20. Jayna Zinkl

  23 lutego 2017 at 21:53

  fitta porr

 21. breeze 540

  3 marca 2017 at 04:32

  Very good – I enjoyed this material

 22. lovely shez

  6 marca 2017 at 03:45

  KdXaTo Super-Duper site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also.

 23. venue finder

  6 marca 2017 at 19:36

  Muchos Gracias for your blog post. Cool.

 24. vulkan

  6 marca 2017 at 20:29

  I cannot thank you enough for the blog.Really looking forward to read more. Cool.

 25. Stefani

  6 marca 2017 at 20:43

  hello!,I like your writing so much! share we communicate more about your post on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 26. top 5 rated replacement windows

  6 marca 2017 at 23:59

  Well I sincerely enjoyed studying it. This post provided by you is very constructive for accurate planning.

 27. Samsung_S5

  7 marca 2017 at 01:00

  Major thankies for the blog post.Really thank you!

 28. read this post here

  7 marca 2017 at 04:07

  You have brought up a very excellent points , regards for the post.

 29. gmail login

  7 marca 2017 at 08:29

  Im grateful for the blog.Much thanks again. Want more.

 30. art

  7 marca 2017 at 08:36

  Appreciate you sharing, great blog article.Thanks Again. Will read on…

 31. realtor.net

  7 marca 2017 at 09:35

  You have mentioned very interesting points! ps decent web site.

 32. cabarete real estate

  7 marca 2017 at 20:41

  to say that this write-up very forced me to try and do so!

 33. engagement rings

  7 marca 2017 at 21:47

  This unique blog is really awesome as well as factual. I have discovered a lot of useful tips out of this amazing blog. I ad love to come back over and over again. Cheers!

 34. Andis

  7 marca 2017 at 22:52

  If some one needs to be updated with most

 35. nikon d7100 rate

  7 marca 2017 at 23:58

  Online Article Every so often in a while we choose blogs that we read. Listed below are the latest sites that we choose

 36. phuket property

  8 marca 2017 at 01:07

  Im grateful for the article post.Much thanks again. Want more.

 37. Meal box

  8 marca 2017 at 03:28

  Wow! Thank you! I constantly needed to write on my site something like that. Can I implement a portion of your post to my site?

 38. shared properties

  8 marca 2017 at 10:50

  logiciel gestion finance logiciel blackberry desktop software

 39. seo north vancouver

  8 marca 2017 at 14:15

  Say, you got a nice article post.Really looking forward to read more.

 40. ar condicionado automotivo

  8 marca 2017 at 15:25

  I reckon something really special in this website.

 41. Supporting the thread.. thanks sure, study is paying off. of course, research is paying off. Love the entry you offered..

 42. EZ Battery Reconditioning

  8 marca 2017 at 20:01

  Very nice work with the entry. A lot readers would see it in the same light as well and honestly agree with your point.

 43. Foot Doctor Warren MI

  8 marca 2017 at 22:20

  Scribbler, give me a student as record-book!)))

 44. adam and eve dildos

  10 marca 2017 at 09:01

  I think this is a real great post.

 45. Wonderkids

  10 marca 2017 at 10:44

  Where online can an accredited psyciatrist post articles (or blogs) for them to become popular?

 46. Watching the Super Bowl

  10 marca 2017 at 14:09

  usually posts some extremely exciting stuff like this. If you are new to this site

 47. gebaudesicherung

  10 marca 2017 at 15:23

  Thank you a lot and I am having a look ahead to contact you.

 48. free global shipping

  10 marca 2017 at 20:10

  Major thankies for the article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 49. recording studio in dubai

  10 marca 2017 at 20:25

  Hey, thanks for the blog article.Really thank you! Want more.

 50. machinelearning

  10 marca 2017 at 23:41

  I thought it was going to be some boring old publish, but it really compensated for my time. I will post a link to this page on my blog page. I am sure my visitors will come across that very useful

 51. Study

  11 marca 2017 at 04:27

  Some truly nice and utilitarian info on this web site, as well I conceive the style and design contains good features.

 52. sandals for women online shopping

  11 marca 2017 at 07:23

  I enjoy reading through by way of an write-up that can make males and women believe. Also, thanks for permitting for me to comment!

 53. luxury cars for rent

  11 marca 2017 at 07:58

  It is best to participate in a contest for top-of-the-line blogs on the web. I will recommend this website!

 54. affiliate marketing course

  11 marca 2017 at 09:13

  There is visibly a bundle to realize about this. I assume you made various nice points in features also.

 55. tea reviews

  11 marca 2017 at 11:36

  You should proceed your writing. I am sure, you have a great readers a base already!

 56. financial freedom

  12 marca 2017 at 12:32

  Great, thanks for sharing this blog post.Much thanks again.

 57. hibiscus reviews

  13 marca 2017 at 00:05

  If conceivable, as you clear knowledge, would you mind updating your blog with more information? It is damned helpful in return me.

 58. Hotel reservations

  13 marca 2017 at 01:14

  Some truly great blog posts on this website , thankyou for contribution.

 59. Turkey Yacht Charter

  13 marca 2017 at 03:35

  I\ ave been using iXpenseIt for the past two years. Great app with very regular updates.

 60. twitter promotion

  13 marca 2017 at 08:41

  Wow, great article post. Much obliged.

 61. Zombie

  13 marca 2017 at 11:05

  Enjoyed every bit of your article post. Really Great.

 62. trade in services

  13 marca 2017 at 14:36

  Maybe You Also Make All of these Mistakes With bag ?

 63. aliexpress dropshipping

  13 marca 2017 at 15:49

  Im obliged for the blog post.Really looking forward to read more. Want more.

 64. furniture mod for minecraft pe

  13 marca 2017 at 18:13

  I wanted to thank you for this great article, I definitely loved each and every little bit of it. I have bookmarked your web site to look at the newest stuff you post.

 65. boutique hotels

  14 marca 2017 at 09:09

  Say, you got a nice article post.Much thanks again. Great.

 66. Herminia Foard

  14 marca 2017 at 14:18

  Thank you for some other informative site. Where else may I am getting that type of info written in such a perfect means? I have a venture that I’m simply now running on, and I’ve been on the look out for such info.

 67. Review Wizard Review

  14 marca 2017 at 14:52

  or advice. Maybe you could write next articles relating to this article.

 68. Bitcoin Invest

  14 marca 2017 at 17:35

  You obtained a really useful blog I ave been here reading for about an hour. I am a newbie as well as your achievement is really considerably an inspiration for me.

 69. Jual Facebook Like

  14 marca 2017 at 22:12

  very good put up, i actually love this web site, carry on it

 70. Skibrille schnappchen

  15 marca 2017 at 00:37

  on Aol for something else, Regardless I am here now and would just like

 71. Boarder Security

  15 marca 2017 at 10:27

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content!

 72. rezeptfrei

  15 marca 2017 at 11:51

  Thanks for the article post.Thanks Again. Fantastic.

 73. homepage

  15 marca 2017 at 11:55

  Really informative article post.Much thanks again.

 74. hotel

  15 marca 2017 at 16:12

  I really liked your blog post.Much thanks again. Want more.

 75. Nona

  15 marca 2017 at 19:44

  Im grateful for the blog article.Really thank you! Want more.

 76. nursing jobs

  16 marca 2017 at 08:27

  Thank you ever so for you article post.Much thanks again. Really Great.

 77. Home Mortgage Huntsville AL

  16 marca 2017 at 09:01

  Appreciate you sharing, great blog article.Really thank you! Want more.

 78. daddy blogger

  16 marca 2017 at 12:01

  These online stores offer a great range of Chaussure De Foot Pas Cher helmet

 79. play online casino

  16 marca 2017 at 14:33

  This web site truly has all of the info I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 80. free stuff

  16 marca 2017 at 15:49

  wow, awesome blog post.Really thank you! Keep writing.

 81. Just to let you know your webpage appears a little bit strange in Safari on my notebook using Linux.

 82. Neck Massager

  16 marca 2017 at 23:16

  I value the blog article.Really looking forward to read more. Great.

 83. แม่บ้าน

  17 marca 2017 at 00:25

  Terrific paintings! That is the type of information that should be shared around the net. Shame on Google for not positioning this submit higher! Come on over and visit my site. Thank you =)

 84. แม่บ้าน

  17 marca 2017 at 01:39

  info about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 85. seo firm stanford ny

  17 marca 2017 at 04:09

  Very neat blog post.Really thank you! Really Great.

 86. Kansas City Mudjacking

  17 marca 2017 at 05:24

  This particular blog is obviously educating and also factual. I have found many helpful things out of this amazing blog. I ad love to go back every once in a while. Thanks a bunch!

 87. click here

  17 marca 2017 at 09:33

  Looking forward to reading more. Great post.Really thank you! Great.

 88. sex jav com

  17 marca 2017 at 10:24

  You have made some good points there. I looked on the internet to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 89. mobile advertising

  17 marca 2017 at 11:47

  Major thankies for the article post. Cool.

 90. smmakta

  17 marca 2017 at 12:53

  Looking forward to reading more. Great blog post. Really Great.

 91. I think this is a real great article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 92. Pingback: c39wym64xve6ccyetmcw45t4tno4t

 93. PRINCE2 Riyadh

  19 marca 2017 at 10:29

  There as definately a lot to find out about this issue. I like all of the points you have made.

 94. Fast Bitcoin Investment

  19 marca 2017 at 22:55

  Major thanks for the article post.Really thank you! Great.

 95. dangerous drones

  20 marca 2017 at 00:11

  Very good blog! Do you have any hints for aspiring writers? I am hoping to start my own site soon but I am a little lost on everything.

 96. Christian edm

  20 marca 2017 at 01:27

  Really enjoyed this article post.Thanks Again. Will read on

 97. marijuana dispensary closest to me

  20 marca 2017 at 02:44

  Muchos Gracias for your article post.Much thanks again. Great.

 98. website backlinks

  20 marca 2017 at 12:03

  I think this is a real great article post.Thanks Again. Great.

 99. Bird Seeds

  20 marca 2017 at 13:23

  You should participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I all recommend this web site!

 100. joma jewellery cardiff

  20 marca 2017 at 15:20

  There are different possibilities. Is the semicircle
  on the backside to do with type or perform?

 101. matched betting blog

  20 marca 2017 at 18:49

  Some really nice and useful information on this website, likewise I think the design contains wonderful features.

 102. Dewayne

  20 marca 2017 at 21:22

  Choose the technique that works for you: discover your audience and create pieces that correspond to a certain model.

 103. kjop sildenafil reseptfritt

  20 marca 2017 at 23:14

  kjop viagra pa nett http://alternativtabletten.site/viagra/ viagra uten resept

 104. online shopping for women

  20 marca 2017 at 23:34

  more strategies in this regard, thank you for sharing…… My web-site holiday Costa Blanca (Von)

 105. Im grateful for the blog article.Much thanks again. Cool.

 106. Jody

  20 marca 2017 at 23:56

  The cut refers to the method that the stone is original,
  resembling princess and square cuts.

 107. Russell

  21 marca 2017 at 00:05

  You can see the designs of them in jewelry shops in Texas.

 108. More hints

  21 marca 2017 at 00:43

  I really liked your blog post. Want more.

 109. Freda

  21 marca 2017 at 01:52

  Customers will, due to this fact, find a much bigger array of designs and jewellery in the Gulf.” An Indian girl on an overseas visit can deliver back Rs100,000 (Dh5,958) value of jewellery again into
  India.

 110. pop over to this site

  21 marca 2017 at 02:58

  I loved your blog article.Thanks Again. Want more.

 111. free gift cards steam

  21 marca 2017 at 04:06

  I truly appreciate this blog article.Much thanks again. Really Great.

 112. Quyen

  21 marca 2017 at 05:00

  Gold plated jewellery can simply be bought online at very affordable costs.

  Some of the most famous internet purchasing portals provide
  actual gold and silver jewellery as nicely, from a
  few of the largest brands in the trade. You’ll be able to even examine costs on-line of similar items and browse previous buyer opinions
  too.

 113. numerologist.com free reading

  21 marca 2017 at 05:13

  I loved your blog.Really looking forward to read more. Want more.

 114. Armand

  21 marca 2017 at 07:09

  It was later stated the ring was too huge for her, however there was no time to change it before the engagement, so one will
  discover Diana often the held the ring to keep it in place on the day of the announcement.

 115. Lionel

  21 marca 2017 at 08:25

  All of the jewels are superbly designed utilizing inexpensive supplies together with non valuable
  metals, stones, shells, leather, plastic and glass.

 116. war and order cheats no survey

  21 marca 2017 at 08:38

  Looking forward to reading more. Great article post.Much thanks again. Really Cool.

 117. Publish guest post

  21 marca 2017 at 09:53

  Way cool! Some very valid points! I appreciate

 118. Joma Jewellery Sale

  21 marca 2017 at 10:05

  Forms of jewelry, colours of stones and price tags have a meaning.
  Ask for advice if crucial.

 119. Concepcion

  21 marca 2017 at 11:13

  Although undocumented, it’s also believed that Baillie Scott introduced Knox to
  Dr. Christopher Dresser in whose London studio Knox worked
  for a few years earlier than becoming a member of the very successful London design agency,
  the Silver Studio that had been founded in 1880.

 120. Porn XXX

  21 marca 2017 at 21:13

  My brother recommended I would possibly like this website.

 121. Instagram views

  21 marca 2017 at 22:36

  You made some clear points there. I looked on the internet for the subject matter and found most individuals will approve with your website.

 122. alarmaufschaltung

  22 marca 2017 at 02:40

  You may have some true insight. Why not hold some kind of contest for the readers?

 123. Sports News

  22 marca 2017 at 09:51

  Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Much thanks again. Really Cool.

 124. reclaimed wood coffee table

  22 marca 2017 at 13:22

  This is a great tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Many thanks for sharing this one. A must read article!

 125. for more information

  22 marca 2017 at 18:41

  I think this is a real great article. Want more.

 126. Duvvada Jagannadham songs

  22 marca 2017 at 20:02

  I?аАТ’аЂа†ll right away snatch your rss feed as I can at find your email subscription link or e-newsletter service. Do you ave any? Please allow me recognize so that I may just subscribe. Thanks.

 127. north dakota fmcsa insurance

  22 marca 2017 at 20:44

  Im thankful for the blog article. Want more.

 128. california insurance premium finance

  22 marca 2017 at 21:27

  This blog is without a doubt awesome and besides factual. I have picked helluva helpful advices out of this blog. I ad love to come back again soon. Cheers!

 129. townhomes for sale temecula

  23 marca 2017 at 08:11

  Major thankies for the blog article.Much thanks again. Much obliged.

 130. kenneth calhoun

  23 marca 2017 at 10:39

  Utterly pent articles , thankyou for entropy.

 131. highland park real estate agent

  23 marca 2017 at 14:50

  I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!

 132. 90041 real estate agent

  23 marca 2017 at 16:12

  Really informative blog article.Really looking forward to read more. Awesome.

 133. to learn more

  24 marca 2017 at 00:25

  Very neat article post.Thanks Again. Cool.

 134. content samurai

  24 marca 2017 at 12:43

  On this very topic, I try update my blogs almost like I’m speaking to somebody or talking to that reader directly as I consider it helps engage people a lot more than writing content formally especially when my own blog is based around the goings ons, daily thoughts and research about this somewhat controversial concern. I discovered that I nonetheless need to use more of the methods you have mentioned in this posting.

 135. This article is very interesting and gripping. I like your points of view and how well they are expressed. Your content is well-written. Thank you.

 136. photo editor

  24 marca 2017 at 17:28

  the idea beach towel should be colored white because it reflects heat away-

 137. eletricista

  24 marca 2017 at 20:14

  You created some decent points there. I looked more than the online world for the issue and positioned many people goes as well as together with your web site.

 138. Wedding

  24 marca 2017 at 20:56

  The new Zune browser is surprisingly Excellent, nonetheless not as positive as the iPod’s. It performs well, however is not as quick as Safari, and consists of a clunkier interface. If oneself from time to time method on taking the website browser that is not an issue, however if you are designing in the direction of study the net alot from your PMP then the iPod’s larger exhibit and greater browser may well be necessary.

 139. larkin realty

  24 marca 2017 at 21:37

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I ave really enjoyed browsing your blog posts. After all I all be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 140. white pocket tours

  24 marca 2017 at 23:02

  This is one awesome blog.Really looking forward to read more. Want more.

 141. Los Angeles Personal Injury Attorneys

  25 marca 2017 at 01:51

  Im thankful for the article post.Thanks Again. Cool.

 142. acupuncture redmond

  25 marca 2017 at 03:15

  I thought it was going to be some boring old publish, but it really compensated for my time. I will post a link to this page on my blog page. I am certain my visitors will locate that extremely useful

 143. how to make a splint

  25 marca 2017 at 04:40

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you produced particular nice points in attributes also.

 144. russische djs

  25 marca 2017 at 08:53

  Terrific work! That is the type of info that should be shared across the net. Disgrace on Google for no longer positioning this put up higher! Come on over and seek advice from my web site. Thanks =)

 145. pearl engagement rings

  25 marca 2017 at 10:18

  There is apparently a bunch to identify about this. I assume you made some good points in features also.

 146. Toys & Hobbies

  25 marca 2017 at 11:44

  Very good info can be found on weblog.

 147. Quality Free backlinks

  25 marca 2017 at 13:08

  Usually I do not learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing style has been amazed me. Thank you, very nice article.

 148. jual kroto

  25 marca 2017 at 14:34

  I really liked your article.Much thanks again. Fantastic.

 149. Shane

  25 marca 2017 at 18:50

  It as nearly impossible to find experienced people for this subject, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 150. womens shoes online shopping

  25 marca 2017 at 19:50

  Hey, you used to publish magnificent, but the final few posts have been kinda dull… I miss your great writings. Past several posts are just a tiny bit out of track! come on!

 151. can you run it

  25 marca 2017 at 20:13

  It’а†s actually a great and useful piece of information. I am glad that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 152. more information

  25 marca 2017 at 21:35

  Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thank you for providing these details.

 153. Best Intros Pack

  25 marca 2017 at 23:01

  I would very much like to agree with the previous commenter! I find this blog really useful for my uni project. I hope to add more useful posts later.

 154. hot asian girls galleries

  26 marca 2017 at 00:26

  It as not that I want to copy your web site, but I really like the pattern. Could you let me know which style are you using? Or was it custom made?

 155. ultrasonic pest control

  27 marca 2017 at 08:35

  wow, awesome article post.Really thank you! Really Cool.

 156. buy e cig in Australia

  27 marca 2017 at 10:00

  Well I truly enjoyed studying it. This article offered by you is very helpful for correct planning.

 157. towel holders

  27 marca 2017 at 11:56

  site and be updated with the most up-to-date news update posted here.

 158. trail cameras

  27 marca 2017 at 14:18

  Wow, incredible blog format! How lengthy have you ever been running a blog for? you make blogging look easy. The whole glance of your website is great, as well as the content!

 159. medical tourism malaysia statistics

  28 marca 2017 at 02:25

  It as going to be finish of mine day, except before end I am reading this great post to increase my experience.

 160. Sadism

  28 marca 2017 at 03:53

  Really informative blog article.Thanks Again. Keep writing.

 161. cheap linux vps cloud

  28 marca 2017 at 05:25

  I truly appreciate this blog article.Much thanks again. Much obliged.

 162. investigatore privato roma

  28 marca 2017 at 06:52

  Regards for helping out, fantastic information. The laws of probability, so true in general, so fallacious in particular. by Edward Gibbon.

 163. go to

  28 marca 2017 at 08:19

  Really appreciate you sharing this blog.

 164. Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thanks for providing these details.

 165. buy Instagram followers

  28 marca 2017 at 12:51

  You made some clear points there. I did a search on the issue and found most persons will go along with with your blog.

 166. buy instagram followers

  28 marca 2017 at 13:37

  I really liked your blog post.Thanks Again. Awesome.

 167. evenflo car seat

  28 marca 2017 at 15:33

  Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Thanks Again. Keep writing.

 168. e cig sydney

  28 marca 2017 at 15:51

  I think this is a real great blog.Thanks Again.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra