Z kraju

Kobiety internowane w stanie wojennym wzywają do przyspieszenia prac nad nowelizacją ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej

Pominięcie w harmonogramie prac Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny na I półrocze kwestii ustawy o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych (druk nr 936) wywołuje sprzeciw tych środowisk. Stowarzyszenie Kobiet Internowanych, Więzionych, Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Mazowsze zaapelowała do Marszałka Sejmu o przyspieszenie prac nad ustawą, tak aby dotychczas obowiązująca zniesławiająca ustawa została zmieniona.

 

Poniżej tekst apelu:

Z niepokojem przyjęliśmy fakt, iż w planie pracy Sejmowej Komisji Polityki Rodziny na I półrocze br. nie znalazł się projekt ustawy ws. zmiany ustawy z dnia 20 marca 2015 o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych (druk 936). Dotychczasowe funkcjonowanie ustawy wskazuje na potrzebę jej pilnej nowelizacji zarówno pod kątem przyznawanych świadczeń, spójności z innymi przepisami prawa np. ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jak i w zakresie przyznawania statusu. Niestety choć senacki projekt ustawy trafił do Sejmu już kilka miesięcy temu, wciąż nie jest procedowany, mimo że było oczekiwanie jego przegłosowania do 13 grudnia ubiegłego roku.

Odnieść można wrażenie, że sprawy osób walczących o niepodległość w latach 1956-89 (zwanych w ustawie działaczami opozycji antykomunistycznej lub osobami represjonowanymi z przyczyn politycznych) są podobnie jak w poprzedniej kadencji Sejmu traktowane w sposób mało poważny. Dowodem na to, prócz powyższej sytuacji, są również następujące fakty:

-Sejmowa Komisja Petycji po rozpatrzeniu petycji (wraz z załączonymi projektami ustaw) Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 w sprawie zmiany ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych (BKSO-145-14/15) oraz w sprawie zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących zrównania sposobu naliczenia okresów emerytalnych kombatantów i osób represjonowanych oraz weteranów walki o niepodległość z lat 1956-89 (BKSP-145-4/15) na podstawie art.126 c ust.3 pkt.1 Regulaminu Sejmu podjęła decyzję o wniesieniu przez Komisję projektu ustawy. Jednak mimo upływu blisko roku, ww. rozstrzygnięcia Komisji nie zostały w jakikolwiek sposób urzeczywistnione w praktyce.

– Jak wynika ze stenogramu, Sejmowa Komisja Petycji postanowiła nadać bieg dalszy petycji Stowarzyszenia Polskiej Partii Niepodległościowej w sprawie zmiany przepisów dotyczących działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych (BKSP-145-27/15) zawierającej Poselski projekt ustawy o statusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej i Korpusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej wobec dyktatury komunistycznej złożony przez Prawo i Sprawiedliwość w Sejmie poprzedniej 7 Kadencji (druk nr 2342) poprzez zgłaszanie zagadnień poruszanych w petycji w pracach nad projektem senackim. Jednakże już ze strony internetowej sejmu oraz z pisma wicemarszałka z dnia 21 kwietnia 2016 okazuje się, że Komisja podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania petycji (choć na żadnym posiedzeniu komisji takie rozstrzygnięcie nie zapadło).

Zważywszy iż projekt senacki nowelizacji ustawy o działaczach miał być procedowany w Sejmie, Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, w odpowiedzi na petycję Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 dot. kwestii emerytalnych działaczy opozycji zobowiązała referenta senackiego projektu ustawy do przedstawienia tych zagadnień w trakcie prac sejmowych. Ale rozstrzygnięcie byłoby inne, gdyby była świadomość jak z dużym opóźnieniem planuje się (a właściwie nie planuje się) prace nad ustawą zawartą w druku sejmowym 936.

Od ponad 27 lat osoby walczące o niepodległość w latach 1956-89 nie mogą doczekać się właściwej ustawy. Do tej pory przyjmowano albo rozwiązania wycinkowe, albo pozorne. W efekcie ani nie zostaliśmy właściwie uhonorowani, ani nie zostały wyrównane szkody wynikające z walki o niepodległość przejawiające się np. w znacząco niższych emeryturach i rentach.

Z Sejmem tej kadencji, wiązaliśmy nadzieję, na inne, poważniejsze potraktowanie. Jednak zaistniała sytuacja, rodzi nasz niepokój co do rzeczywistych intencji. Apelujemy zatem o szybkie rozpoczęcie prac nad senackim projektem ustawy o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz uwzględnienie w ich trakcie głosu organizacji społecznych reprezentujących osoby walczące o niepodległość w latach 1956-89.

Może krótki rys historycznych zdarzeń wpłynie na podjęcie decyzji o sprawniejszym procedowaniu prac legislacyjnych nad zmianami w obecnej, wręcz hańbiącej bohaterów cywilnej walki o niepodległość Ojczyzny, ustawie:

– Przez dwie dekady środowiska nasze ufnie czekały, że „Polska sama się o nas upomni”, lecz powstała jedynie możliwość dochodzenia rekompensat z tytułu bezprawnego (nawet w oparciu o przepisy PRL-u) zastosowania Dekretu o Stanie Wojennym (internowania, areszty, więzienia, zatrzymania itp. represje) – nie jest to więc żaden ukłon w stronę opozycji, a jedynie naprawienie „pomyłki sądowej”, zaistniałej pod rygorami zafałszowanego prawa.

– Bezczelność pracowników służb opresyjnego ustroju, którzy na wprowadzenie bardzo łagodnych przepisów o ograniczeniu ich rozpasanych przywilejów, zareagowali zaskarżeniem Rządu RP do instytucji unijnych – wywołała wśród prześladowanych przez nich opozycjonistów gwałtowne poczucie dziejowej niesprawiedliwości: oto przegrani obrońcy minionego reżimu są nadal {„jak mówi ulica”) pasieni kawiorem i martini, podczas gdy wygrani w walce o suwerenność Polski żyją w ubóstwie i zapomnieniu.

Z tą chwilą środowiska nasze zaczęły zabiegać o satysfakcję honorową i materialną, wszak art. 19 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej mówi o otoczeniu szczególną troską i opieką ze strony instytucji państwowych, samorządów terytorialnych i organizacji społecznych osób, które skutecznie przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsze nasze wystąpienia (do Prezydenta, Premiera, Klubów Parlamentarnych, Prezesów Partii Politycznych, Marszałków Sejmu i Senatu, a nawet do NSZZ „Solidarność” i Episkopatu Polskiego Kościoła Katolickiego o wsparcie) miały miejsce 3 marca 2010 r. – za chwilę więc minie SIEDEM LAT.

– Oprotestowana przez środowiska opozycyjne hańbiąca ustawa o działaczach opozycji komunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych doczeka się wkrótce dwuletniego niesławnego obowiązywania – czy to nie najwyższa pora postawienia jej kresu?
Źródło: SERWIS21

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

32 komentarze

32 Komentarzy

 1. Karcz

  5 lutego 2017 at 01:41

  @gietpl: masz 100 proc. racji. Solidarność przyłożyła rękę do rozkradzenia Polski i oszukania Narodu. Spora część „działaczy” i „legend” dotąd czerpie korzyści z naszej naiwności, łącznie z poustawianymi swoimi dziećmi. Za stan wojenny wszyscy zapłacili cenę.Wielu Polaków o tym nie mówi jak się narażali. Robili to nie po to, żeby czerpać z tego kasę, tylko wierzyli,że robią coś dla Polski. Gdzie byli ci opozycjoniści, gdy zamykano zakłady pracy pozbawiając ludzi środków do życia.Rzygam kombatanctwem, sorry.

 2. z-k

  5 lutego 2017 at 09:38

  Kolejna grupa wojowników (kombatantek) za wolność naszą…..Wystawianie tych rachunków podatnikom rozpoczął, jeśli mnie pamięć nie myli, Kropiwnicki i Słowik a potem ruszyła lawina „bohaterów walki o wolność”, szczególnie tych internowanych w ośrodkach wypoczynkowych. Przypomnieć kombatantom warto, że w oficjalnych meldunkach organizatorów rewolucji i transformacji nazywało się toto „układem Jaruzelski – Geremek” a organizatorami była wielka finansjera żydowska, która by zachować zyski musiała skorygować swoją dawną inwestycję w leninowski bolszewizm. Więc może te kombatantki co to za pożyteczne idiotki w tej rewolucji robiły zwróciły by się za pośrednictwem Bolka, Frasyniuka, Smolara, Michnika …….pod właściwy adres…. a polskim podatnikom odpuściły

  • Danka

   12 lutego 2017 at 18:40

   Z-k Twoja grupa juz dostaje po 100 euro mies i to na calym szerokim swiecie, a dla tych, ktorxy swoja krwawica, wiezieniem i walka wywalczyly wolnosc,nie ma nic oprocz bezczelnego ignorowania orzez misiow? Z tlustymi portfelami.Teraz dodali sobie misie po 1000 zlx 460 p oslow

 3. Danka

  12 lutego 2017 at 18:34

  Cala obluda i zaklamanie wszystkich okraglakow. Co na to Radio Maryja.Wszak to hanba! Za osoby represjonowane przez kogo?I tu chyba powod nazywania obozow hitlerowkich obozami polskimi,bo skoro wladze i aejm uznaly, ze za zbrodnie niemieckie placi Polska Zydom z xalego awiata/ getta/, to o co chodzi/????Wiejska uznala Zydow w gettach w ustawie obowiazujacej i z dosatkami po ok.100 euro na calym swiecie pWystraczy swidectwo dwoch swiadkow latne na konta ofiar zz Polski.

 4. Daani

  12 lutego 2017 at 18:47

  Poprawka:Platne na konta ofiar nazi niemieckich spoza Polski na calym swiecie za to, ze Niemcy ich trzymali wgettach.Wczesniej placono tylko tym Zydom, ktorzy nieszkali w Polsce.

 5. Danka

  12 lutego 2017 at 18:51

  Prawo przechodzi na wdowy, wdowcow…

 6. Phentermine

  2 czerwca 2017 at 11:11

  Enlightening.

 7. katies

  23 czerwca 2017 at 18:31

  teppanyaki recipes japanese food

 8. Eleonor

  15 sierpnia 2017 at 01:19

  diet pills from costco

 9. snap milfs

  20 sierpnia 2017 at 02:42

  free snap milfs

 10. Orange County Dispensary

  24 sierpnia 2017 at 09:25

  it is like you wrote the book on it or something. I am on the same side as you. You are a very persuasive writer. It is really mind blowing you do not have more followers. Well written!

 11. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 12. Redondo Beach SEO

  26 sierpnia 2017 at 14:31

  You are my savior. I simply must tell you that I really like your blogs article. Ever traveled to Kansas? I am hoping you write once more very soon!

 13. disability aids sydney

  26 sierpnia 2017 at 22:56

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 14. big floppy milf tits

  27 sierpnia 2017 at 11:18

  yes it work

 15. asian pussy milf

  27 sierpnia 2017 at 21:50

  yess it works

 16. marijuana delivery

  29 sierpnia 2017 at 22:42

  Keep it up! You have a good head on your shoulders. This really answered my problem. You are a very persuasive writer. Can you tell us more about this?

 17. technology adviser

  30 sierpnia 2017 at 13:01

  I am hoping you write once more very soon! Do you have any video of that? Kudos. Nice read.

 18. escape room saginaw

  30 sierpnia 2017 at 20:13

  This is a topic which is close to my heart… Best wishes! Exactly where are your contact details though?

 19. Chong Vanderkam

  5 września 2017 at 01:46

  I just could not depart your website before suggesting that I extremely loved the usual information an individual supply for your guests? Is going to be back steadily to investigate cross-check new posts

 20. popular blog

  9 września 2017 at 14:57

  Sorry for the enormous evaluate, nonetheless I am rather loving the clean Zune, and count on this, as very well as the perfect critiques some other Those incorporate created, will guidance yourself make your mind up if it can be the right selection for oneself.

 21. apply pr

  15 września 2017 at 06:54

  I like this post! Thanks.

 22. non profit help

  16 września 2017 at 20:01

  I have to thank you for the efforts you have put in penning this website. I really hope to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 23. apply singapore pr

  16 września 2017 at 23:42

  Great post!

 24. Lily Gollin

  17 września 2017 at 01:36

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your website in my social networks!

 25. singapore permanent resident

  18 września 2017 at 01:29

  I like this post! Thanks.

 26. permanent resident

  19 września 2017 at 00:56

  I like this post! Thanks.

 27. computer disposal sites

  19 września 2017 at 15:10

  I was looking through some of your content on this site and I think this web site is rattling instructive! Retain putting up.

 28. apply pr singapore

  20 września 2017 at 01:14

  I like this post! Thanks.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra