Z kraju

Kobiety internowane w stanie wojennym wzywają do przyspieszenia prac nad nowelizacją ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej

Pominięcie w harmonogramie prac Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny na I półrocze kwestii ustawy o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych (druk nr 936) wywołuje sprzeciw tych środowisk. Stowarzyszenie Kobiet Internowanych, Więzionych, Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Mazowsze zaapelowała do Marszałka Sejmu o przyspieszenie prac nad ustawą, tak aby dotychczas obowiązująca zniesławiająca ustawa została zmieniona.

 

Poniżej tekst apelu:

Z niepokojem przyjęliśmy fakt, iż w planie pracy Sejmowej Komisji Polityki Rodziny na I półrocze br. nie znalazł się projekt ustawy ws. zmiany ustawy z dnia 20 marca 2015 o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych (druk 936). Dotychczasowe funkcjonowanie ustawy wskazuje na potrzebę jej pilnej nowelizacji zarówno pod kątem przyznawanych świadczeń, spójności z innymi przepisami prawa np. ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jak i w zakresie przyznawania statusu. Niestety choć senacki projekt ustawy trafił do Sejmu już kilka miesięcy temu, wciąż nie jest procedowany, mimo że było oczekiwanie jego przegłosowania do 13 grudnia ubiegłego roku.

Odnieść można wrażenie, że sprawy osób walczących o niepodległość w latach 1956-89 (zwanych w ustawie działaczami opozycji antykomunistycznej lub osobami represjonowanymi z przyczyn politycznych) są podobnie jak w poprzedniej kadencji Sejmu traktowane w sposób mało poważny. Dowodem na to, prócz powyższej sytuacji, są również następujące fakty:

-Sejmowa Komisja Petycji po rozpatrzeniu petycji (wraz z załączonymi projektami ustaw) Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 w sprawie zmiany ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych (BKSO-145-14/15) oraz w sprawie zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących zrównania sposobu naliczenia okresów emerytalnych kombatantów i osób represjonowanych oraz weteranów walki o niepodległość z lat 1956-89 (BKSP-145-4/15) na podstawie art.126 c ust.3 pkt.1 Regulaminu Sejmu podjęła decyzję o wniesieniu przez Komisję projektu ustawy. Jednak mimo upływu blisko roku, ww. rozstrzygnięcia Komisji nie zostały w jakikolwiek sposób urzeczywistnione w praktyce.

– Jak wynika ze stenogramu, Sejmowa Komisja Petycji postanowiła nadać bieg dalszy petycji Stowarzyszenia Polskiej Partii Niepodległościowej w sprawie zmiany przepisów dotyczących działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych (BKSP-145-27/15) zawierającej Poselski projekt ustawy o statusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej i Korpusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej wobec dyktatury komunistycznej złożony przez Prawo i Sprawiedliwość w Sejmie poprzedniej 7 Kadencji (druk nr 2342) poprzez zgłaszanie zagadnień poruszanych w petycji w pracach nad projektem senackim. Jednakże już ze strony internetowej sejmu oraz z pisma wicemarszałka z dnia 21 kwietnia 2016 okazuje się, że Komisja podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania petycji (choć na żadnym posiedzeniu komisji takie rozstrzygnięcie nie zapadło).

Zważywszy iż projekt senacki nowelizacji ustawy o działaczach miał być procedowany w Sejmie, Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, w odpowiedzi na petycję Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 dot. kwestii emerytalnych działaczy opozycji zobowiązała referenta senackiego projektu ustawy do przedstawienia tych zagadnień w trakcie prac sejmowych. Ale rozstrzygnięcie byłoby inne, gdyby była świadomość jak z dużym opóźnieniem planuje się (a właściwie nie planuje się) prace nad ustawą zawartą w druku sejmowym 936.

Od ponad 27 lat osoby walczące o niepodległość w latach 1956-89 nie mogą doczekać się właściwej ustawy. Do tej pory przyjmowano albo rozwiązania wycinkowe, albo pozorne. W efekcie ani nie zostaliśmy właściwie uhonorowani, ani nie zostały wyrównane szkody wynikające z walki o niepodległość przejawiające się np. w znacząco niższych emeryturach i rentach.

Z Sejmem tej kadencji, wiązaliśmy nadzieję, na inne, poważniejsze potraktowanie. Jednak zaistniała sytuacja, rodzi nasz niepokój co do rzeczywistych intencji. Apelujemy zatem o szybkie rozpoczęcie prac nad senackim projektem ustawy o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz uwzględnienie w ich trakcie głosu organizacji społecznych reprezentujących osoby walczące o niepodległość w latach 1956-89.

Może krótki rys historycznych zdarzeń wpłynie na podjęcie decyzji o sprawniejszym procedowaniu prac legislacyjnych nad zmianami w obecnej, wręcz hańbiącej bohaterów cywilnej walki o niepodległość Ojczyzny, ustawie:

– Przez dwie dekady środowiska nasze ufnie czekały, że „Polska sama się o nas upomni”, lecz powstała jedynie możliwość dochodzenia rekompensat z tytułu bezprawnego (nawet w oparciu o przepisy PRL-u) zastosowania Dekretu o Stanie Wojennym (internowania, areszty, więzienia, zatrzymania itp. represje) – nie jest to więc żaden ukłon w stronę opozycji, a jedynie naprawienie „pomyłki sądowej”, zaistniałej pod rygorami zafałszowanego prawa.

– Bezczelność pracowników służb opresyjnego ustroju, którzy na wprowadzenie bardzo łagodnych przepisów o ograniczeniu ich rozpasanych przywilejów, zareagowali zaskarżeniem Rządu RP do instytucji unijnych – wywołała wśród prześladowanych przez nich opozycjonistów gwałtowne poczucie dziejowej niesprawiedliwości: oto przegrani obrońcy minionego reżimu są nadal {„jak mówi ulica”) pasieni kawiorem i martini, podczas gdy wygrani w walce o suwerenność Polski żyją w ubóstwie i zapomnieniu.

Z tą chwilą środowiska nasze zaczęły zabiegać o satysfakcję honorową i materialną, wszak art. 19 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej mówi o otoczeniu szczególną troską i opieką ze strony instytucji państwowych, samorządów terytorialnych i organizacji społecznych osób, które skutecznie przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsze nasze wystąpienia (do Prezydenta, Premiera, Klubów Parlamentarnych, Prezesów Partii Politycznych, Marszałków Sejmu i Senatu, a nawet do NSZZ „Solidarność” i Episkopatu Polskiego Kościoła Katolickiego o wsparcie) miały miejsce 3 marca 2010 r. – za chwilę więc minie SIEDEM LAT.

– Oprotestowana przez środowiska opozycyjne hańbiąca ustawa o działaczach opozycji komunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych doczeka się wkrótce dwuletniego niesławnego obowiązywania – czy to nie najwyższa pora postawienia jej kresu?
Źródło: SERWIS21

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

97 komentarzy

97 Komentarzy

 1. Karcz

  5 lutego 2017 at 01:41

  @gietpl: masz 100 proc. racji. Solidarność przyłożyła rękę do rozkradzenia Polski i oszukania Narodu. Spora część „działaczy” i „legend” dotąd czerpie korzyści z naszej naiwności, łącznie z poustawianymi swoimi dziećmi. Za stan wojenny wszyscy zapłacili cenę.Wielu Polaków o tym nie mówi jak się narażali. Robili to nie po to, żeby czerpać z tego kasę, tylko wierzyli,że robią coś dla Polski. Gdzie byli ci opozycjoniści, gdy zamykano zakłady pracy pozbawiając ludzi środków do życia.Rzygam kombatanctwem, sorry.

 2. z-k

  5 lutego 2017 at 09:38

  Kolejna grupa wojowników (kombatantek) za wolność naszą…..Wystawianie tych rachunków podatnikom rozpoczął, jeśli mnie pamięć nie myli, Kropiwnicki i Słowik a potem ruszyła lawina „bohaterów walki o wolność”, szczególnie tych internowanych w ośrodkach wypoczynkowych. Przypomnieć kombatantom warto, że w oficjalnych meldunkach organizatorów rewolucji i transformacji nazywało się toto „układem Jaruzelski – Geremek” a organizatorami była wielka finansjera żydowska, która by zachować zyski musiała skorygować swoją dawną inwestycję w leninowski bolszewizm. Więc może te kombatantki co to za pożyteczne idiotki w tej rewolucji robiły zwróciły by się za pośrednictwem Bolka, Frasyniuka, Smolara, Michnika …….pod właściwy adres…. a polskim podatnikom odpuściły

  • Danka

   12 lutego 2017 at 18:40

   Z-k Twoja grupa juz dostaje po 100 euro mies i to na calym szerokim swiecie, a dla tych, ktorxy swoja krwawica, wiezieniem i walka wywalczyly wolnosc,nie ma nic oprocz bezczelnego ignorowania orzez misiow? Z tlustymi portfelami.Teraz dodali sobie misie po 1000 zlx 460 p oslow

 3. Danka

  12 lutego 2017 at 18:34

  Cala obluda i zaklamanie wszystkich okraglakow. Co na to Radio Maryja.Wszak to hanba! Za osoby represjonowane przez kogo?I tu chyba powod nazywania obozow hitlerowkich obozami polskimi,bo skoro wladze i aejm uznaly, ze za zbrodnie niemieckie placi Polska Zydom z xalego awiata/ getta/, to o co chodzi/????Wiejska uznala Zydow w gettach w ustawie obowiazujacej i z dosatkami po ok.100 euro na calym swiecie pWystraczy swidectwo dwoch swiadkow latne na konta ofiar zz Polski.

 4. Daani

  12 lutego 2017 at 18:47

  Poprawka:Platne na konta ofiar nazi niemieckich spoza Polski na calym swiecie za to, ze Niemcy ich trzymali wgettach.Wczesniej placono tylko tym Zydom, ktorzy nieszkali w Polsce.

 5. Danka

  12 lutego 2017 at 18:51

  Prawo przechodzi na wdowy, wdowcow…

 6. Phentermine

  2 czerwca 2017 at 11:11

  Enlightening.

 7. katies

  23 czerwca 2017 at 18:31

  teppanyaki recipes japanese food

 8. Eleonor

  15 sierpnia 2017 at 01:19

  diet pills from costco

 9. snap milfs

  20 sierpnia 2017 at 02:42

  free snap milfs

 10. Orange County Dispensary

  24 sierpnia 2017 at 09:25

  it is like you wrote the book on it or something. I am on the same side as you. You are a very persuasive writer. It is really mind blowing you do not have more followers. Well written!

 11. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 12. Redondo Beach SEO

  26 sierpnia 2017 at 14:31

  You are my savior. I simply must tell you that I really like your blogs article. Ever traveled to Kansas? I am hoping you write once more very soon!

 13. disability aids sydney

  26 sierpnia 2017 at 22:56

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 14. big floppy milf tits

  27 sierpnia 2017 at 11:18

  yes it work

 15. asian pussy milf

  27 sierpnia 2017 at 21:50

  yess it works

 16. marijuana delivery

  29 sierpnia 2017 at 22:42

  Keep it up! You have a good head on your shoulders. This really answered my problem. You are a very persuasive writer. Can you tell us more about this?

 17. technology adviser

  30 sierpnia 2017 at 13:01

  I am hoping you write once more very soon! Do you have any video of that? Kudos. Nice read.

 18. escape room saginaw

  30 sierpnia 2017 at 20:13

  This is a topic which is close to my heart… Best wishes! Exactly where are your contact details though?

 19. Chong Vanderkam

  5 września 2017 at 01:46

  I just could not depart your website before suggesting that I extremely loved the usual information an individual supply for your guests? Is going to be back steadily to investigate cross-check new posts

 20. popular blog

  9 września 2017 at 14:57

  Sorry for the enormous evaluate, nonetheless I am rather loving the clean Zune, and count on this, as very well as the perfect critiques some other Those incorporate created, will guidance yourself make your mind up if it can be the right selection for oneself.

 21. apply pr

  15 września 2017 at 06:54

  I like this post! Thanks.

 22. non profit help

  16 września 2017 at 20:01

  I have to thank you for the efforts you have put in penning this website. I really hope to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 23. apply singapore pr

  16 września 2017 at 23:42

  Great post!

 24. Lily Gollin

  17 września 2017 at 01:36

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your website in my social networks!

 25. singapore permanent resident

  18 września 2017 at 01:29

  I like this post! Thanks.

 26. permanent resident

  19 września 2017 at 00:56

  I like this post! Thanks.

 27. computer disposal sites

  19 września 2017 at 15:10

  I was looking through some of your content on this site and I think this web site is rattling instructive! Retain putting up.

 28. apply pr singapore

  20 września 2017 at 01:14

  I like this post! Thanks.

 29. escape room dallas

  20 września 2017 at 19:55

  This excellent website definitely has all the information I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

 30. best shoe prices online

  22 września 2017 at 08:49

  Proactol has been medically endorsed by top medical physicians and associates of the healthcare neighborhood.|That way you can make sure you are getting what you pay for. These can be a great way of helping you to determine exactly where the greatest bargains can be discovered. This kind of a problem differs from one manufacture to an additional.|Some people persist with purchasing footwear from conventional, physical shops. There are brand names which show their products on-line. Furthermore, you will have different footwear brand names to select from.|What’s more, there is by no means any rhythm or schedule to it. The number 1 place to order Vimax is from its official online shop. They merely don’t want to take the time to stock a big size shoe for ladies.|On the internet, by contrast, you can search the items that are becoming offered by a much bigger quantity of shops. The 2nd place to purchase Vimax for those of us who do not want to purchase from its official shop is amazon.|Appear to see if the online retailer that you are intending to make a buy from has issued any discount codes. Why were they so eager to purchase shoes from Samuel Windsor? These are also good for these who are neutral runners.|The bag received its name from the date of its launch, which was February 1955. Thirdly appear for different shops, promos, and an additional shopping store. There are races, polo, farming, equestrian plays, and a whole great deal much more.|It is more powerful than the energetic cultures usually seen in yogurt. Exact same applies here, Entrance Line Furthermore is also great effective item but it is costly. Skateboarding comes under extreme sports class.|On-line shoe reviews will give you an idea of the dimension and quality of the footwear reviewed.

 31. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 32. escape room dfw

  23 września 2017 at 18:51

  I was able to find good info from your blog articles.

 33. escape room fort worth

  25 września 2017 at 22:27

  After I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Thank you!

 34. escape room southlake

  26 września 2017 at 13:17

  Can I simply just say what a relief to discover somebody who actually understands what they are discussing online. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to read this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular because you definitely possess the gift.

 35. singapore permanent resident

  27 września 2017 at 11:25

  Great post there! Keep it up!

 36. evtini samoletni bileti wizz

  27 września 2017 at 17:04

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 37. green fascinators

  1 października 2017 at 20:19

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for! „Fear not that thy life shall come to an end, but rather fear that it shall never have a beginning.” by John Henry Cardinal Newman.

 38. escape room mansfield

  4 października 2017 at 07:38

  After looking into a few of the articles on your web site, I truly like your way of blogging. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my web site too and let me know how you feel.

 39. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 08:24

  I will tools this analyze towards Two patterns of individuals: latest Zune house owners who are thinking of an upgrade, and us citizens seeking to decide between a Zune and an iPod. (There are other avid gamers well worth looking at out there, including the Sony Walkman X, still I assume this gives on your own sufficient information in the direction of create an mindful conclusion of the Zune vs players other than the iPod line as properly.)

 40. tech adviser

  5 października 2017 at 06:15

  You always know just what to say. I simply have to tell you that I love your articles website.

 41. percolator quality

  5 października 2017 at 14:47

  I went over this web site and I conceive you have a lot of fantastic information, saved to bookmarks (:.

 42. Nikole Jurgensmeyer

  7 października 2017 at 05:05

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. thank you

 43. Arsenal fotbollströja

  7 października 2017 at 11:05

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 44. Monte Boudinot

  7 października 2017 at 23:01

  Thank you, I have just been looking for info about this topic for ages and yours is the best I’ve discovered so far. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 45. marijuana dispensary

  8 października 2017 at 15:54

  I shared your website on Google. I bet seasoned LinkedIn experts would agree with you. Your blog is loved by this girl I used to know. excellent post, thanks a lot.

 46. maglia manchester united bambino

  9 października 2017 at 11:38

  Please let me know if you’re looking for a writer for your blog. You have some really good articles and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Thank you!
  [url=http://www.chatawebdeals.com/video/bail-bond-companies/]maglia manchester united bambino[/url]

 47. maglia inter 2017

  9 października 2017 at 11:39

  Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!
  [url=http://www.adventurenorthhockey.com/inter-zonta-pid-42424]maglia inter 2017[/url]

 48. skor bola online

  9 października 2017 at 17:04

  The Zune concentrates on staying a Moveable Media Player. Not a world-wide-web browser. Not a activity machine. Possibly inside the future it will do even improved within just all those areas, however for already it’s a Wonderful way in the direction of prepare and pay attention in direction of your music and motion pictures, and is with out peer within just that regard. The iPod’s strengths are its net browsing and apps. If all those strong even further compelling, perhaps it is your perfect selection.

 49. bandar bola terbesar

  11 października 2017 at 07:22

  The Zune concentrates upon becoming a Moveable Media Player. Not a world wide web browser. Not a sport machine. Perhaps inside the long run it’s going to do even improved inside of individuals areas, nevertheless for by now it truly is a Great path towards arrange and pay attention to your tunes and films, and is devoid of peer inside of that respect. The iPod’s strengths are its net visiting and apps. If those people stable further more persuasive, possibly it is your ideal alternative.

 50. Casey Daramola

  11 października 2017 at 08:30

  Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say great blog!|

 51. Larzews

  12 października 2017 at 16:19

  Comprar Levitra canadian healthcare mall levitra Prevacid Buy One Get One Free

 52. places to recycle computers

  13 października 2017 at 14:03

  Very interesting topic , regards for posting . „Everything in the world may be endured except continued prosperity.” by Johann von Goethe.

 53. Kenton Taray

  15 października 2017 at 02:54

  You are a very bright individual!

 54. Debora Heward

  16 października 2017 at 01:50

  I enjoy you because of your entire hard work on this web page. Debby enjoys going through research and it is easy to see why. A lot of people know all of the lively method you offer efficient steps through the web blog and therefore attract response from some other people on the article and our own simple princess is undoubtedly understanding a lot. Have fun with the remaining portion of the year. You’re doing a brilliant job.

 55. my life

  16 października 2017 at 04:09

  Apple already incorporates Rhapsody as an app, which is a Terrific begin, nevertheless it is presently hampered by way of the incapability toward shop locally upon your iPod, and incorporates a dismal 64kbps bit price. If this adjustments, then it will fairly negate this advantage for the Zune, nevertheless the Ten audio for each month will even now be a large as well as inside Zune Pass’ desire.

 56. Fay Rimel

  16 października 2017 at 12:07

  Its such as you read my thoughts! You appear to understand so much approximately this, such as you wrote the ebook in it or something. I believe that you just can do with a few p.c. to drive the message home a bit, but instead of that, this is magnificent blog. An excellent read. I will definitely be back.

 57. funny blog

  16 października 2017 at 12:17

  I will like your social media websites. Seasoned Tumblr pros would agree with your blog. I discovered your blog by luck Somehow you make time stop and fly at the same time. I had to take a break from building a coffee table to write your write up.

 58. Marijuana Dispensary

  17 października 2017 at 00:40

  I needed this. I am on the same side as you. Our community is better because you are in it.

 59. vape pen

  19 października 2017 at 05:23

  My boyfriend likes your blog. Old school Reddit professionals would love this.

 60. Judi Bola Terpercaya

  19 października 2017 at 07:42

  Oh my goodness! a fantastic write-up dude. Thanks Nonetheless I’m experiencing trouble with ur rss . Don’t know why Struggling to subscribe to it. Could there be any person acquiring identical rss dilemma? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 61. escape room near me

  20 października 2017 at 06:28

  You’ve made some decent points there. I checked on the net for more information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 62. Marijuana Dispensary

  21 października 2017 at 00:57

  I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. I could not refrain from leaving a comment! Your perspective is incredibly refreshing. That is the thinking of a creative mind.

 63. Gonzalo Triche

  23 października 2017 at 00:35

  Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.

 64. hurst escape room

  23 października 2017 at 04:47

  Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read through content from other authors and practice a little something from other web sites.

 65. Chairman speaker

  23 października 2017 at 05:18

  Can you tell us more about this? This might be a weird thing to to say but, I like your websites.

 66. Bola Online Terkeren

  24 października 2017 at 04:10

  I am glad to be a visitant of this perfect web blog ! , thanks for this rare information! .

 67. any niche

  24 października 2017 at 11:58

  The Zune concentrates on becoming a Moveable Media Player. Not a web browser. Not a video game machine. Probably within the foreseeable future it’s going to do even far better inside of these areas, nonetheless for already it truly is a outstanding way in the direction of arrange and pay attention to your tunes and videos, and is without peer inside that regard. The iPod’s rewards are its web going to and apps. If those people good even more compelling, quite possibly it is your simplest option.

 68. Judi Bola

  27 października 2017 at 00:38

  I am very happy to read this. This is the type of info that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 69. massroots

  27 października 2017 at 10:19

  Such a deep answer! When I started my lap top this site was running. I really like your writing style. This girl I recently met loves your write up. Your blog is followed by my boyfriend.

 70. Judi Online

  28 października 2017 at 21:44

  I couldn’t have really asked for a more rewarding blog. You’re there to give excellent suggestions, going directly to the point for simple understanding of your target audience. You’re surely a terrific expert in this subject. Thank you for remaining there human beings like me.

 71. Myung

  31 października 2017 at 08:29

  Thanks for the info

 72. Hettie

  31 października 2017 at 13:44

  Thanks for the info

 73. Judi Bola

  31 października 2017 at 20:47

  Really nice style and design and wonderful content , nothing else we require : D.

 74. Wanda

  1 listopada 2017 at 06:28

  Thanks for the info

 75. phentaslim

  3 listopada 2017 at 00:55

  A big thank you for your article. Keep writing.

 76. Panda Toto

  4 listopada 2017 at 10:40

  I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days.. xrumer

 77. Emmanuel Stomberg

  6 listopada 2017 at 06:05

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You’re wonderful! Thanks!

 78. Bola Nation

  6 listopada 2017 at 13:26

  Abnormal this post is totaly unrelated to what I was searching google for, nevertheless it was indexed on the first page. I suppose your doing one thing proper if Google likes you sufficient to position you at the first page of a non similar search.

 79. Bola Vegas

  8 listopada 2017 at 16:09

  There may be jacksonville florida health insurance a means in making cash not having doing work yourself tired in addition to without having restricting your moment. You need to use the ability on the Online to earn more income and now have any time to truly enjoy it. No matter the way tiny you realize about the Net as well as how much internet business encounter you will have, you possibly can take advantage of the countless incredible opportunities to generate income right on your computer.

 80. best political satire

  9 listopada 2017 at 08:25

  I enjoy the information you provide here and can not wait to take a look when I get home. I am not even kidding, you are making a difference.

 81. team bonding places

  9 listopada 2017 at 11:58

  Howdy! I could have sworn I’ve visited this site before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 82. Kennith Bouffard

  9 listopada 2017 at 13:07

  My spouse and I love your blog and find almost all of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on some the subjects you write concerning here. Again, awesome weblog!

 83. Situs Indo Bookies

  10 listopada 2017 at 00:36

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My website is in the very same area of interest as yours and my users would really benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Regards!

 84. Situs 9 Bet

  11 listopada 2017 at 04:57

  Your blog has the same post as another author but i like your better.–**”

 85. Discotech

  11 listopada 2017 at 23:17

  You are totally a pro. Are there other articles you work on? Well this is strange… your site was running when I turned on my lap top. This might be a weird thing to to say however… I really love your articles. There is ordinary, and then there is you.

 86. fort worth upcoming events

  12 listopada 2017 at 11:53

  Your style is very unique in comparison to other people I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

 87. Togel Singapura

  12 listopada 2017 at 19:56

  This is a lot of information to take in, but I am enjoying the thought process. I really am impressed with your article. Thank you.

 88. natural remedies for back pain

  15 listopada 2017 at 01:50

  Great, thanks for sharing this post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 89. Agenwin

  15 listopada 2017 at 06:19

  I am frequently to blogging and i also genuinely appreciate your content regularly. This great article has truly peaks my interest. I am about to bookmark your web site and maintain checking for new details.

 90. Agenwin

  16 listopada 2017 at 08:07

  whoah this blog is magnificent i love reading your posts. Keep up the great work! You know, lots of people are looking around for this info, you could help them greatly.

 91. avocat criminel quebec

  16 listopada 2017 at 12:24

  Thanks for the blog.Really thank you! Awesome.

 92. https://penzu.com/p/6c74e92a

  17 listopada 2017 at 10:57

  Wow, great blog. Really Cool.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra