Felieton

Odzyskujemy podmiotowość zarówno w UE jak i w relacjach z Niemcami

Przebieg wczorajszej wizyty w Polsce kanclerz Angeli Merkel i jej spotkania z premier Beatą Szydło, prezydentem Andrzejem Dudą, szefami PO i PSL-u, a także prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim, dobitnie pokazują, że odzyskujemy podmiotowość w relacjach Niemcami, a w związku z ich wiodącą rolą w UE także i na tym forum.

Jak wynika z informacji przekazanych mediom wizyta kanclerz Merkel została wykorzystana przez szefową rządu, prezydenta, prezesa partii do omówienia bardzo różnych problemów zarówno europejskich jak i w relacjach dwustronnych.

Premier Szydło rozmawiała o głównych kierunkach zmian w UE w związku wyjściem W. Brytanii z UE, problemach związanych z imigracją w tym o pomaganiu uchodźcom głównie w krajach bezpiecznych, ale także o unii energetycznej i w tym kontekście sprzeciwie Polski wobec gazociągu Nord Stream 2.

Jak poinformował minister Krzysztof Szczerski prezydent Andrzej Duda rozmawiał z kanclerz Merkel przede wszystkim o stosunkach transatlantyckich, przyszłości Unii Europejskiej i konflikcie na Ukrainie, a w tym kontekście także o trwałości sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej zaangażowaniem we wspieranie separatystów.

Z kolei prezes Jarosław Kaczyński przedstawił kanclerz Niemiec propozycje w sprawie europejskiej obronności, czy konieczne zmiany w funkcjonowaniu UE w związku z Brexitem w oparciu o nowe propozycje traktatowe.

Z tych wszystkich rozmów wynika, że na wiele tych problemów obydwa kraje mają podobne spojrzenie, choć są i różnice jak choćby traktowanie przez Niemców Nord Stream, 2 jako projektu komercyjnego, a przez Polskę jak głownie politycznego, czy podejście do przyjmowania imigrantów w ramach tzw. kwot.

Nie ulega wątpliwości, że podstawą dobrych relacji z Niemcami jest współpraca gospodarcza, której obrazem są obroty handlowe pomiędzy obydwoma krajami, które przekroczyły w roku poprzednim 100 mld euro, przy czym o dziwo Polska jest w tej wymianie na lekkim plusie (więcej sprzedajemy do Niemiec, niż z nich importujemy).

Niemcy są naszym pierwszym rynkiem eksportowym, my wprawdzie dla tego kraju dopiero rynkiem siódmym, ale i tak znacznie wyprzedzamy pod tym względem chociażby Rosję, o względy, której nasi zachodni sąsiedzi tak zabiegają.

Wygląda na to, że kanclerz Merkel trochę „posunęła” w sprawach energetycznych wobec naszego kraju jak mówił wczoraj rzecznik rządu, przyznała, że Nord Stream 2 ma także wymiar polityczny, a także zgodziła się na powołanie wspólnego zespołu do analizy zawartości tzw. unijnego pakietu zimowego, który w obecnym kształcie może mocno uderzyć w polską energetykę opartą na węglu.

Podkreślono także rolę 4 unijnych swobód (przepływ towarów, usług, kapitału i ludzi), jako podstawy sukcesu UE i w tym kontekście Polska po raz kolejny przypomniała kolejne unijne ograniczenia w przepływie usług (obowiązki narzucone przez Niemcy i Francję dla polskiego transportu towarowego, czy też ciągle procedowana unijna dyrektywa dotycząca pracowników delegowanych uderzająca w polskie podmioty świadczące usługi w krajach Europy Zachodniej).

Kanclerz Merkel zgodziła się nawet z koniecznością zmian w funkcjonowaniu instytucji unijnych, podkreślając, że uważa Polskę za ważny i stabilny kraj z Europy Środkowo-Wschodniej, z którym chce współpracować w wypracowaniu wizji tych zmian.

Podsumowując przebieg wizyty kanclerz Merkel w Polsce, dobitnie dowodzi, że odzyskujemy podmiotowość w relacjach z Niemcami, a w związku z wiodąca rolą tego kraju w UE, także na tym forum, możemy odgrywać większą role niż to było jeszcze do niedawna.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

87 komentarzy

87 Komentarzy

 1. Czarek

  8 lutego 2017 at 18:31

  Panie Kużmiuk, niech pan nie wypisuje głupot. Taką podmiotowość uzyskujemy, że ha! Niemcy grabią nas na całego, a „nasi” rządzący, jakby co najmniej mieli „nierówno pod sufitem” na wszystko się zgadzają, chwaląc się jakie to dobre robią interesy. Wstyd i hańba!

 2. JARO

  8 lutego 2017 at 20:40

  ciekawe co gostek bierze? i w jakich dawkach?

  • as

   9 lutego 2017 at 05:32

   To muszą być końskie dawki. Inaczej by tak nie bredził…

 3. Paweł

  8 lutego 2017 at 21:04

  Bajka dla idiotów autorstwa Kuźmiuka.

 4. antyKużmiotyk

  9 lutego 2017 at 00:48

  Kużmiuk jest specjalista od analiz.W rządzie Cimoszenki robił takie z których wynikało ,że Polska rośnie w siłę a ludziom żyje się dostatnio. Kużmiuk każdemu zrobi analizę jak się patrzy i obsra wszystko co się rusza swoją propagitką trzeba tylko wrzucić pieniążek do tej pozytywki -taki nawyk z ZSLu

 5. Jendrek

  9 lutego 2017 at 04:24

  Proszę po raz ktoryś-usuńcie tego idiotę ze swojego portalu,debil tuba PiS

 6. Szukający Drogi

  9 lutego 2017 at 06:54

  Ten chłop jest obrotowy. Człowiek SLD. Później chłop z peeselu. Teraz pobożny pisowiec. Jak będzie potrzeba to i w nowoczesnej się odnajdzie. Ot, ideowiec.

 7. Pedro Aldred

  22 lutego 2017 at 07:20

  najskuteczniejsze cwiczenia na miesnie brzucha

 8. Stella Royster

  22 lutego 2017 at 08:44

  Bathroom remodeling. Vanities

 9. Dotty Broas

  24 lutego 2017 at 01:39

  An attention-grabbing dialogue is price comment. I believe that you need to write extra on this subject, it may not be a taboo topic but generally people are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 10. google:suggestrelevance

  5 marca 2017 at 10:40

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 11. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 12. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 13. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 14. mint green fascinator Australia

  23 marca 2017 at 23:28

  Enjoyed looking through this, very good stuff, regards . „The hunger for love is much more difficult to remove than the hunger for bread.” by Mother Theresa.

 15. Sherell Zediker

  4 kwietnia 2017 at 05:22

  online shoes shopping for women

 16. Diedre Greuel

  3 maja 2017 at 09:07

  online shopping of shoes

 17. mp4 porn

  15 maja 2017 at 12:47

  1-800-615-0869 ,, @ Quickbooks enterprise 24 hourNumber.Quickbooks enterprise customer SupportNumber..,, @ Quickbooks enterprise Enterprise TEch SupportPhoNENumber, Intuit @ Quickbooks enterprise Enterprise TEch Support PhoNENumber, @ Quickbooks enterpriseHelp Desk PhoNE Number, @ Quickbooks enterprise Support Number, ..

 18. best Philly diet doctor

  1 czerwca 2017 at 15:26

  I never ever saw this prior to.

 19. buy footwear online

  11 czerwca 2017 at 17:52

  {Don’t get me wrong, we aren’t heading hungry, but things are not great at the second.

 20. Calvin

  13 czerwca 2017 at 23:20

  Muchas gracias de verdad por escribir sobre este tópico tan importante. Para mí ha sido muy enriquecedor.

 21. shoes melbourne

  15 czerwca 2017 at 08:46

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 22. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 23. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 24. Would you be interested in exchanging links?

 25. Katheleen

  14 sierpnia 2017 at 21:05

  running to lose weight

 26. free snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 23:54

  snap milfs

 27. weedmaps app download

  22 sierpnia 2017 at 03:31

  I found this on Reddit How could any of this be better stated? It could not. That is the thinking of a creative mind.

 28. milf in pantyhose

  23 sierpnia 2017 at 15:12

  htanks for the info

 29. North Hills Cannabis

  24 sierpnia 2017 at 05:30

  To think, I was confused a minute ago. Keep it up! This really answered my problem.

 30. disability equipment for sale

  26 sierpnia 2017 at 17:18

  The following time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my choice to learn, however I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could repair if you werent too busy searching for attention.

 31. best milf tubes

  27 sierpnia 2017 at 18:35

  yess it works

 32. new business speaker

  28 sierpnia 2017 at 11:47

  I simply have to tell you that your pages are awesome. You are obviously very knowledgeable. That is the thinking of a creative mind. Keep it up! My girlfriend likes your article.

 33. Ontario Cannabis

  29 sierpnia 2017 at 23:46

  Well written! I simply stumbled upon your wewebsite and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your page posts. This is an excellent, an eye-opener for sure! Your write up has proven useful to me. I could not resist commenting.

 34. Jesse Grillo Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 11:15

  That is the thinking of a creative mind. I like your style. This blog looks just like my old one Crazy odd… when I opened my browser this site was already loaded.

 35. Jess

  30 sierpnia 2017 at 13:27

  Sheetz or die. Wawa isn’t a stop minute through comparison

 36. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 09:41

  You always know just what to say. This stuff is great! You are SO helpful. Great work, keep it up. You have a number of nice points there.

 37. jake burgess springfield mo

  31 sierpnia 2017 at 18:11

  Looking forward to reading more. Great blog post.Thanks Again. Will read on…

 38. footwear online shop

  3 września 2017 at 12:32

  Proactol has been medically endorsed by top medical doctors and members of the medical neighborhood.|That way you can ensure you are obtaining what you pay for. These can be a fantastic way of helping you to identify where the biggest bargains can be discovered. Such a issue varies from one manufacture to an additional.|Some people persist with buying footwear from traditional, bodily stores. There are brands which show their products on-line. Furthermore, you will have various footwear brand names to choose from.|What’s much more, there is by no means any rhythm or schedule to it. The number one place to purchase Vimax is from its formal on-line shop. They merely don’t want to take the time to stock a big size shoe for women.|On the web, by distinction, you can lookup the items that are being offered by a much bigger quantity of shops. The 2nd location to purchase Vimax for those of us who do not want to buy from its formal store is amazon.|Appear to see if the online retailer that you are intending to make a buy from has issued any discount codes. Why were they so eager to buy footwear from Samuel Windsor? These are also good for those who are neutral runners.|The bag got its title from the date of its launch, which was February 1955. Thirdly look for different outlets, promos, and an additional buying shop. There are races, polo, farming, equestrian performs, and a whole lot much more.|It is stronger than the active cultures usually seen in yogurt. Exact same applies right here, Front Line Plus is also good efficient item but it is pricey. Skateboarding arrives under extreme sports activities class.|Online shoe reviews will give you an idea of the dimension and quality of the footwear reviewed.

 39. Fritz Gornto

  4 września 2017 at 20:11

  Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you get entry to consistently fast.

 40. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 18:09

  Very good post! We will be linking to this great content on our site.
  Keep up the good writing.

 41. райънеър

  5 września 2017 at 21:56

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 42. real estate market

  6 września 2017 at 13:51

  Howdy! I simply would like to offer you a big
  thumbs up for the great info you’ve got here on this
  post. I will be coming back to your website for more soon.

 43. Denis

  8 września 2017 at 01:21

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will definitely comeback.

 44. loan term

  8 września 2017 at 03:13

  It’s remarkable designed for me to have a website, which is good
  designed for my know-how. thanks admin

 45. business plan

  8 września 2017 at 03:42

  These are really wonderful ideas in regarding blogging.
  You have touched some good factors here.
  Any way keep up wrinting.

 46. compound interest problems

  8 września 2017 at 12:35

  After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is
  added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a way you
  can remove me from that service? Cheers!

 47. buying real estate

  8 września 2017 at 16:36

  Quality articles or reviews is the main to invite the visitors to pay a visit
  the site, that’s what this web site is providing.

 48. https://pt.wikipedia.org/

  9 września 2017 at 15:59

  Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your blog posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over
  the same topics? Thank you!

 49. interest fees

  9 września 2017 at 20:51

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything.

  However think of if you added some great graphics or video clips to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with images and videos, this website could undeniably be
  one of the greatest in its field. Terrific blog!

 50. http://www.forums.forapennyaday.com

  10 września 2017 at 07:26

  What’s up, I wish for to subscribe for this weblog to get most up-to-date updates,
  so where can i do it please help.

 51. www.edalatgostar5-mz.ir

  10 września 2017 at 11:30

  Excellent goods from you, man. I’ve be mindful your stuff previous to
  and you are simply extremely fantastic. I really
  like what you’ve received here, really like what you’re stating and
  the way during which you say it. You are making it
  entertaining and you still take care of to keep it wise. I can’t
  wait to read far more from you. That is really a wonderful web site.

 52. the blog

  10 września 2017 at 12:04

  Zune and iPod: Utmost These assess the Zune toward the Touch, however once viewing how skinny and remarkably very low and mild it is, I contemplate it to be a fairly one of a kind hybrid that brings together traits of each the Touch and the Nano. It is fairly vibrant and stunning OLED display screen is marginally scaled-down than the touch screen, still the participant by itself feels fairly a bit lesser and lighter. It weighs with regards to 2/3 as much, and is substantially smaller sized inside width and top, even though becoming exactly a hair thicker.

 53. Jina

  11 września 2017 at 15:06

  Hey there! This is my first visit to your blog!
  We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work
  on. You have done a outstanding job!

 54. hidden-reason.ru

  12 września 2017 at 15:39

  Hello there I am so excited I found your weblog,
  I really found you by error, while I was searching on Google for something else, Anyhow I am here now
  and would just like to say thank you for a fantastic post and a all round
  enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to go through it all at the minute but I have bookmarked
  it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read a lot more, Please do keep up the awesome job.

 55. compound interest

  12 września 2017 at 18:44

  Hello, I wish for to subscribe for this web site to obtain most recent
  updates, thus where can i do it please assist.

 56. door sections

  13 września 2017 at 09:52

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if
  it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed
  and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 57. Really enjoyed this article post.Really looking forward to read more. Great.

 58. nokia n95 handset

  13 września 2017 at 14:38

  Hi there, its nice paragraph regarding media print, we all know media is a great source of information.

 59. escape room burleson

  14 września 2017 at 03:12

  I used to be able to find good advice from your content.

 60. escape room near me

  14 września 2017 at 09:29

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 61. Bad Credit Remortgages

  14 września 2017 at 14:39

  Major thanks for the article.Much thanks again. Keep writing.

 62. singapore pr application

  15 września 2017 at 00:37

  I like this post! Thanks.

 63. best shoe prices online

  15 września 2017 at 01:08

  This is because these types of footwear are very much suitable with various kinds of clothing.|They barely get time to purchase even the basic stuffs like higher best shoes for them or their households. Flexibility is the important and footwear with Velcro straps instead of lace ups would be much better suited.|I often wonder why it is that people shoes online store at all. It is because it sells Vigrx Plus at the formal cost. That’s simply because it’s so easy to have out cost comparisons when shopping on-line.|You merely wouldn’t have accessibility to that numerous stores if you had been relying on local retailers. So, exactly where in the globe is the very best place to shop for footwear? Of program, topless indicates not sporting a leading.|Before buy low cost footwear, you should need to lookup on running footwear.

 64. royal dublin golf

  15 września 2017 at 17:32

  It is in reality a great and helpful piece of information. I am satisfied that
  you simply shared this helpful information with us.
  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 65. any blog

  15 września 2017 at 18:00

  Zune and iPod: Most persons look at the Zune to the Touch, nonetheless just after looking at how skinny and shockingly very little and light-weight it is, I think about it towards be a instead one of a kind hybrid that brings together properties of the two the Contact and the Nano. It’s unbelievably vibrant and gorgeous OLED show is somewhat scaled-down than the touch screen, still the participant alone feels pretty a bit scaled-down and lighter. It weighs pertaining to 2/3 as significantly, and is noticeably smaller sized in width and peak, even though remaining simply a hair thicker.

 66. tourism keep

  16 września 2017 at 02:41

  This design is spectacular! You certainly know how to keep
  a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really
  enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 67. tax deductible donations

  16 września 2017 at 15:49

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the website is extremely good.

 68. Bernadine Muschaweck

  16 września 2017 at 19:58

  My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 69. apply pr in singapore

  16 września 2017 at 20:34

  Great post!

 70. adare golf course

  16 września 2017 at 23:14

  Hi there Dear, are you in fact visiting this website regularly, if so afterward you will without doubt get good experience.

 71. golf clubs

  17 września 2017 at 03:53

  Quality articles is the main to attract the viewers to pay a
  quick visit the web site, that’s what this site is providing.

 72. get resource

  17 września 2017 at 07:33

  Apple presently includes Rhapsody as an application, which is a superb begin, nevertheless it is already hampered by means of the incapability to retailer locally on your iPod, and contains a dismal 64kbps little bit price tag. If this modifications, then it will rather negate this benefit for the Zune, still the Ten songs for every month will nevertheless be a large furthermore in just Zune Pass’ desire.

 73. laptop recycling

  17 września 2017 at 18:37

  I really like your writing style, fantastic info , regards for posting : D.

 74. electrical recycling

  17 września 2017 at 18:39

  Good – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 75. old computer recycling

  17 września 2017 at 18:47

  Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 76. disposal of e waste

  17 września 2017 at 18:50

  You are my breathing in, I own few blogs and very sporadically run out from to post .I conceive this internet site holds some very great information for everyone. „I prefer the wicked rather than the foolish. The wicked sometimes rest.” by Alexandre Dumas.

 77. singapore pr

  17 września 2017 at 22:15

  I like this post! Thanks.

 78. apply pr in singapore

  18 września 2017 at 22:22

  I like this post! Thanks.

 79. computer recycling

  19 września 2017 at 12:40

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this website. Thanks, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 80. weee recycling

  19 września 2017 at 12:41

  What i do not understood is in truth how you are not really much more smartly-favored than you might be right now. You are so intelligent. You understand therefore significantly in terms of this subject, made me personally imagine it from numerous numerous angles. Its like women and men don’t seem to be involved until it is something to accomplish with Woman gaga! Your individual stuffs nice. At all times maintain it up!

 81. recycle electronics near me

  19 września 2017 at 12:41

  I dugg some of you post as I cogitated they were very helpful handy

 82. electronic recycling center near me

  19 września 2017 at 12:46

  Thanks, I have just been searching for information about this subject for a long time and yours is the greatest I have found out so far. However, what in regards to the conclusion? Are you certain in regards to the supply?

 83. golf clubs

  19 września 2017 at 22:15

  Hi Dear, are you in fact visiting this website regularly,
  if so afterward you will without doubt take pleasant experience.

 84. apply for pr

  19 września 2017 at 22:45

  I like this post! Thanks.

 85. tourism presents

  20 września 2017 at 00:12

  Do you have any video of that? I’d care to find out more details.

 86. adare golf course

  20 września 2017 at 00:36

  Hey! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any ideas or suggestions? Cheers

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra