Z kraju

AK-AKO-WiN oraz NSZ-NZW w walce z komunistyczną okupacją w powiecie Ostrów Mazowiecka

Odrodzenie narodowe musi się opierać na odrodzeniu tożsamości narodowej nie tylko w Warszawie czy innych dużych miastach, ale i na odrodzeniu narodowym w mniejszych miejscowościach. Na przywróceniu do lokalnej pamięci bohaterów, Żołnierzy Wyklętych, od dekad skazanych na zapomnienie przez komunistów. By młodzi mieszkańcy małych i średnich miejscowości byli świadomi swojej lokalnej historii, by dostrzegli swoje miejsce w sztafecie pokoleń. By dostrzegli, że Polska, patriotyzm, to nie jakaś odległa idea, tylko ich lokalna sprawa. By z perspektywy historycznej spojrzeli na otaczający ich lokalny świat, miejsca, osoby i zdarzenia.

Doskonałym przykładem troski o lokalną pamięć historyczną jest wydana przez warszawski IPN 752-stronicowa monografia „Powiat Ostrów Mazowiecka w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych”. Jak piszą wydawcy „to szósty już tom z regionalnej serii „Mazowsze i Podlasie w ogniu 1944–1956″. Przedstawia dzieje podziemnych struktur niepodległościowych AK-AKO-WiN oraz NSZ-NZW, a także działania strony komunistycznej, zwłaszcza aparatu represji, skierowane przeciwko społeczeństwu i podziemiu tego regionu. Tom, będący wynikiem prac zespołu historyków z warszawskiego oddziału IPN oraz badaczy z nim współpracujących, pokazuje skalę oporu społeczeństwa Ziemi Ostrowskiej i skalę represji zastosowanych przez komunistów.

Szczególnie wiele uwagi poświęca Obwodowi AK-AKO-WIN Ostrów Mazowiecka, który stał się ośrodkiem oporu oddziałującym na sąsiednie powiaty (tzw. Wielki Obwód). W efekcie swym zakresem terytorialnym tom obejmuje nie tylko powiat ostrowski w jego obecnym kształcie, ale też szeroko rozumiany styk z powiatami Wysokie Mazowieckie, Zambrów, Wyszków, Pułtusk, Ostrołęka, a nawet Radzymin i Węgrów. Materiał zaprezentowany w tej książce uzmysławia długość i zaciętość oporu mieszkańców Ziemi Ostrowskiej przeciwko reżimowi komunistycznemu.

Publikację „Powiat Ostrów Mazowiecka w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych” rozpoczyna wstęp Tomasza Łabuszewskiego i teksty: Kazimierza Krajewskiego „Podziemie niepodległościowe w powiecie Ostrów Mazowiecka (wrzesień 1944 – grudzień 1952)”, „Kalendarium akcji zbrojnych podziemia niepodległościowego na terenie powiatu Ostrów Mazowiecka w latach 1945–1954″, Tomasza Łabuszewskiego „Działalność operacyjna Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ostrowi Mazowieckiej”, Mariusza Bechty „Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Ostrowi Mazowieckiej w latach 1944–1954 (ludzie i metody działania”, Waldemara Brendy „Polska Partia Robotnicza i stosunki polityczne w powiecie Ostrów Mazowiecka w drugiej połowie lat czterdziestych”, Krzysztofa Kacprzaka „Straty osobowe powiatu Ostrów Mazowiecka w latach 1944–1954″. Publikacje zamyka wybór dokumentów AK-AKO-WiN, NSZ-NZW, UB, MO, KBW w opracowaniu Kazimierza Krajewskiego.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

210 komentarzy

210 Komentarzy

 1. Carlos Eduardo Veiga

  3 listopada 2017 at 03:52

  My family every time say that I am killing my time here at net, except I know I am getting experience every day by reading such good
  content.

 2. sellinghealthcare.net

  21 listopada 2017 at 22:19

  Excellent post. I will be dealing with many of these issues as well..

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra