Felieton

Część publiczności w Polsce życzy rządzącym jak najszybszej śmierci

Nienawiść, jaką można dostrzec w komentarzach w mediach społecznościowych po wypadku samochodu wiozącego Panią Premier pokazuje, że spór polityczny w Polsce nie jest podobny do innych, w innych krajach naszego kręgu kulturowego.

Nie jest to spór polityczny, ale zimna wojna domowa.

Radość z wypadku szefa rządu, żałowanie że Pani Premier nie zginęła, życzenia śmierci – wszystko to pokazuje, że, ludzie określający się jako przeciwnicy rządu nie widzą nic złego w tym, żeby przedstawicieli przeciwnej opcji spotkało fizyczne unicestwienie – śmierć w wypadku a może i w zamachu.

Prawdopodobnie, gdyby zamiast do wypadku samochodowego doszło do zamachu to komentarze w internecie byłyby podobne. Wystarczy sobie przypomnieć co ci sami ludzie wypisywali po śmierci polskiej elity w samolocie niedaleko Smoleńska.

A więc właściwie po wczorajszym wieczorze wszystko jest jasne – część publiczności w Polsce życzy rządzącym jak najszybszej śmierci.

I należy z tego wyciągnąć wnioski. I polityczne i osobiste.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

148 komentarzy

148 Komentarzy

 1. gieptil

  11 lutego 2017 at 12:58

  Ta część publiczności to przede wszystkim agentura. Jest od pewnego czasu opcja grzania, czyli podnoszenia temperatury w Polsce, wszyscy muszą się znienawidzić. Ma być w końcu jakaś mordercza wojna, jak nie z Rosją, to z Ukrainą, albo choć domowa, a najlepiej wszystkie na raz. I tak tysiące agenciaków podgrzewa temperaturę sporów w Polsce, od lat zresztą. I te agenciaki są po wszystkich stronach sporu.
  To zgodnie ze pewną starą zasadą. Po czym mianowicie rozpoznawali się agenci Ochrany podczas manifestacji przeciw carowi? Po tym że najgłośniej krzyczeli „precz z carem”.

  • pe

   11 lutego 2017 at 17:57

   Ta częsc publiczności to polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza, której korzenie nikną w mrokach okupacji niemieckiej i sowieckiej ( Michalkiewicz). Do tego nalezy dodac agenturę PPP(Braun).

   • Andrzej Sokół

    12 lutego 2017 at 15:02

    co to jest PPP(Braun) oświeć człeka.

    • Dubeltówka na śrut

     16 lutego 2017 at 10:50

     Państwo Położone w Palestynie.

     Czytaj i słuchaj Brauna na Youtube czy gdzie indziej na wyszukiwarce wklepując jego imię i nazwisko to będziesz bardziej na pulsie.
     Polecam także:
     Michalkiewicz.pl
     Dakowski.pl
     czy
     warszawskagazeta.pl
     To przykłady ale w 100% prawdziwe i co najważniejsze potwierdzające się w życiu z zadziwiającą trafnością ocen!

  • gieptil

   11 lutego 2017 at 22:27

   Obecna sytuacja dokładnie przypomina to co było na jesieni 81 roku ( tuż przed Stanem Wojennym ). Napięcie rosło, kolejne awantury i prowokacje, ktoś kogoś pomalował klejem do plakatowania, ZOMO spacyfikowało protest w szkole strażaków, milicjant/esbek pobił na oczach tłumu kobietę na rynku w Katowicach co rozprowadzała z nyski bibułę. Napięcie rosło, i było podgrzewane przez ludzi z obydwu stron. Oczywiście jakieś ludziki z aparatu komunistycznego grzali temat, kto im wydawał rozkazy sprawa do dzisiaj niewyjaśniona. Ale też grzali temat prowokatorzy i idioci po stronie Solidarności. Sprawa prowokatorów też do dzisiaj nie wyjaśniona.
   Natomiast idioci? Proszę, już wyjaśniam. Kiedy siedziałem w internowaniu w Uhercach Mineralnych przychodził do naszej celi często taki wielki bardzo sympatyczny, życzliwy ludziom grubas wagi ponad 120 kilogramów ( cele mieliśmy otwarte ). I on raz opowiedział. Tak mówi, jak mnie internowali to ja nie byłem kozak, bałem się, bo zaraz mi przypomnieli – co ty kurwa krzyczałeś o tych 15 calowych gwoździach, jak mnie strażnik prowadził później do celi to tłukł mnie kajdankami po karku. A o co chodziło z tymi gwoździami? On tuż przed Stanem Wojennym zrobił wiec załogo w swojej fabryce gwoździ i drutu ( ona chyba była w Gliwicach ). I on tak krzyczał do załogi – to był nasz wielki błąd, że zaprzestaliśmy produkcji gwoździ 15 calowych, bo trzeba by teraz każdemu komuchowi wbić taki gwóźdź w czaszkę. Tekst mocny, ale ja myślę że on nie był prowokatorem, on był głupi. Gdy rozum umiera, budzą się demony.
   Ja na jesieni 81 roku namawiałem, aby tonować konflikt, bo wisi w powietrzu duża krwawa konfrontacja. Przez co po raz kolejny zarobiłem na opinię agenta bezpieki. Żeby była jasność tylko u niektórych, ci co mnie dobrze znali nie kupowali tych pomówień.

   • gieptil

    11 lutego 2017 at 22:44

    A swoją drogą Targalski był wtedy wciąż w PZPR, i równocześnie współpracował w KOR. Teraz robi za wybitnego antykomucha co by te 15 calowe gwoździe wbijał i wbijał w czaszki komuchów. Wtedy jeszcze manewrował zręcznie między obydwoma opcjami. Warszawka hitlerawka ma swoje sprytne taktyki.

 2. gosc

  11 lutego 2017 at 13:08

  Ci ludzie sieją nienawiść – Michnik, Lis, TVN, a za nimi setki baranów, którzy uznają że to właściwe zachowanie. Jest to obrzydliwe, może też doprowadzić do zamachów. PiS wybrał pobłażliwość i niestosowanie prawa wobec nienawistnego bydła – no to ma efekty.

  • Codreanu

   11 lutego 2017 at 14:51

   Dokładnie gościu. PiS powinien wybić ich wszystkich, zaczynając od Stonogi, Ziemkiewicza, Hartmana oraz wielu innych, którzy pogardliwie wyrażają się o Polakach. Zamiast tego, PiS przejmuje się tym, że ktoś na 2 końcu świata napisze „polskie obozy koncentracyjne”.

   • Dubeltówka na śrut

    16 lutego 2017 at 10:54

    To nie ktoś a tacy sami jak i Ty mający dokładnie ten sam stosunek do tej potwarzy dla Polakow.

   • Dubeltówka na śrut

    16 lutego 2017 at 10:54

    To nie ktoś a tacy sami jak i Ty mający dokładnie ten sam stosunek do tej potwarzy dla Polakow.

   • Dubeltówka na śrut

    16 lutego 2017 at 11:04

    I jeszcze jedno:
    Nie mieszaj wielkiego patriotę i Polaka Ziemkiewicza z waszym Hartmanem!

    Rozumiem że drobne krętactwo masz głęboko w sobie ale poproszę o odrobinę samokrytyki zanim coś tutaj po polsku napiszesz!

 3. Soroka

  11 lutego 2017 at 13:14

  „Część publiczności w Polsce życzy rządzącym jak najszybszej śmierci”
  Tak, ale ja nie wkładałbym wszystkich do jednego worka publiczności.
  Po drugiej wojnie światowej Polska została pod ruską okupacją, a tą okupację uskuteczniała przy pomocy swoich funkcjonariuszy udających Polaków i samych Polaków, którzy najęli się do ruskiej służby. Taki stan mamy do dzisiaj i to ci funkcjonariusze ruskiego okupanta wespół ze swoimi sojusznikami niemieckimi takie życzenia składają. Oni w Polsce cały czas są panami, wysokie płace, bycie ponad prawem, wysokie emerytury, złodziejski biznes itd.i dalej tymi panami chcą być.
  Zacznijmy nazywać rzeczy po imieniu, bo inaczej nigdy nie wyjdziemy spod tej okupacji!

 4. Pingback: Wypadek premier Beaty Szydło! Przegląd informacji! – Site Title

 5. last_starfighter

  11 lutego 2017 at 15:52

  Rządzącym nie życzę dobrze ze względu na kontynuację kursu ekonomicznej tyranii obranego przez (nie)rząd pełowców. Nie znaczy to, że cieszyłbym się z przewrotu w wykonaniu agentury niemiecko-soroszowskiej. PiS to nędza ale potencjalni następcy (mogący liczyć na masowe poparcie) wyglądają na jeszcze gorszych. Pozostaje znosić cierpliwie głupstwa PiSu i cieszyć się z ważnych drobiazgów, jak choćby zastopowanie rozdzielnika „uchodźców”.

 6. Zona

  11 lutego 2017 at 19:46

  Tak swoją drogą to gdzie był autor że nie dostrzegł iż nawet na tym portalu co trzeci komentarz ma na celu zabijanie kogoś… No ale ich „lewaków”, „liberałów”, „socjalistów”, „komuchów”, „agentów”, „kodomitów” można a nawet trzeba nienawidzić a jaśnie oświeconych obecnie nam panujących to już nie. Nienawidzić „naszych” to przecież zdrada. „I należy z tego wyciągnąć wnioski. I polityczne i osobiste.” A konkretnie jakie, zamknąć pół kraju?

 7. wiesscar

  12 lutego 2017 at 02:44

  Krytykowalem nieostrozna jazde auta Komorowskiego, Jacka Kurskiego, Macierewicza. Nie mozna sobie rajdow po polskich drogach urzadzac.

  Odnosnie tego ze magdalenka chce fizycznego unicestwienia wladzy antymagdalenki to fakt.
  Katastrofa w Smolensku i potem mataczenie śledztwa to nie przypadek.
  Poza magdalenka podejrzewam Rosjan, Niemcow, Zydow, masonow.

 8. Andrzej Sokół

  12 lutego 2017 at 14:36

  Dwie uwagi do tego co napisał Pan Świrski:
  1/ o jakiej elicie Pan mówi, co Pan ma na myśli, bo wg mnie samolot był napchany głównie etatystami którzy od dwudziestu kilku lat zasiadali to na jednej to na drugiej posadzie i nic szczególnego nie zrobili i niczym się nie wyróżnili, była tam nawet grupa szkodników,
  2/ jak ktoś się bardzo spieszy i naraża innych na śmierć, łamiąc nie przepisy ale już zasady ruchu drogowego, to na co zasługuje, ludzie mają już dosyć tego cwaniactwa.
  I jeszcze podsumowanie: przed upadkiem pycha kroczy, pamiętaj Pan o tym Panie Świrski!

 9. ponton

  13 lutego 2017 at 18:47

  To że hołata z kod i Prl iPrl-bis opluwa rząd P.S-u to normalne a co robi prawica kanapowa?

 10. piernik

  15 lutego 2017 at 23:05

  ja mysle,ze wiekszosc ludzi zyczy smierci nie tylko pisuarom ,ale WSZYSTKIM pasozytom zwanym politykami i dobrze by bylo gdydby te kanalie wyciagnely z tego wnioski!

 11. Pauline Protas

  19 lutego 2017 at 18:22

  bingo game terms

 12. Basil Sison

  20 lutego 2017 at 23:02

  work online

 13. Curtis Witts

  21 lutego 2017 at 16:13

  Advogado familia

 14. Reyes Stachowski

  22 lutego 2017 at 08:56

  click to find out more

 15. Nisha Visor

  22 lutego 2017 at 08:56

  Home made shampoo

 16. Magdalena Nakajima

  23 lutego 2017 at 21:53

  zabawki edukacyjne

 17. Denver Hartwell

  8 maja 2017 at 00:37

  peixoto swim

 18. judi poker online

  25 maja 2017 at 12:56

  Część publiczności w Polsce życzy rządzącym jak najszybszej śmierci – Prawy.pl

 19. Jackie Cespedes

  27 maja 2017 at 04:34

  You are a very smart individual!

 20. Al

  13 czerwca 2017 at 01:20

  He de decir que me encanta este post. Llega a la mente y al corazón! Gracias por compartir tus reflexiones y tus conocimientos, tan enriquecedores.

 21. under armour shop melbourne

  15 czerwca 2017 at 05:20

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 22. recycle lithium ion batteries thatcham

  18 czerwca 2017 at 08:55

  Good – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 23. Pingback: 4cyn5et4m5t94c5t9m4vn54cx65

 24. cheap shoes online for men

  25 czerwca 2017 at 11:05

  The online store can act as a great extension counter accessible to your clients all over the metropolis.|A light colour shirt below a darkish classy fit influences a strong guy within you.

 25. Pingback: quitting drinking

 26. shop online for shoes

  29 czerwca 2017 at 20:33

  Recommended reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can steer clear of such a scenario by getting a pair of footwear online.

 27. Pingback: دانلود قسمت هشتم شهرزاد دوم

 28. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت دوازدهم فصل دوم

 29. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت هفتم فصل دوم

 30. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت نهم فصل دوم

 31. Obdulia Levitre

  4 lipca 2017 at 17:13

  Hi, i believe that i noticed you visited my website so i got here to “go back the choose”.I’m trying to find things to enhance my site!I guess its good enough to make use of some of your ideas!!

 32. Pingback: دانلود قسمت چهارده عاشقانه

 33. Pingback: دانلود قسمت ششم فصل دوم شهرزاد

 34. Pingback: دانلود قسمت 12 عاشقانه

 35. Pingback: دانلود قسمت هفدهم عاشقانه

 36. Pingback: Cherry Hilson

 37. Pingback: Allie Haze

 38. Pingback: Angela White

 39. Pingback: Jessie Volt

 40. online shoe stores for women

  8 lipca 2017 at 09:32

  Actually, some of the best ipad games online are an evolution of the other current programs in the internet.

 41. Pingback: terörist sosyalmarketim

 42. Pingback: Paleo Diet

 43. silver grey fascinators

  10 lipca 2017 at 01:59

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 44. Pingback: real money casino games

 45. Pingback: latest online movies

 46. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 47. Pingback: دانلود قسمت سوم شهرزاد دوم

 48. Pingback: دانلود قسمت 13 عاشقانه

 49. Pingback: basketball jerseys online melbourne

 50. авио билет

  18 lipca 2017 at 13:51

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 51. Pingback: medical college in India with 45% marks

 52. ChasBiarge

  19 lipca 2017 at 05:44

  Generic Viagra Accept Paypal 215 viagra Propecia Scalp Fitch

 53. Pingback: porno

 54. Pingback: videos porno

 55. Pingback: porno

 56. Pingback: videos porno

 57. KennHitthype

  19 lipca 2017 at 21:24

  Diferencias Entre Viagra Y Cialis cialis Online Pharmacy Cialis Reviews

 58. Pingback: porno

 59. Pingback: porno

 60. KelChalkhic

  20 lipca 2017 at 18:09

  Ventolin Canada cialis Clomid Et Nidation

 61. shoes to buy

  21 lipca 2017 at 05:11

  To produce a great impact in one shot, 1 has to know well how to carry their charisma of attracting others.|Shoes that are specifically developed for outside actions usually have ticker and anti slip sole. Well, this is most likely the final factor you need to be concerned about. As we know branded goods are costlier than generic goods.|Price apart, they might not necessarily look great on you. Whatever kind of shoes you are searching for, you will definitely find the desired kind of footwear online. „It was a difficult time for the metropolis back again then.|Want to make sure no shoes and bags only appear great, but matches well. At these stores, you will get various kinds of shoes for men from some of the renowned brands. The degree of danger depends on your wishes.|The internet-stores offer you immense choices in all the categories. The fantastic component is that sellers are constantly including things to Etsy, so there are new items daily! I checked all the leading shoe designers for a sample.|The end result of gel materials shocked the shoes market greatly. Footwear that look good on Susan may not essential be appropriate for you. Advance tracks, like „We Can’t Stop” and „Wrecking Ball”, are tearing up the charts.|You will be in a position to save much more money if you purchase two or more bottles. The price of one bottle of bowtrol is $39.ninety five. You can be 1 of the numerous shoppers that support the crafters on Etsy.|You will just have to click on the item that you want and you can instantly have it. Aspis Forte is available at extremely low cost. It buys directly from top producers, so it sells at a cheap cost.|Attempt it and you may not regret for buying such a pair of running shoes. In 2010, I saved more than $200 on gym footwear and athletic apparel alone! Vimax pills can be discovered on amazon market.|Most of the portals provide one hundred25 cash back in case the consumer returns the item. But the typical size chart is not be suitable for operating. The most prominent function of Aspis Forte is low price.|The key interest is that the most comfy footwear for you. Shoes that appear good on Susan might not necessary be appropriate for you. Width in business with size, makes the shoes best for operating.|These shoes are as light-weight as possible, but also very tough. Gain more friction between the ft and the shoe, it is a risk to harm the feet. But the common size chart is not be suitable for running.|If you’re utilized to utilizing higher street stores then you may be lacking out on some of these benefits. Pay for each click on marketing is here to remain. It is the greatest technologies in footwear factories.|This excludes the discount you will get when you use Vimax coupon code. Keeping security and tenderness in mind, it is always great to go for soft soled shoes. That is why a woman is usually very specific about her footwear.|If you don’t like Limitless Footwear, there are a lot of other places to purchase from. But the typical dimension chart is not be suitable for running. They are best for these who exhibit serious more than pronation.|Nevertheless, some people do make their footwear their trademark and put on comparable kind of shoes all their life.

 62. Craig Brazzell

  21 lipca 2017 at 06:32

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 63. Pingback: قیمت پنجره

 64. Pingback: دانلود سریال عاشقانه

 65. Pingback: آموزش ساخت پنجره دوجداره

 66. Pingback: how to make capricorn man fall in love with virgo woman

 67. Pingback: mysql training

 68. Pingback: Facial Spa Services Lighthouse Point

 69. Pingback: Facial Spa Services Sea Ranch Lakes

 70. Pingback: hip support

 71. Pingback: پنجره

 72. shoe the shop

  24 lipca 2017 at 16:48

  To create a good impression in one shot, one has to know nicely how to carry their charisma of attracting other people.|Footwear that are specially designed for outside activities usually have ticker and anti slip sole. Nicely, this is probably the last thing you require to be concerned about. As we know branded goods are costlier than generic products.|Price apart, they may not necessarily appear good on you. Whatever kind of footwear you are looking for, you will certainly find the desired kind of footwear online. „It was a tough time for the metropolis back then.|Want to make certain no footwear and bags only appear great, but fits nicely. At those stores, you will get different kinds of footwear for men from some of the renowned brands. The degree of risk depends on your wishes.|The internet-stores offer you immense choices in all the categories. The fantastic component is that sellers are continuously including things to Etsy, so there are new items daily! I checked all the top shoe designers for a pattern.|The end result of gel material shocked the footwear marketplace significantly. Shoes that look great on Susan might not necessary be appropriate for you. Advance tracks, like „We Can’t Quit” and „Wrecking Ball”, are tearing up the charts.|You will be in a position to conserve much more cash if you order two or more bottles. The cost of one bottle of bowtrol is $39.ninety five. You can be 1 of the many consumers that assistance the crafters on Etsy.|You will just have to click on the item that you want and you can immediately have it. Aspis Forte is accessible at very reduced price. It purchases straight from leading producers, so it sells at a cheap price.|Attempt it and you may not regret for purchasing this kind of a pair of running shoes. In 2010, I saved over $200 on gym footwear and athletic attire on your own! Vimax pills can be discovered on amazon market.|Most of the portals provide one hundred25 money back in situation the customer returns the item. But the common size chart is not be suitable for operating. The most prominent function of Aspis Forte is reduced price.|The key attention is that the most comfortable footwear for you. Footwear that look great on Susan might not essential be suitable for you. Width in company with size, makes the footwear very best for operating.|These footwear are as mild-excess weight as feasible, but also very durable. Gain much more friction between the feet and the shoe, it is a danger to harm the feet. But the common dimension chart is not be appropriate for operating.|If you’re utilized to utilizing high street shops then you may be lacking out on some of these benefits. Pay per click advertising is here to remain. It is the highest technology in footwear factories.|This excludes the low cost you will get when you use Vimax coupon code. Keeping safety and tenderness in mind, it is usually good to go for gentle soled footwear. That is why a woman is usually very particular about her footwear.|If you don’t like Limitless Footwear, there are plenty of other locations to purchase from. But the common size chart is not be appropriate for running. They are very best for these who exhibit serious over pronation.|However, some people do make their footwear their trademark and put on similar type of footwear all their lives.

 73. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد

 74. Pingback: casino games usa

 75. Pingback: دانلود قسمت ششم شهرزاد دوم

 76. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 77. Pingback: bitch

 78. Pingback: hotel search engines

 79. Pingback: zynga poker chips

 80. Pingback: en savoir plus

 81. java programming help online

  29 lipca 2017 at 10:19

  This is best programming help service in the world

 82. Pingback: jake burgess palo alto ca

 83. Pingback: free clash royale coins

 84. Pingback: دانلود قسمت هفتم شهرزاد

 85. jake burgess

  31 lipca 2017 at 18:43

  How can I have updates of new blog posts from my blog being automatically posted on my Twitter?

 86. Pingback: slim led recessed light

 87. Pingback: پنجره دو سه جداره

 88. ChasBiarge

  1 sierpnia 2017 at 21:41

  Order Propecia From Canada viagra Viagra Kaufen Europa

 89. KelChalkhic

  1 sierpnia 2017 at 21:48

  Comment Acheter Du Baclofene Sur Internet cialis price Cialis Vente Tunisie

 90. Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 91. Pingback: coin-banks exchange

 92. билети до барселона

  2 sierpnia 2017 at 17:02

  There are some interesting points in time in this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as wellyou have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 93. Pingback: bitcoin hft

 94. Pingback: coin-banks cryptocurrency

 95. Pingback: ochrona karoserii

 96. Pingback: coin-banks cryptocurrency

 97. Pingback: coin-banks review

 98. Pingback: Porn World

 99. Pingback: دانلود قسمت هشتم شهرزاد دوم

 100. Pingback: nicocontrol funciona

 101. Pingback: en cliquant

 102. Pingback: vpm

 103. electric coffee percolator

  7 sierpnia 2017 at 05:35

  You have mentioned very interesting details ! ps nice website . „Choose your friends carefully. Your enemies will choose you.” by Yassir Arafat.

 104. Pingback: unlimited gems clash royale

 105. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت 13

 106. Pingback: دانلود سریال شهرزاد قسمت 15

 107. There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 108. Pingback: دانلود سریال شهرزاد قسمت 15 پانزده

 109. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 110. Pingback: http://www.gayrayong.info/home.php?mod=space&uid=1984687&do=profile&from=space

 111. Pingback: www.fontspace.com/profile/meditus1

 112. stovetop percolator coffee pot

  11 sierpnia 2017 at 03:03

  Merely a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding design. „Better by far you should forget and smile than that you should remember and be sad.” by Christina Georgina Rossetti.

 113. Pingback: دانلود سریال شهرزاد قسمت 16

 114. Pingback: insurance

 115. where can i meet milfs

  12 sierpnia 2017 at 17:55

  thans for the info

 116. Pingback: relations

 117. Pingback: دانلود قسمت دوم سریال عالیجناب

 118. Pingback: دانلود سریال عالیجناب قسمت اول 1

 119. Pingback: دانلود عالیجناب دوم

 120. places to recycle electronics

  14 sierpnia 2017 at 01:46

  I am also commenting to let you understand of the helpful discovery our daughter went through browsing the blog. She figured out so many things, with the inclusion of what it is like to have a wonderful coaching spirit to make many others without hassle gain knowledge of several impossible issues. You undoubtedly exceeded visitors’ desires. Many thanks for distributing those beneficial, healthy, educational and in addition fun tips on the topic to Janet.

 121. real milf hunter

  14 sierpnia 2017 at 07:52

  thanks for thd info

 122. Pingback: political polls

 123. Pingback: Transmission Rebuild

 124. Shawanna

  14 sierpnia 2017 at 19:12

  weight loss snacks

 125. Pingback: پنجره ضد سرقت المانی

 126. Pingback: دانلود فیلم

 127. Pingback: فروش توری پنجره

 128. Pingback: دانلود

 129. Pingback: Upholstery Cleaning copperas cove TX

 130. Pingback: ping g30 driver australia

 131. Pingback: just for information

 132. Pingback: dans le m�me sujet

 133. Pingback: Vancouver BC airport shuttle Northstarlimos

 134. Pingback: sell home

 135. Brandon Cannabis

  19 sierpnia 2017 at 11:11

  I bet old school Blog pros would agree with you. Some nice points there.

 136. Pingback: دانلود فیلم های روز

 137. Pingback: دانلود فیلم

 138. snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 22:33

  free snap milfs

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra