Z zagranicy

Na Ukrainie ostro odpowiadają Polakom w sprawie OUN – UPA i zaczynają się odgrażać

Od połowy stycznia tego roku rośnie niebezpiecznie napięcie w stosunkach polsko – ukraińskich. Zaczęło się od wysadzenia krzyża pomnika w Hucie Pieniackiej, zaraz potem było sprofanowanie pomnika katyńskiego w Bykowni pod Kijowem oraz cofnięcie zgody na wjazd na Ukrainę dla prezydenta miasta Przemyśla. W tej sytuacji posypały się wywiady i wypowiedzi dziennikarzy i polityków oraz osób mocno zaangażowanych z obu stron.

 

W pierwszych dniach lutego w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy” Jarosław Kaczyński powiedział: Nie możemy ciągle przez lata zgadzać się, by na Ukrainie budowano kult ludzi, którzy wobec Polaków dopuścili się ludobójstwa, i to takiego, że choć trudno było przebić w okrucieństwie Niemców, to oni ich przebili. Krótko mówiąc, to sprawa pewnego wyboru Ukrainy. Powiedziałem wyraźnie panu prezydentowi Poroszence, że z Banderą to oni do Europy nie wejdą. To jest sprawa dla mnie jasna, bo wykazaliśmy ogromną cierpliwość, ale są jej granice.”. Co ciekawe prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) dodał znacząco, że prezydent Ukrainy udzielił mu „skomplikowanej odpowiedzi”.

Wyjawił też raz jeszcze kierunek polityczny największego, polskiego ugrupowania politycznego: „Prawo i Sprawiedliwość dąży w swojej polityce zagranicznej do zacieśnienia relacji z Ukrainą. Plany napotykają jednak na trudności. Największą z nich jest skłonność naszych sąsiadów do budowania swojej tożsamości na kulcie zbrodniarzy odpowiadających za ludobójstwo dokonane na Polakach. Nie może być na to zgody.”.

Z Banderą to oni do Europy nie wejdą! To mocne, mądre i b. potrzebne stanowisko Jarosława Kaczyńskiego, lidera PiS. Na uwagę zasługują również słowa: „…wykazaliśmy ogromną cierpliwość…”. Dokładnie tak! Kresowianie w Polsce długo czekali na takie słowa, niekiedy walczyliśmy samotnie dość długo, ale doczekaliśmy. Teraz liczymy na konsekwencję, wytrwałość i czyny! Te czyny to przede wszystkim konieczność zabezpieczenia wszystkich, możliwych miejsc zbiorowych rzezi i upamiętnienie tych miejsc choćby prostym krzyżem.

Rozumiem ze PiS chce na kanwie wprowadzania Ukrainy do Europy wolnych narodów, nieco przycisnąć w sprawie gloryfikowania zbrodniarzy przez liderów współczesnej Ukrainy z prezydentem Petro Poroszenko na czele oraz przy czynnym błogosławieństwie Cerkwi grecko – katolickiej, co szokuje szczególnie. Jednak to za mało! Ukraińcy zagnieździli się już na dobre w Polsce. Kiedy się umocnią, zaczną mieszać w Polsce, przeważnie w szeregach patriotycznych, przestrzegam przed tym szczególnie, gdyż Ukraińcy specjalnie lubią politykę zakulisowego napuszczania jednych na drugich. Trzeba jak najszybciej zablokować wpływy neobanderowców w Polsce! Trzeba jak najszybciej pomóc Polakom we Lwowie, a szczególnie na Żytomierszczyźnie. Trzeba uderzyć z całą siłą w propagandę neonanderowską w Polsce i na Ukrainie oraz w Kanadzie.

 

Polska nie zgadza się na promowanie oprawców i ludobójców

 

Z kolei tylko kilka dni wcześniej Prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując kwestię trudnych relacji z Ukrainą powiedział w rozmowie z TVP Rzeszów: „Jest ciągle niepewne czy Ukraina pójdzie w stronę, która w Polsce jest nie do zaakceptowania, czyli oparcia swojej historycznej legitymacji o tradycje UPA, o tradycje organizacji, które dopuściły się potwornych zbrodni na Polakach, czy też z tej drogi zrezygnuje.”. I dalej jasno zadeklarował: „My w każdym razie na pewno nie zejdziemy z tej linii i będziemy interesów Polski bronić; bo to jest interes. Jeżeli jakiś kraj by uznał, że mordowanie jego obywateli, masowe, wyjątkowo okrutne jest w jakimś szczególnym kontekście dopuszczalne, to można powiedzieć: wyrzekłby się swoich najbardziej elementarnych praw”.

W sprawie rzezi wołyńskiej, której ludobójczy charakter i prawdziwy przebieg Ukraina kwestionuje, poinformował, że grudniowe rozmowy z prezydentem Poroszenko miały: „taki przebieg, że pan prezydent Ukrainy nie może mieć wątpliwości, iż Polska na taką sytuację, w której oprawcy, masowi mordercy czy ludobójcy są na Ukrainie bohaterami, się nie zgadza; że promowanie takich postaw jest niedopuszczalne w cywilizowanym świecie”. I dodał b. klarownie: „Ja rozmawiałem dosyć długo z prezydentem Poroszenką w sposób całkowicie jednoznaczny.”.

Jarosław Kaczyński odniósł się także do kwestii zakazu wjazdu na Ukrainę, jaki otrzymał prezydent Przemyśla, Robert Choma: „Być może jest to niefortunna – z punkty widzenia Ukrainy – reakcja, a może jakieś inne czynniki zdecydowały.”. Z kolei na pytanie czy w tej kwestii między Polską a Ukrainę dojdzie do „zgrzytu” czy poważnej „rysy” na obustronnych relacjach, szef PiS odparł dyplomatycznie: „To jeszcze zobaczymy.”.

Kilka dni temu zakaz ten oficjalnie, ostatecznie cofnięto. Prezydent Przemyśla wybierał się do Lwowa, na zaproszenie polskiego konsulatu, gdy okazało się, że objęty został zakazem wjazdu na Ukrainę. Zakaz miały wydać Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Jednak na początku nie poinformowano prezydenta o powodzie przyznania takiego zakazu. Dopiero później rzecznik Służby Bezpieczeństwa przyznała, że Robert Choma nie może wjechać na Ukrainę z powodu działalności „antyukraińskiej” i wspierania „marszów antyukraińskich”.

Co ciekawe powód ten zapewne odnosił się do zaangażowania prezydenta w marsz upamiętniający bitwę pod Niżankowicami. W walkach, które odbyły się w grudniu 1918 roku, polegli polscy harcerze i uczniowie, broniąc Przemyśla przed Ukraińcami. Stanowcze protesty Polaków odniosły póki co skutek, bo w piątek SBU potwierdziła, że anulowała zakaz wjazdu do tego kraju dla prezydenta Chomy. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca decyzję dotyczącą prezydenta Przemyśla nazwał „pomyłką techniczną”, która została naprawiona. Informacje na ten temat są dostępne na stronie: http://www.pch24.pl/kaczynski-o-ukrainie–polska-nie-zgadza-sie-na-promowanie-oprawcow-i-ludobojcow,49089,i.html#ixzz4X8vv5SNA

 

Na Ukrainie ostro odpowiedzieli Polakom i zaczynają się wrogo odgrażać

 

Już 31 stycznia w wywiadzie na portalu Dyvys.info Wołodymyr Wiatrowycz Prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, ostro skrytykował lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego za jego słowa na temat ukraińskiej polityki historycznej. Stwierdził bez ogródek i wprost: „Ani Polska, ani żadne inne państwo nie ma prawa żądać od drugiego państwa, żeby jakoś uzgadniało swoje rozumienie historii lub tym bardziej, aby wyrzekało się części swojej historii. Tego typu wypowiedzi bardzo przypominają te, które słyszeliśmy od naszego wschodniego sąsiada. (…) Uważam, że taka grubiańska deklaracja ze strony jednego z ważniejszych polskich polityków była bardzo niewłaściwa.”.

Dalej prezes UIPN stwierdził: „Na tym etapie udział polityków powinien się zakończyć. Zamiast tego znowu odnowili nikomu niepotrzebną dyskusję, znowu zaczęli mówić o jakichś ponownych przeprosinach. Myślę, że jeśliby te same procesy rozpoczęły się odnośnie polsko – niemieckiego pojednania to również nie sprzyjałoby normalnym stosunkom między obecną Polską i Niemcami. I postawiłoby sprawę istnienia obozów koncentracyjnych w Polsce do lat 60. ubiegłego stulecia. Myślę, że niektórzy polscy politycy chcą stworzyć dla polskiego społeczeństwa zręczny obraz narodu – ofiary, obraz, który zachwiał się w ciągu ostatnich 10 – 20 lat, biorąc pod uwagę krążące informacje o udziale Polaków w antyżydowskich pogromach.”.

Wiatrowycz dopytywany o wyjście z tej trudnej sytuacji odpowiedział: „To nie nadaje się do politycznych targów lub kompromisów”. I jeszcze na dokładkę dosmażył tego kotleta: „Tego typu deklaracje, które usłyszeliśmy od pana Kaczyńskiego są bardzo niepokojące. (…) Ci politycy, którzy artykułują takie wymagania nie widzą przyszłej Ukrainy jako prawdziwie niepodległej.”.

Artykuł na ten temat znajdziesz po tym adresem:

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/wiatrowycz-ostro-odpowiada-kaczynskiemu-taka-grubianska-deklaracja-byla-niewlasciwa

Nie przebierał w słowach natomiast na Facebooku Bohdan Czerwak, gdzie napisał: „Jego [Jarosława Kaczyńskiego] stanowisko odnośnie OUN i UPA niczym nie różni się od stanowiska Kremla.”. To naturalnie odnośnie wypowiedzi szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego o tym, że gloryfikowanie Stepana Bandery i zbrodniarzy z OUN-UPA uniemożliwi Ukrainie integrację z UE.

Po czym posunął się nawet do podłych gróźb względem Polaków, lider frakcji melnykowskiej OUN pyta bowiem publicznie: „Kreml naszą odpowiedź dostaje w Donbasie. Konkretnie – pod Awdijiwką. Kaczyński jest albo ślepy, albo głupi, skoro tego nie widzi. Myśli, że istnieje jakaś siła, która może zmienić nastawienie Ukraińców do OUN, UPA, Konowalca, Melnyka, Bandery, Olżycza, Szuchewycza. Taka siła nie istnieje. O czym przekonali się moskale. Polacy też chcą się przekonać?”.

Widać jednak że w swoich namiętnościach nie jest na Ukrainie osamotniony bowiem także lider batalionu ochotniczego OUN, Mykoła Kochaniwskij stwierdził, że ostatnia wypowiedź szefa PiS nt. Ukrainy była „absolutnie szowinistyczna”. Po czym stwierdził: „To tak samo, jakbyśmy mówili Polakom, że powinni usunąć ze swojej historii Piłsudskiego.”.

Te szokujące i jednoznaczne wypowiedzi znajdziesz pod adresem:

http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/lider-oun-grozi-polakom-uzyciem-sily-moskale-juz-sie-przekonali-polacy-tez-chca

 

To nie jest czas na brydża czy na partię szachów

 

Z powyższych treści jasno wynika zatem, że relacje polsko – ukraińskie znów znalazły się w punkcie martwym. Przed Rzezią Wołyńską bowiem żądano od Polaków, by wynieśli się za San, a dziś żąda się by zaakceptować ludobójców jako oficjalnych bohaterów Ukrainy. Naturalnie oba żądania nie mogły być przez Polaków spełnione z powodów jak najbardziej cywilizowanych i humanistycznych, jednym słowem obiektywnych! Najbardziej szokujący pozostaje fakt, że wg zapisków nawet duchowy przywódca Ukraińców abp Andrzej Szeptycki na wieść o rzeziach, miał pytać dlaczego Polacy nie chcą wynieść się po prostu za rzekę San. I dziś dokładnie tak samo abp Światosław Szewczuk i inni z Cerkwi grecko – katolickiej, pytają bez zmrużenia oka dlaczego Polacy nie chcą czcić Ich narodowych bohaterów. Zgroza!

W tym wszystkim na pozytywną uwagę zasługuje ostatnia, szczególna aktywność prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz w jakimś sensie zauważalna, niemal zwyczajowo już, postawa uników, a nawet milczenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Niemrawa postawa głowy państwa współgra niestety z bezbarwnym wydaje się szefem polskiego MSZ Witoldem Waszczykowskim. Tymczasem to nie jest czas na brydża, czy na partię szachów! Sytuacja się zaostrza i mocno polaryzuje! Nie spełnienie pierwszego żądania ukraińskich nacjonalistów, skończyło się dla Polaków na Wołyniu i Kresach demonicznym ludobójstwem, jak zatem zakończy się to drugie żądanie, stawiane nam oto dziś.

Nieznani sprawcy po raz kolejny dali o sobie znać na Ukrainie. Po Hucie Pieniackiej i Bykowni przyszedł czas na Lwów. Tym razem obrzucili czerwoną farbą siedzibę polskiego konsulatu we Lwowie, a na jego parkanie pozostawili niedokończony napis „Nasza ziemia”.

Jan Piekło, ambasador RP w Kijowie poinformował, że w zajściu uczestniczyły dwie osoby. Dodał, że strona ukraińska bardzo szybko zareagowała na to zdarzenie. Do konsula generalnego we Lwowie Wiesława Mazura zadzwonił gubernator obwodu lwowskiego: „Wyraził ubolewanie i zadeklarował współpracę przy wykryciu sprawców. Jednocześnie zadeklarował pomoc przy usuwaniu tego napisu”. Jest to zatem kolejny tego typu incydent, jaki miał miejsce na Ukrainie w ostatnich tygodniach. 9 stycznia zdewastowany został pomnik Polaków pomordowanych w 1944 roku w Hucie Pieniackiej przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien. 25 stycznia czerwoną farbą wymazano pomniki na cmentarzu ofiar NKWD w Bykowni, gdzie pochowano m.in. Polaków zamordowanych w czasie zbrodni katyńskiej.

Wcinający ze smakiem nasz chleb w ambasadzie w Kijowie Jan Piekło raczył stwierdzić: „Sprawcom chodzi o to, by się one popsuły; chcą doprowadzić do sytuacji, w której Polacy i Ukraińcy będą się o to nawzajem obwiniać.”. Ot i wszystko, co chciałoby się powiedzieć. Sprawa załatwiona. Tymczasem absolutnie niezałatwiona! Nie zmienia to bowiem faktu Panie ambasadorze Piekło, że od kiedy postępuje proces neobanderyzacji Ukrainy, takie sytuacje mają naturalne paliwo, by takie prowokacje i wprost akty wrogości łatwo rozpalać.

Sławomir Roch

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

131 komentarzy

131 Komentarzy

 1. tma

  12 lutego 2017 at 10:42

  Poroszenko pojechał po instrukcje do Berlina i wszytko jasne.
  Cele polityki pruskiej wobec Ukrainy:
  1) doprowadzić do całkowitego załamania państwa,
  2) zmusić młodzież ukraińską do wyjazdu do Niemiec do pracy – nawet 5 mln. – w tym celu będą zniesione wizy do strefy Schengen dla Ukraińców
  3) skłócić Ukraińców z Polakami, aby jak najmniej Ukraińców zostawało w Polsce, a wszyscy jechali do roboty do Reichu

  • Krzysztof

   16 lutego 2017 at 00:34

   Ja akurat nie widzę nic złego w tym, aby Ukraińcy wyjechali dalej na zachód. Nie dość, że Polacy nie będą musieli niańczyć Ukraińców, to na dodatek nachodźcy będą mieć trudniej w opanowaniu Zachodu. Polski rząd i Polacy powinni dbać o to, żeby wszyscy Polacy i ludzie polskiego pochodzenia mieli możliwość godnego życia w naszym kraju. Co zaś się tyczy imigrantów, to powinna być prowadzona restrykcyjna polityka emigracyjna. Powinni przyjmować tylko obcokrajowców, którzy stanowiliby znaczną wartość naddaną. Poza tym powinien zostać wydłużony okres starania się o obywatelstwo do 12 lat, a ponadto należy zlikwidować możliwość posiadania 2 obywatelstw jednocześnie.

 2. MNShadow

  12 lutego 2017 at 10:49

  Ukraina, jak widać kraj bez wielkiej i długiej historii stara się na siłę stworzyć bohaterów i nie mogą znieść tego że owi „bohaterzy” są ludobójcami. Tutaj zgadzam się z Kaczyńskim, z takimi wartościami nie dostaną się ani do Unii ani nie będą mieli szacunku przez cały świat zachodni. Ukraina która gloryfikuje ludobójców przypomina mi komunistyczną Rosję w której to zbrodniarze, mordercy i najgorsi władcy autorytarni kultywują swoje własne jednostki. Jakby Niemcy nazywali Hitlera „ojcem narodu niemieckiego” to chyba sami Niemcy byli by delikatnie burzeni jak to takiego zbrodniarza można tak nazywać. Ukraina swoich zbrodniarzy tak właśnie nazywa.

  Nie żebym był anty-ukraiński ale na własne życzenie Ukraina chce zostać osamotniona, a więc w konsekwencji pożarta przez Rosję w dłuższej perspektywie czasu.

  • frigus

   13 lutego 2017 at 22:07

   Polska,to także kraj bez bohaterów,trochę lepiej się jej poszczęściło w obecnej koniunkturze geopolityczne i to wszystko.Gdzie nie spojrzysz,piękny bruk,ławka,kościółek a przy tym tabliczka ile to pieniędzy na to dała unia…Do wejścia w UE byliśmy taką Ukrainą bis.A teraz zamknij oczy i spróbuj zobaczuś świat z drugiej strony granicy sąsiada?Wyobraż sobie,że zakazuje nam kultu zbrodniczego naczelnika?

   • tma

    13 lutego 2017 at 23:16

    Kult zbrodniczego naczelnika powinien być zakazany. OK.

   • JaF

    14 lutego 2017 at 16:01

    Albo jesteś głupi albo jesteś ukrem. Polska ma długą historię i jeszcze dłuższą listę bohaterów narodowych. Liste kanali i antybohateów też mamy. Od ukrów różni nas wiele. Największą różnica jest jednak to, że my nie czcimy ludzi, którzy są sprawcami lub dopuścili się tak odrażających zbrodni jak „gieroje ukraińscy” spod znaku czarno-czerwonej szmaty. Ukraińcy jako niby-naród mają tylko zwyrodnialców(całe UPA) lub owładnietych zemsta rogaczy pokroju Chmielnickiemu (syna zabił mu polski szlachcic, który przy okazji stukał żonę Bohdana).

 3. jok

  12 lutego 2017 at 11:15

  To może czas przestać w ciemno i bezkrytycznie popierać wszelkie ruchy „Kijowa”?A moze i pomyśleć o zmianie na stanowisko „szefa dyplomacji”?

  W końcu jakiś krok – miękki bo miękki, wyłącznie wyrażony w wywiadzie,, ale zawsze- w kierunku normalnej narracji, w stosunku do występów majdanowych…
  Czy wynika ze świadomości/wiedzy na razie chyba USA nie będzie dążyć do eskalacji majdanowo-ukraińskiego konfliktu z Rosją, a raczej wręcz na odwrót…

 4. Andrzej

  12 lutego 2017 at 13:34

  W Polsce w ramach oszczędności „wygasza” się gimnazja, a w Legnicy dla kilkunastu ukraińców będzie szkoła podstawowa. Tak wbrew prezydentowi głosowali radni.

 5. wielokropek

  12 lutego 2017 at 22:16

  I dobrze, niech nas tak wkurzaja dalej… utwierdzaja nas w przekonaniu,ze to narodowcy powinni dojsc u nas do wladzy.A tego PiS nie chce,wiec ,zeby utrzymac poparcie moze zaczna miec w tej relacji jaja. Mam nadzieje, ze gadka Kaczysnkiego nie byla pusta. To jest wrazliwy temat w Polsce i jestesmy na to wyjatkowo wyczuleni.

 6. Grzech

  13 lutego 2017 at 07:15

  Można przymknąć gębę tym Ukraińcom. Zadanie dla genealogów. Odnaleźć polskie korzenie osób o jakże polskich nazwiskach Wiatrowycza Kochanowskij że tubą Ukrainy są zruszczeni Polacy którzy utracili tożsamość wskutek zmowy zaborców i cerkwi grekokatolickiej

 7. Franek

  16 lutego 2017 at 17:18

  Oh co za oszustwo ta strona,zyje w Polsce 60 lat I nic nie widze tylko szkalowanie Ukrainy I Ukraincow np. Polska zabronila wstepu nie dawno jakiemus zespolowi ukrainskiemu,byla wielka radosc I zadowolenie z tego powodu w calej Polsce ,Ukraincy w odwecie zabronili przyjazdu jekiemus glupkowi z Przemysla I podniosl sie straszny krzyk jak oni tak mogli?!Polacy to bardzo tepy I jednostronny narod.Ciekawy jestem dla kogo pracuje Isakowicz I ile za to bierze? Ktos wie?

 8. Franek

  16 lutego 2017 at 17:19

  Oh co za oszustwo ta strona,zyje w Polsce 60 lat I nic nie widze tylko szkalowanie Ukrainy I Ukraincow np. Polska zabronila wstepu nie dawno jakiemus zespolowi ukrainskiemu,byla wielka radosc I zadowolenie z tego powodu w calej Polsce ,Ukraincy w odwecie zabronili przyjazdu jekiemus glupkowi z Przemysla I podniosl sie straszny krzyk jak oni tak mogli?!Polacy to bardzo tepy I jednostronny narod.Ciekawy jestem dla kogo pracuje Isakowicz I ile za to bierze? Ktos wie?

  • Chłop z Mazur

   16 lutego 2017 at 21:25

   Tępy to ty jesteś Franek, a twoja tępota wynika z faktu, iż posiadasz dwie komórki mózgowe- jedna na uwięzi, a druga swobodna – proces myślowy u Ciebie następuje w wyniku przypadkowego zderzenia się tychże komórek czego efektem jest tępe wnioskowanie. W twoim przypadku na leczenie nie ma szans, więc nie afiszuj się swoim debilizmem, a jeśli Polakiem jesteś, to nie rób nam wstydu, bo to nie uchodzi.

 9. Nathan To

  19 lutego 2017 at 18:20

  software nokia lumia 520 para pc

 10. Irish Yambao

  21 lutego 2017 at 16:08

  AAA rated repairs

 11. Gerri Sanke

  21 lutego 2017 at 16:13

  Evidence management system

 12. Carman Stalley

  22 lutego 2017 at 07:16

  Maklerzentrum beste krankenkasse

 13. Anne Hackborn

  22 lutego 2017 at 08:34

  Very affordable Shopping Online

 14. Enid Christenberry

  23 lutego 2017 at 21:56

  auto reply email

 15. Pingback: xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

 16. Pingback: drinking problems

 17. Pingback: دانلود قسمت هشتم شهرزاد دوم

 18. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت نهم فصل دوم

 19. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت هفتم فصل دوم

 20. Pingback: Monique Alexander

 21. Pingback: Jada Stevens

 22. Pingback: Mia Malkova

 23. Pingback: دانلود فصل دوم شهرزاد

 24. Pingback: Paleo Diet

 25. Pingback: movie

 26. Pingback: real money casino games for usa

 27. Pingback: دانلود قسمت 12 عاشقانه

 28. Pingback: پنجره

 29. Pingback: Hundeskove i Midtjylland

 30. Pingback: Loyola College for Sale by CollegeDunia

 31. Pingback: دانلود ققسمت 12 عاشقانه

 32. Pingback: دانلود قسمت سیزده عاشقانه

 33. Pingback: دانلود قسمت اول فصل دوم شهرزاد

 34. Pingback: how to bypass windows 7 password

 35. Pingback: porno gratis

 36. Pingback: Lazaro

 37. Pingback: Admission via Good Donation in any medical college

 38. Pingback: videos porno

 39. Pingback: porno

 40. Pingback: videos porno

 41. Pingback: porno

 42. Pingback: porno

 43. Pingback: porno

 44. Pingback: videos porno

 45. Pingback: videos porno

 46. KennHitthype

  20 lipca 2017 at 02:45

  Cialis 20 Ans cialis Baclofene Definition

 47. Pingback: شرکت تولیدی پنجره دوجداره

 48. Pingback: auto transport

 49. Pingback: love compatibility of gemini man and gemini woman

 50. KelChalkhic

  21 lipca 2017 at 00:35

  Ag Guys Cialis cialis Cialis Per Ipertensione

 51. Pingback: دانلود قسمت هفدهم عاشقانه

 52. Pingback: دانلود فیلم سریال عاشقانه

 53. Pingback: آموزش ساخت پنجره دوجداره

 54. Pingback: Acne Facial Treatments North Lauderdale

 55. Pingback: Acne Facial Treatments Weston

 56. Pingback: Acne Facial Treatments Davie

 57. Pingback: فروش توری پنجره دوجداره

 58. Pingback: پنجره دوجداره

 59. Pingback: دانلود موزیک

 60. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد

 61. Pingback: casino games 2017

 62. Pingback: دانلود قسمت ششم شهرزاد دوم

 63. Pingback: bitch

 64. Pingback: Roof Repair Long Island

 65. Pingback: cheap air jordans

 66. Pingback: en savoir plus

 67. Pingback: jake burgess berlin ct

 68. Pingback: clash royale cheats

 69. Pingback: دانلود قسمت هفتم شهرزاد

 70. jake burgess

  31 lipca 2017 at 18:47

  Where or what would I have to do? And what’s the cost?.

 71. kevin

  1 sierpnia 2017 at 00:19

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 72. Pingback: lingerie

 73. Pingback: پنجره دوجداره

 74. ChasBiarge

  2 sierpnia 2017 at 03:49

  Cialis Bugiardino cialis Amoxil Otic

 75. Pingback: bitcoin investment coin-banks

 76. Pingback: bitcoin hft

 77. Pingback: coin-banks cryptocurrency

 78. Pingback: coin-banks cryptocurrency

 79. Pingback: sluchawki sharkoon

 80. Pingback: Porn World

 81. Pingback: coin-banks bitcoin

 82. Pingback: vigra master natural

 83. Pingback: anime series

 84. Pingback: vpm

 85. Pingback: clash royale gems tool

 86. Pingback: دانلود سریال شهرزاد قسمت 15 پانزده

 87. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت 13

 88. Pingback: www.en-square.com/bbs/home.php?mod=space&uid=3576840&do=profile&from=space

 89. Pingback: www.studyabroad.careers360.com/suggest-any-pgdm-course-canada-become-investment-banker

 90. Corinna

  10 sierpnia 2017 at 07:20

  Hi, There’s no question that your world wide web may be using world-wide-web browser compatibility things to consider. When I just take a seem to be at your website within Safari, it appears good on the other hand, if opening in just I.E., it is made up of some overlapping factors. I simply just sought after toward offer you your self with a easy heads up! Other than that, Wonderful web page!

 91. Pingback: 16 دانلود سریال شهرزاد

 92. Pingback: دانلود فیلم ایرانی

 93. Pingback: 食品

 94. Pingback: relations

 95. Pingback: دانلود عالیجناب دوم

 96. Pingback: دانلود قسمت دوم سریال عالیجناب

 97. Pingback: website

 98. Pingback: قیمت پنجره

 99. Pingback: پنجره ضد سرقت ترک

 100. KelChalkhic

  15 sierpnia 2017 at 02:01

  Baclofene Liquide cialis Dextromethorphan And Amoxicillin

 101. Pingback: دانلود

 102. Pingback: Tile and Grout Cleaning copperas cove TX

 103. Pingback: mobile specs

 104. Pingback: copyright

 105. Pingback: Limos Bus Vancouver BC

 106. Pingback: voucher codes

 107. Pingback: sell home

 108. Pingback: دانلود فیلم های روز

 109. Pingback: دانلود فیلم

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra