Kultura

Zmarł nagle w mokotowskiej katowni

12 lutego 1952 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie zmarł Kazimierz Gąsiorowski ps. „Edyta”, szef wywiadu politycznego Delegatury Rządu RP na m. st. Warszawę. Za „rozpracowywanie działaczy komunistycznych w celu wydania ich w ręce gestapo” został skazany na dożywocie.

Kazimierz Gąsiorowski urodził się 5 maja 1903 r. w Warszawie. Po zdaniu matury uczył się w Wolnej Wszechnicy Polskiej. Jako ochotnik walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu dowodził plutonem w 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich.

Pod koniec lat dwudziestych ze względu na chorobę serca przeszedł do rezerwy. Pracował na różnych stanowiskach w administracji samorządowej. W latach 1937-39 był kierownikiem referatu społeczno-politycznego w Urzędzie Wojewódzkim w Brześciu nad Bugiem.

W czasie kampanii wrześniowej został powołany do 25 pułku ułanów, w którego szeregach walczył w ramach Nowogródzkiej Brygady Kawalerii. Po klęsce przedostał się do Warszawy. Od maja 1940 r. w Tajnej Armii Polskiej, następnie od drugiej połowy 1941 r. działał w ZWZ-AK, pełniąc funkcję szefa brygady wywiadowczej w Okręgu Warszawa.

W połowie 1943 r. został szefem wywiadu politycznego Okręgowej Delegatury Rządu na Kraj na m. st. Warszawę. W marcu 1944 r. wszedł do struktur Wojskowego Korpusu Służby Bezpieczeństwa.

Podczas powstania warszawskiego był zastępcą dowódcy, a następnie dowódcą oddziału bojowego. Ranny podczas walk został skierowany do pracy w Komendzie Głównej AK. Po klęsce powstania trafił do niemieckiego oflagu II-C Woldenberg.

Po wyzwoleniu w lutym 1945 r. powrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie. Ujawnił się jako oficer AK, nie informując o swojej przynależności do Delegatury Rządu na Kraj.

Aresztowany w grudniu 1949 r. i osadzony w więzieniu mokotowskim, został poddany ciężkiemu śledztwu. Postawiono mu zarzut rozpracowywania działaczy komunistycznych w celu wydania ich w ręce gestapo. Oskarżycielem był wiceprokurator Beniamin Wejsblech. Wyrokiem Sądu Wojewódzkiego z października 1951 r. został skazany na karę dożywotniego więzienia.

Ppłk Kazimierz Gąsiorowski zmarł nagle 12 lutego 1952 r. w celi więzienia mokotowskiego w toku postępowania odwoławczego, czyli przed uprawomocnieniem się wyroku. Według kilku relacji został zamordowany w trakcie okrutnego przesłuchania.

W 1957 r. został zrehabilitowany. Jego grób symboliczny znajduje się na w Kwaterze „na Łączce”.

Ppłk Kazimierz Gąsiorowski był odznaczony Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Walecznych.

Źródło: 1944.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra