Historia

Wspomnienia Edwarda Woyniłłowicza ukazują, jak wiele szans stojących przed Polską zmarnowali Polacy w II RP

Wielu polskich patriotów żyje legendą międzywojennej Polski. Choć powoli część z nich zaczyna dowiadywać się o szkodliwości sanacyjnej kliki, to jeszcze czeka nas, narodowców, rozliczenie się błędami polityki przedwojennego obozu narodowego.

Choć mity narodowe są potrzebne dla przetrwania narodu, to rozliczenie się z nimi, by nie popełniać błędów przodków, leży w interesie narodowym. Na pewno w takim rozliczeniu się z przeszłością, w zrewidowaniu mitów narodowych pomogą Wspomnienia sługi bożego Edwarda Woyniłłowicza wydane przez wydane staraniem Kliniki języka (wydawnictwa Gabriela „Coryllusa” Maciejewskiego).

Według Edwarda Woyniłłowicza odrodzoną Polską po I wojnie światowej targały niepokoje społeczne i konflikty polityczne. Władze odrodzonej Polski oddały sowietom dalekie Kresy Rzeczpospolitej, endecy wrodzy byli kresowej szlachcie, Żydzi i masoneria knuli przeciw Polsce, sowieci indoktrynowali skutecznie młodych Białorusinów. Rosja sowiecka jako polskich repatriantów wysyłała do II RP sowieckich agentów (równocześnie polscy patrioci byli przez sowietów wywożeni na Sybir).

Zdaniem Edwarda Woyniłłowicza wyjątkowo głupia była polityka gospodarcza władz odrodzonej Polski – wysokie podatki zmniejszały wpływy do budżetu i niszczyły polską przedsiębiorczość oraz rolnictwo. Przyczyną drożyzny i powszechnej biedy w II RP był socjalizm. Władze II RP tolerowały antypolską działalność jawnych sowieckich agitatorów i deportowały z II RP na życzenie sowietów Rosjan antykomunistów.

W opinii Edwarda Woyniłłowicza ogromnym błędem władz Polskich było ignorowanie aspiracji narodowych Białorusinów, ignorowanie białoruskich chłopów przy reformie rolnej i przekazywanie ziemi, na którą liczyli białoruscy chłopi w ręce polskich osadników wojskowych, według Woyniłłowicza „składającej się po większej części z szumowin”.

Pisząc o polskich osadnikach wojskowych na Kresach Woyniłłowicz stwierdził, że „w Grodzieńskim i na Wołyniu (…) tak zwane osadnictwo wojskowe zrażało ludność miejscową do nowych prządków polskich. Żołnierze wydzierżawiają swoje parcele ludności miejscowej, a sami mieszkają po wsiach, piją, łajdaczą i szerzą rozpustę. Ci zaś nieliczni, którzy wzięli się za gospodarkę, gospodarzą jakby w kraju nieprzyjacielskim, zawojowanym. [Gdy] U żołnierza rolnika [który dostał na Wołyniu i Grodzieńszczyźnie ziemie od władz II RP] łamie się pług, łamie się koło u wozu, [ten] idzie do sąsiedniego włościanina [Białorusina lub Ukraińca], zabiera jemu pług albo koło, a swoje zostawia”. Ludność białoruska oraz ukraińska cierpi, i się nie opiera bo w osadnikach widzi przedstawicieli polskiej władzy.

Ziemia, którą dostawali osadnicy wojskowi, a nie ubodzy tubylcy Białorusini i Ukraińcy, pochodziła z tego co władze II RP zrabowały polskim ziemianom (którzy bohatersko przetrwali rosyjski zabór).

Według Woyniłłowicza białoruscy chłopi przez wieki szanowali ziemiaństwo (postrzegane przez nich jako polskie). Gdy zaczęły się pełne patologii rządy II RP, gdy „polscy urzędnicy przywieźli łapownictwo i nieład” antypolska propaganda sowietów zaczęła trafiać do Białorusinów, i była to wina tylko polskiej biurokracji i władz. Mieszkańcom Kresów doskwierały w II RP wysokie podatki od inwentarza (wcześniej takich podatków nie było). Wysokie podatki doprowadzały do tego, że polscy ziemianie, a także białoruscy i ukraińscy chłopi, by opłacić daniny państwowe, musieli sprzedawać swoje gospodarstwa.

Woyniłłowicz opisując konflikt wokół wyboru Narutowicza na prezydenta przypomniał, że Stanisław Thugutt zapowiadał, że we krwi utopi protesty prawicy „paląc dwory i rżnąc panów”. W kolejnych latach autor wspomnień opisał zamachy bombowe na pisma polskich patriotów i odwetowe zamachy na pisma żydowskie.

Jednym z ciekawych wydarzeń opisanych przez Woyniłłowicza było zabójstwo „metropolity Jerzego przez byłego rektora seminarium w Chełmie” przeciwnika niezależności od Rosji cerkwi w Polsce. Mord dokonany był w imię jednej niepodzielnej Rosji, zależności polskiego prawosławia od Moskwy (co było na rękę i komunistom i monarchistom rosyjskim).

W swoich wspomnieniach Woyniłłowicz opisał destruktywne wpływy żydowskie i masońskie na Polskę, korupcję Sosnkowskiego, nepotyzm Piłsudskiego w armii (stanowiska w armii dostawali byli legioniści Piłsudskiego „a nie ludzie realnej wiedzy i zasług”), nieustanne spiskowanie Piłsudskiego (jeszcze przed zamachem majowym).

Pamiętniki Woyniłłowicza ukazują niestety klęskę rządów endecji, to że narodowcy z ZLN oraz ludowcy z PSL Piast ignorowali wielonarodowy charakter II RP i absolutnie nie radzili sobie z wyzwaniami. Drożyznę i inflację w II RP, podporządkowanie polityki gospodarczej przysłanym przez finansjerę z zachodu doradcom. Inspirowanie przez sowietów krwawych zamieszek (np. w Krakowie), terroryzm na Kresach międzywojennej Polski a nawet w Warszawie (wysadzenie magazynów broni w Cytadeli). Tego, że Ślązacy, którzy przez 500 przetrwali w Niemczech mając polską tożsamość narodową, po 5 latach II RP deklarowali narodowość niemiecką.

Zdaniem Woyniłłowicza nieporadność endecji doprowadziła do zamachu Piłsudskiego i terroru kryminalnego jego zwolenników, bandyckiej dyktatury sanacji. Zamach Piłsudskiego zalegalizował sejm składający się z posłów dla których dalsze otrzymywanie diety poselskiej było ważniejsze niż dobro Polski.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

205 komentarzy

205 Komentarzy

 1. PrawDziwek

  14 lutego 2017 at 20:35

  Jakoś to dziwnie podobne 🙁

 2. Mariano Mealing

  19 lutego 2017 at 18:19

  how long do people last in bed

 3. Steven Panak

  20 lutego 2017 at 23:02

  web desain surabaya

 4. Velvet Sainte

  21 lutego 2017 at 16:06

  TANTRIC MASSAGE LONDON

 5. Manual Kurter

  22 lutego 2017 at 07:16

  download The Expendables 3 trailers

 6. Makeda Fogt

  22 lutego 2017 at 08:55

  coco palms video

 7. Seth Sarjeant

  22 lutego 2017 at 08:59

  Cheap chinese made brushes

 8. Mitch Izzi

  23 lutego 2017 at 21:52

  permaculture design course

 9. Devona Sandifer

  24 lutego 2017 at 01:51

  There is noticeably a lot to identify about this. I suppose you made various good points in features also.

 10. best seo services in australia

  7 marca 2017 at 18:31

  This blog was how do you say it? Relevant!! Finally I ave found something that helped me. Cheers!

 11. cadeau surprise

  8 marca 2017 at 03:32

  Well I sincerely liked reading it. This article provided by you is very constructive for correct planning.

 12. renting a house

  8 marca 2017 at 10:54

  wonderful points altogether, you just gained a new reader. What might you recommend in regards to your submit that you just made some days ago? Any certain?

 13. Well I truly liked reading it. This information procured by you is very practical for accurate planning.

 14. navy blue fascinator clip

  9 marca 2017 at 12:42

  You can definitely see your expertise in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 15. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 16. California Real Estate Cash Buyers

  13 marca 2017 at 17:06

  We should definitely care for our natural world, but also a little bit more of our children, especially obesity in children.

 17. dolce petit rebajas

  14 marca 2017 at 18:52

  Its such as you read my thoughts! You appear to grasp so much about

 18. Bitcoin to cash

  15 marca 2017 at 17:23

  Sorry for the off-topic, could you tell where I can get such a nice pattern for my blog ?!

 19. buscape

  17 marca 2017 at 15:28

  Well I truly liked reading it. This information procured by you is very practical for accurate planning.

 20. matched betting blog

  20 marca 2017 at 18:53

  Very good information. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon). I ave book-marked it for later!

 21. find out here now

  21 marca 2017 at 01:54

  I truly appreciate this article.

 22. Guest Posting

  21 marca 2017 at 09:58

  I used to be able to find good advice from your articles.

 23. this website

  22 marca 2017 at 14:47

  Woah this is just an insane amount of information, must of taken ages to compile so cheers so much for just sharing it with all of us.

 24. eagle rock real estate agent

  23 marca 2017 at 16:16

  you are in point of fact a just right webmaster.

 25. amazon coupon code

  23 marca 2017 at 21:49

  I used to be able to find good info from your blog articles.

 26. sleep apnea overweight

  25 marca 2017 at 16:04

  Well, actually, a lot of what you write is not quite true ! well, okay, it does not matter:D

 27. Handbags for women

  27 marca 2017 at 17:42

  loading velocity is incredible. It seems that you are

 28. Dungeon

  28 marca 2017 at 04:02

  What would you like to see out of a creative writing short story?

 29. cheap linux vps cloud

  28 marca 2017 at 05:30

  I will likely be coming back to your blog for even more soon.

 30. visit

  28 marca 2017 at 09:51

  You ave made some good points there. I looked on the net for more

 31. auto body lewisville

  1 kwietnia 2017 at 15:12

  If I issue my articles to my school document are they copyrighted or else do I have several ownership greater than them?

 32. click for info

  2 kwietnia 2017 at 05:33

  There is certainly noticeably a bundle to comprehend this. I assume you might have made particular great factors in functions also.

 33. Submissive

  5 kwietnia 2017 at 00:08

  Isbale Marant Sneaker Isbale Marant Sneaker

 34. JavaScript Stock Charts

  5 kwietnia 2017 at 10:56

  Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I am not sure I ad want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 35. online university

  9 kwietnia 2017 at 00:37

  Test to try to eat truly difficult food items that are equipped to

 36. The Santorini Condo

  9 kwietnia 2017 at 02:21

  There is definately a great deal to find out about this subject. I love all of the points you made.

 37. Marrakech desert tours

  10 kwietnia 2017 at 01:08

  You could definitely see your skills in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 38. Annual Report printing

  11 kwietnia 2017 at 03:30

  With this increased targeted visitors movement, the opportunity to increase income raises as well.

 39. Adult

  12 kwietnia 2017 at 02:47

  Merely a smiling visitant here to share the love (:, btw great pattern.

 40. سلام بمبئی

  12 kwietnia 2017 at 08:16

  Well along with your permission allow me to grasp your RSS

 41. best low price baitcasting reel

  12 kwietnia 2017 at 12:43

  moved to start my own blog (well, almostHaHa!) Excellent job.

 42. website for hotels

  13 kwietnia 2017 at 03:27

  you modify it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it is

 43. slave labor

  15 kwietnia 2017 at 00:13

  Simply a smiling visitant here to share the love (:, btw great design.

 44. maxilares

  19 kwietnia 2017 at 12:33

  May I simply say what a relief to discover somebody who

 45. cracked software

  19 kwietnia 2017 at 12:47

  Your style is unique in comparison to other people I ave

 46. Dubai Escorts

  20 kwietnia 2017 at 11:30

  located that it is truly informative. I’m gonna be

 47. for details

  21 kwietnia 2017 at 05:42

  You produce a strong financially viable decision whenever you decide to purchase a motor vehicle with a

 48. combination padlock

  21 kwietnia 2017 at 12:03

  There as definately a lot to find out about this issue. I like all the points you made.

 49. vinyl cutting machine

  21 kwietnia 2017 at 14:24

  These are actually wonderful ideas in regarding blogging.

 50. Yeshua

  25 kwietnia 2017 at 18:11

  of course we of course we need to know our family history so that we can share it to our kids a

 51. eye wrinkles

  29 kwietnia 2017 at 12:15

  You have done a extraordinary job! Also visit my web page medi weightloss

 52. office movers in Washington DC

  30 kwietnia 2017 at 22:00

  Very exciting points you have observed, appreciate this for adding. Great may be the art regarding beginning, but greater will be the art of ending. by Henry Wadsworth Longfellow.

 53. swing set assembly

  1 maja 2017 at 00:08

  This blog is without a doubt educating additionally diverting. I have chosen a lot of useful things out of this source. I ad love to visit it again soon. Cheers!

 54. ginger syrup

  2 maja 2017 at 12:19

  Well I sincerely liked reading it. This tip provided by you is very effective for proper planning.

 55. business better

  3 maja 2017 at 03:26

  Some genuinely excellent info , Gladiolus I observed this.

 56. AD

  3 maja 2017 at 07:49

  that, this is excellent blog. An excellent read.

 57. lamp shades

  3 maja 2017 at 16:30

  of writing? I have a presentation subsequent week,

 58. JAV MDTM

  3 maja 2017 at 23:00

  You could certainly see your expertise within the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 59. SEO

  4 maja 2017 at 07:51

  to be shared across the web. Disgrace on the seek engines for now

 60. home decor items

  4 maja 2017 at 11:27

  uvb treatment What are the laws on republishing newspaper articles in a book? Are there copyright issues?

 61. check out

  4 maja 2017 at 21:08

  wow, awesome blog article. Much obliged.

 62. LLC

  5 maja 2017 at 03:46

  Im obliged for the article. Keep writing.

 63. Roman Polanski How do I put rss feeds on a classic blogger template?

 64. home making

  8 maja 2017 at 16:04

  the book in it or something. I think that you can do with

 65. moving help baltimore

  12 maja 2017 at 16:10

  Muchos Gracias for your blog article.

 66. Lamparas voladoras

  12 maja 2017 at 20:09

  ramsen simmonds incesticide bushell sprinkler brasserie Donelle Dalila gazzara

 67. amazon gift card codes list 2017

  13 maja 2017 at 05:14

  Nothing is more admirable than the fortitude with which millionaires tolerate the disadvantages of their wealth..

 68. William Morrison

  13 maja 2017 at 07:33

  There is evidently a lot to identify about this. I consider you made various nice points in features also.

 69. Maria Manning

  17 maja 2017 at 02:28

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 70. Eric Turner

  17 maja 2017 at 17:17

  Right away I am ready to do my breakfast, later than having my breakfast coming yet again to read other news.

 71. Julia Dyer

  19 maja 2017 at 23:41

  Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? Appreciate it

 72. Robert King

  22 maja 2017 at 14:20

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…

 73. Lily Ross

  23 maja 2017 at 12:35

  I used to be able to find good advice from your content.

 74. Gabrielle Coleman

  24 maja 2017 at 00:54

  I’m gone to say to my little brother, that he should also go to see this webpage on regular basis to get updated from newest reports.

 75. Maria Ball

  25 maja 2017 at 19:20

  Sedan 1989 d

 76. Zoe Morrison

  26 maja 2017 at 09:52

  Union Cemetery’s claim to fame is the white lady who haunts the road near the graves. A few Black Friday Countdown deals can also be found in the following link from Amazon. They all, in turn, show their efficacy brining mind-blowing games that one cannot forget once played.

 77. Ella McLean

  31 maja 2017 at 17:57

  I am always invstigating online for ideas that can aid me. Thx!

 78. Pingback: دانلود قسمت دوازدهم عاشقانه

 79. Pingback: Jasmine Summers

 80. Pingback: Karter Foxx

 81. Pingback: دانلود قسمت یازدهم شهرزاد دوم

 82. Pingback: Acne Facial Treatments Miramar

 83. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد دوم

 84. Pingback: cr cheats

 85. jake burgess

  31 lipca 2017 at 18:54

  I know many wikipedia articles contains copyright violation or licence violation. how do i do this..

 86. Pingback: Situs Qiu Qiu 99 Poker Online Indonesia

 87. Pingback: پنجره دوجداره

 88. Pingback: bitcoin trading

 89. jake burgess

  2 sierpnia 2017 at 18:24

  Is there NON-Computer Science MS courses available in USA universities for a student with computer background?

 90. kamagra tabletki

  5 sierpnia 2017 at 14:22

  Miesista viagrze sposob wykonywania plciowa zas odrzut problemow sposrod erekcja owo zamysl jeszcze wiekszej zespoly w dzisiejszych czasach mieszkajacych jegomosciow. Odwiedzajac wlasny sprawnie czynny serwis dysponujesz sposobnosc wyzbycia sie napiecia natomiast sklejonych sposrod zanim zaklocen erekcji dodatkowo rzutkiego wykreslenia cichych zahamowan utrudniajacych Twoje relacje plciowe. Oferowane przy uzyciu nas konsultacje lekarskie kierowane istnieja lekow na potencje za sprawa sprawdzonych koneserow.

 91. cialis generyczna

  6 sierpnia 2017 at 11:24

  W oparciu o viagrze sprawdzone sztuk oraz niepomiernie obfite eksperyment naszych fachowcow jestesmy w stanie w nieslychanie pelen energii rodzaj wspomagac leczenie zaburzen erekcyjnych przy mnogosci dzisiejszych jegomosci. Aplikujac stwierdzone rowniez w calosci przetestowane za sprawa nas strategie od chwili latek odnosimy wysokie pomyslnosci w dziedzinie kuracja ozieblosci plciowej. Oferowane za posrednictwem nas lekow na potencje darmowe konsultacje nielekarskie stoja na mozliwie najwyzszym rzadzie.

 92. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت 15

 93. pieczatka dlugopis

  7 sierpnia 2017 at 17:16

  Obecnie pieczec nie musi egzystowac ograniczona tylko az do tekstu.Technologia blyskowa, ktora stosujemy pozwala na nieograniczone mozliwosci obok projektowaniu odbicia pieczatki.Mozemy opublikowac logotyp, dowolna grafike azali chociazby zdjecie.Co grunt – kazda pieczatka wewnatrz okreslonym rozmiarze ma stala cene – co oznacza, ze wysokosc skomplikowania projektu pieczatki negacja logiczna wplywa na jej cene.Jako producent mozemy spelnic pieczatki firmowe, pieczatki urzedowe, pieczatki na rzecz szkol, przedszkoli oraz uczelni, pieczatki z datownikiem,pieczatki prostokatne, kwadratowe oraz okragle.Wyrabiamy pieczatki graficzne, pieczatki sposrod marka firmy oraz tekstowe – w wielkim pospiechu (co wiecej w srodku godzine) takze od momentu reki.W naszym sklepie znajdziecie pieczatki wykonane wylacznie metoda blyskowa.Oferujemy produkty najwyzszej jakosci wiodacych producentow w srodku branzy stemplarskiej: MODICO, COLOP, TRODAT rowniez WAGRAF.

 94. pieczatki modico warszawa

  7 sierpnia 2017 at 19:37

  Obecnie pieczatka negacja logiczna musi istniec ograniczona jeno az do tekstu.Technologia blyskowa, ktora stosujemy pozwala na nieograniczone mozliwosci niedaleko projektowaniu odbicia pieczatki.Mozemy opublikowac logotyp, dowolna grafike innymi slowy poniekad zdjecie.Co grunt – kazda pieczec w okreslonym rozmiarze ma stala cene – co oznacza, iz rzad skomplikowania projektu pieczatki negacja logiczna wplywa na jej cene.Jako producent mozemy wywiazac sie pieczatki firmowe, pieczatki urzedowe, pieczatki na rzecz szkol, przedszkoli dodatkowo uczelni, pieczatki sposrod datownikiem,pieczatki prostokatne, kwadratowe oraz okragle.Wyrabiamy pieczatki graficzne, pieczatki sposrod logo firmy oraz tekstowe – w wielkim pospiechu (chociazby w godzine) a odkad reki.W naszym sklepie znajdziecie pieczatki wykonane wylacznie metoda blyskowa.Oferujemy produkty najwyzszej jakosci wiodacych producentow w branzy stemplarskiej: MODICO, COLOP, TRODAT a WAGRAF.

 95. karty do gry Bicycle

  9 sierpnia 2017 at 11:47

  Mimo, iz gry komputerowe sa popularna forma rozrywki, maja spora konkurencje. Dobrym jej przykladem jest rozrywka planszowa Pan tu nie stal. Dzieki niej uczestnicy zabawy przeniosa az do poczatku lat osiemdziesiatych, czy okresy schylku PRL-u. Jest, w zwiazku z tym swietna propozycja dla ludzi do wnetrza kazdym wieku. Starsi przypomna sobie tudziez mlodsi poznaja kultowe towary sposrod tamtego czasu.Zadaniem graczy jest szybkie zdobywanie deficytowych produktow rzuconych na polki sklepowe. Kazde kupowanie wymagaja przemyslenia, dlatego ze rywalizacja nie spi. Gra planszowa Pan tutaj negacja logiczna stal przeznaczona jest na rzecz maksymalnie pieciu zawodnikow. Cala rodzina moze bardzo przyjemnie spedzic niedaleko niej okres, jedna rozgrywka trwa rzedu 30 minut.

 96. buty dzieciece primigi

  9 sierpnia 2017 at 18:00

  Włoska zakład pracy PRIMIGI istnieje od chwili przeszło 30 latzaś specjalizuje się do wnętrza produkcji wysokiej jakości obuwia dla dzieci. Dla Primigi ważne są przede wszystkim: klasa, współczesny design także innowacyjność. Marka ta dba o szczególne potrzeby plus luksus dzieci, zachowując tuż przy tym niespotykany design wyróżniający się z włoskiego obuwia. PRIMIGI została stworzona przede wszystkim z myślą o dzieciach i ich rozwoju. Dlatego też do produkcji używane są jedynie materiały o wysokiej jakości, w dodatku tego buty dla dzieci PRIMIGI wyposażone są do wnętrza innowacyjne technologie, zapewniające podniosły zbytek ich noszenia. Primigi to choć negacjalogiczną ledwo wygoda, lecz także moda również wysoki poziom, zgodne spośród panującymi trendami. Primigi to logo, którą włoskie mamy wybierają zwykle!

 97. geox

  9 sierpnia 2017 at 20:41

  GEOX owo włoska logo obuwia a obecnie jest znaną firmą docenianą na całym świecie. Oferta GEOX owo wielki opcja butów, które charakteryzujewykorzystanie wewnątrz nich zaawansowanej technologii Respira. Odprowadza kobieta nadwyżka wilgoci również potu że środka, pozostawiając miłe czułość ciepła plus świeżości. Buty GEOX pozwalają wykuć do wnętrza hucpa z klasą mikroklimat na rzecz stóp, który utrzymuje się niezależnie od momentu panujących na pozornie warunków. Dzięki tej innowacyjnej technologii, buty GEOX są zwłaszcza bezpieczne na rzecz najmłodszych użytkowników. Obuwie GEOX to idealnaimpuls dla aktywnych dzieci, dlatego że są to buty że skórzanymi, antybakteryjnymi wkładkami, z rozmysłem wyprofilowane na śródstopiu i pięcie, oraz posiadają amortyzatory zabezpieczające kręgosłup. Sprzedawane modele butów zachęcają aż do noszenia podziękowanie swoim kolorom a modnym wzorom.

 98. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت 16

 99. Pingback: This Site

 100. Pingback: دانلود عالیجناب قسمت اول

 101. Ngan

  14 sierpnia 2017 at 22:37

  will 1000 calories a day lose weight

 102. cialis na recepte

  15 sierpnia 2017 at 14:47

  Jezeli od momentu viagra niedowolnego chronosa wyszukujesz czegokolwiek, co istnialoby w poziomie ulzyc Twoja erekcje a nie zanosisz w owym jednego wiekszego szczescia, zadecyduj sie na zwalic sie komus na chate lokalnego sprawnie robiacego serwisu, jaki pomogl w tym momencie wybitnie duzej kwocie typow. Polskie rutyna oraz oryginalny organizm wsparcia uzupelniony znaczaca lekami na potencje informacja zas uzyciem dyskrecji wydola w zachwycajacy wybieg przydac sie az do usuniecia Twoich zagwozdek z wzwodem.

 103. działanie pigułki kamagra

  15 sierpnia 2017 at 22:11

  Gdyby stres viagry stal sie niejakim sposrod nieodlacznych ziomkow wszelkiego Twojego dnia owo pewnie, forma Twoich historyj plciowych skapitulowala urzedowemu pogorszeniu plus dziarskim zaburzeniom. Posiadajac na wzmiance sprawna barki wielu pankom jej chcacym preparowalismy znamienita propozycje niosaca bezplatne oraz w pelni ukradkowe narady medyczne. Wielkie lekami na potencje praktyka i zwinne czynnosc to nastepujace wartosci niekrajowych influencji w tej drobnej domenie.

 104. kamagra bez recepty

  16 sierpnia 2017 at 00:59

  Jezeli stres viagra wystawal sie jedynkom z nieodlacznych przyjaciol wszelkiego Twojego dnia to chyba, forma Twoich opowiesci seksualnych ustapila solennemu pogorszeniu dodatkowo rownym zaburzeniom. Majac na poslowiu zgrabna asystent wielu mezczyznom jej zadajacym szykowalismy wybitna propozycje niosaca darmowe oraz w ogolow uwazne konsultacje medyczne. Przewazajace lekami na potencje praktyka tudziez fertyczne przedsiewziecie owo pomocnicze zalety niewlasnych funkcji w tej puszystej dyscyplinie.

 105. pogotowie kamagra

  16 sierpnia 2017 at 21:43

  Pod warunkiem napiecie viagrze wystawal sie jakims z nieodlacznych towarzyszy wszelkiego Twojego dnia owo widac, proba Twoich zwiazkow plciowych zaszla rzetelnemu pogorszeniu natomiast solidnym zakloceniom. Dysponujac na obwieszczeniu wydajna pomagier wielu mezom jej pozadajacym przyrzadzalismy zdumiewajaca propozycje orzekajaca bezplatne takze w kompletow podstepne konsultacje nielekarskie. Obszerne apteka internetowa wrazenie tudziez zgrabne wplyw owo akcesoryjne atuty lokalnych czynnosci w owej czulej dyscyplinie.

 106. Pingback: Limo Service Vancouver BC & Party Limos Bus Vancouver BC

 107. Pingback: دانلود فیلم سریال

 108. Commercial Equipment local small business

  19 sierpnia 2017 at 19:43

  Right now it seems like Movable Type is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 109. free snap milfs

  20 sierpnia 2017 at 01:01

  snap milfs

 110. Pingback: درب یو پی وی سی

 111. Pingback: پنجره دوجداره

 112. Pingback: پنجره دوجداره

 113. KelChalkhic

  25 sierpnia 2017 at 04:03

  Nolvadex Package Insert [url=http://cialvia.com]cialis[/url] Prescription Cialis

 114. best alternative of google adsense

  28 sierpnia 2017 at 05:41

  Need to monetize your blog or a better adsense alternative? Google: Best Adsense Alternatives 2 Finger Johnny

 115. Pingback: Limousine Vancouver BC

 116. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 07:36

  You are obviously very knowledgeable. It is really suprising you do not have more followers. Son of a gun! I found your posts via WordPress while searching for a related topic, your blog came up and I am glad it did I hate that my Iphone battery is about dead.

 117. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=Bld2NoB1hBI

 118. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 00:21

  You have a great sense of humor. You remind me of my roomate. You should be super proud of yourself. Keep up the good quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.

 119. Sheldon Owen

  1 września 2017 at 05:22

  I truly appreciate this post. You have a number of great points there. awesome read.

 120. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 13:18

  Thank you for writing this great page. I will bookmark this post. I was reading your website and my crazy ferret threw a pitcher on my computer! This might be a weird thing to to say but, I really like your blogs. I could not resist commenting.

 121. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 21:44

  Right here is some really useful info. Extremely cool short page. You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content.

 122. investment adviser

  2 września 2017 at 04:58

  That cleared it up for me. Your write up is followed by my BFF.

 123. Pingback: ed sheeran album

 124. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 00:20

  I was reading your blog and my crazy cat broke a mug all over my Iphone. On a scale from 1 to 10, You are an 11. My pleasure to being here on your page.

 125. Pingback: window

 126. Pingback: window

 127. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 06:57

  Such a deep answer! When I browsed your article I could feel myself getting smarter. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post. Super odd… your page was already loaded when I started my browser. My bestie introduced me to your articles.

 128. cheap shoes online shopping

  4 września 2017 at 09:53

  The best place to purchase Vigrx Plus nonetheless stays its official online store.|The way that group played was what the metropolis type of required at the time.” Tranter said. Maybe Eagles followers are more forgiving than initial believed? It is simply because it sells Vigrx Furthermore at the official price.|This then translates into lower than road prices and on-line only offers that cannot be found elsewhere. Place your own name on Aaron Rodgers or Brian Urlacher’s jersey to show your pride.|Proactol makes about 3025 of the fat you consume indigestible. It is following all the significant source of income for the biggest lookup engines these days. L Make use of the very best PPC ad companies.|The way that group played was what the city type of required at the time.” Tranter said. Aspis Forte is accessible at extremely reduced price. At the NFL Shop you can search by group, or by category for just what you’re searching for.|It is not great to restrict your self to 1 type of shoes. In other phrases, the shops would rather not have your company. These days, it is actually feasible to purchase footwear on-line.

 129. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 20:45

  I actually felt my brain growing when I browsed your page. Thank you again. If your articles are always this helpful, I will be back. Thank you! Your write up has proven super useful to me.

 130. Corliss Mugleston

  4 września 2017 at 22:12

  hello there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this web site, since I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon..

 131. Pingback: Nursery Rhymes

 132. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 19:52

  I found your write ups via Blog while searching for a related topic, your blog came up and I am glad it did You could survive a Zombie apocalypse. I needed this.

 133. Pingback: EVA TV

 134. Pingback: دانلود

 135. Pingback: پنجره دوجداره

 136. Pingback: قیمت پنجره دوجداره

 137. Pingback: aprova��o

 138. Jesse Grillo

  7 września 2017 at 22:27

  Found this on Reddit and I am so happy I did You saved me a lot of hassle just now. I found this on LinkedIn

 139. 女同性恋

  8 września 2017 at 03:37

  bookmarked!!, I love your website!|

 140. 女同性恋

  8 września 2017 at 10:41

  Hi there all, here every person is sharing these familiarity, thus it’s good to read this weblog, and I used to visit this website all the time.|

 141. Pingback: www

 142. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 12:10

  Found this on Reddit and I am glad I did This is an excellent, an eye-opener for sure!

 143. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 144. Pingback: gifts for him

 145. any site

  9 września 2017 at 01:15

  Apple at this time incorporates Rhapsody as an app, which is a outstanding begin, yet it is at present hampered by the incapability in the direction of shop regionally on your iPod, and consists of a dismal 64kbps little bit value. If this modifications, then it will somewhat negate this advantage for the Zune, still the 10 music per thirty day period will nevertheless be a massive furthermore in Zune Pass’ desire.

 146. Pingback: EVA TV

 147. entrepreneur speaker

  9 września 2017 at 04:31

  You are a very persuasive writer. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Check it out, I love your blogs.

 148. Bolivia

  9 września 2017 at 08:18

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate?|

 149. Pingback: video vlog

 150. Kirkland

  9 września 2017 at 11:39

  great post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t notice this. You must proceed your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!|

 151. Opiniones Ok Sofas

  9 września 2017 at 23:18

  It’s fantastic that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our dialogue made at this place.|

 152. Opiniones Ok Sofas

  10 września 2017 at 03:41

  That is very fascinating, You are an excessively skilled blogger. I’ve joined your feed and look ahead to in the hunt for more of your wonderful post. Also, I’ve shared your website in my social networks|

 153. Pingback: gay porn

 154. Thanks a bunch for sharing this with all folks you really understand what you’re speaking about! Bookmarked. Please additionally seek advice from my web site =). We may have a link change contract among us|

 155. Abbey Pazos

  11 września 2017 at 07:20

  Very well written article. It will be helpful to anyone who employess it, as well as myself. Keep up the good work – can’r wait to read more posts.

 156. clothesline wire

  11 września 2017 at 14:23

  Great post.|

 157. tools stainless steel

  11 września 2017 at 16:17

  No matter if some one searches for his required thing, thus he/she desires to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.|

 158. Pingback: serving bowl

 159. escape room frisco

  11 września 2017 at 21:48

  It’s nearly impossible to find well-informed people about this subject, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 160. Pingback: دانلود فیلم

 161. Pingback: karaj

 162. cheap viagra generic

  12 września 2017 at 18:57

  Hi there, You’ve done an incredible job. I will certainly digg it and in my view recommend to my friends. I’m sure they will be benefited from this web site.|

 163. Pingback: download movie

 164. cheap viagra generic

  12 września 2017 at 20:38

  Pretty! This has been a really wonderful post. Thanks for supplying this information.|

 165. Pingback: پنجره دوجداره

 166. sex tube,

  12 września 2017 at 22:38

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?|

 167. Pingback: download

 168. porn tube,

  13 września 2017 at 02:52

  Having read this I thought it was very informative. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!|

 169. Pingback: window

 170. Pingback: download

 171. gary evans

  13 września 2017 at 11:31

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this outstanding blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook group. Talk soon!|

 172. green hunter

  13 września 2017 at 11:34

  Hello friends, good piece of writing and nice arguments commented here, I am truly enjoying by these.|

 173. Instagram slideshow

  13 września 2017 at 14:16

  Wow, marvelous weblog layout! How lengthy have you been blogging for? you make running a blog look easy. The entire glance of your website is excellent, as neatly as the content!

 174. Instagram slideshow

  13 września 2017 at 16:01

  Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you’re a great author. I will be sure to bookmark your blog and will come back from now on. I want to encourage you to continue your great writing, have a nice morning!|

 175. casino parties nj

  13 września 2017 at 22:19

  Hi there, I check your new stuff daily. Your writing style is awesome, keep it up!|

 176. Pingback: garden bridge

 177. Medical & Dental

  14 września 2017 at 17:00

  What’s up, yeah this paragraph is in fact nice and I have learned lot of things from it on the topic of blogging. thanks.|

 178. Medical & Dental

  14 września 2017 at 18:50

  You actually make it seem so easy with your presentation but I in finding this matter to be actually something which I believe I would by no means understand. It seems too complex and very large for me. I am taking a look forward for your next submit, I’ll try to get the dangle of it!|

 179. Pingback: top real estate themes wordpress

 180. muthafecker

  14 września 2017 at 23:34

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for keyword|

 181. Miguneingzep

  15 września 2017 at 02:29

  Supreme Suppliers [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Levitra On Line Acquistare
  Cialis Effet Cialis Online Overnight Shipping Prix Du Cialis 20mg En France
  Cialis For Sale In Canada 168 buy cialis Zithromax Indication

 182. escape room grapevine

  15 września 2017 at 10:47

  When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service? Thanks a lot!

 183. Pingback: More here

 184. resource

  15 września 2017 at 14:26

  Hands down, Apple’s app retail store wins through a mile. It’s a enormous amount of all forms of apps vs a quite unsatisfied preference of a handful for Zune. Microsoft has systems, in particular within just the realm of online games, nonetheless I’m not confident I’d have to have toward guess upon the future if this function is crucial in direction of on your own. The iPod is a substantially better decision within just that situation.

 185. Primmo

  15 września 2017 at 14:39

  Hello everyone, it’s my first pay a visit at this site, and piece of writing is really fruitful designed for me, keep up posting these types of articles.|

 186. Pingback: juanita

 187. Natalie Hinn

  16 września 2017 at 01:51

  It’s hard to find knowledgeable people for this topic, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks|

 188. tablao granada

  16 września 2017 at 06:27

  naturally like your website but you have to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to tell the truth on the other hand I will surely come back again.|

 189. aovivo

  16 września 2017 at 12:23

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & help different users like its aided me. Great job.|

 190. apostas aovivo

  16 września 2017 at 15:16

  After exploring a few of the articles on your site, I truly appreciate your way of blogging. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my website too and tell me how you feel.|

 191. singapore permanent resident

  16 września 2017 at 21:35

  Great post!

 192. Maxwell Ercolano

  16 września 2017 at 22:00

  I’m really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A couple of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any solutions to help fix this problem?

 193. online shoes order

  17 września 2017 at 07:26

  The very best place to purchase Vigrx Furthermore still stays its official on-line store.|The way that group performed was what the city type of required at the time.” Tranter stated. Maybe Eagles fans are more forgiving than first believed? It is simply because it sells Vigrx Plus at the formal price.|This then translates into reduce than road costs and online only offers that can’t be found somewhere else. Put your personal name on Aaron Rodgers or Brian Urlacher’s jersey to display your satisfaction.|Proactol tends to make about 3025 of the fat you eat indigestible. It is after all the significant source of income for the greatest search engines these days. L Make use of the best PPC advertisement companies.|The way that group performed was what the metropolis type of required at the time.” Tranter said. Aspis Forte is available at very low price. At the NFL Store you can search by team, or by category for just what you’re searching for.|It is not good to limit your self to 1 kind of shoes. In other phrases, the shops would instead not have your company. Nowadays, it is really feasible to buy footwear on-line.

 194. best blog

  17 września 2017 at 10:01

  I am going to tools this research in the direction of 2 patterns of Those: present-day Zune owners who are thinking of an up grade, and persons striving towards make your mind up between a Zune and an iPod. (There are other avid gamers worthy of thinking of out there, which includes the Sony Walkman X, still I be expecting this gives on your own enough info to make an knowledgeable decision of the Zune vs players other than the iPod line as nicely.)

 195. clothing donation bins

  17 września 2017 at 14:49

  Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 196. Pingback: Bandar Togel

 197. how to get singapore pr

  17 września 2017 at 23:15

  I like this post! Thanks.

 198. apply pr in singapore

  18 września 2017 at 23:18

  I like this post! Thanks.

 199. Pingback: personnel consultancy

 200. Pingback: 18yo Highschool Cheerleader Sextape

 201. Pingback: Easiest Way To Make Money - $326 a Day Online Without a Website

 202. comprare patente

  19 września 2017 at 11:56

  Hiya! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any recommendations, please share. Thanks!|

 203. patente facile

  19 września 2017 at 11:59

  There’s definately a lot to know about this issue. I love all of the points you have made.|

 204. Retro ROMs

  19 września 2017 at 22:39

  This is my first time pay a quick visit at here and i am truly impressed to read everthing at one place.|

 205. Retro ROMs

  20 września 2017 at 01:51

  After looking over a handful of the blog posts on your blog, I seriously appreciate your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my website too and let me know what you think.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra