Felieton

Kochaj i pisz co chcesz

Dlaczego biskup Walentym został ogłoszony patronem ludzi zakochanych? Może dlatego, że sam był zakochany?

Niektóre źródła podają, że o wstawiennictwo świętego Walentego powinny prosić osoby chore psychicznie. Walenty był lekarzem i wydaje się być prawdopodobne to, że zawód ten uczynił go kompetentnym świętym w sprawach niedomagań psychicznych. Z drugiej strony, czymże jest owo zakochanie? Czy nie jest to stan umysłu powodujący nie do końca prawidłowe zachowania i zbyt emocjonalne reakcje? Żartując, możemy stwierdzić, że zakochanie nie jest stanem bardzo odległym od choroby psychicznej.

Nieposłuszny kochanek w purpurze

Zakochany Walenty jednak nade wszystko kochał Boga. Tak stwierdził Kościół wynosząc go na ołtarze. Ryzykował własnym życiem, łamiąc ówczesny zakaz rzymskiego cesarza, niepozwalający młodym mężczyznom zakładanie rodzin. Biskup, podobnie jak ojciec Laurenty z szekspirowskiego dramatu „Romeo i Julia”, nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwo, błogosławił śluby młodych legionistów. Oczywiście, jak każda tajemnica, tak i ta, musiała wyjść na jaw. Walenty został osądzony i wtrącony do więzienia.

A teraz historia nie całkiem prawdziwa …

Walenty był zakochany w niewidomej córce swojego strażnika. Według legendy, dzięki jego miłości, odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, rozkazał zabić Walentego. W jaki sposób poznał córkę swojego strażnika? Czy znał ją przed skazaniem na więzienie? A może poznał ją już będąc w niewoli? Mam nadzieję, że znajdzie się autor, który zechce dopisać brakujące wątki legendy. Tak czy inaczej, w przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej.

Wartość napisana

Może powinniśmy brać przykład ze świętego Walentego i w chwilach ważnych, kiedy nie zawsze możemy lub potrafimy coś powiedzieć, sięgnąć po papier i swe myśli zapisać? Nie chodzi o to, by prowadzić pamiętnik lub dziennik, ale o zwykłe przeniesienie myśli na kartę, o napisanie listu. Jak często, w dzisiejszym, skomputeryzowanym świecie, nawet nie znamy charakteru pisma swoich najbliższych? Wysyłamy listy elektroniczne, piszemy smsy, łączymy się poprzez wideo-rozmowy, żeby było szybciej, wygodniej. Ale w miłości, w budowaniu wzajemnych relacji nie chodzi o szybkość i wygodę. Tu chodzi o prawdę, trwałość i jedność. Wysilmy się, chociaż raz w roku, i napiszmy list do bliskiej nam osoby, taki tradycyjny, przy którym będziemy musieli się zatrzymać, może dłużej zastanowić nad jego treścią…, bowiem na kartce nie ma klawisza delete.

Źródło: waleszczynska.pl

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

32 komentarze

32 Komentarzy

 1. Soroka

  14 lutego 2017 at 15:10

  „Z drugiej strony, czymże jest owo zakochanie? Czy nie jest to stan umysłu powodujący nie do końca prawidłowe zachowania i zbyt emocjonalne reakcje?
  Dlaczego Pani tak pisze? Czyżby Pani nie wiedziała? Zapewne ktoś Pani wmówił, że to jest tak, jak Pani napisała i gdy przyszło zakochanie, to natrafiło na Pani wewnętrzną blokadę?
  Z zakochaniem to jest tak: Jeżeli dziecko jest wychowywane przez matkę mającą miłość w sobie, to dzieci wychowa zdolne do miłości oblubieńczej. To wychowanie polega na daniu dziecku odczuć swoją bliskość, nigdy nie daje się mu odczuć że jest odrzucone, ani zdradzone.Polega też na przygotowaniu dziecka do samodzielnego życia. Takie dziecko gdy zaczyna dojrzewać, zaczyna też odczuwać pociąg do płci przeciwnej i szuka pozytywnej odpowiedzi u wybranych osób. Gdy ją znajdzie, zaczyna się zbliżanie do tej osoby, takie samo, jakie było w stosunku do matki i gdy to zbliżenie nastąpi, to jest właśnie zakochanie, czyli miłość oblubieńcza, która po odbyciu współżycia płciowego, staje się miłością małżeńską, która jest nierozerwalna.
  Jeżeli matka nie przekaże dziecku zdolności do miłości oblubieńczej, bo wychowuje dziecko w egoizmie, to takie dziecko jest trwale niezdolne do zakochania. Jest zdolne tylko do odczuwania pociągu seksualnego.
  Tak samo jest wtedy, gdy dziecko wejdzie w nieczystość, czyli podda się przygodnemu seksowi. Wtedy dziecko traci zdolność do miłości oblubieńczej, a tym samym do zawarcia małżeństwa i może zawrzeć tylko spółkę egzystencjalno-seksualną. Jest zdolne tylko do odczuwania popędu seksualnego.
  „Zakochanie” jest miłością niebiańską, daną ludziom przez Boga, aby ludzkie życie poczynane było w tej miłości, tak jak przy stworzeniu świata, a my nią tak poniewieramy i ją niszczymy. Jeżeli ją zniszczymy, to i sami zginiemy, bo tylko na jej fundamencie ludzie mogą na tym świecie być szczęśliwi i życie może rozkwitać.

 2. Ilona

  14 lutego 2017 at 18:36

  Dziękuję za inspirację. Napisze list! Pozdrawiam!

 3. Danka

  14 lutego 2017 at 18:38

  A Pan znawca tematu niezastanowil sie, ze ludzie to nie zwierzet i trzeba miec w kim sie zakochc.Ongis to rodzice wybierali potomstwu malzonkow oblubiencow i w XIX czy XVIII wieku niemal nie istnial zwiazki malzenskie, oprte a fundamencie wzajemnej milosci tyljo na wspolnychinterech rodzin.Wiele bylo tragedii i nieszczesc z teo powodu,panie Alfo i Omego.

  • Soroka

   14 lutego 2017 at 18:55

   A zastanawiał się, zastanawiał i nawet sam przetestował!
   Młodzi muszą się sami poszukać, a obecnie mają tyle w tym przeszkód, że mi na samą myśl ciężko się robi na sercu.
   Jest natomiast jeden bardzo wielki cios w to wybieranie: Matki wpajają swoim córkom, że są księżniczkami i one takimi kategoriami patrzą na swoich wybranków. Nie są przygotowane do samodzielnego życia, zwracają uwagę głównie na swój wygląd i eksponują swoje walory seksualne. Już to świadczy o nich, że są niezdolne do zakochania.Na końcu jest potem tak jak w tej piosence zespołu 2+1: Mój piękny panie itd.
   Obecnie prawdziwe zakochanie młodych, jest już chyba bardzo rzadkie.
   Aha i jeszcze jedno: Zakochanie jest możliwe tylko w okresie dojrzewania i parę lat potem. Później ta zdolność zanika, bo zakochaniu musi towarzyszyć pełna szczerość i oddanie, a z biegiem lat w ludziach twardnieje JA.
   Alfo i Omego? Tak! Wiem na ten temat dużo, ale wszystkiego chyba nie wiem.

   • Danka

    14 lutego 2017 at 20:21

    Co tez Pan Soroka opisuje? Ksiezniczki nie sa zdolne do milosci? Po prostu musza trafic na ksiecia z bajki, a nie wycierucha.

    • Soroka

     14 lutego 2017 at 20:43

     Szanowna Danusia nie wie co to jest miłość małżeńska! Księżniczka do księcia z bajki ma tylko swoją próżną żądzę, która pod byle powodem się rozpływa. Czy Szanowna Danusia żyje w jakimś odosobnieniu, że nie widzi otaczającego świata?

 4. Danka

  14 lutego 2017 at 18:50

  Aktualnie, przez tragiczne efekty dealu „okraglego stolu” i zmian w strukturze spoleczenstw lokalnych oraz masowego exodusu z kraju na emigracje lub migracje, nastapily nowe zjawiska w relacjach tego typu.Burzy to tradycyjny obraz rodziny i to nie z powodu zadnych gender, a z powodu braku stabilizacji, braku mieszkan, rozbicia zwiazkow poprzez brak pracy w miejscu zamieszkania i kontakty okazjonalne itp.Sa malzenstwa, gdzie kazda osoba mieszka i pracuje w innym miescie, a widza sie raz na miesiac. To sa nowe zjawiska spoleczne, ktorych nagle nie widac, nie pisze sie o nich, bezpiecznie omija.To okraglaki zA OS wraz z delegatami z KK do Kiszczaka przyklepali zgode na te zjawiska, ktore sa efektem ich umowy.

 5. Danka

  14 lutego 2017 at 20:08

  I jeszcze ten los „sierot UE”, wychowywanych nie przez rodzicow, ale prxez dziadkow lub najczesciej przez babcie.Czy babcia moze zastapic matke? Taki los zgotowali politycy III dzieciom gastaoibaiterow, migrantow zarobkowych.Znam kogos, kto w Polsce ma 7-letniego syna, ktorego wychowuje niepenosprawna babcia.Matka chlopca za granica z nowym partnerem, a ojciec pracujew UK, zeby zarobic na wynajmowane w Polsce mieszkanie.Dlaczego single rodzic nie dostaje mieszkania,choc tyle jest wolnych lokali w zasobach komunalnych, chocby do remontu? Takie zycie sluzy rodzinie i wychowaniu chlopca?

  • Soroka

   14 lutego 2017 at 20:45

   „Czy babcia moze zastapic matke?”

   Tak! Może, ale musi to zrobić tak jak opisałem. Ja sam jestem przykładem!

 6. Danka

  14 lutego 2017 at 20:16

  I czy sasiad babci niepelnosprawnej zastapi temu chlopcu ojca? To jeden z tysiecy przykladow.

  • Soroka

   15 lutego 2017 at 10:00

   Mój ojciec się mnie wyparł. Byłem wychowany bez ojca.

  • Soroka

   15 lutego 2017 at 10:01

   Gdyby ojciec miał dawać dziecku zły przykład, to lepiej żeby go nie było.

 7. Otis Lelonek

  22 lutego 2017 at 07:21

  here songci.org

 8. Eliz Paolello

  22 lutego 2017 at 08:45

  Why You Can’t Trust this Man….

 9. Nikia Hawkinberry

  23 lutego 2017 at 21:53

  green foods

 10. cara menang sky99

  11 marca 2017 at 16:34

  186438 746413Come across back yard garden unusual periods of ones Are typically Weight reduction and every 1 1 may possibly be crucial. 1 way state could possibly be substantial squandering by means of the diet. shed weight 603869

 11. software estimation

  12 marca 2017 at 02:41

  625316 541440Hey i just visited your site for the first time and i really liked it, i bookmarked it and will be back 616416

 12. http://geolocalisation-telephone.fr/

  15 marca 2017 at 10:28

  368340 784236Wow! Thank you! I always wanted to write on my web site something like that. Can I contain a portion of your post to my site? 524555

 13. econs tuition

  16 marca 2017 at 10:08

  847318 401573View the following tips less than and find to know how to observe this situation whilst you project your home business today. Earn money from home 112592

 14. Adult Chat

  18 marca 2017 at 17:24

  522436 755690But wanna remark that you have a very decent internet site , I love the design it really stands out. 813851

 15. ICQ Chat

  18 marca 2017 at 23:42

  580151 235450Id need to verify with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a submit that will make individuals think. Additionally, thanks for permitting me to remark! 180976

 16. Where to buy creative gifts in Dubai?

  19 marca 2017 at 10:15

  135395 618005This website is truly a walk-through for all of the info you wanted about it and didnt know who to question. Glimpse here, and youll definitely discover it. 723392

 17. Continued

  29 marca 2017 at 03:35

  456634 88650This Los angeles Weight Loss diet happens to be an low and flexible going on a diet application meant for generally trying to drop the weight as well within the have a much healthier lifetime. lose weight 340028

 18. learn the facts here now

  29 marca 2017 at 10:20

  836504 432058A weblog like yours really should be earning considerably dollars from adsense.~::- 934447

 19. economics tuition

  29 marca 2017 at 18:15

  756242 27564I agree with most of your points, but several want to be discussed further, I will hold a small speak with my partners and possibly I will appear for you some suggestion soon. 820643

 20. motor club of america

  2 kwietnia 2017 at 00:13

  647890 199105I really like this information presented and possesses given me some type of resolve forpersistance to succeed i genuinely enjoy seeing, so sustain the exceptional function. 754720

 21. Best Best Online Tamil News in the World

  7 kwietnia 2017 at 11:31

  762827 800016Thank you for the auspicious writeup. It in reality was a amusement account it. Look complicated to far delivered agreeable from you! Nevertheless, how can we keep in touch? 331145

 22. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 12:27

  468702 168328Some times its a pain in the ass to read what blog owners wrote but this site is really user pleasant! . 691008

 23. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 23:45

  747821 389996Oh my goodness! a wonderful post dude. Thanks Nonetheless My business is experiencing problem with ur rss . Do not know why Struggling to join it. Is there anybody acquiring identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 966019

 24. Best Best Online News in the World

  8 kwietnia 2017 at 02:01

  622730 523784Hi there, i just thought i would publish and now let you know your web sites style is actually smudged within the K-Melon browser. Anyhow preserve within the really excellent function. 66692

 25. Free UK Chat

  9 kwietnia 2017 at 06:07

  352323 689490I just could not go away your site before suggesting that I incredibly enjoyed the usual information a person supply to your guests? Is going to be back ceaselessly so that you can inspect new posts. 98899

 26. Switch Energy Supplier

  22 kwietnia 2017 at 00:16

  522500 368814I believe one of your advertisings triggered my internet browser to resize, you may well want to put that on your blacklist. 656419

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra