Felieton

Kochaj i pisz co chcesz

Dlaczego biskup Walentym został ogłoszony patronem ludzi zakochanych? Może dlatego, że sam był zakochany?

Niektóre źródła podają, że o wstawiennictwo świętego Walentego powinny prosić osoby chore psychicznie. Walenty był lekarzem i wydaje się być prawdopodobne to, że zawód ten uczynił go kompetentnym świętym w sprawach niedomagań psychicznych. Z drugiej strony, czymże jest owo zakochanie? Czy nie jest to stan umysłu powodujący nie do końca prawidłowe zachowania i zbyt emocjonalne reakcje? Żartując, możemy stwierdzić, że zakochanie nie jest stanem bardzo odległym od choroby psychicznej.

Nieposłuszny kochanek w purpurze

Zakochany Walenty jednak nade wszystko kochał Boga. Tak stwierdził Kościół wynosząc go na ołtarze. Ryzykował własnym życiem, łamiąc ówczesny zakaz rzymskiego cesarza, niepozwalający młodym mężczyznom zakładanie rodzin. Biskup, podobnie jak ojciec Laurenty z szekspirowskiego dramatu „Romeo i Julia”, nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwo, błogosławił śluby młodych legionistów. Oczywiście, jak każda tajemnica, tak i ta, musiała wyjść na jaw. Walenty został osądzony i wtrącony do więzienia.

A teraz historia nie całkiem prawdziwa …

Walenty był zakochany w niewidomej córce swojego strażnika. Według legendy, dzięki jego miłości, odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, rozkazał zabić Walentego. W jaki sposób poznał córkę swojego strażnika? Czy znał ją przed skazaniem na więzienie? A może poznał ją już będąc w niewoli? Mam nadzieję, że znajdzie się autor, który zechce dopisać brakujące wątki legendy. Tak czy inaczej, w przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej.

Wartość napisana

Może powinniśmy brać przykład ze świętego Walentego i w chwilach ważnych, kiedy nie zawsze możemy lub potrafimy coś powiedzieć, sięgnąć po papier i swe myśli zapisać? Nie chodzi o to, by prowadzić pamiętnik lub dziennik, ale o zwykłe przeniesienie myśli na kartę, o napisanie listu. Jak często, w dzisiejszym, skomputeryzowanym świecie, nawet nie znamy charakteru pisma swoich najbliższych? Wysyłamy listy elektroniczne, piszemy smsy, łączymy się poprzez wideo-rozmowy, żeby było szybciej, wygodniej. Ale w miłości, w budowaniu wzajemnych relacji nie chodzi o szybkość i wygodę. Tu chodzi o prawdę, trwałość i jedność. Wysilmy się, chociaż raz w roku, i napiszmy list do bliskiej nam osoby, taki tradycyjny, przy którym będziemy musieli się zatrzymać, może dłużej zastanowić nad jego treścią…, bowiem na kartce nie ma klawisza delete.

Źródło: waleszczynska.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

163 komentarze

163 Komentarzy

 1. Ilona

  14 lutego 2017 at 18:36

  Dziękuję za inspirację. Napisze list! Pozdrawiam!

 2. Danka

  14 lutego 2017 at 18:38

  A Pan znawca tematu niezastanowil sie, ze ludzie to nie zwierzet i trzeba miec w kim sie zakochc.Ongis to rodzice wybierali potomstwu malzonkow oblubiencow i w XIX czy XVIII wieku niemal nie istnial zwiazki malzenskie, oprte a fundamencie wzajemnej milosci tyljo na wspolnychinterech rodzin.Wiele bylo tragedii i nieszczesc z teo powodu,panie Alfo i Omego.

  • Soroka

   14 lutego 2017 at 18:55

   A zastanawiał się, zastanawiał i nawet sam przetestował!
   Młodzi muszą się sami poszukać, a obecnie mają tyle w tym przeszkód, że mi na samą myśl ciężko się robi na sercu.
   Jest natomiast jeden bardzo wielki cios w to wybieranie: Matki wpajają swoim córkom, że są księżniczkami i one takimi kategoriami patrzą na swoich wybranków. Nie są przygotowane do samodzielnego życia, zwracają uwagę głównie na swój wygląd i eksponują swoje walory seksualne. Już to świadczy o nich, że są niezdolne do zakochania.Na końcu jest potem tak jak w tej piosence zespołu 2+1: Mój piękny panie itd.
   Obecnie prawdziwe zakochanie młodych, jest już chyba bardzo rzadkie.
   Aha i jeszcze jedno: Zakochanie jest możliwe tylko w okresie dojrzewania i parę lat potem. Później ta zdolność zanika, bo zakochaniu musi towarzyszyć pełna szczerość i oddanie, a z biegiem lat w ludziach twardnieje JA.
   Alfo i Omego? Tak! Wiem na ten temat dużo, ale wszystkiego chyba nie wiem.

   • Danka

    14 lutego 2017 at 20:21

    Co tez Pan Soroka opisuje? Ksiezniczki nie sa zdolne do milosci? Po prostu musza trafic na ksiecia z bajki, a nie wycierucha.

    • Soroka

     14 lutego 2017 at 20:43

     Szanowna Danusia nie wie co to jest miłość małżeńska! Księżniczka do księcia z bajki ma tylko swoją próżną żądzę, która pod byle powodem się rozpływa. Czy Szanowna Danusia żyje w jakimś odosobnieniu, że nie widzi otaczającego świata?

 3. Danka

  14 lutego 2017 at 18:50

  Aktualnie, przez tragiczne efekty dealu „okraglego stolu” i zmian w strukturze spoleczenstw lokalnych oraz masowego exodusu z kraju na emigracje lub migracje, nastapily nowe zjawiska w relacjach tego typu.Burzy to tradycyjny obraz rodziny i to nie z powodu zadnych gender, a z powodu braku stabilizacji, braku mieszkan, rozbicia zwiazkow poprzez brak pracy w miejscu zamieszkania i kontakty okazjonalne itp.Sa malzenstwa, gdzie kazda osoba mieszka i pracuje w innym miescie, a widza sie raz na miesiac. To sa nowe zjawiska spoleczne, ktorych nagle nie widac, nie pisze sie o nich, bezpiecznie omija.To okraglaki zA OS wraz z delegatami z KK do Kiszczaka przyklepali zgode na te zjawiska, ktore sa efektem ich umowy.

 4. Danka

  14 lutego 2017 at 20:08

  I jeszcze ten los „sierot UE”, wychowywanych nie przez rodzicow, ale prxez dziadkow lub najczesciej przez babcie.Czy babcia moze zastapic matke? Taki los zgotowali politycy III dzieciom gastaoibaiterow, migrantow zarobkowych.Znam kogos, kto w Polsce ma 7-letniego syna, ktorego wychowuje niepenosprawna babcia.Matka chlopca za granica z nowym partnerem, a ojciec pracujew UK, zeby zarobic na wynajmowane w Polsce mieszkanie.Dlaczego single rodzic nie dostaje mieszkania,choc tyle jest wolnych lokali w zasobach komunalnych, chocby do remontu? Takie zycie sluzy rodzinie i wychowaniu chlopca?

  • Soroka

   14 lutego 2017 at 20:45

   „Czy babcia moze zastapic matke?”

   Tak! Może, ale musi to zrobić tak jak opisałem. Ja sam jestem przykładem!

 5. Danka

  14 lutego 2017 at 20:16

  I czy sasiad babci niepelnosprawnej zastapi temu chlopcu ojca? To jeden z tysiecy przykladow.

  • Soroka

   15 lutego 2017 at 10:00

   Mój ojciec się mnie wyparł. Byłem wychowany bez ojca.

  • Soroka

   15 lutego 2017 at 10:01

   Gdyby ojciec miał dawać dziecku zły przykład, to lepiej żeby go nie było.

 6. Otis Lelonek

  22 lutego 2017 at 07:21

  here songci.org

 7. Eliz Paolello

  22 lutego 2017 at 08:45

  Why You Can’t Trust this Man….

 8. Nikia Hawkinberry

  23 lutego 2017 at 21:53

  green foods

 9. Switch Energy Supplier

  22 kwietnia 2017 at 00:16

  522500 368814I believe one of your advertisings triggered my internet browser to resize, you may well want to put that on your blacklist. 656419

 10. judi poker online

  25 maja 2017 at 09:06

  Kochaj i pisz co chcesz – Prawy.pl

 11. basket golden goose femme

  10 czerwca 2017 at 04:24

  impression Herschelsvivid que la planète a augmenté de diamètre apparent throughoutMarch et Avril et donc approcher la terre doit avoir été le produit ofhis concentration croissante et l’excitation, car il était en fait plus en plus petit etdéplacement loin. Lexell a continué à travailler patiemment pendant plusieurs années sur ses calculs, et plus tard est venu avec le chiffre révisé de 18,93 fois la distance de la terre, de manière impressionnante proche du chiffre généré par ordinateur moderne de 19,218. En fait, comme theplanets orbite est elliptique non circulaire, la distance varie: au plus près, il est 18,376 etau son plus loin, il est 20.083.In mai, Watson a fièrement Herschel à Londres pour rencontrer son père SirWilliam, et de renouveler son désormais très relations cordiales avec Nevil Maskelyne.Together avec le

 12. oakley sale nz

  15 czerwca 2017 at 04:26

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 13. hermes sac a main prix

  23 czerwca 2017 at 13:26

  royaume à la seconde, il est allé pas Erech mais theshrine Eanna, qui a donné son nom au second royaume; et cityitself n’a apparemment pas été fondée avant le règne de Enmerkar, le secondoccupant du trône, qui est le premier à donner le titre Roi ofErech. Cette conclusion à l’égard de Erech ailleurs dispose de thearguments pour Nippurs rang antédiluvien dans la tradition primitive sumérienne, qui ont été fondées sur l’ordre des villes mentionnées au thebeginning du mythe sumérien plus tard de Creation.2 Les wethus des preuves obtenir que les premiers Sumériens eux-mêmes Eridu considéré comme le FirstCity dans le monde à créer, augmente l’espoir que la future excavation Atabu Shahrain peut révéler sumérienne reste des périodes qui, du point de vue anarchaeological, doit encore

 14. borse valentino outlet

  25 czerwca 2017 at 21:26

  coloro che considerano argomento thewhole come semplicemente una sciocchezza. E in un più o meno analogousway qualsiasi interrogatorio di ciò che è stato dato per scontato distrugge The Feeling di levarsi in piedi su un terreno solido, e produce una condizione di be-wildered fear.A terza ragione che rende gli uomini non amano nuove opinioni è che vestedinterests sono legati con vecchie credenze. La lunga lotta della scienza churchagainst, da Giordano Bru valentino maison no a Darwin, è attribuibile alla thismotive tra gli altri. L’orrore del socialismo che esisteva in passato, ri-mote è interamente attribuibile a questa causa. Ma sarebbe un mis valentino garavani donna -take di assumere, come fanno coloro che cercano motivi economici ogni dove, che gli interessi sono la principale fonte di rabbia contro Nov-elties nel pensiero. Se questo fosse il caso, sarebbe progresso intellettuale

 15. Mariam Abend

  29 czerwca 2017 at 03:58

  the rest is viral video history.|Gaunt’s dataset includes videos of girls alone in their bedrooms, or with buddies, or groups of girls in living rooms or backyards.|In my humble opinion those

 16. Selina Wetter

  9 lipca 2017 at 17:00

  I appreciate, cause I found exactly what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 17. オメガ時計 レプリカ

  18 lipca 2017 at 05:12

  http://www.dasilva-stones.de/i シャネル スーパーコピー リュック き
  [url=http://www.sylviahotelmaumere.com/]オメガ時計 レプリカ[/url]

 18. porno cerdas

  20 lipca 2017 at 00:56

  {dar varios clicks.|Si algo tiene el porno español es su gran pluralidad

 19. good programming help

  29 lipca 2017 at 08:58

  This is best programming help service in the world

 20. hermes cinture uomo

  4 sierpnia 2017 at 04:05

  suono e la mente imparziale, con un grado di forza e convinzione al-la maggior parte altrettanto oggetti irresistible.The di indagine geometriche sono così del tutto astratte da thosepursuits che suscitano e mettere in moto le passioni disordinate del cuore Hu-man, che l’umanità, senza difficoltà, adotta non solo i teoremi moresimple della scienza, ma anche quelli astrusa paradoxeswhich, tuttavia essi possono apparire suscettibili di dimostrazione, sono atvariance con le concezioni naturali che la mente, senza l’ofphilosophy aiuti, sarebbe stato portato per intrattenere sull’argomento. Il INFINITEDIVISIBILITY della materia, o, in altre parole, la divisibilità infinita OFA cosa finita, che si estende anche all’atomo più minuti, è un punto di geometri agreed161among, anche se non meno incomprensibile per buon senso rispetto a qualsiasi

 21. wizz air оферти

  7 sierpnia 2017 at 14:17

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 22. Signe

  14 sierpnia 2017 at 18:43

  how lose weight in 30 days

 23. twerking

  15 sierpnia 2017 at 15:52

  the rest is viral video history.|Gaunt’s dataset includes videos of girls alone in their bedrooms, or with pals, or groups of girls in living rooms or backyards.|In my humble opinion those

 24. deelsjgd

  16 sierpnia 2017 at 13:59

  叩けばホコリの西川公也農相(71)については日刊ゲンダイ本紙の既報通りだが、今度は政策秘書の長男(43)にまで疑惑が浮上している。 本日もNeil Barrett(ニール バレット)アウターご紹介です。 [url=http://linc.pro/xiang/dvdbox_1/index.html]ドクター 異邦 人 レンタル[/url]
  キム・サンジュン先輩が「お前、喧嘩をしたことがあるか?」と聞いてきましたが、考えてみたら一度も殴り合って喧嘩をしたことはありませんでした。 <買付編>エスピーオー 森丘直子さん第3回 「韓流スターたちの素顔」http://www.cinemart.co.jp/article/images/161229_anatanomotoni01.jpg韓国ドラマが日本にやってくる、最初の一歩がこの「買付」という仕事。
  [url=http://inffocell.com.br/nilai/dvdbox_1/index.html]あなた は どの 星 から 来 た のか[/url] 平嶋夏海4 甘夏/平嶋夏海AKB48第1期生の元メンバーで「渡り廊下走り隊」としても活躍した平嶋夏海ちゃんのイメージ。 この映画対決でも・・・ちょっと何か・・・違うなって思ったんですけれどね。
  [url=http://www.sherbetangel.co.za/houyi/dvdbox_1/index.html]太陽 の 末裔 dvd[/url]
  何よりまず子供ありきの関係というのが見てて安心できたし共感できて良かったです。 この時間帯で昨年放送された4作の初回視聴率を超える高さで、いわゆる好発進。 [url=http://mapsstores.com/wenday/dvdbox_1/index.html]水曜どうてちょう 2017[/url]
  それに、これほど復帰作が空いてしまうと以前のイメージとのギャップを感じて・・・スターの劣化を見るのがとても怖いんですよね。 そんな中、3月14日「耳打ち」制作陣は、クォン・ユルの撮影スチール写真を初公開し、注目されている。
  [url=http://www.gefsc.com/haizei/dvdbox_1/index.html]one piece dvd 全巻[/url] 【あらすじ】 財閥企業テジングループの末娘ユナは実母からも忌み嫌われ心に傷を持ったまま過ごしてきた。 よく会うと喧嘩したり、短所が見えて別れたりするが、僕たちはその過程を通じてより深くなった。
  [url=http://aproduction.kz/jun/dvdbox_1/index.html]君の名は 動画[/url]

 25. snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 22:12

  snap milfs

 26. stocking milf porn

  23 sierpnia 2017 at 16:47

  thqnks for the info

 27. ChasBiarge

  25 sierpnia 2017 at 04:48

  Canadian Pharmacy Doxycycline [url=http://levinorx.com]viagra[/url] Le Viagra 50

 28. KelChalkhic

  28 sierpnia 2017 at 17:51

  Levitra 10 Mg Dosaggio [url=http://femalecial.com]generic cialis[/url] Dapoxetine Buy

 29. Burberry outlet

  29 sierpnia 2017 at 21:29

  Please dont think Im just trying to copy you, but I really like the formatof this site. Could you let me know which theme are you using? Or was it custom made?
  Burberry outlet

 30. press release

  30 sierpnia 2017 at 08:23

  Incredibly helpful information. Your perspective is super refreshing. I bet you sweat glitter.

 31. Jesse Grillo Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 12:27

  Wow, that is a really good way of thinking about it! Keep it up!

 32. CEO adviser

  1 września 2017 at 10:35

  This actually answered my problem. I was an expert in this field in school. Aw, I miss Missouri. Extremely magnificent short website. Thanks for sharing your info.

 33. евтини сам билети

  1 września 2017 at 14:19

  Would you be interested in exchanging links?

 34. CEO adviser

  1 września 2017 at 21:42

  Neat article. I am bored to death at work so I decided to browse your page on my iphone during lunch break. Thank you.

 35. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 08:18

  It is like you wrote the book on it or something. The people you love are lucky to have you in their lives. You saved me a lot of hassle just now. Your article is followed by my good friend.

 36. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 02:08

  Your blogs really makes me think. I never discovered any attention-grabbing blog post like yours.

 37. Albert Gossin

  4 września 2017 at 17:18

  It’s best to take part in a contest for among the finest blogs on the web. I will advocate this web site!

 38. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 00:40

  I am bored to death at work so I decided to browse your write up on my iphone during lunch break. Your blog is loved by this girl I recently met. Thanks for writing this. I hate that my computer battery is dying.

 39. Mittie

  9 września 2017 at 04:55

  Marvelous, what a blog it is! This blog gives useful information to us,
  keep it up.

 40. Deangelo

  9 września 2017 at 20:17

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for debt management services

 41. escape room grapevine

  10 września 2017 at 15:56

  I used to be able to find good info from your blog articles.

 42. smart phone

  12 września 2017 at 22:44

  Good post. I am facing some of these issues as well..

 43. door mechanism

  13 września 2017 at 01:29

  I was curious if you ever considered changing the structure of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it
  better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two
  images. Maybe you could space it out better?

 44. FitFlop outlet store online

  14 września 2017 at 00:07

  This waspretty beneficial material. Without a dobut I think this is well worth a bookmark, thanks
  FitFlop outlet store online

 45. apply singapore pr

  14 września 2017 at 21:56

  I like this post! Thanks.

 46. Jonathon Kahley

  16 września 2017 at 17:07

  You are a very clever individual!

 47. how to get pr in singapore

  16 września 2017 at 19:24

  Great post!

 48. good golf course

  17 września 2017 at 00:20

  An interesting discussion is definitely worth comment. I think that you need to write
  more about this subject matter, it might
  not be a taboo subject but typically folks don’t discuss
  such issues. To the next! Kind regards!!

 49. adare golf course

  17 września 2017 at 17:10

  Hello, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I am attempting
  to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 50. old computer disposal

  17 września 2017 at 17:34

  I’ll immediately snatch your rss feed as I can not to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please permit me realize so that I may just subscribe. Thanks.

 51. it recycling companies

  17 września 2017 at 17:35

  I love the efforts you have put in this, thanks for all the great blog posts.

 52. it recycling

  17 września 2017 at 17:36

  Thanks for helping out, excellent information.

 53. how to apply singapore pr

  17 września 2017 at 21:01

  I like this post! Thanks.

 54. travel cover

  18 września 2017 at 11:27

  It’s remarkable in favor of me to have a web page, which is beneficial
  for my know-how. thanks admin

 55. apply pr in singapore

  18 września 2017 at 21:05

  I like this post! Thanks.

 56. holiday travel cruise

  19 września 2017 at 11:37

  This post is truly a fastidious one it assists new net viewers,
  who are wishing for blogging.

 57. Modesta

  19 września 2017 at 20:36

  I am genuinely thankful to the holder of this website who has shared this enormous post at at this place.

 58. apply pr singapore

  19 września 2017 at 21:29

  I like this post! Thanks.

 59. escape room dallas

  20 września 2017 at 13:07

  An interesting discussion is definitely worth comment. I believe that you need to publish more on this subject matter, it may not be a taboo matter but usually people don’t talk about such topics. To the next! Many thanks!!

 60. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 61. Jack Wolfskin on sale

  21 września 2017 at 13:28

  Very nice site you have here, has useful information that can apply to anyone 🙂
  Jack Wolfskin on sale

 62. social.tiformo.com

  21 września 2017 at 14:30

  I love reading through an article that will make people
  think. Also, thank you for allowing for me to comment!

 63. travel cover

  22 września 2017 at 07:46

  Thank you a bunch for sharing this with all of us you really
  recognize what you are speaking about! Bookmarked. Please also discuss with
  my website =). We may have a link change contract between us

 64. escape room dfw

  22 września 2017 at 10:49

  Good site you’ve got here.. It’s hard to find good quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 65. Michel

  23 września 2017 at 01:21

  whoah this blog is great i love reading your articles.
  Keep up the good work! You already know, many individuals are hunting around for
  this information, you could aid them greatly.

 66. escape room dfw

  23 września 2017 at 11:11

  I used to be able to find good information from your blog articles.

 67. Fanny

  23 września 2017 at 18:53

  I get pleasure from, lead to I discovered just what I
  used to be taking a look for. You have ended my four day long hunt!

  God Bless you man. Have a great day. Bye

 68. http://www.engevias.com.br/

  24 września 2017 at 09:56

  Very soon this web page will be famous amid all blogging viewers, due to it’s fastidious
  content

 69. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 70. br.linkedin.com

  26 września 2017 at 02:52

  It’s remarkable in favor of me to have a web site, which is useful in favor of my knowledge.

  thanks admin

 71. escape room southlake

  26 września 2017 at 06:48

  The very next time I read a blog, I hope that it won’t fail me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I genuinely believed you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you weren’t too busy looking for attention.

 72. Demetrius

  26 września 2017 at 18:30

  Hey! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting
  about this. I will forward this article to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 73. Vivienne Westwood outlet

  27 września 2017 at 01:04

  hi thanks for the reading.
  Vivienne Westwood outlet

 74. custom soccer jerseys

  27 września 2017 at 03:26

  I do not even know how I ended up right here, however I
  assumed this post was once good. I do not recognize who you are but definitely you are going to a
  well-known blogger in case you are not already. Cheers!

 75. apply pr singapore

  27 września 2017 at 07:46

  Great post there! Keep it up!

 76. travel diary

  30 września 2017 at 08:28

  This paragraph will help the internet people for building up new website
  or even a weblog from start to end.

 77. Taylor Made Golf outlet

  30 września 2017 at 10:46

  I think this blog is swell.
  Taylor Made Golf outlet

 78. Cassie

  2 października 2017 at 01:37

  Thanks for sharing your thoughts on travel cruise starting.
  Regards

 79. Larzews

  2 października 2017 at 07:39

  Canadian Pharmacy Cialis 40mg Mejor Cialis 10 O 20 Mg Buy Wellbutrin 75 Mg [url=http://mailordervia.com]viagra[/url] Zithromax 250 Mg Uk

 80. Patrickacams

  3 października 2017 at 03:45

  [url=http://www.lyceerenedescartes77.fr/876-huarache-rose-pale.html]Huarache Rose Pale[/url]

 81. comedy video

  4 października 2017 at 22:05

  This stuff is great. I just stumbled upon your blog. I truly appreciate this posts. Who raised you? They deserve a medal for a job well done. Geez, that is unbelievable.

 82. Palo Alto cannabis

  5 października 2017 at 04:42

  On a scale from 1 to 10, You are an 11. That cleared it up for me. I have been looking everywhere for this! I simply must tell you that your blogs are really great.

 83. Larzews

  5 października 2017 at 23:49

  Achat Xenical Ligne [url=http://cialtobuy.com]cialis buy online[/url] Precio De Propecia Espana Acheter Dapoxetine Chlorhydrate Cialis 20 Mg Eurim Pharm

 84. soccer shoes pattern

  6 października 2017 at 07:24

  Peculiar article, exactly what I was looking for.

 85. travel magazine

  6 października 2017 at 11:35

  I need to to thank you for this excellent read!!
  I definitely loved every bit of it. I’ve got you bookmarked to check out new stuff you post…

 86. Kisha Aird

  7 października 2017 at 14:41

  Hello there, I found your web site by means of Google even as searching for a comparable subject, your web site got here up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 87. heart rhythms

  7 października 2017 at 20:07

  Marvelous, what a web site it is! This weblog gives valuable data
  to us, keep it up.

 88. butt workout

  8 października 2017 at 03:37

  Great article.

 89. EarnestEvisy

  9 października 2017 at 04:30

  [url=http://www.openmindmedien.ch/nike-free-laufschuhe-schweiz-598.php]Nike Free Laufschuhe Schweiz[/url]

 90. Palo Alto Muncheez

  9 października 2017 at 12:08

  You have brought up a very superb points Thanks for posting this awesome write up.

 91. Larzews

  9 października 2017 at 15:57

  Propecia Drug Information [url=http://genericcial.com]cialis[/url] Acheter Acyclovir 800 Mg

 92. heart attacks

  10 października 2017 at 05:38

  Hey there just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your article seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a format issue or something to
  do with web browser compatibility but I figured I’d post to let
  you know. The design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Thanks

 93. Larzews

  12 października 2017 at 14:34

  Cialis A Day Viagra Efectos Prolongados Canadian Online Pharmacies Cheap [url=http://cheapviasales.com]generic viagra[/url] Levitra On Line Italia El Priligy

 94. Larzews

  12 października 2017 at 18:13

  Where To Order Fluoxetine [url=http://orderviapills.com]generic viagra[/url] Acheter Cialis 20 Mg Pillenpharm Viagra Strips Online Apotheke Viagra Ohne Rezept

 95. Monty

  13 października 2017 at 13:27

  There is definately a great deal to learn about this issue.
  I love all of the points you made.

 96. Shavonne Mayotte

  14 października 2017 at 18:50

  I’ll right away grab your rss feed as I can not find your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please let me know so that I could subscribe. Thanks.

 97. mature milf deepthroat

  15 października 2017 at 09:07

  stocking milfs tubes

 98. Larzews

  15 października 2017 at 11:43

  Levitra Kamagra Levitra Vorzeitiger Samenerguss [url=http://viafreetrial.com]buy viagra[/url] Progesterone Online Best Website Truro

 99. фирми за самолетни билети

  16 października 2017 at 01:31

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 100. Ysabel west hollywood address

  16 października 2017 at 01:59

  I really love your writing style. Exceptionally well written! I used to be really into this topic in school. Aw, I miss Nebraska. You are obviously very knowledgeable.

 101. Marijuana Dispensary

  16 października 2017 at 04:33

  You look at this subject from way more than one angle. Kudos. Extremely excellent short posts.

 102. It’s very simple to find out any matter on web as compared to textbooks,
  as I found this article at this web site.

 103. Sativa

  17 października 2017 at 02:01

  You remind me of my teacher back in South Carolina. You deserve a hug right now. Exceptionally well written!

 104. Judi Online

  18 października 2017 at 04:09

  This is the right weblog for everyone who is hopes to check out this topic. You already know a lot its practically challenging to argue along (not too I really would want…HaHa). You definitely put a fresh spin over a topic thats been discussing for some time. Excellent stuff, just fantastic!

 105. timex check

  18 października 2017 at 13:45

  I always spent my half an hour to read this blog’s articles or reviews daily along with a
  mug of coffee.

 106. Sheldon Adelson

  19 października 2017 at 11:57

  I appreciate you. Right here is some really useful info.

 107. Lelio Vieira Carneiro Junior

  19 października 2017 at 20:01

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually recognize what you are speaking
  about! Bookmarked. Kindly additionally talk over with
  my site =). We could have a hyperlink alternate contract among us

 108. Panggung Rumput Hijau

  20 października 2017 at 04:55

  I think you will find there’s problem with your website by using Opera browser.

 109. man telling her to smile

  21 października 2017 at 00:37

  This girl I used to know likes your posts. I enjoyed reading this. That cleared it up for me. You deserve a hug right now. Thank you.

 110. Judi Online

  21 października 2017 at 02:14

  Glad to be one of the visitors on this awe inspiring internet site .

 111. Dadado Veig

  21 października 2017 at 08:16

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo
  News. Do you have any suggestions on how to get
  listed in Yahoo News? I’ve been trying for a
  while but I never seem to get there! Appreciate it

 112. Menari Diatas Lapangan Hijau

  22 października 2017 at 17:30

  Puis-je vous en adresser les url pour encore plus de miniatures sur cet idée. Ecrivez moi ici meme!

 113. Larzews

  22 października 2017 at 19:51

  Comprar Cialis Madrid Propecia Minoxidil Pattern Baldness [url=http://cialtobuy.com]cialis[/url] Best Online Pharmacy No Script accutane buy online reviews

 114. Marijuana Dispensary

  24 października 2017 at 22:03

  I shared your posts on my Facebook. I have been looking everywhere for this! This blog looks just like my old one My neighbors trying to discover more on this subject. great post.

 115. Itamar Serp

  25 października 2017 at 06:48

  I all the time used to study paragraph in news papers but now as I am
  a user of net so from now I am using net for content, thanks to web.

 116. San Dimas Dispensary

  27 października 2017 at 11:52

  I truly appreciate this page. I think the admin of this web article is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information. I could not refrain from commenting! Can you tell us more about this? Will you write more about this?

 117. Palo Alto marijuana

  27 października 2017 at 22:08

  I will just say great! Oh my goodness! A amazing article. Thx again.

 118. Larzews

  27 października 2017 at 22:16

  Propecia 0.3 [url=http://tadalaf20mg.com]cialis price[/url] Pharmacy Express Reviews

 119. Larzews

  28 października 2017 at 15:19

  Antibiotic With Out An Rx [url=http://bestviaonline.com]viagra[/url] Cialis Se Puede Tomar Todos Los Dias Decongestant Amoxicillin

 120. website numbers

  28 października 2017 at 21:37

  Great article! We will be linking to this particularly great article on our website.
  Keep up the great writing.

 121. Beatrice

  31 października 2017 at 01:24

  Thanks for the info

 122. Larzews

  31 października 2017 at 12:38

  Interactions Amoxicillin Betaseron Levitra Uk Cheap Cunto Cuesta La Viagra En Wallgreens [url=http://levitrial.com]generic levitra professional 20 mg[/url] History Of Tadalis Sx Soft Cialis Generique Gratuit

 123. Cristy

  31 października 2017 at 15:43

  Thanks for the info

 124. Merrill

  1 listopada 2017 at 16:15

  thx for the info

 125. Deadra

  2 listopada 2017 at 04:55

  thx for the info

 126. agen-win

  2 listopada 2017 at 06:24

  I am lucky that I discovered this web site, just the right info that I was looking for!

 127. Itamar Serp

  3 listopada 2017 at 00:09

  Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I
  am attempting to find things to enhance my site!I suppose its
  ok to use a few of your ideas!!

 128. Bolanation

  5 listopada 2017 at 06:58

  It’s difficult to get knowledgeable individuals within this topic, however, you be understood as you know what you are referring to! Thanks

 129. Marco Oriley

  6 listopada 2017 at 01:53

  Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 130. Bola-Vegas

  7 listopada 2017 at 10:14

  nice post, keep up with this interesting work. It really is good to know that this topic is being covered also on this web site so cheers for taking time to discuss this!

 131. Larzews

  7 listopada 2017 at 19:06

  Provera Irregular Periods New York Otc Permethrin Otc [url=http://genericviabuy.com]viagra[/url] Cialis Generika Legal No Prescription Medicine

 132. Louella

  9 listopada 2017 at 00:15

  Hey there! Do you know if they make any plugins to assist
  with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some
  targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Many thanks!

 133. Situs Indo Bookies

  9 listopada 2017 at 04:07

  Great – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 134. team building places

  9 listopada 2017 at 06:54

  Wonderful post! We are linking to this particularly great content on our site. Keep up the good writing.

 135. Togel Singapura

  11 listopada 2017 at 15:22

  Spot on with this write-up, I actually suppose this website needs far more consideration. I’ll most likely be once more to read much more, thanks for that info.

 136. Umanizzare presidios

  11 listopada 2017 at 17:27

  I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely enjoyed every bit of it.

  I have got you saved as a favorite to look at new stuff you post…

 137. download weed maps

  12 listopada 2017 at 03:12

  When I started my lap top your website was loaded. Your post really maked me think.

 138. tercio borlenghi jr

  12 listopada 2017 at 06:30

  magnificent points altogether, you simply won a new reader.
  What may you suggest in regards to your publish that you
  made some days in the past? Any positive?

 139. the venue in plano

  12 listopada 2017 at 07:16

  You ought to be a part of a contest for one of the greatest sites on the internet. I will recommend this web site!

 140. manhattan beach marketing

  13 listopada 2017 at 01:29

  Do not get afraid to spread your thoughts. I enjoy the information you provide here. I hate that my lap top battery is about dead. I really love your writing style.

 141. Larzews

  13 listopada 2017 at 10:40

  Zithromax While Pregnant Buy Female Viagra In Australia Levitra Farmacia Di [url=http://costofcial.com]cheap cialis[/url] Propecia Finapil Deltasone Dosage

 142. Agenwin

  15 listopada 2017 at 10:57

  I ran into this page mistakenly, surprisingly, this is a great website. The site owner has carried out a superb job of putting it together, the info here is really insightful. You just secured yourself a guarenteed reader.

 143. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 144. Larzews

  21 listopada 2017 at 12:50

  Cialis Forma Farmaceutica Non Prescription India Pharmacy How To Identify Amoxicillin From Mexico [url=http://cheapvia100mg.com]viagra[/url] Stop Propecia Trop Cher Viagra Cialis Levitra Prezzi Priligy Testimonials

 145. hammer of thor

  25 listopada 2017 at 04:50

  Thanks for the thoughts you write about through this website. In addition, lots of young women which become pregnant don’t even seek to get medical care insurance because they are full of fearfulness they couldn’t qualify. Although a few states right now require that insurers offer coverage regardless of pre-existing conditions. Prices on all these guaranteed plans are usually larger, but when thinking about the high cost of health care it may be any safer strategy to use to protect the financial potential.

 146. Salvatore

  27 listopada 2017 at 02:14

  Thanks for the info https://snapmilfsfree.tumblr.com/

 147. Verona Jeffs

  28 listopada 2017 at 05:19

  That is the thinking of a creative mind. This might be a weird thing to to say however… I like your write ups. I enjoyed reading this. My best friends trying to learn more on this field. I am impressed, I must say.

 148. aids for disabled persons

  2 grudnia 2017 at 19:23

  I appreciate, cause I found just what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 149. Manhattan Beach

  8 grudnia 2017 at 11:07

  Thanks for sharing your info. I bet you sweat glitter. Whoah! Please write more. You are a boss.

 150. South Bay

  9 grudnia 2017 at 09:45

  I am so glad I found your website. Your writing style reminds me of my neighbor back in Pennsylvania.

 151. Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 152. casino online

  13 grudnia 2017 at 09:21

  This is taking a little bit a lot more subjective, still I considerably want the Zune Market place. The interface is colourful, incorporates excess aptitude, and some neat features including ‚Mixview’ that allow on your own quickly view related albums, new music, or other buyers similar towards what you’re listening towards. Clicking on a person of those will centre upon that merchandise, and a further established of „neighbors” will arrive into watch, making it possible for on your own in the direction of navigate in the vicinity of looking into by equivalent artists, new music, or users. Talking of customers, the Zune „Social” is as well superior enjoyable, making it possible for your self find others with shared tastes and becoming pals with them. By yourself then can pay attention to a playlist designed dependent upon an amalgamation of what all your close friends are listening to, which is also exciting. All those fearful with privacy will be relieved in direction of understand oneself can reduce the public from seeing your specific listening practices if you consequently choose.

 153. agen judi bola

  13 grudnia 2017 at 21:30

  Sorry for the enormous assessment, but I am seriously loving the fresh new Zune, and hope this, as nicely as the ideal critiques some other Those comprise composed, will assistance you make your mind up if it’s the directly option for by yourself.

 154. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 155. agen bola terpercaya

  14 grudnia 2017 at 01:32

  Zune and iPod: Greatest persons review the Zune to the Touch, nonetheless at the time looking at how slim and remarkably low and mild it is, I take into account it in direction of be a instead distinctive hybrid that brings together properties of either the Contact and the Nano. It can be very vibrant and attractive OLED exhibit is a little smaller than the touch screen, yet the participant alone feels quite a little bit lesser and lighter. It weighs about 2/3 as considerably, and is appreciably lesser inside width and peak, When remaining particularly a hair thicker.

 156. taruhan bola

  14 grudnia 2017 at 16:41

  Apple at present has Rhapsody as an application, which is a ideal get started, nevertheless it is previously hampered by way of the lack of ability to shop regionally on your iPod, and incorporates a dismal 64kbps little bit cost. If this modifications, then it will considerably negate this convenience for the Zune, yet the 10 audio per thirty day period will even now be a huge furthermore in just Zune Pass’ favor.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra