Najnowszy Glaukopis o antypolonizmie

Tylko w najlepszych księgarniach można zakupić najnowszy numer Glaukopisu – kwartalnika naukowego poświęconego historii. Wydawcą pisma jest zasłużony popularyzator wiedzy o ruchu narodowym dr Wojciech Muszyński pracujący w IPN. Jednym z najbardziej znanych publicystów pisma jest prof. Marek Chodakiewicz.

 

Pierwszym artykułem opublikowanym na łamach pisma jest tekst Tadeusza Rutkowskiego opisujący wszelkie aspekty badań dziejów nauki w PRL. Drugim tekst jest artykuł Piotra Franaszka o protestach studenckich w marcu 1968 r. Trzeci tekst Pawła Warota traktuje o inwigilacji społeczności studenckiej Olsztyna w latach 1968–1989 przez SB. Czwarty artykuł autorstwa Krzysztofa Sychowicza traktuje o inwigilacji społeczności studenckiej Białegostoku w latach 1980–1989 przez bezpiekę.

Piąty tekst autorstwa Marka Chodakiewicza poświęcony jest antypolskiej pseudohistorycznej publicystyce mającej na celu kreowanie fałszywego mitu Polaków jako antysemitów odpowiedzialnych za holocaust. Współczesne publikacje antypolskie często opierane są na zeznaniach, które komunistyczna bezpieka wymuszała torturami na niewinnych ludziach. Zeznaniami w których torturowani przyznawali się do najbardziej absurdalnych oskarżeń.

Jak pisze prof. Marek Chodakiewicz antypolskie publikacje opierane są również na innych równie kłamliwych antypolskich paszkwilach. W antypolskich publikacjach Polacy zawsze przedstawiani są jako oprawcy, Żydzi jako niewinne ofiary. Natomiast nacjonalizm i katolicyzm utożsamiane są przez autorów antypolskich publikacji z antysemityzmem i nazizmem.

W antypolskich publikacjach pozytywnie oceniana jest kolaboracja Żydów z sowietami, a jednocześnie ukrywany jest fakt kolaboracji Żydów z nazistami. Co bardziej szokujące kolportowane są nagminnie kłamstwa o kolaboracji Polaków z nazistami, ukrywa się odpowiedzialność Żydów za zbrodnie komunistyczne. Każdy kto udowadnia niewygodne dla Żydów fakty i obala antypolskie kłamstwa jest szkalowany na łamach antypolskich publikacji jako antysemita.

W kolejnym artykule na łamach Glaukopisu dr Wojciech Muszyński przybliżył czytelnikom postać Bolesława Piaseckiego i angielskojęzyczną kiepską biografie tego polityka autorstwa Mikołaja Kunickiego. Filipka pod adresem Piaseckiego posłużyła Kunickiemu do bzdurnych oskarżeń katolicyzmu o odpowiedzialność za nacjonalizm, a w konsekwencji za zbrodnie nazistowskie i komunistyczne. Bzdurne oskarżenia Kunicki oparł na swojej bezbrzeżnej ignorancji i niewiedzy, które miał zdaniem Muszyńskiego nieustannie demonstrować w swojej książce.

W następnych artykułach Wanda Pełczyńska opisała jak Bernard Mark twórca Żydowskiego Instytutu Historycznego fałszował teksty źródłowe w swoich książkach o powstaniu w getcie warszawskim.

Marek Klecel odnosząc się do filmu „Nasze matki, nasi ojcowie” opisał kreowanie antypolskich kłamstw, bezpodstawne oskarżenia Polaków o antysemityzm i odpowiedzialność za holocaust, usprawiedliwianie przez Niemców niemieckich zbrodni podczas II w.ś.

Warte uwagi są także teksty Mateusza Wernera o ustrojowych rozważaniach Zygmunta Balickiego, Rafała Leszczyńskiego o propagandzie politycznej Korpusu Ochrony Pogranicza i Cecylii Kuty o inwigilacji Jerzy Sito przez SB.

Na łamach Glaukopisu redakcja opublikowała też wspomnienia z Polesia w 1939 roku Hieronima Tukalskego-Nielubowicza. Dokumenty opisujące sanacyjne prześladowania w 1936 roku wobec narodowców w Kraśniku, które po fali aresztowań, przeszukań, konfiskat, krwawych pacyfikacji protestów politycznych, zakończyły się zamordowaniem przez policje Wawrzyńca Sielskiego.

Najnowszy numer Glaukopisu kończą polemiki, wspomnienia o zmarłych, recenzje książek i wybór ciekawych informacji z mediów.

Jan Bodakowski

 

© Wszystkie prawa do tekstu zastrzeżone. Jeśli koniecznie chcesz skopiować materiał do swojego serwisu skontaktuj się z redakcją.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

19 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra