Wiara

Wędrówka Mędrca na Wschód! – czyli o dialogu prowadzącym do Apokalipsy. cz.1.

Od dziś zapraszam drogich Czytelników do pochylania się nad istotą dialogów międzyreligijnych, które od dłuższego już czasu, z powodu zintensyfikowanych ruchów migracyjnych, stały się jednym z ważniejszych wyzwań naszego kontynentu, o czym się mówi na różne sposoby oczywiście.

 

Metodą rozważań będzie metoda mądrościowa, która jest szukaniem przyczyn tego wszystkiego, co doświadczamy. Co to znaczy?

Otóż metoda ta, jest sensu stricto metodą racjonalną, choć racjonalności nie należy w tym momencie rozumieć w najnudniejszy z możliwych, to znaczy w materialistyczny sposób. Racjonalność rozumiana jedynie empirycznie (materialistycznie) usadowiłaby nas w punkcie jakiejś zgubnej półprawdy tak, że dalej nie byłoby już żadnej refleksji, ale coś na kształt „zawracania kijem Wisły”.

Ad rem. Ze źródeł medialnych, a także z wielu bezpośrednich informacji od wielu zaprzyjaźnionych mieszkańców Europy zachodniej dociera do nas wiele niepokojących informacji, dotyczących zachowań części wyznawców Mahometa, którzy w różny sposób aktywizują swoje działania przemocowe. Oczywiście każdy rdzenny mieszkaniec Europy będzie na to w naturalny sposób reagował, dokładnie tak samo, jak na ból i cierpienie reagują wszyscy ludzie na całej planecie. Jak czytamy w Posynodalnej Adhortacji Św. Jana Pawła II ECCLESIA IN EUROPA

Między innymi koniecznie trzeba pamiętać o znacznej rozbieżności między kulturą europejską, która ma głębokie korzenie chrześcijańskie, a myślą muzułmańską.

W związku z tym należy odpowiednio przygotowywać chrześcijan żyjących w codziennym kontakcie z muzułmanami, by poznali obiektywnie islam i umieli się z nim konfrontować; […] Jest zatem zrozumiałe, że Kościół, wzywając instytucje europejskie, by umacniały wolność religijną w Europie, równocześnie domaga się wzajemności w zapewnianiu wolności religijnej także od krajów o odmiennej tradycji religijnej, w których chrześcijanie są mniejszością.

W tym kontekście zrozumiałe jest «zaskoczenie i poczucie frustracji u (…) chrześcijan, którzy, jak na przykład w Europie, przyjmują wyznawców innych religii, umożliwiając im sprawowanie kultu, a którym zabrania się praktykowania religii chrześcijańskiej w krajach, gdzie owi wyznawcy, stanowiący większość»106, uczynili ze swej religii jedyną dopuszczalną i uznawaną. Osoba ludzka ma prawo do wolności religijnej i wszyscy, na całym świecie, «powinni być wolni od przymusu ze strony czy to jednostki, czy też grup społecznych i wszelkiej władzy ludzkiej».

Chyba nie trzeba już nikomu tłumaczyć, że zamiatanie pod dywan problemów w imię obłudnego pomysłu tzw. poprawności politycznej, jest rozwiązaniem manipulacyjnym i ktoś, kto wyuczył obywateli takiej postawy, miał w tym po prostu jakiś interes i już. Ale natura ludzka nie daje się bez końca ciosać według ludzkiego pomysłu, bo zamysł Boga w akcie stworzenia osoby ludzkiej jest prawdziwy, a Prawda prędzej, czy później zawsze sama się obnaża, nie potrzebując adwokatów. Jeśli więc są powody do lęku, to człowiek się boi i już. Jeśli dochodzi do spotkania ludzi różnych wyznań, to człowiek chce rozmawiać z głębi duszy i już. No… chyba że nie chce i o to, dlaczego nie chcemy niekiedy rozumieć drugiego człowieka, też zapytamy i będziemy starali się odpowiedzieć w oparciu o wiedzę olbrzymów, na których barki my – mali postaramy się wdrapać. I UWAGA!!! – nie dlatego, aby być wyższym, ale aby widzieć więcej, a to znaczy DALEJ!

A zatem racjonalność, do której wyzwań Państwa zapraszam, niech stanie się nasza wspólną przygodą duchowo-antropologiczną. Antropologia jednak niech będzie rozumiana klasycznie, to znaczy nie pozytywistyczne, w związku z tym, że jednak zbyt nudne wydaje się nam… rozumieją Państwo… zawracanie kijem jakiejkolwiek mętnej wody…

Zróbmy sobie wspaniałą i zarazem pożyteczną radość z rozumnego, czy niemalże śledczego odkrywania głębin zapisanych w Encyklikach i papieskich wypowiedziach, gdyż zarówno św. Jan Paweł II jak i Benedykt XVI, uprzednio stanąwszy na olbrzymach od Arystotelesa poprzez myślicieli żydowskich, arabskich, czy greckich, nie bali się tych tematów.

Dziś to właśnie oni są wielkimi realistami (sic!) zagadnienia, i to właśnie oni pokazali nam, współczesnym Europejczykom, nie tylko jak rozumieć wędrówkę mędrców ze wschodu, ale misyjną wędrówkę mędrca na wschód!

Nota bene – zauważmy przy okazji, że biblijni magowie ze wschodu, którzy przyszli do maleńkiego Syna Boga, nie pozostali w Betlejem, ale… wrócili do siebie! Czyż nie była to apokaliptyczna zapowiedź naszych współczesnych, tak różnorodnych na każdej płaszczyźnie spotkań międzyludzkich?

Warto! Naprawdę warto karmić się mądrością i wiedzą (odróżniamy je!) św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, gdyż zaczerpnięte nie tylko z erudycji przyrodzonej, ale i z tego, co dane im było doświadczać na sposób nadprzyrodzony, mamy szansę smakować światła daleko wykraczającego ponad naszą planetę!

Przygoda taka z pewnością zaowocuje w spotkaniach człowieka z człowiekiem, bo właśnie w spotkaniu osób realizuje się nadprzyrodzona nadzieja realizującej się Apokalipsy w każdym z nas!

Niech puentą naszego pierwszego rozważania będzie więc fragment Encykliki Św. Jana Pawła II, FIDES ET RATIO:

Myśl filozoficzna jest często jedynym terenem porozumienia i dialogu z tymi, którzy nie wyznają naszej wiary. Przemiany dokonujące się współcześnie w filozofii wymagają uważnego i kompetentnego udziału wierzących filozofów, umiejących dostrzec oczekiwania związane z obecnym momentem dziejowym, nowe zainteresowania i zespoły problemów. Chrześcijański filozof, który buduje swoją argumentację w świetle rozumu i zgodnie z jego regułami, choć zarazem kieruje się też wyższym zrozumieniem, czerpanym ze słowa Bożego, może dokonać refleksji dostępnej i sensownej także dla tych, którzy nie dostrzegają jeszcze pełnej prawdy zawartej w Bożym Objawieniu. Ten teren porozumienia i dialogu jest dziś szczególnie potrzebny dlatego, że najpilniejsze problemy ludzkości — wystarczy przytoczyć problem ekologiczny czy problem pokoju i współistnienia ras i kultur — mogą zostać rozwiązane dzięki lojalnej i uczciwej współpracy chrześcijan z wyznawcami innych religii oraz z tymi, którzy choć nie wyznają żadnej religii, szczerze pragną odnowy ludzkości. Stwierdził to już Sobór Watykański II: «Powodowani pragnieniem takiego dialogu, ożywionego jedynie umiłowaniem prawdy, z zachowaniem oczywiście stosownej roztropności, nie wykluczamy z niego nikogo, ani tych, którzy rozwijając wspaniałe przymioty umysłu ludzkiego, nie uznają jeszcze jego Twórcy, ani tych, którzy przeciwstawiają się Kościołowi i prześladują go w różny sposób»126. Filozofia, w której jaśnieje choćby tylko część prawdy Chrystusa — jedynej ostatecznej odpowiedzi na problemy człowieka, stanie się mocnym oparciem dla prawdziwej i zarazem powszechnej etyki, której potrzebuje dzisiaj ludzkość.

cdn…

Katarzyna Chrzan

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

100 komentarzy

100 Komentarzy

 1. antyżyd

  17 lutego 2017 at 12:51

  Armagedon!

 2. Ching Gugino

  20 lutego 2017 at 23:45

  80’s Fashion

 3. Fidel Vitko

  20 lutego 2017 at 23:46

  arkitekter danmark

 4. Rodrick Leehy

  22 lutego 2017 at 07:14

  Bus polska Niemcy

 5. Kendra Meteer

  22 lutego 2017 at 08:34

  Colusa dui defense lawyer

 6. Dario Casbeer

  22 lutego 2017 at 08:44

  HSC result 2014

 7. Boris Trapp

  22 lutego 2017 at 08:54

  prezenty na Dzien Dziecka

 8. Woodrow Johe

  22 lutego 2017 at 08:58

  implanty gdansk

 9. mommy makeover

  23 lutego 2017 at 01:27

  I thought it was heading to become some dull previous publish, however it truly compensated for my time. I’ll publish a hyperlink to this web page on my blog. I am positive my visitors will uncover that extremely helpful.

 10. chlorinator - sgs 540

  3 marca 2017 at 04:19

  Very good – I enjoyed this material

 11. bulk computer disposal

  6 kwietnia 2017 at 09:47

  great issues altogether, you just received a new reader. What may you recommend about your publish that you simply made a few days ago? Any certain?

 12. Kerry Breslin

  21 kwietnia 2017 at 04:03

  for shoes

 13. Maxima Maden

  21 kwietnia 2017 at 20:50

  cheap shoes for men

 14. Sammie Tribou

  23 kwietnia 2017 at 03:54

  cheap shoes online free delivery

 15. Dallas Mccargar

  23 kwietnia 2017 at 23:58

  footwear online shopping

 16. Rory Kurtin

  7 maja 2017 at 03:37

  online womens shoes

 17. 论文代写

  7 maja 2017 at 17:30

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 18. 论文代写

  8 maja 2017 at 04:57

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 19. Michaela Ohanesian

  12 maja 2017 at 07:24

  womens footwears

 20. mobile porn

  15 maja 2017 at 13:40

  pour info Leader price a lancé récemment une pâte à tartiner sans huile de palme…elle est remplacée par de l’huile de coco. Aucune différence de goût, comme quoi si chez ferrero ils le voulaient, ils le pourraient.Ensuite, c’est bien entendu toujours aussi gras et sucré…avec modération !

 21. Hershel

  12 czerwca 2017 at 19:01

  Espero contar con otros artículos como este, que nos ayuden a salir del pozo de la ignorancia.

 22. Earlean

  13 czerwca 2017 at 03:16

  Gracias por publicar este tipo de información. Ojalá existieran otras webs que publicaran la información de una forma tan acertada como esta.

 23. outlet melbourne

  15 czerwca 2017 at 06:05

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 24. giải mã những giấc mơ

  26 czerwca 2017 at 13:15

  I hope it is so natural my pinion. Yes I agre . I welcom for mine

 25. The Midway Gallery

  30 czerwca 2017 at 17:46

  whoah this weblog is wonderful i like reading your articles. Keep up the good paintings! You already know, many people are looking around for this information, you can help them greatly.

 26. r programming help function

  29 lipca 2017 at 11:26

  This is best programming help service in the world

 27. Concert Venue eCommerce

  29 lipca 2017 at 16:28

  Howdy this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 28. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 29. deep throating milfs

  14 sierpnia 2017 at 08:19

  t6hanks for the info

 30. Meta

  14 sierpnia 2017 at 19:35

  fat loss factor exercises

 31. snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 22:48

  free snap milfs

 32. mature milf teacher

  23 sierpnia 2017 at 18:08

  thwanks for the info

 33. tech adviser

  25 sierpnia 2017 at 03:50

  Can you tell us more about this? Incredible! Do you have you tube videos on the topic? You are my savior.

 34. perfect milf tube

  27 sierpnia 2017 at 05:58

  yes it work

 35. ILwaco Dispensary

  30 sierpnia 2017 at 00:30

  I will be subscribing to your feed. If your articles are always this helpful, I will be back. I simply have to tell you that I really like your posts article.

 36. startup speaker

  30 sierpnia 2017 at 07:04

  This information is amazing. I simply have to tell you that your write ups are awesome. Wow, that is a really good way of thinking about it! I check your article every few days. cool post.

 37. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 04:09

  Extremely great short blog. Your points are well formed. This actually answered my problem. Thanks for sharing your info.

 38. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 23:35

  Hello from Nevada! It is like you read my thoughts! I just stumbled upon your post. My aunt turned me onto your write ups. You have made my day!

 39. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 03:38

  After looking over a number of the blogs posts on your blog, I seriously like your way of blogging. I have been surfing on-line more than 3 hours today. Your site has a kind of feeling about it. My mom told me they love your blogs page.

 40. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 00:54

  I am impressed, I must say. Nice post. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my post. I was looking everywhere and this popped up like nothing!

 41. shopping online shoes

  2 września 2017 at 05:55

  I am definitely not stating that you ought to sacrifice ease and comfort for a much better price.|Not only have style styles, but also of higher high quality for running. During this xmas period, you will see all sorts of lightning products at its formal on-line store. As we know branded products are costlier than generic products.|You can even refer to publications and style blogs to know what type of footwear are in style. So, whatever feet size you have, you can select accordingly. Not only have fashion designs, but also of higher quality for operating.|Don’t neglect to look for a coupon code prior to you location your purchase! There are a lot of reasons why you ought to use keywords in your ads. Aspis Forte is generic version of Entrance Line Plus.|Zappos is notoriously recognized for having 1 of the best customer service in the company. Inquire yourself why they fit your feet so well. If it’s James Dean merchandise you are searching for, you are not heading to be dissatisfied.|The very best location to get the least expensive and original Proactol is at its online shop. Are you a fashion freak males who is always looking for fashionable pair of footwear to wear in Dubai?|But prior to you purchase Phen375 medicines it is essential to know much more about the advantages of this product. If you are not sure which colour to select, you can always go with black. Then, I go on-line and find the best deal.|Of course, topless indicates not wearing a top. Bowtrol is amongst the very best selling colon cleanse product to purchase. You can buy Christian Louboutin Pumps, boots, sandals at our online store.|That’s right, you can store online for shoes right in your living room. Not only have fashion designs, but also of high high quality for running. But is this the only purpose why you ought to be searching to shoes online store?|Remix Casuals is a renowned name in the field of informal emerica footwear. If you determine to shoes online store, then you would have lots of choices. What is it that tends to make Samuel Windsor footwear so unique?|The option of paying utilizing PayPal is not available. It may arrive to your discover whilst trying a shoe that both of your foot is larger than the other. How can you skip Christian Louboutin on-line store!|Most males wear D-width footwear whilst ladies put on B-width shoes. Vimax provides the name of the company the check should be produced payable to. The first factor you want to do is discover a pair of shoes you like.|And yeah, he has more than one hundred,000 pieces of Expenses memorabilia in his assortment.

 42. Sheldon Owen

  2 września 2017 at 06:09

  Keep up the cool quality writing, it is rare to see a nice post like this one these days. My girlfriend told me they really love your articles write up. I could not refrain from commenting. Try to make the guest page as excellent as possible by promoting and dropping links.

 43. fashion shoes

  2 września 2017 at 23:09

  I am certainly not saying that you ought to sacrifice ease and comfort for a better price.|Not only have fashion styles, but also of higher high quality for operating. Throughout this xmas period, you will see all sorts of lightning products at its official online shop. As we know branded products are costlier than generic goods.|You can even refer to publications and style blogs to know what kind of footwear are in style. So, whatever ft dimension you have, you can choose appropriately. Not only have fashion styles, but also of higher high quality for operating.|Don’t neglect to appear for a coupon code before you location your purchase! There are a great deal of factors why you should use keywords in your advertisements. Aspis Forte is generic edition of Front Line Plus.|Zappos is notoriously recognized for having one of the best customer services in the company. Ask yourself why they fit your feet so nicely. If it’s James Dean merchandise you are searching for, you are not going to be disappointed.|The best place to get the least expensive and authentic Proactol is at its on-line store. Are you a style freak men who is usually looking for stylish pair of footwear to wear in Dubai?|But prior to you order Phen375 medications it is essential to know more about the advantages of this item. If you are not certain which colour to choose, you can always go with black. Then, I go on-line and find the very best offer.|Of program, topless means not wearing a leading. Bowtrol is amongst the best promoting colon cleanse product to buy. You can purchase Christian Louboutin Pumps, boots, sandals at our online store.|That’s right, you can store online for footwear correct in your living room. Not only have style designs, but also of higher high quality for operating. But is this the only purpose why you ought to be looking to shoes online store?|Remix Casuals is a renowned title in the field of casual emerica footwear. If you determine to shoes online store, then you would have tons of choices. What is it that tends to make Samuel Windsor footwear so special?|The choice of paying utilizing PayPal is not available. It might arrive to your discover while attempting a shoe that either of your foot is bigger than the other. How can you miss Christian Louboutin online store!|Most males wear D-width footwear whilst ladies wear B-width footwear. Vimax provides the title of the business the verify ought to be produced payable to. The initial thing you want to do is discover a pair of footwear you like.|And yeah, he has over one hundred,000 pieces of Expenses memorabilia in his collection.

 44. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 02:11

  good insight. Thank you for writing this great article. Thanks for sharing your info. I just stumbled upon your page. Thanks again.

 45. investment adviser

  4 września 2017 at 08:12

  To think, I was confused a minute ago. Your blog is absolutely on point! Thanks for posting this awesome article.

 46. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 14:27

  My best friend said they really like your write ups write up. I will be subscribing to your feed. Great write up and thought|Thanks for expressing your own blog I�d constantly stick to|Thank you almost all for the details.

 47. Isreal Ellingboe

  4 września 2017 at 18:21

  Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 48. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 01:32

  Are there other write ups you work on? I am continually browsing online for tips that can help me. You has some interesting and solid content. Your creative potential seems limitless.

 49. Jesse Grillo

  6 września 2017 at 00:41

  This might be a weird thing to to say but, I love your posts. Kudos. good post, thanks a lot. I never discovered any attention-grabbing posts like yours. Thx again.

 50. Silvia Odete Morani Massad

  6 września 2017 at 20:28

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this paragraph as well as
  from our argument made at this time.

 51. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 00:07

  Really Cool. Are there other articles you work on? Thx again. I bet you do crossword puzzles in ink. When I turned on my Iphone this site was loaded.

 52. things you need to grow weed

  8 września 2017 at 05:27

  Since the admin of this web site is working, no uncertainty very shortly it will be renowned, due
  to its feature contents.

 53. investor speaker

  9 września 2017 at 01:14

  I am on the same side as you. A lot of things to take into consideration.

 54. Leila

  9 września 2017 at 03:49

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post plus
  the rest of the website is also very good.

 55. blog title

  9 września 2017 at 08:16

  If you happen to be continue to upon the fence: grab your favourite earphones, head down in direction of a Great Order and request to plug them into a Zune then an iPod and check out which just one sounds superior toward you, and which interface makes oneself smile excess. Then you’ll realize which is immediately for your self.

 56. Abraham

  11 września 2017 at 10:40

  Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess
  I’ll just sum it up what I had written and say, I’m
  thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new
  to everything. Do you have any tips and hints for inexperienced blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 57. escape room dallas

  11 września 2017 at 21:12

  Good article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the great writing.

 58. interest fees

  12 września 2017 at 05:06

  I used to be recommended this blog by my cousin. I’m now not
  positive whether this post is written by way of him as no one else know such
  particular approximately my trouble. You’re amazing! Thanks!

 59. real estate market

  12 września 2017 at 06:15

  I take pleasure in, lead to I discovered just what I used to be looking for.
  You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.

  Bye

 60. kids shoes sale online

  12 września 2017 at 10:59

  {The reality is standing for lengthy could be called as a time squander, which people cannot afford.

 61. getting education loans

  12 września 2017 at 21:07

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I
  clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyhow, just
  wanted to say wonderful blog!

 62. ipod mass media

  13 września 2017 at 01:38

  Just desire to say your article is as astonishing.
  The clarity to your post is just nice and that i could think you are knowledgeable
  in this subject. Fine along with your permission allow
  me to seize your feed to keep up to date with impending
  post. Thanks one million and please carry on the gratifying work.

 63. business cards

  13 września 2017 at 10:56

  Great site you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover the
  same topics talked about in this article?
  I’d really love to be a part of group where I can get feedback from other
  knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.
  Bless you!

 64. interest rate

  13 września 2017 at 18:29

  This paragraph will assist the internet viewers for
  building up new webpage or even a blog from start to end.

 65. non-public loan

  14 września 2017 at 00:21

  I read this paragraph fully regarding the resemblance of
  hottest and preceding technologies, it’s remarkable article.

 66. escape room roanoke

  14 września 2017 at 01:42

  This web site certainly has all of the information I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

 67. how to apply pr

  14 września 2017 at 22:44

  I like this post! Thanks.

 68. escape room frisco

  15 września 2017 at 11:07

  You’re so cool! I don’t suppose I’ve truly read through a single thing like this before. So nice to find someone with some genuine thoughts on this subject. Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the web, someone with a bit of originality!

 69. get resource

  15 września 2017 at 12:21

  I will devices this critique in the direction of Two products of us residents: present Zune property owners who are taking into consideration an enhance, and persons trying to come to a decision in between a Zune and an iPod. (There are other gamers really worth looking at out there, together with the Sony Walkman X, nonetheless I anticipate this gives your self plenty of details in the direction of generate an aware choice of the Zune vs gamers other than the iPod line as properly.)

 70. travel meetup groups

  15 września 2017 at 23:45

  You made some good points there. I looked on the
  internet to find out more about the issue and found most people will go along
  with your views on this web site.

 71. http://www.fogbridge.com

  16 września 2017 at 04:20

  Good day! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this page to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 72. dpay.co.il

  16 września 2017 at 06:19

  I am not sure the place you’re getting your information, however great topic.
  I needs to spend some time finding out much more or understanding more.
  Thank you for excellent info I used to be on the lookout
  for this information for my mission.

 73. more info

  16 września 2017 at 15:00

  Hello this is a wonderful write-up. I’m going to e mail this to my friends. I came on this while searching on yahoo I’ll be sure to come back. thanks for sharing.

 74. Casey Eilert

  16 września 2017 at 18:07

  hello!,I like your writing very much! share we communicate more about your article on AOL? I require a specialist on this area to solve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to see you.

 75. beaufort golf course

  16 września 2017 at 19:11

  Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to
  enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 76. apply pr singapore

  16 września 2017 at 19:49

  Great post!

 77. oldest golf course

  17 września 2017 at 00:15

  Hello! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4!

  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the great work!

 78. golf clubs

  17 września 2017 at 01:08

  No matter if some one searches for his vital thing, therefore he/she
  desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 79. adare golf course

  17 września 2017 at 01:26

  Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve
  my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 80. planning travel

  17 września 2017 at 05:24

  My partner and I stumbled over here different web page and thought I should
  check things out. I like what I see so now i’m following you.

  Look forward to going over your web page again.

 81. boat donation

  17 września 2017 at 15:09

  Very good article! We will be linking to this great article on our website. Keep up the great writing.

 82. computer parts recycling

  17 września 2017 at 17:49

  Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 83. computer salvage

  17 września 2017 at 17:50

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 84. e waste management

  17 września 2017 at 17:51

  I like this blog so much, bookmarked. „Nostalgia isn’t what it used to be.” by Peter De Vries.

 85. electronic equipment recycling

  17 września 2017 at 17:59

  Great blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 86. donate computer

  17 września 2017 at 18:01

  Thank you, I have recently been looking for info approximately this topic for a while and yours is the best I have came upon till now. However, what in regards to the bottom line? Are you sure in regards to the supply?

 87. old electronics disposal

  17 września 2017 at 18:02

  Hello, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 88. Chance

  17 września 2017 at 18:03

  Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, great blog!

 89. how to apply pr

  17 września 2017 at 21:25

  I like this post! Thanks.

 90. dublin golf

  17 września 2017 at 21:52

  Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one
  and i was just wondering if you get a lot of spam comments?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 91. Asking questions are in fact pleasant thing if you
  are not understanding anything fully, but this piece of writing presents good
  understanding even.

 92. oldest golf course

  18 września 2017 at 03:57

  I am not sure where you are getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or
  understanding more. Thanks for excellent
  info I was looking for this information for my mission.

 93. open golf

  18 września 2017 at 12:44

  You could definitely see your expertise within the article you write.
  The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not
  afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

 94. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 września 2017 at 19:54

  Hi every one, here every person is sharing these know-how, thus it’s nice to read this website, and I used to go
  to see this weblog everyday.

 95. apply pr in singapore

  18 września 2017 at 21:33

  I like this post! Thanks.

 96. how to get singapore pr

  19 września 2017 at 21:57

  I like this post! Thanks.

 97. Alfred

  20 września 2017 at 17:10

  For hottest news you have to visit world-wide-web and on world-wide-web I
  found this web site as a finest web page for most recent updates.

 98. Katharina

  20 września 2017 at 20:55

  For most recent information you have to pay a quick visit world-wide-web and on internet I found this web page as a most excellent website for latest updates.

 99. koolkidsentertainment.com

  21 września 2017 at 11:19

  Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering if
  you knew where I could find a captcha plugin for
  my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m
  having trouble finding one? Thanks a lot!

 100. travel tips

  22 września 2017 at 00:50

  Very good post! We will be linking to this great article on our site.
  Keep up the great writing.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra