Wiara

Wędrówka Mędrca na Wschód! – czyli o dialogu prowadzącym do Apokalipsy. cz.1.

Od dziś zapraszam drogich Czytelników do pochylania się nad istotą dialogów międzyreligijnych, które od dłuższego już czasu, z powodu zintensyfikowanych ruchów migracyjnych, stały się jednym z ważniejszych wyzwań naszego kontynentu, o czym się mówi na różne sposoby oczywiście.

 

Metodą rozważań będzie metoda mądrościowa, która jest szukaniem przyczyn tego wszystkiego, co doświadczamy. Co to znaczy?

Otóż metoda ta, jest sensu stricto metodą racjonalną, choć racjonalności nie należy w tym momencie rozumieć w najnudniejszy z możliwych, to znaczy w materialistyczny sposób. Racjonalność rozumiana jedynie empirycznie (materialistycznie) usadowiłaby nas w punkcie jakiejś zgubnej półprawdy tak, że dalej nie byłoby już żadnej refleksji, ale coś na kształt „zawracania kijem Wisły”.

Ad rem. Ze źródeł medialnych, a także z wielu bezpośrednich informacji od wielu zaprzyjaźnionych mieszkańców Europy zachodniej dociera do nas wiele niepokojących informacji, dotyczących zachowań części wyznawców Mahometa, którzy w różny sposób aktywizują swoje działania przemocowe. Oczywiście każdy rdzenny mieszkaniec Europy będzie na to w naturalny sposób reagował, dokładnie tak samo, jak na ból i cierpienie reagują wszyscy ludzie na całej planecie. Jak czytamy w Posynodalnej Adhortacji Św. Jana Pawła II ECCLESIA IN EUROPA

Między innymi koniecznie trzeba pamiętać o znacznej rozbieżności między kulturą europejską, która ma głębokie korzenie chrześcijańskie, a myślą muzułmańską.

W związku z tym należy odpowiednio przygotowywać chrześcijan żyjących w codziennym kontakcie z muzułmanami, by poznali obiektywnie islam i umieli się z nim konfrontować; […] Jest zatem zrozumiałe, że Kościół, wzywając instytucje europejskie, by umacniały wolność religijną w Europie, równocześnie domaga się wzajemności w zapewnianiu wolności religijnej także od krajów o odmiennej tradycji religijnej, w których chrześcijanie są mniejszością.

W tym kontekście zrozumiałe jest «zaskoczenie i poczucie frustracji u (…) chrześcijan, którzy, jak na przykład w Europie, przyjmują wyznawców innych religii, umożliwiając im sprawowanie kultu, a którym zabrania się praktykowania religii chrześcijańskiej w krajach, gdzie owi wyznawcy, stanowiący większość»106, uczynili ze swej religii jedyną dopuszczalną i uznawaną. Osoba ludzka ma prawo do wolności religijnej i wszyscy, na całym świecie, «powinni być wolni od przymusu ze strony czy to jednostki, czy też grup społecznych i wszelkiej władzy ludzkiej».

Chyba nie trzeba już nikomu tłumaczyć, że zamiatanie pod dywan problemów w imię obłudnego pomysłu tzw. poprawności politycznej, jest rozwiązaniem manipulacyjnym i ktoś, kto wyuczył obywateli takiej postawy, miał w tym po prostu jakiś interes i już. Ale natura ludzka nie daje się bez końca ciosać według ludzkiego pomysłu, bo zamysł Boga w akcie stworzenia osoby ludzkiej jest prawdziwy, a Prawda prędzej, czy później zawsze sama się obnaża, nie potrzebując adwokatów. Jeśli więc są powody do lęku, to człowiek się boi i już. Jeśli dochodzi do spotkania ludzi różnych wyznań, to człowiek chce rozmawiać z głębi duszy i już. No… chyba że nie chce i o to, dlaczego nie chcemy niekiedy rozumieć drugiego człowieka, też zapytamy i będziemy starali się odpowiedzieć w oparciu o wiedzę olbrzymów, na których barki my – mali postaramy się wdrapać. I UWAGA!!! – nie dlatego, aby być wyższym, ale aby widzieć więcej, a to znaczy DALEJ!

A zatem racjonalność, do której wyzwań Państwa zapraszam, niech stanie się nasza wspólną przygodą duchowo-antropologiczną. Antropologia jednak niech będzie rozumiana klasycznie, to znaczy nie pozytywistyczne, w związku z tym, że jednak zbyt nudne wydaje się nam… rozumieją Państwo… zawracanie kijem jakiejkolwiek mętnej wody…

Zróbmy sobie wspaniałą i zarazem pożyteczną radość z rozumnego, czy niemalże śledczego odkrywania głębin zapisanych w Encyklikach i papieskich wypowiedziach, gdyż zarówno św. Jan Paweł II jak i Benedykt XVI, uprzednio stanąwszy na olbrzymach od Arystotelesa poprzez myślicieli żydowskich, arabskich, czy greckich, nie bali się tych tematów.

Dziś to właśnie oni są wielkimi realistami (sic!) zagadnienia, i to właśnie oni pokazali nam, współczesnym Europejczykom, nie tylko jak rozumieć wędrówkę mędrców ze wschodu, ale misyjną wędrówkę mędrca na wschód!

Nota bene – zauważmy przy okazji, że biblijni magowie ze wschodu, którzy przyszli do maleńkiego Syna Boga, nie pozostali w Betlejem, ale… wrócili do siebie! Czyż nie była to apokaliptyczna zapowiedź naszych współczesnych, tak różnorodnych na każdej płaszczyźnie spotkań międzyludzkich?

Warto! Naprawdę warto karmić się mądrością i wiedzą (odróżniamy je!) św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, gdyż zaczerpnięte nie tylko z erudycji przyrodzonej, ale i z tego, co dane im było doświadczać na sposób nadprzyrodzony, mamy szansę smakować światła daleko wykraczającego ponad naszą planetę!

Przygoda taka z pewnością zaowocuje w spotkaniach człowieka z człowiekiem, bo właśnie w spotkaniu osób realizuje się nadprzyrodzona nadzieja realizującej się Apokalipsy w każdym z nas!

Niech puentą naszego pierwszego rozważania będzie więc fragment Encykliki Św. Jana Pawła II, FIDES ET RATIO:

Myśl filozoficzna jest często jedynym terenem porozumienia i dialogu z tymi, którzy nie wyznają naszej wiary. Przemiany dokonujące się współcześnie w filozofii wymagają uważnego i kompetentnego udziału wierzących filozofów, umiejących dostrzec oczekiwania związane z obecnym momentem dziejowym, nowe zainteresowania i zespoły problemów. Chrześcijański filozof, który buduje swoją argumentację w świetle rozumu i zgodnie z jego regułami, choć zarazem kieruje się też wyższym zrozumieniem, czerpanym ze słowa Bożego, może dokonać refleksji dostępnej i sensownej także dla tych, którzy nie dostrzegają jeszcze pełnej prawdy zawartej w Bożym Objawieniu. Ten teren porozumienia i dialogu jest dziś szczególnie potrzebny dlatego, że najpilniejsze problemy ludzkości — wystarczy przytoczyć problem ekologiczny czy problem pokoju i współistnienia ras i kultur — mogą zostać rozwiązane dzięki lojalnej i uczciwej współpracy chrześcijan z wyznawcami innych religii oraz z tymi, którzy choć nie wyznają żadnej religii, szczerze pragną odnowy ludzkości. Stwierdził to już Sobór Watykański II: «Powodowani pragnieniem takiego dialogu, ożywionego jedynie umiłowaniem prawdy, z zachowaniem oczywiście stosownej roztropności, nie wykluczamy z niego nikogo, ani tych, którzy rozwijając wspaniałe przymioty umysłu ludzkiego, nie uznają jeszcze jego Twórcy, ani tych, którzy przeciwstawiają się Kościołowi i prześladują go w różny sposób»126. Filozofia, w której jaśnieje choćby tylko część prawdy Chrystusa — jedynej ostatecznej odpowiedzi na problemy człowieka, stanie się mocnym oparciem dla prawdziwej i zarazem powszechnej etyki, której potrzebuje dzisiaj ludzkość.

cdn…

Katarzyna Chrzan

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

63 komentarze

63 Komentarzy

 1. antyżyd

  17 lutego 2017 at 12:51

  Armagedon!

 2. Ching Gugino

  20 lutego 2017 at 23:45

  80’s Fashion

 3. Fidel Vitko

  20 lutego 2017 at 23:46

  arkitekter danmark

 4. Rodrick Leehy

  22 lutego 2017 at 07:14

  Bus polska Niemcy

 5. Kendra Meteer

  22 lutego 2017 at 08:34

  Colusa dui defense lawyer

 6. Dario Casbeer

  22 lutego 2017 at 08:44

  HSC result 2014

 7. Boris Trapp

  22 lutego 2017 at 08:54

  prezenty na Dzien Dziecka

 8. Woodrow Johe

  22 lutego 2017 at 08:58

  implanty gdansk

 9. mommy makeover

  23 lutego 2017 at 01:27

  I thought it was heading to become some dull previous publish, however it truly compensated for my time. I’ll publish a hyperlink to this web page on my blog. I am positive my visitors will uncover that extremely helpful.

 10. Numbers Zibell

  23 lutego 2017 at 04:47

  „Feel free to surf my blog post”

 11. chlorinator - sgs 540

  3 marca 2017 at 04:19

  Very good – I enjoyed this material

 12. womens cheap shoes online

  19 marca 2017 at 09:58

  Quite great website post. I absolutely appreciate this web site. Keep writing!

 13. top cam sites

  20 marca 2017 at 07:56

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 14. online shopping for girls footwear

  22 marca 2017 at 08:36

  Hi, just wished to mention, I loved this site post. It was beneficial. Keep on posting! Also visit my web site; ครีมหน้าขาว

 15. online shoes men

  30 marca 2017 at 08:37

  Hi, just wanted to mention, I enjoyed this website publish. It was beneficial. Keep on posting! Also check out my net website; ครีมหน้าขาว

 16. bulk computer disposal

  6 kwietnia 2017 at 09:47

  great issues altogether, you just received a new reader. What may you recommend about your publish that you simply made a few days ago? Any certain?

 17. bulk computer disposal

  10 kwietnia 2017 at 03:34

  I have read a few just right stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you put to make any such wonderful informative web site.

 18. Kerry Breslin

  21 kwietnia 2017 at 04:03

  for shoes

 19. Maxima Maden

  21 kwietnia 2017 at 20:50

  cheap shoes for men

 20. Sammie Tribou

  23 kwietnia 2017 at 03:54

  cheap shoes online free delivery

 21. Dallas Mccargar

  23 kwietnia 2017 at 23:58

  footwear online shopping

 22. Kori Mitzel

  25 kwietnia 2017 at 22:44

  sneakers for sale online

 23. Ricardo Sprock

  4 maja 2017 at 07:26

  kids shoes sale online

 24. Rory Kurtin

  7 maja 2017 at 03:37

  online womens shoes

 25. 论文代写

  7 maja 2017 at 17:30

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 26. 论文代写

  8 maja 2017 at 04:57

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 27. Nathaniel Ridall

  11 maja 2017 at 09:29

  best shoe sales

 28. Michaela Ohanesian

  12 maja 2017 at 07:24

  womens footwears

 29. http://mobsex.mobi

  14 maja 2017 at 07:28

  Excellent blog right here! Also your site a lot up very fast! What web host are you the use of? Can I get your associate link on your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 30. mobile porn

  15 maja 2017 at 13:40

  pour info Leader price a lancé récemment une pâte à tartiner sans huile de palme…elle est remplacée par de l’huile de coco. Aucune différence de goût, comme quoi si chez ferrero ils le voulaient, ils le pourraient.Ensuite, c’est bien entendu toujours aussi gras et sucré…avec modération !

 31. Ty

  22 maja 2017 at 22:01

  Después de leer estas líneas me han surgido un montón de preguntas. Con este post ha nacido en mí más interés del que tenía antes de leerlo.

 32. Escort Ticino

  6 czerwca 2017 at 03:39

  I simply could not leave your site before suggesting that I actually enjoyed the usual info a person supply in your visitors? Is going to be back often to inspect new posts

 33. Hershel

  12 czerwca 2017 at 19:01

  Espero contar con otros artículos como este, que nos ayuden a salir del pozo de la ignorancia.

 34. Earlean

  13 czerwca 2017 at 03:16

  Gracias por publicar este tipo de información. Ojalá existieran otras webs que publicaran la información de una forma tan acertada como esta.

 35. outlet melbourne

  15 czerwca 2017 at 06:05

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 36. Project Wreckless

  15 czerwca 2017 at 21:44

  Amazing content on your website.

 37. билети

  23 czerwca 2017 at 18:10

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 38. giải mã những giấc mơ

  26 czerwca 2017 at 13:15

  I hope it is so natural my pinion. Yes I agre . I welcom for mine

 39. The Midway Gallery

  30 czerwca 2017 at 17:46

  whoah this weblog is wonderful i like reading your articles. Keep up the good paintings! You already know, many people are looking around for this information, you can help them greatly.

 40. singapore permanent resident

  18 lipca 2017 at 23:41

  Great post here!

 41. singapore pr

  19 lipca 2017 at 20:49

  I like this post. Thanks.

 42. permanent resident

  23 lipca 2017 at 20:28

  Good posts!

 43. shoe shops online

  24 lipca 2017 at 20:18

  Your boots will require to be in a conventional color this kind of as darkish brown or black.|It is not great to restrict your self to 1 kind of shoes. Most males wear D-width footwear whilst ladies wear B-width shoes. Such a issue varies from one manufacture to another.|It is after all the major source of income for the greatest lookup engines today. There are brand names which show their goods online. You can avoid this kind of a scenario by getting a pair of footwear online.|This is definitely extremely simple and it is very convenient as well. The greatest benefit of buying online is that you can see a broad variety of products from your house. Vimax pills can be discovered on amazon market.|Individuals who promote Vigrx Plus over there are mere individuals. Also, solutions like Paypal can make sure that your shoe purchase is secure. It counters the problem by providing them with good shock absorption throughout strides.|To produce a good impact in one shot, 1 has to know nicely how to carry their charisma of attracting others. It is the highest technology in shoes factories. Online sale offers the very best shoes accessories and footwear.|This season only rajon rondo had also do 5 games helps 69 occasions.

 44. Jerrell Kalchthaler

  26 lipca 2017 at 19:05

  Amazing this hit it at the spot we will post was great

 45. r programming help function

  29 lipca 2017 at 11:26

  This is best programming help service in the world

 46. Concert Venue eCommerce

  29 lipca 2017 at 16:28

  Howdy this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 47. percolating coffee pot

  2 sierpnia 2017 at 09:28

  I really appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again!

 48. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 49. wizzer самолетни билети

  7 sierpnia 2017 at 18:03

  Honestly I am already impressed from this blog, where you folks try toaddress in this website I found the solution at the end more info here: https://evtini-poleti.yolasite.com

 50. Hosea Schwery

  7 sierpnia 2017 at 22:09

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything similar to this prior to. So nice to get somebody with many original thoughts on this subject. realy appreciate beginning this up. this website is one area that is needed on the internet, a person after some originality. beneficial task for bringing a new challenge for the net!

 51. getintopcus

  9 sierpnia 2017 at 05:53

  I wish I could craft such articles as this. Thank you very much.

 52. hot red head milf

  12 sierpnia 2017 at 18:47

  thanksa for the info

 53. you’re really a good webmaster. The website loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterwork. you have done a fantastic job on this topic!

 54. computer recycling center

  14 sierpnia 2017 at 01:49

  Enjoyed reading this, very good stuff, thanks . „It is well to remember that the entire universe, with one trifling exception, is composed of others.” by John Andrew Holmes.

 55. where can i recycle a computer

  14 sierpnia 2017 at 01:51

  Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 56. electronic recycling centers near me

  14 sierpnia 2017 at 01:53

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 57. laptop recycling

  14 sierpnia 2017 at 01:59

  I really enjoy examining on this site, it contains good articles . „He who sees the truth, let him proclaim it, without asking who is for it or who is against it.” by Henry George.

 58. deep throating milfs

  14 sierpnia 2017 at 08:19

  t6hanks for the info

 59. Meta

  14 sierpnia 2017 at 19:35

  fat loss factor exercises

 60. Kuwait Furniture Transport

  15 sierpnia 2017 at 12:22

  I am glad to talk with you and you give me great help

 61. News Personality eCommerce

  19 sierpnia 2017 at 16:59

  I’m really impressed with your writing skills and also with the structure to your blog. Is this a paid subject or did you customize it your self? Anyway stay up the nice quality writing, it is uncommon to see a nice blog like this one nowadays..

 62. snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 22:48

  free snap milfs

 63. COMPTON Weed

  20 sierpnia 2017 at 21:19

  You are obviously very knowledgeable. I simply have to tell you that I really love your blogs website. I am continually browsing online for tips that can help me. You have made my day! You has some interesting and solid content.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra