Z kraju

Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce zakazany przez władze miasta

Rada Miasta Hajnówki (woj. podlaskie) na specjalnym posiedzeniu przyjęła stanowisko, w którym sprzeciwia się przeprowadzeniu 26 lutego w tym mieście II Marszu Żołnierzy Wyklętych.  Burmistrz Hajnówki po przyjęciu takiego stanowiska zapowiedział, że nie wyda zgody na Marsz.

Stanowisko sprzeciwiające się przeprowadzeniu  II Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce przyjęto niemal  jednogłośnie. Przyjęciu tego stanowiska sprzeciwił się jedynie radny PiS Bogusław Łabędzki, który jest też prezesem Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” Czy się państwu to podoba, czy nie, dopóki Hajnówka leży na terytorium RP, to obowiązuje nas tutaj prawodawstwo RP. I mieszkańcy, którzy identyfikują się z państwowością polską, jej historią i tradycją mają prawo obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych  –  powiedział po głosowaniu Bogusław Łabędzki. Również po głosowaniu burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak zapowiedział, że nie wyda zgody na przeprowadzenie  II Marszu Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy Marszu już zapowiedzieli, że odwołają się od tej decyzji burmistrza do sądu, bo łamie ona Konstytucje RP, której artykuł 57 brzmi „Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich”

Organizatorami II Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce jest podlaski oddział ONR oraz grupa patriotycznie usposobionych, młodych mieszkańców Hajnówki, którzy wspólnie prowadzą profil społecznościowy Facebook nazwany „Narodowa Hajnówka”. Marsz organizowany jest po raz drugi. W ubiegłorocznym, który przebiegł bardzo spokojnie, według obliczeń organizatorów, brało w nim udział około 400 osób. Zainteresowanie tegoroczną edycją marszu jest o wiele większe, więc w tym roku może on być liczniejszy. Bohaterem narodowym, który będzie patronował Marszowi jest Danuta Siedzikówna „Inka”, sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK, zamordowana przez komunistów w bardzo młodym wieku. Ziemia hajnowska i bielska to rodzinne strony „Inki”. Tu się urodziła i wychowała w patriotycznej rodzinie Siedzików. Większość członków tej rodziny oddała za Polskę życie, ginąc z rąk Niemców, Sowietów i rodzimych komunistów.

Wybór Hajnówki na miejsce Marszu Żołnierzy Wyklętych, jak twierdzą jego organizatorzy, jest wyrazem wsparcia dla polskich patriotów, którzy w tym, leżącym w południowej części województwa podlaskiego mieście mają problemy z manifestowaniem swojej polskości i świętowaniem tu rocznic związanych z Polskim Podziemiem Niepodległościowym. 70 proc. mieszkańców Hajnówki to osoby wyznania prawosławnego, część z nich deklaruje swoją narodowość jako białoruską –  Marsz organizujemy w Hajnówce, gdyż chcemy w ten sposób przełamać tabu jakim jest tu czczenie bohaterów narodowych polskiego podziemia. Niestety spora część społeczności tego około 20 tysięcznego miasta, nazywa żołnierzy AK lub NZW, „bandytami”, jak robili to komuniści. Pragniemy odkłamać to błędne przekonanie – powiedział nam  Mateusz Magnuszewski, współorganizator Marszu oraz szef  podlaskich struktur ONR.

Swoje negatywne nastawienie do polskiego podziemia niepodległościowego prawosławna większość mieszkańców Hajnówki tłumaczy „złem które wyrządził im Bury” – jak określił to Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki i członek SLD, który niejednokrotnie w wypowiedziach dla mediów, bardzo negatywnie wyrażał się o Niezłomnych. Chodzi o odwetowe akcje pacyfikacyjne, dowodzonej przez kpt. Romualda Rais ps. Bury, 3 Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. 3 Brygada pacyfikacje przeprowadziła 29 i 31 stycznia oraz 2 lutego 1946 roku na terenie ówczesnego powiatu Bielsk Podlaski.Spalone zostały wówczas wsie Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska. Zdania historyków powodem przeprowadzenia tych pacyfikacji był odwet za współpracę, po 17 września 1939, komunistycznych grup mniejszości białoruskiej z Armią Czerwoną w zabójstwach żołnierzy Wojska Polskiego oraz  współpracę z UB, KBW czy MO podczas prowadzonych przez nie po wojnie akcji likwidacji na tych terenach podziemia niepodległościowego. Natomiast środowisko żyjących w Polsce Białorusinów, uważa, że pacyfikacje wsi były efektem  uprzedzeń etnicznych czy religijnych. IPN, który prowadził, śledztwo dotyczące tych pacyfikacji, ustalił że podczas nich zginęło 79 osób.

Również obecne przyjęcie przez większość radnych Hajnówki stanowiska sprzeciwiającego się Marszowi Żołnierzy Wyklętych, uzasadniane jest przez nich obawą, iż marsz będzie gloryfikacją  kpt. Romualda Rais – choć organizatorzy postacią przewodnią tegorocznego marszu uczynili Danutę Siedzikównę „Inkę”. Drugim argumentem jakiego użyto sprzeciwiając się Marszowi  Żołnierzy Wyklętych jest twierdzenie, że jego trasa przechodzi „prowokacyjnie” obok prawosławnego soboru Świętej Trójcy, a w tym czasie (26 lutego) będzie się w nim odbywało nabożeństwo w intencji przebaczenia win poprzedzające prawosławny Wielki Post.

Dziennikarze Gazety Wyborczej, którzy w materiałach prasowych reprezentują wobec hajnowskiego marszu stanowisko podobne jak władze tego miasta, poprosiły o opinię co do jego prowokacyjnego charakteru, JE ks bp Antoniego Pacyfika Dydycza – biskupa seniora Diecezji Drohiczyńskiej, który wypowiedział się na ten temat w następujący sposób „Nie rozumiem, nie można przechodzić koło czyjegoś domu jak ktoś jest innych przekonań? Jak przechodzą spokojnie, kulturalnie, to co w tym złego? I nabożeństwo w soborze niech się odprawia i marsz może przechodzić. Oby awantur tylko nie było. Jeśli byli prawosławni, którzy mordowali Polaków, to mamy o tym nie mówić? Uprzedzenia takie trzeba przezwyciężać. To jest niezdrowe. Myślę, że nasi prawosławni też powinni być wdzięczni żołnierzom wyklętym, bo przecież dzięki nim nie byliśmy pod ZSRR. Też powinni dziękować Bogu, że od tego zostali uwolnieni, że nie zostaliśmy dzięki żołnierzom wyklętym kolejną republiką radziecką.”

Adam Białous

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

159 komentarzy

159 Komentarzy

 1. baca

  19 lutego 2017 at 09:53

  To jedno z wielu miasteczk gdzie obowizuja do dzisiaj tradycje komunistyczne.Tutaj rowniez witano bramami tryumfalnymi w 1939 zwyrodnialcow spod znaku sierpa i mlota i tak pozostalo do dzisiaj.Mam nadzieje ze marsz sie odbedzie a tego smierdziela burmistrza i jego bolszewicka trzodka zajmie sie sad.A jak sie tym Bialoruskim wymiocinom nie podoba w Polsce to WON!!!!!!! do matecznika,do granicy nie daleko.!!!

 2. gieptil

  19 lutego 2017 at 09:55

  Mieliśmy dotychczas dobre stosunki z Białorusinami, ale widzę że to się wkrótce skończy za sprawą tzw. „narodowców”. Pisałem nieraz że te tzw. środowiska narodowe gęsto poprzetykane są antypolską agenturą.
  To oryginalny, nowy pomysł aby MWzWM ( Młodzi Wypasieni z Wielkich Miast ) robili ogólnopolskie najazdy na małe polskie miejscowości w celu terroryzowania miejscowej ludności. Oczywiście jak trzeba było bronić wieś Żurawlów przed koncernem Chewron, to Młodzi Wynajęci z Wielkich Miast robiący aktualnie na polu narodowym mieli dla miejscowego tubylczego polskiego zaludnienia tylko jeden komunikat – a takiego wała dostaniecie pomoc od nas.

  • gieptil

   19 lutego 2017 at 10:13

   Pisałem już że promowanie nowego kultu świętych wyklętych ( które ruszyło zaledwie kilka lat temu, jakby na komendę ) cuchnie mi agenturalną robotą. Bo do wielu akcji tych „świętych” były i są nadal bardzo, bardzo poważne zastrzeżenia, i to wśród polskich niekwestionowanych patriotów. Lepiej było tego balona nie pompować. Ale jednak dalej ktoś go pompuje nie w polskim interesie.

  • gieptil

   19 lutego 2017 at 10:30

   Na tych obszarach ( Hajnówka, ściana wschodnia ) za II RP ludzie żyli w strasznej nędzy, głód i poniżenie. Za sprawą jakoby genialnej polityki ekonomicznej którą II RP prowadziła, to był taki Balcerowicz -1 ( zanim się ten oryginalny urodził ). A jak żyły wtedy sanacyjne elity możemy zobaczyć na filmie „Kariera Nikodema Dyzmy”. Wtedy ci sanacyjni generałowie/pułkownicy/oficerowie zarabiali więcej, niż ich koledzy w bardzo bogatej Francji. Co pochłaniało wtedy ogromną część budżetu MON, na nowoczesne czołgi czy samoloty już co jasne nie starczało środków. No taki to był „patriotyzm”.

   • as

    20 lutego 2017 at 10:59

    Czy mógłbyś zacząć brać leki,które ci doktor przepisał?

   • as

    20 lutego 2017 at 10:59

    Czy mógłbyś zacząć brać leki,które ci doktor przepisał?

  • as

   20 lutego 2017 at 11:01

   O,widzę,że w Tworkach włączyli wam Wi-Fi! To tragedia. Muszę pogadać z twoim psychiatrą. Straszną krzywdę ci wyrządził.

 3. Paweł

  19 lutego 2017 at 10:21

  Mieszkańcy Hajnówki powinni w tym momencie zlikwidować zdradziecką radę miasta.

  • Tony

   19 lutego 2017 at 11:51

   …to znaczy: którzy mieszkańcy – którą część? Czyżby tę, którą demokratycznie wybrali, czy tę stanowiącą mniejszość narodowościową??? Paweł, nie ulegaj emocjom tylko wal konkretnie!

   • Paweł

    19 lutego 2017 at 23:59

    @Tony

    Polscy mieszkańcy powinni zlikwidować tych, którzy są przeciwni okazywaniu czci Żołnierzom Wyklętym. Bardziej konkretnie nie jestem w stanie tego określić, bo mam ograniczoną wiedzę na temat sytuacji w Hajnówce.

 4. MOTYL35

  19 lutego 2017 at 10:39

  Zaborcy, okupanci niemieccy, sowieccy w ramach likwidacji NARODU I PAŃSTWA POLSKIEGO opluwali, zohydzali naszych bohaterów, wewnątrz PAŃSTA POLSKIEGO mieli i mają nadal swoich agentów ,pomocników. Wyprowadzanie Polski z zapaści moralnej i materialnej z uwagi na wielką siłę naszych wrogów zewnętrznych i wewnętrznych jest bardzo trudne ale niezbędne dla istnienie i rozwoju NARODU I PAŃSTWA POLSKIEGO. Marsz w Hajnówce POWINIEN SIĘ ODBYĆ

 5. Soroka

  19 lutego 2017 at 11:52

  „Danuta Siedzikówna „Inka”, sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK, zamordowana przez komunistów w bardzo młodym wieku.”
  Dalej się plecie ruskie kłamstwo wpojone w głupich głowach na amen!
  Nie żadni komuniści (podobnie jak naziści), bo oni komunizm mieli gdzieś, tylko RUSCY OKUPANCI!!!!
  Jeżeli Hajnówka nie chce pozwolić na marsz, to znaczy że w Hajnówce rządzą funkcjonariusze ruskiego okupanta Polski, bo nie chcą upamiętnienia polskich żołnierzy walczących o wolność Polski.

  • PrawDziwek

   19 lutego 2017 at 15:02

   „RUSCY OKUPANCI” a obozy zagłady pewnie były polskie bo w Polsce? Tacy tam byli „ruscy” jak obozy były polskie.
   Doucz się zanim zaczniesz wypowiadać się publicznie.

  • Zona

   20 lutego 2017 at 10:03

   rasowa nienawiść zaślepia – nieważne ze komunizm to nie rosyjski wymysł, nieważne że Rosjanie byli pierwszymi jego ofiarami – i tak wszystko to wina „ruskich”

 6. stan

  19 lutego 2017 at 12:05

  Jednak niezłomni, bo o nich mowa, byli od nas i wiedzieli dobrze, kto kolaborował i komu należy się czapa. To oni byli gonieni i wycinani. To była wojna z narodem, z nami. Obowiązywały skrócone procedury wojenne, bo jakże inaczej, ludzie byli poważni, nie dzisiejsze – cioty, co boją się nawet pomyśleć o wolnym dostępie do broni i dyskutują na tym forum jakie to niebezpieczne. Niezłomni przynajmniej coś zrobili pożytecznego dla Ojczyzny, a nie gadali, i gadali, i gadali głupstwa jak niektórzy. Rada Hajnówki, to przecież nie nasi, a udają teraz męczenników i świętoszków. Do pieca!, tam jest ich miejsce.

 7. polak

  19 lutego 2017 at 15:03

  Cimoszewicze mają swoje wpływy w Hajnówce. Najstarszy aparatczyk działał w NKWD – SMIERSZ. Potomek Włodzimierz to „socjaldemokrata” – SLD. Najmłodsza latorośl aktualnie w PO – „liberał”. 3-cie pokolenie NKWD zwalcza pamięć o AK i jej następcach.

  • piernik

   19 lutego 2017 at 19:35

   jezeli Polska ma byc wolna to pora oczyscic ja z takich smieci,albo nadal beda na pluli w twarz

 8. Jendrek

  19 lutego 2017 at 15:41

  Marsz oczywiście powinien się odbyć bo LUDZIE,POLACY tego chcą i tyle

 9. Jendrek

  19 lutego 2017 at 15:46

  Poza tym to jest chore.Np.ludzie tzn Polacy są wkurzeni na rząd ale żeby wyjść na ulicę muszą się tego rządu zapytac czy mogą być wkurzeni i zorganizować marsz.Oczywiście rząd takiej zgody nie wyda a ludzie tzn.Polacy nie wyjdą na ulicę bo ich ten rząd(„nasz-wybrany przez nas”)aresztuje.Co to ma kurna być?Komuna 2?

  • piernik

   19 lutego 2017 at 19:37

   a czego sie spodziewasz po towarzyszach z pisuaru.przeciez to sa czerwoni jak ich idol towarzysz Ziuk,ktory uratowal komunistow w 1919 i 1920

 10. The Big E

  19 lutego 2017 at 21:16

  „Burego” nie da się obronić. Sam IPN przyznał, że to co zrobił, to ludobójstwo. A ludzie z prowincji mają dobrą pamięć, wbrew temu, co sobie wyobrażają rzekomo prawdziwi Polacy.Rzekomo, bo jak powiedziałby Dmowski, bardziej nienawidzą Rosji niż kochają Polskę. I pewnie te oszołomy myślą, że we Lwowie czy Wilnie czekają z utęsknieniem na powrót do Macierzy, a tu w polskiej Hajnówce taki klops. Skoro się nie podoba, to są dwa wyjścia, oba na E. Emigrować lub eksterminować.
  Wyklęci nie mieli żadnego znaczenia politycznego ani militarnego. Co najwyżej komuniści lepiej dzięki nim zwarli szeregi,a UB zdobywało doświadczenie bojowe. Sowieci nie planowali żadnej 18 republiki Kraju Rad. Na Węgrzech i w Czechach nie było podobnego ruchu oporu, a mimo to te kraje nie zostały właczone do ZSRR.Samo bezmyślne przyjęcie nazwy „Wyklęci” świadczy o kulcie gloria victis stale obecnym w naszej ojczyźnie. Jeżeli Niezłomni mają znaczenie, to dlatego, że ,jak napisał St. Michalkiewicz o powstaniu warszawskim, dają nam oni poczucie miary, by odróżnić dobro od zła.

  • Paweł

   20 lutego 2017 at 00:05

   @The Big E

   IPN nie jest nieomylny. Jakoś nie kwapi się, żeby nazwać zbrodnie żydostwa ludobójstwem.

 11. Pomorzanin

  20 lutego 2017 at 10:29

  Tym marszem tylko się rozdrapuje rany, które widocznie nie zabliźniły się na tych terenach mimo tylu lat. Stanowisko tzw. narodowców jest nieodpowiedzialne i może tylko popsuć relacje międzyludzkie w tym regionie i mieć wpływ na stosunki z naszym sąsiadem, Białorusią. Jeżeli tzw. narodowcy tego nie rozumieją to są albo bezdennie głupi, albo są agenturą w ruchu narodowym na rzecz neokonserwatystów, czyli właśnie przykrywkę czerwonych, z którymi niby tak walczą. Zamiast skupiać się na polityce historycznej, która akurat w tym temacie powinno się zostawić historykom, skupmy się lepiej na energetyce jądrowej z Białorusi lub przedłużeniu rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk.

 12. Thomx

  20 lutego 2017 at 10:30

  II wojna się skończyła. AK zostało rozwiązane. Wszelkie działania późniejszych żołnierzy były nielegalne, nie miały też żadnego sensu militarnego mając na uwadze siłę ZSRR i tym, że zarządzała tymi terenami. Abstrahując o motywów działania tych ludzi ich działania nie miały sensu, tak jak niedawne w tym czasie Powstanie Warszawskie. Trzeba walczyć takimi metodami, by możliwe było zwycięstwo. Działania tzw żołnierzy wyklętych to misja samobójcza często wymierzona w ludność polską.

  • baca

   20 lutego 2017 at 17:46

   W tym konkretnym przypadku podstawą oskarżeń są zeznania świadków będących w przeważającej mierze pobratymcami, potomkami i stronnikami osób, które straciły życie w wyniku akcji zbrojnych III Brygady Wileńskiej NZW. Należy zachować daleko idącą ostrożność co do wiarygodności zeznań tych świadków, a nawet krytycznie zakładać, iż są one z góry niekorzystne dla „Burego” traktowanego jako historyczny i polityczny przeciwnik środowisk prokomunistycznych na Podlasiu, szczególnie wśród ludności białoruskiej. Z kolei bardzo nieliczne są zeznania świadków będących podkomendnymi „Burego” lub niezależnymi obserwatorami, co istotnie osłabia moc przedwczesnych konkluzji prokuratorskich.

   Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego stwierdził w uzasadnieniu wyroku rehabilitującego: „czyny te [akcje „Burego”] mogły zapobiec lub zapobiegły represjom wobec bliżej nieokreślonej liczby osób prowadzących działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, zaś ich skutkiem byłyby w wielu przypadkach śmierć, długoletnie więzienie lub deportacja w głąb byłego ZSRR (…). Można więc określić sytuację, w jakiej znalazły się osoby wyżej wymienione [kapitan Rajs i podwładni] (…) jako stan wyższej konieczności”.

   Kapitan „Bury” walczył o wolna Polskę z dwoma okupantami od roku 1939 do roku 1949. Dziesięć lat walki uczyniło z niego bohatera polskiej niepodległości. Był żołnierzem Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W obronie wolności, całości i niepodległości Rzeczypospolitej strzelał do najeźdźców i okupantów niemieckich oraz okupantów i kolaborantów sowieckich.

   Należy do grona żołnierzy wyklętych – tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę. Dlatego występujemy w obronie pamięci i honoru dowódcy III Brygady Wileńskiej Narodowego NZW kapitana „Burego””.

  • Leszek1

   20 lutego 2017 at 19:40

   @ Thomx. Dziekuje za interpretacje histoyczna pochodzaca od „Prawdziwego Bolszewika”, „Czlowieka Radzieckiego”, albo „Sowieticusa”.
   Nie wiem, ktorego okreslenia w stosunku do siebie uzywasz na codzien, wiec podalem tylko trzy. Praktycznie byloby lepiej, gdybys nie uzywal tu jezyka polskiego, tylko pisal cyrylica. Byloby uczciwiej i czytelniej.

   • gieptil

    21 lutego 2017 at 08:13

    Czyli kierownictwo AK to była bolszewia, bo wydało rozkaz rozwiązania oddziałów. Jedyny błąd, to ujawnienie oddziałów, mogli je rozwiązać dyskretnie. Też w roku 1950 Kościół Katolicki wypowiedział się negatywnie o działalności podziemnych grup bojowych.

  • MOTYL35

   21 lutego 2017 at 15:51

   Nie rozumiesz DUSZY POLSKIEJ DLA WOLNOŚCI ,NIEPODLEGŁOŚCI POLAK POŚWIĘCI BEZ WAHANIA I POKRĘTNYCH MACHINACJI SWOJE ŻYCIE. ZAWSZE TAK BYŁO JEST I BĘDZIE. Być może masz obywatelstwo polskie ale POLAKIEM Z DUSZY TO NIE JESTEŚ.

 13. Zygmunt

  20 lutego 2017 at 12:55

  Mam nadzieję,że marsz Żołnierzy Niezłomnych się odbędzie.Na pohybel zdrajcom i agentom.

 14. Zygmunt

  20 lutego 2017 at 12:56

  Thomx proponuję udać się do szpitala.

 15. panda

  20 lutego 2017 at 15:55

  Ale sobie władze hajnówczanie wybrali. Pewnie wart Pac pałaca.

 16. mg

  20 lutego 2017 at 17:51

  a czy ktoś w ogóle zamierza respektować to głupie zarządzenie ?

  • gieptil

   20 lutego 2017 at 18:15

   Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Jeżeli tzw. ruch narodowy ma pomysł, aby terroryzować polskich obywateli, to musi się liczyć z kontrakcją. I to nie koniecznie od tych polskich obywateli z pochodzenia Białorusinów. Chcecie wojny, to ją dostaniecie krzykliwe, butne cwaniaki. Umyśliliście sobie sterroryzować grupę małych, biednych ludzi żyjących cicho gdzieś w zagłębiu polskiej biedy, bo są słabi. Jak się wami zajmą mocni, to zaraz wam rura zmięknie.

  • gieptil

   20 lutego 2017 at 18:21

   Tacy butni, agresywni krzykacze jak wy natychmiast pękają, jak przychodzi co do czego. Ten wasz idol „Bury” jak go UB złapało natychmiast zaczął sypać, nawet nie musieli stosować tortur fizycznych. I do tego ten wasz gieroj zwalał winy na swego zastępcę, klasyczny przykład zwykłej świni. Kapował aż miło. Takiego macie idola – wart pac pałaca, a pałac paca.

   • Leszek1

    20 lutego 2017 at 19:46

    @ gieptil. Jezeli wierzysz, ze zeznania „Burego” UBowcy zdobyli dajac mu cukierki, to nalezy ci sie konwenter. To jest lagodniejszy sposob niz topienie w gownie.

  • mor

   25 lutego 2017 at 12:47

   myślę, że mimo pewnych animozji, wszystko z czasem się ustabilizuje. Jak za Mojżesza muszą odejść chociaż 2 pokolenia.
   Rożne narodowości przetrwały tu obok siebie czasy carskie, okupację niemiecką i sowiecką.
   Przeżyją i ten.
   Radziłbym jednak władzom miasta otrząśniecie się z błogiego letargu komunizmu i rzetelne podejście do historii.

 17. Pomorzanin

  20 lutego 2017 at 19:04

  A ty gieptil z SLD? Po co nakręcasz małolatów do konfrontacji? Na tym mogą skorzystać tylko przeciwnicy spokoju w tym regionie. Twoje wpisy są tak samo głupkowate, jak popłuczyn agro-skinów lub żulii stadionowej.

 18. stan

  20 lutego 2017 at 19:27

  Nie wiem jak to niektórzy wytrzymają, ale – 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 19. Piotr

  20 lutego 2017 at 20:55

  Elbląg zaprasza na Marsz Żołnierzy Wyklętych 25.02.2017. Godzina 14.00. Od pomnika Polskiego Państwa Podziemnego ( Szkoła Muzyczna) do Ronda ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH (UL. Agrikola)

 20. Aramis

  21 lutego 2017 at 11:11

  Rozumiem intencje czcigodnego biskupa, ale to faktycznie wygląda trochę na prowokację. W takich miejscach lepiej debatować i dyskutować o trudnej, wspólnej historii, miast krzyczeć i manifestować. Nic by się nie stało, gdyby w tak szczególnych miejscach, gdzie rzeczywiście dochodziło do potwornych zbrodni (również na dzieciach i kobietach), zachować umiar i spokój.

 21. mordimer

  21 lutego 2017 at 13:38

  wystarczy zapoznać się z tekstem „żołnierze wyklęci tajny raport CIA z 1947 roku” a wszelkie pretensje do USA a dyrektora CIA w szczególności!

 22. Pomorzanin

  21 lutego 2017 at 20:11

  Jaro, a twoja na poziomie gimbusa: kopiuj – wklej.
  Sąd uchylił decyzję burmistrza. Za organizacją marszu stoi ONR i Narodowa Hajnówka, mam nadzieję, że podejdą dojrzale i wyważenie do tego przedsięwzięcia, nie dojdzie do żadnych prowokacji oraz do kompromitacji idei narodowej i wszechpolskiej.

 23. Junko Heminger

  22 lutego 2017 at 07:16

  Cerrajeros Alicante

 24. Cordia Mcmullin

  22 lutego 2017 at 08:43

  gopro hero

 25. Masako Bi

  22 lutego 2017 at 08:58

  keith gilabert

 26. kaz

  23 lutego 2017 at 12:28

  Polsce nie służy skłócenie mniejszości narodowych z rodowitymi Polakami.
  Z takiej waśni skorzysta ktoś inny.
  Dodam tylko,że językiem białoruskim posługują się Białorusini mieszkający w Polsce.
  W Hajnówce i Bielsku Podlaskim kultywuje się tradycje białoruskie, są szkoły z ich narodowym językiem.
  Ludność dzięki dobrym kontaktom z resztą społeczeństw czuje się rzeczywiście jak u siebie.
  Wielu Białorusinów na Białorusi słabo posługuje się językiem białoruskim, a uchwały rządowe wydawane są…
  w języku rosyjskim. Ciekawe, co?

 27. Pomorzanin

  23 lutego 2017 at 22:47

  kaz, dziękuję za mądre słowa. Mam nadzieję, że ONR stanie na wysokości zadanie i pokarze wysoki poziom kultury osobistej Polaków i, że nie o rewanżyzm tutaj chodzi, a o pamięć dla polskich patriotów, takich, jak min. Danuta Siedzikówna.

 28. Phila

  1 czerwca 2017 at 12:27

  Remarkable.

 29. Donnetta

  13 czerwca 2017 at 17:27

  Pienso que ha sido bastante significativo para mí leer estas líneas. Tendré en cuenta lo que he leído aquí y te doy las gracias por publicarlo.

 30. oakleys nz

  15 czerwca 2017 at 07:36

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 31. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 32. Would you be interested in exchanging links?

 33. Shirely Zani

  15 lipca 2017 at 18:44

  I take pleasure in, cause I found just what I used to be taking a look for. You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 34. shoe warehouse

  16 lipca 2017 at 18:45

  Suggested reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can avoid this kind of a situation by obtaining a pair of footwear online.

 35. kevin

  31 lipca 2017 at 17:41

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 36. beautiful milfs fucking

  12 sierpnia 2017 at 20:36

  thzanks for the info

 37. recycle my laptop

  14 sierpnia 2017 at 02:26

  hi!,I like your writing very so much! proportion we be in contact extra approximately your article on AOL? I require a specialist in this house to unravel my problem. Maybe that’s you! Looking forward to look you.

 38. Lakiesha

  14 sierpnia 2017 at 20:27

  weight loss drops customer number

 39. technology adviser

  19 sierpnia 2017 at 20:36

  When I opened my lap top this page was running. Your blog is really useful to me. I could not refrain from commenting! Who raised you? They deserve a medal for a job well done.

 40. marijuana delivery

  24 sierpnia 2017 at 23:15

  I like your style. I will just say cool!

 41. milf porn free pics

  27 sierpnia 2017 at 06:37

  yes it work

 42. sarah james milf

  27 sierpnia 2017 at 18:06

  yess it works

 43. new business speaker

  28 sierpnia 2017 at 20:41

  Please write more. Keep it up! You always know just what to say. You have a number of great facts there.

 44. Jesse Grillo

  29 sierpnia 2017 at 00:59

  I am trying to discover more on this topic. Wow, that is a really great way of thinking about it!

 45. investment adviser

  29 sierpnia 2017 at 05:57

  Such a deep answer! Hit me up! Keep it up!

 46. press release

  30 sierpnia 2017 at 07:30

  I will be subscribing to your feed. Some nice points there.

 47. escape room milford

  30 sierpnia 2017 at 14:27

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t understand why I can’t join it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 48. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 10:38

  It is like you read my thoughts! I will just say magnificent! I simply must tell you that I really love your pages write up. Your writing style reminds me of my roomate back in New York. Well written!

 49. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 23:13

  Great tips and very easy to understand. Great work, keep it up. No complaints on this end, simply a good piece. You seem to really know who you are. Your website has a kind of feeling surrounding it.

 50. technology adviser

  1 września 2017 at 04:56

  This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my post. Wow, that is a really amazing way of thinking about it! Interesting content. Kudos. I truly think this write up needs much more consideration. I will probably be again to read much more, thanks for that info.

 51. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 14:14

  I truly think this posts needs much more consideration. I will probably be again to read much more, thanks for that info. Great blog post and thought|Thanks for expressing your own article I�d constantly stick to|Thank you almost all for the details.

 52. Sheldon Owen

  1 września 2017 at 22:30

  You appear to know a lot about this. This is an excellent, an eye-opener for sure! Your creative potential seems limitless. Thanks for sharing this interesting blogs with us.

 53. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 05:15

  I truly feel this site needs a great deal more attention I shared this on my blog and 68 people have already seen it. My bff wants to be a master in this topic. Guess I will just book mark this posts. Take a look at my web site as well and let me know what you think.

 54. startup adviser

  3 września 2017 at 02:31

  You have a number of nice facts there. Your page is really useful to me. This website looks just like my old one I just stumbled upon your blog.

 55. shoes online shop

  3 września 2017 at 06:15

  But as you should have currently noticed, not all the websites that are available through the web are really great.|Globe Determine Skating Team just times following the fiftieth anniversary of their death. Nike air max sale 2010 shoes are the latest fashion of max sequence. 1 of the most popular jeans of all time is the Peter England Denims.|Actually, most of the websites that provide these sorts of solutions can be accessed for free. Perhaps Eagles fans are much more forgiving than initial believed? What is it that tends to make Samuel Windsor shoes so special?|If you are an office woman, black, gray, beige and brown leather-based shoes can fit for most of your garments. Then the most important aspect affect picking right shoe is the shoe’s size and width.|The feet need more area for further running excise, you may take that in consideration. Thirdly look for various outlets, promos, and another buying shop. The title can be noticed on its official website.|But is this the only reason why you should be searching to shoes online store? Almost all of us have an impact that which dimension is often very best for him. You can purchase the numerous goods as per your convenient timings.|Also if you are planning to buy Phen375 Uk tablets in bulk then it is undoubtedly a great transfer. Clearly, if you fall, your clothes can get ripped. As for colours, choose what suits your eyes the most.|There’s no justification for this, other than the shop decides not to want to have bigger measurements. So it is essential to spare much more room for additional operating when picking the running sneakers.|The Tamaris is an additional superb looking pair which you can choose up. Today, in a fierce competitive world individuals hardly have time for something. Revitol extend mark: this product is for stopping extend mark.|You’ll soon find that shoe buying begins to turn out to be much much more enjoyable.

 56. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 13:12

  After looking over a number of the page posts on your blog, I seriously like your way of blogging. I truly appreciate this page.

 57. райнер полети

  4 września 2017 at 18:49

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 58. Elliot Crudo

  4 września 2017 at 19:23

  Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 59. entrepreneur speaker

  4 września 2017 at 23:28

  Ever traveled to Arizona? Fantastic article!

 60. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 23:58

  Thanks for sharing your info. Nice blogs. Thank you for writing this great blog. This might be a weird thing to to say but, I really love your blogs.

 61. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 03:42

  I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post. I wants to be a mentor in this topic.

 62. Sheldon Owen

  8 września 2017 at 13:17

  I enjoy the stuff you provide here. You have a number of great points there. Super weird… this page was already running when I started my browser.

 63. press release

  9 września 2017 at 05:25

  I enjoyed reading what you had to say. I truly think this post needs much more consideration. I will probably be again to read much more, thanks for that info.

 64. my blog

  10 września 2017 at 02:35

  Zune and iPod: Optimum Those review the Zune in direction of the Touch, nonetheless the moment seeing how slim and incredibly minor and light-weight it is, I take into consideration it to be a as a substitute distinctive hybrid that combines properties of the two the Touch and the Nano. It is extremely colorful and attractive OLED show is a bit more compact than the contact screen, nevertheless the player itself feels quite a bit smaller sized and lighter. It weighs concerning 2/3 as substantially, and is significantly scaled-down in just width and peak, although currently being simply just a hair thicker.

 65. room escape

  10 września 2017 at 17:52

  This page truly has all of the info I needed about this subject and didn’t know who to ask.

 66. womens shoe shop

  13 września 2017 at 22:11

  Choosing from approximately thirty classes, you are sure to find what you are looking for.|Shoe tree helps to maintain the footwear in a better shape and stop it from shrinking. There are races, polo, farming, equestrian plays, and a entire lot more. „It was a difficult time for the metropolis back again then.|These shoes are as mild-excess weight as feasible, but also extremely tough. Trying the same exercise with out the internet would be slow and tough. Revitol stretch mark: this item is for stopping stretch mark.|Are you unhappy because of your overweight issue? Determine Skating Group ($9.sixteen on Amazon) and Patricia Shelley Bushman’s Indelible Tracings: The Tale of the 1961 U.S. No hassle of standing in long queue to process this.|This is certainly extremely simple and anybody can surely attempt it out. You do not have to journey from one location to an additional. Zappos was bought by Amazon in 2009, but still operates as an impartial shop.|Most of the portals offer one hundredtwenty five money back again in case the customer returns the item.

 67. apply pr in singapore

  14 września 2017 at 23:47

  I like this post! Thanks.

 68. blogging tips

  16 września 2017 at 01:03

  Hands down, Apple’s application store wins by means of a mile. It can be a huge determination of all types of apps vs a alternatively sad conclusion of a handful for Zune. Microsoft contains packages, specially in just the realm of games, yet I’m not of course I would have to have to wager on the long term if this part is substantial in the direction of oneself. The iPod is a considerably far better option in just that circumstance.

 69. where can i donate clothes

  16 września 2017 at 15:08

  This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me. Appreciate it!

 70. Dorsey Rinnert

  16 września 2017 at 19:10

  Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossips and internet and this is actually annoying. A good site with exciting content, that is what I need. Thanks for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 71. apply pr in singapore

  16 września 2017 at 20:14

  Great post!

 72. blog templates

  17 września 2017 at 08:29

  I will equipment this examine to 2 styles of folks: recent Zune owners who are looking at an up grade, and These seeking towards choose involving a Zune and an iPod. (There are other players worthy of looking at out there, such as the Sony Walkman X, nevertheless I hope this delivers by yourself adequate information toward deliver an conscious choice of the Zune vs players other than the iPod line as very well.)

 73. e waste

  17 września 2017 at 18:15

  Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 74. e waste recycling

  17 września 2017 at 18:16

  My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 75. computer disposal companies

  17 września 2017 at 18:18

  You are my inhalation , I have few blogs and occasionally run out from to brand.

 76. bulk computer disposal

  17 września 2017 at 18:27

  I think this internet site has got some really fantastic information for everyone :D. „Laughter is the sun that drives winter from the human face.” by Victor Hugo.

 77. pc recycle

  17 września 2017 at 18:28

  You have remarked very interesting details! ps decent website.

 78. apply pr

  18 września 2017 at 22:01

  I like this post! Thanks.

 79. computer equipment disposal

  19 września 2017 at 12:21

  I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 80. where to recycle electronics near me

  19 września 2017 at 12:21

  I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website :).

 81. it disposal

  19 września 2017 at 12:21

  Real nice design and style and superb subject material , nothing else we need : D.

 82. recycle computer equipment

  19 września 2017 at 12:26

  I really enjoy examining on this website, it has wonderful articles. „Beware lest in your anxiety to avoid war you obtain a master.” by Demosthenes.

 83. how to get singapore pr

  19 września 2017 at 22:25

  I like this post! Thanks.

 84. escape room dallas

  20 września 2017 at 18:18

  There is definately a lot to know about this issue. I love all the points you’ve made.

 85. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 86. escape room dallas

  22 września 2017 at 06:05

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post plus the rest of the site is also very good.

 87. escape room dfw

  23 września 2017 at 13:00

  When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive four emails with the same comment. Is there a way you can remove me from that service? Many thanks!

 88. pink fascinators

  25 września 2017 at 16:26

  Some genuinely nice and utilitarian information on this web site, likewise I believe the style and design has got wonderful features.

 89. escape room fort worth

  25 września 2017 at 16:32

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something relating to this.

 90. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 91. escape room southlake

  26 września 2017 at 08:25

  Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it. Is there anybody having the same RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

 92. apply for pr

  26 września 2017 at 20:44

  Great post there! Keep it up!

 93. apply permanent resident

  27 września 2017 at 08:40

  Great post there! Keep it up!

 94. escape room plano

  27 września 2017 at 08:52

  Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was truly informative. Your site is extremely helpful. Thanks for sharing!

 95. emotions lyrics

  27 września 2017 at 09:04

  If you are nevertheless upon the fence: get your favorite earphones, intellect down towards a Ideal Get and talk to to plug them into a Zune then an iPod and view which one seems far better in direction of oneself, and which interface generates oneself smile a lot more. Then you’ll know which is right for on your own.

 96. how to apply pr

  27 września 2017 at 14:38

  Nice.

 97. самолетни билети wizard

  28 września 2017 at 12:22

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 98. Miguneingzep

  29 września 2017 at 08:00

  Levitra Et Hypertension Buy Amoxicillin Antibiotic Online Uk Cheapest Propetia No Script Canada online pharmacy Best Online Canadian Generics

 99. Miguneingzep

  3 października 2017 at 09:12

  Albuterol Without Prescription Effetti Cialis 5 Mg viagra Cialis Viagra Cual Mejor

 100. escape room arlington

  4 października 2017 at 01:57

  Hi there! I could have sworn I’ve been to your blog before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly happy I found it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 101. Marijuana Dispensary

  4 października 2017 at 23:14

  You are absolutly a professional. I shared this on my blog and 87 of my friends have already seen it. You have a great sense of humor.

 102. technology adviser

  5 października 2017 at 06:00

  Your points are well formed. excellent post, thanks a lot. Any new info?

 103. qvc percolator

  5 października 2017 at 09:10

  Simply wanna comment that you have a very nice internet site , I the style it really stands out.

 104. Miguneingzep

  6 października 2017 at 04:28

  Kamagra Ajanta Uk Costo Levitra Farmacia Best Deal On Silagra buy levitra Baclofene Facebook Viagra Per Impotenza Psicogena

 105. Jamar Francom

  6 października 2017 at 22:52

  There are some interesting deadlines in this article however I don’t know if I see all of them center to heart. There’s some validity however I’ll take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as nicely

 106. weed app

  7 października 2017 at 08:47

  My bestie wants to be a master in this topic someday. Certainly a lot of info to take into consideration. Some nice points there. I was reading on Sunday when I discovered this.

 107. Palo Alto cannabis

  7 października 2017 at 14:23

  That cleared it up for me. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. You are more fun than bubble wrap.

 108. marijuana doctor

  7 października 2017 at 16:13

  You should be super proud of yourself. magnificent job on this article! I just randomly found your article.

 109. Judson Pomales

  7 października 2017 at 16:42

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 110. www.thetelecommunications.net

  7 października 2017 at 18:13

  Zune and iPod: Most persons compare the Zune in the direction of the Contact, yet as soon as viewing how slender and shockingly tiny and gentle it is, I try out it toward be a really distinctive hybrid that combines qualities of possibly the Touch and the Nano. It really is Really colorful and attractive OLED display is marginally more compact than the contact screen, however the participant by itself feels Incredibly a bit more compact and lighter. It weighs about 2/3 as substantially, and is substantially smaller in width and height, despite the fact that staying exactly a hair thicker.

 111. bola tangkas gratis

  9 października 2017 at 05:31

  The fresh new Zune browser is amazingly constructive, nonetheless not as Fantastic as the iPod’s. It will work very well, but is just not as fast as Safari, and has a clunkier interface. If on your own at times application upon having the world wide web browser which is not an issue, nonetheless if you are creating in the direction of browse the net alot from your PMP then the iPod’s larger sized screen and far better browser might be sizeable.

 112. Palo Alto Muncheez

  9 października 2017 at 07:04

  I was looking everywhere and this popped up like nothing! Who raised you? They deserve a medal for a job well done. Thanks for posting this good blog. Incredible!

 113. bandar bola terbesar

  11 października 2017 at 06:50

  I’ll tools this research toward 2 patterns of us residents: existing Zune homeowners who are looking at an enhance, and people hoping to make a decision between a Zune and an iPod. (There are other gamers worthy of looking at out there, including the Sony Walkman X, still I count on this delivers your self sufficient facts toward produce an informed determination of the Zune vs players other than the iPod line as very well.)

 114. where to recycle electronics

  13 października 2017 at 07:04

  Hi my family member! I wish to say that this post is awesome, great written and include approximately all vital infos. I’d like to see more posts like this.

 115. Miguneingzep

  14 października 2017 at 09:40

  Glucotrol Buy With Out Viagra Vente Menosan [url=http://genericcial.com]online pharmacy[/url] Macrobid Tablet For Sale Ou Trouver Du Tadalis Sx Pas Cher Can Buy Nootropil

 116. Nathan Paxton

  14 października 2017 at 20:54

  I was wondering if you ever considered changing the structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 117. website

  15 października 2017 at 12:26

  Hands down, Apple’s app store wins through a mile. It really is a massive number of all kinds of purposes vs a quite unsatisfied choice of a handful for Zune. Microsoft consists of programs, especially in just the realm of online games, still I am not certain I would need to have to wager on the long run if this section is significant in direction of on your own. The iPod is a a lot much better determination within just that case.

 118. Shayne Wanders

  15 października 2017 at 19:50

  Needed to draft you the very little remark to say thank you yet again with your fantastic tactics you have shown on this site. This is quite tremendously generous with people like you to allow publicly all that some people could possibly have supplied for an e book to make some bucks on their own, principally now that you could have tried it in the event you decided. The secrets additionally served like a great way to fully grasp that other individuals have similar interest like my very own to find out a lot more pertaining to this issue. I’m certain there are a lot more pleasurable instances up front for folks who look over your blog.

 119. Ellis Schiavone

  16 października 2017 at 06:08

  Good web site! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your feed which must do the trick! Have a great day!

 120. Marijuana Dispensary

  16 października 2017 at 11:58

  I discovered your blog by luck great read. Old school Twitter professionals would agree with you. awesome insight. Thank you for sharing your info.

 121. Segala Macam Judi Olahraga

  17 października 2017 at 05:55

  I am happy that I noticed this site, precisely the right info that I was searching for!

 122. Marijuana Dispensary

  19 października 2017 at 04:24

  Take a look at my web site as well and let me know what you think. Do you recommend any other websites for public relations? Are there other posts you work on?

 123. room escape

  20 października 2017 at 02:13

  I blog frequently and I seriously appreciate your information. The article has really peaked my interest. I’m going to take a note of your site and keep checking for new details about once a week. I opted in for your Feed as well.

 124. satire in tv shows

  21 października 2017 at 11:52

  I willfor sure like your social channels. I was reading on Tuesday when I heard about your site. You have brought up a very superb ideas If you can, write me an email and we can talk because I have an idea you will like.

 125. Miguneingzep

  21 października 2017 at 19:09

  Cvs Pharmacy Price For Cialis Viagra Cialis Levitra Cual Es Mejor [url=http://costofcial.com]online pharmacy[/url] Discount Programs For Doxycycline Viagra Ibiza

 126. check here

  22 października 2017 at 17:46

  I simply want to mention I am very new to blogging and site-building and truly savored you’re web site. Almost certainly I’m going to bookmark your blog . You really have incredible well written articles. Kudos for revealing your web page.

 127. Edwin Loyack

  22 października 2017 at 18:43

  I think this is one of the most significant information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 128. Tembok Kuning

  23 października 2017 at 00:38

  Frank has been pretending not to receive his pension checks in order to talk with Sara, the customer service representative, on the phone.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra