Z kraju

Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce zakazany przez władze miasta

Rada Miasta Hajnówki (woj. podlaskie) na specjalnym posiedzeniu przyjęła stanowisko, w którym sprzeciwia się przeprowadzeniu 26 lutego w tym mieście II Marszu Żołnierzy Wyklętych.  Burmistrz Hajnówki po przyjęciu takiego stanowiska zapowiedział, że nie wyda zgody na Marsz.

Stanowisko sprzeciwiające się przeprowadzeniu  II Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce przyjęto niemal  jednogłośnie. Przyjęciu tego stanowiska sprzeciwił się jedynie radny PiS Bogusław Łabędzki, który jest też prezesem Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” Czy się państwu to podoba, czy nie, dopóki Hajnówka leży na terytorium RP, to obowiązuje nas tutaj prawodawstwo RP. I mieszkańcy, którzy identyfikują się z państwowością polską, jej historią i tradycją mają prawo obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych  –  powiedział po głosowaniu Bogusław Łabędzki. Również po głosowaniu burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak zapowiedział, że nie wyda zgody na przeprowadzenie  II Marszu Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy Marszu już zapowiedzieli, że odwołają się od tej decyzji burmistrza do sądu, bo łamie ona Konstytucje RP, której artykuł 57 brzmi „Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich”

Organizatorami II Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce jest podlaski oddział ONR oraz grupa patriotycznie usposobionych, młodych mieszkańców Hajnówki, którzy wspólnie prowadzą profil społecznościowy Facebook nazwany „Narodowa Hajnówka”. Marsz organizowany jest po raz drugi. W ubiegłorocznym, który przebiegł bardzo spokojnie, według obliczeń organizatorów, brało w nim udział około 400 osób. Zainteresowanie tegoroczną edycją marszu jest o wiele większe, więc w tym roku może on być liczniejszy. Bohaterem narodowym, który będzie patronował Marszowi jest Danuta Siedzikówna „Inka”, sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK, zamordowana przez komunistów w bardzo młodym wieku. Ziemia hajnowska i bielska to rodzinne strony „Inki”. Tu się urodziła i wychowała w patriotycznej rodzinie Siedzików. Większość członków tej rodziny oddała za Polskę życie, ginąc z rąk Niemców, Sowietów i rodzimych komunistów.

Wybór Hajnówki na miejsce Marszu Żołnierzy Wyklętych, jak twierdzą jego organizatorzy, jest wyrazem wsparcia dla polskich patriotów, którzy w tym, leżącym w południowej części województwa podlaskiego mieście mają problemy z manifestowaniem swojej polskości i świętowaniem tu rocznic związanych z Polskim Podziemiem Niepodległościowym. 70 proc. mieszkańców Hajnówki to osoby wyznania prawosławnego, część z nich deklaruje swoją narodowość jako białoruską –  Marsz organizujemy w Hajnówce, gdyż chcemy w ten sposób przełamać tabu jakim jest tu czczenie bohaterów narodowych polskiego podziemia. Niestety spora część społeczności tego około 20 tysięcznego miasta, nazywa żołnierzy AK lub NZW, „bandytami”, jak robili to komuniści. Pragniemy odkłamać to błędne przekonanie – powiedział nam  Mateusz Magnuszewski, współorganizator Marszu oraz szef  podlaskich struktur ONR.

Swoje negatywne nastawienie do polskiego podziemia niepodległościowego prawosławna większość mieszkańców Hajnówki tłumaczy „złem które wyrządził im Bury” – jak określił to Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki i członek SLD, który niejednokrotnie w wypowiedziach dla mediów, bardzo negatywnie wyrażał się o Niezłomnych. Chodzi o odwetowe akcje pacyfikacyjne, dowodzonej przez kpt. Romualda Rais ps. Bury, 3 Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. 3 Brygada pacyfikacje przeprowadziła 29 i 31 stycznia oraz 2 lutego 1946 roku na terenie ówczesnego powiatu Bielsk Podlaski.Spalone zostały wówczas wsie Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska. Zdania historyków powodem przeprowadzenia tych pacyfikacji był odwet za współpracę, po 17 września 1939, komunistycznych grup mniejszości białoruskiej z Armią Czerwoną w zabójstwach żołnierzy Wojska Polskiego oraz  współpracę z UB, KBW czy MO podczas prowadzonych przez nie po wojnie akcji likwidacji na tych terenach podziemia niepodległościowego. Natomiast środowisko żyjących w Polsce Białorusinów, uważa, że pacyfikacje wsi były efektem  uprzedzeń etnicznych czy religijnych. IPN, który prowadził, śledztwo dotyczące tych pacyfikacji, ustalił że podczas nich zginęło 79 osób.

Również obecne przyjęcie przez większość radnych Hajnówki stanowiska sprzeciwiającego się Marszowi Żołnierzy Wyklętych, uzasadniane jest przez nich obawą, iż marsz będzie gloryfikacją  kpt. Romualda Rais – choć organizatorzy postacią przewodnią tegorocznego marszu uczynili Danutę Siedzikównę „Inkę”. Drugim argumentem jakiego użyto sprzeciwiając się Marszowi  Żołnierzy Wyklętych jest twierdzenie, że jego trasa przechodzi „prowokacyjnie” obok prawosławnego soboru Świętej Trójcy, a w tym czasie (26 lutego) będzie się w nim odbywało nabożeństwo w intencji przebaczenia win poprzedzające prawosławny Wielki Post.

Dziennikarze Gazety Wyborczej, którzy w materiałach prasowych reprezentują wobec hajnowskiego marszu stanowisko podobne jak władze tego miasta, poprosiły o opinię co do jego prowokacyjnego charakteru, JE ks bp Antoniego Pacyfika Dydycza – biskupa seniora Diecezji Drohiczyńskiej, który wypowiedział się na ten temat w następujący sposób „Nie rozumiem, nie można przechodzić koło czyjegoś domu jak ktoś jest innych przekonań? Jak przechodzą spokojnie, kulturalnie, to co w tym złego? I nabożeństwo w soborze niech się odprawia i marsz może przechodzić. Oby awantur tylko nie było. Jeśli byli prawosławni, którzy mordowali Polaków, to mamy o tym nie mówić? Uprzedzenia takie trzeba przezwyciężać. To jest niezdrowe. Myślę, że nasi prawosławni też powinni być wdzięczni żołnierzom wyklętym, bo przecież dzięki nim nie byliśmy pod ZSRR. Też powinni dziękować Bogu, że od tego zostali uwolnieni, że nie zostaliśmy dzięki żołnierzom wyklętym kolejną republiką radziecką.”

Adam Białous

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

97 komentarzy

97 Komentarzy

 1. baca

  19 lutego 2017 at 09:53

  To jedno z wielu miasteczk gdzie obowizuja do dzisiaj tradycje komunistyczne.Tutaj rowniez witano bramami tryumfalnymi w 1939 zwyrodnialcow spod znaku sierpa i mlota i tak pozostalo do dzisiaj.Mam nadzieje ze marsz sie odbedzie a tego smierdziela burmistrza i jego bolszewicka trzodka zajmie sie sad.A jak sie tym Bialoruskim wymiocinom nie podoba w Polsce to WON!!!!!!! do matecznika,do granicy nie daleko.!!!

 2. gieptil

  19 lutego 2017 at 09:55

  Mieliśmy dotychczas dobre stosunki z Białorusinami, ale widzę że to się wkrótce skończy za sprawą tzw. „narodowców”. Pisałem nieraz że te tzw. środowiska narodowe gęsto poprzetykane są antypolską agenturą.
  To oryginalny, nowy pomysł aby MWzWM ( Młodzi Wypasieni z Wielkich Miast ) robili ogólnopolskie najazdy na małe polskie miejscowości w celu terroryzowania miejscowej ludności. Oczywiście jak trzeba było bronić wieś Żurawlów przed koncernem Chewron, to Młodzi Wynajęci z Wielkich Miast robiący aktualnie na polu narodowym mieli dla miejscowego tubylczego polskiego zaludnienia tylko jeden komunikat – a takiego wała dostaniecie pomoc od nas.

  • gieptil

   19 lutego 2017 at 10:13

   Pisałem już że promowanie nowego kultu świętych wyklętych ( które ruszyło zaledwie kilka lat temu, jakby na komendę ) cuchnie mi agenturalną robotą. Bo do wielu akcji tych „świętych” były i są nadal bardzo, bardzo poważne zastrzeżenia, i to wśród polskich niekwestionowanych patriotów. Lepiej było tego balona nie pompować. Ale jednak dalej ktoś go pompuje nie w polskim interesie.

  • gieptil

   19 lutego 2017 at 10:30

   Na tych obszarach ( Hajnówka, ściana wschodnia ) za II RP ludzie żyli w strasznej nędzy, głód i poniżenie. Za sprawą jakoby genialnej polityki ekonomicznej którą II RP prowadziła, to był taki Balcerowicz -1 ( zanim się ten oryginalny urodził ). A jak żyły wtedy sanacyjne elity możemy zobaczyć na filmie „Kariera Nikodema Dyzmy”. Wtedy ci sanacyjni generałowie/pułkownicy/oficerowie zarabiali więcej, niż ich koledzy w bardzo bogatej Francji. Co pochłaniało wtedy ogromną część budżetu MON, na nowoczesne czołgi czy samoloty już co jasne nie starczało środków. No taki to był „patriotyzm”.

   • as

    20 lutego 2017 at 10:59

    Czy mógłbyś zacząć brać leki,które ci doktor przepisał?

   • as

    20 lutego 2017 at 10:59

    Czy mógłbyś zacząć brać leki,które ci doktor przepisał?

  • as

   20 lutego 2017 at 11:01

   O,widzę,że w Tworkach włączyli wam Wi-Fi! To tragedia. Muszę pogadać z twoim psychiatrą. Straszną krzywdę ci wyrządził.

 3. Paweł

  19 lutego 2017 at 10:21

  Mieszkańcy Hajnówki powinni w tym momencie zlikwidować zdradziecką radę miasta.

  • Tony

   19 lutego 2017 at 11:51

   …to znaczy: którzy mieszkańcy – którą część? Czyżby tę, którą demokratycznie wybrali, czy tę stanowiącą mniejszość narodowościową??? Paweł, nie ulegaj emocjom tylko wal konkretnie!

   • Paweł

    19 lutego 2017 at 23:59

    @Tony

    Polscy mieszkańcy powinni zlikwidować tych, którzy są przeciwni okazywaniu czci Żołnierzom Wyklętym. Bardziej konkretnie nie jestem w stanie tego określić, bo mam ograniczoną wiedzę na temat sytuacji w Hajnówce.

 4. MOTYL35

  19 lutego 2017 at 10:39

  Zaborcy, okupanci niemieccy, sowieccy w ramach likwidacji NARODU I PAŃSTWA POLSKIEGO opluwali, zohydzali naszych bohaterów, wewnątrz PAŃSTA POLSKIEGO mieli i mają nadal swoich agentów ,pomocników. Wyprowadzanie Polski z zapaści moralnej i materialnej z uwagi na wielką siłę naszych wrogów zewnętrznych i wewnętrznych jest bardzo trudne ale niezbędne dla istnienie i rozwoju NARODU I PAŃSTWA POLSKIEGO. Marsz w Hajnówce POWINIEN SIĘ ODBYĆ

 5. Soroka

  19 lutego 2017 at 11:52

  „Danuta Siedzikówna „Inka”, sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK, zamordowana przez komunistów w bardzo młodym wieku.”
  Dalej się plecie ruskie kłamstwo wpojone w głupich głowach na amen!
  Nie żadni komuniści (podobnie jak naziści), bo oni komunizm mieli gdzieś, tylko RUSCY OKUPANCI!!!!
  Jeżeli Hajnówka nie chce pozwolić na marsz, to znaczy że w Hajnówce rządzą funkcjonariusze ruskiego okupanta Polski, bo nie chcą upamiętnienia polskich żołnierzy walczących o wolność Polski.

  • PrawDziwek

   19 lutego 2017 at 15:02

   „RUSCY OKUPANCI” a obozy zagłady pewnie były polskie bo w Polsce? Tacy tam byli „ruscy” jak obozy były polskie.
   Doucz się zanim zaczniesz wypowiadać się publicznie.

  • Zona

   20 lutego 2017 at 10:03

   rasowa nienawiść zaślepia – nieważne ze komunizm to nie rosyjski wymysł, nieważne że Rosjanie byli pierwszymi jego ofiarami – i tak wszystko to wina „ruskich”

 6. stan

  19 lutego 2017 at 12:05

  Jednak niezłomni, bo o nich mowa, byli od nas i wiedzieli dobrze, kto kolaborował i komu należy się czapa. To oni byli gonieni i wycinani. To była wojna z narodem, z nami. Obowiązywały skrócone procedury wojenne, bo jakże inaczej, ludzie byli poważni, nie dzisiejsze – cioty, co boją się nawet pomyśleć o wolnym dostępie do broni i dyskutują na tym forum jakie to niebezpieczne. Niezłomni przynajmniej coś zrobili pożytecznego dla Ojczyzny, a nie gadali, i gadali, i gadali głupstwa jak niektórzy. Rada Hajnówki, to przecież nie nasi, a udają teraz męczenników i świętoszków. Do pieca!, tam jest ich miejsce.

 7. Leszek1

  19 lutego 2017 at 13:57

  Coz, nie przeprowadzono de-komunizacji i nie ukarano zbrodniarzy komunistycznych. Nie przeprowadzono de-UBekizacji i nie ukarano UB-eckich sadystycznych mordercow. Nie wyrwano z korzeniami chwastow rozpleniajacych sie na organizmie Polski. Bezkarnosc rozzuchwala. Juz trzecie zydokomunistyczne pokolenie walczy z Polakami i niszczy Polske. Wladze Hajnowki powinno sie odwolac w trybie natychmiastowym za lamanie konstytucji RP, oraz przeprowadzic sledztwo, ktore ustali ich genetyczne powiazania z komunistycznymi zbrodniazami. Tu rola IPN. Komentatorzy opluwajacy polskich zolnierzy walczacych z zydokomuna, oraz mlodych Polakow, ktorzy podtrzymuja i gloryfikuja ich tradycje – pokazuja nam swoja czerwona wizytowke z niebieska gwiazda Dawida.

  • piernik

   19 lutego 2017 at 19:34

   masz racje,ale kto ma to zrobic?!przeciez nie czerwoni od pisuarow z „pierwszorzednym „rodowodem

 8. polak

  19 lutego 2017 at 15:03

  Cimoszewicze mają swoje wpływy w Hajnówce. Najstarszy aparatczyk działał w NKWD – SMIERSZ. Potomek Włodzimierz to „socjaldemokrata” – SLD. Najmłodsza latorośl aktualnie w PO – „liberał”. 3-cie pokolenie NKWD zwalcza pamięć o AK i jej następcach.

  • piernik

   19 lutego 2017 at 19:35

   jezeli Polska ma byc wolna to pora oczyscic ja z takich smieci,albo nadal beda na pluli w twarz

 9. Jendrek

  19 lutego 2017 at 15:41

  Marsz oczywiście powinien się odbyć bo LUDZIE,POLACY tego chcą i tyle

 10. Jendrek

  19 lutego 2017 at 15:46

  Poza tym to jest chore.Np.ludzie tzn Polacy są wkurzeni na rząd ale żeby wyjść na ulicę muszą się tego rządu zapytac czy mogą być wkurzeni i zorganizować marsz.Oczywiście rząd takiej zgody nie wyda a ludzie tzn.Polacy nie wyjdą na ulicę bo ich ten rząd(„nasz-wybrany przez nas”)aresztuje.Co to ma kurna być?Komuna 2?

  • piernik

   19 lutego 2017 at 19:37

   a czego sie spodziewasz po towarzyszach z pisuaru.przeciez to sa czerwoni jak ich idol towarzysz Ziuk,ktory uratowal komunistow w 1919 i 1920

 11. The Big E

  19 lutego 2017 at 21:16

  „Burego” nie da się obronić. Sam IPN przyznał, że to co zrobił, to ludobójstwo. A ludzie z prowincji mają dobrą pamięć, wbrew temu, co sobie wyobrażają rzekomo prawdziwi Polacy.Rzekomo, bo jak powiedziałby Dmowski, bardziej nienawidzą Rosji niż kochają Polskę. I pewnie te oszołomy myślą, że we Lwowie czy Wilnie czekają z utęsknieniem na powrót do Macierzy, a tu w polskiej Hajnówce taki klops. Skoro się nie podoba, to są dwa wyjścia, oba na E. Emigrować lub eksterminować.
  Wyklęci nie mieli żadnego znaczenia politycznego ani militarnego. Co najwyżej komuniści lepiej dzięki nim zwarli szeregi,a UB zdobywało doświadczenie bojowe. Sowieci nie planowali żadnej 18 republiki Kraju Rad. Na Węgrzech i w Czechach nie było podobnego ruchu oporu, a mimo to te kraje nie zostały właczone do ZSRR.Samo bezmyślne przyjęcie nazwy „Wyklęci” świadczy o kulcie gloria victis stale obecnym w naszej ojczyźnie. Jeżeli Niezłomni mają znaczenie, to dlatego, że ,jak napisał St. Michalkiewicz o powstaniu warszawskim, dają nam oni poczucie miary, by odróżnić dobro od zła.

  • Paweł

   20 lutego 2017 at 00:05

   @The Big E

   IPN nie jest nieomylny. Jakoś nie kwapi się, żeby nazwać zbrodnie żydostwa ludobójstwem.

  • Masław

   20 lutego 2017 at 09:34

   Z ludobójstwem to „poleciałeś”. 30 osób to najwyżej zbiorowe morderstwo.Nie ta skala. Ale zbrodnia jak najbardziej

 12. Pomorzanin

  20 lutego 2017 at 10:29

  Tym marszem tylko się rozdrapuje rany, które widocznie nie zabliźniły się na tych terenach mimo tylu lat. Stanowisko tzw. narodowców jest nieodpowiedzialne i może tylko popsuć relacje międzyludzkie w tym regionie i mieć wpływ na stosunki z naszym sąsiadem, Białorusią. Jeżeli tzw. narodowcy tego nie rozumieją to są albo bezdennie głupi, albo są agenturą w ruchu narodowym na rzecz neokonserwatystów, czyli właśnie przykrywkę czerwonych, z którymi niby tak walczą. Zamiast skupiać się na polityce historycznej, która akurat w tym temacie powinno się zostawić historykom, skupmy się lepiej na energetyce jądrowej z Białorusi lub przedłużeniu rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk.

 13. Thomx

  20 lutego 2017 at 10:30

  II wojna się skończyła. AK zostało rozwiązane. Wszelkie działania późniejszych żołnierzy były nielegalne, nie miały też żadnego sensu militarnego mając na uwadze siłę ZSRR i tym, że zarządzała tymi terenami. Abstrahując o motywów działania tych ludzi ich działania nie miały sensu, tak jak niedawne w tym czasie Powstanie Warszawskie. Trzeba walczyć takimi metodami, by możliwe było zwycięstwo. Działania tzw żołnierzy wyklętych to misja samobójcza często wymierzona w ludność polską.

  • baca

   20 lutego 2017 at 17:46

   W tym konkretnym przypadku podstawą oskarżeń są zeznania świadków będących w przeważającej mierze pobratymcami, potomkami i stronnikami osób, które straciły życie w wyniku akcji zbrojnych III Brygady Wileńskiej NZW. Należy zachować daleko idącą ostrożność co do wiarygodności zeznań tych świadków, a nawet krytycznie zakładać, iż są one z góry niekorzystne dla „Burego” traktowanego jako historyczny i polityczny przeciwnik środowisk prokomunistycznych na Podlasiu, szczególnie wśród ludności białoruskiej. Z kolei bardzo nieliczne są zeznania świadków będących podkomendnymi „Burego” lub niezależnymi obserwatorami, co istotnie osłabia moc przedwczesnych konkluzji prokuratorskich.

   Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego stwierdził w uzasadnieniu wyroku rehabilitującego: „czyny te [akcje „Burego”] mogły zapobiec lub zapobiegły represjom wobec bliżej nieokreślonej liczby osób prowadzących działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, zaś ich skutkiem byłyby w wielu przypadkach śmierć, długoletnie więzienie lub deportacja w głąb byłego ZSRR (…). Można więc określić sytuację, w jakiej znalazły się osoby wyżej wymienione [kapitan Rajs i podwładni] (…) jako stan wyższej konieczności”.

   Kapitan „Bury” walczył o wolna Polskę z dwoma okupantami od roku 1939 do roku 1949. Dziesięć lat walki uczyniło z niego bohatera polskiej niepodległości. Był żołnierzem Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W obronie wolności, całości i niepodległości Rzeczypospolitej strzelał do najeźdźców i okupantów niemieckich oraz okupantów i kolaborantów sowieckich.

   Należy do grona żołnierzy wyklętych – tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę. Dlatego występujemy w obronie pamięci i honoru dowódcy III Brygady Wileńskiej Narodowego NZW kapitana „Burego””.

  • Leszek1

   20 lutego 2017 at 19:40

   @ Thomx. Dziekuje za interpretacje histoyczna pochodzaca od „Prawdziwego Bolszewika”, „Czlowieka Radzieckiego”, albo „Sowieticusa”.
   Nie wiem, ktorego okreslenia w stosunku do siebie uzywasz na codzien, wiec podalem tylko trzy. Praktycznie byloby lepiej, gdybys nie uzywal tu jezyka polskiego, tylko pisal cyrylica. Byloby uczciwiej i czytelniej.

   • gieptil

    21 lutego 2017 at 08:13

    Czyli kierownictwo AK to była bolszewia, bo wydało rozkaz rozwiązania oddziałów. Jedyny błąd, to ujawnienie oddziałów, mogli je rozwiązać dyskretnie. Też w roku 1950 Kościół Katolicki wypowiedział się negatywnie o działalności podziemnych grup bojowych.

  • MOTYL35

   21 lutego 2017 at 15:51

   Nie rozumiesz DUSZY POLSKIEJ DLA WOLNOŚCI ,NIEPODLEGŁOŚCI POLAK POŚWIĘCI BEZ WAHANIA I POKRĘTNYCH MACHINACJI SWOJE ŻYCIE. ZAWSZE TAK BYŁO JEST I BĘDZIE. Być może masz obywatelstwo polskie ale POLAKIEM Z DUSZY TO NIE JESTEŚ.

 14. Zygmunt

  20 lutego 2017 at 12:55

  Mam nadzieję,że marsz Żołnierzy Niezłomnych się odbędzie.Na pohybel zdrajcom i agentom.

 15. Zygmunt

  20 lutego 2017 at 12:56

  Thomx proponuję udać się do szpitala.

 16. panda

  20 lutego 2017 at 15:55

  Ale sobie władze hajnówczanie wybrali. Pewnie wart Pac pałaca.

 17. mg

  20 lutego 2017 at 17:51

  a czy ktoś w ogóle zamierza respektować to głupie zarządzenie ?

  • gieptil

   20 lutego 2017 at 18:15

   Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Jeżeli tzw. ruch narodowy ma pomysł, aby terroryzować polskich obywateli, to musi się liczyć z kontrakcją. I to nie koniecznie od tych polskich obywateli z pochodzenia Białorusinów. Chcecie wojny, to ją dostaniecie krzykliwe, butne cwaniaki. Umyśliliście sobie sterroryzować grupę małych, biednych ludzi żyjących cicho gdzieś w zagłębiu polskiej biedy, bo są słabi. Jak się wami zajmą mocni, to zaraz wam rura zmięknie.

  • gieptil

   20 lutego 2017 at 18:21

   Tacy butni, agresywni krzykacze jak wy natychmiast pękają, jak przychodzi co do czego. Ten wasz idol „Bury” jak go UB złapało natychmiast zaczął sypać, nawet nie musieli stosować tortur fizycznych. I do tego ten wasz gieroj zwalał winy na swego zastępcę, klasyczny przykład zwykłej świni. Kapował aż miło. Takiego macie idola – wart pac pałaca, a pałac paca.

   • Leszek1

    20 lutego 2017 at 19:46

    @ gieptil. Jezeli wierzysz, ze zeznania „Burego” UBowcy zdobyli dajac mu cukierki, to nalezy ci sie konwenter. To jest lagodniejszy sposob niz topienie w gownie.

  • mor

   25 lutego 2017 at 12:47

   myślę, że mimo pewnych animozji, wszystko z czasem się ustabilizuje. Jak za Mojżesza muszą odejść chociaż 2 pokolenia.
   Rożne narodowości przetrwały tu obok siebie czasy carskie, okupację niemiecką i sowiecką.
   Przeżyją i ten.
   Radziłbym jednak władzom miasta otrząśniecie się z błogiego letargu komunizmu i rzetelne podejście do historii.

 18. Pomorzanin

  20 lutego 2017 at 19:04

  A ty gieptil z SLD? Po co nakręcasz małolatów do konfrontacji? Na tym mogą skorzystać tylko przeciwnicy spokoju w tym regionie. Twoje wpisy są tak samo głupkowate, jak popłuczyn agro-skinów lub żulii stadionowej.

 19. stan

  20 lutego 2017 at 19:27

  Nie wiem jak to niektórzy wytrzymają, ale – 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 20. Piotr

  20 lutego 2017 at 20:55

  Elbląg zaprasza na Marsz Żołnierzy Wyklętych 25.02.2017. Godzina 14.00. Od pomnika Polskiego Państwa Podziemnego ( Szkoła Muzyczna) do Ronda ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH (UL. Agrikola)

 21. Theo Rusko

  20 lutego 2017 at 23:02

  sexo espa?ol

 22. Aramis

  21 lutego 2017 at 11:11

  Rozumiem intencje czcigodnego biskupa, ale to faktycznie wygląda trochę na prowokację. W takich miejscach lepiej debatować i dyskutować o trudnej, wspólnej historii, miast krzyczeć i manifestować. Nic by się nie stało, gdyby w tak szczególnych miejscach, gdzie rzeczywiście dochodziło do potwornych zbrodni (również na dzieciach i kobietach), zachować umiar i spokój.

 23. mordimer

  21 lutego 2017 at 13:38

  wystarczy zapoznać się z tekstem „żołnierze wyklęci tajny raport CIA z 1947 roku” a wszelkie pretensje do USA a dyrektora CIA w szczególności!

 24. Pomorzanin

  21 lutego 2017 at 20:11

  Jaro, a twoja na poziomie gimbusa: kopiuj – wklej.
  Sąd uchylił decyzję burmistrza. Za organizacją marszu stoi ONR i Narodowa Hajnówka, mam nadzieję, że podejdą dojrzale i wyważenie do tego przedsięwzięcia, nie dojdzie do żadnych prowokacji oraz do kompromitacji idei narodowej i wszechpolskiej.

 25. Junko Heminger

  22 lutego 2017 at 07:16

  Cerrajeros Alicante

 26. Cordia Mcmullin

  22 lutego 2017 at 08:43

  gopro hero

 27. Masako Bi

  22 lutego 2017 at 08:58

  keith gilabert

 28. kaz

  23 lutego 2017 at 12:28

  Polsce nie służy skłócenie mniejszości narodowych z rodowitymi Polakami.
  Z takiej waśni skorzysta ktoś inny.
  Dodam tylko,że językiem białoruskim posługują się Białorusini mieszkający w Polsce.
  W Hajnówce i Bielsku Podlaskim kultywuje się tradycje białoruskie, są szkoły z ich narodowym językiem.
  Ludność dzięki dobrym kontaktom z resztą społeczeństw czuje się rzeczywiście jak u siebie.
  Wielu Białorusinów na Białorusi słabo posługuje się językiem białoruskim, a uchwały rządowe wydawane są…
  w języku rosyjskim. Ciekawe, co?

 29. Pomorzanin

  23 lutego 2017 at 22:47

  kaz, dziękuję za mądre słowa. Mam nadzieję, że ONR stanie na wysokości zadanie i pokarze wysoki poziom kultury osobistej Polaków i, że nie o rewanżyzm tutaj chodzi, a o pamięć dla polskich patriotów, takich, jak min. Danuta Siedzikówna.

 30. Phila

  1 czerwca 2017 at 12:27

  Remarkable.

 31. Donnetta

  13 czerwca 2017 at 17:27

  Pienso que ha sido bastante significativo para mí leer estas líneas. Tendré en cuenta lo que he leído aquí y te doy las gracias por publicarlo.

 32. oakleys nz

  15 czerwca 2017 at 07:36

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 33. battery recycling thatcham

  18 czerwca 2017 at 11:20

  I truly enjoy reading through on this web site , it holds good blog posts. „We find comfort among those who agree with us–growth among those who don’t.” by Frank A. Clark.

 34. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 35. Would you be interested in exchanging links?

 36. Shirely Zani

  15 lipca 2017 at 18:44

  I take pleasure in, cause I found just what I used to be taking a look for. You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 37. shoe warehouse

  16 lipca 2017 at 18:45

  Suggested reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can avoid this kind of a situation by obtaining a pair of footwear online.

 38. turquoise fascinator

  18 lipca 2017 at 16:54

  I have been surfing on-line more than three hours as of late, yet I by no means found any fascinating article like yours. It is pretty price enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made excellent content as you did, the net shall be a lot more useful than ever before.

 39. Snap Milfs

  18 lipca 2017 at 19:23

  Hot milf sex at http://snapmilfs.com

 40. софия варна полети

  18 lipca 2017 at 23:57

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 41. turquoise fascinator hat

  20 lipca 2017 at 21:08

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 42. Consuelo Kjolseth

  21 lipca 2017 at 04:29

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 43. shoe sales online

  21 lipca 2017 at 12:09

  I am definitely not stating that you should sacrifice comfort for a better price.|Not only have fashion designs, but also of high quality for running. During this xmas season, you will see all sorts of lightning goods at its official online shop. As we know branded goods are costlier than generic products.|You can even refer to publications and fashion weblogs to know what type of shoes are in fashion. So, whatever ft size you have, you can select accordingly. Not only have fashion designs, but also of higher high quality for running.|Don’t forget to appear for a coupon code before you place your purchase! There are a lot of reasons why you should use keywords in your ads. Aspis Forte is generic edition of Front Line Plus.|Zappos is notoriously recognized for getting one of the best customer service in the company. Ask yourself why they fit your ft so well. If it’s James Dean products you are looking for, you are not going to be disappointed.|The very best location to get the cheapest and authentic Proactol is at its online store. Are you a fashion freak men who is always looking for stylish pair of footwear to put on in Dubai?|But prior to you purchase Phen375 medicines it is important to know much more about the benefits of this product. If you are not sure which color to choose, you can always go with black. Then, I go online and discover the very best offer.|Of course, topless means not sporting a leading. Bowtrol is amongst the best promoting colon cleanse item to purchase. You can buy Christian Louboutin Pumps, boots, sandals at our online store.|That’s right, you can shop online for footwear correct in your living space. Not only have fashion styles, but also of higher quality for running. But is this the only reason why you should be looking to shoes online store?|Remix Casuals is a renowned name in the area of casual emerica footwear. If you decide to shoes online store, then you would have tons of choices. What is it that tends to make Samuel Windsor footwear so special?|The choice of paying using PayPal is not available. It might arrive to your notice whilst attempting a shoe that both of your foot is bigger than the other. How can you miss Christian Louboutin online store!|Most males put on D-width footwear while women wear B-width shoes. Vimax offers the name of the business the verify should be produced payable to. The initial thing you want to do is discover a pair of footwear you like.|And yeah, he has over one hundred,000 pieces of Bills memorabilia in his assortment.

 44. KelChalkhic

  23 lipca 2017 at 18:51

  How To Get Epiduo Without Prescription generic viagra Lasix 80 Mg Kaufen

 45. navy blue hair fascinator

  24 lipca 2017 at 13:09

  Merely wanna comment on few general things, The website design is perfect, the content material is rattling wonderful. „Drop the question what tomorrow may bring, and count as profit every day that fate allows you.” by Horace.

 46. shoes online for women cheap

  25 lipca 2017 at 12:51

  This is because these types of footwear are very a lot compatible with various types of clothing.|They hardly get time to purchase even the basic stuffs like high very best shoes for them or their families. Flexibility is the important and footwear with Velcro straps rather of lace ups would be much better suited.|I often wonder why it is that people shoes online store at all. It is simply because it sells Vigrx Furthermore at the formal price. That’s simply because it’s so easy to carry out price comparisons when shopping on-line.|You merely wouldn’t have access to that many stores if you were relying on nearby shops. So, where in the world is the very best location to store for shoes? Of program, topless means not sporting a leading.|Before buy low cost footwear, you should require to search on operating shoes.

 47. Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 48. Bailey Petric

  26 lipca 2017 at 22:54

  magnificent points altogether, you just gained a brand new reader. What would you recommend about your post that you made a few days ago? Any positive?

 49. kevin

  31 lipca 2017 at 17:41

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 50. small percolator coffee pot

  2 sierpnia 2017 at 17:48

  I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 51. I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 52. easyjet самолетни билети

  7 sierpnia 2017 at 21:24

  I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 53. I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 54. beautiful milfs fucking

  12 sierpnia 2017 at 20:36

  thzanks for the info

 55. datacentre equipment disposal

  14 sierpnia 2017 at 02:10

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 56. where can i dispose of old computers

  14 sierpnia 2017 at 02:17

  Just wanna comment that you have a very decent web site , I love the design and style it actually stands out.

 57. computer recycling companies

  14 sierpnia 2017 at 02:18

  I was looking through some of your content on this site and I conceive this site is rattling informative ! Keep on posting .

 58. e waste disposal

  14 sierpnia 2017 at 02:24

  As soon as I observed this website I went on reddit to share some of the love with them.

 59. recycle my laptop

  14 sierpnia 2017 at 02:26

  hi!,I like your writing very so much! proportion we be in contact extra approximately your article on AOL? I require a specialist in this house to unravel my problem. Maybe that’s you! Looking forward to look you.

 60. milf seeker free videos

  14 sierpnia 2017 at 09:22

  thanhks for the info

 61. Lakiesha

  14 sierpnia 2017 at 20:27

  weight loss drops customer number

 62. technology adviser

  19 sierpnia 2017 at 20:36

  When I opened my lap top this page was running. Your blog is really useful to me. I could not refrain from commenting! Who raised you? They deserve a medal for a job well done.

 63. Seth Fundora

  21 sierpnia 2017 at 22:54

  My brother suggested I may like this web site. He was once totally right. This post actually made my day. You cann’t consider just how much time I had spent for this info! Thanks!

 64. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 65. milf solo orgasm

  23 sierpnia 2017 at 14:12

  thanksw for the info

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra