Z zagranicy

Od 24 lutego „Wołyń” w kinach w Wielkiej Brytanii i Irlandii

Od 24 lutego na ekranach kin w Wielkiej Brytanii i Irlandii będzie wyświetlany film „Wołyń”. Warto go obejrzeć choć część środowisk patriotycznych bezkrytycznie i jeszcze przed obejrzeniem filmu „Wołyń” okrzyknęła obraz Wojtka Smarzowskiego filmem patriotycznym.

Moim zdaniem był to zbyt pospieszny osąd, tym bardziej gdy znało się poprzednie obrazy tego reżysera. „Wołyń” ewidentnie bardzo szczerze i bardzo profesjonalnie ukazuje zbrodnie ukraińskich nazistów, dokonane na Wołyniu na Polakach, ale jest filmem o przesłaniu uniwersalnie antynacjonalistycznym i zawierającym wiele elementów kreujących negatywny wizerunek Polaków.

Akcja filmu „Wołyń” rozgrywa się we wsi, zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo-zachodniej części Wołynia. Wydarzenia ukazane w filmie obejmują okres od miesięcy poprzedzających wybuch II wojny światowej do czasu poprzedzającego ponowne zajęcie Kresów przez Rosję sowiecką.

Bohaterką filmu jest Zosia Głowacka, śliczna młoda Polaka zakochana w przystojnym młodym Ukraińcu. Jej życiowe nadzieje zostają brutalnie zniszczone przez ojca Zosi, Polaka, który sprzedaje swoją córkę za żonę innemu staremu Polakowi Maciejowi Skibie, za osiem morgów, dwie świnie, krowę i konia, w czasie długiego targowania się podczas konsumpcji alkoholu. Stary Polak potrzebuje żony do pracy na roli, opieki nad dziećmi z pierwszego małżeństwa, i pożycia fizycznego. W filmie „Wołyń” Polakom przypisano bezduszny pragmatyzm, który skonfrontowano z rzekomym miłosnym romantyzmem Ukraińców.

Jedną z podstawowych metod narracji w filmach jest zasada kontrastu. I tak relacje erotyczne Zosi taki kontrast ukazują między satysfakcjonującym dla niej pożyciem z ukraińskim kochankiem a cierpieniem, gdy jest gwałcona przez swojego starego polskiego męża. Ten kontrast podkreśla ukazana w pierwszych scenach historia przyjaciółki Zosi, która jest niezwykle szczęśliwa z powodu romantycznego małżeństwa z Ukraińcem. Ukraińcy w filmie „Wołyń” przedstawieni są jako młodzi, żywotni i radośni. W przeciwieństwie do smutnych i starych Polaków.

Przedwojenna sanacyjna Polska ukazana jest filmie „Wołyń” w niezbyt realistyczny sposób. Wieś wołyńska w filmie jawi się jako dostatnia i cywilizowana (co jest dyskusyjne, bo bieda wynikająca z głupiej antyrynkowej polityki sanacyjnej dyktatury była obecna w całej przedwojennej Polsce, a zwłaszcza na Kresach).

Twórcy filmu kreują banderowców nie jako rzeczywisty problem ale wzajemne nakręcających się przy wódce Ukraińców, otumanianych przez agitatorów z OUN. Swoje zbrodnie Ukraińcy rozpoczynają już w pierwszych dniach wojny, mordując żołnierzy polskich przedzierających się po klęsce do swoich miejscowości. Wtedy też chłopstwo ukraińskie rabuje opustoszałe polskie dwory, a grekokatolicki ksiądz składa do grobu polskie tablice symbolizujące Polskę podczas gdy tłum ukraińskich wiernych skanduje „śmierć lachom”.

Negatywnie filmie ukazany jest polski romantyczny patriotyzm, nierealistyczny i lubujący się w samobójczych gestach. W obliczu klęski wrześniowej Polski, polski dowódca strzela sobie romantycznie w głowę, popełnia samobójstwo by uciec od konfrontacji z rzeczywistością.

Okupacja Rosji sowieckiej ukazana jest poprzez kradzieże drobiu dokonywane przez rosyjskich żołnierzy, postać sowieckiej nauczycielki rekwirującej krzyżyki i medaliki dzieci, oraz wypytującej dzieci o poglądy ich rodziców, szerzenie przez Rosjan rasistowskiej nienawiści do Polaków. Film Smarzowskiego tylko zaznacza deportacje Polaków, absolutnie omijając temat (widzowie nie dowiedzą się, że była to forma rosyjskiego ludobójstwa na Polakach – w filmie nie są ukazane ani warunki transportu, ani warunki niewolniczej pracy w Rosji, które szybko powodowały śmierć Polaków deportowanych).

W czasie sowieckiej okupacji stary polski mąż Zosi słusznie podejrzewa, że Zosia zdradza go z młodym przystojnym Ukraińcem, wściekły zaczyna katować ciężarną Zosie – kobietę przed zmasakrowaniem ratuje wtargniecie NKWD. Z transportu śmierci do ZSRR Zosię i dzieci Macieja ratuje Ukrainiec (którego w konsekwencji pomocy Polce morduje rosyjski milicjant).

Rosyjską okupację kończy nadejście Niemców. Niemcy rozpoczynają eksterminację ukazanych w filmie jako pozytywne postacie Żydów. W jednej ze scen widać jak Niemcom Żydów pomagają mordować Polacy, którzy wskazują niemieckim okupantom domy Żydów i uciekających Żydów.

Kiedy Zosia bohatersko ratuje żydowską rodzinę, jej ojciec, Polak, każe jej wyrzucić z domów prześladowanych Żydów. W filmie jest też ukazane jak polscy chłopi mordują Żydów, by zdobyć ich złoto. Film ukazuje też, jak Polacy byli obojętni wobec masowej eksterminacji Żydów dokonywanych przez Niemców i ukraińskich kolaborantów.

Według tego, co widzowie zobaczą podczas seansu filmu „Wołyń”, pomimo że Ukraińcy metodycznie i długo przygotowują się do zagłady, Polacy pozostali pasywni i nie przygotowali się do odparcia ukraińskiego ataku. Polacy pozostawali bezczynni nie tylko wtedy gdy coraz częściej dochodziło do mordów popełnianych przez Ukraińców na Polakach, ale nawet wtedy gdy Ukraińcy mordowali całe polskie wioski, mordując Polaków siekierami, paląc ich żywcem, gwałcąc Polki. Polakom nie chciało się nawet skorzystać z oferty Niemców i wziąć od nich broni. Polacy pozostawali też głusi na wezwania księdza katolickiego do tego, by przygotowywać się do obrony przed atakiem Ukraińców. Widzowie z filmu dowiedzą się, że Polacy szli na rzeź potulnie niczym barany.

W filmie pojawiają się też sowieccy partyzanci, którzy jednak nie okazują się groźni, tylko rekwirują żywność niezbędną do przeżycia. Widzowie dowiadują się, że Ukraińcy, by skompromitować Rosjan, przebierali się za sowieckich partyzantów i dokonywali zbrodni.

Po zaginięciu męża, lokatorem Zosi został młody chłopak z AK. Żołnierz AK porzuca jednak Zosię i jej małe dzieci, by z kolegami bawić się w partyzantkę, W jednej ze scen Zosia wypomina żołnierzom AK ich patriotyczne szaleństwo, to, że mają ochotę walczyć z Niemcami a nie chcą bronić Polaków (kobiet i dzieci) przed ukraińską hołotą z siekierami. Romantyczny patriotyczny brak realizmu AK kończy się na tym, że Polacy z AK zostają brutalnie zarżnięci przez Ukraińców (oficer AK zostaje żywcem rozerwany).

Film Smarzowskiego ukazuje, jak rasistowskie szaleństwo Ukraińców było wspierane przez ukraiński kler grekokatolicki, jak ukraińscy księża nawoływali do mordowania Polaków i święcili Ukraińcom siekiery, by mieli oni czym mordować Polaków. Pod koniec filmu ze szczegółami ukazane są zbrodnie ludobójstwa dokonywane przez Ukraińców na Polakach – mordowanie bezbronnych Polaków w kościołach, palenie Polaków żywcem, sadystyczne tortury na kobietach i dzieciach. Po ludobójstwie dokonanym przez Ukraińców zostają tylko stosu zmasakrowanych zwłok Polaków i spalone ruiny polskich domów, a Ukraińcy z dumą obwożą na wozach trupy zmasakrowanych Polaków (przesadą jest jednak stwierdzenie, że sceny są jakieś drastyczne, niczym właściwie się nie różnią od tego co codziennie można obejrzeć w telewizji).

Zosię przed Ukraińcami ratują niemieccy żołnierze. W jednej z ostatnich scen banda Polaków brutalnie morduje rodzinę Ukraińca, który sprzeciwił się banderowcom (nie zabił swojej żony Polki, która zresztą ratowała Polaków mordowanych przez Ukraińców).

Film Wojciecha Smarzowskiego sfinansowany został między innymi z pieniędzy polskich podatników za pośrednictwem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Choć pewne wątki w filmie „Wołyń” mogą budzić kontrowersje, jest to jeden z tych obrazów, jakie trzeba zobaczyć, między innymi dlatego, że dotyczy on historii Polski i będzie niewątpliwie dyskutowany w mediach.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

231 komentarzy

231 Komentarzy

 1. Jerry Brunckhorst

  21 lutego 2017 at 16:07

  processed brass

  • Georgiana Flatness

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   hey! thank you for this weblog. was nicely in want for it. 😀 I is a happy bunny..lol.

 2. Herbert Killman

  21 lutego 2017 at 16:08

  Mayday Games Review

  • Nathanael Yum

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   Sweet website , super pattern , very clean and employ genial .

 3. Roxana Balsley

  22 lutego 2017 at 08:35

  AHU valves

  • Glen Logosso

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   I don’t unremarkably comment but I gotta admit appreciate it for the post on this special one : D.

 4. Raymonde Valtas

  22 lutego 2017 at 08:55

  permaculture course

  • Nicole Ellisor

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   I am pleased that I noticed this website , exactly the right information that I was searching for! .

 5. Fawn Overocker

  22 lutego 2017 at 08:59

  mailbox yellow

 6. Faszysta

  22 lutego 2017 at 15:49

  AK zabronila polskim wsiom przyjmowania broni od Niemcow. I tyle…

  • Jimmie Wohlschlegel

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   I am glad to be a visitant of this unadulterated website ! , thanks for this rare information! .

 7. Augustus Keaffaber

  23 lutego 2017 at 21:49

  Illinois For Sale By Owner

  • Ethan Cartright

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   I really like looking at and I think this website got some genuinely useful stuff on it! .

 8. mommy makeover

  23 lutego 2017 at 23:22

  You can definitely see your enthusiasm in the work you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

  • Blair Bava

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   I visited a lot of website but I think this one contains something special in it in it

 9. Ben Pastrano

  24 lutego 2017 at 02:12

  I’m still learning from you, but I’m making my way to the top as well. I definitely love reading all that is posted on your blog.Keep the tips coming. I enjoyed it!

  • George Dobrasz

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   You are my aspiration , I possess few web logs and sometimes run out from to post : (.

 10. bijuteri online satış toptan

  5 marca 2017 at 05:20

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 11. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 12. ladies fashion shoes online

  10 marca 2017 at 20:08

  Hey, you used to create magnificent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your excellent writings. Past many posts are just a minor bit out of track! come on!

 13. buy online shoes for men

  12 marca 2017 at 00:06

  Hey, you used to compose magnificent, but the last couple of posts have been kinda dull… I miss your great writings. Past a number of posts are just a small bit out of track! come on!

  • Wendell Asaeli

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   Some times its a pain in the ass to read what website owners wrote but this site is really user friendly ! .

 14. shoe stores online

  14 marca 2017 at 01:19

  Hey, you utilized to write magnificent, but the last number of posts have been kinda boring… I miss your wonderful writings. Past a number of posts are just a little bit out of track! come on!

 15. old computer equipment disposal

  31 marca 2017 at 08:33

  I regard something truly special in this web site.

 16. it disposal

  2 kwietnia 2017 at 17:43

  I like this post, enjoyed this one regards for putting up.

 17. old it recycling

  5 kwietnia 2017 at 15:30

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 18. computer recycling companies

  24 kwietnia 2017 at 14:16

  I believe you have remarked some very interesting points , regards for the post.

 19. The Paine Project

  15 czerwca 2017 at 02:13

  I would share your post with my sis.

  • Leon Taney

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   I am glad to be one of the visitants on this great website (:, appreciate it for posting .

 20. nigerian universities

  16 czerwca 2017 at 01:08

  I would share your post with my sis.

 21. Palace of Fine Arts

  24 czerwca 2017 at 13:41

  I like your quality that you put into your writing . Please do continue with more like this.

 22. Pier 70 Partners

  24 czerwca 2017 at 15:09

  Greetings, have tried to subscribe to this websites rss feed but I am having a bit of a problem. Can anyone kindly tell me what to do?’

  • Greg Mcdale

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   Ah, thanks a lot for the mention , I’m highly honoured 🙂

 23. 620 Jones

  25 czerwca 2017 at 05:00

  You have some helpful ideas! Maybe I should consider doing this by myself.

  • Antony Barrasa

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   Outstanding post, you have pointed out some fantastic points , I also think this s a very wonderful website.

 24. The Midway

  25 czerwca 2017 at 23:05

  Developing a framework is important.

 25. Eliquid Aruhaz

  25 czerwca 2017 at 23:31

  I’ll check back after you publish more articles.

 26. Buy Real Degree

  1 lipca 2017 at 04:16

  Just want to say what a great blog you got here!I’ve been around for quite a lot of time, but finally decided to show my appreciation of your work!

  • Kip Diamond

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   But wanna remark on few general things, The website style is perfect, the subject matter is real excellent : D.

 27. thc or cbd for pain

  2 lipca 2017 at 05:58

  Write more stories, more chapters.

 28. jake jilennanal

  14 lipca 2017 at 04:12

  ZMgOUK Would you be interested in trading links or maybe guest

  • Clarice Verissimo

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   I am glad to be one of many visitants on this outstanding web site (:, regards for putting up.

 29. thebitcoincode.site

  14 lipca 2017 at 21:58

  There is definately a great deal to learn about this issue. I like all the points you ave made.

  • Joshua Bauza

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   Exactly what I was searching for, thankyou for putting up.

 30. دانلود

  15 lipca 2017 at 06:05

  more popular given that you most certainly possess the gift.

 31. I truly appreciate this blog post. Fantastic.

 32. It is remarkable, rather amusing opinion

  • Lino Quilimaco

   6 sierpnia 2017 at 20:07

   I think other website owners should take this website as an example , very clean and great user friendly pattern .

 33. Indian College Porn

  15 lipca 2017 at 20:46

  I truly enjoy looking through on this internet site, it holds excellent content. Beware lest in your anxiety to avoid war you obtain a master. by Demosthenes.

  • Warner Colvin

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   I really like your writing style, good info , thanks for posting : D.

 34. Im obliged for the blog article. Want more.

  • Lloyd Gassler

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   You got a very great website, Glad I discovered it through yahoo.

 35. clickfunnels

  17 lipca 2017 at 12:07

  Wow, wonderful weblog structure! How long have you ever been running a blog for? you made blogging glance easy. The overall look of your website is magnificent, let alone the content material!

  • Rudy Montaluo

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   I went over this website and I think you have a lot of superb info , saved to my bookmarks (:.

 36. Treinreizen

  17 lipca 2017 at 13:06

  Some truly fantastic articles on this website , appreciate it for contribution.

  • Roslyn Aderholt

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   This website is my breathing in, rattling superb style and perfect articles .

 37. semrush alternative

  18 lipca 2017 at 13:01

  Sounds like anything plenty of forty somethings and beyond ought to study. The feelings of neglect is there in a lot of levels every time a single ends the mountain.

  • Katlyn Widmayer

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   I like the efforts you have put in this, appreciate it for all the great articles .

 38. casino

  18 lipca 2017 at 16:44

  Outstanding post, I conceive website owners should learn a lot from this website its really user genial. So much fantastic info on here .

 39. sandal shoes online

  18 lipca 2017 at 22:20

  To produce a great impression in one shot, one has to know nicely how to carry their charisma of attracting other people.|Footwear that are specifically designed for outdoor activities usually have ticker and anti slip sole. Nicely, this is probably the last thing you need to be concerned about. As we know branded goods are costlier than generic products.|Cost apart, they might not always look great on you. Whatever kind of shoes you are searching for, you will certainly discover the preferred kind of shoes on-line. „It was a difficult time for the metropolis back then.|Want to make sure no footwear and baggage only appear great, but matches nicely. At those stores, you will get various types of shoes for men from some of the renowned brand names. The level of danger depends on your desires.|The web-stores provide you enormous choices in all the categories. The great component is that sellers are constantly including issues to Etsy, so there are new products daily! I checked all the leading shoe designers for a pattern.|The outcome of gel material shocked the footwear marketplace greatly. Footwear that look great on Susan may not essential be suitable for you. Advance tracks, like „We Can’t Stop” and „Wrecking Ball”, are tearing up the charts.|You will be able to save much more money if you purchase two or much more bottles. The cost of one bottle of bowtrol is $39.95. You can be one of the numerous consumers that assistance the crafters on Etsy.|You will just have to click on on the item that you want and you can immediately have it. Aspis Forte is accessible at very reduced price. It buys straight from leading manufacturers, so it sells at a cheap cost.|Attempt it and you may not regret for buying such a pair of running shoes. In 2010, I saved over $200 on gym shoes and athletic apparel alone! Vimax pills can be discovered on amazon market.|Most of the portals offer 100twenty five cash back in situation the consumer returns the item. But the common dimension chart is not be suitable for operating. The most prominent feature of Aspis Forte is reduced price.|The key interest is that the most comfortable footwear for you. Shoes that appear great on Susan might not essential be appropriate for you. Width in company with size, makes the footwear very best for running.|These footwear are as light-excess weight as feasible, but also very tough. Acquire much more friction in between the ft and the shoe, it is a danger to hurt the feet. But the typical size chart is not be appropriate for operating.|If you’re utilized to using higher road shops then you may be lacking out on some of these benefits. Pay per click marketing is here to remain. It is the greatest technology in shoes factories.|This excludes the low cost you will get when you use Vimax coupon code. Keeping safety and tenderness in mind, it is always good to go for soft soled shoes. That is why a lady is usually extremely specific about her footwear.|If you don’t like Limitless Shoes, there are plenty of other locations to purchase from. But the typical dimension chart is not be suitable for operating. They are best for those who show serious more than pronation.|However, some people do make their footwear their trademark and put on similar type of shoes all their lives.

  • Ebonie Hamano

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   Merely wanna input on few general things, The website style and design is perfect, the subject material is really excellent : D.

 40. buy amazon gift card online

  19 lipca 2017 at 01:09

  with us. Please keep us informed like this. Thank

  • Nathaniel Carretero

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   I am lucky that I noticed this blog , exactly the right information that I was searching for! .

 41. apply pr in singapore

  19 lipca 2017 at 01:27

  Great post here!

 42. apply permanent resident

  19 lipca 2017 at 22:33

  I like this post. Thanks.

 43. eebest8 back

  20 lipca 2017 at 03:05

  „”You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it! xrumer””

 44. newborn online shopping

  20 lipca 2017 at 09:19

  just click the following internet site WALSH | ENDORA

 45. KennHitthype

  21 lipca 2017 at 02:22

  Levitra Starting Dose cialis online Buy Kamagra Soft

 46. Source

  21 lipca 2017 at 18:10

  Your style is so unique in comparison to other folks I ave read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

  • Deangelo Gulyas

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   This website is my aspiration , rattling good style and perfect content .

 47. termite control companies

  21 lipca 2017 at 19:24

  I really liked your blog.Really thank you! Great.

 48. Face Lift

  21 lipca 2017 at 20:39

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Much thanks again. Much obliged.

 49. how to recover windows 7 password

  21 lipca 2017 at 23:06

  This is the worst article of all, IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžve study

  • Elidia Dorchy

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   Very interesting points you have mentioned , appreciate it for putting up.

 50. KelChalkhic

  23 lipca 2017 at 21:03

  Cvs Cialis 20mg Price viagra prescription Ou Acheter Cialis En Confiance

 51. how to get singapore pr

  23 lipca 2017 at 21:55

  Good posts!

  • Al Headlam

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   Would love to always get updated outstanding web blog ! .

 52. Jeremy Namaka

  24 lipca 2017 at 22:08

  Ah, thanks for that mention , I’m highly honoured 🙂

 53. loose diamonds

  25 lipca 2017 at 00:16

  I saw someone talking about this on Tumblr and it linked to

 54. Worcester SEO

  25 lipca 2017 at 02:50

  Simply wanna tell that this is handy , Thanks for taking your time to write this.

  • Junior Mahurin

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   I conceive other website owners should take this web site as an example , very clean and superb user pleasant design .

 55. Rene Foti

  25 lipca 2017 at 08:54

  Really great visual appeal on this internet site , I’d value it 10 10.

 56. go to the website

  25 lipca 2017 at 10:43

  Very nice write-up. I definitely appreciate this website. Stick with it!

 57. Maris Terrey

  25 lipca 2017 at 13:24

  Best post, really informative, hopefully it will being a few of those lurkers out into the open.

  • Amos Remily

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   Right on. It’s far more informative and uncomplicated to comprehend. Thanks a lot this kind of a nice guideline.

 58. Lashaun Isachsen

  25 lipca 2017 at 16:32

  Very interesting subject , thankyou for posting .

 59. electrical repair service

  25 lipca 2017 at 16:32

  Very nice post and right to the point. I don at know if this is really the best place to ask but do you people have any thoughts on where to hire some professional writers? Thank you

  • Mertie Arbertha

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   I really like your writing style, great info , thankyou for posting : D.

 60. fruits

  25 lipca 2017 at 17:53

  I truly appreciate this post.Thanks Again. Keep writing.

 61. Like Sports

  25 lipca 2017 at 20:12

  Very neat article.Thanks Again. Keep writing.

  • Wallace Forejt

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   I am glad to be a visitant of this unadulterated weblog ! , regards for this rare info ! .

 62. order valium online

  25 lipca 2017 at 21:55

  Ita??a?аАа’аАТ‚аЂ s actually a nice and helpful piece of information. I am happy that you simply shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 63. Broderick Rosada

  25 lipca 2017 at 23:45

  You have brought up a very superb points , appreciate it for the post.

 64. emergency locksmith services

  26 lipca 2017 at 00:40

  Usually I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great post.

 65. old school music

  26 lipca 2017 at 07:33

  Thanks again for the blog article.Really thank you! Fantastic.

 66. Lucio Miralles

  26 lipca 2017 at 10:18

  Thanks, this was super helpful!

 67. Agen domino

  26 lipca 2017 at 18:29

  I really liked your blog article.Much thanks again. Fantastic.

 68. RX GEN3

  26 lipca 2017 at 22:54

  „Thank you for your blog article.Really thank you! Much obliged.”

 69. Free Mobile Applications Download

  27 lipca 2017 at 01:21

  Wohh just what I was searching for, thank you for putting up.

 70. Jonell Stasiuk

  27 lipca 2017 at 01:44

  I keep listening to the news update speak about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you tell me please, where could i get some?

  • Wenona Muskelly

   6 sierpnia 2017 at 20:08

   I visited a lot of website but I believe this one has something special in it in it

 71. This is my first time pay a visit at here and i am truly pleassant to read all at alone place.

 72. lesbo

  28 lipca 2017 at 21:12

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 73. auto glass replacement

  28 lipca 2017 at 22:38

  This unique blog is obviously interesting additionally diverting. I have discovered helluva useful tips out of it. I ad love to come back every once in a while. Thanks a lot!

 74. mahoney's towing

  29 lipca 2017 at 00:04

  not sure why but I think its a linking issue. I ave tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 75. auto transport

  29 lipca 2017 at 02:54

  Well I really enjoyed reading it. This information provided by you is very constructive for accurate planning.

 76. best kindle books

  29 lipca 2017 at 04:19

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog post. Awesome.

 77. New York City SEO

  29 lipca 2017 at 07:10

  Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 78. Domaining

  29 lipca 2017 at 11:26

  Some truly great articles on this site, thanks for contribution.

 79. hydrolyzed collagen

  29 lipca 2017 at 18:34

  Really appreciate you sharing this post.Really thank you! Will read on

 80. Cars eCommerce

  29 lipca 2017 at 19:12

  An interesting dialogue is worth comment. I feel that you should write extra on this matter, it won’t be a taboo subject however usually people are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 81. aupair worldwide

  29 lipca 2017 at 20:01

  You got a very great website, Gladiola I observed it through yahoo.

 82. Korperfettwaage Test

  29 lipca 2017 at 22:54

  I’а†ve recently started a web site, the info you provide on this website has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 83. Shoulder Bags

  30 lipca 2017 at 00:21

  Modular Kitchens have changed the idea of kitchen nowadays because it has provided household ladies with a comfortable yet a sophisticated space in which they will invest their quality time and space.

 84. como vender al cerebro de tu cliente

  30 lipca 2017 at 15:43

  louis vuitton outlet sale should voyaging one we recommend methods

 85. vision

  31 lipca 2017 at 10:05

  I truly appreciate this article post.Much thanks again. Awesome.

 86. kevin

  31 lipca 2017 at 20:15

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 87. Broadband Blog

  1 sierpnia 2017 at 13:59

  pretty useful material, overall I consider this is well worth a bookmark, thanks

 88. icotracker ico

  1 sierpnia 2017 at 20:49

  internet. You actually know how to bring an issue to light and make it important.

 89. free bonus deposit

  1 sierpnia 2017 at 22:21

  This website was how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thanks!

 90. This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 91. leo list vancouver

  2 sierpnia 2017 at 04:30

  I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!

 92. Alienation

  2 sierpnia 2017 at 06:03

  Perfect piece of work you have done, this website is really cool with great info.

 93. MAGIA BIANCA

  2 sierpnia 2017 at 11:11

  J aapprecie cette photo mais j aen ai auparavant vu de semblable de meilleures qualifications;

 94. entertainment

  2 sierpnia 2017 at 12:44

  Wow, superb blog format! How long have you ever been blogging for? you make blogging glance easy. The total look of your website is magnificent, let alone the content!

 95. popular souvenirs from israel

  2 sierpnia 2017 at 14:15

  YouTube consists of not simply comical and humorous video tutorials but also it consists of educational related movies.

 96. top 5 porn sites

  2 sierpnia 2017 at 17:47

  A motivating discussion is definitely worth comment. I believe that you should write more about this subject matter, it might not be a taboo matter but generally folks don’t discuss such topics. To the next! Many thanks!!|

 97. XXX movies here

  3 sierpnia 2017 at 10:52

  Just wanna tell that this is extremely helpful, Thanks for taking your time to write this.

 98. alessandro cassioli

  3 sierpnia 2017 at 16:41

  Hello my family member! I wish to say that this article is amazing, nice written and include approximately all significant infos. I would like to peer extra posts like this .|

 99. tours from Marrakech

  4 sierpnia 2017 at 16:46

  very nice put up, i definitely love this website, keep on it

 100. DTDC Courier Tracking

  4 sierpnia 2017 at 21:35

  wow, awesome blog post.Much thanks again. Really Great.

 101. Roku.com/link

  5 sierpnia 2017 at 00:14

  Spot on with this write-up, I honestly believe that this site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!|

 102. link m88

  5 sierpnia 2017 at 12:42

  Major thankies for the blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 103. diet moi

  5 sierpnia 2017 at 15:54

  Really informative blog.Much thanks again. Keep writing.

 104. vegan symbol

  5 sierpnia 2017 at 19:14

  Thanks , I have recently been looking for information approximately this subject for a long time and yours is the greatest I’ve came upon till now. But, what about the bottom line? Are you sure in regards to the supply?|

 105. Rosalia

  5 sierpnia 2017 at 20:02

  wow, awesome blog article.Thanks Again. Awesome.

 106. hut be phot

  5 sierpnia 2017 at 22:26

  I will right away grab your rss as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 107. buy viagra online

  6 sierpnia 2017 at 00:35

  Right now it sounds like WordPress is the top blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?|

 108. thuoc cuong duong

  6 sierpnia 2017 at 01:47

  This website truly has all the info I needed concerning this subject and didn at know who to ask.

 109. cho thue can ho Mipec Riverside

  6 sierpnia 2017 at 03:27

  There is definately a great deal to learn about this issue. I like all of the points you made.

 110. mu luoi trai

  6 sierpnia 2017 at 06:47

  Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thanks for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just book mark this site.

 111. Dich thuat

  6 sierpnia 2017 at 08:28

  Say, you got a nice blog article.Really thank you! Cool.

 112. Eboni Chappa

  6 sierpnia 2017 at 20:07

  As soon as I detected this site I went on reddit to share some of the love with them.

 113. bạc bịp

  7 sierpnia 2017 at 00:18

  Wonderful article! That is the kind of info that should be shared around the web. Shame on the search engines for no longer positioning this post upper! Come on over and seek advice from my site . Thank you =)|

 114. omnichannel

  7 sierpnia 2017 at 01:16

  You made some good points there. I looked on the internet for the subject matter and found most persons will agree with your site.

 115. ruou vang y ngon

  7 sierpnia 2017 at 03:00

  When are you going to take this to a full book?

 116. Decal dan kinh

  7 sierpnia 2017 at 04:44

  This website truly has all the information I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 117. reviews by science fiction authors

  7 sierpnia 2017 at 12:18

  I was just wondering what computer software you would need to make business cards or labels from a home computer. Is is easy or even worth the time or money..

 118. best affiliate programs

  7 sierpnia 2017 at 13:35

  „Thanks-a-mundo for the post. Will read on…”

 119. whore

  7 sierpnia 2017 at 17:34

  Touche. Great arguments. Keep up the good spirit.

 120. free online games

  7 sierpnia 2017 at 19:19

  You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply couldn at locate it. What a perfect web site.

 121. commission

  7 sierpnia 2017 at 21:12

  We at present do not very personal an automobile however anytime I purchase it in future it all definitely undoubtedly be a Ford style!

 122. ндк билети онлайн

  8 sierpnia 2017 at 04:56

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 123. embroidery digitizers

  8 sierpnia 2017 at 07:54

  There as definately a great deal to learn about this topic. I love all of the points you have made.

 124. percolating coffee pot

  8 sierpnia 2017 at 11:02

  Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and best of luck.

 125. Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the site is also very good.

 126. The Bitcoin Code

  8 sierpnia 2017 at 16:51

  Wow, great article post.Really thank you! Awesome.

 127. Sea To Sky Kiteboarding School

  8 sierpnia 2017 at 22:17

  Looking forward to reading more. Great blog.Thanks Again. Cool.

 128. پنجره دوجداره

  9 sierpnia 2017 at 01:56

  Regular use of coconut oil for acne this diet plan, but a closer

 129. билети до лондон

  9 sierpnia 2017 at 14:41

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 130. fifa 18 legends

  12 sierpnia 2017 at 00:56

  Wow, awesome blog layout! How long have you been running a blog for? you make running a blog look easy. The full look of your website is fantastic, let alone the content material!

 131. smokers

  12 sierpnia 2017 at 08:34

  Wow, this post is good, my sister is analyzing these kinds of things, so I am going to let know her.

 132. my dot com business franchise review

  12 sierpnia 2017 at 17:54

  instances, an offset mortgage provides the borrower with the flexibility forced to benefit irregular income streams or outgoings.

 133. Joi

  12 sierpnia 2017 at 21:41

  not sure why but I think its a linking issue. I ave tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 134. Water Damage Long Island

  12 sierpnia 2017 at 23:35

  You, my friend, ROCK! I found exactly the information I already searched all over the place and simply couldn at locate it. What a great web site.

 135. naked sex milf

  13 sierpnia 2017 at 01:20

  thanksw for the info

 136. Tools/Equipment online small business

  14 sierpnia 2017 at 00:24

  Hello, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 137. milf druuna

  14 sierpnia 2017 at 11:36

  thanks for tye info

 138. Youwin bahis sitesi

  14 sierpnia 2017 at 14:06

  Fantastic post.Really looking forward to read more. Awesome.

 139. Bets10 giriş

  14 sierpnia 2017 at 15:36

  I am so grateful for your blog article.Really looking forward to read more. Will read on…

 140. Tempobet bahis

  14 sierpnia 2017 at 19:23

  This site really has all the info I needed about this subject and didn at know who to ask.

 141. Saraycasino canlı bahis

  14 sierpnia 2017 at 21:22

  Im grateful for the article post.Really looking forward to read more. Cool.

 142. Saraycasino bahis sitesi

  14 sierpnia 2017 at 23:16

  Perfectly indited subject matter, thankyou for entropy.

 143. insurance cheap

  15 sierpnia 2017 at 02:28

  Thank you for your article.Thanks Again. Cool.

 144. Hoarding Cleanup

  15 sierpnia 2017 at 09:15

  Thanks for any other great article. Where else may anyone get that type of info in such a perfect manner of writing? I ave a presentation next week, and I am at the search for such info.

 145. technology

  15 sierpnia 2017 at 11:15

  Modular Kitchens have changed the idea of kitchen these days because it has provided household women with a comfortable yet an elegant place through which they can spend their quality time and space.

 146. mystic ct liquor store

  15 sierpnia 2017 at 11:53

  „Hey there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this web site.”

 147. who was bali

  15 sierpnia 2017 at 13:16

  I saw someone talking about this on Tumblr and it linked to

 148. Chere

  17 sierpnia 2017 at 03:02

  It as best to take part in a contest for one of the best blogs on the web. I all recommend this site!

 149. arcadia homes for sale

  17 sierpnia 2017 at 11:07

  Yay google is Yay google is my queen aided me to find this great site!.

 150. burbank real estate agent

  17 sierpnia 2017 at 13:09

  I think this is a real great blog article.Really looking forward to read more. Keep writing.

 151. affiliate network

  17 sierpnia 2017 at 17:16

  This awesome blog is obviously entertaining and also factual. I have found a bunch of interesting advices out of it. I ad love to go back again and again. Thanks a lot!

 152. network cabling

  17 sierpnia 2017 at 19:18

  Your style is unique in comparison to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

 153. let's talk tuesday

  17 sierpnia 2017 at 21:19

  Perfect piece of work you have done, this website is really cool with superb information.

 154. private walth management

  17 sierpnia 2017 at 23:21

  I think this is a real great blog post.Thanks Again. Will read on

 155. expat insurance

  18 sierpnia 2017 at 01:25

  let yаА аБТ•u get free shi?ping fаА аБТ–om certain

 156. easy ways to make money online

  18 sierpnia 2017 at 07:28

  Your article continually have got much of really up to date info. Where do you come up with this? Just stating you are very imaginative. Thanks again

 157. how i make money online

  18 sierpnia 2017 at 11:32

  read!! I definitely really liked every little bit of it and

 158. دانلود فیلم

  18 sierpnia 2017 at 14:46

  Your style is unique compared to other people I ave read stuff from. Many thanks for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just book mark this page.

 159. Kitchen Renovation Winnipeg Manitoba

  18 sierpnia 2017 at 19:54

  Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 160. IELTS test in Karachi

  19 sierpnia 2017 at 02:50

  You must take part in a contest for probably the greatest blogs on the web. I all recommend this web site!

 161. IELTS centre in Karachi

  19 sierpnia 2017 at 06:53

  wow, awesome article post.Really thank you! Much obliged.

 162. IELTS course in Karachi

  19 sierpnia 2017 at 10:55

  You ave made some really good points there. I looked on the net for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 163. Magan

  19 sierpnia 2017 at 12:03

  Regards for helping out, superb information. The surest way to be deceived is to think oneself cleverer than the others. by La Rochefoucauld.

 164. Felicitas

  19 sierpnia 2017 at 14:05

  to my friends. I am confident they will be

 165. konveksi tas kulit

  19 sierpnia 2017 at 18:09

  Really good information can be found on site.

 166. right wing news

  19 sierpnia 2017 at 18:32

  I think this is a real great blog article. Really Cool.

 167. Business Services local small business

  19 sierpnia 2017 at 19:31

  Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, awesome blog!

 168. 2018 future vehicles

  20 sierpnia 2017 at 00:16

  Wow, great blog article.Really thank you! Really Great.

 169. 3nerd

  20 sierpnia 2017 at 02:22

  I value the blog article.Thanks Again. Really Great.

 170. pittsburgh photographers

  20 sierpnia 2017 at 04:33

  to some friends ans also sharing in delicious.

 171. jewelry software

  20 sierpnia 2017 at 06:40

  Lacoste Outlet Online Hi there, just wanted to tell you, I enjoyed this post. It was helpful. Keep on posting!

 172. xsmb

  20 sierpnia 2017 at 15:05

  Really appreciate you sharing this blog.Really thank you! Really Great.

 173. phan mem erp

  20 sierpnia 2017 at 19:22

  I truly appreciate this post. I ave been looking everywhere for this! Thank God I found it on Google. You have made my day! Thank you again

 174. sofa da cao cap

  20 sierpnia 2017 at 21:30

  Say, you got a nice blog article.Thanks Again. Much obliged.

 175. ruou vang y ngon

  20 sierpnia 2017 at 23:37

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post plus the rest of the site is extremely good.

 176. kinh nghiem xin visa

  21 sierpnia 2017 at 03:54

  It as not that I want to copy your web-site, but I really like the layout. Could you tell me which style are you using? Or was it custom made?

 177. giay bao ho ( key chinh)

  21 sierpnia 2017 at 06:00

  Major thankies for the blog post.Really thank you! Really Great.

 178. phan mem crm

  21 sierpnia 2017 at 08:06

  You in fact dealt with several engaging items in this post. I came across it by employing Bing and IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžve got to admit that I am now subscribed to your site, it really is very decent (:

 179. lacrosse cleats

  21 sierpnia 2017 at 14:06

  The Birch of the Shadow I believe there may possibly become a several duplicates, but an exceedingly helpful checklist! I have tweeted this. Lots of thanks for sharing!

 180. day dai an toan

  21 sierpnia 2017 at 14:25

  Very good post !!! I certainly love this website, keep on it.Take care

 181. thanh lap cong ty gia re

  21 sierpnia 2017 at 18:36

  I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks!

 182. vancouver seo

  22 sierpnia 2017 at 00:45

  You made some decent points there. I looked on the internet for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 183. The Bitcoin Code

  22 sierpnia 2017 at 02:53

  This blog was how do you say it? Relevant!! Finally I ave found something that helped me. Cheers!

 184. top digital marketing agency malaysia

  22 sierpnia 2017 at 07:07

  Yeah bookmaking this wasn at a bad conclusion great post!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra