Felieton

Po obniżeniu podatku, obniżenie składki ZUS dla małych firm

Rząd premier Beaty Szydło ma w najbliższym czasie przedstawić projekt tzw. ustawy o małej działalności gospodarczej przygotowanej w oparciu o konkluzje prac poselskiego Zespołu na rzecz Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego kierowanego przez posła Adama Abramowicza z Prawa i Sprawiedliwości.

Jak wynika z wypowiedzi samego posła Abramowicza, chodzi o zniesienie zryczałtowanej składki na ZUS dla małych firm, która na ten rok niezależnie od przychodów firmy wynosi 1173 zł.

Wg. propozycji Zespołu, firmy o przychodach niższych niż 5 tys. zł miesięcznie płaciły składkę ZUS do 24% tych przychodów, przy czym obciążenie składką miałoby charakter funkcji liniowej zaczynającej się od 0% dla zerowych przychodów i 24% dla przychodów 5 tys. zł, zaś po przekroczeniu tej wielkości miesięcznych przychodów, składki na ZUS odprowadzane byłyby według dotychczasowych zasad.

Dzięki tym znacznie niższym obciążeniom składką ZUS niż do tej pory, małych przedsiębiorcom opłaciłoby się legalnie prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, zamiast pracować w tzw. szarej strefie i nie posiadać żadnej formy ubezpieczenia społecznego.

Wydaje się, że to rozwiązanie może poważnie ograniczyć szarą strefę, ponieważ oprócz zmniejszenia obciążenia ZUS-owskiego dla małych firm, jednocześnie daje ich właścicielom szansę na przyszłą emeryturę, najprawdopodobniej najniższą gwarantowaną przez państwo ale jednak byłoby to jakieś świadczenie emerytalne.

Przypomnijmy, że niedawno weszło w życie jeszcze jedno udogodnienie dla małych i średnich firm, tyle tylko, że mających osobowość prawną.

W dniu 1 stycznia tego roku weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), w której zasadnicza zmiana polega na obniżeniu stawki tego podatku z 19% do 15%.

Obniżenie stawki podatku dotyczy tzw. małych i średnich firm mających osobowość prawną, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług), nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro (przeliczenia tej kwoty na złote ma być stosowanych średni kurs euro ogłaszany przez NBP w pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku podatkowego).

Obniżoną stawkę podatku CIT będą mogły stosować także firmy rozpoczynające swoją działalność, przy czym tego rodzaju nowe podmioty będą musiały spełnić określone warunki wymienione w ustawie.
Ustawa zawiera jednak przepisy uniemożliwiające korzystania z obniżonej stawki podatku CIT tym przedsiębiorcom, którzy na przykład dokonali podziału istniejącego przedsiębiorstwa, aby skorzystać z tej preferencji.

Jak szacuje minister finansów z preferencyjnej 15% stawki podatku CIT może skorzystać blisko 90% wszystkich podatników tego podatku (a więc zdecydowana większość firm), czyli nawet 400 tysięcy przedsiębiorstw.

Na podstawie danych z roku podatkowego 2015, firm spełniających warunek obrotów poniżej 1,2 mln euro było w Polsce 393 tysiące, przy czym tych, które wykazały dochód za tamten rok było tylko 135 tysięcy.

Według ministra finansów łączny koszt dla budżetu państwa wprowadzenia obniżonej stawki podatku dochodowego dla małych firm nie powinien być wyższy niż 270 mln zł, ale jednocześnie wprowadzone uszczelnienia przyniosą podobnej wysokości dodatkowe dochody, więc sumarycznie zmiany będą neutralne dla finansów państwa.

Uchwalenie ustawy o niższym obciążeniu ZUS-owskim dla małych firm, byłoby ważnym dopełnieniem deklarowanego w kampanii wyborczej przez Prawo i Sprawiedliwość, wsparcia dla rodzinnej, polskiej przedsiębiorczości.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. crova

  21 lutego 2017 at 12:46

  Dochodowy to tradycyjny podatek wojenny. Zdaje się, że wojny nie mamy. Mylę się? Zamiast bzdurnej propagandy sukcesu, może po prostu go znieście dla firm z obrotem niższym niż 100mln rocznie, a gospodarka będzie rosła w tempie nie 3% według niekoniecznie przejrzystych wyliczeń, a faktycznych 5%, albo lepiej. A żeby budżet się nie zawalił wystarczyłoby zrobić mocną restrukturyzację administracji. Naprawdę nie ma powodu by w erze komputeryzacji i automatyzacji pracy i w gospodarce w miarę rynkowej państwo utrzymywało 10 razy więcej urzędasów niż za czasów gospodarki planowej, kiedy wszystko trzeba było robić ręcznie.

 2. Tomek

  21 lutego 2017 at 15:14

  Jakim „obniżeniu” podatku? Panie pośle, sami żeście w dokumencie pt. ocena skutków regulacji, jaki załączyliście do projektu owej ustawy, którą bezwstydnie sprzedawaliście Polakom jako obniżającą podatki, napisali wprost – wpływy z podatków w wyniku ustawy wzrosną. A dlaczego tak napisaliście? A bo w jednym miejscu podatki obniżyliście, ale jednocześnie zmieniliście opodatkowanie paru innych operacji gospodarczych tak, że w efekcie polskie firmy zapłacą więcej. Stąd i to „obniżenie” da wam więcej kasy od podatników.

  Ja was bardzo proszę, to może za obniżanie ZUS już się nie bierzcie, skoro tak „obniżanie” rozumiecie….

 3. Mniejszy

  21 lutego 2017 at 17:50

  a emeryturka wyjdzie 500 zł 😉 Powstaje pytanie czy jest sens dzielić się tym co zostało? Przecież szara strefa płaci podatki – vat od towarów i usług, za swoje mieszkania , podatek od nieruchomości to trzeba ich bardziej rozgrabić?

 4. Ophelia Pierannunzio

  22 lutego 2017 at 07:17

  lucid dream

 5. Gaylord Hafferkamp

  22 lutego 2017 at 08:56

  luxury properties for sale Talis Park naples fl

 6. Fernande Lundburg

  23 lutego 2017 at 21:49

  interior painting contractors

 7. Andrzej

  5 kwietnia 2017 at 17:08

  5 tys. zł przychodu to maksymalnie przy zerowych kosztach 2 tys. dochodu! – 3 tys. zł to koszty samego życia (mieszkanie, jedzenie, media itd.). Chyba że jest to propozycja dla bezdomnych? Jaki sens w tym zmianach? Żaden! Ewentualnie będzie to kolejna furtka do zatrudniania przez molochy, korporacje na małą działalność. A dla prawdziwych mikroprzedsiębiorców, którzy naprawdę żyją ze swojej działalności te propozycje to w gruncie rzeczy kpina z nich.

 8. 3gp porn

  16 maja 2017 at 07:11

  Is there a service available that geotags blog posts while on the go and is able to post to map with others?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra