Felieton

Od grafologów do grafomanów

Muszę pochwalić się słowami pana Zagłoby: „mości panowie, proroctwa mnie wspierają!”. Oto kiedy pani Maria Kiszczakowa, najwyraźniej za radą męża, który – czując zbliżającą się śmierć – prawdopodobnie udzielił jej następującej rady: Kiedy ja zamknę oczy, parasol ochronny nad tobą zostanie natychmiast zwinięty, więc Marysiu nie trzymaj w domu tych kompromatów, jeśli nie chcesz skończyć tak, jak Jaroszewiczowie. Pozbądź się tego – ale tak, żeby cała Polska widziała, że u ciebie nic już nie ma, a wtedy będziesz sobie żyła aż do naturalnej śmierci.

Kiedy więc pani Kiszczakowa przekazała dokumenty Instytutowi Pamięci Narodowej, powiedziałem podczas audycji w rządowej telewizji, że na jednej ekipie grafologów się nie skończy. Będzie powołana następna – oczywiście jeszcze bardziej niezależna, a jeśli i ta ustali coś, co nie będzie zgadzało się z tak zwaną „legendą Lecha Wałęsy”, to pojawi się kolejna, jeszcze bardziej niezależna – i tak aż do skutku, to znaczy – do momentu, kiedy grafologów zastąpią grafomani, którzy spreparują Złotą Legendę Lecha Wałęsy Do Użytku Mikrocefali, żeby i oni mieli w co wierzyć.

I oto były prezydent naszego nieszczęśliwego kraju właśnie zapowiedział powołanie nowej ekipy grafologów, więc tylko patrzeć, jak pojawią się i grafomani. Jest to prawdopodobne tym bardziej, że – jak podejrzewam – Lech Wałęsa tylko dlatego przestał być konfidentem SB, bo został przejęty przez wywiad wojskowy, który podjął trud wystrugiwania z niego dygnitarza. Warto przypomnieć, że „lewica laicka”, czyli dawni stalinowcy w rodzaju Bronisława Geremka, czy Jacka Kuronia, początkowo miała swojego „wałęsę” w osobie Zbigniewa Bujaka, który, jako naturszczyk, też nadawał się na robotniczego przywódcę. Widocznie jednak ktoś, a właściwie KTOŚ przekonał i „drogiego Bronisława” i Jacka Kuronia, żeby dali sobie spokój z tym całym Bujakiem, bo po co tu jakiś Bujak, którego trzeba by od nowa wystrugiwać z banana, kiedy jest tu oto samorodny przywódca robotniczy, „wierny syn Kościoła”, jak się należy, który nie tylko wie, z której strony chleb jest posmarowany, ale przede wszystkim – że nie kąsa się ręki, która ten chleb daje. Zatem kiedy w ramach przygotowań do transformacji ustrojowej, „lewica laicka” przy dyskretnej pomocy wywiadu wojskowego przeprowadziła selekcję kadrową w strukturach podziemnych, wymiksowując stamtąd „ekstremę”, wszystko było już pod należytą kontrolą – oczywiście z Kukuńkiem na czele.

I to jest właśnie przyczyna, dla której michnikowszczyna z taką determinacją broni „legendy Lecha Wałęsy” nie tylko wbrew oczywistym faktom, ale również – co zresztą wywołuje mimowolny efekt komiczny – mimo objawów gonitwy myśli u byłego prezydenta, któremu „koncepcje” na temat „Bolka” mnożą się w głowie jak króliki. Zresztą może to nie gonitwa myśli, może to tylko pozór, będący tak naprawdę rezultatem wykonywania przez niego instrukcji na wypadek dekonspiracji. Chodzi o mnożenie coraz bardziej karkołomnych i coraz mniej prawdopodobnych „wyjaśnień”, które doprowadzą do zniechęcenia opinii publicznej do zdekonspirowanej rewelacji. Nie wiadomo, co gorsze, czy gonitwa myśli, czy wykonywanie instrukcji, bo jeśli Lech Wałęsa w 2017 roku wykonuje instrukcję swoich przełożonych, to skąd możemy mieć pewność, że tylko tę, że nie wykonuje również innych instrukcji? Michnikowszczyna broni „legendy Lecha Wałęsy”, bo jej własna legenda, podobnie jak legendy innych legendarnych „ojców założycieli III RP” są na niej zbudowane na podobieństwo domku z kart. Usunięcie jednej karty z tej misternej konstrukcji powoduje natychmiastową katastrofę całej budowli.

Ale nie tylko o te nieszczęsne „legendy” tu chodzi. Najważniejszą bowiem funkcją „Legendy Lecha Wałęsy” podobnie jak legend pozostałych legendarnych postaci drobniejszego płazu, jest legitymizowanie okupacji naszego nieszczęśliwego kraju przez tajne służby z komunistycznym rodowodem, to znaczy – przez „trzecie pokolenie UB”. Legendy bowiem mają wszystkich przekonać, że z tą III Rzeczpospolitą to wszystko naprawdę, że historie o jej cudownych narodzinach, to nie jest rzeczywistość podstawiona, tylko do bólu autentyczna. To na wielu ludzi działa i to nie tylko na łotrów, którzy z okupacji naszego nieszczęśliwego kraju przez „trzecie pokolenie UB” obcinają sobie kupony, ale również na takich, którzy nic z tego materialnie nie mają, a tylko pragną, żeby wszystko „ładnie wyglądało” niczym zidiociały generał w powieści Zofii Nałkowskiej, który – oglądając publiczność zgromadzoną na wyścigach konnych – z zadowoleniem konstatuje: „demokracja, arystokracja, porządek!”.

Nie ma przypadków, są tylko znaki – mawiał świętej pamięci ksiądz Bronisław Bozowski”. Zatem nie jest przypadkiem, że w miarę zaostrzania się obrony „legendy Lecha Wałęsy, do której ostatnio zostało zmobilizowane nawet stadko celebrytów, rozmaite szubrawe typy nasilają kampanię szkalowania „żołnierzy wyklętych” – że „zbrodniarze”, „bandyci” i tak dalej. Żołnierzy, którzy wbrew wszystkiemu dochowali wierności Rzeczypospolitej, za co przez okupantów zostali wymordowani, wdeptani w ziemię i skazani na zapomnienie, żeby pamięć o nich nie odrodziła się w następnych pokoleniach mniej wartościowego narodu tubylczego.

Tymczasem nastąpiła zmiana pokoleniowa; wyrosło „trzecie pokolenie Armii Krajowej”, które rozkopało śmietnik historii, odrzucając „legendy”, przy pomocy których nasi okupanci usiłowali zasypać historyczną prawdę i natrafiło na kości bohaterów, wydobywając ich z zapomnienia. To jest dla naszych okupantów groźne, toteż nic dziwnego, że „trzecie pokolenie UB” zwalcza „trzecie pokolenie Armii Krajowej”, również przy pomocy podstawionych bohaterów i ich spreparowanych „legend”.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

252 komentarze

252 Komentarzy

 1. Van Robbs

  21 lutego 2017 at 16:06

  cold stone creamery for sale

 2. Nathaniel Ristig

  21 lutego 2017 at 16:13

  Work From Home Companies Information

 3. tomek

  21 lutego 2017 at 16:15

  Wiadomo ze sluzby prylowșkie ni braly na TW byle jakiego Kowalskiego, braly zadziornych zmieniaczy systemu im bardziej zadziorny tym bardziej nadawal sie na TW i takie zakapiory jak bolek bujak rulewski borusewicz frasyniuk byli w pierwszej lidze a ich perypetie to bylo zwykle lokowanie produktu , natomiast moski to wyzsza jakosc pilotowana przez usrael byla przewidziana na moderatorow ,doradcow i oglupiaczy.

 4. Soroka

  21 lutego 2017 at 17:34

  „Lech Wałęsa tylko dlatego przestał być konfidentem SB, bo został przejęty przez wywiad wojskowy, który podjął trud wystrugiwania z niego dygnitarza.”
  Na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy jechałem do pracy autobusem ( wtedy tak się jeździło),kierowca miał puszczone Radio Katowice. Tam mówili, że brytyjski wywiad podał, iż Wałęsa jest agentem GRU. Wtedy mnie to oburzyło, a na dodatek kolega z pracy (partyjny) powiedział mi, że gdyby Wałęsa nie był ich, to już by go nie było. To mnie jeszcze bardziej oburzyło.
  Panie Michalkiewicz! Po ćwierćwieczu od tamtego czasu, nie mam żadnych wątpliwości, że Wałęsa został przejęty przez wywiad wojskowy, ale przez ruski i uważam, że jego dokumentów współpracy należy szukać w Moskwie.
  Ciekawe kiedy przestaniemy kłamać i zaczniemy otwarcie mówić, że Solidarność założyli ruscy, a jeżeli nie założyli, to przejęli, bo potrzebowali pretekstu uzasadniającego koncentrowanie wojsk przed napadem na Zachodnią Europę. Jednak dzięki naszemu Największemu Bohaterowi Panu Pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu, całe te ruskie knowania, które brały w rachubę całkowite zniszczenie Polski ( 40 centrów w Polsce zaatakowanych bronią jądrową przez Zachód, w celu odcięcia tzw drugiej fali), zostały unicestwione. Dzięki naszemu Największemu Bohaterowi Polska istnieje do dzisiaj, a obronieni przez Pana Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, Największego Bohatera Polski nasi zachodni „przyjaciele”, dzięki pomocy funkcjonariuszom ruskiego okupanta w Polsce, mogą nas teraz wykańczać, bo nie mamy elity, tylko sługusów obcych i złodziei.

 5. Bernard Cranor

  22 lutego 2017 at 07:14

  herbs for anxiety

 6. Beulah Zoll

  22 lutego 2017 at 08:56

  que puede web cordoba

 7. Exie Rombs

  22 lutego 2017 at 08:58

  raspberry ketone plus

 8. jacek

  22 lutego 2017 at 17:37

  Zasługą Lecha Wałęsy jest to,że nie dopuśćił do kolejnego powstania,które Polsce chciała zafundować trockistowska żydomasonerja z KOR-u,a nie to że skacząc przez płot „obalił komunę”,flaszkę z Kiszczakiem i został prezydentem.”Bolkową”przeszłóść powinien wytłumaczyć,a nie wygadywać dyrdymały i farmazony.

 9. Rafał Karkosz

  23 lutego 2017 at 12:13

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!
  NORYMBERGA DLA KOMUNY!!! … i przywrócenie kary śmierci!

 10. Mariette Bahl

  23 lutego 2017 at 21:53

  restaurants in yarm

 11. online heels shopping

  10 marca 2017 at 23:30

  Hey, you utilized to write magnificent, but the last couple of posts have been kinda boring… I miss your fantastic writings. Past several posts are just a minor bit out of track! come on!

 12. women shoes online

  14 marca 2017 at 05:27

  Hi, just wanted to mention, I enjoyed this site publish. It was beneficial. Keep on posting! Also pay a visit to my net weblog; ครีมหน้าขาว

 13. Brittani Magette

  14 marca 2017 at 14:52

  Fantastic beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe for a weblog web site? The account aided me a appropriate deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 14. shop online boots

  20 marca 2017 at 07:08

  Hi, just wished to mention, I loved this site post. It was useful. Keep on posting! Also visit my world wide web blog; ครีมหน้าขาว

 15. shop online for clothes

  22 marca 2017 at 19:24

  Hi, just desired to mention, I loved this weblog submit. It was beneficial. Keep on posting! Also go to my web website; ครีมหน้าขาว

 16. Hindi Songs Download

  25 marca 2017 at 09:53

  I appreciate you sharing this blog. Want more.

 17. google pill

  6 kwietnia 2017 at 12:55

  Beautiful post by the admin. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 18. google casino

  6 kwietnia 2017 at 12:56

  A nice post from the admin desk. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 19. best pill

  6 kwietnia 2017 at 12:56

  People gets help from this article. x front teacher sg great fun

 20. satta matka

  6 kwietnia 2017 at 12:57

  You post is awesome man. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 21. Edwina Mayoras

  21 kwietnia 2017 at 06:34

  hey

 22. Lester Fitzmorris

  21 kwietnia 2017 at 12:19

  shoe retailers

 23. Olen Luce

  22 kwietnia 2017 at 00:27

  make shoes online

 24. Reginia Rozzell

  22 kwietnia 2017 at 03:49

  online womens shoes shopping

 25. Prince Giovanni

  24 kwietnia 2017 at 04:30

  clothes shoes

 26. Malvina Pana

  24 kwietnia 2017 at 08:21

  website for shoes

 27. Gaston Delaporte

  25 kwietnia 2017 at 01:23

  american online shoe stores

 28. pale green fascinator

  25 kwietnia 2017 at 15:04

  Well I definitely enjoyed reading it. This post procured by you is very practical for correct planning.

 29. Johana Bettcher

  26 kwietnia 2017 at 13:06

  free shipping sale for female girls boots pumps

 30. Sammie Tribou

  30 kwietnia 2017 at 15:41

  shoe shopping websites

 31. Gerard Sung

  5 maja 2017 at 18:19

  best online shoe websites

 32. Clemencia Givan

  6 maja 2017 at 17:10

  store discount for mens women online shipping

 33. Deetta Heilmann

  7 maja 2017 at 08:32

  order boots online

 34. Lon Monahan

  7 maja 2017 at 13:04

  ladies footwear online

 35. Julio Ruiloba

  8 maja 2017 at 09:23

  shop online boots

 36. Wynell Bartlone

  9 maja 2017 at 03:37

  cheap mens shoes

 37. lime green and black fascinator

  11 maja 2017 at 13:25

  I haven’t checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 38. Becki Bertman

  11 maja 2017 at 20:11

  ladies shoe boots

 39. frenchie dog harness

  16 maja 2017 at 19:48

  A round of applause for your article. Much obliged.

 40. Legit Shoes & Sneaker Websites

  17 maja 2017 at 16:47

  we came across a cool site that you simply could possibly love. Take a search for those who want

 41. Jewel Orto

  17 maja 2017 at 18:54

  boots shoes online

 42. vortex pipe

  17 maja 2017 at 18:54

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?

 43. SAS Certification

  17 maja 2017 at 19:15

  Maybe that is you! Looking ahead to look you.

 44. my review here

  17 maja 2017 at 23:21

  my review here I want to create a blog that has a creative layout like what you find on MySpace, but with more traffic. I am not a fan of the Blogger site… Any suggestions?.

 45. The Alps Residences

  18 maja 2017 at 11:08

  We at present do not very personal an automobile however anytime I purchase it in future it all definitely undoubtedly be a Ford style!

 46. site, I honestly appreciate your way of blogging.

 47. cash for junk cars

  18 maja 2017 at 16:45

  Very good article! We are linking to this great content on our website. Keep up the great writing.

 48. vortex gravity

  18 maja 2017 at 17:08

  You have touched some good points here. Any way keep up wrinting.

 49. Taxis Beddau

  19 maja 2017 at 13:36

  that аАаб‚Т€Т“аАаб‚Т€а‚ certаА аЂаinly much toаА аБТ• big or small

 50. supervisor training course

  19 maja 2017 at 14:21

  I view something genuinely interesting about your site so I saved to favorites.

 51. online letting agents

  19 maja 2017 at 17:31

  magnificent points altogether, you simply gained a new reader. What might you recommend about your post that you just made a few days in the past? Any certain?

 52. workouts

  19 maja 2017 at 18:39

  navigate to this website How do I put rss feeds on a classic blogger template?

 53. Latrina Villatora

  19 maja 2017 at 23:13

  Wonderful post! We will be linking to this particularly great post on our site. Keep up the great writing.

 54. Artist

  20 maja 2017 at 15:53

  Real clean web site, appreciate it for this post.

 55. snapchat hack app 2017

  20 maja 2017 at 19:24

  on quite a few of your posts. Several of them are rife with

 56. sneaker sales online

  21 maja 2017 at 11:48

  online shopping sites for bags

 57. fidget spinner walmart

  22 maja 2017 at 14:09

  Very nice write-up. I absolutely appreciate this website. Keep writing!

 58. to read more

  22 maja 2017 at 17:50

  There is visibly a bundle to identify about this. I think you made some nice points in features also.

 59. au-delice.com

  22 maja 2017 at 19:34

  There is visibly a bundle to identify about this. I assume you made certain nice points in features also.

 60. Jessika

  23 maja 2017 at 10:51

  Este post me ha parecido muy bueno. Está muy completo y todo lo que dice es verdad. Gracias por publicarlo.

 61. Trefoil Cable Cleats

  23 maja 2017 at 16:03

  Your article is a refreshing change from the content I ave been reading on this topic. I agree with a lot of what you are saying here.

 62. conseguir fans facebook

  24 maja 2017 at 10:39

  You can certainly see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren at afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 63. home cleaning services

  25 maja 2017 at 21:39

  superb post.Ne aer knew this, appreciate it for letting me know.

 64. payday loans direct lenders only

  26 maja 2017 at 04:49

  wanted to say that I ave truly enjoyed browsing your blog posts.

 65. visit website

  26 maja 2017 at 22:59

  IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžm glad to become a visitor in this pure internet site, regards for this rare info!

 66. xrp

  28 maja 2017 at 00:45

  Wow, incredible blog format! How long have you been blogging for? The whole glance of your web site is fantastic, let well as the content!

 67. clip path

  28 maja 2017 at 18:55

  RUSSIA JERSEY ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 68. I used to be able to find good info from your content.|

 69. custom coffee mugs

  29 maja 2017 at 11:45

  you have a terrific blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 70. speech therapy no more

  29 maja 2017 at 16:39

  There is definately a great deal to know about this subject. I love all the points you ave made.

 71. 100 organic cotton baby clothes

  30 maja 2017 at 23:24

  Nice blog right here! Also your web site so much up very fast! What host are you the usage of? Can I am getting your associate link on your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 72. dr fishing costa rica

  31 maja 2017 at 08:45

  Muchos Gracias for your post. Much obliged.

 73. Coaching für Hochbegabte

  31 maja 2017 at 13:02

  Nice blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 74. laptop recycling

  31 maja 2017 at 15:52

  hi!,I like your writing very much! proportion we keep in touch extra about your article on AOL? I need a specialist in this house to solve my problem. May be that’s you! Having a look ahead to peer you.

 75. visit website

  31 maja 2017 at 19:46

  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 76. chess pieces

  1 czerwca 2017 at 09:34

  Very good info. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon). I ave bookmarked it for later!

 77. new construction homes in hampton roads

  1 czerwca 2017 at 23:39

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post plus the rest of the site is very good.

 78. the Philadelphia weight loss pills

  2 czerwca 2017 at 02:19

  Exactly how charming.

 79. visit website

  2 czerwca 2017 at 09:37

  to discover his goal then the achievements will be

 80. signwriters

  2 czerwca 2017 at 21:35

  This unique blog is without a doubt cool additionally diverting. I have picked up a bunch of interesting advices out of this blog. I ad love to come back again soon. Cheers!

 81. huntsville primary care

  2 czerwca 2017 at 22:38

  This text is priceless. When can I find out more?

 82. This paragraph provides clear idea designed for the new visitors of blogging, that in fact how to do running a blog.

 83. wire whip

  5 czerwca 2017 at 19:32

  nordstrom coupon code free shipping ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 84. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!

 85. most profitable products to sell online

  6 czerwca 2017 at 08:30

  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

 86. Sporto prekės internetu

  6 czerwca 2017 at 23:31

  you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work.

 87. http://jenaka.net/

  7 czerwca 2017 at 03:55

  which gives these kinds of stuff in quality?

 88. portfolio

  7 czerwca 2017 at 05:31

  Nice blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 89. blu ray cover maker

  7 czerwca 2017 at 15:05

  Wow, awesome weblog structure! How long have you been blogging for? you make running a blog look easy. The full look of your web site is fantastic, as well as the content!

 90. my page

  8 czerwca 2017 at 18:13

  Well I truly liked reading it. This post offered by you is very constructive for proper planning.

 91. full statement

  8 czerwca 2017 at 20:33

  These are actually enormous ideas in about blogging. You

 92. click through the up coming page

  9 czerwca 2017 at 01:19

  Wow, superb blog layout! How lengthy have you ever been running a blog for? you make running a blog look easy. The entire look of your site is excellent, let alone the content material!

 93. Institut

  9 czerwca 2017 at 22:54

  There is clearly a lot to know about this. I consider you made various good points in features also.

 94. xarelto claims

  10 czerwca 2017 at 07:48

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 95. omegel

  10 czerwca 2017 at 09:06

  Wow, wonderful weblog layout! How long have you ever been running a blog for? you made running a blog look easy. The whole glance of your site is great, as smartly as the content material!

 96. view of Three Gorges | Wonder Travel Blog

 97. That yields precise footwear for the precise man or woman. These kinds of support presents allsided methods of several clients.

 98. There is definately a great deal to find out about this subject. I love all of the points you made.

 99. kala jadu

  11 czerwca 2017 at 17:15

  Hi terrific website! Does running a blog such as this require a great deal of work? I’ve absolutely no knowledge of programming however I was hoping to start my own blog in the near future. Anyhow, should you have any ideas or tips for new blog owners please share. I know this is off subject however I just wanted to ask. Cheers!|

 100. Upvc Windows & Doors

  12 czerwca 2017 at 03:12

  I simply could not go away your website prior to suggesting that I actually loved the usual info a person provide on your visitors? Is gonna be again steadily in order to inspect new posts

 101. visit website

  12 czerwca 2017 at 11:14

  Wonderful article! We are linking to this particularly great article on our website. Keep up the great writing.

 102. hondenverzekering

  12 czerwca 2017 at 11:59

  Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?|

 103. detox smoothies weight loss

  12 czerwca 2017 at 13:45

  This is a great tip especially to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise information Appreciate your sharing this one. A must read article!

 104. http://www.1kdailyprofit.us

  12 czerwca 2017 at 23:24

  Wow, marvelous weblog format! How lengthy have you ever been running a blog for? Excellent weblog right here! Additionally your site quite a bit up very fast!

 105. auto glass repair Murrieta

  12 czerwca 2017 at 23:46

  Very interesting points you have mentioned, regards for putting up.

 106. BCA jobs

  13 czerwca 2017 at 01:48

  Needless to express, you will need to endure quite high rates of interest

 107. Case Study Solution

  13 czerwca 2017 at 02:01

  „I loved your post. Awesome.”

 108. Capacitor Fluid

  13 czerwca 2017 at 10:46

  you might have an important blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 109. Développeur Front-end

  13 czerwca 2017 at 13:07

  You can definitely see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 110. Girls tattoo painting

  13 czerwca 2017 at 13:41

  product mix. Does the arrival of Trent Barrett, the former Dolphins a

 111. exercise pants

  13 czerwca 2017 at 15:56

  just your articles? I mean, what you say

 112. carpet cleaning dedham

  13 czerwca 2017 at 19:50

  Very interesting information! Perfect what exactly I wanted!

 113. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 114. qrops

  14 czerwca 2017 at 02:33

  Very quickly this site will be famous among all blog users, due to it’s nice articles or reviews|

 115. compression shirts

  14 czerwca 2017 at 07:01

  Wohh exactly what I was looking for, appreciate it for posting.

 116. how to treat warts

  14 czerwca 2017 at 09:34

  You ought to be a part of a contest for one of the highest quality blogs online. I am going to highly recommend this blog!

 117. fingernail fungus medication

  14 czerwca 2017 at 14:33

  make my blog jump out. Please let me know where you got your design.

 118. plantar wart face

  14 czerwca 2017 at 21:46

  some of the information you provide here. Please let me know if this okay with you.

 119. MSManagementSoftware

  14 czerwca 2017 at 22:25

  we like to honor lots of other net web sites around the web, even if they aren

 120. lilly brautkleid verkaufen

  15 czerwca 2017 at 17:03

  Seriously, such a important online site.|

 121. ysb

  15 czerwca 2017 at 19:32

  Mighty helpful mindset, appreciate your sharing with us.. So happy to get discovered this submit.. So pleased to possess identified this article.. certainly, investigation is having to pay off.

 122. latino community

  15 czerwca 2017 at 22:01

  paragraph is actually a good post, keep it up.

 123. website design johannesburg

  16 czerwca 2017 at 12:25

  so at this time me also commenting at this place.

 124. Cheltenham Telephone Engineer

  16 czerwca 2017 at 18:00

  to start my own blog in the near future. Anyway, if you have any suggestions or techniques for new blog owners please

 125. amiclubwear review

  16 czerwca 2017 at 20:32

  It agree, it is the remarkable information

 126. James A. Bonfiglio

  17 czerwca 2017 at 04:49

  Article writing is also a fun, if you know then you can write otherwise it is complex to write.|

 127. viagra

  18 czerwca 2017 at 02:14

  Great weblog here! Also your web site a lot up fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your associate hyperlink on your host? I desire my site loaded up as quickly as yours lol|

 128. Yuriy Borisov Ukraine

  18 czerwca 2017 at 03:19

  There as noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure good factors in options also.

 129. Como Ganar Dinero

  19 czerwca 2017 at 01:06

  If I hadn at come across this blog, I would not know that such good blogs exist.

 130. bar code readers

  19 czerwca 2017 at 06:20

  Right away I am ready to do my breakfast, once having my breakfast coming yet again to read additional news.|

 131. images clipart

  19 czerwca 2017 at 08:56

  they have been a moment to consider taking a shot?

 132. Pingback: xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

 133. residential developments

  20 czerwca 2017 at 04:44

  Many A Way To, Media short term loans kansas

 134. luxury homes Chesapeake Va

  20 czerwca 2017 at 17:14

  Incredible points. Great arguments. Keep up the amazing spirit.

 135. mysubwaycard

  20 czerwca 2017 at 18:59

  It’s impressive that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our argument made at this time.|

 136. WordPress Tips and Tricks

  20 czerwca 2017 at 21:18

  You have brought up a very good details, regards for the post.

 137. erie lawyer

  21 czerwca 2017 at 13:21

  I think the admin of this site is genuinely working hard in support of his website, as here every stuff is quality based stuff.|

 138. mobogenie apk

  21 czerwca 2017 at 15:38

  There is noticeably a bundle to know concerning this. I presume you completed positive kind points in facial appearance also.

 139. Pingback: http://falschgeldkaufen.blogspot.com/2017/01/wo-kann-ich-falschgeld-kaufen.html

 140. All Natural

  21 czerwca 2017 at 22:27

  Right away I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming yet again to read additional news.

 141. make this website yourself or did you hire someone to do it for you?

 142. Porn Movie

  22 czerwca 2017 at 04:49

  Wow, this article is good, my younger sister is analyzing these kinds of things, therefore I am going to convey her.|

 143. билети за лондон

  22 czerwca 2017 at 10:26

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 144. پنجره

  22 czerwca 2017 at 11:07

  This information is worth everyone as attention. When can I find out more?

 145. the 4 percent group

  22 czerwca 2017 at 12:30

  There as definately a lot to find out about this subject. I love all of the points you made.

 146. Babyschale Test

  22 czerwca 2017 at 15:27

  A round of applause for your blog post.

 147. دانلود

  22 czerwca 2017 at 19:02

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, as well as the content!

 148. دانلود

  23 czerwca 2017 at 16:33

  I used to be recommended this blog by way of my cousin.

 149. http://www.girl4love.com

  24 czerwca 2017 at 17:55

  I visited multiple web pages however the audio quality for audio songs current at this web page is genuinely marvelous.|

 150. escort website design agency

  25 czerwca 2017 at 09:08

  I think the admin of this web site is actually working hard in favor of his web site, as here every material is quality based stuff.|

 151. Eliquid Aruhaz

  26 czerwca 2017 at 11:01

  Great info! Keep post great articles.

 152. stepmoms

  27 czerwca 2017 at 05:55

  I will not talk about your competence, the write-up basically disgusting

 153. seattle exterminators reviews

  27 czerwca 2017 at 05:57

  It’s clear you’re passionate about the issues.

 154. huwelijksreis malediven

  27 czerwca 2017 at 16:54

  Roman Polanski How do I allow contributors to see only their uploads in WordPress?

 155. prepagos en cali

  27 czerwca 2017 at 18:46

  site. It as simple, yet effective. A lot of times it as very

 156. saraycasino giriş

  27 czerwca 2017 at 18:58

  Woah this blog is wonderful i love reading your articles. Stay up the good work! You already know, many individuals are looking round for this information, you could help them greatly.

 157. judi sabung ayam s128

  27 czerwca 2017 at 20:01

  There is visibly a lot to realize about this. I believe you made various nice points in features also.

 158. Trouwpak kopen

  27 czerwca 2017 at 23:02

  I am so grateful for your blog.

 159. Justinbet canlı bahis sitesi

  28 czerwca 2017 at 11:09

  There as definately a great deal to know about this subject. I like all of the points you have made.

 160. fotografo de bodas en segovia

  28 czerwca 2017 at 16:29

  wonderful issues altogether, you simply won a logo new reader. What would you suggest in regards to your post that you simply made a few days in the past? Any positive?

 161. win the lottery

  28 czerwca 2017 at 19:07

  I’а†ve read several excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you set to make one of these fantastic informative web site.

 162. to learn more

  29 czerwca 2017 at 12:22

  Perhaps you can write next articles relating to this article.

 163. Ketosis supplements

  29 czerwca 2017 at 16:27

  Well I truly liked studying it. This information procured by you is very practical for correct planning.

 164. construcción de piscinas

  29 czerwca 2017 at 18:25

  Touche. Solid arguments. Keep up the amazing work.

 165. پنجره 2 3 جداره

  29 czerwca 2017 at 22:33

  Wow, fantastic weblog format! How long have you ever been blogging for? you make blogging glance easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content!

 166. دانلود سریال شهرزاد

  30 czerwca 2017 at 09:25

  Just a smiling visitant here to share the love (:, btw great style. Individuals may form communities, but it is institutions alone that can create a nation. by Benjamin Disraeli.

 167. to learn more

  30 czerwca 2017 at 11:47

  Well I definitely enjoyed studying it. This information provided by you is very constructive for good planning.

 168. pc games for windows 7

  30 czerwca 2017 at 12:07

  It as not that I want to copy your website, excluding I especially like the layout. Possibly will you discern me which propose are you using? Or was it custom made?

 169. free download for windows 7

  30 czerwca 2017 at 12:20

  Wow, great blog post. Fantastic.

 170. to read more

  1 lipca 2017 at 00:11

  Im obliged for the article. Keep writing.

 171. The Midway Gallery

  1 lipca 2017 at 01:56

  Hi, do have a e-newsletter? In the event you don’t definately should get on that piece…this web site is pure gold!

 172. we prefer to honor a lot of other world-wide-web web-sites around the web, even if they aren

 173. scam

  1 lipca 2017 at 19:54

  Peculiar article, totally what I was looking for.|

 174. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت هشتم فصل دوم

 175. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت دوازدهم فصل دوم

 176. How to stop stuttering

  4 lipca 2017 at 16:03

  logiciel de messagerie pour mac logiciel sharepoint

 177. anal porn

  4 lipca 2017 at 16:20

  Right now it looks like WordPress is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?|

 178. Intégrateur css freelance

  5 lipca 2017 at 09:20

  Your style is so unique compared to other people I ave read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this page.

 179. ar15

  5 lipca 2017 at 12:10

  You could definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 180. this website

  5 lipca 2017 at 16:58

  There is apparently a bundle to know about this. I suppose you made various good points in features also.

 181. online payday loans

  5 lipca 2017 at 20:04

  your great post. Also, I ave shared your website in my social networks

 182. free laptop games download

  6 lipca 2017 at 08:34

  It as very effortless to find out any matter on web as compared to books, as I found this paragraph at this web page.

 183. mexican car insurance

  6 lipca 2017 at 21:06

  A round of applause for your article post. Want more.

 184. discover card rental car insurance

  7 lipca 2017 at 00:03

  Say, you got a nice blog. Keep writing.

 185. Pingback: April O'Neil

 186. Pingback: Kiera Rose

 187. Superb post here, thought I could learn more from but we can learn more from this post.

 188. Fare ilaçlama

  7 lipca 2017 at 22:33

  Sexe ancien film romantique lesbien my page rencontre sex

 189. Pingback: Michelle Martinez

 190. Pingback: Gina Gerson

 191. Pingback: Jessie Volt

 192. acting

  8 lipca 2017 at 07:17

  There is noticeably a bunch to know about this. I feel you made certain nice points in features also.

 193. Pingback: دانلود فصل دوم شهرزاد

 194. Alcohol rehab

  9 lipca 2017 at 17:39

  You should be a part of a contest for one of the greatest sites on the net. I’m going to highly recommend this web site!|

 195. Pingback: Free Stuff Worldwide

 196. Pingback: Paleo Diet

 197. cheap online shoes shopping sites

  10 lipca 2017 at 06:53

  So you can purchase whatever you require online.|Even though the costs are kept at a low degree, the high quality of these goods is second to none. Before purchase discount footwear, you must require to search on running footwear. How can you skip Christian Louboutin on-line shop!|They also have three blackout t-shirt styles size 3XL that you can select from.

 198. whoah this blog is fantastic i love reading your posts. Keep up the great work! You know, lots of people are looking around for this information, you can aid them greatly.

 199. Pingback: popular online series

 200. 3m privacy screen

  11 lipca 2017 at 21:18

  You ave got the most impressive webpages.|

 201. womens luxury watches sale

  12 lipca 2017 at 01:45

  Its hard to find good help I am constantnly saying that its difficult to get good help, but here is

 202. Pingback: Hundeskove i Nordjylland

 203. Pingback: Loyola College for Sale

 204. Online Quick

  14 lipca 2017 at 00:51

  Saved as a favorite, I like your website!

 205. Pingback: دانلود قسمت سوم شهرزاد دوم

 206. dvd case dimensions

  14 lipca 2017 at 14:42

  Some truly superb posts on this internet site , regards for contribution.

 207. statutory limitation

  14 lipca 2017 at 14:46

  „I visited various websites however the audio feature for audio songs current at this web site is actually wonderful.”

 208. Pingback: دانلود ققسمت 12 عاشقانه

 209. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد دوم

 210. Levi Antwine

  15 lipca 2017 at 23:02

  Well I definitely enjoyed studying it. This article procured by you is very constructive for good planning.

 211. Pingback: under armour online

 212. Pingback: دانلود قسمت اول شهرزاد دوم

 213. Pingback: porno gratis

 214. ron spinabella

  18 lipca 2017 at 18:23

  Everything is very open with a really clear explanation of the issues. It was really informative. Your site is extremely helpful. Many thanks for sharing!|

 215. Toronto wedding photographer

  19 lipca 2017 at 01:15

  Thank you for the good writeup. It if truth be told used to be a amusement account it. Glance complex to more delivered agreeable from you! By the way, how can we keep in touch?|

 216. apply singapore pr

  19 lipca 2017 at 02:04

  Great post here!

 217. Toronto wedding photographer

  19 lipca 2017 at 02:42

  That is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very precise information… Many thanks for sharing this one. A must read post!|

 218. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 219. code promo

  19 lipca 2017 at 16:16

  Greetings! Very useful advice within this post! It is the little changes which will make the most significant changes. Thanks a lot for sharing!|

 220. Pingback: videos porno

 221. Pingback: porno

 222. web hosting

  19 lipca 2017 at 21:11

  It’s great that you are getting ideas from this paragraph as well as from our argument made at this place.|

 223. Pingback: porno

 224. how to get pr in singapore

  19 lipca 2017 at 23:27

  I like this post. Thanks.

 225. eebest8

  20 lipca 2017 at 01:32

  „Hiya! I simply want to give a huge thumbs up for the great info you have got here on this post. I will likely be coming back to your blog for extra soon.”

 226. Pingback: porno

 227. Pingback: porno

 228. Emilio Readenour

  20 lipca 2017 at 22:50

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 229. Pingback: پنجره دوجداره وین تک ویستابست

 230. Pingback: دانلود قسمت هفده عاشقانه

 231. tilt up garage door

  21 lipca 2017 at 06:41

  Hey, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!|

 232. Pingback: قیمت پنجره

 233. lГ m bбє±ng cao Д‘бєіng

  21 lipca 2017 at 11:21

  „Really appreciate you sharing this article post. Will read on…”

 234. lam bang trung cap

  21 lipca 2017 at 11:29

  „Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!”

 235. „Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks”

 236. Android car stereo

  21 lipca 2017 at 12:28

  „Thanks a lot for the post.Much thanks again. Really Cool.”

 237. Pingback: آموزش پنجره دوجداره

 238. casino en ligne

  21 lipca 2017 at 20:57

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and the rest of the site is extremely good.|

 239. Cheap Rugs

  22 lipca 2017 at 02:04

  „Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile Therefore let me rephrase that Thanks for lunch!”

 240. Best Kite for Kids

  22 lipca 2017 at 02:31

  „Hi there, I discovered your site via Google at the same time as searching for a related topic, your web site came up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.”

 241. Pingback: Facial Spa Services Lazy Lake

 242. Pingback: Acne Facial Treatments Dania Beach

 243. best online shopping for shoes

  22 lipca 2017 at 09:39

  Selecting from approximately 30 categories, you are certain to discover what you are searching for.|Shoe tree assists to keep the footwear in a much better form and prevent it from shrinking. There are races, polo, farming, equestrian plays, and a entire lot more. „It was a difficult time for the metropolis back then.|These shoes are as mild-excess weight as possible, but also very durable. Attempting the same physical exercise without the internet would be slow and difficult. Revitol extend mark: this item is for preventing stretch mark.|Are you sad because of your overweight issue? Determine Skating Team ($9.16 on Amazon) and Patricia Shelley Bushman’s Indelible Tracings: The Story of the 1961 U.S. No trouble of standing in lengthy queue to process this.|This is definitely very easy and anyone can certainly try it out. You do not have to travel from one place to an additional. Zappos was bought by Amazon in 2009, but still operates as an impartial shop.|Most of the portals provide 100twenty five cash back in situation the customer returns the item.

 244. Talking therapy

  22 lipca 2017 at 11:56

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook group. Chat soon!|

 245. Pingback: Facial Spa Services North Lauderdale

 246. Pingback: Acne Facial Treatments Coconut Creek

 247. Pingback: Facial Spa Services Coconut Creek

 248. wedding photographer washington dc

  23 lipca 2017 at 09:24

  Hi there, all is going sound here and ofcourse every one is sharing information, that’s in fact fine, keep up writing.|

 249. porn movie

  23 lipca 2017 at 17:47

  I all the time used to read article in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for posts, thanks to web.|

 250. permanent resident

  23 lipca 2017 at 22:26

  Good posts!

 251. Pingback: فروش توری

 252. Pingback: پنجره دوجداره

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra