Z kraju

Sąd pozwolił przeprowadzić Marsz Niezłomnych

Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił we wtorek decyzję burmistrza Hajnówki, którą ten zabronił organizacji w tym mieście II Marszu Żołnierzy Wyklętych. Marsz zaplanowany na 26 lutego będzie się mógł więc odbyć. Zdecydowanie przeciwny marszowi poświęconemu pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego jest dominujący w hajnowskiej radzie miejskiej Komitet Wyborczy Ziemia Hajnowska.

We wtorek rano organizatorzy II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych w Sądzie Okręgowym w Białymstoku złożyli odwołanie od decyzji burmistrza Hajnówki Jerzego Siraki dotyczącej odmowy udzielenia pozwolenia na przeprowadzenie marszu. Po kilkuminutowej rozprawie, na której nie było przedstawicieli władz Hajnówki, sąd uwzględnił odwołanie i uchylił decyzję burmistrza Jerzego Siraki. Sąd uznał że burmistrz, nie miał podstaw ażeby zabronić przeprowadzenia marszu, a jego zakazywanie byłoby wbrew Konstytucji RP.

Burmistrz swoją decyzję ws. Marszu Żołnierzy Wyklętych podjął w poniedziałek. Jej ogłoszenie polecił swojemu zastępcy, gdyż jak się tłumaczył, akurat w poniedziałek musiał się udać na badania lekarskie do szpitala. Odmowę oddzielenia pozwolenia na przeprowadzenie Marszu włodarz Hajnówki uzasadnił zapisami prawa o zgromadzeniach, które dopuszczają możliwość niewydania zgody w przypadku kiedy impreza może zagrażać bezpieczeństwu ludzi. Organizatorzy II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych odwołali się od tej decyzji burmistrza w Sądzie Okręgowym w Białymstoku. Wcześniej, w piątek 17.2 Rada Miasta Hajnówki (woj. podlaskie) na specjalnym posiedzeniu przyjęła stanowisko, w którym sprzeciwia się przeprowadzeniu 26 lutego w tym mieście II Marszu Żołnierzy Wyklętych.

Jak twierdzi radny miejski PiS Bogusław Łabędzki, organizator ubiegłorocznego Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, kłopoty ze świętowaniem pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Hajnówce są nie od dziś. – Niestety na święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie było zgody władz Hajnówki od samego jego początku. Hajnowski Dom Kultury jest zamknięty na tę uroczystość po dziś dzień. Burmistrz Hajnówki w oficjalnej korespondencji ze mną, jako radnym zaznaczył swego czasu, że w kalendarzu miejskich obchodów nie ma miejsca na to właśnie święto – mówi Bogusław Łabędzki.

Twierdzi on, że „gorzką” atmosferę panująca wokół Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce tworzy największe ugrupowanie polityczne w hajnowskiej radzie miejskiej Komitet Wyborczy Ziemia Hajnowska – Jest to ugrupowanie, które powstało na bazie struktur SLD. Następnie wchłonęło Białorusko Ludowy Komitet Wyborczy, a po nim PO – tak Bogusław Łabędzki opisuje historię powstania tej frakcji. – Środowisko to jest dalekie od istotnych problemów społecznych. Panująca w Hajnówce depopulacja – największa w Polsce, bezrobocie, problemy mieszkaniowe nie mogą się doczekać publicznej debaty. Jedynie o czym to grono chce rozmawiać to „Jak tu dokopać Polakom” – twierdzi Bogusław Łabędzki, radny i prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Hajnówce.

Ksiądz Biskup Antoni Pacyfik Dydycz – Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej w wypowiedzi udzielonej jednemu z mediów uznał, że nie widzi powodów dla których hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych miał by się nie odbyć. Ewa Rygorowicz, radna Komitetu Wyborczego Ziemia Hajnowska podczas sesji Rady Miasta zwołanej w dniu 17 lutego, odniosła się do tej wypowiedzi ks bp Antoniego Dydycza – Te słowa poraziły prawosławnych. Biskup, który wielokrotnie był w Hajnówce, przyjeżdżał na Dni Muzyki Cerkiewnej, wydawał się nawet naszym takim przyjacielem, nas prawosławnych, naszego duchowieństwa. Teraz, emerytowany już, biskup wypowiada takie słowa. Ja myślę, że pamięć swoją on tu w Hajnówce zszargał – powiedziała radna.

W „walce z marszem” Komitet Wyborczy Ziemi Hajnowskiej wspierają przychylne mu media. Szczególnie białostocka edycja Gazety Wyborczej. Obecnie, praktycznie każdego dnia, pojawia się tam artykuł podgrzewający atmosferę wokół Marszu Żołnierzy Wyklętych. Autorem tych artykułów jest Maciej Chołodowski, którego macierzystą redakcją jest „Niwa” tygodnik białoruskiej mniejszości w Polsce, który wydawany jest w Białymstoku w języku białoruskim.

Organizatorami II Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, zaplanowanego na 26 luty, jest podlaski oddział ONR oraz grupa patriotycznie usposobionych, młodych mieszkańców Hajnówki, którzy wspólnie prowadzą profil społecznościowy Facebook nazwany „Narodowa Hajnówka”. Marsz organizowany jest po raz drugi. W ubiegłorocznym, który przebiegł bardzo spokojnie, według obliczeń organizatorów, brało w nim udział około 400 osób. Bohaterem narodowym, który będzie patronował Marszowi w Hajnówce jest, pochodząca z tych ziem, Danuta Siedzikówna „Inka”, sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK.

Adam Białous

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

76 komentarzy

76 Komentarzy

 1. gieptil

  21 lutego 2017 at 18:11

  No to dzicz narodowa sobie poszaleje. Trudno dla dobra Polski robić tylko ciągle rozróbki personalne, czasem trzeba też dla dobra Polski pomaszerować i powrzeszczeć.

  • kaz56

   21 lutego 2017 at 19:05

   Załóż myckę i się pokiwaj.

  • MOTYL35

   21 lutego 2017 at 21:35

   Po wieloletniej niewoli rozbiorów, okupacji niemieckiej i sowieckiej następuje odrodzenie DUCHA NARODOWEGO chwała tej młodzieży która kultywuje i rozumie pradawną POLSKĄ TRDYCJĘ BÓG HONOR OJCZYZNA. Jesteś agentem lub zmanipulowanym głupcem, masz się tu męczyć, granice otwarte wyjeżdżaj do swojej ojczyzny, no być może jesteś dobrze opłacanym agentem aby nam szkodzić.

   • gieptil

    21 lutego 2017 at 22:36

    Co ty mi tutaj frajerze o jakichś duchach pieprzysz. Na czym niby ma polegać ten wasz odrodzony „duch narodowy”? Od kilku lat odgrywacie żałosny spektakl, to ma być to odrodzenie ducha? Raz do roku maszerujecie i wrzeszczycie. Czasem jakiś baran od was pohajluje sobie radośnie ( może jego rodzina była folksdojczami, że mu to tak lekko przychodzi ). W międzyczasie trwają u was intensywne wojny podjazdowe i wzajemne przepychanki personalne. Czasem zrobicie zjazd albo pokażecie się w tańcu z gwiazdami. Teraz wpadliście na pomysł terroryzowania biednych chłopów z Podlasia, że niby komuchy więc im się należy. I to wszystko, czyli nic. Tyle was jest, tyle istniejecie, nic dla Polski realnie nie robicie najwyżej szkodzicie. Życie Polaków jakby was nie interesowało, zamiast tego rozwijacie tego ducha co udaje polskiego. Tylko Polacy was nie widzą i nie szanują, was nie ma dla Polski. Na Węgrzech narodowcy bardzo pomogli Orbanowi przebudować Węgry. A w Polsce was nie ma i nie będzie, boście raz głupi, dwa kontrolowani przez agenturę, trzy cwaniaccy i egoistyczni. Kowalski puścił ostatnio farbę dlaczego w Sejmie zaraz się coś skopało po wyborach wśród narodowców. Bo Winnicki zażądał aby posłowie narodowi oddawali część zarabianej kasy na organizację, a ci mu powiedzieli – a tak się zgina dziób pingwina, bujaj się frajerze. Jesteście zero warci, albo macie wręcz wartość ujemną dla Polski, dlatego pozostaje wam już tylko pieprzenie o duchach.

   • gieptil

    22 lutego 2017 at 09:01

    A jak to było z tym spaleniem kukły żyda? Podobno wrocławski ONR tą kukłę przygotował, a później podpuścił Piotra Rybaka aby ten ją spalił. A teraz od Rybaka się odcina. Fajnie pogrywacie sobie, aż miło. Na takich zagrywkach ma polegać odradzanie ducha polskiego?

  • Rafał Karkosz

   22 lutego 2017 at 10:59

   Dawno już wyczułem popłuczyny stalinowskie w Twoich komentarzach. Mnie zastanawia tylko jedno. Skąd znajdujesz codziennie tyle czasu, aby komentować niemalże każdy artykuł? Uczniem nie jesteś, bo okres ferii dopiero się rozpoczął. Do pracy prawdopodobnie też nie chodzisz. Chyba, że jesteś na urzędniczej posadce i tylko marnotrawisz pieniądze podatników. Na bezrobociu żyłbyś bardzo marnie i to tylko przez trzy miesiące. Pozostają Ci jedynie „inne” źródła finansowania lub siedzenie na garnuszku u mamy, ale sądząc po ilości Twoich komentarzy i porach, o których się rozpruwasz wniosek nasuwa mi się jeden.

  • Leszek1

   22 lutego 2017 at 12:26

   Pomyliles adresy. Dzicz przyszla do Polski z Sowieckiego raju. Sprowadzila ja tu miedzy innymi i twoja rodzina. Nauczyles sie jezyka polskiego w polskiej szkole, ale polska wielkosc, polska mysl i polski patriotyzm jest dla ciebie duzym zagrozeniem, wiec bedziesz zwalczal i szkalowal wszystko co polskie. Jestes wrogiem Polski wiec trzesiesz zadkiem, ze wsrod mlodziezy budzi sie duch Zolnierzy Niezlomnych, bo moze przyjsc taki moment, ze ta mlodziez dobierze ci sie do dupy.

 2. Evette Nobrega

  22 lutego 2017 at 07:17

  movies news hollywood

 3. Antonio Corre

  22 lutego 2017 at 08:39

  Nike Air Max for sale

 4. Kaylee Floran

  22 lutego 2017 at 08:57

  TANTRIC MASSAGE IN CENTRAL LONDON

 5. Pomorzanin

  22 lutego 2017 at 11:48

  Organizatorem marszu jest podlaski ONR, spada na niego duża odpowiedzialność za organizację i ewentualne reperkusje. Mam nadzieję, że sobie zdają z tego sprawę i podejdą odpowiedzialnie i rozważnie do wytyczonego sobie zadania. Kontrowersje wokół tego marszu wprawdzie dotyczą spraw regionu, ale będą ewentualnie rzutowały na cały ruch narodowy i ideę wszechpolską, a także mogą mieć oddźwięk poza granicami Polski, u naszego sąsiada, Białorusi, z którymi staramy się poprawić relacje. Choć nie jestem entuzjastą tego marszu, życzę organizatorom powodzenia oraz przestrzennego spojrzenia na horyzont spraw Polski, bez warcholstwa, pieniactwa, partykularyzmu regionalnego, patologicznych zachowań, a szczególną uwagę proszę zwrócić na próby neokonserwatywnej i lewackiej prowokacji i jej nie ulec. Cieszę się, że patronem marszu została
  Danuta Siedzikówna „Inka”, której upamiętniający pomnik znajduje się w nieodległej Narewce. Czołem Wielkiej Polsce!

 6. Leszek1

  22 lutego 2017 at 12:29

  @ Pomorzanin. To ty jestes kameleonem ? Takim wirtualnym czlowieczkiem z plasteliny ?

 7. Pomorzanin

  22 lutego 2017 at 12:37

  Leszek1, a umiesz czytać ze zrozumieniem, czy poza nałożonymi okularkami pop-kultury narodowej nic nie widzisz?

  • gieptil

   22 lutego 2017 at 12:56

   Takie okulary prawdopodobnie nałożyli mu w ambasadzie Izraela. Ktoś kiedyś puścił farbę o szkoleniach przed wielu laty czołówki polskich tzw. narodowców w owej ambasadzie. Być może teraz już są ostrożniejsi i szkolą tzw. liderów politycznych poza swoją ambasadą.

   • Leszek1

    23 lutego 2017 at 00:58

    @ gieptil. Zydzi sa wirtuozami klamstwa. Nie trzeba miec talentow Osowieckiego, by stwierdzic z cala pewnoscia, na podstawie twoich wypowiedzi, ze twoje korzenie nie pochodza z Polski, tylko z wrogiego nam kraju. Poniewaz nie jestes prymitywnny, tylko glupi, wiec widze ciebie jako Zyda. Do tego Zyda usilujacego wkleic komus jakies kompletnie fantastyczne bzdury, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Obrzucic kogos inwektywa i zrazic czytajacych do Narodowcow. Naiwna i zwyczajnie glupia jest ta twoja „perfidia”. Zalosc bierze.

  • Leszek1

   23 lutego 2017 at 00:38

   @Pomorzanin. Czytam ze zrozumieniem. To byla ironia – moze niepotrzebnie zlosliwa. Wczoraj jechales zdrowo po mlodych, a dzis mowisz „Czolem wielkiej Polsce”. Nie chcialem urazic. Przepraszam.

 8. Adult Chat

  19 marca 2017 at 02:40

  964795 898515You need to participate in a contest for among the most effective blogs on the internet. I will suggest this internet web site! 991535

 9. my latest blog post

  29 marca 2017 at 06:06

  801762 43675Quite efficiently written story. It is going to be beneficial to anybody who employess it, including me. Maintain up the very good function – canr wait to read far more posts. 370838

 10. economics tuition

  29 marca 2017 at 21:11

  719691 520872hey I was quite impressed with the setup you used with this weblog. I use blogs my self so very good job. definatly adding to bookmarks. 405257

 11. Meghan

  1 kwietnia 2017 at 05:11

  Ahaa, its pleasant conversation on the topic of this piece of writing at this place at this webpage, I have
  read all that, so now me also commenting here.

 12. cheap csgo boosting

  1 kwietnia 2017 at 07:37

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, excellent blog!

 13. Adidas Yeezy 350 Women

  1 kwietnia 2017 at 07:54

  I simply couldn’t go away your website before suggesting that I
  extremely enjoyed the usual information an individual supply on your guests?
  Is gonna be again continuously to check out new posts

 14. what is motor club of america

  1 kwietnia 2017 at 23:03

  199492 530040Last month, when i visited your blog i got an error on the mysql server of yours. ~, 5900

 15. Best Best Online News in the World

  6 kwietnia 2017 at 23:29

  284001 342927If running proves to be a difficulty then it may possibly be wise to locate alternative exercises such as circuit training, weight training, swimming or cycling. 934740

 16. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 05:53

  681716 124586Glad to be one of the visitors on this awe inspiring web site : D. 265003

 17. Best Best Online News in the World

  8 kwietnia 2017 at 13:49

  621849 968237You ought to join in a contest for starters with the highest quality blogs online. I will recommend this page! 409040

 18. GVK Biosciences

  9 kwietnia 2017 at 09:07

  895549 858027I just couldnt depart your web site prior to suggesting that I incredibly enjoyed the normal details an individual supply for your visitors? Is gonna be back regularly so that you can inspect new posts 750755

 19. Fidelia

  14 kwietnia 2017 at 00:45

  You could certainly see your enthusiasm within the article
  you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to
  mention how they believe. At all times go after your heart.

 20. http://Www.dicoperso.Com/

  14 kwietnia 2017 at 01:07

  I like this post, enjoyed this one regards for posting.

 21. Ur1.Ca

  14 kwietnia 2017 at 01:13

  I was able to find good information from your blog posts.

 22. Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment
  didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say excellent blog!

 23. stockholmstarlight.se

  14 kwietnia 2017 at 09:59

  Keep on writing, great job!

 24. Ma19.moe

  14 kwietnia 2017 at 14:03

  What’s up Dear, are you truly visiting this site on a regular basis, if so after that you
  will absolutely get fastidious know-how.

 25. angeneykimeart.com

  14 kwietnia 2017 at 14:03

  Yeah bookmaking this wasn’t a speculative decision great post!

 26. Http://Omid.Farhangsara.Ir

  14 kwietnia 2017 at 14:15

  I used to be able to find good advice from your blog posts.

 27. apartment

  14 kwietnia 2017 at 16:54

  This paragraph will help the internet people for
  setting up new website or even a weblog from start to end.

 28. apartments

  15 kwietnia 2017 at 00:09

  If some one desires expert view regarding running a
  blog afterward i propose him/her to visit this website, Keep up the pleasant work.

 29. social media marketing

  16 kwietnia 2017 at 22:28

  Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading through
  this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this.
  I’ll forward this information to him. Fairly certain he’s going to have a very good read.
  I appreciate you for sharing!

 30. iphone game review

  30 maja 2017 at 15:20

  I like this weblog very much so much great info.

 31. Weight loss pills

  1 czerwca 2017 at 21:10

  How charming.

 32. Aundrea

  14 czerwca 2017 at 05:01

  Es muy interesante todo lo expuesto en este artículo. Gracias por ponerlo a disposición de todo el mundo!

 33. largest online shoe store

  18 czerwca 2017 at 00:30

  {Don’t get me wrong, we aren’t heading hungry, but things are not fantastic at the second.

 34. katie

  27 czerwca 2017 at 18:11

  best diet herbal teas

 35. boots shoes

  4 lipca 2017 at 03:25

  Suggested reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can avoid this kind of a scenario by obtaining a pair of footwear on-line.

 36. wholesale motorcycle jackets

  6 lipca 2017 at 07:23

  I have read some just right stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot attempt you set to create the sort of wonderful informative web site.

 37. Dominic Macker

  9 lipca 2017 at 22:04

  I just couldn’t leave your web site prior to suggesting that I actually loved the usual info a person supply for your visitors? Is going to be again often in order to investigate cross-check new posts

 38. bileti london sofia

  11 lipca 2017 at 13:06

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 39. lime green fascinator

  18 lipca 2017 at 05:43

  Only wanna remark on few general things, The website pattern is perfect, the content material is very wonderful : D.

 40. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 41. turquoise blue fascinator

  20 lipca 2017 at 09:58

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 42. Mose Clyatt

  21 lipca 2017 at 01:10

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 43. lime fascinator

  23 lipca 2017 at 21:34

  I like this web site so much, saved to fav. „Nostalgia isn’t what it used to be.” by Peter De Vries.

 44. cheap flights to sofia

  26 lipca 2017 at 00:16

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 45. garciniacambogiapremium.net

  26 lipca 2017 at 04:35

  Have been taking little over a month.

 46. garciniacambogiapremium.net

  26 lipca 2017 at 13:47

  Have been taking little over a month.

 47. Have been taking little over a month.

 48. http://garciniacambogiapremium.net/

  26 lipca 2017 at 20:22

  Have actually been taking little over a month.

 49. Wynona Hindes

  27 lipca 2017 at 01:26

  Amazing blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely confused .. Any recommendations? Thanks!

 50. lovetravelforum.com

  30 lipca 2017 at 20:28

  I used to be able to find good information from your blog posts.

 51. www.kongyaji4s.Net

  30 lipca 2017 at 20:42

  hi!,I love your writing so much! percentage
  we keep in touch extra about your post on AOL? I need a
  specialist in this space to resolve my problem.
  Maybe that’s you! Taking a look ahead to see you.

 52. wfitness-heath.com

  30 lipca 2017 at 20:42

  I was extremely pleased to uncover this site.
  I want to to thank you for your time just for this wonderful read!!
  I definitely really liked every part of it and I have you
  bookmarked to look at new stuff on your website.

 53. percolator coffee pots

  7 sierpnia 2017 at 03:52

  Hi, Neat post. There’s a problem with your website in web explorer, might test this¡K IE still is the marketplace leader and a large section of other people will miss your fantastic writing due to this problem.

 54. бг самолети

  8 sierpnia 2017 at 04:14

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 55. shoes online for women cheap

  9 sierpnia 2017 at 03:04

  This is certainly the very best factor that you can do as you are certain that you will get a very great services.|Appear to see if the on-line retailer that you are intending to make a buy from has issued any low cost codes. When you purchase Vigrx Furthermore, there are up to 4 options you can choose from.|Even they are tough but what if they are tough to skate, there is no worth for them. These sandals are great for when you are dressed up to go out for excitement and enjoyment. The level of risk is dependent on your wishes.|As we all know, running frequently will make ft expand much more naturally and fingers become longer.

 56. софия виена

  9 sierpnia 2017 at 13:58

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 57. electric coffee percolators

  11 sierpnia 2017 at 03:13

  Well I sincerely enjoyed studying it. This article offered by you is very useful for good planning.

 58. milf jay

  13 sierpnia 2017 at 00:46

  thankxs for the info

 59. Gala

  14 sierpnia 2017 at 22:14

  weight loss journal

 60. Goo.gl

  16 sierpnia 2017 at 23:33

  Unquestionably believe that which you stated.
  Your favourite justification seemed to be on the internet the simplest thing to remember of.
  I say to you, I definitely get annoyed at the same time as other folks
  consider concerns that they just don’t realize about.
  You controlled to hit the nail upon the highest as neatly as defined out the entire thing with no need side effect , other people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 61. free snap milfs

  20 sierpnia 2017 at 00:44

  free snap milfs

 62. Kim Dydell

  22 sierpnia 2017 at 00:47

  Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 63. cannabis clinic

  22 sierpnia 2017 at 10:20

  I am impressed, I need to say. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. I was an expert in this field in school. Aw, I miss Montana.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra