Z kraju

Sąd pozwolił przeprowadzić Marsz Niezłomnych

Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił we wtorek decyzję burmistrza Hajnówki, którą ten zabronił organizacji w tym mieście II Marszu Żołnierzy Wyklętych. Marsz zaplanowany na 26 lutego będzie się mógł więc odbyć. Zdecydowanie przeciwny marszowi poświęconemu pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego jest dominujący w hajnowskiej radzie miejskiej Komitet Wyborczy Ziemia Hajnowska.

We wtorek rano organizatorzy II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych w Sądzie Okręgowym w Białymstoku złożyli odwołanie od decyzji burmistrza Hajnówki Jerzego Siraki dotyczącej odmowy udzielenia pozwolenia na przeprowadzenie marszu. Po kilkuminutowej rozprawie, na której nie było przedstawicieli władz Hajnówki, sąd uwzględnił odwołanie i uchylił decyzję burmistrza Jerzego Siraki. Sąd uznał że burmistrz, nie miał podstaw ażeby zabronić przeprowadzenia marszu, a jego zakazywanie byłoby wbrew Konstytucji RP.

Burmistrz swoją decyzję ws. Marszu Żołnierzy Wyklętych podjął w poniedziałek. Jej ogłoszenie polecił swojemu zastępcy, gdyż jak się tłumaczył, akurat w poniedziałek musiał się udać na badania lekarskie do szpitala. Odmowę oddzielenia pozwolenia na przeprowadzenie Marszu włodarz Hajnówki uzasadnił zapisami prawa o zgromadzeniach, które dopuszczają możliwość niewydania zgody w przypadku kiedy impreza może zagrażać bezpieczeństwu ludzi. Organizatorzy II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych odwołali się od tej decyzji burmistrza w Sądzie Okręgowym w Białymstoku. Wcześniej, w piątek 17.2 Rada Miasta Hajnówki (woj. podlaskie) na specjalnym posiedzeniu przyjęła stanowisko, w którym sprzeciwia się przeprowadzeniu 26 lutego w tym mieście II Marszu Żołnierzy Wyklętych.

Jak twierdzi radny miejski PiS Bogusław Łabędzki, organizator ubiegłorocznego Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, kłopoty ze świętowaniem pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Hajnówce są nie od dziś. – Niestety na święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie było zgody władz Hajnówki od samego jego początku. Hajnowski Dom Kultury jest zamknięty na tę uroczystość po dziś dzień. Burmistrz Hajnówki w oficjalnej korespondencji ze mną, jako radnym zaznaczył swego czasu, że w kalendarzu miejskich obchodów nie ma miejsca na to właśnie święto – mówi Bogusław Łabędzki.

Twierdzi on, że „gorzką” atmosferę panująca wokół Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce tworzy największe ugrupowanie polityczne w hajnowskiej radzie miejskiej Komitet Wyborczy Ziemia Hajnowska – Jest to ugrupowanie, które powstało na bazie struktur SLD. Następnie wchłonęło Białorusko Ludowy Komitet Wyborczy, a po nim PO – tak Bogusław Łabędzki opisuje historię powstania tej frakcji. – Środowisko to jest dalekie od istotnych problemów społecznych. Panująca w Hajnówce depopulacja – największa w Polsce, bezrobocie, problemy mieszkaniowe nie mogą się doczekać publicznej debaty. Jedynie o czym to grono chce rozmawiać to „Jak tu dokopać Polakom” – twierdzi Bogusław Łabędzki, radny i prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Hajnówce.

Ksiądz Biskup Antoni Pacyfik Dydycz – Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej w wypowiedzi udzielonej jednemu z mediów uznał, że nie widzi powodów dla których hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych miał by się nie odbyć. Ewa Rygorowicz, radna Komitetu Wyborczego Ziemia Hajnowska podczas sesji Rady Miasta zwołanej w dniu 17 lutego, odniosła się do tej wypowiedzi ks bp Antoniego Dydycza – Te słowa poraziły prawosławnych. Biskup, który wielokrotnie był w Hajnówce, przyjeżdżał na Dni Muzyki Cerkiewnej, wydawał się nawet naszym takim przyjacielem, nas prawosławnych, naszego duchowieństwa. Teraz, emerytowany już, biskup wypowiada takie słowa. Ja myślę, że pamięć swoją on tu w Hajnówce zszargał – powiedziała radna.

W „walce z marszem” Komitet Wyborczy Ziemi Hajnowskiej wspierają przychylne mu media. Szczególnie białostocka edycja Gazety Wyborczej. Obecnie, praktycznie każdego dnia, pojawia się tam artykuł podgrzewający atmosferę wokół Marszu Żołnierzy Wyklętych. Autorem tych artykułów jest Maciej Chołodowski, którego macierzystą redakcją jest „Niwa” tygodnik białoruskiej mniejszości w Polsce, który wydawany jest w Białymstoku w języku białoruskim.

Organizatorami II Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, zaplanowanego na 26 luty, jest podlaski oddział ONR oraz grupa patriotycznie usposobionych, młodych mieszkańców Hajnówki, którzy wspólnie prowadzą profil społecznościowy Facebook nazwany „Narodowa Hajnówka”. Marsz organizowany jest po raz drugi. W ubiegłorocznym, który przebiegł bardzo spokojnie, według obliczeń organizatorów, brało w nim udział około 400 osób. Bohaterem narodowym, który będzie patronował Marszowi w Hajnówce jest, pochodząca z tych ziem, Danuta Siedzikówna „Inka”, sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK.

Adam Białous

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

30 komentarzy

30 Komentarzy

 1. gieptil

  21 lutego 2017 at 18:11

  No to dzicz narodowa sobie poszaleje. Trudno dla dobra Polski robić tylko ciągle rozróbki personalne, czasem trzeba też dla dobra Polski pomaszerować i powrzeszczeć.

  • kaz56

   21 lutego 2017 at 19:05

   Załóż myckę i się pokiwaj.

  • MOTYL35

   21 lutego 2017 at 21:35

   Po wieloletniej niewoli rozbiorów, okupacji niemieckiej i sowieckiej następuje odrodzenie DUCHA NARODOWEGO chwała tej młodzieży która kultywuje i rozumie pradawną POLSKĄ TRDYCJĘ BÓG HONOR OJCZYZNA. Jesteś agentem lub zmanipulowanym głupcem, masz się tu męczyć, granice otwarte wyjeżdżaj do swojej ojczyzny, no być może jesteś dobrze opłacanym agentem aby nam szkodzić.

   • gieptil

    21 lutego 2017 at 22:36

    Co ty mi tutaj frajerze o jakichś duchach pieprzysz. Na czym niby ma polegać ten wasz odrodzony „duch narodowy”? Od kilku lat odgrywacie żałosny spektakl, to ma być to odrodzenie ducha? Raz do roku maszerujecie i wrzeszczycie. Czasem jakiś baran od was pohajluje sobie radośnie ( może jego rodzina była folksdojczami, że mu to tak lekko przychodzi ). W międzyczasie trwają u was intensywne wojny podjazdowe i wzajemne przepychanki personalne. Czasem zrobicie zjazd albo pokażecie się w tańcu z gwiazdami. Teraz wpadliście na pomysł terroryzowania biednych chłopów z Podlasia, że niby komuchy więc im się należy. I to wszystko, czyli nic. Tyle was jest, tyle istniejecie, nic dla Polski realnie nie robicie najwyżej szkodzicie. Życie Polaków jakby was nie interesowało, zamiast tego rozwijacie tego ducha co udaje polskiego. Tylko Polacy was nie widzą i nie szanują, was nie ma dla Polski. Na Węgrzech narodowcy bardzo pomogli Orbanowi przebudować Węgry. A w Polsce was nie ma i nie będzie, boście raz głupi, dwa kontrolowani przez agenturę, trzy cwaniaccy i egoistyczni. Kowalski puścił ostatnio farbę dlaczego w Sejmie zaraz się coś skopało po wyborach wśród narodowców. Bo Winnicki zażądał aby posłowie narodowi oddawali część zarabianej kasy na organizację, a ci mu powiedzieli – a tak się zgina dziób pingwina, bujaj się frajerze. Jesteście zero warci, albo macie wręcz wartość ujemną dla Polski, dlatego pozostaje wam już tylko pieprzenie o duchach.

   • gieptil

    22 lutego 2017 at 09:01

    A jak to było z tym spaleniem kukły żyda? Podobno wrocławski ONR tą kukłę przygotował, a później podpuścił Piotra Rybaka aby ten ją spalił. A teraz od Rybaka się odcina. Fajnie pogrywacie sobie, aż miło. Na takich zagrywkach ma polegać odradzanie ducha polskiego?

  • Rafał Karkosz

   22 lutego 2017 at 10:59

   Dawno już wyczułem popłuczyny stalinowskie w Twoich komentarzach. Mnie zastanawia tylko jedno. Skąd znajdujesz codziennie tyle czasu, aby komentować niemalże każdy artykuł? Uczniem nie jesteś, bo okres ferii dopiero się rozpoczął. Do pracy prawdopodobnie też nie chodzisz. Chyba, że jesteś na urzędniczej posadce i tylko marnotrawisz pieniądze podatników. Na bezrobociu żyłbyś bardzo marnie i to tylko przez trzy miesiące. Pozostają Ci jedynie „inne” źródła finansowania lub siedzenie na garnuszku u mamy, ale sądząc po ilości Twoich komentarzy i porach, o których się rozpruwasz wniosek nasuwa mi się jeden.

  • Leszek1

   22 lutego 2017 at 12:26

   Pomyliles adresy. Dzicz przyszla do Polski z Sowieckiego raju. Sprowadzila ja tu miedzy innymi i twoja rodzina. Nauczyles sie jezyka polskiego w polskiej szkole, ale polska wielkosc, polska mysl i polski patriotyzm jest dla ciebie duzym zagrozeniem, wiec bedziesz zwalczal i szkalowal wszystko co polskie. Jestes wrogiem Polski wiec trzesiesz zadkiem, ze wsrod mlodziezy budzi sie duch Zolnierzy Niezlomnych, bo moze przyjsc taki moment, ze ta mlodziez dobierze ci sie do dupy.

   • gieptil

    22 lutego 2017 at 13:55

    Cała prawda o tych duchu co się rodzi wpośród narodowej młodzieży. Jesteście zbieraniną alfonsów, złodziei i prostytutek jakich trudno gdzie indziej znaleźć.

    „Mandaty posłów na Sejm VIII kadencji z list komitetu Kukiz’15 uzyskało pięciu przedstawicieli Ruchu Narodowego (Adam Andruszkiewicz, Sylwester Chruszcz, Bartosz Józwiak, Tomasz Rzymkowski i Robert Winnicki)[25] oraz pięć innych osób popieranych przez partię (Marek Jakubiak, Jakub Kulesza, Jarosław Porwich, Anna Siarkowska i Rafał Wójcikowski).

    23 kwietnia 2016 rada polityczna RN zarekomendowała posłom RN utworzenie odrębnego koła w Sejmie[26]. Klub Kukiz’15 opuścił jednak (w maju) jedynie prezes RN Robert Winnicki, który po opuszczeniu RN przez pozostałych posłów pozostał jedynym reprezentantem tej partii w parlamencie.”

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Narodowy

 2. gieptil

  21 lutego 2017 at 18:28

  Żołnierze wyklęci – tajny raport CIA.

  http://krajwspanialy.pl/zolnierze-wykleci-raport-cia-1947/

  • baca

   21 lutego 2017 at 19:55

   Ty obszargany czerwony najmito,wyedukowany na histori napisanej na Łubiance przez WcZK.Widze ze znalazles sobie strone zyby pluc tutaj swym czerwonym jadem.Wiec wypad na ŁONET tam miejsce dla takiego Łajna.A tak na marginesie raportu CIA to powinienes wiedziec ze to raport wielbicieli Wuja Joe,notabene twojego mentora, zdegenerowany czerwony historyku.!!!Dla takich jak ty dzicz walonkowa spod znaku Sierpa i MŁota cuchnaca czerwonym syfilisem i slamiona krwia wymordowanych ok.100mil ludzi to intelygencja,wiedza i kultura. Nawet splunac w twa strone nie warto.!!!!

  • Paweł

   22 lutego 2017 at 07:57

   Co za niespodzianka! Gieptil okazał się zawszoną parchatą gnidą. Ten raport możesz sobie wsadzić w odpowiednie miejsce. Chyba, że opisuje żudowskie bandy co jest bardziej wiarygodne. Żołnierzom Niezłomnym możesz co najwyżej buty lizać.

   • gieptil

    22 lutego 2017 at 08:52

    Słaby zarzut jeśli uwzględnić co każdy działacz narodowy dobrze wie, że dobry narodowiec polski musi być etnicznym żydem, albo przynajmniej zaliczyć przeszkolenie przez służby państwa Izrael.

    • Paweł

     22 lutego 2017 at 09:06

     Nie chodzi mi o tzw. narodowców, bo niestety wielu z nich jest idiotami. Wzięli sobie Żołnierzy Niezłomnych za ideał, ale nie mają z ich ideałami nic wspólnego.

    • kaz56

     22 lutego 2017 at 09:09

     Masz dużur?

 3. Evette Nobrega

  22 lutego 2017 at 07:17

  movies news hollywood

 4. Antonio Corre

  22 lutego 2017 at 08:39

  Nike Air Max for sale

 5. Kaylee Floran

  22 lutego 2017 at 08:57

  TANTRIC MASSAGE IN CENTRAL LONDON

 6. Pomorzanin

  22 lutego 2017 at 11:48

  Organizatorem marszu jest podlaski ONR, spada na niego duża odpowiedzialność za organizację i ewentualne reperkusje. Mam nadzieję, że sobie zdają z tego sprawę i podejdą odpowiedzialnie i rozważnie do wytyczonego sobie zadania. Kontrowersje wokół tego marszu wprawdzie dotyczą spraw regionu, ale będą ewentualnie rzutowały na cały ruch narodowy i ideę wszechpolską, a także mogą mieć oddźwięk poza granicami Polski, u naszego sąsiada, Białorusi, z którymi staramy się poprawić relacje. Choć nie jestem entuzjastą tego marszu, życzę organizatorom powodzenia oraz przestrzennego spojrzenia na horyzont spraw Polski, bez warcholstwa, pieniactwa, partykularyzmu regionalnego, patologicznych zachowań, a szczególną uwagę proszę zwrócić na próby neokonserwatywnej i lewackiej prowokacji i jej nie ulec. Cieszę się, że patronem marszu została
  Danuta Siedzikówna „Inka”, której upamiętniający pomnik znajduje się w nieodległej Narewce. Czołem Wielkiej Polsce!

 7. Leszek1

  22 lutego 2017 at 12:29

  @ Pomorzanin. To ty jestes kameleonem ? Takim wirtualnym czlowieczkiem z plasteliny ?

 8. Pomorzanin

  22 lutego 2017 at 12:37

  Leszek1, a umiesz czytać ze zrozumieniem, czy poza nałożonymi okularkami pop-kultury narodowej nic nie widzisz?

  • gieptil

   22 lutego 2017 at 12:56

   Takie okulary prawdopodobnie nałożyli mu w ambasadzie Izraela. Ktoś kiedyś puścił farbę o szkoleniach przed wielu laty czołówki polskich tzw. narodowców w owej ambasadzie. Być może teraz już są ostrożniejsi i szkolą tzw. liderów politycznych poza swoją ambasadą.

   • Leszek1

    23 lutego 2017 at 00:58

    @ gieptil. Zydzi sa wirtuozami klamstwa. Nie trzeba miec talentow Osowieckiego, by stwierdzic z cala pewnoscia, na podstawie twoich wypowiedzi, ze twoje korzenie nie pochodza z Polski, tylko z wrogiego nam kraju. Poniewaz nie jestes prymitywnny, tylko glupi, wiec widze ciebie jako Zyda. Do tego Zyda usilujacego wkleic komus jakies kompletnie fantastyczne bzdury, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Obrzucic kogos inwektywa i zrazic czytajacych do Narodowcow. Naiwna i zwyczajnie glupia jest ta twoja „perfidia”. Zalosc bierze.

  • Leszek1

   23 lutego 2017 at 00:38

   @Pomorzanin. Czytam ze zrozumieniem. To byla ironia – moze niepotrzebnie zlosliwa. Wczoraj jechales zdrowo po mlodych, a dzis mowisz „Czolem wielkiej Polsce”. Nie chcialem urazic. Przepraszam.

 9. newtown

  11 marca 2017 at 14:40

  581662 789445I definitely did not realize that. Learnt something new correct now! Thanks for that. 246978

 10. cara menang 3win8

  11 marca 2017 at 19:28

  234622 671676Hey there. I want to to ask a little somethingis this a wordpress web log as we are planning to be transferring over to WP. Additionally did you make this template all by yourself? Many thanks. 644784

 11. 354657 406549Some truly good and utilitarian details on this internet web site , likewise I believe the style and style holds wonderful capabilities. 599429

 12. you could try this out

  16 marca 2017 at 08:34

  75449 669540Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool. 392141

 13. UK Chat Rooms

  18 marca 2017 at 23:47

  476638 134690When I saw this page was like wow. Thanks for putting your effort in publishing this write-up. 422957

 14. Adult Chat

  19 marca 2017 at 02:40

  964795 898515You need to participate in a contest for among the most effective blogs on the internet. I will suggest this internet web site! 991535

 15. economics tuition

  26 marca 2017 at 16:30

  627794 441323Hey! Do you use Twitter? Id like to follow you if that would be ok. Im surely enjoying your weblog and appear forward to new updates. 45230

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra