Z kraju

Sąd pozwolił przeprowadzić Marsz Niezłomnych

Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił we wtorek decyzję burmistrza Hajnówki, którą ten zabronił organizacji w tym mieście II Marszu Żołnierzy Wyklętych. Marsz zaplanowany na 26 lutego będzie się mógł więc odbyć. Zdecydowanie przeciwny marszowi poświęconemu pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego jest dominujący w hajnowskiej radzie miejskiej Komitet Wyborczy Ziemia Hajnowska.

We wtorek rano organizatorzy II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych w Sądzie Okręgowym w Białymstoku złożyli odwołanie od decyzji burmistrza Hajnówki Jerzego Siraki dotyczącej odmowy udzielenia pozwolenia na przeprowadzenie marszu. Po kilkuminutowej rozprawie, na której nie było przedstawicieli władz Hajnówki, sąd uwzględnił odwołanie i uchylił decyzję burmistrza Jerzego Siraki. Sąd uznał że burmistrz, nie miał podstaw ażeby zabronić przeprowadzenia marszu, a jego zakazywanie byłoby wbrew Konstytucji RP.

Burmistrz swoją decyzję ws. Marszu Żołnierzy Wyklętych podjął w poniedziałek. Jej ogłoszenie polecił swojemu zastępcy, gdyż jak się tłumaczył, akurat w poniedziałek musiał się udać na badania lekarskie do szpitala. Odmowę oddzielenia pozwolenia na przeprowadzenie Marszu włodarz Hajnówki uzasadnił zapisami prawa o zgromadzeniach, które dopuszczają możliwość niewydania zgody w przypadku kiedy impreza może zagrażać bezpieczeństwu ludzi. Organizatorzy II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych odwołali się od tej decyzji burmistrza w Sądzie Okręgowym w Białymstoku. Wcześniej, w piątek 17.2 Rada Miasta Hajnówki (woj. podlaskie) na specjalnym posiedzeniu przyjęła stanowisko, w którym sprzeciwia się przeprowadzeniu 26 lutego w tym mieście II Marszu Żołnierzy Wyklętych.

Jak twierdzi radny miejski PiS Bogusław Łabędzki, organizator ubiegłorocznego Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, kłopoty ze świętowaniem pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Hajnówce są nie od dziś. – Niestety na święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie było zgody władz Hajnówki od samego jego początku. Hajnowski Dom Kultury jest zamknięty na tę uroczystość po dziś dzień. Burmistrz Hajnówki w oficjalnej korespondencji ze mną, jako radnym zaznaczył swego czasu, że w kalendarzu miejskich obchodów nie ma miejsca na to właśnie święto – mówi Bogusław Łabędzki.

Twierdzi on, że „gorzką” atmosferę panująca wokół Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce tworzy największe ugrupowanie polityczne w hajnowskiej radzie miejskiej Komitet Wyborczy Ziemia Hajnowska – Jest to ugrupowanie, które powstało na bazie struktur SLD. Następnie wchłonęło Białorusko Ludowy Komitet Wyborczy, a po nim PO – tak Bogusław Łabędzki opisuje historię powstania tej frakcji. – Środowisko to jest dalekie od istotnych problemów społecznych. Panująca w Hajnówce depopulacja – największa w Polsce, bezrobocie, problemy mieszkaniowe nie mogą się doczekać publicznej debaty. Jedynie o czym to grono chce rozmawiać to „Jak tu dokopać Polakom” – twierdzi Bogusław Łabędzki, radny i prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Hajnówce.

Ksiądz Biskup Antoni Pacyfik Dydycz – Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej w wypowiedzi udzielonej jednemu z mediów uznał, że nie widzi powodów dla których hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych miał by się nie odbyć. Ewa Rygorowicz, radna Komitetu Wyborczego Ziemia Hajnowska podczas sesji Rady Miasta zwołanej w dniu 17 lutego, odniosła się do tej wypowiedzi ks bp Antoniego Dydycza – Te słowa poraziły prawosławnych. Biskup, który wielokrotnie był w Hajnówce, przyjeżdżał na Dni Muzyki Cerkiewnej, wydawał się nawet naszym takim przyjacielem, nas prawosławnych, naszego duchowieństwa. Teraz, emerytowany już, biskup wypowiada takie słowa. Ja myślę, że pamięć swoją on tu w Hajnówce zszargał – powiedziała radna.

W „walce z marszem” Komitet Wyborczy Ziemi Hajnowskiej wspierają przychylne mu media. Szczególnie białostocka edycja Gazety Wyborczej. Obecnie, praktycznie każdego dnia, pojawia się tam artykuł podgrzewający atmosferę wokół Marszu Żołnierzy Wyklętych. Autorem tych artykułów jest Maciej Chołodowski, którego macierzystą redakcją jest „Niwa” tygodnik białoruskiej mniejszości w Polsce, który wydawany jest w Białymstoku w języku białoruskim.

Organizatorami II Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, zaplanowanego na 26 luty, jest podlaski oddział ONR oraz grupa patriotycznie usposobionych, młodych mieszkańców Hajnówki, którzy wspólnie prowadzą profil społecznościowy Facebook nazwany „Narodowa Hajnówka”. Marsz organizowany jest po raz drugi. W ubiegłorocznym, który przebiegł bardzo spokojnie, według obliczeń organizatorów, brało w nim udział około 400 osób. Bohaterem narodowym, który będzie patronował Marszowi w Hajnówce jest, pochodząca z tych ziem, Danuta Siedzikówna „Inka”, sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK.

Adam Białous

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

287 komentarzy

287 Komentarzy

 1. Pozycjonowanie Strony Internetowej

  29 listopada 2017 at 01:22

  But a smiling visitor here to share the love (:, btw great style .

 2. Bitcoin pharmacy

  3 grudnia 2017 at 11:35

  thaxnks for the info

 3. Co To Jest Pozycjonowanie Stron

  3 grudnia 2017 at 13:29

  Absolutely composed written content, regards for selective information. „Necessity is the mother of taking chances.” by Mark Twain.

 4. Honeymoon

  13 grudnia 2017 at 23:25

  Keep working ,fantastic job!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra