Z kraju

Sąd pozwolił przeprowadzić Marsz Niezłomnych

Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił we wtorek decyzję burmistrza Hajnówki, którą ten zabronił organizacji w tym mieście II Marszu Żołnierzy Wyklętych. Marsz zaplanowany na 26 lutego będzie się mógł więc odbyć. Zdecydowanie przeciwny marszowi poświęconemu pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego jest dominujący w hajnowskiej radzie miejskiej Komitet Wyborczy Ziemia Hajnowska.

We wtorek rano organizatorzy II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych w Sądzie Okręgowym w Białymstoku złożyli odwołanie od decyzji burmistrza Hajnówki Jerzego Siraki dotyczącej odmowy udzielenia pozwolenia na przeprowadzenie marszu. Po kilkuminutowej rozprawie, na której nie było przedstawicieli władz Hajnówki, sąd uwzględnił odwołanie i uchylił decyzję burmistrza Jerzego Siraki. Sąd uznał że burmistrz, nie miał podstaw ażeby zabronić przeprowadzenia marszu, a jego zakazywanie byłoby wbrew Konstytucji RP.

Burmistrz swoją decyzję ws. Marszu Żołnierzy Wyklętych podjął w poniedziałek. Jej ogłoszenie polecił swojemu zastępcy, gdyż jak się tłumaczył, akurat w poniedziałek musiał się udać na badania lekarskie do szpitala. Odmowę oddzielenia pozwolenia na przeprowadzenie Marszu włodarz Hajnówki uzasadnił zapisami prawa o zgromadzeniach, które dopuszczają możliwość niewydania zgody w przypadku kiedy impreza może zagrażać bezpieczeństwu ludzi. Organizatorzy II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych odwołali się od tej decyzji burmistrza w Sądzie Okręgowym w Białymstoku. Wcześniej, w piątek 17.2 Rada Miasta Hajnówki (woj. podlaskie) na specjalnym posiedzeniu przyjęła stanowisko, w którym sprzeciwia się przeprowadzeniu 26 lutego w tym mieście II Marszu Żołnierzy Wyklętych.

Jak twierdzi radny miejski PiS Bogusław Łabędzki, organizator ubiegłorocznego Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, kłopoty ze świętowaniem pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Hajnówce są nie od dziś. – Niestety na święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie było zgody władz Hajnówki od samego jego początku. Hajnowski Dom Kultury jest zamknięty na tę uroczystość po dziś dzień. Burmistrz Hajnówki w oficjalnej korespondencji ze mną, jako radnym zaznaczył swego czasu, że w kalendarzu miejskich obchodów nie ma miejsca na to właśnie święto – mówi Bogusław Łabędzki.

Twierdzi on, że „gorzką” atmosferę panująca wokół Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce tworzy największe ugrupowanie polityczne w hajnowskiej radzie miejskiej Komitet Wyborczy Ziemia Hajnowska – Jest to ugrupowanie, które powstało na bazie struktur SLD. Następnie wchłonęło Białorusko Ludowy Komitet Wyborczy, a po nim PO – tak Bogusław Łabędzki opisuje historię powstania tej frakcji. – Środowisko to jest dalekie od istotnych problemów społecznych. Panująca w Hajnówce depopulacja – największa w Polsce, bezrobocie, problemy mieszkaniowe nie mogą się doczekać publicznej debaty. Jedynie o czym to grono chce rozmawiać to „Jak tu dokopać Polakom” – twierdzi Bogusław Łabędzki, radny i prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Hajnówce.

Ksiądz Biskup Antoni Pacyfik Dydycz – Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej w wypowiedzi udzielonej jednemu z mediów uznał, że nie widzi powodów dla których hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych miał by się nie odbyć. Ewa Rygorowicz, radna Komitetu Wyborczego Ziemia Hajnowska podczas sesji Rady Miasta zwołanej w dniu 17 lutego, odniosła się do tej wypowiedzi ks bp Antoniego Dydycza – Te słowa poraziły prawosławnych. Biskup, który wielokrotnie był w Hajnówce, przyjeżdżał na Dni Muzyki Cerkiewnej, wydawał się nawet naszym takim przyjacielem, nas prawosławnych, naszego duchowieństwa. Teraz, emerytowany już, biskup wypowiada takie słowa. Ja myślę, że pamięć swoją on tu w Hajnówce zszargał – powiedziała radna.

W „walce z marszem” Komitet Wyborczy Ziemi Hajnowskiej wspierają przychylne mu media. Szczególnie białostocka edycja Gazety Wyborczej. Obecnie, praktycznie każdego dnia, pojawia się tam artykuł podgrzewający atmosferę wokół Marszu Żołnierzy Wyklętych. Autorem tych artykułów jest Maciej Chołodowski, którego macierzystą redakcją jest „Niwa” tygodnik białoruskiej mniejszości w Polsce, który wydawany jest w Białymstoku w języku białoruskim.

Organizatorami II Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, zaplanowanego na 26 luty, jest podlaski oddział ONR oraz grupa patriotycznie usposobionych, młodych mieszkańców Hajnówki, którzy wspólnie prowadzą profil społecznościowy Facebook nazwany „Narodowa Hajnówka”. Marsz organizowany jest po raz drugi. W ubiegłorocznym, który przebiegł bardzo spokojnie, według obliczeń organizatorów, brało w nim udział około 400 osób. Bohaterem narodowym, który będzie patronował Marszowi w Hajnówce jest, pochodząca z tych ziem, Danuta Siedzikówna „Inka”, sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK.

Adam Białous

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

114 komentarzy

114 Komentarzy

 1. gieptil

  21 lutego 2017 at 18:11

  No to dzicz narodowa sobie poszaleje. Trudno dla dobra Polski robić tylko ciągle rozróbki personalne, czasem trzeba też dla dobra Polski pomaszerować i powrzeszczeć.

  • kaz56

   21 lutego 2017 at 19:05

   Załóż myckę i się pokiwaj.

  • MOTYL35

   21 lutego 2017 at 21:35

   Po wieloletniej niewoli rozbiorów, okupacji niemieckiej i sowieckiej następuje odrodzenie DUCHA NARODOWEGO chwała tej młodzieży która kultywuje i rozumie pradawną POLSKĄ TRDYCJĘ BÓG HONOR OJCZYZNA. Jesteś agentem lub zmanipulowanym głupcem, masz się tu męczyć, granice otwarte wyjeżdżaj do swojej ojczyzny, no być może jesteś dobrze opłacanym agentem aby nam szkodzić.

   • gieptil

    21 lutego 2017 at 22:36

    Co ty mi tutaj frajerze o jakichś duchach pieprzysz. Na czym niby ma polegać ten wasz odrodzony „duch narodowy”? Od kilku lat odgrywacie żałosny spektakl, to ma być to odrodzenie ducha? Raz do roku maszerujecie i wrzeszczycie. Czasem jakiś baran od was pohajluje sobie radośnie ( może jego rodzina była folksdojczami, że mu to tak lekko przychodzi ). W międzyczasie trwają u was intensywne wojny podjazdowe i wzajemne przepychanki personalne. Czasem zrobicie zjazd albo pokażecie się w tańcu z gwiazdami. Teraz wpadliście na pomysł terroryzowania biednych chłopów z Podlasia, że niby komuchy więc im się należy. I to wszystko, czyli nic. Tyle was jest, tyle istniejecie, nic dla Polski realnie nie robicie najwyżej szkodzicie. Życie Polaków jakby was nie interesowało, zamiast tego rozwijacie tego ducha co udaje polskiego. Tylko Polacy was nie widzą i nie szanują, was nie ma dla Polski. Na Węgrzech narodowcy bardzo pomogli Orbanowi przebudować Węgry. A w Polsce was nie ma i nie będzie, boście raz głupi, dwa kontrolowani przez agenturę, trzy cwaniaccy i egoistyczni. Kowalski puścił ostatnio farbę dlaczego w Sejmie zaraz się coś skopało po wyborach wśród narodowców. Bo Winnicki zażądał aby posłowie narodowi oddawali część zarabianej kasy na organizację, a ci mu powiedzieli – a tak się zgina dziób pingwina, bujaj się frajerze. Jesteście zero warci, albo macie wręcz wartość ujemną dla Polski, dlatego pozostaje wam już tylko pieprzenie o duchach.

   • gieptil

    22 lutego 2017 at 09:01

    A jak to było z tym spaleniem kukły żyda? Podobno wrocławski ONR tą kukłę przygotował, a później podpuścił Piotra Rybaka aby ten ją spalił. A teraz od Rybaka się odcina. Fajnie pogrywacie sobie, aż miło. Na takich zagrywkach ma polegać odradzanie ducha polskiego?

  • Rafał Karkosz

   22 lutego 2017 at 10:59

   Dawno już wyczułem popłuczyny stalinowskie w Twoich komentarzach. Mnie zastanawia tylko jedno. Skąd znajdujesz codziennie tyle czasu, aby komentować niemalże każdy artykuł? Uczniem nie jesteś, bo okres ferii dopiero się rozpoczął. Do pracy prawdopodobnie też nie chodzisz. Chyba, że jesteś na urzędniczej posadce i tylko marnotrawisz pieniądze podatników. Na bezrobociu żyłbyś bardzo marnie i to tylko przez trzy miesiące. Pozostają Ci jedynie „inne” źródła finansowania lub siedzenie na garnuszku u mamy, ale sądząc po ilości Twoich komentarzy i porach, o których się rozpruwasz wniosek nasuwa mi się jeden.

  • Leszek1

   22 lutego 2017 at 12:26

   Pomyliles adresy. Dzicz przyszla do Polski z Sowieckiego raju. Sprowadzila ja tu miedzy innymi i twoja rodzina. Nauczyles sie jezyka polskiego w polskiej szkole, ale polska wielkosc, polska mysl i polski patriotyzm jest dla ciebie duzym zagrozeniem, wiec bedziesz zwalczal i szkalowal wszystko co polskie. Jestes wrogiem Polski wiec trzesiesz zadkiem, ze wsrod mlodziezy budzi sie duch Zolnierzy Niezlomnych, bo moze przyjsc taki moment, ze ta mlodziez dobierze ci sie do dupy.

   • gieptil

    22 lutego 2017 at 13:55

    Cała prawda o tych duchu co się rodzi wpośród narodowej młodzieży. Jesteście zbieraniną alfonsów, złodziei i prostytutek jakich trudno gdzie indziej znaleźć.

    „Mandaty posłów na Sejm VIII kadencji z list komitetu Kukiz’15 uzyskało pięciu przedstawicieli Ruchu Narodowego (Adam Andruszkiewicz, Sylwester Chruszcz, Bartosz Józwiak, Tomasz Rzymkowski i Robert Winnicki)[25] oraz pięć innych osób popieranych przez partię (Marek Jakubiak, Jakub Kulesza, Jarosław Porwich, Anna Siarkowska i Rafał Wójcikowski).

    23 kwietnia 2016 rada polityczna RN zarekomendowała posłom RN utworzenie odrębnego koła w Sejmie[26]. Klub Kukiz’15 opuścił jednak (w maju) jedynie prezes RN Robert Winnicki, który po opuszczeniu RN przez pozostałych posłów pozostał jedynym reprezentantem tej partii w parlamencie.”

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Narodowy

 2. gieptil

  21 lutego 2017 at 18:28

  Żołnierze wyklęci – tajny raport CIA.

  http://krajwspanialy.pl/zolnierze-wykleci-raport-cia-1947/

  • baca

   21 lutego 2017 at 19:55

   Ty obszargany czerwony najmito,wyedukowany na histori napisanej na Łubiance przez WcZK.Widze ze znalazles sobie strone zyby pluc tutaj swym czerwonym jadem.Wiec wypad na ŁONET tam miejsce dla takiego Łajna.A tak na marginesie raportu CIA to powinienes wiedziec ze to raport wielbicieli Wuja Joe,notabene twojego mentora, zdegenerowany czerwony historyku.!!!Dla takich jak ty dzicz walonkowa spod znaku Sierpa i MŁota cuchnaca czerwonym syfilisem i slamiona krwia wymordowanych ok.100mil ludzi to intelygencja,wiedza i kultura. Nawet splunac w twa strone nie warto.!!!!

  • Paweł

   22 lutego 2017 at 07:57

   Co za niespodzianka! Gieptil okazał się zawszoną parchatą gnidą. Ten raport możesz sobie wsadzić w odpowiednie miejsce. Chyba, że opisuje żudowskie bandy co jest bardziej wiarygodne. Żołnierzom Niezłomnym możesz co najwyżej buty lizać.

   • gieptil

    22 lutego 2017 at 08:52

    Słaby zarzut jeśli uwzględnić co każdy działacz narodowy dobrze wie, że dobry narodowiec polski musi być etnicznym żydem, albo przynajmniej zaliczyć przeszkolenie przez służby państwa Izrael.

    • Paweł

     22 lutego 2017 at 09:06

     Nie chodzi mi o tzw. narodowców, bo niestety wielu z nich jest idiotami. Wzięli sobie Żołnierzy Niezłomnych za ideał, ale nie mają z ich ideałami nic wspólnego.

    • kaz56

     22 lutego 2017 at 09:09

     Masz dużur?

 3. Evette Nobrega

  22 lutego 2017 at 07:17

  movies news hollywood

 4. Antonio Corre

  22 lutego 2017 at 08:39

  Nike Air Max for sale

 5. Kaylee Floran

  22 lutego 2017 at 08:57

  TANTRIC MASSAGE IN CENTRAL LONDON

 6. Pomorzanin

  22 lutego 2017 at 11:48

  Organizatorem marszu jest podlaski ONR, spada na niego duża odpowiedzialność za organizację i ewentualne reperkusje. Mam nadzieję, że sobie zdają z tego sprawę i podejdą odpowiedzialnie i rozważnie do wytyczonego sobie zadania. Kontrowersje wokół tego marszu wprawdzie dotyczą spraw regionu, ale będą ewentualnie rzutowały na cały ruch narodowy i ideę wszechpolską, a także mogą mieć oddźwięk poza granicami Polski, u naszego sąsiada, Białorusi, z którymi staramy się poprawić relacje. Choć nie jestem entuzjastą tego marszu, życzę organizatorom powodzenia oraz przestrzennego spojrzenia na horyzont spraw Polski, bez warcholstwa, pieniactwa, partykularyzmu regionalnego, patologicznych zachowań, a szczególną uwagę proszę zwrócić na próby neokonserwatywnej i lewackiej prowokacji i jej nie ulec. Cieszę się, że patronem marszu została
  Danuta Siedzikówna „Inka”, której upamiętniający pomnik znajduje się w nieodległej Narewce. Czołem Wielkiej Polsce!

 7. Leszek1

  22 lutego 2017 at 12:29

  @ Pomorzanin. To ty jestes kameleonem ? Takim wirtualnym czlowieczkiem z plasteliny ?

 8. Pomorzanin

  22 lutego 2017 at 12:37

  Leszek1, a umiesz czytać ze zrozumieniem, czy poza nałożonymi okularkami pop-kultury narodowej nic nie widzisz?

  • gieptil

   22 lutego 2017 at 12:56

   Takie okulary prawdopodobnie nałożyli mu w ambasadzie Izraela. Ktoś kiedyś puścił farbę o szkoleniach przed wielu laty czołówki polskich tzw. narodowców w owej ambasadzie. Być może teraz już są ostrożniejsi i szkolą tzw. liderów politycznych poza swoją ambasadą.

   • Leszek1

    23 lutego 2017 at 00:58

    @ gieptil. Zydzi sa wirtuozami klamstwa. Nie trzeba miec talentow Osowieckiego, by stwierdzic z cala pewnoscia, na podstawie twoich wypowiedzi, ze twoje korzenie nie pochodza z Polski, tylko z wrogiego nam kraju. Poniewaz nie jestes prymitywnny, tylko glupi, wiec widze ciebie jako Zyda. Do tego Zyda usilujacego wkleic komus jakies kompletnie fantastyczne bzdury, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Obrzucic kogos inwektywa i zrazic czytajacych do Narodowcow. Naiwna i zwyczajnie glupia jest ta twoja „perfidia”. Zalosc bierze.

  • Leszek1

   23 lutego 2017 at 00:38

   @Pomorzanin. Czytam ze zrozumieniem. To byla ironia – moze niepotrzebnie zlosliwa. Wczoraj jechales zdrowo po mlodych, a dzis mowisz „Czolem wielkiej Polsce”. Nie chcialem urazic. Przepraszam.

 9. newtown

  11 marca 2017 at 14:40

  581662 789445I definitely did not realize that. Learnt something new correct now! Thanks for that. 246978

 10. cara menang 3win8

  11 marca 2017 at 19:28

  234622 671676Hey there. I want to to ask a little somethingis this a wordpress web log as we are planning to be transferring over to WP. Additionally did you make this template all by yourself? Many thanks. 644784

 11. 354657 406549Some truly good and utilitarian details on this internet web site , likewise I believe the style and style holds wonderful capabilities. 599429

 12. you could try this out

  16 marca 2017 at 08:34

  75449 669540Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool. 392141

 13. UK Chat Rooms

  18 marca 2017 at 23:47

  476638 134690When I saw this page was like wow. Thanks for putting your effort in publishing this write-up. 422957

 14. Adult Chat

  19 marca 2017 at 02:40

  964795 898515You need to participate in a contest for among the most effective blogs on the internet. I will suggest this internet web site! 991535

 15. economics tuition

  26 marca 2017 at 16:30

  627794 441323Hey! Do you use Twitter? Id like to follow you if that would be ok. Im surely enjoying your weblog and appear forward to new updates. 45230

 16. my latest blog post

  29 marca 2017 at 06:06

  801762 43675Quite efficiently written story. It is going to be beneficial to anybody who employess it, including me. Maintain up the very good function – canr wait to read far more posts. 370838

 17. economics tuition

  29 marca 2017 at 21:11

  719691 520872hey I was quite impressed with the setup you used with this weblog. I use blogs my self so very good job. definatly adding to bookmarks. 405257

 18. Skrota bil

  30 marca 2017 at 06:46

  589916 382399hello!,I like your writing so a lot! share we communicate extra approximately your post on AOL? I require an expert in this space to solve my issue. Perhaps that is you! Searching ahead to see you. 292944

 19. telephone portable

  30 marca 2017 at 13:33

  159802 765876When I saw this page was like wow. Thanks for putting your effort in publishing this post. 343608

 20. social network

  30 marca 2017 at 15:16

  900917 56771Any way Im going to be subscribing for a feed and I hope you write-up once more soon 362963

 21. Meghan

  1 kwietnia 2017 at 05:11

  Ahaa, its pleasant conversation on the topic of this piece of writing at this place at this webpage, I have
  read all that, so now me also commenting here.

 22. flores cartagena

  1 kwietnia 2017 at 05:13

  Abroad, modified cars long, first appeared in the modified car to better participate in the competition, drag racing, like
  so many people have converted their car engines,. Be smart and savvy when negotiating the interest rate for new cars and don’t just sign on the bottom line.
  According to Campbell Fuller, spokesman for the
  ICA, buyers need to contact their insurer before agreeing to a purchase.

 23. Brandi

  1 kwietnia 2017 at 07:28

  Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the
  shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 24. boinc.umiacs.umd.edu

  1 kwietnia 2017 at 07:32

  I pay a visit daily a few blogs and blogs
  to read posts, but this website presents feature based articles.

 25. free website hosting and domain

  1 kwietnia 2017 at 07:34

  Hi there, for all time i used to check webpage psts here inn the early hours in the dawn, beecause i like to learn more and more.

 26. cheap csgo boosting

  1 kwietnia 2017 at 07:37

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, excellent blog!

 27. Adidas Yeezy 350 Women

  1 kwietnia 2017 at 07:54

  I simply couldn’t go away your website before suggesting that I
  extremely enjoyed the usual information an individual supply on your guests?
  Is gonna be again continuously to check out new posts

 28. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I to find It really helpful & it helped me out much.
  I’m hoping to offer something again and help others like
  you helped me.

 29. what is motor club of america

  1 kwietnia 2017 at 23:03

  199492 530040Last month, when i visited your blog i got an error on the mysql server of yours. ~, 5900

 30. used furniture sale

  1 kwietnia 2017 at 23:55

  Hi there to every one, the contents existing at this web page are really amazing for people experience, well, keep up the good work fellows.

 31. best websites hosting

  2 kwietnia 2017 at 19:23

  I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog.
  I really hope to check out the same high-grade blog posts by you later on as
  well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me
  to get my own, personal blog now 😉

 32. Best Best Online News in the World

  6 kwietnia 2017 at 23:29

  284001 342927If running proves to be a difficulty then it may possibly be wise to locate alternative exercises such as circuit training, weight training, swimming or cycling. 934740

 33. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 05:53

  681716 124586Glad to be one of the visitors on this awe inspiring web site : D. 265003

 34. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 18:06

  113298 737888A thoughtful insight and tips I will use on my weblog. Youve certainly spent plenty of time on this. Thank you! 198099

 35. Best Best Online News in the World

  8 kwietnia 2017 at 13:49

  621849 968237You ought to join in a contest for starters with the highest quality blogs online. I will recommend this page! 409040

 36. Best Best Online News in the World

  9 kwietnia 2017 at 00:08

  183615 45645When I saw this page was like wow. Thanks for putting your effort in publishing this write-up. 18021

 37. GVK Biosciences

  9 kwietnia 2017 at 09:07

  895549 858027I just couldnt depart your web site prior to suggesting that I incredibly enjoyed the normal details an individual supply for your visitors? Is gonna be back regularly so that you can inspect new posts 750755

 38. Host

  13 kwietnia 2017 at 11:16

  Hi! I’ve been reading your blog for a while now and finally got the bravery to
  go ahead and give you a shout out from Kingwood Tx! Just wanted to mention keep up the good job!

 39. Ecomaxx Face Cream

  13 kwietnia 2017 at 23:24

  Hi to all, how is everything, I think every one is getting more from this web site, and
  your views are fastidious designed for new viewers.

 40. Fidelia

  14 kwietnia 2017 at 00:45

  You could certainly see your enthusiasm within the article
  you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to
  mention how they believe. At all times go after your heart.

 41. url.letschat.info

  14 kwietnia 2017 at 01:02

  Wow, amazing blog structure! How long have
  you ever been running a blog for? you make blogging look easy.
  The total look of your site is excellent, as smartly as the content![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I
  just could not depart your website before suggesting that I really
  enjoyed the usual information an individual supply in your guests?
  Is gonna be again regularly in order to inspect new posts.

 42. http://Link.mcatbui.net

  14 kwietnia 2017 at 01:03

  I absolutely love your website.. Very nice colors & theme.

  Did you build this website yourself? Please reply back as I?m planning
  to create my own personal website and want to know where you got this from or exactly what the
  theme is called. Many thanks!

 43. http://it4pal.com

  14 kwietnia 2017 at 01:06

  I like this post, enjoyed this one thank you for putting up.

 44. http://athosfinancial.com

  14 kwietnia 2017 at 01:06

  I enjoy you because of your whole effort on this site.
  Ellie take interest in making time for investigation and it
  is simple to grasp why. Almost all learn all concerning the dynamic
  tactic you produce very useful steps through this website and even invigorate
  participation from other ones on the point while my simple princess is certainly learning so
  much. Enjoy the remaining portion of the year. Your doing a superb job.

 45. http://Www.dicoperso.Com/

  14 kwietnia 2017 at 01:07

  I like this post, enjoyed this one regards for posting.

 46. www.barbaragreenministries.org

  14 kwietnia 2017 at 01:12

  I am really impressed with your writing skills as neatly as
  with the structure in your weblog. Is this a paid theme or did
  you customize it your self? Either way keep up the nice quality writing, it is
  uncommon to see a great weblog like this one today..

 47. Ur1.Ca

  14 kwietnia 2017 at 01:13

  I was able to find good information from your blog posts.

 48. Www.Vrtks.ru

  14 kwietnia 2017 at 01:31

  Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thank
  you for providing this information.

 49. Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment
  didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say excellent blog!

 50. apartment

  14 kwietnia 2017 at 07:17

  Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your weblog posts.
  In any case I’ll be subscribing in your feed and I am hoping you write again soon!

 51. stockholmstarlight.se

  14 kwietnia 2017 at 09:59

  Keep on writing, great job!

 52. apartment

  14 kwietnia 2017 at 10:34

  After looking into a handful of the articles on your blog,
  I really like your way of writing a blog. I saved it to my bookmark
  webpage list and will be checking back in the near future.
  Take a look at my web site too and let me know what you think.

 53. Best Insulated Water Bottle

  14 kwietnia 2017 at 13:38

  I have recently started a blog, the information you provide on this website has helped me tremendously.
  Thank you for all of your time & work.

 54. Best Insulated Water Bottle

  14 kwietnia 2017 at 13:40

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
  It’s always interesting to read through articles from other authors and practice
  something from their websites.

 55. Http://2.Gp

  14 kwietnia 2017 at 13:57

  Definitely, what a great blog and instructive posts, I definitely will bookmark your website.All the Best!

 56. u.kpro.G.ol.fshop

  14 kwietnia 2017 at 13:58

  Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day.
  It will always be exciting to read through articles from other writers and practice something from their
  web sites.

 57. hello!,I like your writing so much! proportion we keep up a correspondence more about your article on AOL?
  I require an expert in this area to resolve my problem.
  Maybe that is you! Taking a look forward to look you.

 58. Lulle.Sakura.Ne.Jp

  14 kwietnia 2017 at 13:59

  Saved as a favorite, I really like your site!

 59. Iphon.tizweb.ir

  14 kwietnia 2017 at 14:00

  Yeah bookmaking this wasn’t a bad decision outstanding post!

 60. www.Lulle.sakura.ne.jp

  14 kwietnia 2017 at 14:01

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your
  site, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a
  acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your
  broadcast offered bright clear concept

 61. Ma19.moe

  14 kwietnia 2017 at 14:03

  What’s up Dear, are you truly visiting this site on a regular basis, if so after that you
  will absolutely get fastidious know-how.

 62. angeneykimeart.com

  14 kwietnia 2017 at 14:03

  Yeah bookmaking this wasn’t a speculative decision great post!

 63. Http://Omid.Farhangsara.Ir

  14 kwietnia 2017 at 14:15

  I used to be able to find good advice from your blog posts.

 64. luxury apartment in our city

  14 kwietnia 2017 at 14:28

  I go to see every day a few web pages and sites to read articles
  or reviews, but this webpage gives quality based posts.

 65. apartment

  14 kwietnia 2017 at 16:54

  This paragraph will help the internet people for
  setting up new website or even a weblog from start to end.

 66. apartments

  15 kwietnia 2017 at 00:09

  If some one desires expert view regarding running a
  blog afterward i propose him/her to visit this website, Keep up the pleasant work.

 67. apartment

  15 kwietnia 2017 at 00:21

  I’m really impressed along with your writing skills as smartly as with the
  format to your weblog. Is that this a paid topic or did you customize it your
  self? Anyway stay up the nice quality writing, it’s rare to see
  a great blog like this one these days..

 68. knight-soldiers.com

  15 kwietnia 2017 at 20:15

  Greetings! Very useful advice in this particular post! It
  is the little changes that make the biggest changes.
  Thanks for sharing!

 69. social media marketing

  16 kwietnia 2017 at 22:28

  Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading through
  this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this.
  I’ll forward this information to him. Fairly certain he’s going to have a very good read.
  I appreciate you for sharing!

 70. domain registration kerala

  17 kwietnia 2017 at 06:49

  I think that is among the most important information for
  me. And i am satisfied studying your article. But should remark
  on some general issues, The site style is perfect, the articles is actually great
  : D. Just right job, cheers

 71. Http://Hydroflask40Oz.Tk

  17 kwietnia 2017 at 06:57

  Wow, marvelous weblog structure! How long have
  you ever been blogging for? you made running a blog look easy.
  The whole look of your website is fantastic, let alone the content![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I simply couldn’t depart your web site prior to suggesting
  that I really enjoyed the usual info a person supply for your visitors?

  Is going to be back often in order to check up on new posts.

 72. http://Hydroflask40oz.tk

  17 kwietnia 2017 at 11:17

  I wanted to thank you for this excellent read!! I certainly loved every bit of it.
  I have you saved as a favorite to check out new stuff
  you post…

 73. www.youtube.com

  18 kwietnia 2017 at 22:00

  Hey! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thank you

 74. Pakistani Escorts in Dubai

  19 kwietnia 2017 at 13:24

  610682 880726Just wanna remark which you have a really good internet web site , I enjoy the layout it truly stands out. 323723

 75. Hosting in Kerala

  19 kwietnia 2017 at 22:22

  Thank you for the auspicious writeup. It in truth used to be a leisure account
  it. Look advanced to far introduced agreeable from you!
  By the way, how can we keep up a correspondence?

 76. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable
  for me to come here and visit more often. Did you
  hire out a designer to create your theme? Superb work!

 77. Pblivenews.Com

  22 kwietnia 2017 at 11:18

  Wow, awesome weblog structure! How long have
  you ever been blogging for? you make running a blog look easy.
  The full look of your site is wonderful, let alone the content material![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I just couldn’t depart
  your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply in your visitors?

  Is gonna be again ceaselessly in order to inspect new
  posts.

 78. contigo water bottle

  22 kwietnia 2017 at 22:26

  Great post.Never knew this, thank you for letting me know.

 79. contigo water Bottle

  22 kwietnia 2017 at 22:31

  Yeah bookmaking this wasn’t a high risk determination outstanding post!

 80. contigo Water bottle

  22 kwietnia 2017 at 22:39

  Very informative and excellent complex body part of articles, now that’s user friendly
  (:.

 81. nipple pinchers

  27 kwietnia 2017 at 22:32

  I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers however this paragraph is really a
  pleasant paragraph, keep it up.

 82. canon eos black friday

  29 kwietnia 2017 at 17:49

  Greetings from Ohio! I’m bored at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
  I really like the information you present here and
  can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing blog!

 83. youtube.com

  1 maja 2017 at 18:18

  Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this
  post i thought i could also make comment due to this brilliant article.

 84. mp4 porn

  14 maja 2017 at 14:04

  I have a wordpress blog with a lot of pictures hosted upon third party websites. I want all the pictures to become hosted inside my wordpress blogs. I don’t want to manually down load all images and substitute them in the posts, i need something to do that instantly..

 85. mobsex

  16 maja 2017 at 06:14

  I am no longer positive the place you are getting your information, but great topic. I must spend a while studying much more or working out more. Thank you for magnificent information I was searching for this info for my mission.

 86. http://mobsex.mobi

  17 maja 2017 at 04:02

  Too many compliments too little space, thanks!

 87. cerrajeria mendoza

  24 maja 2017 at 21:52

  Hi there! This is my first comment here so I just wanted
  to give a quick shout out and say I truly enjoy reading through your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that go
  over the same topics? Appreciate it!

 88. cerrajeria mendoza

  26 maja 2017 at 14:07

  I will right away grab your rss feed as I can not to find your email subscription hyperlink or
  newsletter service. Do you have any? Kindly let me realize in order that I could subscribe.

  Thanks.

 89. iphone game review

  30 maja 2017 at 15:20

  I like this weblog very much so much great info.

 90. Weight loss pills

  1 czerwca 2017 at 21:10

  How charming.

 91. samoletni bileti london

  13 czerwca 2017 at 15:46

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 92. Aundrea

  14 czerwca 2017 at 05:01

  Es muy interesante todo lo expuesto en este artículo. Gracias por ponerlo a disposición de todo el mundo!

 93. shoe outlet

  14 czerwca 2017 at 07:57

  You can effortlessly drown your self amongst all this information if you don’t take it 1 stage at a time.|A Facebook fan page is a mini website inside the larger social networking site. This will conserve you cash if there happens to be a very great sale at one specific retailer. Second, you require to create a company plan.|So, what these businesses do in order to attract individuals into taking surveys is by having to pay them to consider it. This includes keeping a list of products with you, which you truly want to buy.|You can make use of the break for online buying for handbags. Using my friend’s guidance I started to do more study into on-line discount codes, vouchers and coupon codes. Negotiation is also important in getting suppliers.|1 this kind of example is Vince which is a top brand name title when it comes to branded clothes for women. In the prior time, online buying was fairly not possible and difficult to believe.|You can discover incredible offers on baby treatment products on eBay. You can make use of the split for on-line buying for purses. If you adhere to some precautionary measures it will be more secure on purchasing at ebay.|I discovered a wide range of products that I believe many a traveler would appreciate for under $25.00. Since the time of their emergence, portable hard disks have usually been the one and only muse of tech lovers.|1 such example is Vince which is a leading brand name name when it arrives to branded clothes for ladies. There are cash back options on loads of goods such as cash benefits from reputable merchants.|Now you do not need to appear and carry paper cuttings to save money. Just adding Meta tags or keyword will not assist on your own. Cancel any subscriptions that you’re not using – you can usually re-subscribe at a later on day.|When you use this card, every greenback that you will spend will make you reward factors.

 94. largest online shoe store

  18 czerwca 2017 at 00:30

  {Don’t get me wrong, we aren’t heading hungry, but things are not fantastic at the second.

 95. This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 96. katies

  22 czerwca 2017 at 07:27

  is it safe to take lexapro and diet pills

 97. jenny

  23 czerwca 2017 at 05:25

  what is best diet pills contrave or saxenda weight

 98. You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 99. katies

  26 czerwca 2017 at 02:10

  diet pills thailand

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra