Polskość

Zamachowiec ISIS otrzymał milion dolarów od rządu Wielkiej Brytanii

Terrorysta dostał odszkodowanie za pobyt w więzieniu. Po tym jak otrzymał pieniądze zorganizował atak samobójczy.

Ronald Fidler otrzymał 1,25 miliona dolarów za pobyt w Guantanamo. Znalazł się tam w 2002 po tym, jak został pochwycony przez amerykańskich komandosów w Kandaharze.

Wcześniej w 1994 zmienił imię na Jamal Udeen al-Harith, a dwa lata wcześniej przeszedł na islam. W uwolnieniu zatrzymanego uczestniczył David Blunkett, minister spraw wewnętrznych w rządzie Tony’ego Blaira. Wskutek jego zabiegów Ronald Fidler alias Jamal Udeen al-Harith był uwolniony w 2004. Pieniądze otrzymał za niewłaściwe traktowanie.

Państwo Islamskie ujawniło, że walczył dla ISIS pod imieniem Abu Zakariya al-Britani po tym jak wysadził się w powietrze niedaleko Mosulu w Iraku. Zamachowiec w trakcie osadzenia w Guantanamo utrzymywał, że w Quetta (na terenie Pakistanu) był na wycieczce religijnej. Tutaj Talibowie uznali go za brytyjskiego agenta i uwięzili. Blunkett komentował jego zatrzymanie w Guantanamo, że „nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa Brytyjczyków”. Po tym jak al-Harith dostał się do Syrii ISIS poinformowało, że dokonał zamachu samobójczego.

Jak podała redaktor Gemma Mullin w uzasadnieniu zwolnienia pojawiło się stwierdzenie: „był pokojową i delikatną osobą”. Tony Blair tłumaczył, że odszkodowanie dla zamachowca zapłacił rząd Davida Camerona w 2010.

Na łamach International Business Times Cristina Silva poinformowała, że brak informacji, czy uzyskane od rządu Wielkiej Brytanii trafiły w ręce ISIS i zostały użyte do sfinansowania ataków terrorystycznych.

Do czasu ucieczki do Syrii w 2014 Jamal Udeen al-Harith pracował jako twórca stron internetowych. Po wydostaniu się z więzienia udzielał wywiadów. Na łamach Dailly Mirror głosił, że celem Guantanamo było „złamanie psychiczne człowieka”. Skarżył się: „Bicie nie było tak złe jak tortury psychologiczne – siniaki leczyły się po tygodniu, ale inne rzeczy pozostawały z tobą (…) Po jakimś czasie przestaliśmy pytać o prawa człowieka – my chcieliśmy praw zwierząt”. Wedle jego słów był przesłuchiwany czterdzieści razy przez amerykańskich urzędników i dziewięć razy przez Brytyjskich. Znów w świetle ujawnionego przez Wikileaks dokumentu US9UK-000490DP w 1992 odbył podróż z powiązanym z Al-Kaidą Abu Bahrem, tj. za czasów Osamy Bin Ladena, donosił w piśmie generał Geoffrey D. Miller. Stwierdził, że osadzony w Guantanamo odbył studia z islamu w Chartumie (Sudan). Szkolił się tutaj również z technik porwań, robienia improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), a także odbył szkolenie wojskowe. W Guantanamo stał się przywódcą czwórki uwolnionych z nim więźniów. Miller w piśmie z 9 czerwca 2003 utrzymywał, że al-Harith stanowi zagrożenie dla USA oraz jego sojuszników.

Jamal al-Harith miał piątkę dzieci z absolwentką prawa Shukee Begum. Weszli w związek małżeński zanim terrorysta opuścił dom rodzinny w Birmingham dla walki w Syrii. Shukee Begum po starciu z realiami Państwa Islamskiego postanowiła uciec. Podjęła starania o wydostanie stąd męża, ale jej nie posłuchał. Znalazła się w niewoli. Wydostała się z niej dzięki pomocy związanej z Al-Kaidą grupy Al Nusra. Shukee Begum skomentowała żony bojowników ISIS: „była tutaj [w ISIS] gangsterska mentalność między kobietami, one zwykły siedzieć dookoła laptopa i oglądać video ISIS (…) Mój mąż nie chciał nam pozwolić opuścić [Państwo Islamskie], on postawił sprawę jasno, że nie będzie zamierzał nam pomoc. Napisałam list do sądu, ale oni mi powiedzieli, że nie mamy zgody na wyjazd ponieważ kobiety i dzieci przynależą do terytorium ISIS [tj. północnej części Syrii nieopodal al-Rab]”.

Polityk Tim Loughton z Partii Konserwatywnej o sprawie Jamala al-Haritha powiedział: „To jest skandaliczna sytuacja”. Odnotował, że Tony Blair: „zapewniał, że ten ekstremista nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa. On w istocie był zagrożeniem dla Brytyjczyków i naszych służb od samego początku”.

Motywem al-Haritha do przejścia na islam była lektura biografii czarnoskórego marksisty i muzułmanina Malcolma X. Łącznie 16 Brytyjczyków i zarazem muzułmanów otrzymało łącznie 25 milionów odszkodowania. Wśród nich znalazł się m. in. kolega Jihadi Johna (terrorysty który uciął głowę dziennikarzowi Jamesowi Foley) Terek Dergoul, Binyam Mohamed i inni.

 

Jacek Skrzypacz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra