Felieton

Zamachowiec ISIS otrzymał milion dolarów od rządu Wielkiej Brytanii

Terrorysta dostał odszkodowanie za pobyt w więzieniu. Po tym jak otrzymał pieniądze zorganizował atak samobójczy.

Ronald Fidler otrzymał 1,25 miliona dolarów za pobyt w Guantanamo. Znalazł się tam w 2002 po tym, jak został pochwycony przez amerykańskich komandosów w Kandaharze.

Wcześniej w 1994 zmienił imię na Jamal Udeen al-Harith, a dwa lata wcześniej przeszedł na islam. W uwolnieniu zatrzymanego uczestniczył David Blunkett, minister spraw wewnętrznych w rządzie Tony’ego Blaira. Wskutek jego zabiegów Ronald Fidler alias Jamal Udeen al-Harith był uwolniony w 2004. Pieniądze otrzymał za niewłaściwe traktowanie.

Państwo Islamskie ujawniło, że walczył dla ISIS pod imieniem Abu Zakariya al-Britani po tym jak wysadził się w powietrze niedaleko Mosulu w Iraku. Zamachowiec w trakcie osadzenia w Guantanamo utrzymywał, że w Quetta (na terenie Pakistanu) był na wycieczce religijnej. Tutaj Talibowie uznali go za brytyjskiego agenta i uwięzili. Blunkett komentował jego zatrzymanie w Guantanamo, że „nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa Brytyjczyków”. Po tym jak al-Harith dostał się do Syrii ISIS poinformowało, że dokonał zamachu samobójczego.

Jak podała redaktor Gemma Mullin w uzasadnieniu zwolnienia pojawiło się stwierdzenie: „był pokojową i delikatną osobą”. Tony Blair tłumaczył, że odszkodowanie dla zamachowca zapłacił rząd Davida Camerona w 2010.

Na łamach International Business Times Cristina Silva poinformowała, że brak informacji, czy uzyskane od rządu Wielkiej Brytanii trafiły w ręce ISIS i zostały użyte do sfinansowania ataków terrorystycznych.

Do czasu ucieczki do Syrii w 2014 Jamal Udeen al-Harith pracował jako twórca stron internetowych. Po wydostaniu się z więzienia udzielał wywiadów. Na łamach Dailly Mirror głosił, że celem Guantanamo było „złamanie psychiczne człowieka”. Skarżył się: „Bicie nie było tak złe jak tortury psychologiczne – siniaki leczyły się po tygodniu, ale inne rzeczy pozostawały z tobą (…) Po jakimś czasie przestaliśmy pytać o prawa człowieka – my chcieliśmy praw zwierząt”. Wedle jego słów był przesłuchiwany czterdzieści razy przez amerykańskich urzędników i dziewięć razy przez Brytyjskich. Znów w świetle ujawnionego przez Wikileaks dokumentu US9UK-000490DP w 1992 odbył podróż z powiązanym z Al-Kaidą Abu Bahrem, tj. za czasów Osamy Bin Ladena, donosił w piśmie generał Geoffrey D. Miller. Stwierdził, że osadzony w Guantanamo odbył studia z islamu w Chartumie (Sudan). Szkolił się tutaj również z technik porwań, robienia improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), a także odbył szkolenie wojskowe. W Guantanamo stał się przywódcą czwórki uwolnionych z nim więźniów. Miller w piśmie z 9 czerwca 2003 utrzymywał, że al-Harith stanowi zagrożenie dla USA oraz jego sojuszników.

Jamal al-Harith miał piątkę dzieci z absolwentką prawa Shukee Begum. Weszli w związek małżeński zanim terrorysta opuścił dom rodzinny w Birmingham dla walki w Syrii. Shukee Begum po starciu z realiami Państwa Islamskiego postanowiła uciec. Podjęła starania o wydostanie stąd męża, ale jej nie posłuchał. Znalazła się w niewoli. Wydostała się z niej dzięki pomocy związanej z Al-Kaidą grupy Al Nusra. Shukee Begum skomentowała żony bojowników ISIS: „była tutaj [w ISIS] gangsterska mentalność między kobietami, one zwykły siedzieć dookoła laptopa i oglądać video ISIS (…) Mój mąż nie chciał nam pozwolić opuścić [Państwo Islamskie], on postawił sprawę jasno, że nie będzie zamierzał nam pomoc. Napisałam list do sądu, ale oni mi powiedzieli, że nie mamy zgody na wyjazd ponieważ kobiety i dzieci przynależą do terytorium ISIS [tj. północnej części Syrii nieopodal al-Rab]”.

Polityk Tim Loughton z Partii Konserwatywnej o sprawie Jamala al-Haritha powiedział: „To jest skandaliczna sytuacja”. Odnotował, że Tony Blair: „zapewniał, że ten ekstremista nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa. On w istocie był zagrożeniem dla Brytyjczyków i naszych służb od samego początku”.

Motywem al-Haritha do przejścia na islam była lektura biografii czarnoskórego marksisty i muzułmanina Malcolma X. Łącznie 16 Brytyjczyków i zarazem muzułmanów otrzymało łącznie 25 milionów odszkodowania. Wśród nich znalazł się m. in. kolega Jihadi Johna (terrorysty który uciął głowę dziennikarzowi Jamesowi Foley) Terek Dergoul, Binyam Mohamed i inni.

 

Jacek Skrzypacz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

15 Komentarzy

 1. Zona

  24 lutego 2017 at 15:08

  Tak się zastanawiam jaki cel ma autor w tak ordynarnym wprowadzaniu w błąd Polaków. Kilka faktów. Tony Blair przestał być premierem w 2007 roku. Odszkodowanie zgodzono się wypłacić „terroryście” w 2010. W 2010 premierem był niejaki David Cameron. „Konserwatysta” słynący z niechęci do Polaków, mieszkańców Europy środkowo-wschodniej i otwartych granic. Kampanię na rzecz uwolnienia tego pana organizował „prawicowy” Daily Mail który teraz oskarża Blaira. Rozumiem ze dla redakcji Polak jest tępy z natury i ma koniecznie nienawidzić „lewaków” cokolwiek by to miało znaczyć? I na koniec słusznie dostał odszkodowanie bo bez jakiegokolwiek wyroku sądu zamknięto go w koncentracyjnym obozie tortur w Guantanamo. Być może był całkiem zwyczajnym facetem ale po wyjściu uznał że nie ma już wyboru. I nic w tym dziwnego. A swoją drogą Malcolm X (zamordowany prawdopodobnie przez FBI) jest dla każdego kto zna historię USA raczej godnym szacunku.

  • stan

   27 lutego 2017 at 14:45

   „może był całkiem zwyczajnym facetem ale po wyjściu uznał że nie ma już wyboru” Naprawdę uważasz że ktoś kto wychodzi na wolność i dostaje do ręki 1 mln dolarów nie ma innego wyjścia jak tylko zabijać i to jak największa liczbe ludzi za jednym zamachem? Może zanim cos napiszesz prządnie walnij sie w łeb?

 2. Zona

  25 lutego 2017 at 18:08

  I tak się robi z komentujących głupich. Wstawia się tekst. Po komentarzu się go edytuje. I komentujący jest idiotą. Brawo.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra