Felieton

Rok 2017 zaczął się znakomicie zarówno gospodarczo jak i podatkowo

1. Jak podało ostatnio ministerstwo finansów wpływy z 4 najważniejszych podatków w styczniu tego roku w porównaniu ze styczniem roku 2016, kształtowały się na wyraźnie wyższym poziomie.

Wpływy z VAT był aż o 25,3% w ujęciu r/r wyższe (tj. o 4,4 mld zł), wpływy z podatku akcyzowego i od gier o 17,1% wyższe (o 0,8 mld zł), dochody z podatku PIT o 5,4% wyższe (o 0,3 mld zł) i dochody z podatku CIT o 15% wyższe (o 0,4 mld zł).

Sumarycznie, więc tylko w styczniu budżet państwa uzyskał z tych 4 podatków aż o 6 mld zł więcej niż w styczniu 2016 roku i gdyby ta tendencja była kontynuowana w kolejnych miesiącach, to zaplanowane w budżecie państwa dochody podatkowe, wyraźne wyższe niż w roku ubiegłym, zostaną wykonane z nadwyżką.

2. Kilka dni wcześniej Główny Urząd Statystyczny podał bardzo optymistyczne dane za styczeń 2017 roku dotyczące najważniejszych wskaźników charakteryzujących gospodarkę: sprzedanej produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przedsiębiorstw budowlanych.

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych w ujęciu r/r, wzrosła w styczniu aż o 9% (po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wzrost ten wyniósł 4,1%) i wzrost ten dotyczył 30 (z 34) działów przemysłu w tym w kilkunastu działach wzrosty mają charakter dwucyfrowy, a są i takie gdzie ten wzrost przekroczył 22% (wyroby farmaceutyczne), a nawet 30% (pozostały sprzęt transportowy).

Jeszcze wyraźniej wzrosła sprzedaż detaliczna, bowiem jej wzrost w cenach bieżących w styczniu w ujęciu r/r wyniósł 11,4%, natomiast w cenach stałych wzrost ten wyniósł 9,6% w ujęciu r/r.

Był to najwyższy wzrost miesięczny od kilku lat, przy czym blisko 30% wzrost sprzedaży odnotowano w dziale paliwa stałe, ciekłe i gazowe (dokładnie o28,9%), farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (wzrost o 16,8%), pojazdy samochodowe, motocykle, części (wzrost o 12,9%).

Wzrosła nawet produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych wprawdzie tylko o 2,1% w ujęciu r/r (po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym), ale analitycy spodziewali się jej spadku o ponad 3%.

3. Jeżeli styczniowe tendencje w gospodarce będą kontynuowane, to bardzo prawdopodobne jest, że w roku 2017 wzrost gospodarczy może wynieść 3,6% PKB, czyli tyle ile przyjęto w założeniach budżetowych, co oznacza także optymizm w realizacji dochodów budżetowych.

Budżet na 2017 rok jest, bowiem ambitny po stronie dochodów, zaplanowano wyraźne zwiększenie dochodów z 4 podstawowych podatków VAT, akcyza, PIT, CIT (poprawa wydajności podatkowej) i to bardzo wyraźna, bo w przypadku VAT aż o 11% do kwoty 143,5 mld zł, akcyzy do kwoty 69 mld zł, z PIT o 3 mld zł (o 5%) do kwoty 51 mld zł i z CIT o 3 mld zł (o14%) do kwoty 30 mld zł.

Sumarycznie wydajność podatkowa w ciągu dwóch pierwszych lat rządów Prawa i Sprawiedliwości ma wzrosnąć do 15,4% PKB i będzie to wzrost aż o 2 punkty procentowe w stosunku do tego, co odziedziczyliśmy po rządach PO-PSL (na koniec roku 2015 wydajność ta wynosiła zaledwie 13,5% PKB).

Przy tych bardzo dobrych danych płynących z polskiej gospodarki i budżetu państwa w coraz trudniejszej sytuacji jest opozycja, szczególnie posłowie Platformy i Nowoczesnej, którzy ciągle krążą po mediach i wieszczą kryzys gospodarczy, a tu niestety rzeczywistość nie chce się podporządkować tym ich komunikatom.

Zbigniew Kuźmiuk

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

24 komentarze

24 Komentarzy

 1. George

  24 lutego 2017 at 09:48

  Udział tzw. wydatków publicznych w PKB w r. 2015 wynosił 42,1%. Pewnie w 2016r. będzie więcej, a w 2017 jeszcze więcej. Jest się więc z czego cieszyć? Państwo rabuje nam prawie połowę wypracowanych dochodów i się tym chwali. To tak jakby złodziej chwalił się ile ukradł w danym roku i ile jeszcze ukradnie, jak tylko udoskonali metody kradzieży. Dla mnie powodem do radości byłoby ogłoszenie przez rząd, że zmniejszył się udział wydatków publicznych w PKB, a zamiast deficytu mamy nadwyżkę, która zostanie przeznaczona na spłatę długów. Oprócz tego co zrabuje nam państwo musimy przecież bulić też za usługi, które teoretycznie powinno dostarczać państwo, ale są tak kiepskiej jakości, że trzeba bulić, że wspomnę tylko o służbie zdrowia i edukacji.

  • gieptil

   25 lutego 2017 at 09:21

   Po raz kolejny wypisujecie bzdury ( bo jest was całe lobby ). Jak nie podobają się podatki, to proszę się wynieść do Somalii lub w podobnie atrakcyjne miejsce.
   Jak chce się mieć pewien komfort, to musi kosztować. Dawnej niby podatki były małe, ale … za to była pańszczyzna ( potężny superpodatek ). Zawsze podatki i inne obciążenia były w okolicy 50% PKB. Pewnie że część tych pieniędzy jest źle wydawana, marnowana i warto nad tym pracować. Ale … w prywatnych firmach jest dokładnie to samo, też jest mnóstwo głupoty i braku racjonalności, wbrew różnym mitom.

   • Paweł

    25 lutego 2017 at 10:41

    @gieptil

    Jaki mamy komfort z wysokich podatków? Socjalistyczne brednie gieptila w kolejnym wydaniu.

    • gieptil

     25 lutego 2017 at 11:28

     No to jedź do Somalii, lub na środek Sahary, zobaczysz różnicę. Lub na jakąś bezludną wyspę.

     • Paweł

      26 lutego 2017 at 13:40

      @gieptil

      Po co aż tak daleko? Podejrzewam, że wiele krajów w Europie ma niższe podatki.

 2. Tadek

  24 lutego 2017 at 10:13

  Ministerstwo takie uczciwe jak Kuźmiuk.

  Głosowało na CETA!

 3. Czarek

  24 lutego 2017 at 10:28

  Dlaczego ten Kuźmiuk, propagandzista, jeszcze pisze na tym portalu???

 4. Wojciech

  24 lutego 2017 at 12:20

  Chciałoby by się rzec Boże Wielki widzisz i nie grzmisz na ten ściek medialny. Pytania jak jest różnica pomiędzy po-psl a pise-m ?

  • HwwD

   24 lutego 2017 at 18:22

   ..Różnica miedzy PO a PIS.. idź pan do POdstawufki, tam panu powiedzą czym sie różni plewa od ziarna.

 5. Masław

  24 lutego 2017 at 13:03

  Kuźmiuk ma zbyt dużo wolnego czasu, skoro może sobie pozwolić na pisanie. Czyli jest zbędny ten zdrajca. Jego partyjka poparła CETA

 6. Zygmunt

  24 lutego 2017 at 13:41

  Panie Kuźmiuk dlaczego jest tak dobrze skoro jest bardzo źle.

  • HwwD

   24 lutego 2017 at 23:22

   „skoro jest bardzo źle” – jest panu bardzo źle??..bo juz nie jada pan osmiorniczek na krzywy ryj?

 7. crova

  24 lutego 2017 at 13:44

  Panie ekonomisto z kozej d (a raczej komunistyczny planisto i statystyku). Większe dochody do budżetu oznaczają zubożenie ludności – z czego tu się do cholery cieszyć?

  • Paweł

   24 lutego 2017 at 17:03

   Bo to pisowska logika jest. Im więcej ukradną obywatelom tym lepiej (dla nich). Kuźmiuk z tej radości zapomniał, że my na tym straciliśmy a on sam zyskał.

   • HwwD

    24 lutego 2017 at 23:29

    panie Pawle – pan wyjasni na czym polega to „Im więcej ukradną obywatelom”…”że my na tym straciliśmy” .. Jak na razie jedynie POpaprani stracili , stracili tez zlodzieje z PO .. Pan jest jednym z nich?

    • Paweł

     25 lutego 2017 at 10:44

     @HwwD

     Tracę za każdym razem, gdy kupuję dane dobra, które są opodatkowane wysokimi stawkami. Wielu Polaków traci z powodu karygodnie niskiej kwoty wolnej od podatku, gdy tymczasem kwota ta dla polityków wynosi bodajże 30 tyś. zł. Ponadto każdy z nas traci, bo utrzymujemy bandę pasożytów, którzy pobierają wysokie diety, mają zapewnione darmowe przejazdy, obiady itd.

     • HwwD

      25 lutego 2017 at 23:09

      @Paweł
      podatki, kwota wolna od podatkow – zgadzam sie. Jak rowniez uwazam iz politycy nie powinni byc preferowani roznymi darmowymi uslugami itp. Pod tym wzgledem Unia bije wszelkie rekordy dlatego wszystkie cwaniaczki tak pchaja sie by dostac sie do unijnego zloba! Niestety to jest ten bolszewizm ktory jest kultywowany w kazdym kraju, (w Kanadzie, w USA tez) te darmozjady jak dostana sie na stanowisko – natychniast zapominaja o tych ktorzy ich wybrali, smutne ale prawdziwe. Co do 500+ to wole zeby polskie kobiety rodzily dzieci niz zeby te dzieci byly sprowadzane z innych krajow.

     • Paweł

      26 lutego 2017 at 13:41

      @HwwD

      Zamiast 500+, które zabiera pracującym a daje nierobom i patolom (z pewnymi wyjątkami) niech znacznie obniżą podatki. Wtedy nastąpi wzrost gospodarczy, pracownikom opłaci się pracować a pracodawcom zatrudniać.

     • HwwD

      26 lutego 2017 at 17:54

      @Paweł – Biorąc pod uwage tylko ekonomię – ma pan rację. Uwzględniając jednak katastrofę demograficzną jaka grozi Polsce – nie ma pan racji.

 8. Jendrek

  24 lutego 2017 at 21:25

  Apeluję po raz kolejny do portalu Prawy.pl,usuńcie tego pożytecznego idiotę ze swoich łamów bo ludzie przestaną Was czytać.Okradli nas i jest sukces,podnoszą podatki tez sukces.Co nie jest dla Kuźmiuka sukcesem PiS?

  • HwwD

   24 lutego 2017 at 23:26

   „.Okradli nas i jest sukces,” – pan wyjasni kto pana okradl..

   • Paweł

    25 lutego 2017 at 10:45

    Chociażby patologiczne i złodziejskie 500+. 4 mld. dla upadliny itp. itd.

    • gieptil

     26 lutego 2017 at 22:31

     Nie patologiczne tylko rozumne i sprawiedliwe. Ja przypominam że za sprawą potężnego bezrobocia od początku lat 90tych zrobił się niezdrowy przechył na stronę pracodawcy. On stawiał warunki płacąc często śmieszne grosze za ciężką pracę. I niech mi nikt nie mówi, że coś tam, coś tam, jest podejrzanie dużo wysokiej klasy samochodów z polską rejestracją na polskich drogach, jak na kraj który nawet już chyba śrubek nie produkuje samodzielnie. Na czym oni zarabiają na te drogie bryczki? Na bardzo taniej sile roboczej, niemal darmowej, gdy sami w większości są kołkami bez umiejętności dobrego zarządzania. Na zarzuty zawsze mieli gotową odpowiedź, że przecież to rynek tak wycenia koszt siły roboczej i nikt nie powinien się tutaj wcinać. A że przy takich płacach to nawet jedno dziecko trudno wychować, no cóż rynek. Tyle że gdy kilka lat temu jakby nieco bezrobocie spadło wreszcie w Polsce do bardziej normalnych rozmiarów ( i pracownicy zaczęli stawiać warunki ), to tzw. pracodawcy już o rynku nie gadali, tylko o tym że ktoś musi coś z tym zrobić, bo tak się nie da dalej żyć, nie da się biznesu prowadzić. Więc mamy Ukraińców. Czyli rynek jest, ale regulowany w jedną stronę, w stronę tych co mają bryczki po pół miliona zeta. W ten sposób z powodu małej pazernej grupy spaślaków Polacy mieliby wymrzeć w ciągu kilku pokoleń. Myślę że na to nie może być zgody.

 9. Pomorzanin

  25 lutego 2017 at 00:07

  Kuźmiuk sadzi plewy.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra