Z zagranicy

Sądowe śledztwo w sprawie fikcyjnego zatrudnienia żony Francois Fillona

Francuska prokuratura przekazała w piątek sędziom śledczym dochodzenie w sprawie prasowych doniesień o fikcyjnym zatrudnieniu żony kandydata prawicy w wiosennych wyborach prezydenckich Francois Fillona i wypłaceniu jej setek tysięcy euro z publicznej kasy.
Oznacza to otwarcie kolejnego etapu postępowania dotyczącego doniesień prasowych o sowicie wynagradzanej „pracy” Penelope Fillon. Według komunikatu prokuratury ds. finansowych, która prowadziła dotąd wstępne postępowanie, sądowe śledztwo ma dotyczyć m.in. ewentualnego sprzeniewierzenia funduszy publicznych, płatnej protekcji i niedopełnienia obowiązku deklaracji zarobków organom ds. przejrzystości życia publicznego. Takie zarzuty może w toku śledztwa usłyszeć Fillon; grozi za to do 10 lat więzienia, milion euro grzywny i ewentualnie pozbawienie praw publicznych. 25 stycznia tygodnik „Le Canard Enchaine” podał, że Penelope Fillon zarobiła ponad 830 tys. euro za wieloletnią pracę jako asystentka parlamentarna męża, a potem jego następcy, oraz współpracę z pewnym pismem literackim. Na rzeczywiste świadczenie tej pracy nie ma dowodów. Dwie trzecie Francuzów uważa, że Fillon powinien zrezygnować z ubiegania się o stanowisko wobec dochodzenia w sprawie wykorzystania funduszy publicznych. Fillon, kandydat prawicowych Republikanów i do niedawna faworyt wyborów prezydenckich, zapowiedział, że nie zrezygnuje ze startu w wyborach; zaprzeczył, jakoby działał niezgodnie z prawem, i przeprosił Francuzów za zatrudnianie członków rodziny.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. m

  25 lutego 2017 at 07:08

  A mógł zatrudnić żonę poprzez jakąś fundację, której następnie przyznałby dotację w wysokości wystarczającej na pobory żony …

  • Faszysta

   27 lutego 2017 at 12:08

   Zatrudnianie czlonkow rodziny polityka aby mu pomagali w dzialalnosci jest we Francji legalne. Poki naprawde pracuja wszystko jest OK. Pani Fillon zdaje sie nic nie robila i tam pies pogrzebany.

 2. Mora Heppe

  29 lipca 2017 at 16:31

  Thanks, this was super useful!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra