Trzy nowe książki z serii „Biblioteka Katyńska”

W ramach serii wydawniczej „Biblioteka katyńska” Narodowego Centrum Kultury (we współpracy z Federacją Rodzin Katyńskich) ukazały się trzy nowe pozycje dotyczące wymordowania przez Rosję sowiecką polskich oficerów w czasie II wojny światowej.

 

Trzy najnowsze publikacje z „Biblioteki Katyńskiej” to dwa tomy zbiorów relacji żon i dzieci ofiar zbrodni katyńskiej „Mój ojciec” oraz publikacja „Żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej – ofiary Zbrodni Katyńskiej”.

„Mój Ojciec. Tom I” i „Mój Ojciec Tom II” to tomy na które składają się wspomnienia (wdów, dzieci i wnuków) nadesłane w latach 1993-1994 na konkurs krakowskiego Instytutu Katyńskiego. Zawarte w publikacji „teksty uderzają intymnością, są proste i wzruszające. Przenoszą nas do zupełnie innej epoki. Nawet po latach zachowują siłę świadectwa”, są zapisem „bólu i nadziei żon oraz dzieci”.

„Żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej – ofiary Zbrodni Katyńskiej” to życiorysy „ofiar Zbrodni Katyńskiej, którzy służyli w Korpusie Ochrony Pogranicza” (kresów wschodnich przedwojennej Polski) „i w Straży Granicznej (pozostałe granice)”. Publikacja, która dodatkowo „kreśli plastyczny obraz pogranicza, strukturę stacjonujących tam oddziałów, szczegółową ich dyslokację, historię obu formacji, ale także jednostkowe losy obrońców”. Niezaprzeczalnym walorem publikacji „są obszerne biogramy, zdjęcia, listy i wspomnienia dotyczące wybranych bohaterów”.

Jak informuje Narodowe Centrum Kultury seria publikacji „Biblioteki katyńskiej” ma być „była kompetentnym i zgodnym z najnowszym stanem wiedzy, a jednocześnie przystępnym i mogącym zaciekawić także młodego czytelnika źródłem wiedzy o Zbrodni Katyńskiej”. W publikacjach „Biblioteki katyńskiej” „problematyka katyńska traktowana będzie wieloaspektowo”, dotyczy okoliczności zbrodni, jej skutków, historii walki z kłamstwem katyńskim. „W ramach serii mają ukazać się zróżnicowane publikacje, w tym dzienniki, wspomnienia, teksty źródłowe i albumy, monografie i opracowania przekrojowe, prace o charakterze naukowym i bardziej popularnym”.

”„Biblioteka Katyńska” wydawana jest w ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Pamiętam. Katyń 1940″”. „W jej ramach zrealizowano m.in. cieszącą się wielką popularnością [przypinkę] „guzik katyński” – replikę odnalezionego w Katyniu guzika od wojskowego płaszcza, komiks „1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi.”, a także widowisko multimedialne Łukasza L.U.C. Rostkowskiego „Ibidem ’40”.

„Dotąd w ramach „Biblioteki Katyńskiej” ukazały się tytuły:

– Stanisław M. Jankowski „Dzień rozpoczął się szczególnie…” – wydawnictwo zawierające jedyny zachowany w oryginale katyński pamiętnik autorstwa Zbigniewa Cichobłazińskiego, karykatury autorstwa Mieczysława Seweryna oraz burzliwą i fascynującą historię „spuścizny katyńskiej”.

– Izabella Sariusz-Skąpska (teksty), Tymon Kretschmer (fotografie) „Bykownia. Cień Katynia” – album, który jest fotograficzną relacją z wizyt na otwartym jako ostatni tzw. „czwartym cmentarzu katyńskim” w Bykowni koło Kijowa.

– Andrzej Rieger „Zapiski z Kozielska…” – zachowany w odpisie pamiętnik oficera Andrzeja Riegera w nowej edycji przygotowanej przez jego syna, prof. Janusza Riegera.”

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. porno

  1 grudnia 2017 at 12:38

  Great blog. Much obliged.

 2. Pozycjonowanie Stron w Google

  2 grudnia 2017 at 09:04

  Absolutely written subject matter, regards for entropy.

 3. Email Marketing

  20 grudnia 2017 at 16:44

  Keep functioning ,great job!

 4. Medium Sudoku

  26 grudnia 2017 at 16:48

  topic, made me personally consider it from numerous various

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra