Z kraju

Raport WEI: VAT – kluczowy problem polskiego systemu podatkowego

Nowa, prosta i przejrzysta ustawa o podatku od towarów i usług, procedura weryfikacji rzetelności kontrahenta na poziomie ustawowym, premiowanie pracowników organów podatkowych za solidność i rzetelność podatników oraz obowiązek wydania decyzji w ciągu 3 miesięcy od wstrzymania zwrotu podatku VAT – to niektóre propozycje uzdrowienia polskiego systemu podatkowego, zaprezentowane podczas środowej konferencji Warsaw Enterprise Institute.
Nie można dłużej pozwalać, by uczciwi przedsiębiorcy odpowiadali za przekręty organizowane przez przestępców, dlatego należy szybko wprowadzić cały szereg zmian w systemie podatkowym – argumentowali eksperci think-tanku Warsaw Enterprise Institute podczas prezentacji raportu „VAT-kluczowy problem polskiego systemu podatkowego”. W przedstawionym w środę 1 marca 2017 opracowaniu wskazane zostały realne przeszkody uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie wielu polskim firmom. W ocenie WEI pokonanie problemów związanych z systemem podatkowym leży w interesie każdego uczestnika rynku, gdyż przełoży się na możliwości zatrudniania większej liczby pracowników, produkowania lepszej jakości wyrobów czy też – w rezultacie zmniejszenia obciążeń administracyjnych – oferowania produktów i usług taniej.

– System podatkowy w Polsce jest dalece niedoskonały i, jak się wydaje, co do tej diagnozy panuje powszechny consensus. Można wyróżnić dwa newralgiczne obszary – pierwszy to model funkcjonowania administracji skarbowej, ze szczególnym uwzględnieniem panującego wewnątrz niej systemu motywacyjnego. Drugim są problematyczne praktyki, stosowane na podstawie obowiązujących przepisów, polegające przede wszystkim na wstrzymywaniu zwrotów podatku VAT czy przerzucaniu odpowiedzialności za oszustwa podatkowe na uczciwych przedsiębiorców – mówił podczas spotkania prof. Robert Gwiazdowski.

W ocenie ekspertów WEI stosowany w Polsce system oceny efektywności pracowników kontroli skarbowej, premiujący wysokość dokonanych przez nich ustaleń, jest wysoce nieskuteczny. W 2014 roku wykryto nieprawidłowości powodujące uszczuplenia podatkowe w kwocie 10 602,3 mln zł, jednak złożone w efekcie korekty deklaracje podatkowe zwiększyły wpływy do budżetu jedynie o niewiele ponad 410 mln zł. Dlatego Warsaw Enterprise Institute proponuje premiowanie za terminowość dopełniania obowiązków rejestracyjnych oraz terminowość i rzetelność rozliczeń dokonywanych przez podatników. Ponadto, w celu zwiększenia efektywności działań pracowników aparatu skarbowego, powinny należeć się im premie, jeżeli udałoby się im uzyskać dodatkowe środki z tytułu korekty deklaracji w związku z wykazanymi w toku postępowania nieprawidłowościami. Warunkiem uzyskania jakiejkolwiek premii musiałoby być jednak uprawomocnienie się decyzji wydanej w przedmiotowej sprawie.

Na łamach raportu omówione zostały cztery konkretne przypadki innego problemu polskiego systemu podatkowego, jakim jest masowe i długotrwałe wstrzymywanie przez organy podatkowe zwrotów podatku VAT. WEI proponuje wprowadzenie konieczności wydania decyzji po trzech miesiącach od wstrzymania zwrotu podatku od towarów i usług, która następnie podlegałaby zaskarżeniu do sądu, również z trzymiesięcznym terminem na rozpatrzenie sprawy. W przypadku nie wywiązania się przez organ podatkowy, jak i sąd z zaproponowanego obowiązku – przedstawienia decyzji/ zawyrokowania w sprawie – w terminie, przyjmowałoby się domniemanie, iż została wydana decyzja o zwrocie podatku VAT.

– Jako że organy podatkowe nie radzą sobie w wystarczającym stopniu ze ściganiem przestępców, odpowiedzialność za oszustwa spada na uczciwe podmioty. Mechanizmem wykorzystywanym do przerzucania tego ciężaru na uczciwe firmy jest solidarna odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe. Rezultat takiej polityki jest oczywisty – kolejne branże działają w ciągłej niepewności, ponieważ potencjalnie w każdym segmencie gospodarki przestępcy mogą rozpocząć „karuzelę podatkową”, wciągając w nią – jako „bufory” – legalnie działające firmy – wyjaśniał ekspert WEI, Jakub Bińkowski. – Dużym problemem jest również stosowanie przez organy skarbowe zabezpieczenia na majątku przedsiębiorcy, obejmującego z reguły blokadę środków na rachunku bankowym, co prowadzi do utraty płynności finansowej – dodał.

W ocenie ekspertów WEI, zaprezentowanej podczas środowej konferencji, podstawowym postulatem, który doprowadziłby do ukrócenia odpowiedzialności uczciwych podatników za przestępstwa podatkowe innych podmiotów, byłoby wypracowanie przez polskiego ustawodawcę odpowiednich procedur, po których spełnieniu podatnik miałby w świetle prawa pewność, że zawiera transakcję z uczciwym kontrahentem. Odpowiedzią na drugi problem jest ustanowienie instytucji kuratora zabezpieczonego majątku. Instytucja ta miałaby funkcjonować w ten sposób, że w wydanej decyzji zabezpieczającej wskazany byłby kurator, która sprawowałby nadzór nad wydatkowaniem środków przez przedsiębiorcę umożliwiając mu dalsze funkcjonowanie.

– Należy korzystać z dostępnych wzorców zagranicznych – polski aparat skarbowy powinien być wyspecjalizowany i przyjazny podatnikowi, tak jak kanadyjski, i powinien, jak w Wielkiej Brytanii, dysponować nowoczesnymi narzędziami analitycznymi, by móc skuteczniej typować podmioty do kontroli. Minister Finansów musi zrozumieć, że tylko pozwalając przedsiębiorcom na wolność prowadzania działalności gospodarczej, wolność od obciążeń administracyjnych, zwiększy wpływy do budżetu w sposób długoterminowy.– podsumował debatę Tomasz Wróblewski, prezes WEI.

Eksperci WEI postulują również rozpoczęcie prac nad nową ustawą o podatku od towarów i usług. Aktualnie obowiązujące przepisy są w ich ocenie na tyle skomplikowane, że stały się – z punktu widzenia podstawowego ich adresata, czyli przeciętnego podatnika – niemal niemożliwe do zrozumienia i prawidłowego zastosowania.

Raport w pełnej wersji do pobrania tutaj oraz na stronie www.wei.org.pl

Źródło: WEI

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

181 komentarzy

181 Komentarzy

 1. Polna Wierzba

  1 marca 2017 at 16:24

  Pisiory ZUS opuście.
  Po to Was wybraliśmy.
  Jednoosobowe firmy giną!

 2. kindys

  1 marca 2017 at 18:12

  @Polna Wierzba

  Naprawdę wierzyłeś w takie zmiany ?
  Jak słuchałem kampanii wyborczej tak pis’u jak prezydenta to miałem wrażenie że jak spytam czy będą mi wynosić śmieci z domu do śmietnika to potwierdzili by każdą bzdurę , a teraz mają Wszystkich głęboko w d…..

 3. buy cheap shoes

  19 czerwca 2017 at 03:15

  {Don’t get me incorrect, we aren’t heading hungry, but things are not great at the moment.

 4. jenny

  24 czerwca 2017 at 01:11

  diet pill that ends in4007 diode

 5. katie

  27 czerwca 2017 at 18:02

  u.s.a school food japanese food

 6. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 7. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 13:35

  Ever traveled to Florida? You saved me a lot of hassle just now. Geez, that is unbelievable. Is there anything else I could read to learn more about this? I could not refrain from leaving a comment.

 8. escape room lake worth

  30 sierpnia 2017 at 19:09

  Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know why I am unable to join it. Is there anybody having the same RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 9. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 04:11

  My roomate turned me onto your write ups. Ever been to Massachusetts? I enjoyed reading what you had to say. I actually felt my brain growing when I read your blog. awesome read.

 10. tech speaker

  31 sierpnia 2017 at 21:42

  I bet you make babies smile. I bet you do crossword puzzles in ink. This is an excellent, an eye-opener for sure! Certainly a lot of details to take into consideration. Any team would be lucky to have you on it.

 11. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 13:12

  The people you love are lucky to have you in their lives. It is like you wrote the book on it or something. Such a deep answer! Nice read. This is so helpful!

 12. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 20:20

  I check your article every few days. Website professionals would really like your posts.

 13. technology adviser

  2 września 2017 at 03:09

  Any team would be lucky to have you on it. Oh my gosh! A great article. This might be a weird thing to to say however… I love your websites.

 14. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 01:37

  I enjoyed reading what you had to say. That cleared it up for me. I discovered your website by chance Somehow you make time stop and fly at the same time. I bet you make babies smile.

 15. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 11:16

  A good article. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. I am on the same side as you.

 16. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 15:15

  Really Cool! It is like you read my thoughts!

 17. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 00:00

  awesome post! I would like to say awesome blog! This is so helpful!

 18. Joselyn Tawwab

  5 września 2017 at 00:34

  certainly like your website but you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll surely come back again.

 19. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 23:54

  You seem to really know who you are. I am on the same side as you.

 20. Silvia Odete Morani Massad

  6 września 2017 at 16:54

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. All the best

 21. Lucienne

  7 września 2017 at 04:24

  Hi there, I discovered your web site via Google while searching for a similar matter,
  your web site came up, it appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just changed into aware of your blog thru Google, and found that it’s really informative.
  I’m going to be careful for brussels. I’ll appreciate in the event you continue this in future.

  Many people might be benefited out of your writing.
  Cheers!

 22. Darrell

  7 września 2017 at 13:14

  Hi, its good paragraph about media print, we all understand media
  is a enormous source of data.

 23. los angeles pr

  8 września 2017 at 02:17

  Just wanted to say fantastic post! This website really sparked my couriousity. I used to be really into this subject back in the day when I lived in Iowa. I love articles like this one but I find myself spending hours simply browsing and reading.

 24. door pops back

  8 września 2017 at 05:47

  Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted
  to give a quick shout out and say I really enjoy reading your articles.

  Can you suggest any other blogs/websites/forums
  that deal with the same subjects? Thanks for your time!

 25. startup speaker

  8 września 2017 at 12:54

  You are obviously very knowledgeable. It is really amazing you do not have more followers. Son of a gun! I discovered your websites via Google while searching for a related topic, your blog came up and I am glad it did I hate that my computer battery is dying.

 26. credit real estate

  8 września 2017 at 22:47

  Hello to all, how is all, I think every one is getting more
  from this site, and your views are good in favor of new visitors.

 27. Jesse Grillo

  9 września 2017 at 00:39

  Your article really maked me think. I truly appreciate this posts. Ever been to Oregon? Some nice points there. Your posts is followed by my friend.

 28. residential real

  9 września 2017 at 16:05

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I desire to suggest
  you some interesting things or suggestions. Perhaps you could
  write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 29. best stocks

  10 września 2017 at 15:15

  You actually make it seem really easy together with your presentation but I find this matter to be
  actually something which I feel I would never understand.
  It sort of feels too complicated and very broad for me.
  I’m looking ahead in your next put up, I’ll try to get the
  cling of it!

 30. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 31. escape room euless

  14 września 2017 at 13:13

  Excellent article. I’m facing some of these issues as well..

 32. how to apply singapore pr

  15 września 2017 at 05:35

  I like this post! Thanks.

 33. dallas makerspace events

  16 września 2017 at 19:10

  I love it when people get together and share ideas. Great website, stick with it!

 34. how to apply pr in singapore

  16 września 2017 at 22:55

  Great post!

 35. Otha Nanthanong

  17 września 2017 at 00:23

  Very nice info and right to the point. I don’t know if this is truly the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to get some professional writers? Thank you 🙂

 36. golf course

  17 września 2017 at 02:44

  Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through some of the articles I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be
  bookmarking it and checking back often!

 37. recycle old computers

  17 września 2017 at 20:33

  You are my inspiration , I have few blogs and sometimes run out from to brand.I think this website has got some rattling excellent info for everyone. „Anger makes dull men witty, but it keeps them poor.” by Francis Bacon.

 38. electronic recycle near me

  17 września 2017 at 20:43

  Hey, you used to write wonderful, but the last several posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 39. apply pr in singapore

  18 września 2017 at 00:45

  I like this post! Thanks.

 40. singapore permanent resident

  19 września 2017 at 00:25

  I like this post! Thanks.

 41. apply pr singapore

  20 września 2017 at 00:43

  I like this post! Thanks.

 42. escape room dallas

  20 września 2017 at 09:27

  Pretty! This has been an incredibly wonderful article. Thanks for providing this information.

 43. womens shopping sites

  20 września 2017 at 12:47

  To produce a good impact in 1 shot, 1 has to know well how to have their charisma of attracting other people.|Shoes that are specially designed for outdoor activities usually have ticker and anti slip sole. Nicely, this is most likely the last thing you require to worry about. As we know branded products are costlier than generic products.|Price aside, they might not always look good on you. What ever kind of shoes you are looking for, you will definitely find the desired type of shoes online. „It was a difficult time for the city back then.|Want to make sure no footwear and bags only appear fantastic, but fits nicely. At those stores, you will get different types of shoes for males from some of the renowned brands. The degree of risk is dependent on your desires.|The web-stores provide you enormous options in all the categories. The great component is that sellers are continuously including issues to Etsy, so there are new items everyday! I checked all the leading shoe designers for a sample.|The end result of gel material stunned the footwear market significantly. Shoes that look great on Susan might not necessary be appropriate for you. Advance tracks, like „We Can’t Stop” and „Wrecking Ball”, are tearing up the charts.|You will be able to conserve more cash if you purchase two or much more bottles. The price of one bottle of bowtrol is $39.ninety five. You can be one of the numerous shoppers that support the crafters on Etsy.|You will just have to click on the merchandise that you want and you can instantly have it. Aspis Forte is accessible at very reduced cost. It purchases straight from leading producers, so it sells at a inexpensive price.|Attempt it and you might not regret for purchasing such a pair of operating shoes. In 2010, I saved over $200 on fitness center footwear and athletic apparel on your own! Vimax pills can be found on amazon marketplace.|Most of the portals provide one hundred25 cash back in situation the customer returns the item. But the common size chart is not be suitable for running. The most prominent function of Aspis Forte is low cost.|The important attention is that the most comfortable footwear for you. Footwear that appear great on Susan might not essential be suitable for you. Width in company with length, makes the shoes very best for operating.|These footwear are as light-weight as feasible, but also extremely durable. Acquire more friction between the feet and the shoe, it is a danger to harm the ft. But the common dimension chart is not be appropriate for operating.|If you’re used to utilizing high street stores then you may be missing out on some of these benefits. Pay for each click on marketing is right here to stay. It is the highest technology in footwear factories.|This excludes the low cost you will get when you use Vimax coupon code. Keeping security and tenderness in thoughts, it is usually great to go for soft soled shoes. That is why a woman is usually very particular about her footwear.|If you don’t like Endless Footwear, there are a lot of other places to purchase from. But the typical dimension chart is not be suitable for operating. They are best for those who show serious more than pronation.|Nevertheless, some people do make their shoes their trademark and put on comparable type of shoes all their life.

 44. escape room dallas

  20 września 2017 at 16:45

  I blog frequently and I truly thank you for your information. The article has really peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.

 45. escape room dallas

  22 września 2017 at 10:00

  You need to be a part of a contest for one of the most useful websites online. I most certainly will highly recommend this website!

 46. евтини билети до мадрид

  22 września 2017 at 10:45

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 47. escape room dfw

  23 września 2017 at 17:44

  You’re so awesome! I do not think I’ve read anything like that before. So wonderful to find another person with unique thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 48. olive green fascinator

  26 września 2017 at 13:18

  Thanks for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and just couldn’t come across. What an ideal website.

 49. apply permanent resident

  27 września 2017 at 10:55

  Great post there! Keep it up!

 50. билети до виена

  27 września 2017 at 11:06

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 51. php photo gallery script

  30 września 2017 at 00:09

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and already each time a comment is added I get four emails with similar comment. Is there by any means you may get rid of me from that service? Thanks!

 52. It’s actually a great and useful piece of information. I am glad that you just shared this useful information with us.
  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 53. Luann

  1 października 2017 at 02:48

  I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for me.

  Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?

  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 54. travel magazine

  1 października 2017 at 17:22

  Good way of telling, and nice post to get information concerning my presentation focus, which i
  am going to deliver in university.

 55. Delilah

  1 października 2017 at 23:28

  It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or tips.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 56. well-known dating

  2 października 2017 at 01:45

  Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this site? I’m getting sick and tired
  of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another
  platform. I would be great if you could point me in the direction of a
  good platform.

 57. travel close

  2 października 2017 at 04:27

  Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for
  another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 58. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  2 października 2017 at 12:29

  I think the admin of this web site is in fact working hard
  for his web site, for the reason that here every material is quality based stuff.

 59. yeswedding.uol.com.br

  2 października 2017 at 13:15

  What’s up, yup this paragraph is actually pleasant and I have learned
  lot of things from it on the topic of blogging. thanks.

 60. Gloria

  3 października 2017 at 21:57

  Thank you for the auspicious writeup. It actually was once a entertainment account it.

  Look complicated to far added agreeable from you! By the way,
  how could we keep in touch?

 61. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 09:10

  Sorry for the huge study, nonetheless I’m very loving the refreshing Zune, and be expecting this, as properly as the best testimonials some other americans comprise composed, will aid oneself make your mind up if it is really the instantly preference for your self.

 62. WOW just what I was looking for. Came here by
  searching for brazil butt lift

 63. new comedy video

  4 października 2017 at 23:23

  You should be thanked more often. Thanks for sharing this interesting write up with us.

 64. tech adviser

  5 października 2017 at 01:43

  Guess I will just book mark this posts. Try to make the guest posts as good as possible by promoting and dropping links. I am totally impressed. Super helpful info.

 65. Palo Alto marijuana

  5 października 2017 at 21:12

  I love weed edible but I have always been a fan of marijuana apps. Your posts is really useful.

 66. Lakesha

  6 października 2017 at 03:48

  It’s truly very complex in this full of activity life to listen news on Television, so
  I simply use world wide web for that purpose, and take the hottest news.

 67. heart rhythms

  7 października 2017 at 01:34

  Great blog here! Additionally your website rather a lot up very fast!
  What host are you the usage of? Can I get your associate link on your host?

  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 68. Mose Phanthanouvon

  7 października 2017 at 03:55

  I don’t even know how I ended up here, however I thought this publish was once great. I don’t recognise who you’re however certainly you’re going to a well-known blogger in case you are not already 😉 Cheers!

 69. hermosa pr

  7 października 2017 at 05:30

  I just found your pages on Wednesday. I like your style. I found this on Reddit awesome post.

 70. brazil butt

  7 października 2017 at 08:37

  Heya fantastic website! Does running a blog like this require a lot of work?
  I have no understanding of coding but I had been hoping to start
  my own blog soon. Anyhow, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off subject nevertheless I simply wanted to ask.
  Kudos!

 71. traveling jobs

  7 października 2017 at 08:43

  I all the time used to read paragraph in news papers but now as
  I am a user of web so from now I am using net for content, thanks to web.

 72. Fiona Buchtel

  7 października 2017 at 21:49

  Thank you for another informative web site. Where else could I get that type of info written in such an ideal way? I have a project that I am just now working on, and I have been on the look out for such info.

 73. Jesse Grillo

  8 października 2017 at 19:55

  Keep up the magnificent quality writing, it is rare to see a nice write up like this one these days. I hope you are making cash off this website

 74. startup speaker

  8 października 2017 at 20:16

  This website has interesting and solid content. I needed this. Ever been to Wisconsin? Incredible! I could not resist commenting.

 75. travel magazine

  9 października 2017 at 04:49

  Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of
  Wordpress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 76. jordan soccer jersey

  9 października 2017 at 08:17

  This article will help the internet people for building up new website
  or even a weblog from start to end.

 77. heart disease multiply

  9 października 2017 at 08:33

  Thanks for finally writing about >Raport WEI: VAT
  – kluczowy problem polskiego systemu podatkowego – Prawy.pl <Liked it!

 78. soccer jersey

  9 października 2017 at 14:12

  Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort
  to make a great article… but what can I say… I hesitate a lot and never manage to
  get nearly anything done.

 79. right timex

  9 października 2017 at 17:22

  I truly love your website.. Very nice colors & theme.

  Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m trying
  to create my own personal blog and would love to find out where you got
  this from or just what the theme is called. Many thanks!

 80. confer heart protection

  10 października 2017 at 17:39

  I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and amusing, and
  let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I stumbled across this during my search for something
  relating to this.

 81. ordinary travel

  12 października 2017 at 02:47

  This is a topic that is near to my heart… Take care!
  Exactly where are your contact details though?

 82. holiday travel trip

  12 października 2017 at 03:13

  Greate pieces. Keep posting such kind of info on your blog.
  Im really impressed by it.
  Hello there, You’ve performed a fantastic job. I’ll certainly digg it and in my view recommend to my friends.
  I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 83. fatal heart attacks

  13 października 2017 at 04:17

  I just could not leave your web site before suggesting that I actually loved the usual information a
  person supply on your guests? Is gonna be again continuously in order to check
  up on new posts

 84. soccer shoes pattern

  13 października 2017 at 09:29

  I truly love your website.. Pleasant colors & theme.

  Did you make this site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own website and would like to learn where you got this from
  or what the theme is called. Thank you!

 85. weee recycling

  13 października 2017 at 12:44

  I conceive you have mentioned some very interesting points , appreciate it for the post.

 86. smart phone

  13 października 2017 at 15:06

  Hello! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my old room
  mate! He always kept talking about this. I will forward
  this post to him. Pretty sure he will have a good read.
  Many thanks for sharing!

 87. Palmira Utsey

  15 października 2017 at 01:44

  I want to voice my love for your generosity giving support to all those that really want guidance on this important content. Your personal commitment to getting the message all-around came to be rather significant and have all the time encouraged most people just like me to realize their goals. Your entire warm and friendly information entails a great deal to me and much more to my mates. Best wishes; from all of us.

 88. timex watches

  15 października 2017 at 03:42

  Good post. I learn something totally new and challenging
  on websites I stumbleupon every day. It will always be exciting to read content from other authors and
  use a little something from other websites.

 89. Darnell Sharrock

  16 października 2017 at 00:43

  magnificent post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this. You must continue your writing. I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 90. Lelio Vieira Carneiro

  16 października 2017 at 06:21

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment
  is added I get several e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Appreciate it!

 91. Dick Elfert

  16 października 2017 at 11:01

  I’m not sure why but this website is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 92. marijuana dispensary

  16 października 2017 at 13:48

  it is like you wrote the book on it or something. I found your pages via Website while searching for a related topic, your page came up and I am so happy it did Extremely helpful website. Try to make the guest website as amazing as possible by promoting and dropping links. Thumbs up!

 93. Palo Alto Muncheez

  16 października 2017 at 13:55

  I love your posts however, I am super dyslexic. Do you have Youtube videos on the topic? Is there anything else I could read to learn more about this? You have a good head on your shoulders. I shared your page on Website. Geez, that is unbelievable.

 94. clubs tonight near me

  17 października 2017 at 08:35

  I truly appreciate this post. Neat blog. There is ordinary, and then there is you.

 95. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 15:16

  I feel that is one of the most significant information for me. And i am satisfied studying your article. But wanna observation on some normal things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D. Good process, cheers|

 96. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 15:19

  I simply could not go away your site prior to suggesting that I really enjoyed the usual information an individual provide to your guests? Is going to be again continuously to check out new posts|

 97. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 15:30

  whoah this weblog is wonderful i love reading your posts. Stay up the good work! You understand, lots of people are looking round for this information, you can aid them greatly. |

 98. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  17 października 2017 at 18:28

  I couldn’t resist commenting. Well written!|

 99. Lelio Junior

  17 października 2017 at 20:43

  Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thanks a ton!|

 100. free mp3 songs

  18 października 2017 at 00:34

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I am hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal blog now ;)|

 101. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 00:58

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Superb work!|

 102. free mp3 songs

  18 października 2017 at 01:11

  It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!|

 103. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 01:22

  Thanks for ones marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you happen to be a great author. I will make sure to bookmark your blog and will often come back very soon. I want to encourage continue your great posts, have a nice weekend!|

 104. Dadado Veig

  18 października 2017 at 05:59

  Unquestionably consider that that you said. Your favourite reason appeared to be on the web the simplest thing to understand of. I say to you, I definitely get annoyed at the same time as people think about concerns that they just do not recognize about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the entire thing with no need side-effects , other folks could take a signal. Will likely be back to get more. Thank you|

 105. Umanizzare

  18 października 2017 at 07:40

  Hello, after reading this awesome paragraph i am as well delighted to share my familiarity here with friends.|

 106. Carlos Eduardo Veiga

  18 października 2017 at 11:08

  Hi there to every one, the contents existing at this site are genuinely remarkable for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.|

 107. Lelio Vieira Carneiro

  18 października 2017 at 14:46

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I to find It truly useful & it helped me out much. I’m hoping to offer something again and aid others such as you helped me.|

 108. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 14:55

  Hi, i think that i noticed you visited my site thus
  i got here to return the prefer?.I’m trying to to find things
  to enhance my site!I assume its adequate to use a few of your ideas!!

 109. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 16:56

  Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.|

 110. Lelio Junior

  18 października 2017 at 16:58

  You should be a part of a contest for one of the highest quality blogs online.
  I most certainly will recommend this blog!

 111. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 19:53

  Why people still use to read news papers when in this technological globe the whole
  thing is presented on web?

 112. Grupo Coral presidios

  19 października 2017 at 08:29

  Hello! I just would like to give you a big thumbs up for the great info you have here on this post. I will be returning to your site for more soon.|

 113. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 10:58

  It’s remarkable in favor of me to have a site, which is good for my experience. thanks admin|

 114. Itamar Serp

  19 października 2017 at 13:27

  Fine way of describing, and pleasant post to get facts on the topic of my presentation subject, which i am going to convey in academy.|

 115. vape pen

  19 października 2017 at 14:07

  Nice read. Great tips and very easy to understand. I know top Reddit professionals would love this. Thanks for posting this awesome blog. It is like you wrote the book on it or something.

 116. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 15:44

  What’s up, I read your blog daily. Your writing style is awesome, keep up the good work!|

 117. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 17:48

  You made some decent points there. I looked on the web for more information about the issue and found most people will go along with your views on this site.|

 118. Lelio Junior

  19 października 2017 at 20:04

  Heya this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 119. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 22:04

  Thanks for another excellent article. Where else may just anybody get that type of information in such a perfect approach of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such info.|

 120. tercio borlenghi jr

  19 października 2017 at 23:55

  Thanks in favor of sharing such a fastidious opinion, paragraph is fastidious, thats why i have read it entirely|

 121. Luiz Gastão Bittencourt

  20 października 2017 at 01:50

  Hello, I enjoy reading through your article. I wanted to write a little comment to support you.|

 122. Lelio Vieira Carneiro

  20 października 2017 at 04:25

  Wonderful article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the great writing.|

 123. escape rooms near me

  20 października 2017 at 05:43

  I used to be able to find good info from your articles.

 124. phpexpertsolution.com

  20 października 2017 at 05:55

  Great article, exactly what I was looking for.

 125. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  20 października 2017 at 09:34

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for %meta_keyword%|

 126. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 14:37

  Wonderful items from you, man. I’ve be mindful your stuff prior to and you’re simply extremely fantastic. I really like what you’ve got here, really like what you are stating and the best way by which you say it. You’re making it entertaining and you still care for to keep it smart. I can not wait to read much more from you. That is actually a wonderful web site.|

 127. Carlos Eduardo Veiga

  20 października 2017 at 17:15

  Hey terrific website! Does running a blog similar to this require
  a great deal of work? I’ve absolutely no understanding of coding however I
  was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, if you have any suggestions or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off topic nevertheless I just had to ask. Appreciate it!

 128. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 20:31

  I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Excellent work!|

 129. Luiz Gastão Bittencourt

  21 października 2017 at 03:50

  Hello, after reading this remarkable paragraph i am as well cheerful to share my knowledge here with colleagues.

 130. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  21 października 2017 at 05:13

  Having read this I believed it was really informative. I appreciate you finding the time and energy to put this information together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!|

 131. Marijuana Dispensary

  21 października 2017 at 05:33

  That cleared it up for me. Thanks for sharing your info.

 132. Lélio Vieira Carneiro Junio

  21 października 2017 at 08:51

  Thanks for finally talking about >Raport WEI: VAT – kluczowy problem polskiego systemu podatkowego – Prawy.pl <Loved it!

 133. custom soccer jerseys

  21 października 2017 at 14:21

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long
  as I provide credit and sources back to your blog? My blog site is in the
  very same area of interest as yours and my users
  would really benefit from a lot of the information you present
  here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 134. Itamar Serp

  21 października 2017 at 17:15

  Hello There. I found your blog the usage
  of msn. This is a really smartly written article.
  I will be sure to bookmark it and return to learn extra of your useful information. Thanks for the post.
  I’ll certainly return.

 135. website numbers

  21 października 2017 at 19:00

  Generally I don’t read article on blogs, however I would
  like to say that this write-up very compelled me to try and do it!
  Your writing style has been amazed me. Thank you, very great post.

 136. Jesse Grillo

  22 października 2017 at 00:22

  Found this on Tumblr and I am so happy I did I willfor sure like your social channels. Super useful info. I was reading your write ups while chillin at my coffee shop. If you can, send me an email and we can chat more because I have an idea you will like.

 137. Lélio Vieira Carneiro Junior

  22 października 2017 at 05:33

  Great delivery. Solid arguments. Keep up the amazing work.

 138. José Wilame Araújo Rodrigues

  22 października 2017 at 19:18

  This is my first time visit at here and i am actually impressed to read everthing at alone place.

 139. Lazaro Nead

  22 października 2017 at 23:28

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 140. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  23 października 2017 at 23:39

  Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out
  pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you
  have any tips or suggestions? Many thanks

 141. cannabis cup

  24 października 2017 at 06:21

  Thumbs up! Neat blog.

 142. tercio borlenghi junior

  24 października 2017 at 07:08

  I absolutely love your website.. Pleasant colors & theme.
  Did you develop this site yourself? Please reply back
  as I’m wanting to create my own site and would like to learn where you got
  this from or just what the theme is named. Cheers!

 143. Marijuana Dispensary

  24 października 2017 at 22:27

  It is really shocking you do not have a larger following. I really like your writing style and how well you express your thoughts. If your articles are always this helpful, I will be back. This girl I used to know enjoys your blog. Great tips and very easy to understand.

 144. DrinkAdvisor

  25 października 2017 at 18:12

  Who raised you? They deserve a medal for a job well done. Your writing style reminds me of my dad. I am going to follow you on Google. Incredible!

 145. black political comedian

  25 października 2017 at 18:24

  It is really suprising you do not have more followers. Some nice points there. Reddit experts would really love your page.

 146. Lelio Junior

  26 października 2017 at 00:05

  Keep on writing, great job!

 147. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 00:17

  This is a topic that’s close to my heart… Take care! Where are your
  contact details though?

 148. download massroots

  26 października 2017 at 02:20

  I think the admin of this web page is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information. amazing article and thought|Thanks for expressing your own page I�d constantly stick to|Thank you almost all for the details. LinkedIn experts would agree with your post. I could not refrain from commenting.

 149. Palo Alto cannabis

  26 października 2017 at 22:35

  amazing post and thought|Thanks for expressing your own write up I�d constantly stick to|Thank you almost all for the details. Your write up is magnificent!

 150. Carlos Eduardo Veiga

  27 października 2017 at 07:20

  Do you have any video of that? I’d care to find out some additional information.

 151. Cannabis App

  27 października 2017 at 14:06

  Are you a member of WordPress? Your perspective is beyond refreshing. I really like your post. No complaints on this end, simply a amazing piece.

 152. Marijuana Dispensary

  27 października 2017 at 21:48

  When I turned on my Iphone your page was running. Babies and small animals probably love you.

 153. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 12:11

  Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 154. Judi Bola

  28 października 2017 at 16:04

  This web page is often a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who need to. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 155. actually asbestos

  29 października 2017 at 07:40

  My brother recommended I would possibly like this blog.
  He was once totally right. This post actually made my
  day. You can not consider simply how a lot time I had
  spent for this info! Thanks!

 156. Lélio Vieira Carneiro Junior

  29 października 2017 at 13:51

  Greetings from Idaho! I’m bored at work so I decided to check out your
  website on my iphone during lunch break. I enjoy the information you provide here
  and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at
  how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G ..

  Anyhow, good site!

 157. Concepcion

  29 października 2017 at 20:20

  Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to
  say superb blog!

 158. Judi Bola

  31 października 2017 at 13:25

  very good submit, i certainly love this web site, keep on it

 159. Alyce

  31 października 2017 at 15:35

  Thanks for the info

 160. security applications

  31 października 2017 at 17:59

  This design is steller! You most certainly know how to keep a reader
  amused. Between your wit and your videos, I was almost
  moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 161. escape room dallas

  1 listopada 2017 at 11:01

  I was able to find good info from your blog posts.

 162. Annabelle

  1 listopada 2017 at 15:38

  thx for the info

 163. Itamar Serpa Fernandes

  1 listopada 2017 at 19:24

  Hi to every one, the contents existing at this website are really remarkable for people experience, well, keep
  up the good work fellows.

 164. smart phone applications

  5 listopada 2017 at 17:04

  Thanks for ones marvelous posting! I quite
  enjoyed reading it, you can be a great author. I will always bookmark your blog and will come back sometime soon. I want to encourage continue your great work, have a
  nice holiday weekend!

 165. Theo Haker

  6 listopada 2017 at 05:32

  hello there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this website, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon..

 166. Grupo Serval escandalo

  6 listopada 2017 at 08:48

  Wow, awesome blog layout! How long have you
  been blogging for? you make blogging look easy. The
  overall look of your web site is wonderful, let alone the content!

 167. Bola-Vegas

  8 listopada 2017 at 11:43

  It’s difficult to find knowledgeable people with this topic, however, you seem like you know what you are talking about! Thanks

 168. marijuana app

  8 listopada 2017 at 14:29

  Exceptionally well written! Now I feel stupid. My aunt said they love your blogs article. I am totally impressed!

 169. http://www.autogm.it

  9 listopada 2017 at 21:26

  Hey would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m going to start my own blog in the near future but I’m
  having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design and
  style seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 170. funny blog

  10 listopada 2017 at 15:11

  Well this is strange… when I started my lap top your website was already loaded. Your websites are a shock. You have a good head on your shoulders. Incredible! This blog looks just like my old one.

 171. Umanizzare

  11 listopada 2017 at 07:05

  Hello everyone, it’s my first pay a visit at this website, and article is genuinely fruitful in support
  of me, keep up posting these types of articles or reviews.

 172. Umanizzare

  11 listopada 2017 at 12:10

  Admiring the dedication you put into your website and detailed information you
  provide. It’s awesome to come across a blog every once
  in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Fantastic read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 173. ios app bar

  12 listopada 2017 at 13:56

  Guess I will just book mark this posts. This is so helpful!

 174. funny politics

  13 listopada 2017 at 06:38

  On a scale from 1 to 10, You are an 11. Extremely helpful blogs. I will just say awesome! Well written!

 175. phones encapsulate

  13 listopada 2017 at 13:35

  This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me.
  Appreciate it!

 176. timex look

  13 listopada 2017 at 21:01

  When some one searches for his required thing, therefore he/she
  needs to be available that in detail, so that thing is
  maintained over here.

 177. Ronny

  16 listopada 2017 at 12:30

  I am extremely impressed along with your writing abilities and also with the layout to
  your blog. Is this a paid subject or did you modify it your self?

  Anyway stay up the excellent high quality writing,
  it is rare to look a great blog like this one nowadays..

 178. apec.com.vn

  17 listopada 2017 at 06:01

  I simply could not leave your web site before suggesting that
  I actually enjoyed the standard info an individual provide
  on your guests? Is going to be again frequently in order to inspect new posts

 179. http://test.dimoni.com.ua/

  19 listopada 2017 at 04:00

  Today, I went to the beachfront with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the
  shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off
  topic but I had to tell someone!

 180. Hallie

  22 listopada 2017 at 12:12

  I don’t know whether it’s just me or if everyone
  else encountering problems with your site.
  It appears as if some of the text within your posts are running off
  the screen. Can somebody else please provide feedback and
  let me know if this is happening to them too?
  This could be a problem with my internet browser because I’ve had
  this happen previously. Appreciate it

 181. Aurelia

  24 listopada 2017 at 14:09

  Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the
  screen in Firefox. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser
  compatibility but I thought I’d post to let you know.

  The design and style look great though! Hope you get the issue fixed soon. Cheers

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra