Z kraju

Raport WEI: VAT – kluczowy problem polskiego systemu podatkowego

Nowa, prosta i przejrzysta ustawa o podatku od towarów i usług, procedura weryfikacji rzetelności kontrahenta na poziomie ustawowym, premiowanie pracowników organów podatkowych za solidność i rzetelność podatników oraz obowiązek wydania decyzji w ciągu 3 miesięcy od wstrzymania zwrotu podatku VAT – to niektóre propozycje uzdrowienia polskiego systemu podatkowego, zaprezentowane podczas środowej konferencji Warsaw Enterprise Institute.
Nie można dłużej pozwalać, by uczciwi przedsiębiorcy odpowiadali za przekręty organizowane przez przestępców, dlatego należy szybko wprowadzić cały szereg zmian w systemie podatkowym – argumentowali eksperci think-tanku Warsaw Enterprise Institute podczas prezentacji raportu „VAT-kluczowy problem polskiego systemu podatkowego”. W przedstawionym w środę 1 marca 2017 opracowaniu wskazane zostały realne przeszkody uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie wielu polskim firmom. W ocenie WEI pokonanie problemów związanych z systemem podatkowym leży w interesie każdego uczestnika rynku, gdyż przełoży się na możliwości zatrudniania większej liczby pracowników, produkowania lepszej jakości wyrobów czy też – w rezultacie zmniejszenia obciążeń administracyjnych – oferowania produktów i usług taniej.

– System podatkowy w Polsce jest dalece niedoskonały i, jak się wydaje, co do tej diagnozy panuje powszechny consensus. Można wyróżnić dwa newralgiczne obszary – pierwszy to model funkcjonowania administracji skarbowej, ze szczególnym uwzględnieniem panującego wewnątrz niej systemu motywacyjnego. Drugim są problematyczne praktyki, stosowane na podstawie obowiązujących przepisów, polegające przede wszystkim na wstrzymywaniu zwrotów podatku VAT czy przerzucaniu odpowiedzialności za oszustwa podatkowe na uczciwych przedsiębiorców – mówił podczas spotkania prof. Robert Gwiazdowski.

W ocenie ekspertów WEI stosowany w Polsce system oceny efektywności pracowników kontroli skarbowej, premiujący wysokość dokonanych przez nich ustaleń, jest wysoce nieskuteczny. W 2014 roku wykryto nieprawidłowości powodujące uszczuplenia podatkowe w kwocie 10 602,3 mln zł, jednak złożone w efekcie korekty deklaracje podatkowe zwiększyły wpływy do budżetu jedynie o niewiele ponad 410 mln zł. Dlatego Warsaw Enterprise Institute proponuje premiowanie za terminowość dopełniania obowiązków rejestracyjnych oraz terminowość i rzetelność rozliczeń dokonywanych przez podatników. Ponadto, w celu zwiększenia efektywności działań pracowników aparatu skarbowego, powinny należeć się im premie, jeżeli udałoby się im uzyskać dodatkowe środki z tytułu korekty deklaracji w związku z wykazanymi w toku postępowania nieprawidłowościami. Warunkiem uzyskania jakiejkolwiek premii musiałoby być jednak uprawomocnienie się decyzji wydanej w przedmiotowej sprawie.

Na łamach raportu omówione zostały cztery konkretne przypadki innego problemu polskiego systemu podatkowego, jakim jest masowe i długotrwałe wstrzymywanie przez organy podatkowe zwrotów podatku VAT. WEI proponuje wprowadzenie konieczności wydania decyzji po trzech miesiącach od wstrzymania zwrotu podatku od towarów i usług, która następnie podlegałaby zaskarżeniu do sądu, również z trzymiesięcznym terminem na rozpatrzenie sprawy. W przypadku nie wywiązania się przez organ podatkowy, jak i sąd z zaproponowanego obowiązku – przedstawienia decyzji/ zawyrokowania w sprawie – w terminie, przyjmowałoby się domniemanie, iż została wydana decyzja o zwrocie podatku VAT.

– Jako że organy podatkowe nie radzą sobie w wystarczającym stopniu ze ściganiem przestępców, odpowiedzialność za oszustwa spada na uczciwe podmioty. Mechanizmem wykorzystywanym do przerzucania tego ciężaru na uczciwe firmy jest solidarna odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe. Rezultat takiej polityki jest oczywisty – kolejne branże działają w ciągłej niepewności, ponieważ potencjalnie w każdym segmencie gospodarki przestępcy mogą rozpocząć „karuzelę podatkową”, wciągając w nią – jako „bufory” – legalnie działające firmy – wyjaśniał ekspert WEI, Jakub Bińkowski. – Dużym problemem jest również stosowanie przez organy skarbowe zabezpieczenia na majątku przedsiębiorcy, obejmującego z reguły blokadę środków na rachunku bankowym, co prowadzi do utraty płynności finansowej – dodał.

W ocenie ekspertów WEI, zaprezentowanej podczas środowej konferencji, podstawowym postulatem, który doprowadziłby do ukrócenia odpowiedzialności uczciwych podatników za przestępstwa podatkowe innych podmiotów, byłoby wypracowanie przez polskiego ustawodawcę odpowiednich procedur, po których spełnieniu podatnik miałby w świetle prawa pewność, że zawiera transakcję z uczciwym kontrahentem. Odpowiedzią na drugi problem jest ustanowienie instytucji kuratora zabezpieczonego majątku. Instytucja ta miałaby funkcjonować w ten sposób, że w wydanej decyzji zabezpieczającej wskazany byłby kurator, która sprawowałby nadzór nad wydatkowaniem środków przez przedsiębiorcę umożliwiając mu dalsze funkcjonowanie.

– Należy korzystać z dostępnych wzorców zagranicznych – polski aparat skarbowy powinien być wyspecjalizowany i przyjazny podatnikowi, tak jak kanadyjski, i powinien, jak w Wielkiej Brytanii, dysponować nowoczesnymi narzędziami analitycznymi, by móc skuteczniej typować podmioty do kontroli. Minister Finansów musi zrozumieć, że tylko pozwalając przedsiębiorcom na wolność prowadzania działalności gospodarczej, wolność od obciążeń administracyjnych, zwiększy wpływy do budżetu w sposób długoterminowy.– podsumował debatę Tomasz Wróblewski, prezes WEI.

Eksperci WEI postulują również rozpoczęcie prac nad nową ustawą o podatku od towarów i usług. Aktualnie obowiązujące przepisy są w ich ocenie na tyle skomplikowane, że stały się – z punktu widzenia podstawowego ich adresata, czyli przeciętnego podatnika – niemal niemożliwe do zrozumienia i prawidłowego zastosowania.

Raport w pełnej wersji do pobrania tutaj oraz na stronie www.wei.org.pl

Źródło: WEI

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

44 komentarze

44 Komentarzy

 1. Polna Wierzba

  1 marca 2017 at 16:24

  Pisiory ZUS opuście.
  Po to Was wybraliśmy.
  Jednoosobowe firmy giną!

 2. kindys

  1 marca 2017 at 18:12

  @Polna Wierzba

  Naprawdę wierzyłeś w takie zmiany ?
  Jak słuchałem kampanii wyborczej tak pis’u jak prezydenta to miałem wrażenie że jak spytam czy będą mi wynosić śmieci z domu do śmietnika to potwierdzili by każdą bzdurę , a teraz mają Wszystkich głęboko w d…..

 3. buy cheap shoes

  19 czerwca 2017 at 03:15

  {Don’t get me incorrect, we aren’t heading hungry, but things are not great at the moment.

 4. jenny

  24 czerwca 2017 at 01:11

  diet pill that ends in4007 diode

 5. katie

  27 czerwca 2017 at 18:02

  u.s.a school food japanese food

 6. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 7. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 13:35

  Ever traveled to Florida? You saved me a lot of hassle just now. Geez, that is unbelievable. Is there anything else I could read to learn more about this? I could not refrain from leaving a comment.

 8. escape room lake worth

  30 sierpnia 2017 at 19:09

  Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know why I am unable to join it. Is there anybody having the same RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 9. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 04:11

  My roomate turned me onto your write ups. Ever been to Massachusetts? I enjoyed reading what you had to say. I actually felt my brain growing when I read your blog. awesome read.

 10. tech speaker

  31 sierpnia 2017 at 21:42

  I bet you make babies smile. I bet you do crossword puzzles in ink. This is an excellent, an eye-opener for sure! Certainly a lot of details to take into consideration. Any team would be lucky to have you on it.

 11. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 13:12

  The people you love are lucky to have you in their lives. It is like you wrote the book on it or something. Such a deep answer! Nice read. This is so helpful!

 12. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 20:20

  I check your article every few days. Website professionals would really like your posts.

 13. technology adviser

  2 września 2017 at 03:09

  Any team would be lucky to have you on it. Oh my gosh! A great article. This might be a weird thing to to say however… I love your websites.

 14. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 01:37

  I enjoyed reading what you had to say. That cleared it up for me. I discovered your website by chance Somehow you make time stop and fly at the same time. I bet you make babies smile.

 15. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 11:16

  A good article. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. I am on the same side as you.

 16. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 15:15

  Really Cool! It is like you read my thoughts!

 17. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 00:00

  awesome post! I would like to say awesome blog! This is so helpful!

 18. Joselyn Tawwab

  5 września 2017 at 00:34

  certainly like your website but you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll surely come back again.

 19. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 23:54

  You seem to really know who you are. I am on the same side as you.

 20. Silvia Odete Morani Massad

  6 września 2017 at 16:54

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. All the best

 21. Lucienne

  7 września 2017 at 04:24

  Hi there, I discovered your web site via Google while searching for a similar matter,
  your web site came up, it appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just changed into aware of your blog thru Google, and found that it’s really informative.
  I’m going to be careful for brussels. I’ll appreciate in the event you continue this in future.

  Many people might be benefited out of your writing.
  Cheers!

 22. Darrell

  7 września 2017 at 13:14

  Hi, its good paragraph about media print, we all understand media
  is a enormous source of data.

 23. los angeles pr

  8 września 2017 at 02:17

  Just wanted to say fantastic post! This website really sparked my couriousity. I used to be really into this subject back in the day when I lived in Iowa. I love articles like this one but I find myself spending hours simply browsing and reading.

 24. door pops back

  8 września 2017 at 05:47

  Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted
  to give a quick shout out and say I really enjoy reading your articles.

  Can you suggest any other blogs/websites/forums
  that deal with the same subjects? Thanks for your time!

 25. startup speaker

  8 września 2017 at 12:54

  You are obviously very knowledgeable. It is really amazing you do not have more followers. Son of a gun! I discovered your websites via Google while searching for a related topic, your blog came up and I am glad it did I hate that my computer battery is dying.

 26. credit real estate

  8 września 2017 at 22:47

  Hello to all, how is all, I think every one is getting more
  from this site, and your views are good in favor of new visitors.

 27. Jesse Grillo

  9 września 2017 at 00:39

  Your article really maked me think. I truly appreciate this posts. Ever been to Oregon? Some nice points there. Your posts is followed by my friend.

 28. residential real

  9 września 2017 at 16:05

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I desire to suggest
  you some interesting things or suggestions. Perhaps you could
  write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 29. best stocks

  10 września 2017 at 15:15

  You actually make it seem really easy together with your presentation but I find this matter to be
  actually something which I feel I would never understand.
  It sort of feels too complicated and very broad for me.
  I’m looking ahead in your next put up, I’ll try to get the
  cling of it!

 30. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 31. escape room euless

  14 września 2017 at 13:13

  Excellent article. I’m facing some of these issues as well..

 32. how to apply singapore pr

  15 września 2017 at 05:35

  I like this post! Thanks.

 33. dallas makerspace events

  16 września 2017 at 19:10

  I love it when people get together and share ideas. Great website, stick with it!

 34. how to apply pr in singapore

  16 września 2017 at 22:55

  Great post!

 35. Otha Nanthanong

  17 września 2017 at 00:23

  Very nice info and right to the point. I don’t know if this is truly the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to get some professional writers? Thank you 🙂

 36. golf course

  17 września 2017 at 02:44

  Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through some of the articles I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be
  bookmarking it and checking back often!

 37. recycle old computers

  17 września 2017 at 20:33

  You are my inspiration , I have few blogs and sometimes run out from to brand.I think this website has got some rattling excellent info for everyone. „Anger makes dull men witty, but it keeps them poor.” by Francis Bacon.

 38. electronic recycle near me

  17 września 2017 at 20:43

  Hey, you used to write wonderful, but the last several posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 39. apply pr in singapore

  18 września 2017 at 00:45

  I like this post! Thanks.

 40. singapore permanent resident

  19 września 2017 at 00:25

  I like this post! Thanks.

 41. apply pr singapore

  20 września 2017 at 00:43

  I like this post! Thanks.

 42. escape room dallas

  20 września 2017 at 09:27

  Pretty! This has been an incredibly wonderful article. Thanks for providing this information.

 43. womens shopping sites

  20 września 2017 at 12:47

  To produce a good impact in 1 shot, 1 has to know well how to have their charisma of attracting other people.|Shoes that are specially designed for outdoor activities usually have ticker and anti slip sole. Nicely, this is most likely the last thing you require to worry about. As we know branded products are costlier than generic products.|Price aside, they might not always look good on you. What ever kind of shoes you are looking for, you will definitely find the desired type of shoes online. „It was a difficult time for the city back then.|Want to make sure no footwear and bags only appear fantastic, but fits nicely. At those stores, you will get different types of shoes for males from some of the renowned brands. The degree of risk is dependent on your desires.|The web-stores provide you enormous options in all the categories. The great component is that sellers are continuously including issues to Etsy, so there are new items everyday! I checked all the leading shoe designers for a sample.|The end result of gel material stunned the footwear market significantly. Shoes that look great on Susan might not necessary be appropriate for you. Advance tracks, like „We Can’t Stop” and „Wrecking Ball”, are tearing up the charts.|You will be able to conserve more cash if you purchase two or much more bottles. The price of one bottle of bowtrol is $39.ninety five. You can be one of the numerous shoppers that support the crafters on Etsy.|You will just have to click on the merchandise that you want and you can instantly have it. Aspis Forte is accessible at very reduced cost. It purchases straight from leading producers, so it sells at a inexpensive price.|Attempt it and you might not regret for purchasing such a pair of operating shoes. In 2010, I saved over $200 on fitness center footwear and athletic apparel on your own! Vimax pills can be found on amazon marketplace.|Most of the portals provide one hundred25 cash back in situation the customer returns the item. But the common size chart is not be suitable for running. The most prominent function of Aspis Forte is low cost.|The important attention is that the most comfortable footwear for you. Footwear that appear great on Susan might not essential be suitable for you. Width in company with length, makes the shoes very best for operating.|These footwear are as light-weight as feasible, but also extremely durable. Acquire more friction between the feet and the shoe, it is a danger to harm the ft. But the common dimension chart is not be appropriate for operating.|If you’re used to utilizing high street stores then you may be missing out on some of these benefits. Pay for each click on marketing is right here to stay. It is the highest technology in footwear factories.|This excludes the low cost you will get when you use Vimax coupon code. Keeping security and tenderness in thoughts, it is usually great to go for soft soled shoes. That is why a woman is usually very particular about her footwear.|If you don’t like Endless Footwear, there are a lot of other places to purchase from. But the typical dimension chart is not be suitable for operating. They are best for those who show serious more than pronation.|Nevertheless, some people do make their shoes their trademark and put on comparable type of shoes all their life.

 44. escape room dallas

  20 września 2017 at 16:45

  I blog frequently and I truly thank you for your information. The article has really peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra