Z kraju

Rajd śladami komunistycznych katowni na warszawskiej Pradze

Przykładem doskonałych społecznych obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych był marsz śladem komunistycznych katowni na warszawskiej Pradze zorganizowany przez Towarzystwo Polskiej Tradycji i Kultury.

Pierwszym miejscem, które odwiedziła ponad stu osobowa grupa uczestników marszu, był jeden z budynków carskich koszar Kordegarda mieszczący się przy 11 Listopada 68 w którym już od jesieni 1944 był areszt i trybunał wojenny NKWD (aresztowanych polskich patriotów najpierw sadystycznie torturowano, a potem, jak w Katyniu, zabijano strzałem w głowę). Ciała pomordowanych polskich bohaterów do tej pory zapewne znajdują się zakopane w okolicy.

Egzekucje oraz atak Żołnierzy Wyklętych na więzienie zainscenizowali rekonstruktorzy z Grup Historycznych „Niepodległość” i „Zgrupowania Radosław”. Organizatorzy jednak kilkukrotnie uprzedzali, że scena odbicia więźniów nie miała miejsca na ul. 11 listopada, tylko w innych sowieckich wiezieniach.

Przy każdym z budynków – niezwykle ciekawy wykład o miejscu, zbrodniach sowietów z NKWD i ich pomocników z UB wygłosił historyk z IPN Michał Zarychta (wszystkie wykłady są na kanale You Tube Prawy.pl).

Kolejnym przystankiem była Kwatera Główna NKWD, i WUBP na ul. Strzeleckiej 8. Niestety w tym roku uczestnicy marszu nie mieli okazji zwiedzić piwnic na ścianach których więzieni w tym miejscu polscy patrioci wyryli napisy.

Trzecim punktem marszu był Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach w latach 1944-1956 przy ul. Namysłowskiej, gdzie mieściło się więzienie Toledo. Kolejnymi przystankami były: siedziba MUBP na ul. Cyryla i Metodego 4, Trybunał Wojenny i liceum na ul. Jagiellońskiej 38 oraz siedziba siedziba NKWD i WUBP 1946-54 przy ul. Sierakowskiego 7.

Tekst i fot. Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra