Z kraju

Rajd śladami komunistycznych katowni na warszawskiej Pradze

Przykładem doskonałych społecznych obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych był marsz śladem komunistycznych katowni na warszawskiej Pradze zorganizowany przez Towarzystwo Polskiej Tradycji i Kultury.

Pierwszym miejscem, które odwiedziła ponad stu osobowa grupa uczestników marszu, był jeden z budynków carskich koszar Kordegarda mieszczący się przy 11 Listopada 68 w którym już od jesieni 1944 był areszt i trybunał wojenny NKWD (aresztowanych polskich patriotów najpierw sadystycznie torturowano, a potem, jak w Katyniu, zabijano strzałem w głowę). Ciała pomordowanych polskich bohaterów do tej pory zapewne znajdują się zakopane w okolicy.

Egzekucje oraz atak Żołnierzy Wyklętych na więzienie zainscenizowali rekonstruktorzy z Grup Historycznych „Niepodległość” i „Zgrupowania Radosław”. Organizatorzy jednak kilkukrotnie uprzedzali, że scena odbicia więźniów nie miała miejsca na ul. 11 listopada, tylko w innych sowieckich wiezieniach.

Przy każdym z budynków – niezwykle ciekawy wykład o miejscu, zbrodniach sowietów z NKWD i ich pomocników z UB wygłosił historyk z IPN Michał Zarychta (wszystkie wykłady są na kanale You Tube Prawy.pl).

Kolejnym przystankiem była Kwatera Główna NKWD, i WUBP na ul. Strzeleckiej 8. Niestety w tym roku uczestnicy marszu nie mieli okazji zwiedzić piwnic na ścianach których więzieni w tym miejscu polscy patrioci wyryli napisy.

Trzecim punktem marszu był Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach w latach 1944-1956 przy ul. Namysłowskiej, gdzie mieściło się więzienie Toledo. Kolejnymi przystankami były: siedziba MUBP na ul. Cyryla i Metodego 4, Trybunał Wojenny i liceum na ul. Jagiellońskiej 38 oraz siedziba siedziba NKWD i WUBP 1946-54 przy ul. Sierakowskiego 7.

Tekst i fot. Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. jacek

    3 marca 2017 at 16:30

    Marsz śladami zbrodni Izaaka Flajhszwarba,pseudo Józef Światło,głównego politruka zmarłego w USA imperium zła,w 1994 roku w stanie Nevada.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra