Z kraju

W Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych Rosjanie oddali w Polsce hołd sowieckim sołdatom

Około stu Rosjan, blogerów, działaczy organizacji pozarządowych i dziennikarzy bierze udział w rajdzie samochodowym „Drogi pamięci”. Podczas rajdu, którego trasa wiedzie przez m.in. Olsztyn, Warszawę, Kraków, Lublin, Białystok, Rosjanie odwiedzają istniejące w tych miastach cmentarze Armii Czerwonej, aby oddać hołd spoczywającym tam sowieckim żołnierzom.

Rajd wyruszył z Kaliningradu 1 marca, kiedy w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, których tysiące zostało przez żołnierzy różnych formacji Armii Czerwonej, m.in. NKWD i Smiersz, zamordowanych. Trasa rajdu, długości około 2 tys. km, przebiega przez Olsztyn, Warszawę, Kielce, Kraków, Rzeszów, Lublin, Białystok, Odrynki, a zakończy się 5 marca w Suwałkach. W akcji bierze udział kilkudziesięciu blogerów, działaczy organizacji pozarządowych, dziennikarzy. Jak poinformowali organizatorzy rajdu, jego uczestnicy odwiedzają groby żołnierzy sowieckich, składają kwiaty i wieńce pod ich pomnikami. „Nasz projekt ma na celu zachowanie przyjaźni między narodami i pamięci historycznej o bohaterstwie żołnierzy, którzy pokonali nazizm” — poinformował jeden z organizatorów rajdu, Andriej Omelczenko. Zaplanowano m.in. wizytę pod pomnikiem Radziecko-Polskiego Braterstwa Broni w parku Skaryszewskim w Warszawie, również pod pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej w Rzeszowie.

Podczas wizyty uczestników rajdu na cmentarzu wojennym w Olsztynie 1 marca (w Polsce Dzień Żołnierza Wyklętego), gdzie spoczywa ponad 4 tys. żołnierzy radzieckich poległych podczas II wojny światowej, na Rosjan czekali br. przedstawiciele olsztyńskich organizacji współpracujących z podobnymi organizacjami działającymi na terenie Kaliningradu, m.in.– zrzeszeni w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Niektórzy z Polaków, uczestników spotkania zostali uhonorowani rosyjskimi medalami pamiątkowymi wybitymi specjalnie z okazji rajdu „Drogi pamięci” oraz dyplomami. Po okolicznościowych przemówieniach oraz po złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikami i na grobach żołnierzy spoczywających na cmentarzu w Olsztynie, Rosjanie, w eskorcie policjantów, odjechali do Warszawy.

Jak podaje rosyjski portal Sputnik, słowa jednego z organizatorów rajdu, „Rajd „Drogi pamięci” odbywa się już drugi raz. Impulsem do zorganizowania pierwszego w 2016 roku była seria aktów wandalizmu na grobach radzieckich żołnierzy w Polsce, demontaż pomników, w tym generała armii, dwukrotnego Bohatera Związku Radzieckiego Iwana Czerniachowskiego, który poległ na polskiej ziemi 18 lutego 1945 roku w miejscowości Pieniężno”.

Źródła: Rosyjskaja gazeta.ru; Olsztyn 24.pl; ojczyzna – suwalszczyzna.pl, Sputnik.ru

Adam Białous

Fot. Wikipedia

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

29 komentarzy

29 Komentarzy

 1. crova

  3 marca 2017 at 14:48

  To NKWD było formacją Armii Czerwonej?

 2. z-k

  3 marca 2017 at 15:10

  Wizyty na cmentarzach należy przyjąć z szacunkiem i życzliwością

  • Krzysztof

   3 marca 2017 at 15:20

   pluj kurvvie w oczy to powie że deszcz pada – to moja ocena twojego podejścia do jawne kacapskiej prowokacji.

   • z-k

    3 marca 2017 at 15:48

    słyszałeś matołku o wizytach Polaków na cmentarzach w Rosji, a o szacunku do poległych żołnierzy? Możesz służyć jako koronny argument o potrzebie likwidacji gimnazjów

   • kbog

    4 marca 2017 at 18:53

    Szkoda komentarza na Twój rozum.

  • Tomek

   3 marca 2017 at 15:56

   W pełni się zgadzam. Każdy ma prawo uczcić na cmentarzu pamięć swoich poległych. Nie robią z tego żadnej politycznej manifestacji uderzającej w Wyklętych, trudno więc podzielić obawy autora.

  • Jan

   3 marca 2017 at 17:33

   i tu masz racje a nie np wysadzac samolot z ludzmi lecacymi zlozych hold ofiara kacapow w Katyniu,to jak oni nas wysadzaja to my ich tez musimy kopnac w dupe kacapskich zbrodniarzy,czy to zrozumiales?,czy mam podawac inne przyklady rzezi na Polakach dokonane tymi samymi lapami jak w Smolensku i Katyniu?

   • gieptil

    3 marca 2017 at 17:53

    Nikt tego samolotu nie wysadzał. Mord był na Okęciu jako akcja ludzi z Polski zapewne z udziałem służb naszych sojuszników. Dlatego tak jest to wszystko motane. A o wynikach ekshumacji cisza, mataczą i układają wersję dla prasy.

 3. m

  3 marca 2017 at 15:39

  Mają prawo.

 4. frate

  3 marca 2017 at 15:42

  Idąc tokiem rozumowaniu pisowskich politruków to na pewno musi być UPO-żydowska prowokacja!!!

 5. MOTYL35

  3 marca 2017 at 15:57

  Wybór daty rajdu to czysta celowa prowokacja po staremu Rosja po staremu chcą nas podporządkować-zniewolić. Niemcy napadli na nas jako wrogowie-rabowali, mordowali. Rosjanie w celu pokonania Niemców po drodze przechodzili przez Polskę. Oszustwo polegało na tym że propagandowo mówili że idzie wielki przyjaciel wyzwoliciel. Prawda była taka że wkraczał nowy brutalny okupant, mordował, gwałcił, rabował. Niezwykle haniebne było i jest że z obywateli PAŃSTWA POLSKIEGO wyszukali zdrajców ich współpracowników i to w nowych wcieleniach nadal trwa.

 6. Masław

  3 marca 2017 at 16:05

  To jakiś nieuk pisał. NKWD to nie Armia czerwona.Ktoś uznał, że można dokopać Rosjanom, to zostało to zrobione. Żenada.
  A uszanowanie zmarłych to jedna z cech naszej kultury. Do której nie zalicza się mentalny bolszewik Motyl. Im takie prymitywy bardziej nienawidzą Rosji, tym stają się coraz bardziej podobni do jednego z najbardziej prymitywnych składowych moskiewskiej cywilizacji.

  • MOTYL35

   3 marca 2017 at 17:44

   Okupant niemiecki też powinien stawiać pomniki w całej podbijanej Europie gdyż wszędzie są groby niemieckich żołnierzy. Groby należy szanować a co innego rajdy organizować w dniu pamięci pomordowanych przez okupantów sowieckich polskich bohaterów. Należę do pokolenia pamiętającego obie okupacje moi RODZICE BYLI OFICERAMI AK jestem przez nich wychowany. Nie należę do cywilizacji turańskiej, JESTEM POLAKIEM A PRZEZ TO TEŻ EUROPEJCZYKIEM

 7. jacek

  3 marca 2017 at 16:17

  Cześć i chwała bohaterom,którzy pokonali niemieckich nazistów!Gdyby nie oni Polski by nie było,a Polacy byliby spaleni w piecach krematoryjnych.Cześć i chwała 28 miljonom Rosjan,którzy oddali swe życie w walce z Niemcami.Niech żyje przyjaźń Polsko-Rosyjska.Wieczna hańba zbrodniarzom niemieckim i żydowskim!!!

  • tma

   3 marca 2017 at 17:04

   Co ty tam wiesz.
   Przez całe dwudziestolecie międzywojenne trwała współpraca wojskowa Niemiec i Rosji. To dzięki rosyjskiej stali i ropie Niemcy zbudowali swoją armię. Rosjanie sami wyhodowali potwora, który w końcu rzucił im się do gardła. Sami sobie winni.
   O współpracy tzw. służb i wywiadów chyba nie trzeba mówić.

  • MOTYL35

   3 marca 2017 at 18:12

   Traktat Wersalki bardzo ograniczał rozbudowę militaryzmu niemieckiego. Na rosyjskich poligonach ćwiczył wermacht /czołgi, samoloty, piechota/.
   Głównym dostawcą dla Niemiec surowców- ropy, rud metali do czerwca 1941 roku była Rosja. Dwie potęgi socjalistyczne pokłóciły się o podział łupów, rozegrali wojnę zwycięską dla nie mniej strasznego niż Niemcy s bandyty Rosję sowiecką. Brak Ci elementarnej wiedzy znasz tylko propagandę. Sowieci w pogoni za armią niemiecką przechodzili przez Polskę traktując jak swą zdobycz- mordowanie, grabież, gwałt, rozbój,wywózki, oszustwa.

 8. obserwator

  3 marca 2017 at 17:18

  data tego rajdu nie przypadkowa,testuja Polakow,oddali hold gwalciciela kobiet w ciazy,zlodzieja rowerow i zegarkow,to bandyci i ich konfidenci,ktorzy zamordowali z zimna krwia 96 osob wraz z prezydentem RP,sledztwo odnosnie tej zbrodni dotyka nowych bardzo ciekawych watkow kryminalnych tego zamachu,kacapy to odwieczni kaci Polakow ktorzy wraz z berlinem i obama z waszingtonu maja doskonala wiedze jak doszlo do tego zamachu,uwazam ze obecna Polska powinna zerwac wszelkie kontakty ze zbrodniarzem putinem i jego ludobojcami,Polska ma obecnie lepsza armie od kacapa,dowodem slabosci kacapa armi jest brak zwyciestwa z cywilna obtona w Doniecku na Ukrainie,teraz bedzie szamsa na likwidacje hitlerowskiej UE i zajecie moskwy w imperium szatana,bo car prawdopodobnie bedzie sie ratowal ucieczka na bezludzie,trzeba kopnac w dupe kacapa oni die juz zwijaja i trzeba to wykozystac imitarnoe i dyplomatycznie,polski pan zasiadzie znowu w moskwie

 9. Hania

  3 marca 2017 at 17:49

  Wyrażającym się tutaj o Rosjanach ” kacapy” polecam wizytę u dobrego psychiatry.
  Rosjanie mają prawo do czci swoich poległych żołnierzy jak my swoich.
  Gadanie o Smoleńsku jako o ich robocie to pokłosie złej roboty Macierewiczów i innych debili. Bo winę trzeba wpierw udowodnić, a potem pisać coś o ” kacapach” którzy zamordowali ” naszą elitę”
  Prosty żołnierz poległy podczas wojny z Niemcami to nie NKWudzista.
  Jest róznica.

  • MOTYL35

   3 marca 2017 at 18:21

   Tragedia Smoleńska. Samolot był polski Rosjanie nawet nie powinni się zbliżać do wraku. Polacy powinni przyjechać ogrodzić teren i badać sprawę. należało powołać międzynarodową komisję NATO zginęli ich generałowie NIC Z TEGO. Tusk i Putin brali udział w tej zbrodni i do dzisiaj polska własność niszczeje i atmosfera ściera wszelkie ślady. TAKIE SĄ FAKTY Z FAKTAMI SIĘ NIE DYSKUTUJE.

  • MOTYL35

   3 marca 2017 at 18:29

   SZWABY I KACAPY tak zawsze określaliśmy bandyckich naszych sąsiadów, zawsze nas napadali mordowali a jednak dzięki BOHATEROM POLSKIM TRWAMY. Brak Ci dobrego prawdziwego przekazu rodzinnego, a do dobrej literatury nie sięgasz, a jest

  • Codreanu

   3 marca 2017 at 19:29

   Racja ja nie lubię kiedy określa się Polaków mianem „Pol****o”. Ja lubię Rosjan a to że niektórzy oddają hołd czerwonej syjonistycznej armii gwałcicieli to inna sprawa i dewiacja, taka sama jak u nas kult Ulmów i innych „sprawiedliwych”.

 10. Ewok

  3 marca 2017 at 18:45

  jak widać traktaty są dobre na czas pokoju…

 11. Hania

  3 marca 2017 at 19:16

  MOTYL35

  Trwamy…trwamy… Ciekawe tylko jak długo?!
  pamiętasz Traktat Lizboński? I kto go podpisał?
  Nas nie potrzeba atakować, sami własną niepodległość przesrywamy….
  O moj przekaz rodzinny się nie martw.
  A dobrej literatury, polecanej przez niezależną pl. nikomu bym nie poleciła.
  Twoje słownictwo cię zdradza.
  Tylko gazetopolscy półidioci, okreslający się jako „patrioci” wyrażają się w ten sposób o sąsiadach.
  Lubują się w obrażaniu Rosjan, a Ukrom to by w dups…. weszli bez mydła.
  Razem ze swoim guru, Sakiewiczem:-)

  • MOTYL35

   3 marca 2017 at 22:45

   Dopóki Rosjanie nie wyrwą się z Mongolsko-turańskiej cywilizacji to są agresywni prymitywni KACAPY. Jest nadzieja że się wyrwą.Dopóki Ukrińcy nie przerwą gloryfikacji zdziczałych bandytów z UPA przerwać pomoc. Kto przerwał ekshumację w Jedwabnem, kto radośnie witał reaktywowanie loży Bnai- Brith kto podpisał bezwarunkowe zrzeczenie się suwerenności Polski kto stoi za GPi GW wiem to dokładnie. Podstawowym obowiązkiem Polaka jest bronić HONORU SWOJEJ OJCZYZNY, PRZECIWDZIAŁAĆ DEPRAWACJI DZIECI I MŁODZIEŻY, RATOWAĆ RESZTKI JESZCZE NIE ROZKRADZINYCH DÓBR NARODWYCH. Niestety na ziemiach NASZEJ OJCZYZNY oprócz potomków identyfikujących się z Piastami, Jagiellonami, Powstańcami, AK-owcami, Żołnierzami Niezłomnymi żyją także kontynuatorzy bandyckiej dziczy przywleczonej w 1944r. z Rosji w celu zniewolenia NARODU I PAŃSTWA POLSKIEGO. Jaki jest Twój cel próby obrażania inaczej myślących niż TY. POLOACY MAJĄ JEDNĄ OJCZYZNĘ IMUSZĄ W NIEJ TRWAĆ I BRONIĆ JEJ.

 12. Dariusz Nawara

  3 marca 2017 at 19:49

  Groza komunistycznego kłamstwa jest nadal niepojęta dla Polaków.
  W kraju, który przez półwiecze doświadczał sowieckiej okupacji, nie tylko nie policzono zbrodni, ofiar i win, ale nie podjęto walki z kłamstwem zabijającym wspólnotę narodu. Nigdy nie nazwano go po imieniu i nie pokazano Polakom.
  Istota tego kłamstwa polegała na uznaniu powojennego tworu za państwo polskie, na legalizacji jałtańskiego bękarta przez demokracje Zachodu i zmuszeniu nas do uznania okupacji sowieckiej za stan naturalny. Zaszczepiona przez komunistycznych zdrajców nowa świadomość sprawiła, że kolejne pokolenia Polaków wzrastały w przekonaniu, jakoby PRL była państwem polskim – wprawdzie ułomnym, o ograniczonej suwerenności i prawach obywatelskich, jednak gwarantującym ciągłość państwowości i racji stanu. To przeświadczenie opierało się na akceptacji powojennego porządku oraz wierze, że jest on efektem nieuniknionych „uwarunkowań geopolitycznych” i nie może zostać zmieniony bez narażenia na całkowitą utratę substancji narodowej.
  Nowa świadomość oswoiła Polaków z obcym tworem komunizmu i przyczyniała się do upowszechnienia myśli, iż jest on częścią naszej tożsamości, czymś związanym z polskością i polską tradycją. By wykreować taką wizję i dogłębnie zainfekować polskość, należało zabić nie tylko autentyczną elitę, ale uśmiercić mechanizm obronny – antykomunizm, wyniesiony z tradycji niepodległej II Rzeczpospolitej. Pozwalał on bowiem traktować komunizm, jako twór obcy i wrogi, zaś w wyznawcach zbrodniczej dialektyki dostrzegać ludzi wyzutych z polskości.
  Dokonując przymusowej integracji polskości i komunizmu, przeprowadzono zabieg zabójczy dla narodu i zaszczepiono Obcych w struktury polskiego społeczeństwa. By dokończyć dzieła, zmuszono nas do stworzenia sztucznej wspólnoty i nazwania jej państwem polskim.
  Zniszczenie narodu nie jest zadaniem łatwym. Nawet dla „ideowych” ludobójców, wyposażonych w narzędzia terroru. Proces zabijania, wymaga nie tylko eksterminacji elit i wymordowania niepokornych, ale zatarcia poczucia tożsamości zbiorowej i rozerwania więzi łączących pokolenia. Wymaga zabicia daru identyfikowania się we wspólnej historii i zgładzenia tego, co nazywane „duszą narodu”.
  Jeśli rozpoczęto go w latach 40. ubiegłego wieku, nie skończył się wraz z rzekomym upadkiem komunizmu. Ta zbrodnia trwa do dziś – w państwie zbudowanym na kłamstwie i sukcesji komunistycznej.
  https://bezdekretu.blogspot.com/2016/11/droga-do-wspolnoty-1-kamstwo.html#more

 13. Hania

  3 marca 2017 at 21:07

  Sęk w tym, że kłamstwo założycielskie 3 RP trwa w najlepsze do dziś. Mało tego, w kłamstwie tym prym wiodą ludzie hołubieni przez pana Sciosa, niekiedy do granic absurdu. Zetknęłam się z blogiem tego pana i aż mdli od wazeliny w kierunku pp.Kaczyńskich.
  Pisze pan Ścios o zdradzie Magdalenki, zapominając przy tym, że jego ulubiony ” poległy prezydent” brał w tej chucpie czynny udział. I że, już jako prezydent 3 RP zarzekał się, że tam ” żadnych tajnych porozumień nie było”!
  Schizofrenia tylko czy zła wola? A może odwracanie naszej uwagi od partyjniactwa PISu? I powolnego, dobrowolnego zrzekania się naszej niepodległości. Od Traktatu Lizbońskiego po ACTA i inne matactwa.
  Pan Scios wydaje się być na tyle dojrzałym człowiekiem, że musi pamiętać te złe czasy, podczas których narzuceni nam radzieccy towarzysze mieli niekiedy więcej taktu od współczesnych towarzyszy amerykańskich. Vide pan Grey w ministerstwie czy Janicer czy jak mu tam:-)
  Polityka zagraniczna, a w szczególności ta wobec banderowskiej Ukrainy to też nakaz z Ameryki. Chyba, że pan Ścios uważa to za rzecz normalną? Finansowanie złodziei i grandziarzy ( pan minister Nowak i jego ukraińskie drogi)bo tego życzy sobie nasz Wielki Brat. Stalismy się kundelkami USA. I ochoczo się tej roli podejmujemy, niestety. Z bogobojno- ojczyźnianymi hasełkami na ustach
  – Putin u naszych bram!

 14. tomek

  3 marca 2017 at 23:21

  Swolocz kacapska agituje jak za komuny

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra