Z kraju

W Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych Rosjanie oddali w Polsce hołd sowieckim sołdatom

Około stu Rosjan, blogerów, działaczy organizacji pozarządowych i dziennikarzy bierze udział w rajdzie samochodowym „Drogi pamięci”. Podczas rajdu, którego trasa wiedzie przez m.in. Olsztyn, Warszawę, Kraków, Lublin, Białystok, Rosjanie odwiedzają istniejące w tych miastach cmentarze Armii Czerwonej, aby oddać hołd spoczywającym tam sowieckim żołnierzom.

Rajd wyruszył z Kaliningradu 1 marca, kiedy w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, których tysiące zostało przez żołnierzy różnych formacji Armii Czerwonej, m.in. NKWD i Smiersz, zamordowanych. Trasa rajdu, długości około 2 tys. km, przebiega przez Olsztyn, Warszawę, Kielce, Kraków, Rzeszów, Lublin, Białystok, Odrynki, a zakończy się 5 marca w Suwałkach. W akcji bierze udział kilkudziesięciu blogerów, działaczy organizacji pozarządowych, dziennikarzy. Jak poinformowali organizatorzy rajdu, jego uczestnicy odwiedzają groby żołnierzy sowieckich, składają kwiaty i wieńce pod ich pomnikami. „Nasz projekt ma na celu zachowanie przyjaźni między narodami i pamięci historycznej o bohaterstwie żołnierzy, którzy pokonali nazizm” — poinformował jeden z organizatorów rajdu, Andriej Omelczenko. Zaplanowano m.in. wizytę pod pomnikiem Radziecko-Polskiego Braterstwa Broni w parku Skaryszewskim w Warszawie, również pod pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej w Rzeszowie.

Podczas wizyty uczestników rajdu na cmentarzu wojennym w Olsztynie 1 marca (w Polsce Dzień Żołnierza Wyklętego), gdzie spoczywa ponad 4 tys. żołnierzy radzieckich poległych podczas II wojny światowej, na Rosjan czekali br. przedstawiciele olsztyńskich organizacji współpracujących z podobnymi organizacjami działającymi na terenie Kaliningradu, m.in.– zrzeszeni w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Niektórzy z Polaków, uczestników spotkania zostali uhonorowani rosyjskimi medalami pamiątkowymi wybitymi specjalnie z okazji rajdu „Drogi pamięci” oraz dyplomami. Po okolicznościowych przemówieniach oraz po złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikami i na grobach żołnierzy spoczywających na cmentarzu w Olsztynie, Rosjanie, w eskorcie policjantów, odjechali do Warszawy.

Jak podaje rosyjski portal Sputnik, słowa jednego z organizatorów rajdu, „Rajd „Drogi pamięci” odbywa się już drugi raz. Impulsem do zorganizowania pierwszego w 2016 roku była seria aktów wandalizmu na grobach radzieckich żołnierzy w Polsce, demontaż pomników, w tym generała armii, dwukrotnego Bohatera Związku Radzieckiego Iwana Czerniachowskiego, który poległ na polskiej ziemi 18 lutego 1945 roku w miejscowości Pieniężno”.

Źródła: Rosyjskaja gazeta.ru; Olsztyn 24.pl; ojczyzna – suwalszczyzna.pl, Sputnik.ru

Adam Białous

Fot. Wikipedia

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

243 komentarze

243 Komentarzy

 1. crova

  3 marca 2017 at 14:48

  To NKWD było formacją Armii Czerwonej?

 2. z-k

  3 marca 2017 at 15:10

  Wizyty na cmentarzach należy przyjąć z szacunkiem i życzliwością

  • Krzysztof

   3 marca 2017 at 15:20

   pluj kurvvie w oczy to powie że deszcz pada – to moja ocena twojego podejścia do jawne kacapskiej prowokacji.

   • z-k

    3 marca 2017 at 15:48

    słyszałeś matołku o wizytach Polaków na cmentarzach w Rosji, a o szacunku do poległych żołnierzy? Możesz służyć jako koronny argument o potrzebie likwidacji gimnazjów

    • gzk

     4 marca 2017 at 13:20

     W tak ważnym dla nas dniu odwiedzać groby to jawna prowokacja. Jeżeli tego nie widzisz to jesteś albo głupcem, albo komuchem.

   • kbog

    4 marca 2017 at 18:53

    Szkoda komentarza na Twój rozum.

  • Tomek

   3 marca 2017 at 15:56

   W pełni się zgadzam. Każdy ma prawo uczcić na cmentarzu pamięć swoich poległych. Nie robią z tego żadnej politycznej manifestacji uderzającej w Wyklętych, trudno więc podzielić obawy autora.

  • Jan

   3 marca 2017 at 17:33

   i tu masz racje a nie np wysadzac samolot z ludzmi lecacymi zlozych hold ofiara kacapow w Katyniu,to jak oni nas wysadzaja to my ich tez musimy kopnac w dupe kacapskich zbrodniarzy,czy to zrozumiales?,czy mam podawac inne przyklady rzezi na Polakach dokonane tymi samymi lapami jak w Smolensku i Katyniu?

   • gieptil

    3 marca 2017 at 17:53

    Nikt tego samolotu nie wysadzał. Mord był na Okęciu jako akcja ludzi z Polski zapewne z udziałem służb naszych sojuszników. Dlatego tak jest to wszystko motane. A o wynikach ekshumacji cisza, mataczą i układają wersję dla prasy.

 3. m

  3 marca 2017 at 15:39

  Mają prawo.

 4. frate

  3 marca 2017 at 15:42

  Idąc tokiem rozumowaniu pisowskich politruków to na pewno musi być UPO-żydowska prowokacja!!!

 5. Masław

  3 marca 2017 at 16:05

  To jakiś nieuk pisał. NKWD to nie Armia czerwona.Ktoś uznał, że można dokopać Rosjanom, to zostało to zrobione. Żenada.
  A uszanowanie zmarłych to jedna z cech naszej kultury. Do której nie zalicza się mentalny bolszewik Motyl. Im takie prymitywy bardziej nienawidzą Rosji, tym stają się coraz bardziej podobni do jednego z najbardziej prymitywnych składowych moskiewskiej cywilizacji.

  • MOTYL35

   3 marca 2017 at 17:44

   Okupant niemiecki też powinien stawiać pomniki w całej podbijanej Europie gdyż wszędzie są groby niemieckich żołnierzy. Groby należy szanować a co innego rajdy organizować w dniu pamięci pomordowanych przez okupantów sowieckich polskich bohaterów. Należę do pokolenia pamiętającego obie okupacje moi RODZICE BYLI OFICERAMI AK jestem przez nich wychowany. Nie należę do cywilizacji turańskiej, JESTEM POLAKIEM A PRZEZ TO TEŻ EUROPEJCZYKIEM

 6. jacek

  3 marca 2017 at 16:17

  Cześć i chwała bohaterom,którzy pokonali niemieckich nazistów!Gdyby nie oni Polski by nie było,a Polacy byliby spaleni w piecach krematoryjnych.Cześć i chwała 28 miljonom Rosjan,którzy oddali swe życie w walce z Niemcami.Niech żyje przyjaźń Polsko-Rosyjska.Wieczna hańba zbrodniarzom niemieckim i żydowskim!!!

  • tma

   3 marca 2017 at 17:04

   Co ty tam wiesz.
   Przez całe dwudziestolecie międzywojenne trwała współpraca wojskowa Niemiec i Rosji. To dzięki rosyjskiej stali i ropie Niemcy zbudowali swoją armię. Rosjanie sami wyhodowali potwora, który w końcu rzucił im się do gardła. Sami sobie winni.
   O współpracy tzw. służb i wywiadów chyba nie trzeba mówić.

 7. Hania

  3 marca 2017 at 17:49

  Wyrażającym się tutaj o Rosjanach ” kacapy” polecam wizytę u dobrego psychiatry.
  Rosjanie mają prawo do czci swoich poległych żołnierzy jak my swoich.
  Gadanie o Smoleńsku jako o ich robocie to pokłosie złej roboty Macierewiczów i innych debili. Bo winę trzeba wpierw udowodnić, a potem pisać coś o ” kacapach” którzy zamordowali ” naszą elitę”
  Prosty żołnierz poległy podczas wojny z Niemcami to nie NKWudzista.
  Jest róznica.

  • MOTYL35

   3 marca 2017 at 18:21

   Tragedia Smoleńska. Samolot był polski Rosjanie nawet nie powinni się zbliżać do wraku. Polacy powinni przyjechać ogrodzić teren i badać sprawę. należało powołać międzynarodową komisję NATO zginęli ich generałowie NIC Z TEGO. Tusk i Putin brali udział w tej zbrodni i do dzisiaj polska własność niszczeje i atmosfera ściera wszelkie ślady. TAKIE SĄ FAKTY Z FAKTAMI SIĘ NIE DYSKUTUJE.

  • Codreanu

   3 marca 2017 at 19:29

   Racja ja nie lubię kiedy określa się Polaków mianem „Pol****o”. Ja lubię Rosjan a to że niektórzy oddają hołd czerwonej syjonistycznej armii gwałcicieli to inna sprawa i dewiacja, taka sama jak u nas kult Ulmów i innych „sprawiedliwych”.

 8. Ewok

  3 marca 2017 at 18:45

  jak widać traktaty są dobre na czas pokoju…

 9. Hania

  3 marca 2017 at 19:16

  MOTYL35

  Trwamy…trwamy… Ciekawe tylko jak długo?!
  pamiętasz Traktat Lizboński? I kto go podpisał?
  Nas nie potrzeba atakować, sami własną niepodległość przesrywamy….
  O moj przekaz rodzinny się nie martw.
  A dobrej literatury, polecanej przez niezależną pl. nikomu bym nie poleciła.
  Twoje słownictwo cię zdradza.
  Tylko gazetopolscy półidioci, okreslający się jako „patrioci” wyrażają się w ten sposób o sąsiadach.
  Lubują się w obrażaniu Rosjan, a Ukrom to by w dups…. weszli bez mydła.
  Razem ze swoim guru, Sakiewiczem:-)

 10. tomek

  3 marca 2017 at 23:21

  Swolocz kacapska agituje jak za komuny

 11. ChasBiarge

  19 lipca 2017 at 22:01

  buy accutane online in canada [url=http://pricescial.com]cialis[/url] Lexapro Online Without A Prescription

 12. KelChalkhic

  20 lipca 2017 at 20:40

  Cialis Stripes Erfahrungen [url=http://cialvia.com]online pharmacy[/url] Amoxicillin Online Without

 13. KelChalkhic

  2 sierpnia 2017 at 00:07

  Kamagra Acheter Sur Internet [url=http://pricescial.com]cialis[/url] Alcohol Levitra

 14. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 18:33

  I’ve learn some excellent stuff here. Definitely value bookmarking for
  revisiting. I wonder how a lot attempt you place to create such a fantastic
  informative website.

 15. student loans

  7 września 2017 at 12:05

  I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this website is
  actually pleasant.

 16. trading penny stocks

  9 września 2017 at 04:02

  Currently it sounds like Drupal is the best blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 17. professional garage door

  9 września 2017 at 09:44

  I’ve learn some excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I surprise how much attempt you put to make this kind of great informative site.

 18. all these things i've done

  10 września 2017 at 19:53

  I have read so many content about the blogger lovers however
  this piece of writing is truly a fastidious piece of writing,
  keep it up.

 19. Keira

  11 września 2017 at 08:31

  Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes that produce the most significant changes.
  Many thanks for sharing!

 20. door edges

  11 września 2017 at 11:17

  Very good information. Lucky me I discovered your website by accident (stumbleupon).
  I have saved it for later!

 21. compound interest problems

  12 września 2017 at 00:11

  Hi to all, for the reason that I am truly keen of reading
  this blog’s post to be updated daily. It consists of fastidious material.

 22. residential real

  12 września 2017 at 13:14

  It’s difficult to find experienced people about this subject, however, you sound like you know
  what you’re talking about! Thanks

 23. real estate loans

  12 września 2017 at 22:37

  Very good blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m
  a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go
  for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any recommendations? Kudos!

 24. bank loan

  12 września 2017 at 22:58

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend
  your web site, how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been tiny
  bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 25. Hildegard

  13 września 2017 at 18:17

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this web page is truly pleasant.

 26. http://eesocal.com/

  15 września 2017 at 19:39

  I am extremely impressed together with your writing skills
  as smartly as with the layout to your blog. Is this a
  paid topic or did you customize it your self? Either way stay up
  the excellent quality writing, it’s rare to see a nice weblog like this one nowadays..

 27. macau tourism presents

  17 września 2017 at 19:35

  This is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Brief but very accurate information… Thank you for sharing this one.
  A must read article!

 28. http://www.jinshinet.com/

  20 września 2017 at 16:33

  Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your website, how can i subscribe for a
  blog website? The account aided me a appropriate deal. I had been a little bit acquainted of
  this your broadcast provided bright transparent
  concept

 29. totalnabiologia.org

  20 września 2017 at 17:40

  I am actually delighted to glance at this website
  posts which carries tons of helpful information, thanks
  for providing these kinds of information.

 30. Chante

  21 września 2017 at 14:24

  Appreciate this post. Will try it out.

 31. holiday travel trip

  22 września 2017 at 10:54

  Pretty! This was a really wonderful article. Thanks for
  supplying these details.

 32. mercacoso.cnt.es

  22 września 2017 at 23:08

  Hi! This post could not be written any better! Reading through this post reminds
  me of my previous room mate! He always kept talking about this.
  I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thanks for sharing!

 33. myfavchoice.com

  23 września 2017 at 11:23

  You are so cool! I do not suppose I’ve truly read a single thing like that before.
  So nice to find somebody with a few original thoughts on this topic.
  Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 34. Sadie

  24 września 2017 at 06:16

  Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 35. Keesha

  24 września 2017 at 06:35

  I’m really inspired along with your writing skills
  as neatly as with the layout for your blog. Is this a paid subject or did you modify it yourself?
  Either way stay up the nice high quality writing, it’s rare to peer a great blog
  like this one nowadays..

 36. bbs.kaojiaoshi.com

  24 września 2017 at 08:30

  I am sure this paragraph has touched all the internet users, its really really fastidious paragraph on building up
  new web site.

 37. Matt

  24 września 2017 at 17:21

  Hi there! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this page to him.

  Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 38. educacaoembudasartes.org

  25 września 2017 at 12:18

  I was curious if you ever thought of changing the page layout
  of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful
  lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 39. meuestilo.r7.com

  25 września 2017 at 19:34

  Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Opera, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 40. soccer shoes pattern

  26 września 2017 at 11:28

  Hi, i feel that i saw you visited my blog thus i came to return the favor?.I am attempting to find issues to
  enhance my website!I suppose its adequate to use some of your ideas!!

 41. Kassie

  27 września 2017 at 00:41

  great issues altogether, you simply received a new reader.
  What may you recommend in regards to your publish that you just made some
  days ago? Any certain?

 42. Yes! Finally someone writes about ig.

 43. heart disease multiply

  27 września 2017 at 14:01

  Great delivery. Sound arguments. Keep up the good effort.

 44. Mae

  27 września 2017 at 19:36

  Now I am ready to do my breakfast, when having my breakfast coming again to
  read additional news.

 45. http://163.ca/

  28 września 2017 at 04:51

  I have read so many articles regarding the blogger lovers
  but this article is actually a nice article, keep it up.

 46. traveling wilburys

  28 września 2017 at 05:49

  This is a good tip especially to those new to the blogosphere.
  Brief but very precise info… Many thanks for sharing
  this one. A must read post!

 47. Son

  28 września 2017 at 05:55

  Every weekend i used to go to see this web site, as i wish for enjoyment,
  since this this site conations truly good funny data too.

 48. soccer jersey

  28 września 2017 at 07:10

  Hi, its pleasant paragraph about media print, we
  all be familiar with media is a enormous source of facts.

 49. www.zuosou.com

  28 września 2017 at 10:31

  When some one searches for his required thing, so he/she desires to be available that
  in detail, therefore that thing is maintained over here.

 50. Imogen

  29 września 2017 at 09:12

  I have read several just right stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.
  I surprise how much attempt you place to make this kind of
  great informative site.

 51. Jon

  30 września 2017 at 19:28

  Hey very nice blog!

 52. What’s up, just wanted to tell you, I loved this blog post.

  It was practical. Keep on posting!

 53. fatal heart

  1 października 2017 at 22:23

  I used to be recommended this website through my cousin. I am no longer sure whether or
  not this put up is written through him as no one else realize such distinctive about
  my difficulty. You’re wonderful! Thanks!

 54. https://pt.wikipedia.org

  3 października 2017 at 21:47

  Great weblog right here! Also your site lots up fast! What host are
  you the use of? Can I get your affiliate link for your host?
  I want my web site loaded up as quickly as yours lol

 55. travel guides

  4 października 2017 at 12:28

  Hey there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or
  if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 56. Joel

  4 października 2017 at 12:30

  This is a great tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Short but very precise info… Many thanks for
  sharing this one. A must read article!

 57. confer heart protection

  5 października 2017 at 11:10

  What’s up, this weekend is good designed for me, as this time i am reading this
  wonderful informative post here at my house.

 58. route travel tips

  5 października 2017 at 14:11

  With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation?
  My blog has a lot of exclusive content I’ve either created myself or
  outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet
  without my permission. Do you know any ways to help prevent content from being ripped off?
  I’d genuinely appreciate it.

 59. https://commons.wikimedia.org/

  6 października 2017 at 12:47

  excellent submit, very informative. I wonder why the other experts of this sector
  don’t notice this. You must continue your writing. I am confident,
  you’ve a huge readers’ base already!

 60. jordan soccer

  8 października 2017 at 03:15

  Superb, what a website it is! This weblog gives useful information to us, keep it up.

 61. having holiday travel

  8 października 2017 at 10:43

  Awesome! Its genuinely remarkable article, I have got much
  clear idea regarding from this paragraph.

 62. HaroLiavaife

  8 października 2017 at 17:09

  Viagra Super Active Ingredients Safe Site For Viagra Europe Viagra Sur Ordonnance [url=http://cheapvia25mg.com]viagra prescription[/url] Viagra Vente Ligne Amoxicillin Enterobacter Canada Wholesale Pharmecy

 63. asbestos study first

  8 października 2017 at 21:37

  Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to go back the favor?.I’m trying to find
  things to enhance my website!I suppose its adequate to use some of your ideas!!

 64. last resort asbestos

  9 października 2017 at 17:21

  You need to take part in a contest for one of the highest quality blogs on the net.
  I will recommend this site!

 65. toned butt

  9 października 2017 at 23:18

  What’s up, after reading this amazing paragraph
  i am as well delighted to share my know-how here with mates.

 66. dating sites frequently

  10 października 2017 at 00:47

  Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your
  web site, how can i subscribe for a weblog web site?
  The account helped me a appropriate deal.

  I were a little bit familiar of this your broadcast offered shiny clear idea

 67. bigger butt

  10 października 2017 at 08:31

  I’m really enjoying the theme/design of your site.
  Do you ever run into any web browser compatibility
  problems? A number of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great
  in Firefox. Do you have any advice to help fix this problem?

 68. phones allow

  10 października 2017 at 15:59

  It’s going to be ending of mine day, however before end I am reading this great paragraph to improve my experience.

 69. well-known dating

  10 października 2017 at 17:25

  Fantastic beat ! I would like to apprentice even as you amend your website, how could i subscribe for a weblog site?
  The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 70. dating sites frequently

  11 października 2017 at 04:41

  I could not resist commenting. Exceptionally well written!

 71. http://denniskyle.com/

  11 października 2017 at 16:32

  It’s remarkable in favor of me to have a web site, which is beneficial designed for my knowledge.
  thanks admin

 72. dating sites frequently

  11 października 2017 at 21:21

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 73. dating sites

  12 października 2017 at 00:41

  You are so awesome! I do not believe I’ve truly read through something like this before.
  So nice to discover somebody with some unique thoughts on this issue.
  Seriously.. many thanks for starting this up.
  This website is one thing that is needed on the web,
  someone with a little originality!

 74. www.kiwi.wittmund.de

  12 października 2017 at 01:38

  Yes! Finally something about online sunglasses.

 75. Lelio Junior

  16 października 2017 at 13:41

  Hey there just wanted to give you a quick heads up.

  The text in your post seem to be running off the screen in Chrome.

  I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet
  browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the issue solved
  soon. Cheers

 76. reverse phone number lookup

  17 października 2017 at 11:12

  I’d like to find out more? I’d like to find out
  some additional information.

 77. Umanizzare

  17 października 2017 at 19:12

  I have read so many articles concerning the blogger lovers except this paragraph
  is in fact a fastidious article, keep it up.

 78. Dadado Veig

  18 października 2017 at 05:37

  I was suggested this blog through my cousin. I am not positive whether this post is written by him as
  no one else realize such unique about my problem.
  You are incredible! Thanks!

 79. www.connectabl.es

  18 października 2017 at 16:09

  I am no longer sure the place you are getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time finding out much more or working out more.

  Thanks for excellent information I used to be in search of this info for
  my mission.

 80. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 09:56

  Hello there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m
  not sure where to begin. Do you have any points or suggestions?
  With thanks

 81. besting timex

  19 października 2017 at 19:30

  Hello to every one, as I am in fact keen of reading this
  web site’s post to be updated regularly. It carries nice data.

 82. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 05:36

  There’s certainly a great deal to know about this
  issue. I like all of the points you’ve made.

 83. Umanizzare presidios

  20 października 2017 at 06:03

  you are really a good webmaster. The site loading speed is
  incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick.
  Also, The contents are masterwork. you’ve performed a magnificent
  activity on this topic!

 84. Grupo Serval presidios

  20 października 2017 at 20:26

  Wow, this article is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things, therefore I am going to inform her.

 85. HaroLiavaife

  23 października 2017 at 04:13

  Compro Cialis Online Amoxicillin Dosage 32 Bs [url=http://viafreetrial.com]viagra[/url] Quanto Costa Dapoxetina In Farmacia

 86. Lélio Vieira Carneiro Junior

  23 października 2017 at 22:53

  For the reason that the admin of this web site is
  working, no hesitation very shortly it will be famous, due to its
  quality contents.

 87. Umanizzare presidios

  24 października 2017 at 02:39

  This article is really a pleasant one it assists new net people, who are wishing
  for blogging.

 88. Itamar Serp

  25 października 2017 at 01:53

  Nice blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up
  as fast as yours lol

 89. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  25 października 2017 at 08:56

  I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog.
  I’m hoping to view the same high-grade content from you in the future as well.
  In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own blog now 😉

 90. Lélio Vieira Carneiro Junio

  26 października 2017 at 04:11

  Hi, just wanted to say, I liked this blog post.
  It was inspiring. Keep on posting!

 91. Grupo Serval presidios

  26 października 2017 at 12:36

  Hello, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I’m trying to find things to
  enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 92. tercio borlenghi junior

  26 października 2017 at 17:11

  Greetings! Very helpful advice in this particular article!
  It is the little changes that produce the biggest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 93. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  27 października 2017 at 02:10

  Your style is so unique compared to other people
  I have read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got
  the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 94. Egli Diana Pinto

  27 października 2017 at 06:09

  Everything is very open with a clear description of the issues.
  It was truly informative. Your site is useful. Many thanks for sharing!

 95. Umanizzare presídios

  27 października 2017 at 17:03

  A fascinating discussion is definitely worth comment.
  I do believe that you should write more about this subject matter, it might not be a taboo subject
  but usually people don’t speak about such subjects. To the next!
  Many thanks!!

 96. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 17:48

  I’ll right away take hold of your rss as
  I can not to find your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Please let me realize so that I may just
  subscribe. Thanks.

 97. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  28 października 2017 at 21:21

  Very nice blog post. I definitely appreciate this site.

  Keep writing!

 98. website admin

  29 października 2017 at 16:37

  My brother recommended I would possibly like this web site.
  He was totally right. This submit actually made my
  day. You cann’t believe just how much time I had spent for this information! Thanks!

 99. asbestos spores

  30 października 2017 at 23:04

  There is definately a great deal to know about
  this issue. I like all the points you made.

 100. Lélio Vieira Carneiro Junio

  31 października 2017 at 19:57

  Hi there to every one, the contents present at this
  site are genuinely remarkable for people experience, well, keep up the good
  work fellows.

 101. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  1 listopada 2017 at 00:12

  Every weekend i used to visit this site, as i want enjoyment, since this this web site
  conations genuinely good funny information too.

 102. nextjv.com

  1 listopada 2017 at 05:27

  I’m not certain the place you’re getting your information, however great
  topic. I needs to spend some time learning more or figuring out
  more. Thanks for great info I used to be searching
  for this info for my mission.

 103. Grupo Serval presídios

  2 listopada 2017 at 05:59

  Very nice write-up. I definitely love this website. Thanks!

 104. find asbestos inside

  3 listopada 2017 at 00:02

  You need to take part in a contest for one of the most
  useful blogs on the web. I will highly recommend this
  website!

 105. Dadado Veig

  3 listopada 2017 at 16:43

  It’s going to be finish of mine day, however before finish I am reading this great piece
  of writing to increase my know-how.

 106. HaroLiavaife

  4 listopada 2017 at 12:10

  Cialis On Line Forum Cheap Accutane Online No Prescription [url=http://orderviapills.com]viagra[/url] Comparativa Viagra Cialis

 107. José Wilame Araújo Rodrigues

  4 listopada 2017 at 20:03

  It’s remarkable for me to have a website, which is valuable designed for my knowledge.
  thanks admin

 108. right timex

  6 listopada 2017 at 19:40

  Very energetic post, I enjoyed that bit. Will there be a part
  2?

 109. HaroLiavaife

  7 listopada 2017 at 16:30

  Farmacia Canadiense [url=http://howmuchisvia.com]viagra[/url] Propecia Skin Rash Drugs Zithromax Stomach Pain

 110. contract phones reduces

  10 listopada 2017 at 17:22

  That is a great tip especially to those fresh to the blogosphere.

  Simple but very accurate information… Thank you for sharing this one.
  A must read post!

 111. Raleigh

  12 listopada 2017 at 02:50

  Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow,
  just wanted to say excellent blog!

 112. Itamar Serp

  12 listopada 2017 at 04:27

  I for all time emailed this website post page to all my friends, as if
  like to read it afterward my friends will too.

 113. chief operating officer job description

  12 listopada 2017 at 21:54

  What percentage of achieves a major performing specialist produce?

 114. Belle

  28 listopada 2017 at 14:58

  I was wondering if you ever considered changing the
  page layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.

  Maybe you could space it out better?

 115. www.assemblybuildings.co.uk

  2 grudnia 2017 at 07:13

  you’re in reality a excellent webmaster. The web site loading speed
  is incredible. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterwork. you have done a great task on this
  subject!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra