Z kraju

W Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych Rosjanie oddali w Polsce hołd sowieckim sołdatom

Około stu Rosjan, blogerów, działaczy organizacji pozarządowych i dziennikarzy bierze udział w rajdzie samochodowym „Drogi pamięci”. Podczas rajdu, którego trasa wiedzie przez m.in. Olsztyn, Warszawę, Kraków, Lublin, Białystok, Rosjanie odwiedzają istniejące w tych miastach cmentarze Armii Czerwonej, aby oddać hołd spoczywającym tam sowieckim żołnierzom.

Rajd wyruszył z Kaliningradu 1 marca, kiedy w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, których tysiące zostało przez żołnierzy różnych formacji Armii Czerwonej, m.in. NKWD i Smiersz, zamordowanych. Trasa rajdu, długości około 2 tys. km, przebiega przez Olsztyn, Warszawę, Kielce, Kraków, Rzeszów, Lublin, Białystok, Odrynki, a zakończy się 5 marca w Suwałkach. W akcji bierze udział kilkudziesięciu blogerów, działaczy organizacji pozarządowych, dziennikarzy. Jak poinformowali organizatorzy rajdu, jego uczestnicy odwiedzają groby żołnierzy sowieckich, składają kwiaty i wieńce pod ich pomnikami. „Nasz projekt ma na celu zachowanie przyjaźni między narodami i pamięci historycznej o bohaterstwie żołnierzy, którzy pokonali nazizm” — poinformował jeden z organizatorów rajdu, Andriej Omelczenko. Zaplanowano m.in. wizytę pod pomnikiem Radziecko-Polskiego Braterstwa Broni w parku Skaryszewskim w Warszawie, również pod pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej w Rzeszowie.

Podczas wizyty uczestników rajdu na cmentarzu wojennym w Olsztynie 1 marca (w Polsce Dzień Żołnierza Wyklętego), gdzie spoczywa ponad 4 tys. żołnierzy radzieckich poległych podczas II wojny światowej, na Rosjan czekali br. przedstawiciele olsztyńskich organizacji współpracujących z podobnymi organizacjami działającymi na terenie Kaliningradu, m.in.– zrzeszeni w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Niektórzy z Polaków, uczestników spotkania zostali uhonorowani rosyjskimi medalami pamiątkowymi wybitymi specjalnie z okazji rajdu „Drogi pamięci” oraz dyplomami. Po okolicznościowych przemówieniach oraz po złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikami i na grobach żołnierzy spoczywających na cmentarzu w Olsztynie, Rosjanie, w eskorcie policjantów, odjechali do Warszawy.

Jak podaje rosyjski portal Sputnik, słowa jednego z organizatorów rajdu, „Rajd „Drogi pamięci” odbywa się już drugi raz. Impulsem do zorganizowania pierwszego w 2016 roku była seria aktów wandalizmu na grobach radzieckich żołnierzy w Polsce, demontaż pomników, w tym generała armii, dwukrotnego Bohatera Związku Radzieckiego Iwana Czerniachowskiego, który poległ na polskiej ziemi 18 lutego 1945 roku w miejscowości Pieniężno”.

Źródła: Rosyjskaja gazeta.ru; Olsztyn 24.pl; ojczyzna – suwalszczyzna.pl, Sputnik.ru

Adam Białous

Fot. Wikipedia

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

24 komentarze

24 Komentarzy

 1. crova

  3 marca 2017 at 14:48

  To NKWD było formacją Armii Czerwonej?

 2. z-k

  3 marca 2017 at 15:10

  Wizyty na cmentarzach należy przyjąć z szacunkiem i życzliwością

  • Krzysztof

   3 marca 2017 at 15:20

   pluj kurvvie w oczy to powie że deszcz pada – to moja ocena twojego podejścia do jawne kacapskiej prowokacji.

   • z-k

    3 marca 2017 at 15:48

    słyszałeś matołku o wizytach Polaków na cmentarzach w Rosji, a o szacunku do poległych żołnierzy? Możesz służyć jako koronny argument o potrzebie likwidacji gimnazjów

    • gzk

     4 marca 2017 at 13:20

     W tak ważnym dla nas dniu odwiedzać groby to jawna prowokacja. Jeżeli tego nie widzisz to jesteś albo głupcem, albo komuchem.

   • kbog

    4 marca 2017 at 18:53

    Szkoda komentarza na Twój rozum.

  • Tomek

   3 marca 2017 at 15:56

   W pełni się zgadzam. Każdy ma prawo uczcić na cmentarzu pamięć swoich poległych. Nie robią z tego żadnej politycznej manifestacji uderzającej w Wyklętych, trudno więc podzielić obawy autora.

  • Jan

   3 marca 2017 at 17:33

   i tu masz racje a nie np wysadzac samolot z ludzmi lecacymi zlozych hold ofiara kacapow w Katyniu,to jak oni nas wysadzaja to my ich tez musimy kopnac w dupe kacapskich zbrodniarzy,czy to zrozumiales?,czy mam podawac inne przyklady rzezi na Polakach dokonane tymi samymi lapami jak w Smolensku i Katyniu?

   • gieptil

    3 marca 2017 at 17:53

    Nikt tego samolotu nie wysadzał. Mord był na Okęciu jako akcja ludzi z Polski zapewne z udziałem służb naszych sojuszników. Dlatego tak jest to wszystko motane. A o wynikach ekshumacji cisza, mataczą i układają wersję dla prasy.

 3. m

  3 marca 2017 at 15:39

  Mają prawo.

 4. frate

  3 marca 2017 at 15:42

  Idąc tokiem rozumowaniu pisowskich politruków to na pewno musi być UPO-żydowska prowokacja!!!

 5. Masław

  3 marca 2017 at 16:05

  To jakiś nieuk pisał. NKWD to nie Armia czerwona.Ktoś uznał, że można dokopać Rosjanom, to zostało to zrobione. Żenada.
  A uszanowanie zmarłych to jedna z cech naszej kultury. Do której nie zalicza się mentalny bolszewik Motyl. Im takie prymitywy bardziej nienawidzą Rosji, tym stają się coraz bardziej podobni do jednego z najbardziej prymitywnych składowych moskiewskiej cywilizacji.

  • MOTYL35

   3 marca 2017 at 17:44

   Okupant niemiecki też powinien stawiać pomniki w całej podbijanej Europie gdyż wszędzie są groby niemieckich żołnierzy. Groby należy szanować a co innego rajdy organizować w dniu pamięci pomordowanych przez okupantów sowieckich polskich bohaterów. Należę do pokolenia pamiętającego obie okupacje moi RODZICE BYLI OFICERAMI AK jestem przez nich wychowany. Nie należę do cywilizacji turańskiej, JESTEM POLAKIEM A PRZEZ TO TEŻ EUROPEJCZYKIEM

 6. jacek

  3 marca 2017 at 16:17

  Cześć i chwała bohaterom,którzy pokonali niemieckich nazistów!Gdyby nie oni Polski by nie było,a Polacy byliby spaleni w piecach krematoryjnych.Cześć i chwała 28 miljonom Rosjan,którzy oddali swe życie w walce z Niemcami.Niech żyje przyjaźń Polsko-Rosyjska.Wieczna hańba zbrodniarzom niemieckim i żydowskim!!!

  • tma

   3 marca 2017 at 17:04

   Co ty tam wiesz.
   Przez całe dwudziestolecie międzywojenne trwała współpraca wojskowa Niemiec i Rosji. To dzięki rosyjskiej stali i ropie Niemcy zbudowali swoją armię. Rosjanie sami wyhodowali potwora, który w końcu rzucił im się do gardła. Sami sobie winni.
   O współpracy tzw. służb i wywiadów chyba nie trzeba mówić.

 7. Hania

  3 marca 2017 at 17:49

  Wyrażającym się tutaj o Rosjanach ” kacapy” polecam wizytę u dobrego psychiatry.
  Rosjanie mają prawo do czci swoich poległych żołnierzy jak my swoich.
  Gadanie o Smoleńsku jako o ich robocie to pokłosie złej roboty Macierewiczów i innych debili. Bo winę trzeba wpierw udowodnić, a potem pisać coś o ” kacapach” którzy zamordowali ” naszą elitę”
  Prosty żołnierz poległy podczas wojny z Niemcami to nie NKWudzista.
  Jest róznica.

  • MOTYL35

   3 marca 2017 at 18:21

   Tragedia Smoleńska. Samolot był polski Rosjanie nawet nie powinni się zbliżać do wraku. Polacy powinni przyjechać ogrodzić teren i badać sprawę. należało powołać międzynarodową komisję NATO zginęli ich generałowie NIC Z TEGO. Tusk i Putin brali udział w tej zbrodni i do dzisiaj polska własność niszczeje i atmosfera ściera wszelkie ślady. TAKIE SĄ FAKTY Z FAKTAMI SIĘ NIE DYSKUTUJE.

  • Codreanu

   3 marca 2017 at 19:29

   Racja ja nie lubię kiedy określa się Polaków mianem „Pol****o”. Ja lubię Rosjan a to że niektórzy oddają hołd czerwonej syjonistycznej armii gwałcicieli to inna sprawa i dewiacja, taka sama jak u nas kult Ulmów i innych „sprawiedliwych”.

 8. Ewok

  3 marca 2017 at 18:45

  jak widać traktaty są dobre na czas pokoju…

 9. Hania

  3 marca 2017 at 19:16

  MOTYL35

  Trwamy…trwamy… Ciekawe tylko jak długo?!
  pamiętasz Traktat Lizboński? I kto go podpisał?
  Nas nie potrzeba atakować, sami własną niepodległość przesrywamy….
  O moj przekaz rodzinny się nie martw.
  A dobrej literatury, polecanej przez niezależną pl. nikomu bym nie poleciła.
  Twoje słownictwo cię zdradza.
  Tylko gazetopolscy półidioci, okreslający się jako „patrioci” wyrażają się w ten sposób o sąsiadach.
  Lubują się w obrażaniu Rosjan, a Ukrom to by w dups…. weszli bez mydła.
  Razem ze swoim guru, Sakiewiczem:-)

 10. tomek

  3 marca 2017 at 23:21

  Swolocz kacapska agituje jak za komuny

 11. ChasBiarge

  19 lipca 2017 at 22:01

  buy accutane online in canada [url=http://pricescial.com]cialis[/url] Lexapro Online Without A Prescription

 12. KelChalkhic

  20 lipca 2017 at 20:40

  Cialis Stripes Erfahrungen [url=http://cialvia.com]online pharmacy[/url] Amoxicillin Online Without

 13. KelChalkhic

  2 sierpnia 2017 at 00:07

  Kamagra Acheter Sur Internet [url=http://pricescial.com]cialis[/url] Alcohol Levitra

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra