Z kraju

Dwubiegunowość polityki zagranicznej Polski wobec wschodnich sąsiadów

W Poranku Wnet Maria Przełomiec nie jest zaskoczona, że Ukraińcy pomnik w Hucie Pieniackiej odbudowali. No cóż, nawet od dziecka wymaga się by uporządkowało zabawki jeśli zrobiło bałagan. Maria Przełomiec jest członkiem Polsko Ukraińskiego Forum Dialogu i Porozumienia. Śledzi sprawy na bieżąco. Przemysław Żurawski vel Grajewski, członek gabinetu MSZ komentuje wypowiedzi litewskiego ministra MSZ odbywającego wizytę w Polsce. Na pytanie co myśli o działaniach litewskiego rządu na rzecz mniejszości polskiej na Litwie Przemysław Żurawski vel Grajewski odpowiada: rzecz nie w deklaracjach, rzecz w realnym działaniu. Deklaracja otwarcia na media polskie to bardzo istotna kwestia przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie medialnej nakierowanej na naszych rodaków na Litwie.

Przestrzeń medialna wymaga polonizacji, musi to być przestrzeń polska. Wśród innych spraw do załatwienia to przeciwdziałanie likwidacji szkół polskich, ograniczania tych placówek, wprowadzenie pisowni nazwisk polskich po polsku nie tylko w dokumentach ale rola języka polskiego w przestrzeni publicznej. Obecnie język polski ma status drugorzędny. No i najważniejsze, zwrot majątków zagrabionych przez komunistów. Państwo litewskie majątki te odziedziczyło, rozdało swoim i udaje, że Polakom się nie należy.

Zgodnie z ustawą mienie skonfiskowane w czasach sowieckich powinno zostać sprywatyzowane. Tego co nie można bezpośrednio zwrócić wymaga przydziału innego dobra. I te rekompensaty są odbierane przez obywateli Litwy przebywających na innych terenach państwa na terytorium Wileńszczyzny , która w 80% była zamieszkała przez ludność polską. Jest to działanie celowe, jest instrumentem lituanizacji.

Zmiany nie tylko w kontekście stosunków polsko – ukraińskich ale w kontekście widocznego realnego zagrożenia rosyjskiego, na granicy ma być w tym roku wprowadzone potężne zgrupowanie wojsk rosyjskich.

Tyle wypowiedzi Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego i mam pytanie, czy zastosować do niej samoocenę: „nabiera rosnących cech świadomej (tzw. pożyteczni idioci) rosyjskiej agentury wpływu” . W ten sposób przecież ocenia on identyczne dążenie Polaków wypędzonych z Ukrainy i mniejszości polskiej pozostałej na Ukrainie.
Tymczasem na granicy Ukrainy zgrupowania wojska rosyjskiego już działają od jakiegoś czasu. Państwo ukraińskie majątki polskie odziedziczyło wraz z wielowiekowym dziedzictwem narodowym Polski i udaje, że Polaków nigdy tam nie było. Jest to działanie celowe, jest instrumentem ukrainizacji.

Mimo, iż konsul w Nowym Rozdole zapewniał o godnym podziwu porozumieniu między Polakami i Ukraińcami wyrażającym się liczbą 200 000 Ukraińców chętnych rocznie do nauki języka polskiego, w Muzeum Jana III Sobieskiego we Lwowie przy żadnym eksponacie nie ma opisu w języku polskim, jest natomiast w języku ukraińskim i angielskim.
Niestety, mimo wielkiej pomocy jakiej Polska udziela Ukrainie nie możemy odzyskać naszego dziedzictwa narodowego. Zbiory Maksymilian hrabiego Ossolińskiego darowane narodowi, we Lwowie przechowywane są w fatalnych warunkach, niszczeją. Rząd ukraiński nie chce ich oddać. Ukrainizacja dotyczy również Lwowskiej Galerii Obrazów. „ Kiedyś budynek ten należał do Władysława Łozińskiego, profesora lwowskiego Uniwersytetu, uczonego, a przede wszystkim co się zowie kolekcjonera. Kogóż on tam nie pozawieszał na ścianach: Leopolskiego, Siemiradzkiego, Grottgera, Matejkę, Fałata, Rozwadowskiego, Malczewskiego, a jeszcze mu było mało i przejął zbiory Orzechowicza krociowej wartości, mistrzów weneckich i flamandzkich. Dziś na całość Galerii składają się ponadto zbiory z muzeum Lubomirskich, Dzieduszyckich, muzeum miejskiego, przemysłowego, Przybysławskiego z Uniża i Toepfera i dr. Łukasiewicza (to z jego zbiorów jest Veronese i Breughel). Jest tu portret Antonio Grimem pędzla ni mniej ni więcej tylko Tycjana, jest Sebastian Ricci, Caravaggio, jest Reni, Bacciarelli, Brandt, Luca Giordano, jest piętnastowieczny Gentile di Fabriano i Jan Breughel Starszy zwany Aksamitnym, i Wróbel i Gierymski, i jeśli komu mało, to jeszcze Rubens.Trzydzieści pięć tysięcy eksponatów! W tej liczbie i rzeźby, jak choćby nagrobek dzieci Ponińskich dłuta Thorwaldsena. Trzeba bowiem wiedzieć, że słynny Duńczyk, zanim w Warszawie usadził na koniu księcia Poniatowskiego, zaprojektował dla Lwowa nagrobek Józefy Dunin Borkowskiej w kościele Dominikanów. (Jerzy Janicki, Ni ma jak Lwów).

Oczywiście, przy tych wspaniałych dziełach nie ma żadnego napisu w języku polskim jak również jakiejkolwiek wzmianki, iż pochodzą one z kolekcji odebranej polskiej elicie. Tego też nie może powiedzieć zwiedzającym polski przewodnik pilnowany przez ukraińskiego pracownika.

„Julian Kosiński (1873-1942) – urodzony w Głuszkowie pod Horodenką, absolwent studium nauczycielskiego w Stanisławowie, żonaty z nauczycielką Stefanią Myślik. W 1918 roku został uwięziony przez Ukraińców w obozie dla Internowanych w Kosaczowie pod Kołomyją, gdzie o głodzie i chłodzie przebywało i zmarło wielu polskich inteligentów. Miał szczęście i przeżył to nieludzkie więzienie. Później był długoletnim kierownikiem szkoły powszechnej na Bałkach (przedmieście Śniatyna). W 1936 roku został burmistrzem Śniatyna i pełnił tę funkcję do inwazji bolszewickiej. Dbał o wszystkie grupy narodowościowe w mieście. Mówiono o nim: „nasz polski burmistrz”, „żydowski ojciec” i „ukraiński brat”. Za jego kadencji wzniesiono w mieście mleczarnię oraz sieć wodociągów i zbiorników wodnych, co sprzyjało rozwojowi winnic. Zlokalizowano je na stoku za kościołem ormiańskim.
Posiadały 12 stopni o żelbetowych murach oporowych. Na każdym stopniu sadzono rzędy winorośli. Gdy Polska straciła Śniatyn, winnice te zostały zaniedbane, a później doszczętnie zniszczone. Julian Kosiński z żoną wyremontował też wieżę ratuszową, na której na wysokości 54 metrów osadzono hełm, a w mosiężnej kuli umieszczono ważne daty z dziejów miasta oraz dokumenty pamiątkowe opatrzone pieczęciami miejskimi świadczącymi o związkach Śniatyna z Polską. Kontynuowano również starania, aby przyznać Śniatynowi prawa miejscowości letniskowej. Zaczęto budować wille i pensjonaty. Z tego czasu zachowały się oryginalne drewniane ganki i werandy ze zdobnymi naczółkami, o mistrzowskiej częstokroć snycerce, będące świadectwem, że budowniczowie tych willi korzystali z utalentowanych stolarzy o duszach artystycznych.

W 2008 roku, już w niepodległej Ukrainie – państwie zaprzyjaźnionym z Polską, ukazał się album ze zdjęciami wybitnego ukraińskiego fotografika Wasyla Pylypyuka (Filipiuka) pt. „Sniatyne myi” (Śniatynie mój).
Są tam zamieszczone piękne zdjęcia, m.in. werand i ganków w śniatyńskich willach i pensjonatach, ale w obszernym tekście towarzyszącym tym fotografiom ani słowem nie wspomniano, że budowali je Polacy, że z pożogi pierwszej wojny światowej, która tak bardzo okaleczyła Sniatyn, miasto podniosło się i wypiękniało dzięki polskim burmistrzom. Obecne władze ukraińskie Śniatyna nie pamiętają o swych polskich poprzednikach. W albumie nie wymieniono żadnego polskiego nazwiska. Według twórców tego albumu (do którego słowo wstępne napisał ukraiński mer miasta – Witalij Bieca) w Śniatynie mieszkali „galicjanie”, a później tylko zwolennicy UPA. W centrum miasta wzniesiono pomnik miejscowemu przywódcy UPA, który ma na sumieniu m.in. Polaków zamordowanych we wsi Trójca pod Zabłotowem. Na śniatyńskim cmentarzu zachował się do dziś nagrobek ostatniego polskiego burmistrza Śniatyna – Juliana Kosińskiego – wytarto tylko z tablicy epitafijnej nazwę funkcji, jaką w mieście pełnił. Kosiński zmarł na zawał serca 18 stycznia 1942 roku, gdy do jego domu weszło gestapo, aby go aresztować”. (Stanisław Sławomir Nicieja, Kresowa Atlantyda tom XIX, 2017)

Mieszkanka Katowic otrzymała w 2017 roku odpis aktu urodzenia z USC: miejsce urodzenia Lwów, państwo urodzenia: Ukraina. A urodziła się w 1939 roku w polskim mieście Lwów.

Możemy czekać na działania Marii Przełomiec, członka Polsko Ukraińskiego Forum Dialogu i Porozumienia, w wyniku których rząd Ukrainy, jego Ministerstwo Spraw Zagranicznych przywróci obecność języka polskiego w przestrzeni publicznej Ukrainy i polską przestrzeń medialną pani Marii Pyż nie tylko dla Lwowa. A najważniejsze, że pomoc dotrze do opuszczonych, cierpiących biedę Polaków na Ukrainie. Ostatnio w Telewizji Trwam trafiłam na wzruszający film o wizycie chłopaków ze Stowarzyszenia Odra Niemen, oddział Wielkopolska, w Przemyślanach gdzie przyjął ich ks. Piotr Smolka. Dorodnym chłopakom wymykały się łzy wzruszenia gdy słuchali śpiewającej gromadki dzieciaków w „aniołkowych” strojach. Trochę słodyczy, zeszyty, a jaka radość!

Przepraszam wszystkich moich Rodaków, wymieniłam Lwów ale te same oczekiwania mają Polacy ze Stanisławowa, Drohobycza, Borysławia, Krzemienia Podolskiego, Stryja, Kołomyi, Truskawca, Kisielina i tysięcy innych polskich miast i wsi. Urodzeni w Polsce a nie na Ukrainie.

Źródło: BezPrzesady.com

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

33 komentarze

33 Komentarzy

 1. Andrzej Buczak

  3 marca 2017 at 20:16

  swietny i celny komentarz

 2. Misia

  3 marca 2017 at 21:20

  A w mediach dobrej zmiany ani słowa o miesięcznicach wołyńskich – prosimy o informowanie przed 11 każdego miesiąca, gdzie ma być najbliższa miesięcznica. Dobra zmiana zaludnia Polskę potomkami rezunów, obawiam się, że nie wszyscy wyjadą dalej na zachód, bo skoro są na pierwszym miejscu wśród kupujących w Polsce mieszkania, to jasne, ża zamierzają tu się osiedlić.

 3. Egzorcysta

  4 marca 2017 at 15:08

  W roznych krajach na swiecie politycy dzialaja dla interesu krajow w ktorych zostali wybrani.Co dziwi ogromnie politykow „polskich”.I nie chodzi mi o Zydow hazarskich,ktorzy w kazdym kraju dzialaja na rzecz swoich organizacji zydowskich rozproszonych po swiecie, tylko o tych skorumpowanych dziadow, ktorzy pchaja sie do polityki, by sprzedawac Polske za lapowy, o tych skorumpowanych drani, ktorzy glosuja na antypolskie ustawy, czy ustawy prokorporacyjne korporacji farmaceutycznych, chemicznych i wielu innych.Tym soposobem w Polsce mamy obowiazkowe szczepienia, codex alimentarius, gmo ceta, 1066, prawo bankow okrac swoich klientow i zamknac im drzwi przed nosem, innymi slowy prawo buszu.Razd „polski” bierze pieniedze jak adwokaci i sedziowie , od obu stron.To widac po owocach ich „pracy”.Najwyzsza pora, by oni wiedzieli ze my suweren i ich pracodawca, przy najblizszej okazji jak tylko wepchana nas do wojny , to ja nie bede strzelal do „wroga”, ale do nich pierwszych, dlatego radze im zeby nie popelniali samobojstwa, bo to ze ktos ich rozstrzela,za zdrade narodu, to w ich przypadku jest samobojstwem, a nie zabojstwem.Dla „polskiego” rzadu jest dziwnym,ze jakies rzady dzialaja na korzysc swoich obywateli.

  • Mieczysław S.Kazimierzak

   5 marca 2017 at 22:15

   Jak się rozpoczął konflikt i trwa nadal w konsekwencji,że POLSKA MIĘDZY WSCHODEM A ZACHODEM,tylko jeszcze bardziej globalnie,jak to w swoim czasie ocenił Feliks Koneczny,autor oryginalnego podziału na cywilizacje,potwierdza Mariusz Urbanek w WIENIAWA SZWOLEŻER NA PEGAZIE.
   „Są konflikty tragiczne,za które płaci się samobójstwem.”

 4. Silvia Odete Morani Massad

  6 września 2017 at 22:03

  I think what you posted was actually very logical. However, think about this, suppose you typed a catchier title?
  I am not saying your content is not good., however suppose you added something that makes people desire more?
  I mean Dwubiegunowość polityki zagranicznej Polski wobec wschodnich sąsiadów – Prawy.pl
  is kinda plain. You might look at Yahoo’s home page and see how
  they write article titles to grab viewers interested.
  You might try adding a video or a pic or two to get people excited about what
  you’ve got to say. In my opinion, it might bring your posts a little bit more interesting.

 5. Lelio Vieira Carneiro Junior

  6 września 2017 at 22:53

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow,
  just wanted to say superb blog!

 6. regarding real estate

  7 września 2017 at 00:36

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered
  It absolutely helpful and it has helped me out loads. I’m
  hoping to contribute & help different users like its helped me.
  Good job.

 7. cheap stocks

  8 września 2017 at 01:10

  I visited multiple websites however the audio quality for
  audio songs existing at this web site is in fact marvelous.

 8. carry nokia

  8 września 2017 at 02:26

  Hi there, its fastidious paragraph regarding media print, we all understand media is a impressive source of facts.

 9. Rocky

  8 września 2017 at 17:38

  Wow, that’s what I was seeking for, what a stuff!

  present here at this weblog, thanks admin of this web page.

 10. https://www.thesun.co.uk/

  9 września 2017 at 00:54

  Thanks for finally writing about >Dwubiegunowość
  polityki zagranicznej Polski wobec wschodnich sąsiadów – Prawy.pl <Liked it!

 11. real estate loans

  9 września 2017 at 08:15

  If you are going for most excellent contents
  like me, simply go to see this website everyday because it offers quality contents, thanks

 12. Wilford

  9 września 2017 at 18:06

  Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that „perfect balance” between superb usability and visual appeal.
  I must say that you’ve done a great job with this. Also, the blog loads very quick for me on Opera.
  Exceptional Blog!

 13. Barbra

  10 września 2017 at 14:54

  Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 14. decisions regarding real

  10 września 2017 at 14:59

  Please let me know if you’re looking for a author for
  your site. You have some really great articles and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off,
  I’d really like to write some content for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please send me an email
  if interested. Thanks!

 15. http://scrip0.online

  11 września 2017 at 10:18

  Hi my friend! I wish to say that this article is awesome,
  great written and come with almost all vital infos.
  I’d like to look more posts like this .

 16. Annabelle

  11 września 2017 at 18:14

  I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you make this website yourself or did you hire someone to do
  it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from.
  many thanks

 17. real estate investing

  12 września 2017 at 08:00

  Hello would you mind letting me know which web host you’re
  working with? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price?
  Thanks, I appreciate it!

 18. buying real

  13 września 2017 at 04:03

  Awesome! Its really remarkable piece of writing, I have got much clear idea
  regarding from this post.

 19. estate agents

  13 września 2017 at 23:40

  Hi there, I check your blogs daily. Your story-telling style is witty, keep up the good work!

 20. mp3 player reviews

  14 września 2017 at 03:01

  I do agree with all of the ideas you’ve presented to your post.
  They are very convincing and will definitely
  work. Still, the posts are very brief for beginners.
  Could you please extend them a bit from subsequent
  time? Thanks for the post.

 21. Hans

  14 września 2017 at 14:57

  Wow, this paragraph is nice, my sister is analyzing such things, therefore I am going to inform her.

 22. Edna

  14 września 2017 at 16:38

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I
  am impressed! Extremely helpful info specifically the last
  part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular
  info for a very long time. Thank you and good luck.

 23. l2nation.com

  16 września 2017 at 10:16

  Hi, i think that i saw you visited my site so i came
  to “return the favor”.I am trying to find things to improve my website!I
  suppose its ok to use some of your ideas!!

 24. golf clubs

  16 września 2017 at 21:40

  I was more than happy to uncover this page. I want to to
  thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely really liked every little
  bit of it and i also have you bookmarked to look at new things on your blog.

 25. good golf course

  17 września 2017 at 03:05

  Hi to every one, it’s actually a nice for me to pay a visit this website, it includes
  helpful Information.

 26. http://bbs.idreaming.cn/

  20 września 2017 at 11:07

  I do not even know the way I ended up right here, however I
  believed this put up was great. I do not understand who you might be
  however certainly you’re going to a well-known blogger in the
  event you are not already. Cheers!

 27. support.recs.bz

  21 września 2017 at 04:45

  This article is in fact a good one it assists new the web people, who are wishing for blogging.

 28. somethinghub.com

  21 września 2017 at 08:26

  Your style is unique compared to other people I’ve read
  stuff from. Many thanks for posting when you’ve got
  the opportunity, Guess I’ll just book mark this blog.

 29. Nelle

  21 września 2017 at 23:33

  Good article! We are linking to this great article on our website.

  Keep up the good writing.

 30. Heya! I just wanted to ask if you ever have
  any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of
  hard work due to no back up. Do you have any solutions to prevent hackers?

 31. www.hack-fc.com

  22 września 2017 at 07:30

  I absolutely love your blog and find nearly all of
  your post’s to be just what I’m looking for.

  Does one offer guest writers to write content in your case?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a number of the subjects you write regarding here.
  Again, awesome blog!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra