Z zagranicy

Wielka Brytania nie zapłaci UE „rachunku rozwodowego” za Brexit w kwocie 52 mld funtów?

Grupa brytyjskich parów stwierdziła, że Wielka Brytania może wyjść z Unii Europejskiej bez płacenia czegokolwiek, jeżeli nie zostanie zawarte porozumienie post-Brexitowe.

– Rząd będzie na „mocnej” pozycji prawnej, jeżeli dwuletnie rozmowy w trybie Art. 50 zakończą się brakiem porozumienia – orzekła Komisja Lordów ds. Finansowych UE. Jednocześnie ostrzegła, że brak osiągnięcia porozumienia co do warunków finansowych Brexitu uderzy bezpośrednio w przyjęty przez premier Theresę May cel zapewnienia ciągłego i opłacalnego dostępu do rynków unijnych.

Ze wstępnych obliczeń wynika, że UE może zażądać w ramach „rachunku rozwodowego” nawet 52 mld funtów.

Ponadpartyjna komisja stwierdziła, że mówienie o płatnościach liczonych w miliardach funtów jest „wysoce spekulacyjne” i może się okazać, że wcale nie będzie ich trzeba płacić jako kosztów opuszczenia wspólnoty.

– Wprawdzie istnieją różne interpretacje, niemniej my stoimy na stanowisku, że jeżeli porozumienie nie zostanie zawarte, wszystkie prawa unijne – włącznie z prowizjami związanymi ze zobowiązaniami finansowymi oraz machiny sądowniczej – przestaną obowiązywać, a Wielka Brytania nie będzie już podmiotem wymuszonego zobowiązania, aby składać jakiekolwiek finansowe kontrybucje – orzekli członkowie komisji.

– To z pewnością będzie niepożądane dla pozostałych krajów członkowskich, które będą musiały zdecydować, w jaki sposób zapełnić dziurę w budżecie stworzoną przez wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez jakiegokolwiek okresu przejściowego – zauważyli. -To zniszczy również perspektywy osiągnięcia przyjacielskiego porozumienia w innych sprawach. Niemniej ostateczna możliwość odejścia Wielkiej Brytanii od stołu negocjacyjnego bez zapewnienia finansowych zobowiązań wprowadza ważny kontekst – dodali.

Grupa parów pod przewodnictwem liberalnej demokratki baronessy Falkner z Margravine powiedziała, że niektóre kraje członkowskie mogą podjąć działania prawne przeciwko Wielkiej Brytanii w związku ze wszystkimi nieuregulowanymi zobowiązaniami, jednakże jest wątpliwe, czy jakikolwiek międzynarodowy trybunał jest upoważniony do rozstrzygania takich spraw.

Źródło: BBC

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. Tomek

  4 marca 2017 at 15:04

  Brytyjczycy mieliby szansę wyjść dobrze ekonomicznie na Brexicie pod dwoma warunkami. Pierwszym jest stworzenie z tego kraju atrakcyjnego miejsca lokowania inwestycji poprzez znacznie niższe podatki i jeszcze prostsze prawo (coś takiego, jak kiedyś zrobiła Irlandia). Drugim jest jednak dostęp do unijnego rynku, który muszą sobie wynegocjować. Bez tego większe firmy będą po prostu przenosić swoje siedziby gdzieś indziej – co już się dziej choćby na przykładzie instytucji finansowych opuszczających londyńskie City.

 2. Egzorcysta

  4 marca 2017 at 16:30

  UK, powinna wyjsc sobie jak chce, bez placenia jakis danin.Jezeli UE nalozy na UK , jakies imbargo gospodarcze , to bedac np wladza UK, bym sie wypial na UE tym bardziej w sytuacji, gdzie UE na rozkaz USA, nie moze prowadzic handlu z Rosja.Jezeli UK juz nie bedzie podlegac pod UE, to znajdzie sobie partnera handlowego w Rosji na czym wyjdzie o wiele lepiej, poniewaz rynek UE jest juz przepelniony badziewiem korporacyjnym, a Rosja az przebiera nogami by sie tym zlomem i bublami produkowanymi od lat 50siatych naplenic.Z drugiej strony ,co tak naprawde sprzedaje na rynku UE , UK.Kiedy ktos mial ostatnio w rekach jakis angielski produkt? Jak juz to chinszczyzne sprzedana w TESCO.A to jest ogromna roznica.
  Druga droga to USA, rownie chlonne na buble jednorazowego uzytku.I USA moze wspaniale placic, bo paru panow posiadajacych korporacje zajmujace sie importem ktorzy sa wlascielami FED wlaczy drukarke pieniedzy
  i zaplaci, tak jak to robi od 1913 roku ,placac calemu swiatu, za import.Czyli papierek pomalowany na zielono za buty czy komputer.A kto sie nie zgodzi, ci sami panowie ktorzy posiadaja tez media ktore sobie kupili za pieniadze wydrukowane przez siebie, oglosza ze to terroysta i powiesza albo utopia.UE dzis przy swojej patologii i zdegenerowaniu, nie jest w sytuacji gdzie moze komukolwiek stawiac jakiekolwiek warunki, ani kiedy jakis kraj chce ich opuscic, czy jakis kraj ich nie poslucha, czy oleje ich prawodawstwo.To co UE moze zrobic, to wyjsc razem jak to robia by sie fotografowac i pokiwac groznie paluszkiem.Czyli moga te eurokraty, sobie pomarzyc.Aktorzy ze sceny politycznej poszczgolnych scen politycznych ich sluchaja tylko dlatego, ze licza na stanowisko na scenie politycznej w Bruxeli czy Strasbourgu.PE zadnych innych srodkow szanatazu i nacisku nie posaiadaja eurobandyci.A nie posiada bo wola sami rozkrasc pieniadze,jak przeznaczyc je na „zwierzeta uzywane w polityce”, czyli armie i policje.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra