Felieton

Coraz więcej zaawansowanych technologicznie inwestycji zagranicznych w Polsce

1. Polska w ostatnim okresie jest coraz częściej wybierana przez wielkie firmy zagraniczne już nie jako miejsce do składania różnego rodzaju produktów, ale miejsce całościowej produkcji przy wykorzystywaniu najnowocześniejszych technologii.

Późną jesienią poprzedniego roku we Wrocławiu w otwarto jedną z najnowocześniejszych hal produkcyjnych w Europie należących do Bombardier Transportation Polska (spółki córki kanadyjskiego koncernu Bombardier), w której będą produkowane nadwozia dla pociągów dużej prędkości.

Bombardier jest obecny w Polsce od kilku lat, zdecydował się na rozbudowę swoich zakładów we Wrocławiu za kwotę 0,25 mld zł, ze względu na wielkie kontrakty realizowane dla niemieckich kolei.

W nowo otwartym zakładzie we Wrocławiu będą wykorzystywane najnowocześniejsze technologie wykorzystywane przy produkcji wagonów i lokomotyw do pociągów dużych prędkości, między innymi spawanie laserem 3D.

2. Z kolei w Środzie Śląskiej już w marcu tego roku wmurowany zostanie kamień węgielny pod nowoczesne centrum serwisowania silników lotniczych Lufthansy i General Electric, na które obydwie firmy przeznaczają 250 mln euro.

Start centrum, w którym ma być zatrudnionych około 500 osób w przede wszystkim inżynierowie ma ruszyć już jesienią 2018 i będą w nim serwisowane silniki, których używa już 18 operatorów na świecie jak Genx-2B i takie, które dopiero wejdą do użytku w samolotach w roku 2019 jak GE9X.

3. Na początku października poprzedniego roku południowokoreański koncern LG Chem zdecydował o zlokalizowaniu w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem największej w Europie fabryki akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Na jej realizację do końca roku 2018 koncern chce wydatkować kwotę aż 1,3 mld zł, a zakład ma wykorzystywać najnowocześniejsze technologie pozwalające na budowę akumulatorów, na których samochody będą mogły przejeżdżać ponad 300 km na jednym ładowaniu.

Już w 2019 roku zakład pod Wrocławiem wyprodukuje ok. 100 tysięcy takich akumulatorów, a fabryka zatrudni przynajmniej 700 pracowników, w tym głównie inżynierów i informatyków.

4. Kolejne inwestycje dotyczą przemysłu samochodowego, przy czym tym razem nie są to już tylko montownie jak to bywało wcześniej, ale zakłady produkujące w Polsce swoje produkty od początku do końca.

Na jesieni poprzedniego roku wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował o dwóch wielkich inwestycjach zagranicznych w Polsce, globalnych graczy z branży samochodowej niemieckiego Mercedesa i japońskiej Toyoty.

Mercedes wybuduje w specjalnej strefie ekonomicznej w Jaworze pod Wrocławiem nową fabrykę nowoczesnych silników benzynowych i wysokoprężnych do wszystkich modeli samochodów od najmniejszej klasy A do limuzyn klasy S.

Inwestycja ma kosztować około 500 mln euro, czyli ponad 2 mld zł, w samej fabryce silników ma powstać około 500 miejsc pracy, natomiast u kooperantów 6 kolejnych na każde z nich, czyli około 3 tysiące.

Silniki będą powstawać od początku do końca w Polsce, czyli nie będzie to kolejna montownia, ale zakład produkcyjny stosujący najnowocześniejsze technologie będące w zasobach tego światowego giganta motoryzacyjnego.

Z kolei Toyota chce zainwestować 650 mln zł (a sumarycznie w Polsce około 1 mld euro) w Wałbrzychu i Jelczu – Laskowicach w produkcję nowoczesnych przekładni do napędów hybrydowych, a także produkcję nowych silników benzynowych, które poszerzą asortyment silników produkowanych przez tę firmę w naszym kraju.

Tu także powstanie kilkaset nowych miejsc pracy przy produkcji, która wymaga zaangażowania pracowników z wysokimi kwalifikacjami inżynierskimi w oparciu o najnowocześniejsze technologie będące w posiadaniu tego globalnego koncernu.

Z kolei jak ogłoszono niedawno japoński koncern Mabuchi Motor wybuduje w krakowskiej SSE fabrykę wytwarzającą części dla przemysłu motoryzacyjnego w tym przede wszystkim niewielkie silniki elektryczne do sterowania wyposażeniem samochodów.

Japończycy przeznaczą na ten cel przynajmniej 360 mln zł, utworzą około 400 miejsc pracy, a produkcja ma być rozpoczęta w 2019 roku i docelowo będzie wynosiła 16 mln sztuk silników elektrycznych rocznie.

5. Te przedstawione wyżej inwestycje zagraniczne związane z przemysłem wytwarzającym środki transportu (samochody, w tym także te o napędzie elektrycznym, a także pociągi, czy serwisowanie silników lotniczych najnowszych generacji), przełamują narrację, jaką od ponad roku wobec działań rządu Prawa i Sprawiedliwości, realizuje obecna opozycja i duża część mediów z nią związanych.

Według opozycji, bowiem Polska jest krajem, w którym zagrożona jest demokracja, gospodarka w coraz gorszym stanie, a finanse publiczne w tym budżet państwa są bliskie destabilizacji, co powoduje osłabienie zainteresowania inwestycjami w naszym kraju, w tym w szczególności ze strony inwestorów zagranicznych.

Mimo różnorodnych oskarżeń i siania niepokoju przez opozycję (w tym także poza granicami naszego kraju), okazuje się, że znaczące światowe koncerny, chcą jednak w Polsce realizować swoje wielkie przedsięwzięcia, ponieważ realistycznie oceniają obecny stan naszej gospodarki i finansów publicznych, a także perspektywy w tym zakresie.

Co więcej nie są to już różnego rodzaju montownie pozwalające na składanie gotowych produktów z elementów sprowadzanych z zagranicy, jak to było jeszcze do niedawna, ale fabryki produkujące od początku do końca dany produkt w naszym kraju w oparciu o najnowocześniejsze technologie, które będą zatrudniały setki polskich inżynierów i tutaj prowadziły ośrodki badawcze.

Zbigniew Kuźmiuk

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

68 komentarzy

68 Komentarzy

 1. gieptil

  5 marca 2017 at 09:08

  Dupa, i kamieni kupa.
  Kiedyś jakiś chyba Polak zapytał Koreańczyka ( z Korei Południowej ), gdy uruchamiali jakiś projekt nowoczesnych technologii, czy sprowadzą z zagranicy wielkie firmy nowoczesnych technologii? Koreańczyk jakby się zdziwił, nie bardzo łapał nawet o co chodzi. Ale wyjaśnił – my mamy nowoczesne technologie, nie potrzebujemy ich sprowadzać.
  U nich nie ma „kamieni kupa”.

  • gieptil

   5 marca 2017 at 09:13

   To tak dla otrzeźwienia. Bo ostatnio mieliśmy tutaj występ pani Doroty Mielewczyk, której małżonek zanim zmarł zrobił biznes w branży nowoczesnych technologii zwanej „pirze i puff”. Niestety na takim etapie jesteśmy ” pirze i puff”.

   • valery

    5 marca 2017 at 10:06

    Widzę, że spodobało ci się moje „pirze i puff”.

    Świetnie, tylko nie paskudź na Żołnierzy Wyklętych, bo paskudzić należy na żydokomunę!

    Kuźmiuk, ile ci dali za CETA?

    • gieptil

     5 marca 2017 at 10:24

     Niestety z „wyklętymi” mamy autentyczny problem. Wczoraj sobie to uświadomiłem. Bo kim oni w istocie byli? Byli jak ci sztyletnicy z Powstania Styczniowego. Mieli terrorem zmusić Polaków do z góry przegranej walki ( bo Powstanie Styczniowe od początku było skazane na klęskę ). Bo oni chcieli wzniecić terrorem gigantyczne powstanie na terenie Polski. Gdyby im się udało, kolejne miliony Polaków by zginęły, i pewnie mnie by nie było, i ciebie też. Matka Boska w swoim miłosierdziu uratowała nas przed tym obłędem.

     • valery

      5 marca 2017 at 10:52

      Głupio gadasz i do tego podpierasz się Matką Boską!

      Oprzytomniej!

     • gieptil

      5 marca 2017 at 11:12

      Przecież bolszewii nie zniszczyły serie z karabinów maszynowych tych „wyklętych”, oni wszystko przegrali. Ona padła za sprawą modlitwy polskiego prostego ludu do Matki Boskiej o wsparcie. I dostaliśmy to wsparcie, brałem w tym udział. Ona nam pomogła. Wtedy byłem bezbożnik. Teraz wiem jak było.

     • Paweł

      5 marca 2017 at 15:21

      @gieptil

      Twierdzisz, że Maryja pomogła naszym wrogom? W sumie żadna nowość. 123 lata zaborów, dwie wojny światowe, żydokomuna, postkomuna itp. itd. Wspaniała „pomoc”!

   • valery

    5 marca 2017 at 10:06

    Widzę, że spodobało ci się moje „pirze i puff”.

    Świetnie, tylko nie paskudź na Żołnierzy Wyklętych, bo paskudzić należy na żydokomunę!

    Kuźmiuk, ile ci dali za CETA?

 2. Zona

  5 marca 2017 at 09:56

  O proszę czyli pis jest zwolennikiem likwidacji Polskiego przemysłu poprzez przekazywanie go obcym firmom. Ów bombardier to nic innego jak dawny Polska Państwowa Fabryka Wagonów Pafawag. Cóż… Mowa też o sponsorowanej przez polskich podatników fabryce mercedesa.. Genialne z pkt ekonomi. Niemiec zbuduje Polak zapłaci.

 3. m

  5 marca 2017 at 10:01

  Wszystko pięknie , ale, póki co, nie widzę, żeby jakiekolwiek firmy, wzorem firm chińskich, wykorzystywały te nowoczesne technologie do tworzenia własnych produktów, często równie dobrych i niezawodnych jak oryginały, ale tańszych. Moje dzieci mają chińskie telefony, bo są, tak przynajmniej twierdzą, nie gorsze od ich odpowiedników koreańskich, amerykańskich, japońskich, fińskich.

 4. Adamsky

  5 marca 2017 at 11:33

  A mnie PiS kropka w kropkę przypomina PO z czasów jej zakładania przez Tuska, Olchowskiego i Płażyńskiego. Mówią to co ludzi chcą usłyszeć, „nacjonalizacja”, „wolność” itd. a za plecami CETA, 1066, przymus szczepionkowy. To taka „nowa-stara” platforma, tylko wymieniona, bez tego bagażu 8 letnich nie-rządów i afer. Starsi i mądrzejsi na PO już dawno postawili krzyżyk (co nie może jeszcze dotrzeć do co poniektórych platformersów), teraz „globalizację” i NWO będą wprowadzać rękami „patriotów” ku radości gawiedzi. PiS jest również dla starszych i mądrzejszych doskonałym straszakiem na Rosję, JK już nawet coś przebąkiwał o potrzebie posiadania broni jądrowej! Oczywiście Putin Polski się nie boi, ale już atomówki w Polsce nie zlekceważy. A zachodnie koncerny dalej mają eldorado, żadnych podatkó od banków i hipermarketów oczywiście nie wprowadzono i NIGDY PiS nie wprowadzi. Tylko widok tonącego szetyny i kopaczki raduje serduszka…

 5. Soroka

  5 marca 2017 at 13:27

  Widać zachodni złodzieje przekonali się, że w Polsce można już względnie bezpiecznie eksploatować tubylców, wy jak królowie plemion w Afryce, będziecie nas sprzedawać tym złodziejom, jak tamci swoich poddanych handlarzom niewolników.
  Okupanci ruski i niemiecki wymordowali Polakom całą elitę i został tylko prosty lud, którym wychowankowie ruskiego okupanta teraz frymarczą.
  Młodzi Polacy! Nie dawajcie się nabierać! Nie miejcie dzieci, bo one już są sprzedane (niespłacalne długi i wszystko rozkradzione)i czeka ich jedynie los niewolnika i dostarczyciela części zamiennych.
  Polacy nie mają już elity tylko sprzedawczyków.
  PiS to nie jest partia polityczna, bo partia ma konkretny program w który jasno określony jest cel i droga dojścia do tego celu, a PiS czegoś takiego nie ma, chyba że w tajemnicy.
  PiS, to jest tylko Prezes i banda jego przydupasów, która realizuje jego bieżące wytyczne.

 6. Nestor Bobeck

  23 kwietnia 2017 at 10:32

  There’s noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure nice points in features also.

 7. w88

  28 kwietnia 2017 at 09:48

  I do agree with all the ideas you have presented in your post. They’re really convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for newbies. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 8. Local shopping Website

  28 kwietnia 2017 at 18:40

  Hi there, You’ve performed an excellent job. I will definitely digg it and in my view recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this site.

 9. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 11:30

  Along with every little thing that appears to be developing within this particular subject material, a significant percentage of points of view happen to be rather stimulating. Even so, I am sorry, but I do not give credence to your entire suggestion, all be it exciting none the less. It looks to me that your comments are generally not completely justified and in reality you are your self not really entirely certain of the argument. In any event I did take pleasure in reading through it.

 10. Tabung Pemadam api

  29 kwietnia 2017 at 20:25

  As soon as I discovered this site I went on reddit to share some of the love with them.

 11. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 05:23

  Good write-up, I’m normal visitor of one’s web site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 12. Tabung Pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 10:54

  You actually make it appear so easy with your presentation but I in finding this topic to be really one thing which I feel I’d never understand. It seems too complex and very large for me. I am having a look ahead in your next submit, I will attempt to get the hang of it!

 13. Alat pemadam api

  1 maja 2017 at 01:19

  Good ?V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 14. hire a princess

  1 maja 2017 at 02:26

  Thank you for every other informative site. The place else could I get that type of info written in such an ideal manner? I have a mission that I’m simply now operating on, and I’ve been on the look out for such information.

 15. Tabung Pemadam kebakaran

  1 maja 2017 at 16:29

  Lovely just what I was looking for.Thanks to the author for taking his time on this one.

 16. body transformation

  3 maja 2017 at 08:45

  You need to participate in a contest for the most effective blogs on the web. I will suggest this web site!

 17. Get Kids Asleep

  3 maja 2017 at 15:09

  I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post…

 18. My spouse and I stumbled over here coming from a different web page and thought I might check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking into your web page for a second time.

 19. Military Vehicles for sale

  4 maja 2017 at 07:01

  Some genuinely select posts on this web site, saved to bookmarks.

 20. visit this site

  5 maja 2017 at 04:21

  Hi there, just turned into aware of your blog thru Google, and found that it’s really informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate should you proceed this in future. Numerous folks can be benefited from your writing. Cheers!

 21. house cleaning melbourne

  5 maja 2017 at 11:36

  I regard something genuinely interesting about your web blog so I saved to favorites.

 22. herbata pu-erh

  6 maja 2017 at 10:17

  Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 23. pokarmy dla papug

  6 maja 2017 at 18:40

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 24. artykuły szkolne

  7 maja 2017 at 02:44

  You must participate in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll recommend this website!

 25. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 10:29

  Thanks for this tremendous post, I am glad I detected this web site on yahoo.

 26. cheap branded bags online

  7 maja 2017 at 17:37

  With every little thing which seems to be developing throughout this subject material, many of your viewpoints happen to be somewhat radical. Even so, I beg your pardon, but I can not give credence to your entire theory, all be it exciting none the less. It appears to everybody that your opinions are actually not completely justified and in actuality you are generally your self not entirely convinced of the argument. In any case I did take pleasure in looking at it.

 27. Leonardo Gilhuly

  8 maja 2017 at 00:37

  electric toothbrush

 28. Carl Tichacek

  8 maja 2017 at 12:40

  self employed Thanks for the a new challenge you have disclosed in your short article. One thing I would like to comment on is that FSBO human relationships are built over time. By bringing out yourself to owners the first weekend break their FSBO can be announced, prior to masses start calling on Mon, you make a good connection. By mailing them equipment, educational products, free reports, and forms, you become a strong ally. If you take a personal interest in them along with their predicament, you make a solid relationship that, many times, pays off as soon as the owners decide to go with a real estate agent they know along with trust — preferably you.GoBizAp.com

 29. Philadelphia Medical Weight Loss

  8 maja 2017 at 18:05

  This is outstanding. The information you supplied truly assist me on some challenging decisions that I need to be making.

 30. Eusebio Eby

  8 maja 2017 at 21:15

  Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply could not come across. What an ideal web-site.

 31. home warranty

  8 maja 2017 at 22:42

  This is a topic that is near to my heart… Many thanks! Is it OK to share on Twitter? Keep up the really awesome work!

 32. Lawrence Kruchten

  8 maja 2017 at 23:29

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a weblog web site? The account aided me a acceptable deal. I have been tiny bit acquainted of this your broadcast provided brilliant transparent concept

 33. Diet pills

  9 maja 2017 at 01:26

  Lots of excellent details here. Thank you.

 34. 3gp porn

  9 maja 2017 at 03:33

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 35. yacht rental dubai

  10 maja 2017 at 22:28

  Hi there, simply turned into alert to your weblog thru Google, and located that it’s really informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful in the event you continue this in future. Lots of other people will likely be benefited from your writing. Cheers!

 36. W 88

  11 maja 2017 at 05:58

  Really fantastic info can be found on web blog.

 37. eCommerce Website Marketing

  11 maja 2017 at 13:53

  I conceive this site holds very great written written content posts.

 38. flight simulator

  11 maja 2017 at 18:41

  A few things i have seen in terms of laptop or computer memory is the fact there are technical specs such as SDRAM, DDR and many others, that must fit in with the specifications of the mother board. If the computer’s motherboard is pretty current while there are no computer OS issues, updating the memory space literally requires under a couple of hours. It’s one of the easiest personal computer upgrade procedures one can imagine. Thanks for spreading your ideas.

 39. website

  11 maja 2017 at 21:10

  Great blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 40. best flight simulator

  11 maja 2017 at 22:43

  I have learned new things by your site. One other thing I’d like to say is that often newer laptop or computer operating systems are likely to allow far more memory to use, but they also demand more ram simply to operate. If your computer is unable to handle extra memory as well as the newest computer software requires that ram increase, it usually is the time to buy a new Personal computer. Thanks

 41. mobsex

  14 maja 2017 at 10:17

  It’s almost unattainable to encounter well-aware parties on this niche, yet somehow you seem like you understand what exactly you’re writing about! With Thankshttp://www.hypnosis1.info

 42. online data entry jobs

  14 maja 2017 at 10:42

  Hi there very cool blog!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your website and take the feeds additionally?KI am satisfied to search out so many helpful info right here in the publish, we’d like develop more techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 43. Honestly I am already impressed from this blog, which you folks try todiscuss here figured out the solution after all here we go Continue Reading: http://www.yelo.qa/company/346235/Savant_Hospital_Management_Systems_Software#products

 44. Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 45. Tabung pemadam kebakaran

  14 maja 2017 at 23:16

  Perfect work you have done, this internet site is really cool with excellent information.

 46. usaa car insurance

  15 maja 2017 at 05:42

  Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 47. I?¦ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Reading this information So i?¦m glad to convey that I have a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot definitely will make certain to don?¦t omit this website and give it a glance on a constant basis.

 48. best art

  16 maja 2017 at 04:48

  The fresh new Zune browser is remarkably Fantastic, yet not as optimistic as the iPod’s. It is effective well, still is just not as quick as Safari, and contains a clunkier interface. If oneself sometimes method upon having the world wide web browser which is not an issue, however if you are creating to read the website alot in opposition to your PMP then the iPod’s much larger exhibit and far better browser could possibly be substantial.

 49. morocco desert tours

  16 maja 2017 at 05:18

  I and my guys have been reading through the best techniques on the website then at once came up with a horrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for them. The boys happened to be absolutely warmed to learn them and already have seriously been making the most of those things. Thank you for indeed being really helpful as well as for deciding on such notable themes millions of individuals are really wanting to be aware of. Our honest regret for not saying thanks to earlier.

 50. 3gp porn

  16 maja 2017 at 11:17

  No�one�should�decide�to�apply�for�a�payday�loan�without�carefully�weighing�the�facts�about�these�instruments�as�well�as�their�own�financial�situation. On the web lenders are less costlyas they impose low additional fees.Visit my blog; http://wordpress.org

 51. Texas home warranty

  18 maja 2017 at 16:00

  This is a topic that’s near to my heart… Many thanks! Is it OK to share on Google+? Keep up the excellent work!

 52. welcome to neuroscientia

  18 maja 2017 at 23:35

  I believe other website owners should take this web site as an model, very clean and superb user genial layout.

 53. molybdenum wire

  19 maja 2017 at 06:39

  I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website 🙂

 54. https://imgur.com/a/BNkDp

  19 maja 2017 at 13:24

  I very thankful to find this web site on bing, just what I was searching for : D as well bookmarked.

 55. Crazy Blog

  19 maja 2017 at 23:38

  Hello. impressive job. I did not imagine this. This is a fantastic story. Thanks!

 56. free annual credit score

  20 maja 2017 at 06:46

  You have observed very interesting details! ps nice internet site.

 57. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 58. progressive auto insurance quotes

  20 maja 2017 at 21:56

  I’m really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into any browser compatibility issues? A couple of my blog audience have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any advice to help fix this problem?

 59. Free auto insurance quotes

  20 maja 2017 at 23:43

  Hello there, I found your web site by means of Google at the same time as looking for a comparable topic, your web site came up, it seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 60. اختبار الذكاء

  22 maja 2017 at 00:46

  Hello my loved one! I want to say that this article is amazing, great written and include approximately all vital infos. I’d like to see more posts like this.

 61. borvestinkral

  23 maja 2017 at 21:03

  Spot on with this write-up, I really suppose this website wants far more consideration. I’ll in all probability be again to learn far more, thanks for that info.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra