Kościół

MEDYTACJE EWANGELICZNE Z DNIA 7 marca 2017

Wtorek, (Mt 6,7-15)

 

Jezus powiedział do swoich uczniów: Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie. Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego! Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień.

Wiele mówić, to… tłumaczyć jakąś sytuację. Tylko że stając przed Bogiem, z którym rozmawia się szczerze, o czym świadczy wielomówstwo? Co my chcemy Bogu objaśniać?

Najprawdopodobniej wielomówstwo na modlitwie świadczy o naszej własnej niedojrzałości. My tłumaczymy jakąś sytuację, jednocześnie usprawiedliwiając się.

A tymczasem po pierwsze, to nie my siebie możemy usprawiedliwić, ale Jezus Chrystus usprawiedliwia nas przed Bogiem Ojcem, oddając za nas życie!

A po drugie, to nie my mamy wyjaśniać siebie samych przed Bogiem, ale to Bóg nam nas samych wyjaśnia!

Cała modlitwa, którą pokazał nam Jezus Chrystus jest każdorazowo nowym wymiarem wzrastania w relacji z Bogiem każdego człowieka. Ona nam pokazuje nas samych w Bogu! Każde z tych świętych słów jest naszym nieustannie na nowo odkrywanym rozeznaniem.

Jeśli odmawiamy tę modlitwę z obowiązku na zaliczenie punktu dnia, a w taką pokusę często wpadamy nie wiedząc nawet kiedy, to… sobie samemu robimy krzywdę, bo nie jest godne człowieka mówić do Boga automatycznie.

Przy każdym zdaniu tej modlitwy otrzymujemy od Boga konkretny komunikat dla nas. W każdym z tych słów słyszymy odpowiedź Boga samego!

Wielki Post to czas zatrzymania się od pokręconych przyzwyczajeń, które w nas się niepostrzeżenie zrodziły. Każdy człowiek potrzebuje wyhamowania. Nie bez powodu dziś w Kościele Katolickim na całej planecie czytamy słowa tej modlitwy. Może to propozycja od Boga, aby samemu w wyciszeniu, podczas jej odmawiania, wsłuchać się w Głos Boga? Nikt nie potrafi tak rozmawiać z Bogiem jak Jezus Chrystus. A zatem jeśli sam Jezus Chrystus nas nauczył tej modlitwy, to mamy pewność że chodzi o nasz doskonały kontakt z Bogiem Ojcem!

Co odkrywa przede mną samym Bóg w każdym z tych słów?

Ojcze

nasz,

który jesteś

w niebie,

niech się święci

imię Twoje!

Niech przyjdzie królestwo Twoje

niech Twoja

wola

spełnia się

na ziemi,

tak jak i w niebie.

Chleba

naszego

powszedniego

daj nam dzisiaj;

i przebacz nam

nasze winy,

jak i my przebaczamy tym,

którzy przeciw nam

zawinili;

i nie dopuść,

abyśmy ulegli pokusie,

ale nas zachowaj od złego!

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra